بهترین روش شارژ گوشی

عموماً همه‌ی کاربران تلفن‌های هوشمند تمایل دارند که شارژ باتری گوشی‌شان ماندگاری بیشتری داشته باشد. تا زمان کمتری را صرف شارژ کردن گوشی خود کنند. درحالی‌که استفاده از فست شارژ بهترین روش شارژ کردن گوشی نیست اما سرعت شارژ شدن را بهبود می‌بخشد. اگر باتری گوشی شما پرس شده است و به‌سادگی قابل تعویض نیست.

به این معناست که باتری گوشی‌تان از سلول‌های لیتیومی ساخته‌شده است. که اگر تلفن خود را به روش‌های نادرست شارژ کنید، پس از مدتی فرسوده خواهند شد. در ادامه مطلب شمارا با بهترین روش‌های شارژ گوشی آشنا خواهیم کرد.

در ابتدا با خواندن مطلب زیر مشکل دیر شارژ شدن گوشی خود را بررسی کنید.

چرا گوشی دیر شارژ می‌شود؟

کلیاتی راجع به شارژ کردن باتری گوشی

احتمالاً یک سال پس از خرید گوشی متوجه خواهید شد که شارژ باتری گوشی‌تان به‌اندازه اوایل دوام نمی‌آورد و ماندگاری کمتری دارد.

پس از گذشت دو سال تقریباً با یک‌بار شارژ کردن، گوشی شما می‌تواند یک روز کامل دوام بیاورد. اما پس از سه سال استفاده از آن شارژ کردن گوشی برای شما تبدیل به یک دغدغه خواهد شد. باید به‌طور مداوم آن را به شارژ متصل کنید.

متأسفانه با گذر زمان به‌طور حتم ظرفیت باتری گوشی شما کاهش میابد و بازدهی کمتری را نسبت به قبل به شما ارائه می‌دهد. با این‌حال شما می‌توانید با استفاده از بهترین روش‌های شارژ گوشی طول عمر باتری خود را افزایش دهید. در ادامه با چند نکته علمی اثبات‌شده آشنا خواهید شد که طول عمر باتری تلفن شما را افزایش می‌دهد.

آیا فول شارژ بهترین روش است؟

این جمله که (برای سلامت باتری گوشی حتماً باید شارژ آن کامل شود سپس آن را از شارژ جدا کرد) کاملاً یک تفکر غلط و قدیمی است. این تفکر قدیمی برای گوشی‌هایی که باتری آن‌ها از سلول‌های اسید سرب ساخته‌شده بودند صدق می‌کرد.

اما امروزه تقریباً باتری تمام گوشی‌های تولیدشده لیتیومی می‌باشد. در حقیقت از این طریق هیچ مشکلی برای باتری‌های لیتیومی به وجود نمی‌آید.

شارژ جزئی نه‌تنها برای باتری‌های لیتیومی ضرری ندارد، بلکه می‌تواند مزایای مثبتی برای سلول‌های باتری نیز داشته باشد و سبب شود افزایش طول عمر باتری گوشی شما شود.
هنگامی‌که به خالی شدن باتری نزدیک می‌شوید، باتری‌های لیتیوم یون جریان ثابت می‌گیرند و با ولتاژ کمتری قادر به کار کردن می‌باشند.

این ولتاژ با شارژ شدن سلول‌های باتری به‌تدریج افزایش می‌یابد و قبل از شروع افت جریان تا زمان پر شدن ظرفیت، در حدود 70 درصد شارژ خاموش می‌شود.

بهترین روش شارژ گوشی
فول نکردن شارژ گوشی

نکته مهم

استفاده از ولتاژ پایین برای افزایش طول عمر باتری بسیار مفید است. شاید برای شما سؤال باشد که چگونه می‌توان علاوه بر استفاده از ولتاژ پایین با بهترین روش شارژ گوشی باتری خود را شارژ کنید.

به گفته شرکت‌های سازنده باتری به‌طور تقریبی هر کاهش 0.1 ولتی در ولتاژ سلول، عمر چرخه را دو برابر می‌کند.
پس شما باید قبل از کاهش بیش‌ازحد ظرفیت باتری، آن را به شارژ متصل کنید و تعداد چرخه‌های شارژ را افزایش دهید.

بنابراین شارژ کردن تلفن در محدوده 30 تا 80 درصد، ولتاژ ورودی به تلفن را کاهش می‌دهد و طول عمر باتری را طولانی می‌کند.

برای باتری‌های لیتیوم یون شارژهای جزئیه کم، اما منظم خیلی بهتر از چرخه طولانی شارژ کامل است. معمولاً برای اکثر افراد شارژ کردن گوشی درحالی‌که فقط 20 درصد باتری خالی‌شده است عملی نخواهد بود اما بهتر است برای افزایش طول عمر باتری خود پس از تخلیه نیمی از باتری گوشی آن‌ها به شارژ متصل کنید.

