چرا عروس هلندی پرهای خود را می‌کند؟

پرکنی عروس هلندی یک سندروم پیچیده است که می‌تواند به دلایل فیزیکی و یا روانی برای این پرنده اتفاق بیفتد. شما باید از نزدیک پرنده را ببینید.

این سندرم شکل‌های زیادی دارد مقدار پرهای کنده شده متفاوت است. منطقه خالی شده از پر می‌تواند در زیر بال‌ها باشد یا اینکه قفسه سینه پرنده خالی از پر شده باشد. دلایل گوناگون برای پرکنی عروس هلندی وجود دارد.

برای اینکه بتوانید بهتر رفتار پرنده خود را تشخیص دهید، واسط کالا مطلب رفتارشناسی عروس هلندی را برای شما گردآوری کرده است.

تفاوت پر ریزی و پرکنی

به یاد داشته باشید که پر ریزی نیز وجود دارد. درواقع ممکن است که شما اشتباه متوجه شده باشید که پرنده شما پرهایش را می‌کند. درواقع شاید پرنده پرهایی که قرار است از دست بدهد را جدا می‌کند.

درواقع همه پرندگان در دوره‌هایی از سال پرهایشان را از دست می‌دهند. پرهای جدید به جای پرهای قدیمی رشد پیدا می‌کند. این یک فرآیند طبیعی در زندگی پرندگان است.

پس نباید این فرآیند با پرکنی اشتباه گرفته شود. پرکنی یک رفتار غیر معمولی از جانب پرنده است. در این شرایط پرنده خودش پرهایش را از بدنش جدا می‌کند.

در مقاله ی علت جیغ زدن عروس هلندی چیست؟ می توانید برخی دیگر از دلایل پرکنی این پرنده ی زیبا را بدانید.

تفاوت پرکنی و آراسته کردن پرها

رفتار پرکنی عروس هلندی نباید با فرایند تمیز کردن پرها و آراستن آن‌ها نیز اشتباه گرفته شود. درواقع پرندگان پرهای خودشان را آراسته می‌کنند. این رفتار یک رفتار معمولی است.

با این کار آن‌ها کثیفی‌ها را از روی پرها پاک می‌کنند و روغن را بر روی سطح پرها پخش می‌کنند. با این کار پرهایشان را سلامت نگه می‌دارند. در فرآیند پرکنی پرنده خودش پرهایش را می‌کشد و می‌کند.

این کار باعث آسیب رساندن به فولیک‌های پر می‌شود. این آسیب از رویش پرهای جدید جلوگیری می‌کند. پرکنی یک فرایند طبیعی نیست و ممکن است به دلیل بیماری باشد.

روبرو شدن با پرکنی عروس‌های هلندی برای صاحبان آن‌ها سخت است. چراکه همه زیبایی عروس هلندی به پرهای آن است. به دنبال دلیل این پرکنی بگردید. در بسیاری از موارد می‌توان پرکنی را کاهش داد یا می‌توان آن را کنترل کرد.

دلایل پرکنی

پرکنی عروس هلندی می‌تواند به دلیل یک بیماری یا آلرژی باشد. از دلایل دیگر می‌توان به واکنش به سموم یا عفونت پوست، انگل‌ها و کمبودهای غذایی اشاره کرد. بعضی وقت‌ها این پرکنی می‌تواند به دلایل روانی اتفاق بیفتد.

عوامل محیطی مثل استرس، سروصدا، گرما و رطوبت، کمبود فعالیت، ایزوله بودن و در قفس بودن، زمان بازی کم با صاحبشان می‌تواند باعث این موضوع شود. پرنده را پیش دام‌پزشک ببرید تا بتوانید دلیل این پرکنی را متوجه شوید.

عروس‌های هلندی معمولاً خارش پوست دارند. اگر آن‌ها انگل گیاردیا داشته باشند و این انگل باعث عفونت شده باشد آن‌ها پرهای زیر بال خود را می‌کنند. بدون آزمایش نمی‌توان این مورد را شناسایی کرد.

ممکن است که دام‌پزشک نتواند علت پراکنی عروس هلندی را بلافاصله پیدا کند. در این صورت نگران نباشید. چراکه این رفتار یک سندرم پیچیده است.

شاید متوجه تغییر رفتار های پرنده ی خود شده باشید که کمی گوشه گیر شده است و حتی پرکنی می کند . پس باید به بیماری دیگری که این پرنده ی زیبا را تحت تاثیر قرار داه است هم فکر کنید .افسردگی عروس هلندی

دلایل پر کنی
دلایل پر کنی

پرکنی و پیدا نکردن جفت

عروس هلندی می‌تواند به دلیل پیدا نکردن جفت پرهای خودش را بکند. آیا پرندهٔ شما در مواقع مشخصی از سال پرهایش را می‌کند؟ آیا این پرکنی در بهار و یا پاییز اتفاق می‌افتد؟ پس احتمال دارد که پیدا نکردن جفت دلیل این پرکنی عروس هلندی باشد.

هرچند که پیدا نکردن جفت می‌تواند دلیل پرکنی عروس‌های هلندی باشد اما دادن یک جفت به آن‌ها راه‌حل خوبی نیست. اگر عروس هلندی که پرکنی دارد جوجه‌ای داشته باشد جوجه‌اش نیز مثل خودش پرهای خودش را می‌کند و این جوجه نیز مثل والدینش خواهد شد.

پرت کردن حواس عروس هلندی

ممکن است دلیل پرکنی عروس هلندی جسمی و یا روحی باشد شما می‌توانید با تغییراتی به عروس هلندی خودتان کمک کنید.

این تغییرات باعث می‌شوند که عروس هلندی احساس بهتری داشته باشد و شرایطش بهتر شود.
اگر عروس هلندی شما گاز می‌گیرد، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

گاز گرفتن عروس هلندی

حمام

عروس هلندی را هر روز حمام ببرید، این کار باعث کم شدن باکتری‌های موجود می‌شود.

حمام کردن ، مواد حساسیت‌زا را نیز کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد.

اگر عروس هلندی اضطراب جدایی رنج می‌برد حمام کردن برای او گزینه خوبی است.

تمیز کردن پرها بعد از حمام به او کاری را برای انجام دادن می‌دهد.

حمام کردن عروس هلندی
حمام کردن عروس هلندی

در رابطه با حمام کردن عروس هلندی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

واکنش نشان ندهید!

به یاد داشته باشید که به پرکنی عروس هلندی توجه نشان ندهید. او را نصیحت نکنید. به او نگویید که پرکنی را متوقف کند. این‌ها هیچ کمکی به حل مشکل نمی‌کنند. حتی می‌توانند باعث بدتر شدن این مشکل شوند چراکه ممکن است پرنده برای جلب توجه شما پرهایش را بیشتر بکند.

بنابراین به پرکنی او هیچ واکنشی نشان ندهید؛ اما زمانی که پرنده بازی می‌کند و یا استراحت می‌کند به او توجه نشان دهید به او بگویید که بازی کردنش چقدر زیبا است در واقع بازی کردن همان رفتاری است که شما می‌خواهید تشویقش کنید.

پیشنهاد کارهای دیگر به عروس هلندی

به عروس هلندی اسباب‌بازی بدهید. در این صورت به جای نوک زدن به پرهایش به اسباب‌بازی‌هایش نوک خواهد زد. او می‌تواند بیاموزد که به جای پرهایش اسباب‌بازی‌هایش را از بین ببرد که به پرکنی عروس هلندی کمک می‌کند.

اسباب‌بازی‌های پرنده را تغییر دهید. می‌توانید اسباب‌بازی‌ها را به دو دسته تقسیم کنید. یک هفته یک دسته از اسباب‌بازی‌ها را به او دهید. هفته بعد دسته جدیدی را وارد قفس کنید و اسباب‌بازی‌های قبلی را از قفس خارج کنید.

این کار باعث می‌شود که اسباب‌بازی‌ها برای پرنده تکراری نشوند. اگر پرکنی عروس هلندی شما به دلیل بی‌حوصلگی باشد با بازی با اسباب‌بازی‌ها حل خواهد شد. از کارهای دیگر برای متوقف کردن پرکنی پرنده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

برای سرگرمی بیشتر، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بازی با عروس هلندی

حفظ روزمره‌گی

کارهایی وجود دارند که پرنده شما آن‌ها را به طور روزمره انجام می‌دهد. این بسیار مهم است که این کارهای روزمره به طور معمول انجام شود.

پرنده شما باید خواب کاملی داشته باشد. مواد مغذی زیاد همراه با ویتامین داشته باشد. مقدار زیادی توجه را از شما دریافت کند.

کم کردن استرس

اگر فکر می‌کنید که دلیل پرکنی عروس هلندی شما استرس است سعی کنید خودتان را به جای پرنده بگذارید. ممکن است که دلیل استرس پرنده پنجره باشد. درواقع پرنده بیرون از پنجره را تماشا کرده و با چیز استرس‌زایی روبرو شده است.

به طور ساده تر شاید قهر عروس هلندی شما به دلیل استرسی است که به او وارد می شود . شاید استرس های وارد شده به این پرندگان دلیل دیگری از پرکنی و پرریزی آن ها است.

رفتارشناسی عروس هلندی
کم کردن استرس عروس هلندی

برای مثال حیوانات یا فعالیت انسان‌ها باعث ترس و استرس او شده است. در این مورد می‌توانید به‌طور مثال قفس پرنده را جابجا کنید و قفس را در جایی دور از پنجره قرار دهید.

آرامش داشته باشید!

عروس‌های هلندی احساسات خانواده را نیز درک می‌کنند. برای مثال اگر خود شما احساس اضطراب یا استرس داشته باشید پرنده نیز آن‌ها را می‌گیرد و ممکن است باعث پرکنی عروس هلندی شود.

یک رژیم غذایی سالم را در اختیار آن‌ها بگذارید. پرندگان باید رژیم غذایی داشته باشند که پر از مواد مغذی و ویتامین باشد و ویتامین‌ها و مواد مغذی سلامت آن‌ها را حفظ می‌کنند.

بررسی محیط

پرندگان به دود سیگار و خوشبوکننده‌های هوا و مواد تمیز کننده با بوی تند و قوی حساس هستند. همه‌ی این‌ها می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در پرندگان شود. اگر فکر می‌کنید که این عوامل می‌تواند موجب ناراحتی پرنده باشد قفس پرنده‌ها را به جای دیگری ببرید.

پس از آن بررسی کنید که آیا مشکل پرکنی عروس هلندی حل شده است یا خیر. وقتی که خانه را ترک می‌کنید تلویزیون را روشن کنید. این باعث می‌شود که پرنده راحت باشد.

پرندگان به تغییرات آب‌وهوا نیز بسیار حساس هستند. مقدار آفتابی که آن‌ها دریافت می‌کنند نیز نباید به‌یک‌باره تغییر کند.

در آخر بهتر است که به عنوان یک صاحب پرنده بیماری های عروس هلندی خود را بدانید و آن هارا بشناسید.زیرا برخی از بیماری های عروس هلندی باعث پرکنی او میشود.

آیا پرهای پرندگان دوباره رشد پیدا می‌کند؟

در بسیاری از موارد پرنده‌ای که پرهایش را از دست می‌دهد تقریباً دوازده ماه بعد آن‌ها را مجدد به دست می‌آورد. ممکن است در پریزی بعدی نیز پرهایش دوباره رشد کند.

بااین‌حال ممکن است که پرها دوباره رشد نکند. این در این صورت اتفاق می‌افتد که ساختار پوست آن‌ها آسیب دیده باشد. درهرصورت بهتر است که پرنده برای درمان به دام‌پزشکی برده شود.

سؤال

عروس هلندی ماده‌ی من پرهایش را می‌کند، آیا او به دنبال جفت می‌گردد؟

پاسخ: شما باید عروس هلندی خودتان را به دام‌پزشکی ببرید. چراکه دلیل پرکنی عروس هلندی باید مشخص شود. ممکن است که مشکل عروس هلندی هورمونی باشد.
در این صورت با پیدا کردن جفت مشکل پرکنی‌اش بعید است که حل شود. درواقع اگر شما به عروس هلندی جفت بدهید ممکن است پرکنی پرنده ادامه پیدا کند. حتی ممکن است که این پرکنی بدتر شود.

پرنده ماده حتی ممکن است که پرهای پرنده جدید را نیز بکند. این اتفاق قبلاً تجربه شده است. برای مثال اگر پرنده شما عفونت باکتریایی داشته باشد می‌تواند درمان شود.
اگر پرنده درمان شود شما یک پرنده سالم‌تر خواهید داشت و می‌توانید به او یک جفت بدهید. قبل از این‌که پرنده جدید به قفس اضافه کنید از سلامتی پرندگان مطمئن شوید.

عروس هلندی ماده‌ی من پرهایش را می‌کند، آیا او به دنبال جفت می‌گردد؟

پاسخ: شما باید عروس هلندی خودتان را به دام‌پزشکی ببرید. چراکه دلیل پرکنی عروس هلندی باید مشخص شود. ممکن است که مشکل عروس هلندی هورمونی باشد.
در این صورت با پیدا کردن جفت مشکل پرکنی‌اش بعید است که حل شود. درواقع اگر شما به عروس هلندی جفت بدهید ممکن است پرکنی پرنده ادامه پیدا کند. حتی ممکن است که این پرکنی بدتر شود.

پرنده ماده حتی ممکن است که پرهای پرنده جدید را نیز بکند. این اتفاق قبلاً تجربه شده است. برای مثال اگر پرنده شما عفونت باکتریایی داشته باشد می‌تواند درمان شود.
اگر پرنده درمان شود شما یک پرنده سالم‌تر خواهید داشت و می‌توانید به او یک جفت بدهید. قبل از این‌که پرنده جدید به قفس اضافه کنید از سلامتی پرندگان مطمئن شوید.

صحبت پایانی

در آخر امیدواریم که مقاله پرکنی عروس هلندی برای شما در رابطه با پرکنی عروس هلندی مفید واقع شود. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مقالات مرتبط:

این مقاله از منابع زیر استخراج شده است:

dummies.com
mickaboo.org

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر