خصوصیات سگ خالدار نژاد دالماسین

سگ نژاد دالماسین

پیدایش سگ نژاد دالماسین به گذشته‌های بسیار دور برمی‌گردد. به‌طوری‌که محققان هنوز بر سر زمان دقیق آن به توافق نرسیده‌اند. ولی آنچه واضح است این‌که این نژاد بسیار قدیمی بوده و حکاکی‌های روی دیوارهای قدیمی غارها می‌تواند مدارک خوبی برای اثبات این سخن باشد. عده‌ای از محققین بر این باورند که این سگ مربوط به منطقه دالماشیا در غرب یوگسلاوی است. امروزه برای نگهبانی نیز از آن استفاده می‌شود.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد دالماسین

رنگ زمینه بدن سگ نژاد دالماسین سفید خالص بوده، رنگ مخلوط ندارد و در انواع خالدار، رنگ سیاه وجود دارد.

رنگ لکه‌ها بیشتر سیاه بوده و در برخی از آن‌ها همراه با لکه‌های جگری‌رنگ هستند، همچنین رنگ این لکه‌ها جگری قهوه‌ای است.

لکه‌ها باید تا حد امکان گرد باشند. لکه‌ها بر روی سر، صورت، گوش‌ها، ساق پاها، دم و انتهاهای بدن کوچک‌تر از لکه‌های بدن است.

پوشش کوتاه، متراکم، سخت و نرم و در ظاهر براق است.

سر نسبتاً کشیده است، جمجمه در بین گوش‌ها پهن بوده و نواحی گیجگاهی به‌خوبی مشخص است.

برجستگی‌های صورتی اندازه متوسطی داشته و فاقد چین‌وچروک هستند. پوزه، کشیده و قوی است.

بینی در سگ‌هایی با خال‌های سیاه به رنگ سیاه و در سگ‌هایی با خال‌های جگری همیشه قهوه‌ای است.

برخی خصوصیات ظاهری دیگر

چشم‌های سگ نژاد دالماسین از اندازه متوسطی برخوردار بوده، گرد، روشن و درخشان هستند و نسبتاً بافاصله از یکدیگر قرار دارند.

رنگ آن‌ها عمدتاً بستگی به مشخصات سگ دارد. در سگ‌های دارای لکه‌های سیاه، چشم‌ها تیره (سیاه یا قهوه‌ای) و در سگ‌هایی با لکه‌های جگری، به رنگ روشن است (زرد یا قهوه‌ای روشن).

گوش‌ها در قسمت بالا قرارگرفته و اندازه متوسطی دارند. در قسمت پایه پهن بوده و به‌تدریج باریک و مخروطی شکل شده و در قسمت رأسی گرد می‌شوند. دارای ساختاری نازک و لطیف و نیز خالدار هستند. گردن نسبتاً طویل، کمانی شکل و مخروطی است. همچنین دم زیاد طویل نیست.

در قسمت پایه دم قوی بوده و به سمت انتها باریک می‌شود. با انحنای کمی به سمت بالا نگه‌داشته شده و خالدار است.

وزن سگ نر و ماده این نژاد ۳۵ کیلوگرم و قد سگ نر و ماده نیز ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر است.

سگ نژاد دالماسین
سگ نژاد دالماسین

خصوصیات رفتاری سگ نژاد دالماسین

سگ نژاد دالماسین جذاب، شاداب، باهوش و دارای حافظه‌ای قوی است. بسیار اهل نزاع بوده، ولی هنگام آموزش، مطیع و فرمان‌بردار است و تعالیم فراگرفته را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند.

این سگ برای افراد علاقه‌مند به سوارکاری و یا شکار با اسب مناسب خواهد بود.

به انسان‌ها علاقه زیادی داشته، تیمار و آموزش آن نیز آسان است. البته قابل‌ذکر است که این سگ حیوان بسیار تمیزی است و علاقه فراوانی به آب و شامپو دارد و از کثیف کردن خود شدیداً امتناع می‌ورزد.

به ورزش منظم و مستمر روزانه نیاز داشته و در صورت فعالیت کم، چاق خواهد بود. متوسط طول عمر این حیوان ۱۲ سال است.

بسیار پرانرژی است و به فعالت بدنی زیاد نیاز دارد. دالماسین عاشق دویدن است. برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. این نژاد نباید در فصل سرما خارج از خانه نگهداری شود.

دالماسین دو بار در سال ریزش موی فصلی دارد. این نژاد بسیار تمیز است و برس کشیدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود.

برخی خصوصیات رفتاری دیگر

بیماری سنگ کلیه و حساسیت پوستی در سگ نژاد دالماسین قابل‌ذکر است.

میزان اوریک‌اسید در این نژاد بیش از سایر نژادها دیده می‌شود بنابراین بهتر است در تغذیه آن‌ها از میزان پروتئین کمتری استفاده کرد.

نباید خال‌های جگری‌رنگ در سگ‌های سیاه و خال‌های سیاه در سگ‌های جگری وجود داشته باشد. وجود لکه بر روی پوشش خارجی از نقایص محسوب می‌شود.

شاید مهم‌ترین ویژگی سگ‌های این نژاد که از زمان‌های قدیم موردتوجه قرارگرفته، توانایی آن درکشیدن ارابه باشد.

این سگ استعداد فوق‌العاده‌ای در زمینه شکار به‌ویژه درزمینهٔ شکار پرندگان، حیوانات موذی و موش‌ها دارد.

به علت حافظه قوی و قدرت یادگیری بالایی که دارد، در سیرک‌ها از آن‌ها برای انجام حرکات نمایشی استفاده می‌شده است.

خصوصیات رفتاری
سگ نژاد دالماسین

کلام آخر

نگهداری از حیوانات به ویژه حیوانات خانگی مزایای زیادی دارد که در مطالب قبلی در رابطه با حیوانات، نیز به آن اشاره شد. اگر قصد خرید یا فروش انواع حیوانات خانگی را دارید، وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا بهترین مرجع در این زمینه است که باعث می‌شود بتوانید انواع حیوانات خانگی را راحت و بدون دردسر ببینید، مشخصات یا قیمت آن‌ها را بررسی کنید و هر کدام را که پسندیدید، انتخاب کنید. اگر هم قصد فروش داشته باشید می‌توانید به صورت راحت آن را در معرض دید مخاطبان این سایت بگذارید و به صورت سریع حیوان خود را بفروش بگذارید. بعلاوه در وبسایت واسط کالا میتوانید لوازم مربوط به نگهداری حیوانات خانگی را هم پیدا کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

4 پاسخ به “خصوصیات سگ خالدار نژاد دالماسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.