گربه پرشین چیست و‌ انواع مختلف آن چه گربه‌هایی هستند؟

برای کسانی که با نژادهای مختلف گربه آشنایی دارند گربه پرشین نام بسیار آشنایی است. این گربه بهترین و مشهورترین نژاد گربه‌ها می‌باشد. در ابتدای قرن ۱۶ میلادی برای اولین بار این گربه‌ها به اروپا وارد شدند و با استقبال بسیار بی‌نظیر مردم اکثر کشورهای اروپایی مواجه شدند. در سال ۱۶۲۰ اولین گربه‌های پرشین از ایران به ایتالیا و سپس به فرانسه فرستاده شدند و بعد از فرانسه نیز این گربه‌ها سر از انگلستان در آوردند.
این گربه در سال ۱۸۷۱ توسط CAF که به تازگی تأسیس شده بود به عنوان یک گونه رسمی از گربه‌ها به ثبت رسید.
در سطح جهانی گربه ایرانی را به اسم پرشین کت می‌شناسند.
در سال ۲۰۱۵ این گربه بعد از Exitic shorthair در مکان دوم محبوب‌ترین گربه‌های جهان قرار گرفت.در این مقاله در مورد گربه پرشین و انواع آن از جمله گربه پرشین عروسکی صحبت می‌کنیم.

گربه پرشین
گربه پرشین

در رابطه با مراقبت از گربه پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

ویژگی‌ گربه های پرشین

این گربه امروزه در اکثر نقاط کشور و همچنین کشور‌های خارجی زیادی به عنوان یک حیوان محبوب خانگی شناخته می‌شود. به دلیل وجود برخی از ویژگی‌های خاصی که در این گربه وجود دارد هر روز بر محبوبیت آن افزوده شده و تعداد افرادی که گربه پرشین را به عنوان یک حیوان خانگی انتخاب می‌کنند علاقه‌ی آن‌ها به این گربه بیشتر و بیشتر می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی این نوع گربه، که باعث جذابیت خاص آن شده است مو‌های بلند این حیوان است. در دنیا هیچ گربه وحشی وجود ندارد که دارای موهای بلند باشد. برخی این ویژگی را به عنوان یک جهش ژنتیکی از گربه‌های معمولی می دانند. این جهش به دلیل آب و هوای سرد ایران به وجود آمده است و در نسل‌های بعدی نیز پایداری خود را حفظ کرده است.

ویژگی‌های دیگر

علاوه بر داشتن موهای کاملا پرپشت و بلند، در عین داشتن یک سر بزرگ و پهن دارای پاهای کوتاهی نیز است. رنگ چشم این گربه‌ها معمولا به صورت آبی یا نارنجی یا ترکیبی از هر دو رنگ است که این ویژگی باعث جذابیت هر چه بیشتر گربه پرشین شده است.

از نظر رنگ نیز این گربه‌ها در ابتدا فقط با رنگ‌های مشکی و قهوه ای شناخته می‌شدند اما در اواخر قرن نوزدهم این تنوع رنگ برای گربه‌های پرشین به ۱۲ رنگ مختلف رسید.
این گربه‌ها به علت ویژگی‌های رفتاری خاص و ظاهری جذاب برای عموم مردم به ویژه کودکان موجودات بسیار دوست‌داشتنی هستند. حتی افرادی که از گربه‌ها گریزان بوده و احساس خوبی نسبت به این حیوانات ندارند با دیدن این گربه مجذوب آرامش و جذابیت آن می‌شوند که این موضوع می‌تواند مهم ترین ویژگی گربه پرشین باشد.

عمر گربه‌های پرشین

عمر این حیوان ۱۰ سال است البته با مراقبت‌های خوب و اصولی می توان به مدت ۱۹ سال نیز از این حیوانات دوست‌داشتنی به عنوان یک حیوان خانگی استفاده کرد.

نکته‌ی مهم در رابطه با نگهداری گربه‌های پرشین

گربه‌های پرشین را برای جلوگیری از ارتباط با گربه‌های آلوده سطح شهر باید داخل خانه نگهداری کرد تا بدینوسیله از انتقال انگل و مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف در آن‌ها جلوگیری نماییم.

گربه پرشین
گربه پرشین

نژاد‌های مختلف گربه پرشین

پرشین‌های صورت تخت

یک جهش ژنتیکی ناگهانی در اواسط قرن ۱۹ میلادی باعث شد تا پرشین‌های صورت تخت به وجود بیایند. این گربه‌ها به دلیل مشکلات جدی سلامتی و درگیری‌های مختلف با ویروس‌های آلوده کننده کمتر مورد توجه قرار گرفتند. هر چند که پرورش دهندگان گربه صورت تخت پرشین بسیار به این حیوان علاقه داشتند.

گربه پرشین
پرشین صورت تخت

هیمالین

حاصل جفت خوردن نژاد سیامی با نژاد گربه پرشین، گربه هیمالین بود. گربه هیمالین از نظر رنگ‌بندی به سیامی و از نظر ظاهری به گربه‌ های پرشین شباهت داشت.
با وجود عدم رضایت برخی از پرورش دهندگان، از سال ۱۹۸۴ به بعد و پس از تأیید CAF گربه هیمالین را با نژاد پرشین یکی دانستند. هر چند تا قبل از این سال در آمریکا هیمالین یک گربه دورگه جداگانه محسوب می‌شد.
برای تشخیص این گربه‌ها از گربه پرشین یک شماره ریجستری برای هر گربه هیمالین مشخص شد تا پرورش دهندگان مشکلی در تشخیص این دو گربه از همدیگر نداشته باشند.

گربه پرشین
هیمالین

اگزاتیک مو کوتاه

در سال ۱۹۵۰ میلادی با آمیزش پنهانی پرشین کت ها و گربه‌های آمریکایی مو کوتاه گربه‌ای به وجود آمد که محبوبیت خاصی به دست آورد. در ابتدا CAF این گربه را با عنوانی جداگانه به رسمیت نمی شناخت اما پس از تلاش‌های بسیاری از پرورش دهندگان نظر موافق CAF کسب شده و این گربه‌ها با نام اگزاتیک مو کوتاه شناخته شدند که به مقداری زیاد دارای ویژگی پرشین کت است.
اگزاتیک موکوتاه علاوه بر فرم بدنی پرشین کت مقداری از تنبلی ذاتی این گربه را نیز با خود به همراه داشت. بعد از مدتی پرورش دهندگان متوجه شدند که با احتمال ۲۵ درصد از آمیزش دو اگزاتیک مو کوتاه ممکن است یک اگزاتیک موبلند متولد شود.

اگزاتیک مو کوتاه
اگزاتیک مو کوتاه

گربه پرشین عروسکی یا فنجانی

تولید پرشین‌هایی با ابعاد و ظاهر کوچک‌تر نسبت به پرشین کت باعث شد تا پرورش دهندگان این نوع از گربه‌ها نام گربه پرشین عروسکی یا فنجانی را برای آنها انتخاب کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های پرشین‌های عروسکی یا فنجانی می‌توان به موی نرم‌تر آنها در مقایسه با پرشین کت و همچنین قیمت بسیار بالاتر آنها اشاره نمود. البته هنوز بسیاری از پرورش دهندگان پرشین کت نسبت به رسمیت شناختن پرشین‌های فنجانی یا عروسکی به عنوان یک نژاد جداگانه موضع گرفته و آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

عروسکی
پرشین عروسکی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گربه می توانید به ویکی پدیا مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید برای خرید اینترنتی این نوع گربه به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

مقالات مرتبط:

نظرات
Sana

Sana

سلام گربه پرشین صورت تختمون با ی گربه مو کوتاه اروپایی خیابانی جفت گیری کرده یکی از بچه هاش درست مثل گربه خیابونیه شده و فقط قیافش شبیه گربه ما هست یکی نارنجی و از قسمت بینی تا زیر شکم سفیده و تراکم موی پایین داره یکی کلا شبیه گربه گارفیلدیمون هست اخری هم مثل بچه گربه دومی که گفتم هست ولی موهاش بلنده البته اونم قبلا مثل دومی بود و مو نمیزدن ولی بعد یک ماهگی موهاش بلند شد و البته سه تا آخری هم قیافشون شبیه گربه گارفیلدی ما نیست و قیافه ساده ای دارن میشه نژادشونو بگید؟

افسانه

افسانه

گربه پرشین از همه گربه ها زیباتر و اصیل تره

زکیه

زکیه

من عاشق گربه پرشین عروسکی هستم.واقعا موجود ملوس و دوست داشتنی هستش.

فربد

فربد

گربه پرشین فلت خیلی دویت داشتنیه یه همراه خوبه بداتون من که عاشقشم

صوفیا

صوفیا

من یه گربه پرشین کلاسیک دارم خیلی نازه و عاشقشم

فاطمه

فاطمه

ببخشید قیمت گربه پرشین از چه رنجی شروع میشه؟جای خاصی برای پرورششون هست یا نه؟

منصوره

منصوره

با اینکه از گربه ها متنفرم ولی گربه های پرشین عروسکی خیلی نازن.واقعا هم خیلی گرونن

مینا

مینا

چه گربه باحالیه خیلی خوشمله کجا میتونم بخرم از اینا

جابر

جابر

سلام کسی گربه پرشین هیمالین سراغ داره

بردیا

بردیا

من یه گربه پرشین فلت دارم خیلی باهوش و با آدم خوب ارتباط برقرار میکنه

المیرا

المیرا

گربه پرشین کت بهترین نژاد گربه پرشین هست خیلی خیلی نازه قلبونش بلم

تینا

تینا

گربه پرشین کلاسیک کسی برا فروش داره

حسن

حسن

گربه پرشین عروسکی خیلی نازه واقعا

کاملیا

کاملیا

گربه پرشین سفید خیلی نازه من یکی تو خونه دارم ایقدر پشمالو و ناز هست

Tina

Tina

سلام دوستان من یک گربه پرشین دارم میخوام به رایگان به فرد دلسوز واگذارش کنم اگر کسی شرایطشو‌ داره لطفا اعلام کنه

محمد

محمد

گربه پرشین عروسکی خیلی بامزه و دوست داشتنی هست به اونایی که اهل گربه هستن پیشنهاد میکنم حتما این گربه رو بگیرند

ثبت نظر