سخنگو کردن مرغ عشق

سخنگو کردن مرغ عشق

پرنده‌ی مرغ عشق می‌تواند یک حیوان خانگی اهلی بسیار مهربان باشد. اما مقداری زمان می‌برد تا با شما و افراد خانواده‌تان ارتباط برقرار کند. مهم نیست که مرغ عشق خود را تازه خریداری کرده‌اید یا مدت زیادی است که حیوان خانگی شماست.
با تمرین و حوصله زیاد می‌توانید آن را به یک دوست سخن‌گو برای خود تبدیل کنید. همچنین با جلب اعتماد مرغ عشق و ایجاد محیطی آرام و مناسب برای او می‌توانید با پرنده خود رابطه‌ای محکم برقرار کنید. در ادامه شما را با روش‌های سخنگو کردن مرغ عشق آشنا خواهیم کرد.

جلب اعتماد مرغ عشق

برای اینکه بتوانید با مرغ عشق رابطه نزدیک و صمیمی برقرار کنید؛ باید راه‌کارهایی را دنبال کنید. خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

ایجاد محیطی مناسب برای مرغ عشق

اگر پرنده خود را تازه خریده‌اید یا قصد خریدن یک مرغ عشق را دارید. لازم است بدانید که حتماً باید به میهمان جدید خود زمان دهید تا خود را با خانه جدیدش سازگار کنند.

حیوانات خانگی جدید ممکن است به دلیل تغییراتی که در محیط زندگی خود که ناشی از نقل‌مکان به خانه شما است؛ احساس تنهایی کنند و دچار افسردگی شوند.

پس پرنده شما ممکن است به دلیل عوض شدن قفس و یا محیط نگهداری، دچار مشکلات این‌ چنینی شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است که قبل از تلاش برای ارتباط برقرار کردن با پرنده و یا تلاش برای حرف زدن مرغ عشق، یک تا دو هفته به او فرصت دهید تا به محل زندگی جدید خود عادت کند.

همچنین بهتر است در این بازه زمانی پرنده خود را نادیده نگیرید. با آرامش و عاشقانه با او صحبت کنید. چندین بار در طول روزبه مدت چند دقیقه کنار قفس او بنشینید تا علاوه بر محیط جدید، به شما نیز عادت کند.

حداقل روزی 10 دقیقه با مرغ عشق!

این نکته بسیار مهم است که هرروز زمانی را برای صحبت با مرغ عشق خود اختصاص دهید. هرچه مدت‌زمان بیشتری با پرنده خود بگذرانید راحت‌تر و سریع‌تر با شما ارتباط برقرار خواهد کرد.
پس اگر اغلب در محل کار یا مدرسه هستید ممکن است کمی طول بکشد تا حیوان خانگی جدیدتان احساس امنیت کند و بتواند به شما اعتماد کند.
هرچند ممکن است مدت‌زمان 10 دقیقه در روز کفایت کند اما اگر می‌توانید وقت بیشتری را برای صحبت و بازی با او اختصاص دهید.

اصرار ما برای بیشتر وقت گذاشتن به این دلیل است مرغ عشق‌ها از این نظر کمی شبیه به انسان‌ها هستند. آن‌ها به شخصی که نمی‌شناسند به‌سختی اعتماد می‌کنند.

تمرین کردن
کار کردن با مرغ عشق

پس برای برقراری ارتباطی قوی‌تر و جلب اعتماد بیشتر، بهتر است که تا جای ممکن در برنامه روزانه خود برای آن‌ها زمان بیشتری را اختصاص دهید.

نوازش

هنگامی‌که پرنده را از قفس بیرون می‌آورید یا روی انگشتتان می‌نشیند به‌آرامی و بااحتیاط با او رفتار کنید. اگر پرنده شما نمی‌خواهد لمس شود یا نگه‌داشته شود. به‌زور او را مجبور به انجام این کار نکنید زیرا ممکن است پرخاشگر شود و به شما آسیب بزند.

همیشه به پرنده خود احترام بگذارید و با ملایمت با او رفتار کنید. زیرا این کار باعث می‌شود که زمان کافی برای شناخت شما داشته باشد. (اگر می‌خواهید پرنده را از روی زمین بردارید. این کار به آهستگی انجام دهید تا پرنده فکر نکند که قصد آسیب زدن به او رادارید).

غذا دادن با دست

تا جای امکان، با دست به پرنده خود غذا دهید. تا با این کار او را ترغیب کنید که با شما ارتباط برقرار کند. می‌توانید برای این کار از تیکه‌های میوه یا مقداری دانه مانند ارزن یا بذر کتان استفاده کنید.

از آنجا که پرندگان بالغ معمولاً به جوجه‌های خود به همین روش غذا می‌دهند. غذا دادن شما به او نیز سبب می‌شود تا پرنده احساس راحتی بیشتری با شما داشته باشد؛ به‌راحتی به شما اعتماد کند. زیرا اطمینان پیداکرده است که شما قصد آسیب زدن به او را ندارید.

بازی

هنگامی‌که پرنده به شما و نوازش شدن عادت کرد، چند بار در روز آن را بیرون بیاورید و با آن بازی کنید. همچنین می‌توانید برای پرنده خود اسباب‌بازی نیز فراهم کنید تا با او بازی کنید یا را آن‌ جلوی آینه قرار دهید تا تصویر خود را در آن ببیند و احساس تنهایی نکند.

نکته: هرچه زمان بیشتری را با او سپری کنید، بیشتر به شما اعتماد می‌کند و سخنگو کردن مرغ عشق ساده‌تر خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال، اگر در طول روز 15 تا 20 دقیقه با او بازی کنید سپس هنگام تماشای تلویزیون یا فیلم با آرامش او را در دستان خود نوازش کنید، تأثیر بسیار زیادی در رابطه شما خواهد داشت.

برای یاد گرفتن سرگرمی و بازی‌های بیشتر خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

سرگرمی مرغ عشق

صحبت با لحنی آرام

با پرنده‌ی خود به روشی آرام‌بخش و ملایم صحبت کنید حتی اگر احساس می‌کنید که قرار نیست تکرار کند. هرگز با صدای بلند با مرغ عشق خود صحبت نکنید زیرا لحن آرام پرنده را مطمئن کرده و به او احساس امنیت بیشتری می‌دهد.

سعی کنید بیشتر اوقات فراغت خود را با مرغ عشق صحبت کنید تا شما را به‌عنوان عضوی از خانواده خود بپذیرد و سریع‌تر حرف زدن را از شما تقلید کند.

صبور باشید

در آموزش حرف زدن به مرغ عشق باید صبور باشید زیرا ایجاد اعتماد به زمان نیاز دارد. برقراری ارتباط با مرغ عشق ممکن است مدتی طول بکشد و هرگز یک‌ شبه اتفاق نمی‌افتد. پس صبور باشید و هرگز دست از تلاش برندارید و دلسرد نشوید.

روش‌های سخنگو کردن مرغ عشق

برای شروع این کار لازم است شما تجربه کافی داشته باشید. ابتدا جست و جو کنید و با کسانی که این کار را انجام داده‌اند مشورت کنید تا در کارتان موفق شوید. چند راه را برای شما بیان کرده‌ایم آن‌ها را مطالعه فرمایید.

نگهداری قفس پرنده نزدیک خود

برای آموزش سریع‌تر، قفس پرنده جوان خود را همیشه در نزدیکی خود قرار دهید تا با انواع تقلید صداها و کلمات آشنا شود. این کار به یادگیری آن‌ها بسیار کمک خواهد کرد.

سخنگو کردن مرغ عشق
نگهداری قفس پرنده نزدیک خود

بهترین مکان‌ها برای قرار دادن قفس مرغ عشق منطقه‌ای از خانه است که رفت‌وآمد زیادی در آن صورت می‌گیرد. مانند اتاق نشیمن، هال و یا حتی اتاق‌های خانوادگی و غیره.

قطعاً آشپزخانه هم‌ مکانی پر رفت‌وآمد و مناسب خواهد بود. اما برای نگهداری پرنده بسیار نامناسب است؛ زیرا بخارهای تولیدشده ناشی از غذا درست کردن برای آن‌ها بسیار سمی و مضر خواهد بود.

یادگیری توانایی حرف زدن مرغ عشق نیز مانند کودکان خردسال است یعنی با هر زبان یا لهجه‌ای با او تمرین کنید، عیناً همان کلمات را تقلید خواهد کرد. اگر دائماً در معرض صدای انسان باشد، بسیار به روند یادگیری او کمک خواهد کرد.

برقراری ارتباط مناسب با مرغ عشق

سعی کنید با مرغ عشق خود رابطه خوبی برقرار کنید زیرا داشتن ارتباطی نزدیک برای یادگیری و حرف نحوه زدن او ضروری است. هرچه رابطه شما صمیمی‌تر و نزدیک‌تر باشد تلاش او برای صحبت کردن بیشتر خواهد شد.

گذراندن وقت در کنار پرنده‌تان می‌تواند کمک شایانی به برقراری ارتباط مناسب بین شما بکند. سعی کنید کارهای روزمره خود مانند مطالعه یا تماشای تلویزیون را با حضور او انجام دهید. با این کار به مرغ عشق خود کمک می‌کند که در حضور شما نیز آرام باشد.

رام کردن و آموزش دادن به پرنده یکی از مراحل بسیار مهم برای حرف زدن او است. علاوه بر این‌یک مرغ عشق اهلی نسبت به مرغ عشقی که رام نشده است تمایل بیشتری برای صحبت کردن خواهد داشت. پس با رام کردن پرنده می‌توانید ارتباط قوی‌تری با او برقرار کنید و سعی کنید هرروز وقت زیادی را با او بگذرانید.

شما می‌توانید برای رام کردن و برقراری ارتباط بهتر با پرنده خود از مطلب چگونه مرغ عشق را رام کنیم؟ استفاده نمایید.

