تشخیص سن عروس هلندی

آیا در پی تشخیص سن عروس هلندی خود هستید؟ بهتر است ابتدا کمی این پرنده زیبا را با هم بشناسیم. عروس هلندی یک پرنده خاکستری کوچک با صورتی زرد و گونه‌ای نارنجی است. عروس‌های هلندی کوچک هستند و وزن متوسط آن‌ها در حدود 90 گرم است.

آن ها پرندگانی هستند که به ندرت گاز می‌گیرند، حتی اگر تعامل کمی در طی یک دوره زمانی مشخص وجود داشته باشد. آن‌ها می‌توانند از نظر تولید مثل فعال باشند. پرندگان ماده در صورت راحتی با محیط و رژیم خود به طور منظم تخم‌گذاری می‌کنند.

جهش‌های مختلف رنگی برای آن‌ها وجود دارد که رنگ خاکستری در این گونه یک رنگ طبیعی است. پرنده‌های خاکستری معمولی امید به زندگی در آن‌ها به طور متوسط 16 سال است.

در صورتی که طول عمر پرندگان جهش یافته رنگی با نژاد بیشتر دارای طول عمر کوتاه‌تر هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانیم به روش‌های تشخیص سن عروس هلندی بپردازیم.

بهترین نژاد عروس هلندی

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

طول عمر

به عنوان حیوان خانگی، طول عمر عروس هلندی می‌تواند از 10 تا 25 سال باشد. قدیمی‌ترین رکورد گزارش شده 36 سال است. عروس هلندی‌های جوان در اولین سال زندگی خود به طرز چشمگیری تغییر می‌کنند.

تخمین سن آن‌ها را در عرض چند ماه امکان‌پذیر است. آن‌ها تا یک سالگی به اندازه بزرگ سالانه خود می‌رسند. تشخیص سن عروس هلندی پس از رشد کامل دشوار است. با این حال، برای تخمین سن یک پرنده با سابقه ناشناخته، چند شاخص وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن‌ها باشید.

تازه متولد شده

در تشخیص سن عروس هلندی باید بدانید که، عروس هلندی‌های تازه متولد شده فقط حدود 5/2 سانتی متر طول دارند و با یک دسته نازک به رنگ زرد یا سفید پوشانده شده‌اند. آن‌ها شروع به توسعه پرهای سوزنی در هفته اول یا همین حدود می‌کنند.

با دو هفته سن، آن‌ها چهار یا پنج برابر بزرگ‌تر از زمان بیرون آمدن هستند. با پرهای سنجاق پوشیده شده که تازه شروع به باز شدن می‌کنند، پوشیده شده‌اند.
پرهای پین دار جوجه‌ها به تدریج در سه و چهار هفتگی باز می‌شوند.
با خواندن مطلب پرورش عروس هلندی از این روند آگاهی بیشتری کسب نمایید.

عروس هلندی تازه متولد شده
عروس هلندی تازه متولد شده

5 هفتگی

آن‌ها تا حدود پنج هفته با نیازهای نوزادان انسان برابر هستند. به محض اینکه به شش هفته رسیدند، از نظر رشد شبیه کودکان نوپای انسان می‌شوند.
در پنج هفتگی پرهای عروس هلندی باز می‌شود.بیشتر انواع رنگی، جوجه‌ها همه شبیه ماده‌ها هستند و فاقد چهره‌های زرد مشخص هستند.
در حدود شش هفتگی، جوجه‌ها هنگام یادگیری پرواز شروع به انجام بال زدن زیاد می‌کنند. به همین دلیل ممکن است پرهای بال و دم آن‌ها کمی پاره شود.

شاید دوست داشته باشید که بدانید چرا عروس هلندی پرهای خود را می‌کند؟ بهتر است بدانید که این کار دلایل زیادی دارد. با خواندن این مقاله می توانید جواب سوالات خود را بگیرید.

4 تا 8 ماهگی

از حدود چهار تا هشت ماهگی می‌توان آن‌ها را با کودک شش تا 13 ساله مقایسه کرد. آن‌ها کنجکاو، ماجراجو و با بازی در این زمان چیزهای زیادی می‌آموزند.

غالباً از دویدن روی زمین یا میز، تمرین پرواز و فرود و حتی انجام بازی‌های نسبتاً ناخوشایند لذت می‌برند.برای اینکه بتوانید رفتارهای عروس هلندی خود را بهتر بشناسید خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.
رفتارشناسی عروس هلندی

4 تا 8 ماهگی
4 تا 8 ماهگی

8 تا 10 ماهگی

عروس هلندی‌ها معمولاً بین هشت تا ده ماه مرحله نوجوانی خود را طی می‌کنند. در این مرحله، آن‌ها می‌توانند بدخلق، مستقل و غیرقابل پیش‌بینی باشند، که تشخیص سن عروس هلندی را برای شما آسان تر می‌کند.

اگر آن‌ها در اطراف پرندگان دیگر باشند، ممکن است شروع به نشان دادن علاقه به جنس مخالف کرده و با سایر اعضای گله رقابت‌های دیگری را ایجاد کنند.

یک سال

یک سال حتی پس از گذراندن اولین پوست اندازی بزرگ‌سالان، رنگ پررنگ‌تری نسبت به پرندگان بالغ دارند. دم آن‌ها نیز کمی کوتاه‌تر از دم پرنده بالغ خواهد بود.

نرها سرانجام نوارهای موجود در پرهای دم خود را از دست می‌دهند و صورت‌های زرد روشن ایجاد می‌کنند. ماده‌ها پرهای دم را حفظ می‌کنند، اما ممکن است رنگ آن‌ها کاملاً مشخص باشد.

بزرگ‌سالان

با گذشت یک سال از سن، رنگ عروس هلندی تغییر نمی‌کند و گفتن دقیقاً چند سالگی بدون اعتماد به عوامل دیگر غیرممکن است. عروس هلندی در این سنین بیشترین رشد را خواهد داشت.

اگر آن‌ها سالم باشند، پرهای آن‌ها باید صاف، روشن و بدون آسیب باشد. این نکته را لازم است بدانید که، یک عروس هلندی بزرگ‌سال از مالش آرام سر لذت می‌برد.

مسن

یک پرنده واقعاً پیر ممکن است کمی کسل کننده باشد و کیفیت پر کمتری داشته باشد. با این حال، با مراقبت و تغذیه مناسب، حتی ممکن است پرهای طوطی پیر نیز بی عیب و نقص باشد.

عروس هلندی کم کم قوت قبلی خود را از دست داده و همچنان به این شیوه پیش خواهد رفت. همچنین در مدفوع این پرنده تغییراتی به وجود می آید.

تشخیص سن عروس هلندی
عروس هلندی مسن

چگونه می‌توان سن عروس هلندی را تشخیص داد؟

تا این قسمت سنین مختلف با رفتارهای مشخص شده را بیان کردیم. در این قسمت از وبلاگ واسط کالا سعی کرده‌ایم چند راه درست و صحیح، برای تشخیص سن عروس هلندی را برای شما شرح دهیم. خواندن این راه‌کارها را در ادامه مطلب از دست ندهید.

اگر مشتاق هستید که با انواع و گونه های محتلف این پرنده ی زیبا آشنا شوید با مقاله ی زیر ما را همراهی کنید.

انواع عروس هلندی

توسعه پر، رنگ و کیفیت

پرها شاخص بزرگی در مورد پرندگان و به خصوص عروس‌های هلندی هستند. رشد و کیفیت پر می‌تواند چیزهای زیادی در مورد سن، سلامتی، رژیم غذایی و سبک زندگی آن‌ها به شما بگوید.
پرندگان خردسال به ویژه (زیر یک سال) متمایز هستند. هنگامی که آن‌ها پرهای بالغ کامل خود را کسب کردند، تخمین سن بسیار دشوارتر می‌شود.

حالت و حرکات

نحوه نشستن و حرکت می‌تواند یکی دیگر از شاخص‌های تشخیص سن عروس هلندی باشد. درست مثل جوانان، پرندگان جوان نیز اغلب بی دست و پا هستند زیرا آن‌ها هنوز در حال یادگیری استفاده از پاها و بال‌های خود هستند.

آن‌ها بیشتر احتمال دارد که هنگام خوابیدن پرهای خود را کرک کرده و روی تخت بنشینند. پرندگان سالخورده همچنین ممکن است پرهای خود را بیشتر پهن کنند تا خود را گرم کنند. توجه داشته باشید که این نیز می‌تواند نشانه یک پرنده بیمار باشد.

انرژی و بازیگوشی

عروس هلندی‌های جوان بسیار کنجکاو و بازیگوش هستند. آن‌ها همچنان از تعامل با شما، شیطنت و بازی با اسباب‌بازی‌ها لذت خواهند برد، اما رفتار آن‌ها احتمالاً هدف و آرامش بیشتری خواهد داشت.
پرنده‌ای که سال‌ها در مکان مورد نظر بلند می‌شود، ممکن است بیشتر اوقات چرت بزند، به خصوص هنگام پوست اندازی یا در زمستان.

بنابراین قبل از اینکه سطح انرژی کمتری را فقط به سن نسبت دهید، این مورد را رد کنید. یک پرنده مسن همچنین ممکن است ترجیح دهد کمتر حرکت کند و تمایلی به پرواز نداشته باشد.

با این حال، توجه داشته باشید که پرندگان بالغ جوان نیز با مشکلات وزن یا رژیم غذایی نامناسب ممکن است تنبل باشند. اطمینان حاصل کنید که پرنده شما سالم و بدون توجه به سن او از یک رژیم غذایی عالی برخوردار است. در این زمینه پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را مطالعه کنید.

غذای عروس هلندی چیست؟

نوک

دقت کردن به نوک نیز یکی از روش‌های تشخیص سن عروس هلندی است. معمولاً عروس هلندی‌های مسن دارای نوکی کج‌تر و بلندتر هستند.
باید با قرار دادن کف دریا در اختیار آن‌ها به صاف و کند شدن نوک عروس‌های هلندی کمک کنیم. هر چه عروس هلندی پیرتر می‌شود، منقار آن‌ها کمی پوسیده و فرسوده به نظر می‌رسد.

نوک
نوک

بینی

پرنده‌های جوان ۲ الی ۸ ماهه، دارای بینی تمیز و بدون ترشح هستند؛ که حالت برآمدگی بیشتری داشته و رنگی تقریباً صورتی دارند؛ اما پرنده‌ها بالغ‌تر که بین ۹ تا ۱۸ ماهه هستند، بینی تیره‌تر دارند و می‌توان فلس‌هایی را بر روی بینی مشاهده کرد.

در کل هر چه بر تیرگی بینی افزوده شود، عروس هلندی سن بیشتری خواهد داشت. معمولاً عروس‌های هلندی که بین ۴ تا ۶ سال سن دارند، شاهد کمی ترشح در اطراف بینی پرنده خواهید بود، این ترشحات خطرناک نیستند و همچنان وجود دارند.

در عروس هلندی‌هایی که بین ۶ تا ۹ سال سن دارند، شاهد از بین رفتن تدریجی بینی خواهید شد که برآمدگی خود را از دست داده است.

پا

اگر به پاهای عروس هلندی خود دقت نمایید متوجه شفاف، نازک بودن، کوتاهی و شفافیت ناخن‌های آن‌ها می‌شوید؛ که این نشان دهنده این است که پرنده‌ی شما تا 9 ماه سن دارد.

اما اگر پای پرنده زبر، حالت فلس دار، ناخن‌های تیره و بلندتری داشت می‌توان به این نتیجه رسید که عروس هلندی مورد نظر بین ۱ الی ۲ سال سن دارد. هر چه پاها پوسته پوسته باشد و ناخن‌ها تیره‌تر باشد، پرنده سن بیشتری خواهد داشت.

همچنین هر چه عروس هلندی پیرتر می‌شود می‌تواند کمتر صاف به نظر برسد، نامنظم‌تر و پرتحرک‌تر می‌شوند.

نکات برجسته

  • هرچه سن عروس هلندی بیشتر شود، پولک روی پاها بیشتر می‌شوند.
  • در تشخیص سن عروس هلندی باید بدانید، اگر گونه سرخ‌تری داشته باشد یعنی سن بالایی دارد.
  • نر بالغ با صدای واضح می‌خواند که این نشانه به بلوغ رسیدن او است.
  • تاج عروس هلندی جوان کوتاه و راست است، هرچه سن بالا رود تاج او بلندتر شده و به سمت عقب خم می‌شود.
  • هرچه سن عروس هلندی بیشتر شود، اندازه چشم او کوچک‌تر می‌شود.
  • تا یک سالگی دم و بدن با هم برابر هستند، هرچه سن بیشتر شود دم او بزرگ‌تر می‌شود.
  • آن‌ها که سن بالاتری دارند بیشتر از جوانان در طول روز می‌خوابند.
علت ترس عروس هلندی
تشخیص سن عروس هلندی

صحبت نهایی

دانستن در مورد چگونگی تشخیص سن عروس هلندی و انتظارات شما از پرنده در سنین مختلف، مسیری جدید برای شروع تمرین‌های مناسب با عروس هلندی شما است. حتی اگر حدس شما غلط باشد، این می‌تواند به شما کمک کند پرنده خود را با بهترین مراقبت همراهی کنید و از او نهایت لذت را ببرید.
از همراهی شما با سایت واسط کالا سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.
همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود مانند عروس هلندی را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

منبع:
cleverpetowners.com

نظرات
نرجس

نرجس

سلام من یک عروس هلندی دارم که تازه خریدمش و نزدیک ۱ روز هست که خریدم خواستم بگم که عروس هلندی من اصلا حرکت نمیکنم و همش یک جا وایساده خواستم بدونم که ایا از محیط زندگیش می ترسه؟؟؟؟؟ لطفا جوابنوو بدین

امیدرضا

امیدرضا

میشه بگید عروس هلندی من چرا از همه چیز میترسه و خیلی هم پاهاش نرم هست یعنی درست نمیتونه چیزی رو بگیره یا همش لیز میخوره__با این مشخصاتی که دادین پرندم 2 تا 8 ماهش هست_ممنون میشم جواب بدین

پناه

پناه

پرندت استرس داره و محیط اذیتش میکنه. نرمی پاهاشم بخاطر سنشه

ثبت نظر