وبلاگ واسط کالا
0

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

مرغ‌های عشق همانند همه‌ی پرندگان در پنهان کردن بیماری خود بسیار ماهر هستند. در واقع آن‌ها با این کار از خودشان محافظت می‌کنند؛ چرا که پرندگان ضعیف و مریض برای شکارچیان وسوسه‌انگیز خواهند بود. با مشاهده روزانه‌ی پرنده‌تان می‌توانید رفتارهای معمولی او را متوجه شوید و بیماری های مرغ عشق خود را تشخیص دهید.

در این صورت اگر پرنده رفتار دیگری را ا ز خود بروز دهد، شما متوجه خواهید شد که احتمالاً پرنده بیمار شده است. در ادامه‌ی این مقاله بیماری های مرغ عشق و علائم آن را برای شما شرح می‌دهیم.

عفونت مخمر معده مرغ عشق

این عفونت بسیار مسری است. در ابتدا این عفونت علائمی ندارد؛ اما در مراحل اولیه ممکن است که مرغ عشق کاهش وزن داشته باشد؛ اما وضعیت اشتهای پرنده خوب است.

پرنده بسیار خوب می‌خورد اما بااین‌حال لاغر است؛ دلیل آن این است که این بیماری از هضم غذا جلوگیری می‌کند.

تا سال 2004 میلادی تصور می‌شد که دلیل این بیماری از بیماری های مرغ عشق یک باکتری باشد. اکنون عامل این بیماری به‌عنوان یک مخمر شناخته می‌شود.

دام‌پزشک در این حالت دارویی را برای درمان بیماری تجویز می‌کند. ممکن است یک رژیم غذایی سالم را برای کمک به بهبودی پرنده تجویز کند. معمولاً رژیم غذایی‌ای تجویز می‌شود که مواد غذایی مخمری در داخل آن وجود نداشته باشد.

بیماری کاندیدیازیس

این یک عفونت مخمری دیگر است. این ویروس می‌تواند در هرجایی از دستگاه گوارش از چینه‌دان تا اندام پایین‌تر را درگیر کند. بعضی از علائم آن شبیه به علائم عفونت مخمری معده در بین بیماری های مرغ عشق است.

از علائم آن می‌توان به بی‌حالی، استفراغ و اسهال نام برد. استفراغ پرنده بوی ناخوشایندی می‌دهد. چینه‌دان پرنده ممکن است که متورم شود؛ دلیل این تورم گازهای آزاد شده از مخمر است.

در حالت پیشرفت این بیماری پرنده تعادلش را از دست می‌دهد و می‌لرزد. این بیماری فقط با دارو می‌تواند درمان شود. داروهایی که بتوانند باکتری را از بین ببرند؛ پس بردن پرنده نزد دام‌پزشک ضروری است.

بهبود پرنده تقریباً یک هفته طول می‌کشد. در این مدت رژیم غذایی پرنده باید تغییر کند. از غذاهایی که قندهای تغذیه‌کننده مخمر دارند باید پرهیز شود.

عفونت کاندیدیازیس
بیماری عفونی مخمری

ویروس پاپووا

این ویروس فقط مرغ عشق‌های کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر روی پرندگان بالغ تأثیر نمی‌گذارد. بااین‌حال احتمال دارد که پرندگان بالغ ناقل این ویروس باشند.

شکل خفیف‌تر این بیماری را مولت فرانسوی می‌گویند که تقریباً در انتهای مقاله آن را توضیح می‌دهیم.

عطسه مرغ عشق

عطسه یا سرفه علامت سرماخوردگی یا ویروسی مشابه است. این ویروس‌ها دستگاه تنفسی فوقانی مرغ عشق را درگیر می‌کنند. یکی از علائم ممکن است آب‌ریزش بینی باشد یا ممکن است که اسفنجی پرنده، ترشحات خشک‌شده‌ای داشته باشد.

اسفنجی به قسمت بالای نوک مرغ عشق که سوراخ‌های بینی پرنده در آنجا قرار می‌گیرند، گفته می‌شود. عطسه‌ی یک مرغ عشق با عطسه‌ی انسان‌ها متفاوت است.

این عطسه صدایی دارد که شما تاکنون نشنیده‌اید. این به شما هشدار می‌دهد که پرنده احتمالاً دچار بیماری شده است.

عطسه و سرفه به همراه علائم دیگری خواهند بود. علائم دیگر شامل بی‌حالی و نفس‌نفس زدن است. پرنده در این شرایط زمان زیادی را در کف قفس می‌افتد و تنگی نفس می‌گیرد.

ممکن است که گاهی اوقات با پاها و منقار خود قفس را بگیرد و گردن خود را برای دریافت اکسیژن بیشتر دراز کند.

تنفس او ممکن است که صدادار باشد. شما می‌توانید از یک دستمال مرطوب برای خیساندن ترشحات خشک‌شده‌ی بینی استفاده کنید؛ سپس فوراً پرنده را به دام‌پزشکی ببرید.

تب طوطی

تب طوطی یک بیماری قابل انتقال پرندگان در بین بیماری های مرغ عشق است. بعضی از ما اسم این بیماری را شنیده‌ایم چرا که این بیماری می‌تواند به انسان‌ منتقل شود.

بیشتر پرندگان مبتلا علائمی ندارند؛ اما بیماری از طریق مدفوع و بزاق منتقل می‌شود. تمیز نگه‌داشتن قفس بهترین راه برای جلوگیری از گسترش بیماری است.

بیماری های مرغ عشق
تب طوطی

علائم تب

علائم شامل پرهای پف داده، مشکلات تنفسی، مدفوع سبز آبکی، بی‌حالی و… است. پرنده‌ی بیمار نیاز به دام‌پزشک دارد. پرنده را قرنطینه کنید.

قفسی که پرنده در آن بوده است را ضدعفونی کنید تا بیماری های مرغ عشق انتقال پیدا نکنند. پرندگان دیگر را بررسی کنید و اگر فکر می‌کنید این علائم را دارند آن‌ها از قفس دور کنید.

چینه‌دان ترش کرده

ترش کردن چینه‌دان یکی از بیماری های مرغ عشق است که دلیل این وضعیت خانواده‌ی مخمرها هستند.

از علائم آن یک چینه‌دان ورم کرده و استفراغ با بوی ترش است. در این مورد نیز یک داروی مخصوص نیاز است.

زخمی شدن مرغ عشق

هر نوع زخمی بر روی مرغ عشق می‌تواند عفونت کند. این عفونت اگر خیلی شدید شود وارد خون می‌شود و به‌سرعت باعث مرگ مرغ عشق می‌شود.

اگر دیدید که پرنده زخمی است یا اینکه داخل قفس خون وجود دارد، پرنده را به‌دقت بررسی کنید. دلیلش می‌تواند خون‌ریزی یکی از پرها یا به دلیل آسیب رسیدن به بدن پرنده باشد.

در صورت وجود زخم، پرنده باید به دام‌پزشکی برده شود و درمان آنتی‌بیوتیک برای او تجویز شود. جلوگیری در این مورد همیشه بهترین راه‌حل است.

قفس را بررسی کنید تا اشیاء و لبه‌های تیز وجود نداشته باشند؛ چراکه این لبه‌های تیز باعث زخمی شدن پرنده می‌شوند.

بیماری پرها

بیماری‌های مربوط به پر را بسیار راحت‌تر از دیگر بیماری های مرغ عشق می‌توان تشخیص داد. نامرتب بودن پرها و وجود نواحی بدون پر روی بدن یک نشانه آشکار از مشکلات پوستی است.

کیست

درصورتی‌که یک پر نتواند از پوست مرغ عشق بیرون بیاید تبدیل به کیست خواهد شد. درواقع پر در زیر پوست شروع به رشد می‌کند و توده‌ای را بر روی پوست مرغ عشق به وجود می‌آورد. کیست‌ها باید با جراحی برداشته شوند.

مشکلات پرها
کیست پرندگان

ریزش پر

ریزش پرها می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. یکی از دلایل، فرآیند طبیعی پر ریزی است. پر ریزی شرایطی است که همه و یا بخشی از پرهای پرنده می‌ریزد و پس از آن پرهای جدیدی به‌جای پرهای قبلی می‌روید.

این فرآیند کاملاً طبیعی است. این اتفاق ممکن است یک یا چند بار در سال رخ دهد؛ بنابراین پر ریزی می‌تواند به دلیل همین فرآیند طبیعی باشد و این یکی از بیماری های مرغ عشق محسوب نمی‌شود.

بااین‌حال ریزش پرها همیشه طبیعی نیست و می‌تواند به علت بیماری باشد. از عوامل دیگر پر ریزی می‌توان به انگل‌ها اشاره کرد. در مواردی دیگر نیز پرنده خودش پرهایش را می‌کند که دلایل خودش را دارد.

از عوامل دیگر ویروس مولت فرانسوی است. بیماری نوک و پر نیز می‌تواند عامل پر ریزی در این پرنده باشد.

پرکنی مرغ عشق

اگر یک مرغ عشق شروع به کندن پرهایش کند احتمالاً دچار یک مشکل سلامتی شده است. این کار مرغ عشق دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد.

انگل‌ها، آلرژی، رطوبت پایین هوا، اضطراب، کمبود هوای تازه، بی‌حوصلگی، هورمون‌های جفت‌یابی، بیماری های کبدی، مشکلات باکتریایی، عفونت قارچی، مسمومیت براثر خوردن فلزات سنگین، عادت کردن به کندن پرها، همه‌ی این‌ها می‌توانند دلیل پرکنی باشند.

در این شرایط دام‌پزشک باید پرنده را بررسی کند تا اگر دلیل زمینه‌ای دیگری وجود دارد آن را بیابد.

بیماری های مرغ عشق
پر کنی مرغ عشق

مشکل پای مرغ عشق

این شرایط فقط جوجه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در واقع جوجه‌هایی که بر روی لانه‌ای با سطح صاف بوده‌اند دچار این مشکل می‌شوند، چراکه در این حالت استخوان‌های پا شروع به رشد می‌کنند؛ اما پاها نمی‌توانند در جهت درست رشد کنند.

لانه آن‌ها را باید جوری بپوشانید که کف آن صاف نباشد. اگر پاهای جوجه از یکدیگر باز شده است باید پاها را با یک نوار به یکدیگر نزدیک کنید.

بستن پاها باید به‌گونه‌ای باشد که پرنده فضای کافی برای حرکت کردن داشته باشد. برای چندین روز باید پاهای جوجه بسته باشد. این کار را حتماً با مشورت یک متخصص انجام دهید.

شرایط محیطی

ممکن است که پرکنی به دلیل شرایط محیطی باشد تا اینکه بخواهد یکی از بیماری های مرغ عشق باشد. پرنده‌تان را به‌دقت نگاه کنید تا ببینید آیا می‌توانید علت پرکنی‌اش را بیابید یا خیر.

آیا پرنده زمانی که عصبانی یا بی‌حوصله یا مضطرب است پرهایش را می‌کند؟ آیا پرنده یا شی‌ء دیگر باعث پرکنی می‌شوند؟ آیا بعد از خوردن غذا این کار را می‌کند؟ وقتی که شما اطراف پرنده هستید پرنده احساس خوبی دارد؟

آیا فقط وقتی که پرنده تنها است پرهایش را می‌کند؟ نور، هوا و رطوبت را بررسی کنید. پرنده باید در ۲۴ ساعت به‌طور متعادل نور و تاریکی داشته باشد.

درواقع این میزان باید پنجاه پنجاه باشد. آیا می‌توانید برای منابع گرمایشی که رطوبت هوا را کم می‌کنند کاری انجام دهید؟ آیا جابجایی قفس به مکان دیگر در زمینه‌ی بیماری های مرغ عشق کمک‌کننده خواهد بود؟

شرایط مناسب پرنده

بررسی شرایط

اسباب‌بازی‌های مرغ عشق را عوض و یک نشیمنگاه دیگر برای او فراهم کنید. چیزهای جدیدی به او بدهید تا بتواند که آن‌ها را گاز بگیرد.

آیا پرنده نیاز به حمام دارد؟ چراکه خارش و خشکی پوست می‌تواند باعث مسئله پرکنی باشد. یک اسپری که آب را به‌طور غبارآلود می‌پاشد می‌تواند پرهایش را مرطوب کند. در حمام دادن به مرغ عشق زیاده‌روی نکنید؛ چراکه می‌تواند باعث وحشت کردن پرنده شود.

غذاهای مرغ عشق را چک کنید. شاید مشکل ناشی از کمبود تغذیه‌ باشد.

آیا شما اغلب کمر و شکم مرغ عشق را نوازش می‌کنید؟ این می‌تواند باعث ترشح هورمون‌ها در مرغ عشق بشود. ترشح این هورمون‌ها می‌تواند باعث کندن پرها و مبتلا شدن پرنده به این نوع از بیماری های مرغ عشق شود.

متأسفانه بعضی وقت‌ها وقتی که عوامل محیطی برطرف می‌شوند باز هم پرکنی ادامه دارد.

پرکنی به وسیله‌ی مرغ عشق‌های دیگر

مرغ عشقی که توسط هم‌قفسی با پرنده دیگر پرهایش کنده می‌شود استرس زیادی را تجربه می‌کند و حتی می‌تواند به این دلیل بمیرد. راه‌حل کوتاه‌مدت قرنطینه کردن مرغ عشق مجرم است.

با این‌ حال شما باید مسئله را ارزیابی کنید و ببینید که چگونه می‌توانید در دراز مدت این مشکل را حل کنید. پرنده مجرم ممکن است ناامید شده باشد؛ که این اتفاق در فصل جفت‌یابی پیش می‌آید.

شاید یک جعبه‌ی لانه یا پیدا کردن یک جفت برای پرنده، او را از ناامیدی بیرون بیاورد. مطمئن شوید که چند ظرف غذا در قفس وجود داشته باشد.

پرریزی فرانسوی مرغ عشق

پرریزی فرانسوی نام یک ویروس است. این نوع از بیماری های مرغ عشق جوجه‌ها را تهدید می‌کند. این بیماری نوعی خفیف از بیماری fledging است.

این بیماری باعث می‌شود که پرهای ثانویه بال و پرهای دم بریزند و مرغ عشق نتواند پرواز کند. در موارد شدید پرها در بیشتر قسمت‌های بدن پرنده می‌ریزند.

درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، با این ‌حال بردن پرنده به دام‌پزشکی برای تشخیص دقیق بیماری توصیه می‌شود.

خون‌ریزی پر مرغ عشق

خون‌ریزی پرها نیز یک نوع از بیماری های مرغ عشق است. در فرآیند پر ریزی فصلی پرهای جدیدی به‌جای پرهای قدیمی می‌رویند و این می‌تواند موجب خون‌ریزی پرها شود.

یک پر جدید حاوی رگ‌های خونی است که بدون آن قادر به رشد نخواهد بود. اگر در مراحل اولیه آسیب ببینند خون‌ریزی پیدا می‌کنند.

در بدترین شرایط این آسیب می‌تواند باعث رفتن مقدار زیادی خون شود. حتی ممکن است که مرغ عشق به این دلیل بمیرد. خون‌ریزی باید بلافاصله برطرف شود.

باید مرغ عشق را بگیرید و انتهای پر شکسته شده را برای 10 دقیقه محکم بگیرید. به این نکته توجه کنید که فشار را باید دقیقاً بر روی پر وارد کنید و بر روی بدن پرنده وارد نکنید.

بعد از آنکه خون‌ریزی بند آمد باید پرنده را به دام‌پزشکی ببرید تا پر شکسته شده را از بدن جدا کند. پرهای بالای اسفنجی و سوراخ‌های بینی می‌توانند به‌راحتی بشکنند بااین‌حال خون‌ریزی که در این منطقه اتفاق می‌افتد کم است و به‌زودی بند می‌آید.

بیماری های مرغ عشق
خونریزی پرها

سندرم پر duster

این سندرم یک بیماری ژنتیکی است. در این سندرم پرها در جهت‌های تصادفی رشد می‌کنند. گاهی وقت‌ها نوک و ناخن‌های پای آن‌ها نیز به‌طور غیرطبیعی بلند می‌شود.

آن‌ها در این حالت نمی‌توانند پرواز کنند، راه بروند و دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند. چرا که انرژی بدن آن‌ها برای رشد بی‌پایان پرها مصرف می‌شود، بنابراین این پرنده‌ها به رژیم غذایی غنی‌شده نیاز خواهند داشت.

بیماری نوک و پر مرغ عشق

این بیماری باعث ریزش پرها، بد شکل شدن منقار و ناخن‌ها، زخم و لکه‌های پوستی می‌شود.

ویروس از طریق مدفوع منتقل شده و درمانی برای این بیماری وجود ندارد. بهترین کار این است که پرنده را از دیگر پرندگان جدا کنید و به دام‌پزشک ببرید تا تشخیص دقیقی در این زمینه داده شود.

کلام آخر

شما برای خریدوفروش کالای دسته دوم خود می‌توانید از اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. این‌ یک راه آسان و مطمئن برای خریدوفروش اجناس شماست.

هم چنین مقالات زیادی برای مرغ عشق و سایر پرندگان در وبلاگ واسط کالا برای شما به اشتراک گذاشته شده است. پیشنهاد می‌کنیم به وبلاگ ما سر بزنید و آن ها را مطالعه کنید.

در آخر امیدواریم که این مقاله در زمینه‌ی بیماری های مرغ عشق برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع:
omlet.co.uk

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *