وبلاگ واسط کالا
0

خصوصیات مرغ عشق

مرغ عشق در واقع یک طوطی بسیار زیبا و دوست‌داشتنی، سر زنده و آوازخوان است که معمولاً budgie نامیده می‌شود. ازجمله خصوصیات مرغ عشق پرهای رنگارنگ و منقار خمیده است که برای شناخت آن نیاز چندانی به پرنده‌شناس ندارید.

اهلی شدن این‌ پرنده نسبتاً آسان است و حیوان خانگی خوبی است. از خصوصیات مرغ عشق این است که به‌شدت به صاحبان خود وابسته می‌شود؛ حتی اگر مدل مو یا لباس خود را تغییر دهید، می‌توانند شما را بشناسند.

آن‌ها همچنین می‌توانند یک دایره لغات بزرگ یاد بگیرند و عاشق صحبت با انسان‌ها هستند. برخی از مرغ عشق‌ها قادر به گفتن صدها کلمه هستند.

این پرندگان همچنین به دلیل جایگاه خود به‌ عنوان یکی از رایج‌ترین پرندگان خانگی در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا خانه‌دارند. در واقع، طبق گزارش‌ها، امروز بالغ ‌بر پنج میلیون قطعه از این پرندگان کوچک در جهان وجود دارد.

خاستگاه مرغ عشق

مرغ عشق در اصل از استرالیا می‌آید. جایی که در گروه‌های بزرگ زندگی می‌کند و در جستجوی غذا از یک قسمت قاره به نقطه دیگر مهاجرت می‌کند.

مرغ عشق فقط در مناطق شرق استرالیا که در تمام طول سال آب و غذا پیدا می‌کند، به‌عنوان یک پرنده کم‌تحرک حضور دارد. نام budgerigar در گویش بومی استرالیا به معنای خوب برای خوردن است.

اولین نمونه‌ها در سال 1840 از طریق کشتی‌های انگلیسی وارد اروپا شدند (درواقع این پرندگان نمی‌توانند بیش از سه ساعت متوالی پرواز کنند!).

آن‌ها با ورود به قاره کهن، به لطف ظاهر رنگارنگ و بسیار متفاوت از پرندگان محلی، محبوبیت زیادی کسب کردند و برای تأمین تقاضای روزافزون، مزارع تولید مرغ عشق در انگلستان و سپس در فرانسه پدید آمد.

برای بیش از یک قرن، ممنوعیت صادرات انبوه مرغ عشق‌ها در استرالیا برای محافظت از این ‌گونه در حال اجرا است.

خاستگاه مرغ عشق
استرالیا خاستگاه مرغ عشق

ظاهر و رنگ

مرغ عشق دارای یک الگوی رگه‌ای موج‌دار در سر و پشت است که با رگه‌های سیاه وسیع‌تری نیز روی بال‌ها امتداد می‌یابد.

نمونه‌های وحشی معمولاً دارای پرهای سبز علفی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد با درختان ترکیب‌شده و مورد توجه شکارچیان قرار نگیرند.

هنگامی‌که پرورش مرغ عشق آغاز شد، بسیاری از رنگ‌ها و جهش‌های جدید مانند آبی، زرد، سفید، خاکستری و بنفش ایجادشده است.

مرغ عشق‌های جوان دارای علائم میله‌ای بر روی پیشانی هستند که با افزایش سن عقب می‌روند و چشم‌های آن‌ها دارای عنبیه‌های تیره است که به‌تدریج با افزایش سن خاکستری می‌شوند؛ این مورد لزوماً برای همه رنگ‌ها صادق نیست.

اگرچه مرغ عشق می‌تواند یکی از هزاران ترکیب مختلف رنگ باشد، اما زرد و سبز متداول‌ترین رنگ‌ها هستند. پرهای دم می‌توانند تا 4.5 اینچ امتداد داشته باشند.

تشخیص جنسیت

نرها و ماده‌ها می‌توانند از سر تا دم به‌اندازه 18 سانتی‌متر برسند و وزن آن‌ها بین 25 تا 40 گرم است. به دلیل این شباهت‌ها تشخیص جنسیت این پرندگان آسان نیست.

از دیگر خصوصیات مرغ عشق این است که؛ در قفس به‌راحتی می‌تواند 15 سال زندگی کنند. نرها و ماده‌های بالغ مرغ عشق معمولاً به رنگ‌های سبز و زرد روی سینه‌ها و کمر خود هستند.

پرهای سر و پشت نیز دارای الگوهای مختلفی از رنگ سیاه است. نرها دور منقارشان به رنگ آبی است در حالی ‌که ماده‌ها در آن ناحیه صورتی یا بنفش‌ رنگ هستند.

این پرندگان از بسیاری از انواع دیگر طوطی‌ها کوچک‌تر هستند. وزن آن‌ها معمولاً فقط بین یک تا یک ونیم اونس است. قد آن‌ها فقط هفت اینچ است و طول بال های آن‌ها در حالت کاملاً باز 12 اینچ است.

نام‌گذاری و طول عمر

با توجه به برخی از آمارها، تقریباً 400 گونه طوطی وجود دارد که در سراسر کره زمین زندگی می‌کنند. مرغ عشق یکی از گونه‌های خاص پرندگان است.

تمایز بین این پرندگان بستگی به این دارد که اهل کجا هستند یا در حال حاضر کجا زندگی می‌کنند. استرالیا، اروپا، آفریقا و سایر نقاط جهان از این موجودات کوچک و با رنگ روشن به‌عنوان گل خوشه نام می‌برند.

در ایالات‌متحده، همین پرندگان را پارکت می‌نامند. عمر مرغ عشق معمولاً بین پنج تا 10 سال در اسارت است، اما بعضی از این پرندگان 15 سال یا بیشتر عمر کرده‌اند.

شخصیت مرغ عشق

مرغ عشق یک حیوان خانگی بسیار دوست‌داشتنی است نه‌تنها به دلیل زیبایی ظاهری بلکه به خاطر شخصیتش. این پرندگان اجتماعی هستند.

یکی از خصوصیات مرغ عشق این است که آن‌ها معاشرت را دوست دارند و زندگی انفرادی قطعاً برای آن‌ها سالم نیست. پس آن‌ها را در شرایط مناسب زندگی قرار دهید، یعنی در یک قفس بزرگ و فضایی با محیطی آرام که بتواند به‌طور منظم آزادانه پرواز کند. آن‌ها می‌توانند به‌راحتی رام و بسیار وفادار و مطیع شوند.

تقلید صدا یکی از خصوصیاتی است که بیشتر مرغ عشق‌ها از آن برخوردارند. آن‌ها خیلی خوب می‌توانند صدای انسان را تقلید کنند؛ مانند بسیاری دیگر از گونه‌های بزرگ‌تر طوطی، مرغ عشق عاشق حرف زدن است.

در حقیقت، برخی از مرغ عشق‌ها توانایی آواز خواندن و گفتن صدها کلمه را دارند. مانند هر حیوان خانگی، کمی نیاز به تلاش دارد.

شخصیت پرنده
خصوصیات مرغ عشق

نام علمی مرغ عشق

فقط یک ‌گونه پرنده با نام مشترک Budgerigar یا Budgie شناخته می‌شود. آن‌ها تنها گونه در تیره Melopsittacus هستند. نام کامل علمی آن‌ها Melopsittacus undulatus است.

لانه مرغ عشق

در طبیعت مرغ عشق‌های ماده ترجیح می‌دهند در حفره‌های درختان یا شکاف‌های دیگر زندگی کنند که به‌اندازه کافی بزرگ و صاف باشند تا تخم‌گذاری کنند.

با این ‌حال، به‌عنوان حیوانات خانگی، این پرندگان به یک جعبه با کف صاف که با مواد نرم پرشده است، قانع‌اند.

اگر در فکر ایجاد لانه برای آن‌ها هستید کمی تراشه‌های چوبی تمیز یا تکه‌های کاغذ خردشده درون قفس قرار دهید، تا مشغول لانه‌سازی شوند.

اگر به فکر پرورش این پرنده دوست داشتنی هستید، ما در یک مقاله تمامی نکات مربوط به آن را گردآوری کردیم، لذا پیشنهاد می‌کنیم خواندن آن را از دست ندهید:

پرورش مرغ عشق

شکارچیان و تهدیدات

جمعیت کلی مرغ عشق در حال افزایش است. ازآنجاکه می‌توان آن‌ها را به‌راحتی و به ارزانی به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری کرد.

پرندگان بزرگ‌تر مانند شاهین، مرغ عشق را به‌عنوان طعمه می‌خورند. گربه‌های وحشی، موش‌ها و سایر جوندگان گاهی اوقات به لانه‌های مرغ عشق‌ها حمله می‌کنند و تخم‌ها را از بین می‌برند و یا خود پرندگان را می‌کشند.

تولیدمثل

مرغ عشق ماده در حدود هشت‌ماهگی به بزرگ‌سالی می‌رسد. در طبیعت، این پرندگان باهم جفت می‌شوند و باهم فرزندان را پرورش می‌دهند.

ماده‌ها به‌طورمعمول در یک دوره بین چهار تا شش تخم می‌گذارند. قبل از شروع به جوجه‌ریزی، جوجه‌کشی این تخم‌ها ممکن است 20 روز طول بکشد. گاهی اوقات، یک هفته تا 10 روز بیشتر طول می‌کشد تا همه جوجه‌ها از تخم‌ها بیرون بیایند.

جوجه‌ها کور و بدون پر به دنیا می‌آیند. مادران آن‌ها مسئول گرم نگه‌داشتن آن‌ها در طی 10 روز اول یا همین حدود تا زمانی که چشمانشان باز شود، هستند.

سپس آن‌ها شروع به رشد و پر درآوردن می‌کنند. اما چهار یا پنج هفته دیگر طول می‌کشد تا این جوجه‌ها بتوانند لانه را ترک کنند.

بین شش تا هشت هفته، نوپایان شروع به یادگیری پرواز می‌کنند و سعی می‌کنند لانه را ترک کنند.

به‌عنوان‌مثال، جوجه‌هایی که هیچ همزاد دیگری ندارند و تنها متولد می‌شوند، پرواز را زودتر از دیگر جوجه‌ها یاد می‌گیرند.

جوجه‌های تنها از توجه بیشتر والدین خود بهره‌مند می‌شوند. این پرندگان می‌توانند تا 15 سال در طبیعت زندگی کنند.

تولید مثل
تولید مثل مرغ عشق

جمعیت

این پرندگان به‌راحتی تولیدمثل می‌کنند؛ هم در طبیعت و هم در قفس. این‌یکی دیگر از خصوصیات مرغ عشق است. درنتیجه، کل جمعیت مرغ عشق‌ها در سراسر جهان بیش از 5،000،000 پرنده و در حال رشد تخمین زده‌شده است.

این پرندگان گرچه بومی استرالیا هستند، اما به دلیل جایگاهی که در بین حیوانات خانگی دارند، سراسر جهان گسترش‌ یافته‌اند. کلنی‌های این پرندگان در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا وجود دارد.

آیا مرغ عشق مهاجرت می‌کند؟

پاسخ این سؤال مثبت است. اگرچه مرغ عشق وحشی در جزیره استرالیا باقی‌مانده است، اما هنوز هم مهاجرت می‌کند. این پرندگان از سرزمین‌های شمالی به قسمت جنوبی این قاره سفر می‌کنند و در طول سال دوباره برمی‌گردند.

آن‌ها در ماه‌های گرم‌تر از دسامبر تا مارس در شمال باقی خواهند ماند و با سردتر شدن هوا از مارس تا آگوست به جنوب پرواز می‌کنند.

مرغ عشق به‌عنوان یک حیوان خانگی

مرغ عشق‌ها ماهیتی غیر مخرب دارند. با آموزش و توجه مناسب، به حیوانات خانگی عالی‌ای تبدیل می‌شوند.

طبیعت ملایم و سرگرم‌کننده آن‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا با تمام اعضای خانواده ارتباط برقرار کنند. آن‌ها توانایی‌های تقلیدی و آکروباتیک دارند.

با این ‌حال، مرغ عشق‌ها شخصیت‌های مختلفی دارند. برخی زیبا و شیرین و برخی دیگر لجباز هستند، درحالی‌که برخی از آن‌ها حساس‌اند.

آن‌ها همچنین عاشق شیطنت‌اند. همان‌طور که گفته شد با آموزش و راهنمایی دقیق، مرغ عشق می‌تواند یک لیست شگفت‌انگیز از واژگان ایجاد کند.

مرغ عشق‌ها همراهانی دوستانه و شاد برای همه گروه‌های سنی هستند. آن‌ها برای آپارتمان‌ها و سایر موقعیت‌هایی که نمی‌توان حیوان خانگی بزرگ‌تری نگهداری کرد، بسیار مناسب‌اند.

اساساً، پرنده‌ای ملایم و مطیع است که در سنین جوانی بسیار آسان رام می‌شود. آن‌ها همچنین بسیار بازیگوش و فعال‌اند اما ساکت‌تر از برخی دیگر از طوطی‌ها هستند؛ اگرچه بعضی از آن‌ها می‌توانند پرسروصدا باشند.

خصوصیات مرغ عشق
همراهانی دوستانه و شاد

قفس

شکل قفس نیز برای پرنده بسیار مهم است. قفس‌های مربع یا مستطیل بیشتر مناسب طوطی‌ها است. قبل از خرید قفس، مکانیزم امنیتیان را کاملاً بررسی کنید.

مرغ عشق‌ها فعال و بازیگوش هستند و باید یک قفس بزرگ داشته باشند تا جایی برای اسباب‌بازی‌ها و ورزش فراهم شود. میله‌های افقی قفس بهترین فرصت را برای بالا رفتن و ورزش مرغ عشق فراهم می‌کند.

باید فضایی وجود داشته باشد که حداقل چند نشیمن‌گاه در سطوح مختلف با فضای کافی برای حرکت بین آن‌ها قرار گیرد.

حتی باوجود یک قفس بزرگ، مرغ عشق به بازی و زمان معاشرت در خارج از قفس نیز احتیاج دارد. کوتاه کردن بال ها برای جلوگیری از فرار ایده خوبی است.

اندازه قفس

مرغ عشق تقریباً به این اندازه‌ها برای قفس نیاز دارد:

“18 * W * 18″ H * 24” D
فاصله میله: 1/2 یا کمتر

اگر از آن دسته افراد هستید که به پرورش این پرنده زیبا علاقه دارید خواندن مقاله زیر را از دست ندهید تا بتوانید مناسب‌ترین قفس را برای او تهیه نمایید.

خرید مرغ عشق و ویژگی‌های قفس مرغ عشق

رژیم غذایی

از آنجا که غذاهای فرموله شده و تجاری نیازهای غذایی پرنده شما را برآورده نمی‌کند، بهتر است در رژیم غذایی مرغ عشق، غلات، سبزی‌های تازه، آجیل، دانه‌ها و گوشت نیز قرار گیرد.
از خصوصیات مرغ عشق، علاقه آن به میوه مخصوصاً توت است، بنابراین این‌ها می‌توانند افزودنی خوبی برای رژیم غذایی مرغ عشق باشند.

بعضی از غلات کامل مانند کینوا پخته‌شده، جوانه‌ها و ارزن بهتر است به‌تناوب در رژیم غذایی گنجانده شوند. به یاد داشته باشید که؛ مکمل‌های ویتامین و کلسیم باید هرازگاهی به رژیم غذایی آن‌ها اضافه شود.

این نکته را فراموش نکنید که؛ رژیم غذایی حیوان خانگی شما سلامتی او را بهبود می‌بخشد و طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

برای اینکه بتوانید غذاهای مناسب برای مرغ عشق خود تهیه نمایید خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

غذای مرغ عشق

رژیم غذایی
رژیم غذایی مرغ عشق

مسائل مربوط به‌سلامت

گرچه پرندگان حیواناتی سرسخت هستند، اما در این میان مرغ عشق‌ها به دلیل کوچک بودن مستعد آسیب به شمار می‌روند. آن‌ها همچنین به محیط خود بسیار حساس هستند؛ بنابراین، بهداشت و نظافت باید حفظ شود.

آب آن‌ها باید روزانه عوض شود و نباید غذا را بیش از 3 ساعت در قفس نگه داشت. هرازگاهی قفس آن‌ها را با محلول‌های ضد باکتری تمیز کنید.

اگرچه مرغ عشق معمولاً فعال، پرانرژی و سالم است، اما مانند سایر طوطی‌ها می‌تواند از بیماری‌های شایع رنج ببرد. این مسائل بهداشتی عبارت‌اند از:
از دست دادن اشتها، اسهال، بی‌اشتهایی، بی‌حالی، کاهش وزن، کندن پر، تورم منقار، خس‌خس سینه یا سرفه، لنگیدن، ترشحات چشم یا بینی، چشم‌های قرمز یا متورم.

کلام آخر

در پایان به شما پیشنهاد می‌دهیم برای خریدوفروش کالاهای دسته دوم خود یک‌راه آسان را انتخاب کنید و آن‌هم استفاده از اپلیکیشن واسط کالا است.

این اپلیکیشن شناخته‌شده و معتبر است، بنابراین می‌تواند خیال شما را از هر جهت آسوده نگه دارد.

امیدواریم مطالب این مقاله به شما در خرید و نگهداری مرغ عشق کمک کافی کرده باشد.

خواندن مقالات مرتبط دیگر را در وبلاگ واسط کالا از دست ندهید.

منابع:

a-z-animals.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *