بیماری گوارشی پرندگان زينتی (علل، پيشگيری و درمان)

بیماری گوارشی پرندگان زينتی

پرندگان همواره بیماری خود را پنهان می‌کنند. این مکانیسم حفظ خود است، زیرا بیماران هستند که شکارچیان به‌راحتی بر آن‌ها مسلط خواهند شد. يکی از بیماری‌های شايع، بیماری گوارشی پرندگان زينتی است.

زمانی که پرنده زينتی شما مانند انواع طوطی‌ها، مرغ عشق، عروس هلندی و غيره بیمار به نظر می‌رسد، می‌توانید تصور کنید که حیوان خانگی شما به‌شدت بیمار است و احتمالاً به‌سرعت تحلیل می‌رود مگر اینکه درمان مناسب ارائه شود.

با مشاهده روزانه پرنده خود، رفتار طبیعی آن را خواهید آموخت و قادر خواهید بود که موارد غیرعادی را متوجه شوید.

در زیر فهرستی از مواردی که باید به‌عنوان شاخص‌های احتمالی بیماری مورد توجه قرار گیرند وجود دارد. در اين موارد ممکن است نیاز به مشورت با دامپزشک باشد.

بیماری‌ها

 • مشکلات تنفسی / تنفس غیرطبیعی
 • بالا و پایین رفتن دم
 • ترشح از منقار، چشم یا سوراخ‌های بینی
 • پر و صورت و سرپوشیده شده با مخاط و دانه نیمه هضم
 • مدفوع غیرطبیعی
 • پرهای غیرطبیعی، رشد پرها، پرهای کنده‌شده
 • PBFD
 • پولیوما
 • خون‌ریزی
 • آویزان شدن سر، دم یا بال‌ها
 • چشمان کسل‌کننده یا متورم
 • افتادن موقع نشستن
 • حالت بدنی خميده
 • توده یا تورم در بدن
 • نشسته در پایین قفس
 • استفراغ
 • کاهش وزن

علائم

 • از دست دادن اشتها
 • کرکی و یا ظاهری نامرتب
 • مدفوع غیرطبیعی
 • کندن بیش‌ازحد پر
 • الگوی خواب غیرعادی
 • هرگونه تغییر در فعالیت‌های عادی
 • نوشیدن آب بیشتر از حد معمول

در ادامه مقاله بیماری های گوارشی پرندگان زينتی به بیماری‌هایی اشاره می‌کنیم که به‌طور مستقيم دستگاه گوارش پرنده را درگير می‌کند. در هر بيماری به بررسی علل بيماری و پيشگيری مناسب و درنهایت نحوه درمان آن اشاره می‌کنیم.

انواع بیماری
انواع بیماری گوارشی و علائم

بررسی فضله

آیا بررسی فضله پرنده می‌تواند به فهمیدن بیماری کمک کند؟ بله غير از علائمی که در بالا برای بيمار بودن پرنده ذکر شد، بررسی مدفوع پرنده در فهميدن اينکه پرنده بيمار است يا خير بسيار مهم خواهد بود. مدفوع طبيعی شامل موارد زير است:

 • مدفوع: مواد زائد جامد سیستم هضم پرنده است.
 • ادرار: همانند پستانداران، ادرار توسط کلیه‌ها تولید می‌شود و بايد شفاف و بی‌رنگ باشد.
 • اورات: کلیه‌های پرندگان همچنین اورات تولید می‌کنند که اسید اوریک غلیظ (ماده زائد حاصل از تجزیه پروتئین‌ها) است. اورات‌ها باید از نوع سفید خامه‌ای، مات و تقریباً گچی باشند.

رنگ فضله

مدفوع، ادرار و اورات همگی در کلوآکا، انتهای دستگاه هضم، ادرار و تولیدمثل پرنده ترکیب می‌شوند.

این سه ماده زائد معمولاً به‌صورت یک‌بار باهم تخلیه می‌شوند. تغییر در هر یک از اجزای سازنده می‌تواند سرنخی از وضعیت پرنده شما باشد.