آموزش به تنهایی

اگر شما چند مرغ عشق را باهم نگهداری می‌کنید و همچنین اگر می‌خواهید که پرنده‌تان صحبت کند خلاف بر میل خودشان که ترجیح می‌دهند کنار هم باشند، باید آن‌ها را در چند قفس مجزا و دور از هم نگه‌داری کنید.
به خاطر داشته باشید که هرچه بیشتر با یکدیگر تعامل داشته باشند و از خود صدا تولید کنند. سخنگو کردن آن‌ها سخت‌تر خواهد بود. پس اگر علاقه دارید یک مرغ عشق سخن‌گو داشته باشید، بهتر است که بیشتر از یک پرنده خریداری نکنید.

نحوه صحبت کردن

برای اینکه به مرغ عشق خود حرف زدن بیاموزید باید به نحوه بیان خود نیز توجه داشته باشید. برای یادگیری بهتر او علاوه بر اهمیت کلماتی که می‌گویید، نحوه گفتن کلمات نیز در یادگیری پرنده بسیار مؤثر است.

نکته مهم در نحوه صحبت کردن اینجاست که شما باید با اشتیاق با او حرف بزنید. همان‌طور که شما از حرف زدن با او هیجان‌زده می‌شوید او نیز برای صحبت کردن با شما مشتاق‌تر می‌شود و هیجان بیشتری برای صحبت کردن با شما خواهد داشت.

در صورت امکان سعی کنید هنگام صحبت با مرغ عشق خود صورت خود را نزدیک او نگه‌دارید. پرنده‌تان هنگام حرف زدن با تمرکز به دهان شما خیره می‌شود. به حرکات لب‌های شما دقت می‌کند و سعی می‌کند به شما نزدیک‌تر شود.

هنگام صحبت کردن با مرغ عشق به مردمک‌های چشم او دقت کنید. اگر مردمک‌های با حرف زدن شما گشاد می‌شود، به این معنی است که پرنده شما در حال یادگیری است.

هنگام دیدن پرنده خود به او سلام کنید و پس از خارج شدن از اتاق از او خداحافظی کنید تا بهتر مفهوم این کلمات را درک کند. تکرار این کار به او کمک می‌کند که سلام و خداحافظی و کلمات مرتبط به آن‌ها مانند احوال‌پرسی را بهتر بیاموزد.

سخنگو کردن مرغ عشق
حرف زدن مرغ عشق

استفاده ازعبارات کوتاه

شما می‌توانید علاوه بر کلمات کوتاه، از عبارات کوتاه نیز استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال وقتی‌که روی انگشت شما می‌آید می‌توانید او را تشویق کنید (پرنده‌ی خوب) و یا وقتی کار درستی انجام می‌دهد یا کلمه‌ای را تکرار می‌کند، به او خوراکی جایزه دهید تا دوباره آن‌ها تکرار کند.

پاسخ به حرف پرنده

برای حرف زدن بهتر مرغ عشق باید وقتی که او صحبت می‌کند به او پاسخ دهید. در ابتدا ممکن است وقتی پرنده شما سعی در گفتن کلمات داشته باشد. ممکن است شما متوجه نشوید که چه می‌گوید و یا حرف‌های خود را به‌صورت سوت تقلید کند.

پس از تمرین زیاد و گذشت مدت‌زمان نسبتاً کوتاهی کلماتی که می‌گوید واضح‌تر می‌شوند. شما باید پس از تکرار یک کلمه از او تعریف و تمجید کنید و کلمه‌ای را که بیان کرده را بیشتر هنگام حرف زدن با او بکار ببرید تا در حافظه بلندمدت او ذخیره شود.

همچنین اگر از رفتار خود برای درخواست چیزی استفاده می‌کند سعی کنید به درخواست او پاسخ دهید. به‌عنوان‌مثال اگر حرکاتی انجام می‌دهد که از شما درخواست خوراکی می‌کند. به خواسته او عمل کنید تا تمایل بیشتری برای ارتباط برقرار کردن با شما داشته باشد.

کلام آخر

پشتکار در امر آموزش و خسته نشدن از سخنگو کردن مرغ عشق یک امر کلیدی است. قطعاً خودتان پی برده‌اید که تلاش و پشتکار برای آموزش به پرنده‌تان چقدر اهمیت دارد.

بنابراین سعی کنید هرروز به وظیفه آموزشی خود عمل کنید تا به خواسته خود برسید.

در این امر باید صبر کافی داشته باشید تا نتیجه آن را ببینید. همچنین سعی کنید در کنار حیوانات خانگی دیگر آن‌ها نگهداری نکنید تا فقط به شما عادت کند.

علاوه بر این‌، پاداش دادن به مرغ عشق یکی از راه‌هایی است که به روند آموزشی کمک بسیاری می‌کند. پس از تکرار یک کلمه یا یک کار درست به او جایزه بدهید.

شما می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کرده و مقالات بیشتری راجع به مرغ عشق و سایر پرندگان بخوانید. همچنین در اپلیکیشن واسط کالا میتوانید انواع و اقسام پرندگان و حیوانات خانگی از جمله مرغ را عشق را برای خرید و فروش به قیمت مناسبی به اشتراک بگذارید.

منابع:
wikihow.com
worldbirds.org

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.