غذای مرغ مینا چیست؟ راهنمای تغذیه مفید برای مرغ مینا

غذای مرغ مینا چیست؟

مانند همه حیوانات دیگر، بدن پرندگان مینا نیز به تعادل مناسب کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب نیاز دارند. ما در این محتوا سعی داریم شما را با غذا های مناسب و مضر برای مرغ مینا آشنا کنیم.

انواع مرغ مینا

  • مرغ مینای وحشی
  • مرغ مینای اهلی

مرغ مینا وحشی

این گونه از این پرنده همه چیز می‌خورد، در واقع هرچه را که در طبیعت پیدا کند می‌بلعد. حتی اگر موش هم نیز پیدا کند به او امان نمی‌دهد.

از حشرات و شهد گل‌ها گرفته تا انواع سوسک، مارمولک، محتویات تخم پرندگان دیگر و غیره را در وعده‌های غذایی خود جای می‌دهد.

مرغ مینا اهلی

این گونه از آن دسته هستند که در خانه شما یا محیط‌های مخصوص پرورش پرندگان قرار دارند. این نوع پرنده فقط از غذا های نرم تغذیه می‌کند و مثل میناهای وحشی همه چیز خور نیست.
خواندن مقاله زیر را به شما برای آشنایی با انواع این پرنده پیشنهاد می‌دهیم.
انواع مرغ مینا

نیاز پرنده مینا

مرغ مینا دستگاه گوارش کوتاهی دارد؛ بنابراین، این پرندگان زیاد غذا می‌خورند و به احتمال زیاد مدفوع مکرر و اغلب سست دارند.
این پرندگان به تعادل مناسب پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب در رژیم غذایی خود نیاز دارند. پس باید زیاد مراقب تغذیه آن‌ها باشید.

مواد مغذی ایده‌آل

درصد ایده آل مواد مغذی در غذای مرغ مینا ترکیبی از 18 درصد پروتئین، 8 درصد چربی و درصد بسیار کمی آهن است.

سینه مرغ

شما می‌توانید به مرغ مینا غذا های نرمی مثل سینه‌ی مرغ بدهید. مقداری سینه‌ی مرغ را بدون ادویه رنده کنید و به او بدهید. سینه مرغ سرشار از پروتئین است و باعث سرحالی و رشد پرنده می‌شود.

سینه ی مرغ
سینه ی مرغ

بهترین غذا برای مرغ مینا

پلت بهترین غذا برای مرغ مینا محسوب می‌شود. این خوراک از پودر شدن دانه‌ها و غلات درست می‌شود. پلت ها سرشار از آهن و انرژی بالای غذایی هستند.

اگر به طور مداوم از پلت برای پرنده استفاده کنید. آهن اضافی در اندام‌های داخلی بدن مینا تجمع می‌کند و در نتیجه باعث به هم خوردن تعادل مینا در هنگام راه رفتن می‌شود. به مرور زمان کبد این پرنده نیز چرب می‌شود.
پس از پلت به عنوان یک غذای همیشگی و اصلی برای پرندگانتان استفاده نکنید؛ زیرا ضررهای بدی به همراه دارد. همیشه سعی کنید تعادل را رعایت کنید.

سبزیجات

سبزیجات نیز جزء غذای مرغ مینا به حساب می‌آیند. سبزیجات خرد شده برای این پرنده خوب است و می‌توان آن‌ها را به رژیم غذایی آن‌ها اضافه کرد. کاهو بهترین گزینه است. شما باید این سبزیجات را به مقدار کم به غذا های او اضافه کنید.

پنیر

یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه برای مرغ مینا، پنیر بدون نمک است. پنیر را نیز در برنامه غذایی او جای دهید.

میوه‌های مناسب

میوه‌های تازه قسمت عمده‌ای از رژیم غذایی مرغ مینا هستند. شما می‌توانید به پرنده خود، موز، سیب خرد شده، خرما، انجیر، انگور به مقدار کم، توت سفید، پرتقال، آناناس، گلابی، خیار، آلو و هندوانه به او بدهید.
از میوه‌هایی که حاوی ویتامین c هستند زیاد استفاده نکنید. تعادل را در مصرف ویتامین سی حفظ نمایید.

ویتامین

یک پرنده مینا به طور طبیعی نیاز به مکمل‌های ویتامین، مواد معدنی یا اسیدهای آمینه ندارد؛ اما اگر پرنده شما از نظر کمبود ویتامین آزمایش شده است. از دامپزشک بخواهید بهترین مکمل را برای پرنده شما پیشنهاد کند.

آب

شما باید به پرنده خود آب تازه و تمیز بدهید. اگر کیفیت آب لوله‌کشی شما خوب نیست، بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید. علاوه بر این، همه ظروف باید به طور روزانه با آب و صابون تمیز شوند.

مراحل مراقبتی تغذیه مرغ مینا

حال که تا این قسمت مواد مورد نیاز و اصلی غذای مرغ مینا را با هم مرور کردیم. بیایید در این قسمت گام به گام با مراحل رشد یک جوجه مرغ مینا و دستورالعمل‌های غذایی او با هم پیش برویم.

جوجه‌های 0 تا 2 هفته

میناهای تازه متولد شده با صورتی، بدون پر و کور متولد می‌شوند. پرهای آن‌ها در هفته دوم شروع به در آمدن می‌کنند و چشم‌های نوزادان معمولاً در روزهای 8 تا 10 باز می‌شوند.
این جوجه‌ها نیاز به مراقبت گسترده دارند و باید تقریباً شبانه روز تغذیه شوند. تغذیه جوجه هنگام شب غیر ضروری است.
به جوجه‌ها باید روزانه 10 بار در فواصل 2 ساعته غذا داده شود. جوجه یک روزه تقریباً به هر میلی‌لیتر فرمول در هر خوراک نیاز دارد. که می‌تواند به تدریج در روزهای بعد افزایش یابد.

غذای مرغ مینا چیست؟
مراقبت از جوجه ها

جوجه‌های 2 تا 4 هفته‌ای

در این زمان دفعات خوردنی‌ها را به تدریج به شش بار در روز کاهش دهید. با این وجود تغذیه باید هنوز از ساعت 6 صبح شروع شود و آخرین خوراک تا ساعت 10 شب می‌تواند داده شود.

جوجه اکنون می‌تواند از ترکیب میوه‌ها و همچنین تخم مرغ آب پز له شده استفاده کند. موز له شده، پوره، انبه و بیسکویت‌های خرد شده گزینه‌های خوبی برای افزودن به رژیم غذایی آن‌ها هستند. از تکرار یک میوه در چندین دفعه خودداری کنید.

در عوض، بهتر است به فواصل زمانی میوه‌های مختلفی به آن‌ها داده شود. هضم این امر برای آن‌ها راحت‌تر و همچنین اطمینان از دریافت مواد مغذی متنوع از میوه‌های مختلف محیا می‌شود.

هفته چهارم و پنجم

پرنده شما از این سن شروع به توسعه پرها برای پرواز می‌کند و به زودی طی دو هفته دیگر پرواز خواهد کرد. به میناهای جوان اکنون می‌توان روزانه 4 تا 5 خوراک با فاصله 5 ساعت داده شود.
آن‌ها همچنین از این سن شروع به جستجوی غذا می‌کنند. روند از شیر گرفتن باید از 5 هفتگی جوجه‌ها شروع شود.
اطمینان حاصل کنید که همیشه غذای مرغ مینا در دسترس باشد. تا آن‌ها بتوانند به تنهایی شروع به غذا خوردن کنند و به تدریج مستقل شوند.

هفته ششم و هفتم

در این سن پرنده جوان کاملاً مستقل است و شروع به جستجوی غذا می‌کند. لقمه‌های کوچک غذا را در قفس او قرار دهید. تا او به تنهایی شروع به خوردن غذا ‌کند.
اکنون زمان انتقال پرنده به محوطه فضای باز نیز فرا رسیده است. اگرچه آن‌ها در این سن به خودی خود خوب تغذیه می‌کنند، اما باید مراقب آن‌ها باشید تا مطمئن شوید که خوب غذا می‌خورند.
در صورت لزوم، تغذیه با دست می‌تواند یک یا دو بار در روز ادامه یابد. یک کاسه آب تازه باید همیشه در دسترس پرندگان جوان باشد زیرا آن‌ها شروع به نوشیدن آب می‌کنند.
در این سن بدون هیچ شرطی می‌توان به پرندگان جوان میوه خرد شده به قطعات کوچک، تکه‌های تخم مرغ آب پز شده و همچنین برنج و دال (عدس) آب پز شده داد.

هفته 8 و 9

در سن 8 هفتگی، پرنده جوان باید کاملاً از شیر گرفته شود. یک رژیم غذایی متنوع را تا این سن ارائه دهید. به آن‌ها اجازه دهید خود را کشف و انتخاب کنند. غذای مرغ مینا اکنون می‌تواند شامل انواع مواد غذایی که در ابتدای مبحث توضیح داده‌ایم باشد.

در مقاله غذای جوجه مرغ مینا به‌طور کامل و جامع در مورد غذای جوجه مرغ‌ها توضیح داده‌ایم پیشنهاد می‌کنم حتما آن را مطالعه کنید.

خواندن مطلب تقویت مرغ مینا به شما و پرنده زیبایی که دارید کمک خواهد کرد که او را به بهترین نحو تقویت کنید.

رژیم پرندگان بزرگ‌سال

مرغ‌های مینا پرندگانی نرم هستند و در درجه اول فقط غذاهای نرم می‌خورند. آن‌ها دانه نمی‌خورند. در دورانی که سن پایینی دارند و در قفس هستند، رژیم غذایی آن‌ها شامل برنج و دال پخته، تخم مرغ آب پز و میوه است.
سبزیجاتی مانند کاهو، جوانه خردل، جوانه ارزن و برگ شنبلیله نیز برای او مفید هست. این پرنده مقدار زیادی آب می‌نوشد و کاسه آب آن‌ها باید همیشه تمیز و پر از آب شیرین باشد.

آب باید مرتباً عوض شود. آن‌ها همچنین از استحمام مکرر لذت می‌برند، بنابراین لازم است یک کاسه کم عمق و پر از آب شیرین برای حمام پرندگان برایشان همیشه فراهم باشد.
خواندن مقاله حمام دادن مرغ مینا به شما در حمام کردن این پرنده کمک می‌کند.

غذاهای ممنوعه

تا این قسمت مقاله غذای مرغ مینا را با هم بررسی کردیم، اما در این قسمت غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب شود و برای پرندگان مناسب نیستد را برای شما شرح داده‌ایم.

این غذا هاشامل: آووکادو، گیلاس و هلو هستند. این مواد هرگز نباید به پرندگان داده شوند. برای این پرنده در مصرف ویتامین سی نباید زیاده روی کنید.

غذای مرغ مینا چیست؟
گیلاس غذای ممنوعه

همچنین هرگز به پرندگان شکلات ندهید، زیرا ممکن است پرنده را به شدت بیمار کند. یادتان باشد که از غذا های چرب و سرخ کردنی به پرنده‌تان ندهید. این غذا هابرای آن‌ها مناسب نیستند.

تنقلات و زیاده روی در مصرف نان و غلات هم می‌تواند متابولیسم دفاعی پرنده را تحت تأثیر قرار دهد. گوجه فرنگی، خیار و پیاز را به مرغ مینا ندهید. چون باعث مشکلات و ناراحتی گوارشی برای پرنده‌ شما می‌شود.

نکات برجسته

  • شما همیشه باید میزان غذای پرنده را کنترل کنید.
  • پرندگان مینا غذای خود را نمی‌جوند، بلکه گاز می‌زنند؛ بنابراین، سعی کنید غذا را در تکه‌های کوچک تهیه کنید.
  • هر روز از آب شیرین استفاده کنید.
  • سعی کنید هر روز انواع غذاهای تازه به او دهید.
  • میوه‌ها و سبزیجات تازه را به پرنده بدهید.
  • به دلیل کوتاه بودن دستگاه گوارش، سعی کنید به مقدار کم غذا بدهید.
  • شما باید روزانه همه ظروف غذا و آب را تمیز کنید.

صحبت نهایی

مقاله غذای مرغ مینا به پایان رسید. در این محتوا متوجه شدیم که غذای این پرنده باید ارزش غذایی مناسب خودش را داشته باشد.
اگر غذای مناسبی را برای او تهیه نکنید. نباید انتظار داشته باشید این پرنده رشد مناسبی داشته باشد.
شما می‌توانید در وبلاگ واسط کالا مقالات مفیدی را درباره‌ی انواع پرندگان از جمله، مرغ عشق، عروس هلندی ، کبوتر، فنچ و طوطی و غیره را بخوانید و اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.
همچنین فراموش نکنید که اپلیکیشن واسط کالا، آسان‌ترین راه برای خرید و فروش اجناس به قیمت مناسب است؛ کافی است آن را دانلود کنید.

منابع:
petsworld.in

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.