فقط شارژر خود گوشی

تلفن خود را همیشه با شارژر مخصوص خود شارژ کنید. برخلاف لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های هوشمند از یک رابط جهانی شارژ، یعنی درگاه microUSB استفاده می‌کنند.

بااین‌حال، اگر شارژر مورداستفاده شما با شارژ اصلی خود گوشی مطابقت نداشته باشد بر عملکرد باتری، ظرفیت ذخیره شارژ و عمر کلی تأثیر منفی می‌گذارد (اگر به‌طور مکرر انجام شود).

پس همیشه اطمینان حاصل کنید که ولتاژ (V) خروجی شارژر تعویض شده و میزان جریان (آمپر) با آداپتور اصلی مطابقت دارد یا توسط سازنده تلفن تأییدشده است.

خرید شارژرهای ارزان‌قیمت ممنوع

برای بهترین روش شارژ کردن گوشی خود از شارژرهای ارزان‌قیمت تولیدشده توسط تولیدکنندگان ناشناخته استفاده نکنید.

معمولاً این شارژرها هیچ مکانیسم ایمنی برای محافظت در برابر نوسان ولتاژ و شارژ بیش‌ازحد را ندارند. همچنین خرابی آداپتور می‌تواند به‌طور مداوم به باتری و تلفن آسیب برساند.

جدا کردن محافظ هنگام شارژ

توصیه می‌شود هنگام شارژ محافظ گوشی را بردارید. طبیعی است که هنگام شارژ شدن باتری کمی گرم شود اما کاور گوشی‌تان ممکن است به‌عنوان یک عایق عمل کند و از خنک شدن گوشی جلوگیری کند.

این امر سبب گرم شدن بیش‌ازحد باتری خواهد شد و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. در صورت امکان تلفن را برعکس کرده و روی پارچه‌ای نرم قرار دهید تا از آسیب احتمالی به نمایشگر جلوگیری کنید.

جدا کردن محافظ
جدا کردن محافظ گوشی هنگام شارژ

فست شارژ همیشه بهترین گزینه نیست

استفاده دائمی از شارژر سریع برای سلامت باتری شما مناسب نیست. این فرآیند شامل ولتاژ بالاتری نسبت به شارژرهای معمولی برای ارسال انرژی به باتری تلفن است که منجر به افزایش سریع دما در باتری می‌شود.

اگر تلفن هوشمند شما این گزینه را در تنظیمات باتری خود ارائه می‌دهد، چرخه شارژ عادی را انتخاب کنید و از یک شارژر معمولی استفاده کنید.

با خواندن مقاله زیر با قابلیت فست شارژ بیشتر آشنا شوید.

 فست شارژ چیست؟

از شارژ مداوم خودداری کنید!

سعی کنید گوشی خود رازمانی به شارژر متصل کنید که شارژ آن به 20 درصد کاهش‌یافته است. شارژهای مداوم و غیرضروری عمر باتری را کوتاه می‌کنند.

همچنین دقت داشته باشید که باتری گوشی‌تان نباید به‌طور کامل تخلیه شود.در ادامه با چند روش شارژ نادرست شارژ گوشی آشنا خواهید شد که باید از انجام آن‌ها خودداری کرد

گوشی خود را قبل خواب به شارژ نزنید!

در ابتدا موضوعی که باید در این رابطه بدانید این است که تلفن‌های هوشمند به‌اندازه کافی پیشرفته هستند و اجازه نمی‌دهند که این اتفاق بیش‌ازحد به باتری گوشی شما آسیب بزند.

تراشه‌های محافظتی در داخل گوشی‌های امروزی تعبیه‌شده است که هنگامی‌که باتری لیتیوم یون به صد درصد ظرفیت خود رسید، شارژ متوقف می‌شود. این اتفاق معمولاً در عرض یک یا دو ساعت اتفاق می‌افتد.

اگر شما قبل از خواب تلفن هوشمند خود را به برق وصل کنید. هر بار که شارژ گوشی شما به 99 درصد کاهش می‌یابد تلفن شروع به شارژ شدن دوباره خواهد کرد. تا زمانی که آن‌ را از برق جدا نکنید، چندین بار این اتفاق تکرار می‌شود و به‌مرورزمان باتری گوشی شما آسیب می‌بیند.

البته این موضوع نگران‌کننده‌ای نیست و اگر نمی‌توانید نیمه‌شب از خواب بیدار شوید و گوشی خود را از شارژ بکشید. در عوض می‌توانید یک پلاگین هوشمند تهیه کنید و گوشی خود را به آن متصل کنید. این دستگاه پس گذشت مقدار زمانی که شما تعیین کرده‌اید. شارژ تلفن را قطع می‌کند و از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

بهترین روش شارژ گوشی
شارژ نکردن گوشی قبل خواب!

مشکلات شارژ شبانه

اگر شب هنگام گوشی خود را به شارژ وسل میکنید. باید بدانید که مشکلاتی به وجود می آیدکه در ادامه به بررسی این مشکلات میپردازیم.

گرم شدن بیش‌ازحد باتری گوشی

شارژ قطره‌ای می‌تواند باعث گرم شدن گوشی شما شود. بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند برای بهترین روش شارژ گوشی، باید آن را از جلد یا کاور خود خارج کنید. تا از میزان گرمای تولیدشده کاسته شود (هرگز تلفن در حال شارژ را زیر بالش خود قرار ندهید).

نکته: اگر از آتش‌سوزی هراس دارید بهتر است که گوشی در حال شارژ خود را روی یک ظرف فلزی یا یک سطح سخت قرار دهید. تا با پخش شدن گرما از آتش‌سوزی احتمالی جلوگیری کنید.

اگر گوشی را زیر بالش یا روی تخت خود قرار دهید ممکن است در اثر گرمای تولیدشده از تلفن در حال شارژ آتش‌سوزی رخ دهد. البته اگر از پد شارژ به بی‌سیم استفاده می‌کنید نگران این مشکل نباشید.

کابل‌های نامناسب

اگر از کابل knock-off استفاده می‌کنید که کابل اصلی نیست. اما به‌نوعی دارای گواهینامه است (به‌عنوان‌مثال کابل‌های iPhone Lightning باید دارای گواهی MFi باشند). ممکن است در بلندمدت به باتری گوشی شما آسیب بزند.

سیم و اتصالاتی که از آن‌ها برای شارژ گوشی استفاده می‌کنید ممکن است مطابق مشخصات موردنیاز تلفن شما نباشد. پس‌خرید یک کابل مناسب می‌تواند به شارژ بهتر گوشی‌تان کمک کند.

باتری را فریز نکنید!

دو چیز برای باتری‌های لیتیوم یون بسیار مضر است. عمر آن‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد: گرمای شدید و سرمای شدید
بر اساس تحقیقات BatteryUniversity، شارژ مکرر تلفن هوشمند در دمای پایین می‌تواند آبکاری فلز دائمی بر روی آند باتری ایجاد کند و سبب کاهش سرعت فرایند شارژ شود. شما نمی‌توانید این مشکل را برطرف کنید و تلاش برای انجام این کار باعث آسیب بیشتر به باتری خواهد شد.

اگر گوشی شما زیاد داغ میکند یا هنگام اتصال به شارژ سریع داغ میشود؛ به شما پیشنهاد میکینم مقاله چرا گوشی‌ها داغ می‌شوند؟ را مطالعه فرمایید.

نکات برجسته

  • بهترین روش شارژ گوشی شما این است که از شارژ کامل با چرخه کامل (صفر – 100 درصد) و شبانه خودداری کنید.
  • در عوض، با شارژهای جزئی و کوتاه تلفن خود را به‌طور منظم شارژ کنید. اگر زمانی که باتری شما به 80 درصد ظرفیت رسید آن را از شارژ جدا کنید. این کار خیلی بهتر از شارژ کامل 100 درصد می‌باشد.
  • برای طول عمر بیشتر باتری بهتر است که از فن‌آوری‌های شارژ سریع هرگز استفاده نکنید. گرمای زیاد قاتل باتری‌های لیتیومی است. پس حتماً زمانی که تلفن خود را به شارژ متصل می‌کنید. کاور گوشی خود را جدا کنید و آن را از مکان‌های گرم دورنگه دارید.
  • بهتر است که هنگام شارژ تلفن خود را خاموش‌کنید. یا حداقل برای سلامت باتری، هنگامی‌که گوشی‌تان در حال شارژ است از آن استفاده نکنید. از دیدن فیلم یا انجام بازی به‌صورت جدی خودداری کنید.
بهترین روش شارژ گوشی
کار نکردن با گوشی هنگام شارژ

کلام آخر

این روزها فناوری باتری لیتیوم یون به‌خوبی شناخته‌شده است، اما عادت‌ها و افکار غلط هنوز در جامعه وجود دارند. گرچه اکثر این عادت‌ها در بلندمدت به‌طورجدی بر روی عمر باتری تلفن شما تأثیر منفی نمی‌گذارند. اما کاهش‌های ناگهانی شارژ باتری به این معنی است که باید بیشتر احتیاط کنید. از بهترین روش‌های شارژ گوشی برای شارژ کردن تلفن خود استفاده کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید. فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مقالات مرتبط:


منابع:
androidauthority.com
uk.pcmag.com
gadgetsnow.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر