تولید مثل طوطی برزیلی

تولید مثل طوطی برزیلی

اگر طوطی برزیلی دارید یا می‌خواهید طوطی برزیلی داشته باشید و آن‌ها را پرورش دهید، این امر نیاز به رعايت شرايط خاص و مراقبت زیادی دارد، خصوصاً به دلیل اینکه آن‌ها در زندگی خود تک همسر هستند. بااین‌حال، با جفت شدن طوطی برزیلی‌ها و مراقبت مناسب از آن‌ها و تخم‌مرغ‌های آن‌ها، تولید مثل طوطی برزیلی و پرورش این پرندگان زیبا که ظاهراً از روز ولنتاین الهام گرفته‌اند می‌تواند یک روند نسبتاً پیچیده باشد.

آنچه در ادامه می‌خوانید

روش‌های تولید مثل طوطی برزیلی

به‌طورکلی دو روش طبيعی و روش مصنوعی وجود دارد که بتوانيد جوجه طوطی برزیلی داشته باشيد.
روش طبيعي: در ادامه مقاله به آن پرداخته می‌شود.
روش مصنوعي: خريدن تخم‌های طوطی برزیلی نطفه‌دار و يک دستگاه جوجه‌کشی. در اين روش تخم‌ها را بايد بر طبق دستورالعمل داخل دستگاه بگذاريد. حدود 18 روز طول می‌کشد تا جوجه‌ها از تخم بيرون بيايند.

فرآيند تولید مثل طوطی برزیلی

درباره طوطی برزیلی اطلاعات کسب کنید. پرورش طوطی برزیلی می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد، به‌خصوص اگر همسر بمیرد. کسب اطلاعات بيشتر و آگاهی از روند جفت‌گیری آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید آیا این تصمیم درستی برای پرندگان یا شما است يا خير.

بدانید که برخلاف سایر حیوانات، طوطی برزیلی برای زندگی جفت می‌شود و می‌تواند در طول چرخه زندگی تقریباً 15 ساله خود به جفت‌گیری ادامه دهد. تک‌همسری زیربنای ساختار اجتماعی طوطی برزیلی است و برای ثبات دسته‌ها حیاتی است.

توجه داشته باشید که اگر یک همسر بمیرد، همراه او می‌تواند رفتاری نامنظم از خود نشان دهد که مانند نوعی افسردگی است. طوطی برزیلی دوست ندارد که تنها باشد.
از این واقعیت لذت ببرید که رفتار طوطی برزیلی‌ها با یکدیگر عاشقانه است و ممکن است به یکدیگر غذا دهند تا پیوندهایشان پس از استرس یا جدایی دوباره برقرار شود.

خريد لوازم موردنیاز

لوازم موردنیاز پرورش و نگهداری طوطی برزیلی را تهیه کنید. طوطی برزیلی معمولاً در سوراخ‌های درختان، صخره‌ها یا بوته‌ها در طبیعت زندگی می‌کند. وسایل موردنیاز را بخرید تا پرنده شما خانه‌ای در اختیار داشته باشند که در آن احساس راحتی کنند و بتوانند با موفقیت تولید مثل کنند.

برای مرغ‌های عشق خود قفسی با ابعاد 181218 اینچ با فاصله بين میله‌ها در حدود 4/3 اینچ از یکدیگر تهیه کنید. یک قفس مربع یا مستطیل شکل را بخرید تا مکان‌هایی برای پنهان شدن داشته باشند.

قفس‌های بزرگ در اندازه‌های مختلف همراه با اسباب‌بازی‌ها را برای شادی و تحریک طوطی برزیلی در قفس قرار دهید. از خريد قفس‌های چوبی پرهیز کنید. ظرف‌های آب و غذا را به‌طور جداگانه‌ای در قفس قرار دهید.
روزانه قفس و ظروف را تمیز کنید تا طوطی برزیلی شما سالم بماند. هفته‌ای یک‌بار قفس را ضدعفونی کنید.

لانه مناسب برای تولید مثل طوطی برزیلی

لانه‌ای که برای طوطی برزیلی و جفت‌گیری و تکثير آن انتخاب می‌کنید بايد ویژگی‌های زير را داشته باشد:

• به‌اندازه کافی بزرگ باشد (طول و عرض قفس به ترتیب بیش از 75 و 60 سانتی‌متر و همچنین ارتفاع قفس نیز 100 سانتی‌متری باشد).
• درجایی آرام قرار داشته باشد.
• امکان تميز کردن به‌صورت روزانه وجود داشته باشد.
• ظرف آب و غذا در محل مناسبی نصب شود.
• چون مرغ‌های عشق به‌صورت افقی پرواز می‌کنند، طول قفس هر چه بزرگ‌تر باشد، بهتر است.

لانه مناسب
لانه مناسب

انتخاب يک جفت طوطی برزیلی سالم

یک جفت طوطی برزیلی برای پرورش پیدا کنید. بهترین طوطی برزیلی را برای پرورش و تولید مثل طوطی برزیلی انتخاب کنید. این کار می‌تواند به اطمینان از سلامتی پرندگان و نژاد کمک کند.
بررسی کنید که طوطی برزیلی‌هایی که می‌خواهید با هم جفت شوند، با هم ارتباط خويشاوندی نداشته باشند. این ممکن است نیاز به آزمایش DNA داشته باشد.
اطمینان حاصل کنید که پرندگان بیش از 2 دو نسل با يکديگر جفت نشده باشند، زيرا می‌تواند باعث بیماری جدی آن‌ها شود.

از اختلاط نژادها که منجر به پرندگان ترکیبی می‌شود که به هیچ‌گونه از طوطی برزیلی‌ها تعلق ندارند، خودداری کنید.
طوطی برزیلی نر و ماده اغلب یکسان به نظر می‌رسند، بنابراین برای تعیین جنسیت ممکن است لازم باشد پرندگان خود را نزد دامپزشک ببرید.

نحوه‌ی انتخاب جفت سالم

یک همسر سالم انتخاب کنید. انتخاب همسر سالم برای حفظ سلامتی آن‌ها و نژاد مهم است. هنگام انتخاب همسر یا جفت به دنبال ویژگی‌های زیر در یک نمونه طوطی برزیلی خوب باشید. در ادامه چند مورد از ویژگی های یک جفت خوب را برایتان بیان خواهیم کرد:
• شکل بدن گرد
• توانایی خوب ایستادن و راه رفتن
• پشت پهن
• سینه گرد و پر
• دم تیز و جمع‌وجور
• سر بزرگ، پهن و گرد
• چهره‌ای پهن و جذاب
• چشمانی بزرگ، گرد و پررنگ
• پر و بالی عمیق و واضح یا پر
• وضع پر بی‌عیب و نقص
• پا تمیز، بزرگ و قوی با انگشتان پا صاف و بدون زخم
• منقار، بدون زخم


بعد از انتخاب یک جفت برای طوطی برزیلی خود ، جفت را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید ازنظر تولید مثل سالم هستند.به دامپزشک خود اطلاع دهید که قصد پرورش طوطی برزیلی را دارید.بهتر است که هرگونه سؤال در مورد پرندگان، سلامتی آن‌ها یا تولید مثل آن‌ها را از او بپرسید.

علائم آمادگی تولید مثل طوطی برزیلی

در طوطی برزیلی ماده، رنگ بينی سفيد به معنای رسيدن به بلوغ است و اگر رنگ بينی آن سفيد مايل به صورتی بود، هنوز به بلوغ نرسيده است.
در طوطی برزیلی نر، رنگ بينی آبی به معنی رسيدن به بلوغ است. آواز خواندن و یا تقليد صدا نيز نشان‌دهنده آماده بودن برای جفت‌گیری است.

آغاز جفت‌گیری

حیوانات را قرنطینه کنید. اگر طوطی برزیلی جدیدی را برای جفت‌گیری آورده‌اید، در نظر بگیرید که این طوطی برزیلی را برای چند روز قرنطینه کنید. این کار باعث می‌شود تا مطمئن شويد که جفت طوطی برزیلی برای تولید مثل سالم هستند. اگر طوطی برزیلی را می‌خواهید پرورش دهید که قبلاً مالک آن بوده‌اید، احتمالاً نیازی به قرنطینه کردن این جفت نیست.

وقتی می‌دانید هردوی طوطی برزیلی‌ها سالم هستند، شروع به معرفی جفت‌ها به يکديگر کنيد. برای این کار قبل از قرار دادن پرندگان در قفس موردنظرتان، آن‌ها را در قفس‌هایی کنار هم قرار دهید.
بعد از چند روز پرندگان را به قفس موردنظرتان منتقل کنید.برای تشویق نر و ماده برای شروع ساختن لانه، مواد لانه‌سازی را در قفس قرار دهید.پرندگانی را که دارای علائم پرخاشگری هستند، مدتی از يکديگر دور کنيد.

علائم آغاز جفت‌گیری و تولید مثل طوطی برزیلی

مراقب علائم جفت‌گیری باشید. طوطی برزیلی ازنظر تولید مثل حيوانی مثبت است و ممکن است بسیاری از علائم جفت‌گیری را مشاهده کنید. علائم جفت‌گیری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:


• خواستگاری
• پرخاشگری
• حسادت یا حساس بودن
• حمل مواد با استفاده از پرها
• آشیانه سازی

جفت گیری
جفت گیری طوطی ها

رعايت بهداشت در تولید مثل طوطی برزیلی

نکته بسيار مهم از آغاز تصميم به تکثير مرغ‌های عشق، رعايت نظافت و بهداشت محيط زندگی مرغ‌های عشق است. بايد به‌طور مرتب و روزانه سينی فضولات درون قفس را خالی کنيد و بشوريد.
ظرف آب نيز بايد دو بار در روز شسته شود و پر شود.

توجه کنيد که اگر مرغ‌های عشق بيمار شوند، تمايلی به جفت‌گیری نخواهند داشت و يا حتی اگر جفت‌گیری کنند، ممکن است بيماری به جوجه‌ها منتقل‌شده و باعث مرگ آن‌ها شود.
دانه‌ای که برای پرنده خريداری می‌شود بايد حتماً از محل‌های معتبر و در بسته‌بندی خريداری شود، چون ممکن است باعث انتقال مريضی و ويروس به پرنده‌ها شود.

تغذيه در زمان تولید مثل طوطی برزیلی

غذای کافی برای پرندگان را فراهم کنید. طوطی برزیلی که در حال تولید مثل است، به دلیل استرس بر بدن خود، به غذاهای متراکم و بسته‌بندی شده نیاز دارد. از دادن دانه به‌تنهایی که ممکن است مواد مغذی کافی برای پرندگان یا نوزادان آن‌ها را فراهم نکند، خودداری کنید.

چند نمونه از مواد غذايی که می‌توانید برای تغذیه طوطی برزیلی خود با یکدیگر مخلوط کنید عبارت‌اند از:

 • ماکارونی پخته‌شده
 • جو پرک
 • سبزی‌های منجمد
 • جلبک دریایی
 • برنج قهوه‌ای سبوس‌دار
 • سیب
 • سبزی‌ها
 • غلات، نان تست
 • استخوان پودر شده يا پودر پوسته تخم‌مرغ
 • تخم‌مرغ آب پز شده بدون زرده
 • جوانه گندم
 • مولتی‌ویتامین به‌صورت محدود

در رابطه با تغذیه جوجه طوطی برزیلی خواندن این مقاله را از وبلاگ واسط کالا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بررسی کردن تخم‌ها

تخم‌ها را بررسی کنید. تنها راه اطمینان از جفت شدن طوطی برزیلی‌ بررسی تخم‌ها است. در بیشتر موارد، طوطی برزیلی ماده اولین تخم خود را ده روز پس از جفت‌گیری می‌گذارد و پس از گذاشتن تخم دوم، روی تخم‌ها می‌نشیند.

هر روز صبح به لانه نگاه کنید و ببینید تخمی در آن وجود دارد یا نه. ماده به‌طورکلی شب‌ها تخم می‌گذارد. او ممکن است هر روز يا يک روز در ميان، یک تخمک تولید کند که نتيجه حداکثر 5 یا 6 تخم خواهد شد.
توجه داشته باشید که اگر دو طوطی برزیلی ماده در کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند تا 10 تخم نابارور ایجاد کند.
حدوداً 25 روز طول می‌کشد تا ماده روی تخم‌های خود بنشیند. بگذارید حداقل 10 روز بدون وقفه روی تخم‌های خود بنشيند.

توجه داشته باشید که ماده فقط برای دفع مدفوع، نوشیدن و خوردن یک لقمه غذا، تخم‌ها را ترک خواهد کرد. در بیشتر موارد، نر، ماده را در طی اين دوره تغذیه خواهد کرد.

بارور بودن تخم ها

بفهمید تخم‌مرغ بارور است یا نه. داشتن تخمک نابارور معمول است، به‌خصوص اگر یک جفت خیلی جوان یا پیر باشند. پس از 10 روز اجازه دادن به ماده، می‌توانید بررسی کنید که تخمک‌ها بارور هستند یا خیر.
تخم‌ها را تا حد ممکن آرام بررسی کنید.

هر تخم را با نگه‌داشتن آن جلوی يک منبع نور مانند چراغ‌قوه و جستجوی غشایی بررسی کنید که نشانه بارور بودن تخمک است.
همچنین می‌توانید تخم‌مرغ را در یک ظرف کم‌عمق آب گرم قرار دهید و بررسی کنید. پس از پنج ثانیه نگاه کنید آیا می‌توانید غشایی را ببینید یا خیر.توجه داشته باشید که طبیعی نیست که تخمک بارور نباشد و یا یک جوجه در تخم بمیرد.

بعد از به دنيا آمدن جوجه‌ها

صبر کنید تا جوجه‌ها از تخم‌ها بیرون بیایند. بعد از تخم‌گذاری بین 21-26 روز، ممکن است جوجه‌ها بیرون بیایند. به جوجه‌های تازه به دنيا آمده تا 6-8 هفته اول زندگی کاری نداشته باشيد.

تولید مثل طوطی برزیلی
تولید مثل طوطی برزیلی

پرنده مادر به مدت 6-8 هفته از طریق غذای مقوی که شما تهیه می‌کنید به نوزادان غذا می‌دهد
پوسته‌های تخم‌ها یا جوجه‌هايی را که از بین می‌روند، بردارید.

بهترین تولید مثل طوطی برزیلی

برای داشتن تکثير حداکثری و تولید مثل طوطی برزیلی موارد زير را رعايت کنيد:

 • پرنده‌هايی از يک جنس و نژاد را انتخاب کنيد زيرا بهتر با هم جفت می‌شود.
 • طوطی برزیلی انتخاب کنيد که تقریباً هم‌سن باشند. توجه کنيد که طوطی برزیلی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌ و يا خيلی پير شده‌، ديگر قدرت باروری ندارد.
 • يک ظرف آب کوچک درون قفس بگذاريد. احتمال جفت‌گیری زياد می‌شود.
 • به قفس آن‌ها حدود 10 تا 12 ساعت نور مستقيم بدهيد. از لامپ فلوئورسنت استفاده کنيد تا ويتامين دی لازم در بدن آن‌ها ساخته شود.
 • دما بايد بين 22 تا 26 درجه باشد. رطوبت نيز بايد کافی باشد. برای این کار از يک دستگاه بخور و عصاره اکاليپتوس استفاده کنيد.
 • وقتی ماده تخم گذاشت، بايد محيط آرام و بدون استرس باشد. در غير این صورت ممکن است طوطی برزیلی ماده شروع به نوک زدن به تخم‌ها و شکستن آن‌ها کند.

تعیین جنسیت طوطی برزیلی

در تولید مثل طوطی برزیلی حتماً تعيين جنسيت مهم است. بررسی استخوان‌های لگن ممکن است کمک کند. استخوان‌های لگن مجموعه‌ای از دو استخوان است که در نزدیکی ناحیه مقعد پرنده قرار دارد. طبق نظر طرفداران این روش، نرها فاصله کمی بین استخوان‌های لگن دارند درحالی‌که ماده‌ها دارای استخوان‌هایی بافاصله بسیار زیاد هستند.

بااین‌حال، این ممکن است برای یک نوجوان گیج‌کننده باشد. برای آن‌ها، مشاهدات نزدیک نشان می‌دهد که نرها دارای استخوان‌های نوک‌تیز هستند، درحالی‌که ماده‌ها دارای استخوان‌های نسبتاً پهن‌تری هستند. هرچه بیشتر ساختارهای لگن را مطالعه کنید، با این روش به‌دقت 90٪ نزدیک می‌شوید

تعیین جنسیت
تعیین جنسیت طوطی

سوالات متداول

در ادامه مقاله تولید مثل طوطی برزیلی به بعضی سؤالات متداول که ممکن است برای شما نيز پيش بيايد، پاسخ می‌دهیم:

از چه ماهی باید پرورش طوطی برزیلی را شروع کنم؟

اگر در داخل خانه با دمای متوسط و سالم قرار دارند، می‌توانید هر زمان که بخواهید شروع کنید.

آیا هنگام تخم‌گذاری ماده ، باید نر را از قفس خارج کنم؟

نه. نر می‌تواند ماده را هنگامی‌که روی تخم‌ها است تغذیه کند بنابراین نباید از او جدا شود. او همچنین کسی است که بعد از تخم‌گذاری تخم‌ها بیشترین غذا را به نوزادان خواهد داد.

طوطی برزیلی برای شروع تولید مثل باید چند سال داشته باشد؟

برای تولید مثل باید حداقل یک سال سن داشته باشند اما بهتر است فرآيند تولید مثل طوطی برزیلی‌ها را کمی ديرتر آغاز کنيد تا احتمال مرگ طوطی برزیلی‌های نوزاد در تخم کاهش یابد.

آیا چندين جفت طوطی برزیلی می‌توانند در یک قفس تولید مثل کنند؟

بله اگر قفس به‌اندازه کافی بزرگ باشد و لانه‌های زيادی فراهم شود.

آیا وقتی تخم‌ها شروع به بیرون آمدن می‌کنند باید نر را بردارم؟

نه شما لازم نیست که نر را حذف کنید زیرا آن‌ها در تغذیه جوجه‌ها کمک می‌کنند. وقتی جوجه‌های بیشتری وجود داشته باشد، هر دو والدین در آنجا بچه‌ها را تغذیه می‌کنند.

آیا اندازه قفس واقعاً مهم است؟

بله اندازه قفس مهم است زیرا قفس باید فضای کافی برای پرواز فراهم کند.

آیا طوطی برزیلی برای تولید مثل به آب زيادی احتیاج دارد؟

نه آن‌ها به آب زیادی احتیاج ندارند اما برخی از طوطی برزیلی‌ها دوست دارند در آب حمام کنند بنابراین بهتر است یک ظرف آب با اندازه مناسب برای آن‌ها تهیه کنید که بتوانند در آن آب‌تنی کنند.

آیا می‌توان دو ماده و یک نر داشت که با هر دو آن‌ها جفت‌گیری کند؟

امکان‌پذیر است اما توصیه نمی‌شود. همان‌طور که گفتيم، نر هنگامی‌که ماده روی تخم‌ها خوابيده، ماده را تغذیه می‌کند، فشار کاری او در صورت وجود دو ماده خيلی بيشتر می‌شود. حتی جوجه‌ها نیز به‌طور عمده توسط نر تغذیه می‌شوند. اگر این کار را انجام دهید جوجه‌ها احتمالاً می‌میرند، پس لطفاً این کار را نکنید.

چند کودک می‌تواند در یک‌بار تخم‌گذاری متولد شود؟

متغیر است ولی تجربه‌ای که من داشتم، طوطی برزیلی ماده من در اولين بار 8 تخم گذاشت که درنهایت 5 جوجه متولد شد.

کلام آخر

امیدوارم خواندن این مقاله برای شما کامل و کاربردی بوده باشد. شما می‌توانید ساير مقالات در مورد طوطی برزیلی را در وبلاگ واسط کالا دنبال کنيد.

همچنين می‌توانید با نصب اپليکيشن واسط کالا، جوجه‌های طوطی برزیلی خود را برای فروش در واسط کالا ، به بهترین قیمت آگهی کنيد.از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.
منابع

pethelpful.com
wikihow.com
myanimals.com

تبلیغات
vasetpet-content

19 پاسخ به “تولید مثل طوطی برزیلی

 1. سلام خسته نباشید من یک جفت طوطی برزیلی فیشر دارم دیروز صبح یک تخم در قفسشون مشاهده کردم اما امروز صبح که نگاه کردم خبری از تخم دوم نبود ممکنه با فاصله بیشتر از یک روز تخم بزارن و این عادی هست یا دیگه تخم نمیزارن؟؟؟

  1. سلام فاطمه عزیز
   ممنون شما هم خسته نباشید.
   معمولاً فاصله بین دو تخم‌گذاری، یک روز هست ولی بعید نیست که بیشتر بشه.

 2. سلام. طوطی برزیلی من ۷ تا تخم گذاشته تا الان. فاصله تخم آخر هم خیلی زیاد بود. از تخم ششم ۸ روز گذشته بود که باز کردم نگاه کنم. به نظر خالی میان. فقط یک هاله زرد رنگ یک سمت تخم ها معلومه. به نظرتون چکار کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگه تشخیص دادید که بدون نطفه هستند سعی کنید شرایطی محیطی و تغذیه ای پرنده رو تغییر بدید در این مورد با دامپزشک مشورت کنید تا شرایط رو خدمتتون با جزئیات بیان کنند
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

 3. سلام
  من دوتا طوطی برزیلی دارم که چون خیلی دعوا میکردن جداشون کردم و یکی رو دو سه روز گذاشتم آزاد باشه بعد ماده رو هم آزاد کردم الان سه روزه جفتشون بیرونن و برا غذا و آب میرن تو لونه و شبم پشت پرده میخوابن و با هم خوب شدن
  امروز صبح جفتگیری کردن میخواستم بدونم دیگه باید بذارمشون تو قفس یا همین جوری بیرون بمونن؟
  بعد جفتگیری شونم خیلی کوتاه بود
  سوال دیگه ام که امکان داره دو جفت نر یا ماده جفتگیری کنن؟!!!
  ممنون میشم راهنمایی کنید:)

  1. سلام وقت بخیر
   در زمان جوجه کشی از دست مالی کردن لانه و تخم ها و سرک کشیدن پی در پی به لانه خودداری کنید در غیر اینصورت طوطی برزیلی تخم ها را از لانه بیرون می اندازد یا بر روی آنها نمی خوابد.
   اگه دوتا پرنده از یک نوع جنسیت باشند تخم میگذارند اما بدون نطفه هستند
   ممنون از خواندن مطالب وبلاگ واسط کالا

 4. سلام خوب هستین من یه جفت طوطی برزیلی گرفتم نره هفت ماهشه مادهه یک سال
  چه زمانی خوبه برای گذاشتن لانه؟
  الان بزارم براشون ایرادی نداره یا نه؟
  بعد من یه روزه ک خریدمشون زیاد جیک جیک نمیکنن و به این ور اون ور نمیرن و همش یه جا هستن وقتی لانه میزارم میرن تو لانه به نظرتون چیکار کنم ممنون میشم از پاسختون

 5. سلام من یک جفت طوطی برزیلی دارم که امروز اولین تخمشونو گذاشتن اما هرچی که داخل قفس گذاشتم فقط برش میداشتن ولی داخل لانه نبردن بودون محتوای لانه میتواند جوجه بشن تخما شون هیچی داخل لانشون نبردن

 6. سلام من یک جفت دارم که هر روز تقریبا جفت گیری میکنند اوایل تخم رو مینداخت پایین تو لونه نمیداخت اما بعدا تو لونه میزاشت تخم رو در کل ۶ تا تخم گزاشت تا دیروز ۴ تارو شکسته خیلی تخم هارو میشکنه دلیلش چیه ماده رو عوض کنم؟

 7. سلام خسته نباشید اگه میتونید لطفا جواب بدید🥲💝 من واسه طوطی برزیلیم که مادست و دو ساله دارمش دستیه نر گرفتم ی هفتست دور بودن… دو تا قفس جدا… امروز مادرو انداختم تو قفس نر اولش همو ناز کردن بعدش ماده شروع کرد به نوک زدن به بالاش و صورتش همش اونو میزد دوباره جداشون کردم…مساله اینکه نر رو گذاشتم تو قفسی که مال ماده بود ومادرو گذاشتم ی قفس جدید…درسته اینکار؟
  ..دو بار نرو جداگونه ازاد کردم ابتنی کرد…ماده هم جدا…نر وقتی ازاد میشه میره سمت قفس ماده ولی ماده حمله میکنه بهش ی بار هم پاشو زخم کرد…چقد باید صبکنم و اینکه بعد ی مدت کدوم رو داخل کدوم قفس بذارم الان ۲۵ روز شد ولی هنوز بهم عادت نکردن الان قفساشونو نزدیک کردم البته…همه جوره بهشون میرسم…ایا ممکنه چون ماده بمن عادت کرده جفت نشه اخه دو سال تنها بود

 8. سلام روزهای انتظار برای درآوردن جوجه ها از تخم آخر حساب میشه؟ یعنی از تخم آخر ٢٣ روز بگذره ؟

 9. طوطی برزیلی من ۲۸ روز است که رو تخم هاش میخوابن اما جوجه نمیشه چیکار کنم …کی جوجه میشن

  1. سلام کاربر عزیز
   در رابطه با سوالتون باید بگم که، تنها مشکلی که در گرفتن جوجه از طوطی برزیلی در خانه شاید پیش بیاد ، پایین بودن میزان جوجه دهی است. علتش دقیقا معلوم نیست؛ اما میشه اونو به کم بودن میزان رطوبت نسبت داد. پس توجه داشته باشید که رطوبت مناسب برای جوجه درآوری طوطی برزیلی ۶۵٪ باشد و تأمین روشنایی به مدت ۱۲ ساعت در روز برای جوجه درآوری ضروری است.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید؛ بازم پیش ما بیاید.

 10. سلام
  من دوتا طوطی برزیلی دارم یکی ابی و یکی هم رنگ سبز-زرد
  اینا باهم جفت میشن
  چطور خودم میتونم جنسیت رو تشخیص بدم

 11. سلام
  طوطی من یک هفته بعد از اولین تخم، دومین تخمش را گذاشت. خیلی براش ناراحت بودم خیلی روغن مالی اش کردم و روغن زیتون دادم خورد. در صورتی که گویا نیاز نبوده… کلا زمانبندی تخم گذاریش همین طور بوده… حدود ۱۸ روز زمان تخم گذاریش بود….!
  در صورتی که تغذیه اش کامل بود… علاوه بر ارزن، جوانه گندم، تخم مرغ، هویج، نان بربری، نان ساندویچی، سیب، به، انار، پوسته شسته شده پرتقال، گردو، پوست پودر شده تخم مرغ، کف دریا، سبزی جات و … بهش میدادم

 12. سلام اگه درباره فاصله دفعات تخم گذاشتن کوتوله برزیلی هم توضیح بدید عالیه.یا اینکه چه مقدار زمان بعد از یکبار تخم گذاری ناموفق طوطی ها دوباره تخم گذاری میکنند. با سپاس مطالبتون عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.