اشتباهات رایج رانندگی

اشتباهات رایج رانندگی

در این مقاله قصد داریم 7 مورد از اشتباهات رایج رانندگی که که ممکن است هرکسی در رانندگی خود مرتکب شود را بیان کنیم؛ پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

نشستن اشتباه پشت فرمان!

این حرف را شنیده‌ایم که راحت‌ترین موقعیت برای راننده، بهترین موقعیت برای تنظیم صندلی است؛ اما متأسفانه این امر اکثر صادق نیست.

تبلیغات
vasetpet-content

جهت تنظیم صحیح صندلی راننده در اتومبیل‌های دنده دستی، ابتدا پدال کلاچ تا انتها فشرده می‌شود.

اگر در این حالت پای چپ راننده کاملاً صاف و کشیده باشد، بدین معناست که صندلی راننده باید جلوتر بیاید. پس از تنظیمات پا، نوبت توجه به موقعیت دست‌هاست.

شیب پشتی صندلی باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که مچ دستان راننده در نیمه بالای فرمان در حالت کاملاً راحت قرار گیرد.

جهت تنظیم ارتفاع صندلی، قد راننده مهم‌ترین معیار بوده و راننده می‌بایست در موقعیتی قرار گیرد که دید کامل بر اطراف و تسلط کافی روی ادوات داشبورد و کنسول‌ها داشته باشد.

اشتباهات رایج رانندگی
نشستن اشتباه پشت فرمان

عدم توجه به لاستیک‌ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج رانندگی عدم توجه به لاستیک‌ها است. بااینکه همه ما از اهمیت تایر خودرو باخبر هستیم، اما باید اعتراف کرد که اکثراً بازدید از لاستیک‌ها و چک کردن وضعیت آن‌ها را فراموش می‌کنیم.

نباید فراموش کنید که رابط بین شما و اتومبیلتان با سطح جاده تحت هر شرایطی و در هر سرعتی، همان ۴ حلقه لاستیک هستند؛ بنابراین نباید اجازه دهید که عمق آج لاستیک‌ها از ۶ میلی‌متر کمتر شود.

کارخانه‌ها لاستیک‌سازی بازدید ماهانه میزان فشار باد و عمق آج لاستیک توسط افراد متخصص را توصیه می‌کنند.لذا یکی از اشتباهات رایج رانندگی عدم توجه به میزان باد لاستیک هاست.

میزان باد لاستیک ها
میزان باد لاستیک ها

گوش دادن به موسیقی با صدای بلند!

بین بلندی صدای موسیقی و توانایی تمرکز شما رابطه معکوسی وجود دارد.

هرچه صدای موسیقی در پیرامون شما بیشتر باشد، قدرت تمرکز و سرعت عکس‌العمل کاهش خواهد یافت.

وقتی موسیقی با بلندی ۹۵ دسی‌بل در حال پخش است (هدفون گوشی قدر به تولید صدایی به بلندی ۱۲۰ دسی‌بل در گوش است)، زمان عکس‌العمل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد و باعث می‌شود تا صدای موتور اتومبیل خود را به‌ درستی نشنیده و از نحوه رانندگی و سرعت خودرو درک صحیحی نداشته باشید.

اشتباهات رایج رانندگی
گوش دادن به موسیقی با صدای بلند هنگام رانندگی

باز کردن در خودرو

یکی از کارهای خطرناک در رانندگی روزمره، باز کردن درها بدون توجه به اطراف است. مطمئناً می‌توان قبل از اقدام به باز کردن در نگاهی سریع به بیرون و آینه جانبی انداخته و از عدم وجود مانع با حضور رانندگان دیگر و موتورسواران اطمینان حاصل کرد. در سال ۲۰۱۵ تعداد تصادفات منجر به جراحات جدی براثر بی‌احتیاطی درباز کردن در خودرو در لندن ۴۷۴ فقره بوده که رقم قابل‌توجهی است.

بهترین راه‌حل پیشگیری از چنین سوانحی به‌کارگیری قوانین رانندگی کشور آلمان است که در آن هر سرنشین از خودرو در هنگام باز کردن در خودرو از داخل، با برگشتن به سمت عقب، باید جوانب امر را بررسی کرده و با دودست در را باز کند تا در صورت تشخیص خطر، توانایی بستن سریع در را نیز داشته باشد. لذا یکی از مهمترین اشتباهات رایج رانندگی همین موضوع است.

استفاده از ترمز پارک در خودرو با گیربکس اتوماتیک

بهتر است این نکته را به یاد داشته باشید که حتی بسیاری از خودروهای جدید با گیربکس اتوماتیک، فاقد سامانه فعال کردن خودکار ترمز پارک پس از قرار دادن دنده در حالت پارک و خاموش کردن موتور هستند؛ بنابراین لازم است همواره پس از پارک اتومبیل و خاموش کردن آن، به درگیر کردن ترمز پارک اقدام کرده و از وارد آمدن فشار ناشی از وزن خودرو درشیب مسیر، جلوگیری نمایید.

همچنین همواره قبل از شروع به حرکت، حواستان به آزاد کردن ترمز پارک باشد که عدم توجه به آن یکی از اشتباهات رایج رانندگی است.

اشتباهات رایج رانندگی
ترمزدستی

استفاده از دکمه‌های روی فرمان

برخلاف تصور عموم، دلیل ابداع این دکمه‌ها روی فرمان دستیابی به رفاه و آسایش نبوده و هدف از چنین طراحی، ارتقای ایمنی خودرو در حین رانندگی است.

چیدمان و طراحی این قسمت‌ها روی فرمان به‌گونه‌ای است که تنها پس از چند بار استفاده مغز شما به کار کردن با آن‌ها عادت کرده و در دفعات بعدی بدون اینکه به سمت دکمه‌ها نگاه کرده و حواستان از رانندگی پرت شود، از عملکرد این دکمه‌ها بهره برده و بدین‌وسیله، ریسک بروز تصادف در حین رانندگی کمتر خواهد شد.

استفاده نادرست از دکمه گردش هوای سامانه تهویه مطبوع

یکی از اشتباهات رایج در رانندگی این است که اغلب رانندگان درک مبهمی از کاربرد این دکمه در اتومبیل خود داشته و فقط در این حد می‌دانند که هر زمان بوی نامطبوعی در داخل خودرو به مشام رسید، این دکمه را روشن کنند. اما از این دکمه نباید در روزهای سرد زمستان و بلافاصله پس از ورود به خودرو استفاده کرد چراکه با این کار، برای از بین رفتن بخار شیشه‌ها، زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید و تا آن هنگام دید شما مختل شده و رانندگی ایمنی نخواهد داشت.

بهترین زمان استفاده از این دکمه در روزهای گرم تابستان و پس از ورود به خودرو بوده که بلافاصله پس از روشن کردن آن به همراه کولر، در مدت‌زمان کمتری دمای داخل کاهش می‌یابد.

توصیه می‌شود قبل از روشن کردن تهویه مطبوع، جهت هدایت هوای گرم داخل کابین، تمام شیشه‌ها را پایین کشیده و پس از چند ثانیه ببندید.

دکمه ی گردش هوا
دکمه ی گردش هوا

اطلاعات بیشتر در مورد اشتباهات رایج رانندگی

برای دیدن انواع خودرو وخرید و فروش آن می توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

تبلیغات
vasetpet-content

12 پاسخ به “اشتباهات رایج رانندگی

 1. این اشتباهات واقعا خیلی رایج هستن من عموی خودم پشت ماشین داشت با گوشی کار میکرد حواسش پرت شد و تصادف کرد الان ۱۰ ساله فلجه نمیتونه از جاش تون بخوره 😥

 2. خداکنه همینه این مطالب رو انجام بدن که تصادف ها کم تر بشه من عموم رو به علت همین بی احتیاطی ها از دست دادم

 3. اگه میخواین ماشینتون همیشه سالم باشه هر ماه باید روغن ماشین و آب آن و همچنین روغن ترمز باید چک شود

 4. به نظر من چک کردن روغن ماشین خیلی مهمه بیشتر کسایی که الان چ
  پشت ماشین میشین فقط به گوش کردن اهنگ توجه میکنن اصلا به این زبون بسته فکر نمیکنن که روغن داره یاآب ماشین کم نیست

 5. سلام با تشکر از سایت خوبتون من هنگام رانندگی خیلی استرس دارد چجوری میتونم کنترل کنم

  1. با موقعیت هراس که اضطرابتان را زیاد می‌کند، روبه رو شوید؛ به طور مثال برای رفع ترستان از رانندگی می‌توانید با یک مربی در مکان‌های خلوت تمرین کنید تا بتوانید به تدریج در مکان‌های پرتردد نیز به همراه مربی رانندگی کنید و به مرور زمان، به تنهایی پشت فرمان خودرو بنشینید.

 6. برای عمر بیشتر خودروتون بهتر وقتی ماشین رو روی برق میزنید چندلحظه صبر کنید بعد استارت بزنید به نظر من این روش صحیح استارت زدن است

 7. به نظرم یکی از از اشتباهات رانندگی اینکه زیاد ماشین رو گاز بدن و دور موتور بیش از حد بالا بره این باعث میشه استهلاک موتور فوق العاده بره بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.