سگ نژاد کی رن تریر (Cairn Terrier)

در اواخر قرن نوزدهم سگ‌های تیپ اسکاتیش تریر مورد اصلاح نژاد قرار گرفتند. در سال ۱۹۰۹ نمایشگاهی از سگ‌های مو کوتاه در جزیره اسکای برگزار شد و به‌این‌ترتیب در سال ۱۹۱۰، اسکای تریر مو کوتاه نیز به ثبت رسید که این مسئله داوران نمایشگاه‌ها را در داوری خود با اشکال روبرو کرد. لذا درخواست تغییر نام اسکای تریر مو کوتاه به کی رن تریر طرح گردید. در این مقاله قصد داریم در مورد سگ نژاد کی رن تریر صحبت کنیم.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد کی رن تریر

سگ نژاد کی رن تریردر ظاهر، فعال، سخت‌کوش و با طراوت است.

ساختار بدنی قوی و جمع‌وجوری دارد. بر روی پنجه‌های قدامی خود و متمایل به جلو می‌ایستد.

اندام‌های حرکتی حیوان قوی و دارای دنده‌های پهن است. حرکات سریع و آزادانه‌ای دارد. ظاهر روباه مانند این سگ، اصلی‌ترین خصوصیت در میان تریرها است.

رنگ کی رن تریر قرمز، حنایی، خاکستری، گندمگون و تقریباً سیاه است. قسمت‌های انتهایی بدن نظیر گوش‌ها و پوزه تیره و بسیار مشخص هستند.

این نژاد دارای یک پوشش خارجی مضاعف است. پوشش خارجی، زیاد و سخت، ولی پوشش زیرین، کوتاه، نرم، توده‌ای و خز مانند است.

سر و جمجمه او پهن، متناسب و محکم است. قسمت پیشانی کاملاً از مو پوشیده شده است. پوزه قوی داشته ولی سنگین نیست.

فک بسیار قدرتمندی دارد که به‌طور متناسبی قرارگرفته است. چشم‌ها بافاصله از یکدیگر قرارگرفته و اندازه متوسطی دارند.

ابروها به رنگ میشی تیره و با موهای زبر و درهم و برهم هستند.

گوش‌ها برافراشته، کوچک و مشخص بوده ولی نزدیک به هم قرار نگرفته‌اند. دارای فک قوی با دندان‌های بزرگ است. گردن او کوتاه نیست بلکه به‌صورت کشیده است.

خصوصیات ظاهری دیگر

ساق پاها از اندازه و طول متوسطی برخوردار بوده، شانه‌های شیب‌داری دارند.

ساق‌ها در ناحیه مفصل آرنج به بیرون متمایل نبوده و پوشیده از موهای زبر هستند.

بدن او متراکم بوده، دارای ناحیه پشتی صاف و متوسطی است. دنده‌ها پهن و کاملاً به سمت بیرون برجسته‌اند.

اندام‌های حرکتی عقبی بسیار مستحکم و قوی هستند. پاهای جلویی طویل‌تر از پاهای عقبی بوده، بالشتک‌های پایی ضخیم و محکمی دارند.

موهای نرم یا فر جزء خصوصیات نامطلوب می‌باشد، هرچند که حالت موج‌دار کم در بین موها قابل‌قبول است. وزن سگ نر و ماده ۶ تا ۸ کیلوگرم و قد سگ نر ۲۵ تا ۳۳ و قد سگ ماده ۲۳ تا ۳۰ سانتی‌متر است.

سگ نژاد کی رن تریر
سگ نژاد کی رن تریر

خصوصیات رفتاری سگ نژاد کی رن تریر

سگ نژاد کی رن تریر سگی سخت‌کوش، خستگی‌ناپذیر، باهوش، بسیار شجاع و نترس، باوفا و بامحبت است. سگ مستقلی بوده، به نظر می‌آید حس استقلال‌طلبی در ماده‌ها بیشتر باشد، اصولاً نرها پرمحبت‌تر هستند. آموزش به این نژاد آسان است.

رابطه خوبی با کودکان دارد و به بازی با آن‌ها علاقه می‌ورزد. اگر در دوران تولگی تحت آموزش‌های لازم قرار نگیرد ممکن است در بزرگ‌سالی زیاد پارس کند و موجب مزاحمت شود.

کی رن تریر به کندن زمین علاقه زیادی دارد بنابراین نباید او را در فضای سبز رها کرد. گاهی اوقات می‌تواند در دفاع از قلمرو خود نسبت به سایر سگ‌ها حالت تهاجمی پیدا کند.

دویدن در یک حیاط کوچک می‌تواند کافی باشد ولی اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید سگ خود را برای پیاده‌روی روزانه به بیرون و ترجیحاً به پارک ببرید. برای نگهداری در آپارتمان مناسب است، اصولاً در داخل خانه فعال و برای نگهداری نیازی به حیاط ندارد.

نکاتی در مورد مراقبت

پوشش پرپشت این نژاد به برس زدن و شانه کشیدن روزانه نیاز دارد تا به حالت نمدی درنیاید.

ماهیانه یک‌بار آن را بشویید و قبل از خشک شدن، موها را شانه بکشید.

گوشه چشم‌ها و داخل گوش‌ها را مرتباً تمیز نمایید و ناخن‌ها را کوتاه نگه‌دارید.

ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است. از غذا دادن زیاد خودداری کنید چراکه استعداد زیادی در چاق شدن دارد.

ممکن است نسبت به کک‌ها آلرژی نشان دهد. پوزه در قسمت بالا و یا پایین قرارگرفته، چشم‌های بسیار برجسته با بسیار فرورفته، گوش‌های بسیار بزرگ یا گرد و قسمت‌های رأسی آن فاقد پوشش مویی زیادی داشته باشد.

خصوصیات رفتاری
خصوصیات رفتاری

اطلاعات بیشتر در مورد این نژاد

کی رن تریر (به انگلیسی: CAIRN TERRIER) از نژادهای سگ‌های تریر است. این سگ سرزنده و با وفا است و می‌تواند در تمام شرایط آب و هوایی به عنوان سگ خانگی مورد بهره برداری قرار گیرد. این سگ‌ها کاوش و جستجو در محیط اطرافشان را دوست دارند.

این سگ‌ها خیلی هوشیار و باهوش هستند و در گرفتن موش مهارت خاصی دارند. هرگز مو و دم این سگ‌ها را کوتاه نباید کرد. از نظر ویژگی‌های ظاهری شبیه روباه بوده، کوچک هستند و دارای گوش‌های تیزی می باشند. موی آن‌ها زبر است و پاهای آن‌ها کوتاه و دم آن‌ها نیز متوسط می باشد. به رنگ‌های قرمز، شنی، خاکستری، گندمگون یا متمایل به سیاه دیده می شوند. نقاط تیره در گوش و پوزه متداول است.

در اسکاتلند تپه‌های کوچکی از سنگ به نام توده سنگ ساخته می‌شد. اما حیواناتی بودند که این توده سنگ‌ها را غارت می‌کردند و توله شکاری توده سنگی که شبیه توده سنگ ثابت در یکجا می‌ماند برای به دام انداختن این حیوانات به کار گرفته می‌شد و همینطور از این سگ‌ها برای مشخص کردن مرزسرحد و حتی یافتن قبور کمک گرفته می‌شد.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

اگر شما قصد دارید حیوان خانگی مورد نظر خود را به صورت راحت و بدون دردسر بفروشید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

نظرات
محمدعلی

محمدعلی

خیلی سگ خوشگل و بامزه ایه

کاوه

کاوه

چه سگ باحالیه خیلی خوشگله تو ایران موجوده الان؟

ثبت نظر