اگر روده پرنده دچار مشکل شده باشد، مسلماً چيزی که پرنده زينتی شما دفع می‌کند، با ساير مواقع متفاوت است و ممکن است علائم زير را داشته باشد:

 • مدفوع به رنگ روشن، زرد خردلی، قهوه‌ای زنگ‌زده یا حاوی خون است.
 • مدفوع یا مدفوع غیرمعمول بزرگ که دارای بافتی درشت، آبکی یا لجنی است.
 • مدفوع‌هایی که حاوی مواد غذایی هضم نشده‌اند و یا بوی بدی دارند.
 • ادرار با هر رنگی که دیده شود.
 • اورات‌هایی که زرد یا سبز هستند.
 • هرگونه افزایش یا کاهش قابل‌توجه در تعداد فضولات

سایر علائم بیماری های گوارشی در پرندگان زينتی

اگر تغییراتی در مدفوع ایجاد شد، مراقب سایر علائم واضح بیماری مانند موارد زیر باشید:

 • بی‌حالی
 • نخوردن
 • جمع شده، با پرهای ژولیده
 • تنفس جغجغه‌ای، خس‌خس یا دهان باز

اگر پرنده شما هر یک از این علائم را دارد، بلافاصله با دامپزشک پرندگان خود تماس بگیرید.

در ادامه مقاله بیماری های گوارشی پرندگان زينتی به معرفی چند بیماری شایع در میان پرندگان می‌پردازیم. با دیدن علائم هر بیماری، هر چه سریع‌تر نسبت به درمان آن اقدام کنید.

بی حالی
مشکلات فضله پرندگان

مخمر معده مرغی (Macrorhabdus ornithogaster)

مخمر معده پرندگان غالباً دستگاه گوارش پرندگان را استعمار می‌کند. این بیماری در پرندگان کوچک‌تر مانند گل گنج، طوطی، مرغ عشق، عروس هلندی و فنچ شیوع بیشتری دارد. همچنین، هر پرنده‌ای که دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، ممکن است آلوده شود.

شایع‌ترین نشانه عفونت کاهش وزن مزمن، نارسایی مجدد، بی‌حالی و اسهال است. مدفوع پرنده ممکن است حاوی دانه‌ها یا پلت‌های هضم نشده باشد.

درصد مرگ‌ومیر از 10 تا 80 درصد پرندگان مبتلا، بسته به نوع و گونه مخمر متفاوت است. در پرندگانی که بهبود می‌یابند، احتمال عود و ریختن ارگانیسم در مدفوع وجود دارد.

روش درمان

روش درمان با بررسی مدفوع تازه در زیر میکروسکوپ تشخیص داده می‌شود. شناسایی مثبت ارگانیسم‌ها به تشخیص کمک می‌کند، اما موجودات ممکن است به تعداد کم یا به‌طور متناوب ریخته شوند، بنابراین ممکن است ارزیابی مکرر لازم باشد.

کاندیدیازیس (برفک)

کاندیدیازیس یکی دیگر از بیمارهای گوارشی پرندگان زينتی است و در اثر عفونت با مخمر Candida albicans ایجاد می‌شود. این همان ارگانیسم است که باعث برفک دهان نوزادان انسان می‌شود.

این مخمر در محیط رایج است و ممکن است به تعداد کم در دستگاه گوارش یک پرنده وجود داشته باشد. با این ‌حال، ممکن است تحت شرایط خاصی باعث بیماری شود.

پرندگان بسیار جوان، به دلیل سیستم ایمنی نابالغ ممکن است دچار کاندیدیازیس شوند. پرندگان بالغ که از آنتی‌بیوتیک‌ها به مدت طولانی استفاده می‌کنند یا از سوءتغذیه یا بیماری‌های دیگر رنج می‌برند نیز ممکن است دچار کاندیدیازیس شوند.

آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند با از بین بردن باکتری‌های مفیدی که به‌طورمعمول در دستگاه گوارش زندگی می‌کنند، هضم غذا را مختل کنند و به موجودات دیگر مانند مخمر کاندیدا اجازه دهند بیش‌ازحد رشد کنند.

برفک دهان
علائم بیماری کاندیدیازیس

برفک کدام قسمت‌های بدن پرنده را درگیر می‌کند؟

کاندیدیازیس اغلب دهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ اگرچه ممکن است معده و روده نیز تحت تأثیر قرار گیرند. همچنین می‌تواند بر روی پوست، دستگاه تنفسی و به‌ندرت بر سیستم عصبی مرکزی و سایر اندام‌ها تأثیر بگذارد.

شدت عفونت اغلب به سن پرنده و وضعیت سیستم ایمنی بدن او بستگی دارد. یک پرنده بسیار جوان یا بسیار بیمار ممکن است به عفونت مبتلا شود به‌طوری‌که به خون، مغز استخوان و سایر اعضای بدن گسترش می‌یابد.
در ادامه مقاله بیماری های گوارشی پرندگان زينتی به بررسی علائم و روش‌های پیشگیری و درمان بیماری برفک می‌پردازیم.

علائم بیماری

برگشت غذا، کمبود اشتها و علائم عمومی بیماری ممکن است به دلیل تأخیر در تخلیه محصول ناشی از کاندیدیازیس ایجاد شود. بعضی از پرندگان مری متورم و پر از مخاط دارند.

پرندگان بالغ می‌توانند کاندیدیازیس با درجه پایین داشته باشند و علائم کمی از بیماری دارند. اگر کاندیدای خوراکی وجود داشته باشد، ممکن است لکه‌های سفید در دهان وجود داشته باشد.

دامپزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا این لکه‌های سفید به دلیل کاندیدیازیس یا بیماری دیگری است. بررسی میکروسکوپی مدفوع، محتویات دهان یا مواد تجزیه‌شده ممکن است ارگانیسم‌های مخمر را نشان دهد.

روش‌های پیشگیری و درمان

رعایت بهداشت مناسب، ازجمله تمیز کردن و ضدعفونی مناسب قفس، جعبه، لانه و هرگونه وسیله تغذیه، برای به حداقل رساندن میزان کاندیدا در محیط حیاتی است.

در جوجه‌های کودک مبتلا به کاندیدیازیس، دهان باید بیشتر تخلیه شود و مقدار کمتری از آن خورده شود تا زمانی که مری مجدداً عملکرد طبیعی خود را شروع کند. دامپزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به پاک‌سازی مؤثر عفونت تجویز کند.

بیماری گوارشی پرندگان زينتی
روش‌های پیشگیری بیماری برفک

ویروس بورنا ویروس مرغی / بیماری اتساع بطنی

بیماری اتساع بطنی یکی دیگر از بیمارهای گوارشی پرندگان زينتی است که نه‌تنها طوطی‌سانان، بلکه بسیاری از گونه‌های دیگر پرندگان خانگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائمی شامل کاهش وزن مزمن (غالباً به دنبال افزایش اولیه اشتها)، عبور مواد غذایی هضم نشده (با یافتن دانه‌های کامل در مدفوع به‌راحتی قابل‌تشخیص است) و افت قند خون است.

علائم سیستم عصبی (تشنج، لرزش، ضعف، عدم هماهنگی و کوری) ممکن است هم‌زمان یا بدون علائم دستگاه گوارش رخ دهد. شیوع غیرمعمول است، اما عفونت می‌تواند کشنده باشد.

روش انتقال و پیشگیری

به نظر می‌رسد انتقال بیماری اتساع بطنی با قرار گرفتن در معرض مدفوع پرندگان آلوده باشد، اما ممکن است راه‌های دیگری نیز وجود داشته باشد.

جداسازی پرندگان مبتلا تنها راه جلوگیری از انتقال بیماری به سایر پرندگان است. ضدعفونی و تهویه بهتر توصیه می‌شود و ممکن است به کاهش انتقال کمک کند.

نحوه درمان

درمان شامل استفاده از غذاهای قابل‌هضم و استفاده از داروهای ضدالتهاب است. این ویروس در محیط‌زیست طولانی‌مدت نمی‌ماند، بنابراین رعایت بهداشت و نور ماورا بنفش می‌تواند به محدود کردن شیوع بیماری کمک کند.

بیماری پاچکو / پاپیلوماتوز (ویروس هرپس پسیتاسین)

ویروس هرپس پسیتاسین یکی دیگر از بیمارهای گوارشی پرندگان زينتی است که عامل بیماری پاچکو و پاپیلوماتوز داخلی پرندگان است.

بیماری پاچکو باعث التهاب کبد شده و بیشتر در گونه‌های دنیای جدید دیده می‌شود. این بیماری با استرس همراه است و اغلب در هنگام معرفی پرندگان جدید، جابجایی یا در پرندگان مبتلا به بیماری زمینه‌ای یا تولیدمثل رخ می‌دهد. این بیماری به‌ویژه در کلنی‌های تولیدمثل، در یک گله مشکل ایجاد می‌کند.

بیماری پاچکو
نشانه‌های بیماری پاچکو

روش انتقال و علائم بیماری

این بیماری با تماس مستقیم، از طریق هوا یا آلودگی غذا یا آب با مدفوع منتشر می‌شود. علائم شامل اسهال، مدفوع سبز، بی‌حالی، عقب‌افتادگی، ضعف و افسردگی است.

رویش‌های صورتی، گل‌کلم مانند یا ضخیم شدن بافت به نام پاپیلوما ممکن است در هر جایی از حفره دهان، از طریق دستگاه گوارش تا کلوآکا یک پرنده رخ دهد. شایع‌ترین یا حداقل به‌راحتی قابل‌تشخیص‌ترین مکان، دهان و کلواک است.

علائم

علائم بیماری های گوارشی پرندگان زينتی به محل شیوع آن بستگی دارد. رشد در دهان ممکن است باعث خس‌خس سینه، مشکل در بلع و تنفس با دهان باز شود.

پاپیلوماها در پایین دستگاه گوارش ممکن است باعث استفراغ، از دست دادن اشتها شوند. پاپیلومای کلواکال ممکن است شبیه افتادگی کلواکال باشد و اشتباه گرفته شود.

هنگامی‌که پرنده تحت‌فشار قرار می‌گیرد یا در هنگام دفع، ممکن است پاپیلوماها از منافذ بیرون زده دیده شود. تلاش برای تولید مدفوع، خون در مدفوع، گاز دفع‌کننده و بوی غیرطبیعی مدفوع ممکن است در این حالت ایجاد شود.

روش درمان

واکسن برای این بیماری در دسترس است. دامپزشک شما می‌تواند از طریق جراحی پاپیلوماها را حذف کند؛ اما رشد آن‌ها تکرار می‌شود و هیچ درمان دائمی وجود ندارد، اما کنترل آن برای سال‌های زیادی امکان‌پذیر است.

انگل‌های دستگاه گوارش

ژیاردیازیس که یکی دیگر از بیمارهای گوارشی پرندگان زينتی است، هنگامی رخ می‌دهد که پروتوزوآ (انگل‌های میکروسکوپی، تک‌سلولی) از جنس Giardia به روده‌ها حمله کنند.

بسیاری از گونه‌های پرندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. انتقال هنگام خوردن کیست‌های عفونی اتفاق می‌افتد و پرندگان بالغ ممکن است ناقل آن باشند. ژیاردیا ممکن است باعث اسهال، سوءتغذیه و مشکلات جذب مواد مغذی شود.

بیماری گوارشی پرندگان زينتی
سوء تغذیه ناشی از انگل

علائم بیماری و روش درمان

با ژیاردیازیس، ممکن است فضله بزرگ‌تر از حد طبیعی باشد و ظاهری مانند ذرت بوداده داشته باشد. اگر نوزادان پرنده آلوده شوند، ممکن است لاغر با پرهای ضعیف باشند، بیش‌ازحد گریه می‌کنند تا تغذیه شوند و ممکن است قبل از رشد بمیرند. دامپزشک اغلب دارویی را که از راه دهان مصرف می‌شود، تجویز می‌کند.

تریکومونوز

تریکومونوز، یکی دیگر از بیمارهای گوارشی پرندگان زينتی است (که در گونه‌های پرندگان غیر حیوان خانگی به‌عنوان frounce یا شانکر دیده می‌شود)، نتیجه عفونت با انگل تک‌یاخته‌ای، Trichomonas gallinae است.

ضایعات زرد مایل به سفید شبیه پنیر یا کشک به دیواره مخاط دهان و گلو و مری می‌چسبند. ضایعات ممکن است قابل‌مشاهده نباشند، اما جوجه‌های آلوده ممکن است علائمی مانند افزایش ترشح بزاق و برگشت غذا با فشار را داشته باشند.

انتقال ممکن است با تماس مستقیم (مانند والدین آلوده که به جوجه‌ها غذا می‌دهند) یا تماس غیرمستقیم (خوردن غذا یا آب آلوده) رخ دهد.

کرم‌های حلقوی

ازجمله بیمارهای گوارشی پرندگان زينتی کرم‌های حلقوی است. انواع مختلفی از کرم‌های حلقوی در دستگاه گوارش پرندگان خانگی وجود دارد.

پرندگان وحشی ممکن است کرم‌های حلقوی خاصی را به مرغ عشق‌هایی که در خارج از قفس نگهداری می‌شوند منتقل کنند. انتقال هنگامی اتفاق می‌افتد که پرندگان تخم‌های کرم حلقوی را می‌خورند.

علائم بیماری و روش درمان

علائم عفونت شامل از دست دادن سلامت عمومی، ضعف، لاغری و مرگ است. در عفونت‌های سنگین، روده‌ها می‌توانند انسداد پیدا کنند.

دامپزشک اغلب دارویی را برای از بین بردن کرم‌ها تجویز می‌کند. در آب‌وهوای گرم که احتمال قرارگیری در مرغداری‌های فضای باز وجود دارد، معمولاً کرم زدایی معمول با یکی از این داروهای خوراکی انجام می‌شود.

نشانه‌های کرم‌های حلقوی
بیماری کرم‌های حلقوی

بیماری کلستریدیال

یکی دیگر از بیمارهای گوارشی پرندگان زينتي، بیماری کلستریدیال است. در مرغ‌های عشق، بیماری کلستریدیال یک عفونت باکتریایی در روده کوچک است. بااین‌حال، بسته به باکتری‌های خاص کلستریدیایی درگیر می‌تواند بر اندام‌های مختلف بدن تأثیر بگذارد.

علائم و انواع

علائم به نوع باکتری کلستریدیال بستگی دارد، اما می‌تواند اندام‌های مختلف بدن پرنده را تحت تأثیر قرار دهد. به‌طورکلی، باکتری‌های کلستریدیال روده کوچک پرنده را آلوده کرده و یک سم تولید می‌کنند.

این سم مسئول بسیاری از علائم ازجمله وخیم شدن سریع سلامتی، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی‌حالی، مدفوع خونی یا غذای هضم نشده است.
حتی پس از درمان پرنده از عفونت باکتریایی، سم در بدن پرنده باقی خواهد ماند؛ که باعث ادامه علائم می‌شود.
در ادامه مقاله بیماری های گوارشی پرندگان زينتی به بررسی دلایل و روش‌های پیشگیری و درمان بیماری کلستریدیال می‌پردازیم.

علل بیماری

بیماری کلستریدیال با تماس با غذا و آب آلوده، هاگ یا باکتری (معمولاً با تنفس در آن‌ها) و سطوح آلوده مانند قفس، ظروف و جعبه‌های لانه، یک پرنده را آلوده می‌کند.
پرندگان همچنین می‌توانند از طریق زخم‌های عفونی به این بیماری مبتلا شوند. در بسیاری از مواقع، از طریق کلوآکای آسیب‌دیده ایجاد می‌شود. کلوآکا قسمتی از بدن است که ادرار، مدفوع و اورات در آن ذخیره می‌شود قبل از اینکه از بدن پرنده خارج شود؛ این حالت عفونت معمولاً در پرندگان مبتلا به افتادگی کلواکال یا پاپیلوماتوز دیده می‌شود.

روش درمان و پیشگیری

دامپزشک آزمایش مدفوع و آزمایش‌ها دیگری را روی پرنده آلوده انجام می‌دهد و بر اساس آن با آنتی‌بیوتیک معالجه می‌کند. با چند پیشگیری ساده می‌توان از بیماری کلستریدیال در پرندگان جلوگیری کرد.

 • یک محیط بدون استرس ایجاد کنید.
 • از ازدحام بیش‌ازحد فضای زندگی پرندگان خودداری کنید.
 • هوای تازه و تهویه مناسب به پرنده بدهید.
 • به پرنده خود یک رژیم غذایی مناسب و متعادل بدهید.
 • خوراک پرندگان را در مکانی بهداشتی نگهداری کنید.
 • ضدعفونی منظم محیط زندگی پرنده لازم است.
بیماری گوارشی پرندگان زينتی
علائم یماری کلستریدیال

بیماری ورم روده

یکی از شایع‌ترین بیماری های گوارشی پرندگان زينتي، ورم روده است. علت اصلی آن عدم رعایت بهداشت است؛ که اگر ادامه پیدا کند تمام پرنده‌هایی که در کنار هم نگهداری می‌شوند، آلوده خواهند شد.
علائم بیماری:

 • پف کردن پرها
 • عدم تمایل به خوردن غذاهای خشک
 • تمایل زیاد به آفتاب
 • فضله بزرگ و قهوه‌ای‌رنگ با دانه‌های هضم نشده
 • در موارد حاد بیماری فضله سفیدرنگ
 • ورم روده‌ها و در موارد حاد گرم و قرمز بودن شکم

روش درمان

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های مناسب گونه ضروری است. اگر درمان صورت نگیرد، پرنده بعد از چند هفته می‌میرد. در نرها این مدت بیشتر است.

در ماده‌ها توانایی تولیدمثل کاهش می‌یابد و ممکن است جوجه‌ها ناقل باشند. جوجه‌هایی که این بیماری را دارند، به‌سختی رشد می‌کنند.

پیشگیری

 • رعایت بهداشت روزانه و ضدعفونی نمودن قفس
 • نور کافی و آفتاب مستقیم حداقل 8 ساعت در هفته
 • استفاده متعادل از میوه‌ها و سبزی‌ها
 • عوض کردن آب به‌صورت روزانه
 • جدا کردن پرنده بیمار از بقیه پرندگان

سخن پایانی

به پایان مقاله بیماری‌های گوارشی پرندگان زينتی رسیدیم. به‌صورت خلاصه برای پیشگیری از تمام بیماری‌های گوارشی، رعایت بهداشت آب و غذا بسیار اهمیت دارد.

همچنین ضدعفونی کردن محیط زندگی پرنده‌ها و تمیز کردن روزانه فضولات بسیار مهم است. قرار دادن قفس در نور مستقیم آفتاب ازجمله ضروریات زندگی مرغ‌های عشق است.

شما می‌توانید ساير مقالات در مورد پرندگان خانگی مانند مرغ عشق و عروس هلندی را در وبلاگ واسط کالا دنبال کنيد. همچنين می‌توانید با نصب اپليکيشن واسط کالا، پرندگان زينتی خود را برای فروش در واسط کالا، آگهی کنيد.

منابع:
petcoach.co
petmd.com
msdvetmanual.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.