سگ نژاد کولی و سگ نژاد بولداگ

سگ نژاد کولی

نام نژاد کولی از لغت کالی یا گوسفند صورت سیاه اسکاتلند گرفته‌شده و به‌منظور حفاظت از گوسفندان به کار می‌رود. منشاء انواع سگ‌های کولی به اسکاتلند، لهستان و مجارستان برمی‌گردد. بر اساس شواهد موجود از حدود ۴۰۰ سال قبل، از این سگ‌ها برای محافظت از گله در نواحی مختلفی مانند انگلیس و اسکاتلند استفاده می‌شده است. ساختار فیزیکی این سگ طوری است که نشان‌دهنده قدرت و فعالیت سگ بوده، هیچ‌گونه ظاهر افسرده یا خشن ندارد. در این مقاله قصد داریم در مورد سگ نژاد کولی و بولداگ صحبت کنیم.

ترکیب بدنی سگ نژاد کولی

ترکیب بدنی سگ، از مهم‌ترین نکات است به‌طوری‌که تعادل کامل و بدون نقص جمجمه، شکل، اندازه رنگ و محل چشم‌ها، موقعیت و نحوه حمل گوش‌ها در کنار یکدیگر یک ظاهر هوشیاری را به حیوان می‌دهد که باعث ایجاد یک سگ نژاد کولی و بدون نقص می‌شود که خوش‌اندام ترین و زیباترین نژاد در میان گونه‌های سگ هست.

تبلیغات
vasetpet-content

قسمت‌های مختلف بدن باید متناسب بوده به‌طوری‌که یک ظاهر باوقار را به سگ بخشیده و حرکات زیبای این سگ نشان‌دهنده فرم بدنی بدون نقص حیوان هست. پوشش بدن بسیار زیبا و ظاهر آرام، در کنار تمام موارد ذکرشده در بالا، نمای زیبا و باوقاری را ارائه می‌دهد که باعث شگفتی در انسان می‌شود.

رنگ و لکه‌های رنگی از اهمیت زیادی برخوردار نیستند ولی موارد دیگر از ارزش بالایی برخوردار هستند.
پوشش خارجی‌تر، خشن و پوشش داخلی‌تر، نرم و خز مانند است. یال و ریش فراوانی دارد. ساق پاهای جلو و عقب در بالای مفصل خرگوشی کاملاً از موهای پر مانند پوشیده شده‌اند.

ترکیب بدنی سگ نژاد کولی
ترکیب بدنی سگ نژاد کولی

خصوصیات ظاهری سگ نژاد کولی

جمجمه پهن و در بین دو گوش کمی کشیده هست ولی به سمت چشم‌ها حالت مخروطی می‌یابد. این پهنی در مقایسه با اندازه بدن سگ حائز اهمیت است. در زیر ابروها، برجستگی صورت وجود دارد ولی زیاد برجسته نیست. بینی بدون توجه به رنگ حیوان، سیاه‌رنگ است.

چشم‌ها از اندازه متوسطی برخوردار بوده، کمی به‌صورت مورب و بادامی‌شکل و عمدتاً به رنگ قهوه‌ای تیره است. به‌جز در سگ‌های دارای لکه‌های تیره در زمینه روشن، معمولاً چشم‌ها سفید و آبی‌رنگ هستند. چشم‌ها بسیار تیزبین بوده، ظاهری ترساننده دارند.

گوش‌ها کوچک و در قسمت پایه نسبتاً پهن بوده، بافاصله کمی از یکدیگر بر روی جمجمه قرارگرفته‌اند. در زمان تحریک سگ، گوش‌ها به سمت عقب برمی‌گردند ولی در حالت احساس خطر، به سمت جلو و به‌صورت نیمه برافراشته قرارگرفته و نوک گوش‌ها کمی پایین می‌افتد و طوری نمایان می‌کند که سگ سعی در شنیدن دارد.

دندان‌ها از اندازه مناسبی برخوردار بوده، دندان‌های پیش پایینی پشت دندان‌های پیش بالایی و نزدیک به آن‌ها قرارگرفته اند. گردن عضلانی، قوی و از طول مناسب و انحنای کمی برخوردار است.

ساق پاهای جلویی، مستقیم و قوی می‌باشند. بازوهای اندام‌های جلویی نیزه گوشتالود بوده، بخولق ها نرم و قابل انحنا بوده ولی ضعیف نیست، شانه‌ها نیز به سمت پایین متمایل هستند.

بدن کشیده و دنده‌ها کاملاً ارتجاعی می‌باشند. قفسه سینه نیز پهن بوده و در قسمت پشت شانه‌ها کاملاً پهن می‌باشند.
کفل‌ها قدرتمند بوده، دارای کمی انحنا می‌باشند. ساق پاهای عقبی در قسمت ران‌ها عضلانی می‌باشند. اندام‌های حرکتی عقبی متناسب بوده، مفاصل استایفل (زانو) کاملاً خمیده‌اند.

دیگر خصوصیات ظاهری سگ نژاد کولی

پاها بیضی شکل بوده، نواحی کف پا حالت بالشتک پیدا نموده‌اند. پنجه‌ها حالت کمانی داشته و نزدیک به هم قرار گرفته‌اند. پاهای عقبی نیز کم‌تر دارای انحنای کمتری بوده، مفصل خرگوشی کاملاً پایین قرارگرفته و قدرتمند است.

دم نسبتاً طویل بوده، در حالت ایستاده، پایین نگه داشته می‌شود و در انتها، دم کمی به سمت بالا چرخیده است. هنگامی‌که سگ تهییج شود، دم را باحالت خاصی نگه می‌دارد ولی بالاتر از ناحیه پشتی قرار نمی‌گیرد.
عدم تناسب طول سر با بدن از نقایص بسیار مهم هست.

پوزه کوتاه شده و باریک، دهان قرار گرفته در بالا، چشم‌های انگوری رنگ و شیشه‌ای و خیره از نقایص و موارد نامطلوب محسوب می‌شوند.

جمجمه گنبدی شکل، پس سر نوک‌دار، گونه‌های برجسته و بینی عقابی از نقایص دیگر هستند. بدن کوتاه با طرفین پهن، بخولق‌های باریک و طویل، بازوان خمیده و بد شکل جلویی، آرنج‌های بیرون زده، مفاصل خرگوشی گاوی شکل، مفاصل خرگوشی صاف، پاهای بزرگ، پهن یا خرگوشی، دم کوتاه یا نگه‌داشتن دم در بالای ناحیه پشتی یا خمیده به یک‌طرف، پوشش خارجی نرم، نخی شکل و موجدار یا پوشش خارجی کم‌پشت از نقایص این نژاد محسوب می‌شود.

وزن و قد این سگ با توجه نر و ماده بودن متفاوت است، که وزن آن بین ۲۳ الی ۳۴ متغیر است و قد آن از ۵۶ سانتی‌متر تا ۶۶ سانتی‌متر تغییر می‌کند.

خصوصیات ظاهری نژاد کولی
خصوصیات ظاهری نژاد کولی

خصوصیات رفتاری سگ نژاد کولی

سگ نژاد کولی حیوانی باهوش و بسیار باوفا نسبت به صاحب خود هست، به کودکان علاقه بسیاری دارد و با مهربانی با آن‌ها رفتار می‌کند.

حس جهت‌یابی آن‌ها بسیار قوی است، به‌طوری‌که هرکجا بروند قادر به پیدا کردن منزل خود هستند. درباره این حس عجیب و حیرت‌انگیز آن‌ها درجایی ثبت‌شده است که یکی از این سگ‌ها، پس از آن‌که صاحب آن او را فروخته بود، با طی مسافت ۱۶۰۰ کیلومتر از محل فروش، منزل صاحب خود را ردیابی کرد!

به دلیل وجود این ویژگی بارز در این نوع سگ‌ها، امروزه از آن‌ها به‌عنوان راهنمای نابینایان استفاده می‌شود. سگ نژاد کولی با توانایی و هوش سرشاری که در یادگیری دارد، حیرت دانشمندان را برانگیخته است، به‌گونه‌ای که امروزه مشخص‌شده این سگ قادر است معنی و مفهوم حداقل ۲۰۰ کلمه را از هم تشخیص دهد.

به‌طوری‌که حتی کلمات جدیدی را که تنها یک‌بار شنیده است، باگذشت چند ماه به خاطر می‌آورد.

محققان اسامی جدید در اسباب‌بازی‌ها را به سگ‌های کولی گوشزد کرده‌اند و از ده اسم جدید، آن‌ها هفت اسم موردنظر را به خاطر سپردند.

دانشمندان توانایی یادگیری این سگ را با یک کودک ۳ یا ۴ ساله قابل‌مقایسه می‌دانند. این نژاد نسبت به گرما بسیار حساس است و باید او را در فصول گرم از تابش مستقیم آفتاب در امان داشت. متوسط طول عمر سگ‌های این نژاد حدود ۱۲ تا ۱۳ سال است.

این نژاد انواع مختلفی دارد که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌شده است:

بیردد کولی (کولی ریش دار) (Bearded Collie)

بررسی‌ها نشان داده که اجداد این حیوان از آمیزش بین دو نژاد شیپ داگ لهستانی و کوماندور (یک سگ قدرتمند مجارستانی) ایجاد شده‌اند.

این سگ، بسیار جذاب و پرانرژی است و از گذشته دور برای چوپانی پرورش داده می‌شد. به‌گونه‌ای که حتی در صورت عدم حضور چوپان، او از گله محافظت می‌نمود. البته مدتی هم به‌عنوان سگ مزرعه مورد استفاده قرار گرفت.

از سال ۱۹۹۵ این سگ توسط باشگاه سگ داران شناخته شد و در سرتاسر جهان هواداران بی‌شماری را به خود جلب کرد. امروزه به این حیوان به‌عنوان یک سگ خانگی محبوب و جذاب توجه زیادی می‌شود.

سگ نژاد کولی ریش‌دار، حیوانی با جثه متوسط و بدنی فوق‌العاده ورزیده هست و از لحاظ ظاهری به انگلیش شیپ داگ شباهت زیادی دارد.

حیوانی بسیار قوی، نیرومند و سخت‌کوش است. سطح بدن از موهایی زبر، بلند و زیبا پوشیده شده و در رنگ‌های متنوع و جذابی همچون خاکستری، آبی، قرمز و یا ماسه‌ای دیده می‌شود.

البته در نواحی همچون سر، سینه و قسمت انتهایی پاها، رنگ موها سفید است. وزن سگ نر و ماده در این نوع، ۱۸ – ۲۷ کیلوگرم می‌باشد درحالیکه قد سگ نر در این نوع ۵۳ – ۵۶ سانتی‌متر و قد سگ ماده ۵۱ – ۵۳ سانتی متر می‌باشد.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد کولی ریش دار

کولی ریش‌دار، جذاب و درعین‌حال باهوش است و با یک نگاه توجه آدمی را به خود جلب می‌کند.

برخی از انواع آن، سگ‌هایی آرام، مهربان و سربه‌زیر هستند، درحالی‌که برخی دیگر بسیار مغرور و متکیر هستند.

این حیوان اغلب با سایر سگ‌ها به‌خوبی رفتار می‌کند. ولی به این نکته هم باید توجه کرد که به دلیل وجود غریزه چوپانی در آن‌ها، احتمال بروز رفتارهای خشن و ناگهانی نیز وجود دارد.

بیردد کولی
بیردد کولی

راف کولی (کولی موبر) (Rough Collie)

منشاء این سگ به ارتفاعات بلند سرزمین‌های سردسیری اسکاتلند بازمی‌گردد و روزگاری از آن تنها به‌عنوان سگ گله استفاده می‌شد.

این حیوان به مدت طولانی چهره مشهور کتاب‌ها در نقش دختری به نام لاسی بوده و در هالیوود نیز با بازی در نقش لاسی به شهرت جهانی رسید. امروزه از این نژاد به‌عنوان سگ نمایشی هم استفاده می‌شود.

این سگ، حیوانی بزرگ جثه است. چهره آرام و مهربانی دارد که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

سگ نژاد راف کولی دارای صورتی کشیده با چشمانی سیاه‌رنگ و براق بوده و پوزه‌ای بلند و مستقیم و گوش‌هایی کوتاه و افتاده دارد.

بدن پوشیده از موهای بلند، زبر و پرپشتی است که رنگ آن کرم – طلایی، آبی- خاکستری، آبی – نقره‌ای و یا ترکیبی از این سه رنگ هست که در ناحیه سینه و انتهای پاها عمدتاً کرم تا سفیدرنگ است. وزن سگ نر و ماده در این نوع، ۲۱ – ۳۰ کیلوگرم است و قد سگ نر و ماده در این نوع ۵۶ – ۶۱ است.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد راف کولی

کولی مو زبر، حیوانی زیبا، جذاب، باهوش، مهربان و مطیع است.

توانایی این سگ در یادگیری فوق‌العاده بوده و به‌خوبی تربیت می‌شود. به کودکان علاقه زیادی داشته و اگر با آن‌ها بزرگ شود با آن‌ها به مهربانی رفتار می‌کند.

صدای پارس او اغلب بلند و شدید است و از این‌رو حیوان مناسبی برای نگهبانی به‌حساب می‌آید.

ولی این صدای بلند در صورت نگهداری حیوان در منزل یا باغ، می‌تواند برای شما و همسایگان مشکل‌ساز شود. این حیوان بسیار پرتحرک و پر جست‌وخیز بوده، برای تربیت و نگه‌داری به ورزش روزانه و همچنین تیمار دائمی نیاز دارد.

راف کولی
راف کولی

اسموت کولی (کولی مو نرم) (Smooth Collie)

منشاء این نوع از سگ‌های کولی نیز اسکاتلند است. حیوانی جذاب، پرانرژی و قوی بوده، از گذشته‌های دور برای نگهبانی از گله استفاده می‌شده است.

کولی مو نرم ازلحاظ ظاهری، حیوانی بزرگ جثه با جثه‌ای قدرتمند و ورزیده است. دارای پوزه‌ای کشیده و کم مو بوده و چشمانی ریز و جستجوگر دارد.

بدن پوشیده از موهایی کوتاه و نرم بوده، به رنگ‌های متنوعی همچون کرم – طلایی، آبی– خاکستری، آبی – نقره‌ای و یا ترکیبی از این سه رنگ دیده می‌شود. البته ناحیه سینه‌ای و نیز پاها اغلب با موهای سفید رنگی پوشیده شده است.

قد و وزن این سگ با توجه به نر و ماده بودنش متغیر است که در جدول زیر توضیح داده‌شده است. وزن سگ نر در این نوع ۱۸ کیلوگرم و وزن سگ ماده ۳۰ کیلوگرم است و قد سگ نر در این نوع ۵۱ سانتی‌متر و قد سگ ماده ۶۱ سانتی متر است.

خصوصیات رفتاری سگ نژاد اسموت کولی

بسیاری از ویژگی‌های اخلاقی این حیوان مشابه سگ کولی مو زبر است، با این تفاوت که کمی تندخوتر و عصبی‌تر از آن بوده، از تحرک و جست‌وخیز بیشتری نسبت به نوع مو زبر خود برخوردار است. این نژاد علاقه‌مندان و دوست داران خاص خود را دارد.

سگ اسموت کولی
سگ اسموت کولی

در ادامه در مورد سگ نژاد بولداگ به صورت مختصر صحبت می‌کنیم.

سگ نژاد بولداگ

تا اینجا در مورد سگ نژاد کولی صحبت کردیم، اما از این به بعد می‌خواهیم در مورد سگ نژاد بولداگ صحبت نماییم.

منشاء سگ نژاد بولداگ از انگلستان است، تا سال ۱۸۳۵ از این سگ به‌منظور هدایت و دنبال کردن گاوهای نر استفاده می‌شده است و این درزمانی بود که شکار به‌صورت قانونی منع شده بود.

این حیوان از سال ۱۶۳۱ و در جریان بازی‌های جنگ بین حیوانات به اوج شهرت خود رسید.

از گذشته‌های دور از این حیوان برای جنگ با گاو، خرس و گورکن استفاده می‌شد. جسارت فوق‌العاده او را قادر می‌ساخت تا بینی گاو را گاز بگیرد و تا سرنگونی آن دست‌بردار نبود.

در سال ۱۸۳۵ بازی گاو کشی ممنوع شد ولی بولداگ به‌عنوان سگ همراه و خانگی با طبیعت آرام و دوست داشتنی به بقاء خود ادامه داد.

پوشش خارجی کوتاه، صاف، متراکم و ازنظر بافت و ساختار نرم هست.

رنگ‌های قابل‌قبول به‌صورت کامل یا لکه‌دار می‌باشند (همانند یک رنگ کامل با یک پوزه‌بند یا نقاب مشکی) رنگ‌های کامل شامل خالدار، قرمز، با انواع مختلف آن، حنایی، زرد، کم‌رنگ، سفید و هم‌چنین رنگ ابلق هست.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد بولداگ – بخش اول

بولداگ، سگی با پوشش خارجی صاف، قدکوتاه، بدنی پهن، قدرتمند و فشرده هست. سر در مقایسه با اندازه سگ‌های دیگر، مشخصأ حجیم و بزرگ است.

پوزه بسیار پهن، بدون نوک و به سمت بالا متمایل است. بدن کوتاه و عضلانی است. اندام‌های حرکتی عقبی نیز کشیده، قوی و عضلانی هست. ولی در مقایسه بااندام‌های حرکتی جلویی این خصوصیت چندان مشخص نیست. سگ ظاهری باهوش، دارای سطح هوشیاری بالایی است.

این سگ طرز راه رفتن ویژه‌ای دارد، به‌طوری‌که به نظر می‌رسد با گام‌های کوچک روی پنجه‌های خود راه می‌رود. این‌گونه راه رفتن همانند چهارنعل رفتن اسب هست.

جمجمه بسیار بزرگ بوده، طوری که وزن آن بر روی شانه‌ها توزیع می‌شود.

زمانی که سر از سمت جلو و جوانب مشاهده می‌شود، بسیار بالا به نظر می‌رسد. گونه‌ها باید کاملاً گرد بوده، به سمت جوانب و پشت چشم‌ها توسعه‌یافته باشند.

پیشانی پهن بوده، پوست روی آن و پوست سر، بسیار شل و چین‌خورده است. برآمدگی‌های استخوان پیشانی بسیار برجسته، پهن، مربعی شکل و بلند هستند به‌طوری‌که تشکیل یک حالت مضرس عمیق و پهن را بین چشم‌ها می‌دهد که استاپ نامیده می‌شود.

از استاپ، یک شیار عمیق و پهن به سمت وسط جمجمه کشیده می‌شود. پوزه کوتاه و پهن بوده، به سمت بالا متمایل هست. به‌علاوه از سمت گوشه چشم به سمت گوشه دهان بسیار عمیق است.

بینی، بزرگ، پهن و سیاه بوده، هرگز نباید جگری رنگ یا قهوه‌ای باشد. منخرین، بزرگ، پهن و سیاه بوده، دارای یک خط مستقیم عمودی مشخص در بین خود هستند.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد بولداگ – بخش دوم

در بررسی چشم‌ها از مقابل به نظر می‌رسد که چشم‌ها حالت افتاده و پایینی در جمجمه داشته و تا حد امکان از گوش‌ها دور هستند. استاپ (برجستگی صورت) و چشم‌ها در یک امتداد بوده، به‌طوری‌که عمود بر شیار گونه هستند. چشم‌ها از یکدیگر فاصله داشته و گرد، سیاه و دارای اندازه متوسطی بوده، فرورفته یا برجسته نیست.

گوش‌ها در بالای سر قرارگرفته‌اند، از یکدیگر فاصله داشته و در بالا و در دورترین فاصله ممکن از چشم‌ها قرار دارند. گوش‌ها کوچک و باریک و به شکل گل رز بوده، در قسمت عقب گوش به سمت داخل متمایل است. لبه بالایی نیز به سمت بیرون انحنا یافته است.

فک، پهن و مربعی شکل بوده، دارای ۶ دندان کوچک جلویی در یک ردیف هست. دندان‌های سگی از یکدیگر فاصله‌دارند. دندان‌ها در هنگام بسته بودن دهان، دیده نمی‌شوند و خیلی قوی و بزرگ می‌باشند. فک پایینی نیز در زیر فک بالایی قرار می‌گیرد.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد بولداگ – بخش سوم

گردن از طول متوسطی برخوردار بوده، بسیار قطور، پهن و ستبر هست. در قسمت پشتی کمانی شکل و دارای انحنا بوده، در اطراف ناحیه گلو دارای پوستی چین‌خورده، ضخیم و بسیار شل و آویزان است که غبغبی را در هر طرف از فک پایینی تا ناحیه قفسه سینه تشکیل می‌دهد.

شانه‌ها پهن، شیب‌دار، بسیار قدرتمند و عضلانی هستند. ناحیه سینه حجیم و گرد بوده، از بالای شانه‌ها شروع و تا پایین یعنی محل اتصال به قفسه سینه ادامه می‌باید تا در میان پاهای جلویی خاتمه یابد.

ساق پاهای جلو بسیار قدرتمند، دور از هم، ستبر، عضلانی و مستقیم بوده، دارای بازوهای رشد یافته هستند. این استخوان‌ها در مقایسه با ساق پاهای عقبی کوتاه‌تر هستند، مفاصل آرنج پایین بوده، کاملاً از دنده‌ها دور هستند. بخولق نیز کوتاه، مستقیم و قدرتمند است.

سگ بولداگ
سگ بولداگ

خصوصیات ظاهری سگ نژاد بولداگ – بخش چهارم

قفسه سینه بسیار پهن و برجسته بوده، به سگ ظاهر پهن با پاهای جلویی کوتاهی را می‌بخشد. بدن کاملاً به‌وسیله دنده‌ها احاطه‌شده، شکم به سمت بالا فرورفته و حالت نوسانی ندارد. ناحیه پشت و کمر نیز کوتاه و قوی بوده، در ناحیه شانه‌ها پهن هستند و به سمت ناحیه کفل باریک می‌شوند.

شانه‌ها در ناحیه پشتی نزدیک به هم قرارگرفته و به‌آرامی به سمت پشت متمایل می‌شوند. ستون فقرات نیز به سمت کفل‌ها برجسته شده، سپس به سمت دم حالت انحنا پیدا می‌کند که باعث تشکیل حالتی به نام پشتی سنگی (روچ بک) می‌شود که از ویژگی‌های خاص این نژاد است.

ساق پاها نسبت به اندام‌های حرکتی جلویی بلندتر هستند به‌طوری‌که باعث بالا بردن کفل می‌شود. ساق پاهای عقبی، قوی و عضلانی می‌باشند. مفاصل زانو کمی خمیده بوده، کاملاً پایین قرارگرفته‌اند به‌طوری‌که طویل و عضلانی به نظر می‌رسند.

پاهای عقبی و جلویی گرد و متراکم، پنجه‌ها جدا از یکدیگر و دارای بندهای انگشت برجسته هستند. پاهای جلویی مستقیم بوده، کمی به سمت بیرون متمایل هستند. پنجه‌ها نیز متراکم و ضخیم بوده، کاملاً جدا از یکدیگر هستند. وزن سگ نر ۲۵ و وزن سگ ماده ۲۳ کیلوگرم و قد سگ نر و ماده ۳۱ – ۴۳ سانتی‌متر است.

اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد کولی و بولداگ

شما می‌توانید جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی خود به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر خرید فروش خود را انجام دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

9 پاسخ به “سگ نژاد کولی و سگ نژاد بولداگ

  1. سگ نژآد کولی برای خانم هایی که علاقمند به نگهداری سگ هستند خیلی خوبه.چون خیلی مهربون و ارومه

  2. سلام.میخواستم بدونم برای نگه داری سگ نژاد کولی به چه فضایی نیازه و از لحاظ زاد و ولد این نژاد چجوریه

    1. سلام دوست عزیز
      سگ نژاد کولی نیز مانند تمامی سگ های دیگر به فضایی باز برای زندگی کردن نیاز دارد. در یک مطلب با عنوان محل نگهداری سگ تمامی موارد ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.