علت و تشخیص پر ریزی مرغ مینا

پر ریزی مرغ مینا

اگر تابه‌حال صاحب یک مرغ مینا بوده باشید احتمالاً با پر ریزی مرغ مینا آشنا هستید. اما اگر به‌تازگی یک مرغ مینا خریده‌اید و این اتفاق برای او افتاده باشد احتمالاً نگران شده‌اید. می‌خواهید بدانید که چرا این اتفاق برای مرغ مینای شما افتاده است.

اگر می‌خواهید با این اتفاق آشنا شوید و علتش را بفهمید به‌هیچ‌عنوان خواندن این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه باشید تا با پر ریزی مرغ مینا به‌طور کامل آشنا شوید.
البته اگر دوست دارید بیشتر با این پرنده و انواع آن آشنا شوید مقاله انواع مرغ مینا را مطالعه کنید.

تولک

نام دیگر پر ریزی در پرندگان تولک است. قبل از اینکه ادامه این متن را بخوانید به این نکته توجه کنید که پر ریزی مرغ مینا یک اتفاق کاملاً طبیعی است. جای هیچ‌گونه نگرانی نیست پس نگران این موضوع نباشید که پرهای مرغ مینای شما به دلیل بیماری می‌ریزد.

شروع زمان پر ریزی

پر ریزی در اواخر تابستان و یا در اوایل پاییز برای مرغ مینا اتفاق می‌افتد. همان‌طور که قبلاً گفتیم پر ریزی در مرغ مینا یک اتفاق کاملاً طبیعی است و هرسال برای مرغ مینا اتفاق می‌افتد. پر هایی که در طول این دوره ریخته می‌شوند در طول شش الی هشت هفته دوباره درمی‌آیند.
یک نکته جالب درباره پر ریزی این پرنده این است که: زمانی برای اولین بار این اتفاق پیش می‌آید. تمامی پر های مینا به‌جز شاه‌پرها می‌ریزند و دوباره رشد می‌کنند ولی از سال‌های بعد تمام پرها حتی شاه‌پرها نیز می‌ریزند و دوباره رشد می‌کنند.

ترتیب ریختن پرها

ترتیب ریختن پرهای مرغ مینا به این صورت است که این اتفاق از ناحیه سر مرغ مینا شروع می‌شود بعد به گردن پرنده می‌رسد.

سپس پرهای تن پرنده در اثر این اتفاق می‌ریزند و بعدازآن این اتفاق پاهای پرنده را نشانه می‌گیرد. در آخر هم پر های بال و دم پرنده در اثر این اتفاق می‌ریزند.

نکته قابل توجه این است که، اتفاق پر ریزی (تولک) بر روی پرواز مرغ مینا تأثیر منفی می‌گزارد. پرواز این پرنده را محدود می‌کند.

غذاهای مفید

به دلیل اینک اتفاق پر ریزی (تولک) بر روی پرواز مرغ مینا تأثیر منفی می‌گذارد. شما باید در طول مدت دوره پر ریز، ویتامین‌ها و مواد معدنی را به رژیم غذایی مرغ مینا اضافه کنید تا در طول این دوره مرغ مینا توانایی پرواز را داشته باشد.

چون مرغ مینا پرنده‌ای پرجنب‌وجوش است پرواز نکردن می‌تواند موجب بیماری این پرنده بشود. علاوه بر این شما می‌توانید با دادن برخی از داروها که در بازار بین‌المللی موجود هستند. سرعت رشد پرهای مرغ مینا را در دوره پر ریزی افزایش بدهید.

تقویت مرغ مینا

برای تقویت مرغ مینا شما می‌توانید یک قطره روغن ماهی را به غذای این پرنده اضافه کنید.البته شما باید به این نکته بسیار دقت کنید که مقدار روغنی که به غذای مرغ مینا اضافه می‌کنید بسیار کم باشد. که در طول 12 تا 24 ساعت مصرف شود.

شما می‌توانید با اضافه کردن ویتامین E به رژیم غذایی مرغ مینا، کاری کنید که این پرنده دچار اختلال در تولیدمثل نشود.
برای اینکه در رابطه با تقویت مرغ مینا اطلاعات بیشتری داشته باشید مقاله تقویت مرغ مینا را مطالعه کنید.

زیاده‌روی نکنید!

در اضافه کردن مواد معدنی و ویتامین‌ها به رژیم غذایی مرغ مینا زیاده‌روی نکنید اما چرا؟ در ادامه همراه ما باشد تا جواب این سؤال را بگیرید.

رعایت کردن در غذا دادن
زیاده روی نکردن در غذا دادن به رغ مینا

دلیل اصلی که میگوییم نباید در اضافه کردن مواد معدنی زیاده‌روی کنید. این است که باعث چاق شدن این پرنده می‌شود. همه ما میدانیم چاق شدن و داشتن چربی اضافه برای هیچ پرنده‌ای خوب نیست.
در طول زمان پر ریز مرغ مینا قدرت خواندن و حرف زدن این پرنده کم می‌شود. به‌طورکلی این موضوع طبیعی است.

اما چاق شدن پرنده می‌تواند قدرت خواندن و حرف زدن این پرنده را کاهش بدهد. همچنین باعث تنبل شدن او شود. پس این نکته نیز یکی از بدی‌های چاق شدن مرغ مینا است.

علت پر ریز بی‌موقع

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باعث می‌شود مرغ مینا در زمان مشخص دچار پر ریزی نمی‌شود. گرمای بیش‌ازحد است که باعث می‌شود این پرنده زودتر و یا درزمانی که نباید دچار پر ریز شود. البته این مشکل می‌تواند به علت مصرف دانه بی‌کیفیت و یا ترس به وجود بیاید.

اگر مرغ مینای شما درزمانی به‌جز زمان مشخص دچار پر ریزی شده است. اولین کاری که شما باید انجام بدهید. این است که پرنده را از منبع گرما مثل رادیاتور و بخاری دورتر قرار بدهید. یا غذا او را مورد برسی قرار بدهید که دارای کیفیت مناسبی باشد.
در ادامه با ما همراه باشید تا با عوامل اصلی پر ریزی بی‌موقع آشنا شویم.

مواردی که باعث پر ریزی بی‌موقع می‌شوند

 • این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که در ادامه به شما میگوییم.
 • اولین دلیل که می‌تواند باعث این اتفاق شود شرایط نگه‌داری بد است. پس اگر می‌خواهید پرنده شما دچار پر ریزی بی‌موقع نشود به شرایط نگه‌داری او توجه بیشتری کنید.
 • یکی دیگر از دلایل پر ریزی بی‌موقع مرغ مینا تغییرات ناگهانی دما است که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم.
 • خاموش و روشن شدن زیاد چراغ اتاقی که از پرنده در آنجا نگه‌داری می‌شود. یا تابیدن نور به‌صورت مستقیم بر روی قفس پرنده و صداهای ناهنجار می‌توانند باعث پر ریزی بی‌موقع مرغ مینا شوند.
 • تغذیه بد که دارای مواد پروتئینی، نشاسته و مواد معدنی نباشد می‌تواند باعث پر ریزی بی‌موقع مرغ مینا شود.
 • یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث پر ریزی بی‌موقع مرغ مینا شود بیماری او است.

نکته

شما باید به این نکته توجه داشته باشید که مرغ‌های مینا در فصل تابستان کم‌تحرک‌تر از قبل می‌شوند. همچنین کمتر غذا می‌خورند و کمتر حرف می‌زند.

اگر این علائم را در فصل تابستان در رفتار مرغ مینای خود مشاهده کردید. نباید فکر کنید که او بیمار شده است. چون این علامت‌ها در فصل تابستان طبیعی هستند.
شما باید در فصل تابستان به تغذیه و رفتار مرغ مینا بسیار دقت کنید. تا بعد از دوران پر ریزی مرغ مینا پر‌هایی زیبا و مرتب داشته باشد. همچنین خود پرنده نیز بانشاط باشد.

رفع پر ریزی مرغ مینا با تغذیه مناسب

شما می‌توانید با استفاده از رژیم غذایی درست به درآمدن پره‌ای مرغ مینا سرعت ببخشید. باید در فصل گرما از غذاهایی استفاده کنید که طبع سردی دارند.
برای مثال شما می‌تواند در فصل گرما موادی مثل ماست، خیار، آلو را در رژیم غذایی مرغ مینای خود قرار بدهید.


البته باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید. که میزان سردی و گرمی غذاهایی که به مینا می‌دهید متعادل باشد. سعی کنید از موادی که نام بردیم زیاد از حد استفاده نکنید که باعث بیمار شدن مرغ مینا بشوند.
بهترین کار این است که در هرروز یک میوه مشخص را به مرغ مینای خود بدهید. مثلاً اگر امروز به پرنده خود آلو داده‌اید میوه دیگری به او ندهید.

صبر کنید و در روز بعد به او خیار بدهید اما تلاش خود را بکنید تا بتوانید در روزهای گرم هرروز به مرغ مینای خود نصف یک قاشق چای‌خوری ماست بدهید.

نکته

به این نکته دقت کنید که همیشه از میوه و مواد غذایی تازه برای تغذیه مرغ مینا استفاده کنید. همچنین میوه‌ها را به‌خوبی بشویید.

پنج نکته در رابطه با پر ریزی مرغ مینا

حال به نکاتی در رابطه با پر ریزی مرغ مینا میپردازیم، که لازم است بدانید و آنها را رعایت نمایید.

کف دریا

حتماً یک کف دریا در قفس مرغ مینای خود قرار بدهید تا خود مرغ مینا نوک خود را به آن بزند و کمی از آن بخورد.

زیرا کف دریا برای رشد هرچه بهتر و زیباتر پرهای مرغ مینای شما مؤثر است و همچنین بخشی از موادی که بدن مرغ مینا نیاز دارد را تأمین می‌کند.

اهمیت به نظافت پرنده

تمیز کردن و تمیز نگه‌داشتن قفس مرغ مینا در طول زمان پر ریزی مرغ مینا اهمیت بسیار بالایی دارد. پس سعی کنید که قفس مرغ مینا را همیشه تمیز کنید و به آب‌تنی کردن مرغ مینا نیز اهمیت بدهید.

نظافت کردن
آب تنی کردن مرغ مینا

قطره مولتی‌ویتامین

در طول دوره پر ریزی تمام تلاش خود را بکنید که حتماً در هفته یک‌بار به مرغ مینای خود سه قطره از مولتی‌ویتامین کودکان بدهید.

دمای استاندارد محیط

بهتر است که در طول دوران پر ریزی مرغ مینا دمای محل زندگی این پرنده را، بین 30 درجه سانتی‌گراد تا 35 درجه سانتی‌گراد قرار بدهید. تا این پرنده بتواند این دوران را به بهترین شکل سپری کند.

پرنده همیشه بیمار نیست

این نکته را فراموش نکنید مرغ‌های مینا در طول دوره پر ریزی مقداری کم‌تری تحرک دارند و کم‌حرف و کم‌خوراک می‌شوند. همان‌طور که گفتیم این نشانه‌ها به معنی بیماری نیستند و طبیعی هستند.
اما این پرنده وقتی دچار بیمار خاصی شود دارای نشانه‌های بسیار تا بسیار واضح است و می‌توان به‌سادگی فهمید که این پرنده بیمار شده است.

علت‌های پر ریزی مرغ مینا

پر ریزی مرغ مینا به‌طورکلی به خاطر دو عامل اتفاق می‌افتد که به شما خواهیم گفت.

عامل طبیعی بر اساس ذات پرنده

در این دوره، پر ریزی مرغ مینا طبق ذات پرنده اتفاق می‌افتد که امری بسیار عادی است اما در این دوره به دلایلی مثل ضعف‌های بدنی مرغ مینای شما در برابر بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌شوند. پس به این دلیل شما باید در طول این دوره اقدامات زیادی برای اینکه مرغ مینای شما بیمار نشود انجام بدهید.

همان‌طور که قبلاً به شما گفتیم دوره طبیعی پر ریزی مرغ مینا حدود شش تا هشت هفته به طول می‌انجامد و این دوره تقریباً در اواخر فصل تابستان و اوایل فصل پاییز اتفاق می‌افتد. البته این دوره به عوامل مختلفی مثل محیط زندگی و تغذیه مرغ مینا بستگی دارد.

بهتر است که در این دوره حتماً از مکمل‌های غذایی و مواد غذایی طبیعی که دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند استفاده کنید.

پر ریزی غیرطبیعی و یا مصنوعی

این نوع پر ریزی بیشتر ناشی از تغذیه و شرایط نگه‌داری بد اتفاق می‌افتد. در این نوع پر ریزی، مرغ مینای شما بدون هیچ مقدمه‌ای و بی‌موقع وارد دوران پر ریزی می‌شود.
پر ریزی غیرطبیعی و یا مصنوعی می‌تواند به خاطر دلایلی مثل تغذیه نامناسب شرایط نگه‌داری بد و در مرحله آخر به دلیل بیماری اتفاق بیافتد.
بیماری‌هایی که می‌توانند موجب پر ریزی بی‌موقع شوند به خاطر وجود انگل‌ها و قارچ‌ها به وجود می‌آیند. پس اگر نمی‌خواهید که پرنده شما به دلیل انگل‌ها و قارچ‌ها دچار پر ریزی بی‌موقع شود باید به نظافت مرغ مینای خود اهمیت بسیار زیادی بدهید.
برای اینکه بهتر بانظافت مرغ مینا آشنا شوید مقاله حمام دادن مرغ مینا را موردمطالعه قرار بدهید.

عوامل مختلف پر ریزی غیرطبیعی

 • پر ریزی بی‌موقع می‌تواند به دلیل بالا بودن دمای محل نگه‌داری از این پرنده به وجود بیاید.
 • پر ریزی بی‌موقع می‌تواند به خاطر استفاده نکردن از نور طبیعی در محل زندگی مرغ مینا به وجود بیاید؛ اما وجود نور طبیعی زیاد (نور خورشید) نیز می‌تواند برای این پرنده مضر باشد و باعث پر ریزی بی‌موقع مرغ مینا بشود.
 • کم بودن ویتامین‌ها و تغذیه غیراصولی می‌تواند باعث سوءتغذیه در مرغ مینا شود که باعث پر ریزی بی‌موقع مرغ مینا می‌شود.

تأثیرات پر ریزی

به‌صورت طبیعی مرغ مینا و اکثر پرندگان وقتی وارد دوران پر ریزی می‌شوند بعضی انفعالات و سوخت‌وساز در بدن آن‌ها رخ می‌دهند. که این انفعالات باعث می‌شوند برخی از ضایعات جزئی و کوچک که در اعضای مختلف بدن پرنده برطرف شوند.

که باعث می‌شوند عضوهای بدن پرنده باقدرت بیشتر دوباره فعالیت خود را شروع کنند. شما می‌توانید تأثیرات پر ریزی در پرندگان را به روند ریختن برگ‌های درخت در پاییز و رویش مجدد آن‌ها در بهار تشبیه کنید.

پر ریزی مرغ مینا
پر ریزی مرغ مینا

اما تأثیراتی که پر ریزی بر روی بدن پرندگان می‌گذارد کم‌تر از روند رویش دوباره برگ‌های درختان در فصل بهار است.

تاثیرات پر ریزی بر تولید مثل

غیرفعال شدن دستگاه تولیدمثل پرندگان در طول دوران پر ریزی بسیار شبیه به روند پاییزی درختان است.
برای مثال همان‌طوری که درختان برگ‌های آفت‌زده و خرابشان را در فصل پاییز از دست می‌دهند و در فصل بهار به‌جای آن برگ‌های آفت‌زده برگ‌هایی جدید و شاداب جای گزین می‌کنند.

پرنده نیز درست به همین شکل در ظاهر پرهای کهنه و آسیب‌دیده خود را با پر های سالم و جدید عوض می‌کند؛ اما این‌ها تأثیراتی هستند که دوران پر ریزی در ظاهر پرنده دارد.

در بدن پرنده نیز اتفاقاتی میافتد برای مثال سلول‌های آسیب‌دیده و ناتوان با سلول‌های جدید و تازه تعویض می‌شوند. این اتفاق در بیشتر بافت های بدن صورت پرنده صورت می‌گیرد.
درنتیجه سلول‌های ناتوان دستگاه تولیدمثل مرغ مینا نیز با سلول‌های جدید و توانمند عوض می‌شوند پس درنتیجه اگر اندام‌های مربوط به تولیدمثل مشکلی داشته باشند. در طول این روند این مشکلات از بین می‌رود و عملکرد مرغ مینا در تولیدمثل بهتر می‌شود.

کلام آخر

به آخر مقاله رسیده‌ایم، ما در این مقاله سعی کردیم که شما را با پر ریزی مرغ مینا بیشتر آشنا کنیم و بیشتر نکات و موضوعات مربوط به پر ریزی این پرنده را مثل: زمان پر ریزی این پرنده، ترتیب ریختن پر های مرغ مینا در این دوره را به شما بیاموزیم.

تا شما پس از خواندن این متن به پاسخ سؤال‌هایی که در رابطه با پر ریزی این پرنده داشته‌اید رسیده باشید و سؤالی برای شما باقی نمانده باشد. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مقالات مرتبط:

منابع:

delgarm.com

تبلیغات
vasetpet-content

5 پاسخ به “علت و تشخیص پر ریزی مرغ مینا

 1. مرغ مینا من حدود ۱ سالشه ۳ هفته میشه دکه هر روز روزی ۱ پرهاش را میکنه و غذا پلیت دانه سپهر میخوره و کمی برنج شسته شده گاه میوه

 2. سلام مرغ مینای ما در یک سالگی. است و این بار دوم است که شروع به پر ریزی نموده این حیوان در منزل آزاد است و تقریبا هر روز آب تنی میکند ولی غیر نان چیزی نمیخوره گاهی هم کاهو لطفا راهنمایی فرمائید غذای این حیوان بغلت اینکه سفت میباشد نمیخورد

  1. نان یعنی با دست خودت داری بهش آسیب جدی میرسونی کبدش چرب میشه خدایی نکرده باعث مرگ مینا میشه . پلیت تاب فید براش بگیر قیمتش الان ۸۰تومن شده بهیچ وجه فله ای نگیرقطره مولتی ویتامین هفته ای یکبار تو اب حل کن بخوره سیب رنده کن بخوره یا عاشق اب سیب واب هویج هستن

 3. با سلام مینا من هر چند وقت سر گردان میشه عین جون بده حیران میشه از چیه برای چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.