خارش مرغ عشق

خارش مرغ عشق

پرندگان به‌صورت طبیعی و غریزی بدن و پرهای خود را تمیز می‌کنند. همه پرندگان، مخصوصاً مرغ عشق‌ها، بخش زیادی از روز خود را صرف تمیز کردن پرهای خود می‌کنند. اینکه مرغ عشق شما بدن خود را تمیز کند، کاملاً طبیعی است. اما اگر متوجه شدید بدن پرنده‌ی شما بیش‌ازحد خارش دارد، بهتر است علت خارش آن را بفهمید و برای درمان خارش مرغ عشق خود اقدام کنید.

با توجه به مرغ عشق خود و عادت‌های او، بهتر می‌توانید از او مراقبت کرده و متوجه مشکلات او شوید.

اگر آن‌ها دچار خشکی پوست یا عفونت شده‌اند، بهتر است او را به یک دامپزشک نشان دهید تا به شما بگوید برای درمان خارش مرغ عشق خود چه اقداماتی باید انجام دهید.
در این مقاله، ما چند نمونه از متداول‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مرغ عشق شما دچار خارش شود و کارهایی را که می‌توانید برای درمان آن انجام دهید را مرور خواهیم کرد.

دلایل خارش در مرغ عشق

مرغ عشق‌ها به‌صورت مرتب پرهای خود را تمیز و آراسته می‌کنند، بنابراین باید انتظار خارش و مرتب کردن پرها را در مرغ عشق داشته باشید.

با این‌حال، خارش بیش‌ازحد ممکن است نشانه چیز دیگری باشد و بهتر است به دنبال راهی برای درمان خارش مرغ عشق خود باشید. قبل از اینکه برای درمان این خارش اقدام کنید، بهتر است با چند نمونه از عواملی که باعث خارش در مرغ عشق می‌شود، آشنا شوید:

 • پر ریزی و پوست ‌اندازی (Molting)
 • نظافت پرهای خود به‌طور غریزی (Normal preening)
 • مرتب کردن پرها (Aligning feathers)
 • پوست خشک (Dry skin)
 • موجودات خارجی مانند کنه‌ها (Removing pests)

نظافت پرهای خود به‌طور غریزی (Normal preening)

ممکن است که پرنده شما اکثر اوقات با پرهای خودسر و صدا کند، همچنین دائماً نوک خود را روی پرها و پوست خود عبور دهد که کار او کاملاً طبیعی است.

برای اینکه پرهایشان آن‌ها را گرم کند و به آن‌ها امکان پرواز با بیشترین سرعت ممکن را بدهد، پرندگان باید از طریق یک فرآیند نظافت به نام preening مرتباً پرهای خود را تمیز و مرتب کنند.

آن‌ها با منقار خود دائماً به دنبال هرگونه گردوغبار، آلودگی یا اجسام خارجی می‌گردند و آن‌ها را از بین می‌برند. یک مرغ عشق می‌تواند چندین ساعت در روز را صرف نظافت کردن پرهای خود کند.

نظافت پر ها
نظافت پر های مرغ عشق

پر ریزی (Molting)

پدیده‌ی پر ریزی یا پوست‌اندازی در مرغ عشق‌ها بسیار رایج است. پر ریزی یکی از دلایلی است که باعث می‌شود بدن مرغ عشق شما به خارش بیفتد.

هنگام درمان خارش مرغ عشق، ابتدا بهتر است مطمئن شوید که دلیل این خارش پر ریزی نیست. پر ریزی فرآیندی سالانه و تدریجی است که طی آن پرنده تمام پرهای فرسوده قدیمی خود را با پرهای جدید جایگزین می‌کند.

اگرچه این یک روند عادی و سالانه است، اما همچنان می‌تواند برای مرغ عشق شما ناراحت‌کننده و کمی استرس‌زا باشد. پر ریزی می‌تواند منجر به کم انرژی بودن و همچنین کمی بدخلق شدن پرنده باشد. حدود 2 تا 3 هفته طول می‌کشد تا این دوره به پایان برسد.

پوست خشک (Dry skin)

یکی دیگر از عواملی که باعث خارش در مرغ عشق می‌شود خشکی پوست است.

در اینجا مواردی را برای شما ذکر کرده‌ایم تا بتوانید خارش حاصل از خشکی را تشخیص دهید. مرغ عشق خود را بررسی کنید تا اگر رو بدن خود از این موارد دارد بتوانید او را درمان کنید.

لکه‌های طاس

اگر خارش مرغ عشق شما زیاد باشد، ممکن است پرهای او از بین بروند. اگر پوست آن‌ها خیلی خشک باشد، ممکن است به حدی خارش داشته باشد که به پرها و پوست آسیب برساند.

علائم قرمز پوست یا خراش Red Skin or Scratch Marks

هنگامی‌که خارش مرغ عشق شما زیاد است و او سعی می‌کند خود را بخاراند باعث می‌شود بدنش خراشیده و قرمز شود.

از بین رفتن موهای دور پا

مرغ عشق‌ها به‌راحتی می‌توانند با منقار به پرهای خود آسیب برسانند، همچنین ممکن است پاهای خود را به‌اندازه کافی به هم بمالند تا پرهای دور پا خود را از دست دهند.

پوسته‌پوسته شدن

بعضی از قسمت‌های بدن مرغ عشق شما ممکن است دچار پوسته‌پوسته شود، مانند شوره‌های اطراف سروصورت.

راه‌های درمان خارش مرغ عشق ناشی از خشکی پوست

خوشبختانه درمان خارش مرغ عشق که ناشی از خشکی پوست باشد، بسیار آسان است.

تقریباً زیستگاه طبیعی اکثر پرنده‌ها آب‌وهوای گرم و مرطوب است. پوست حساس بعضی از این پرنده‌ها برای سازگاری با محیط‌های مختلف مشکل دارد.

خارش مرغ عشق
راه های درمان خارش مرغ عشق

در اینجا برخی از دلایلی که ممکن است مرغ عشق شما به خاطر خشکی پوست دچار خارش شده است و همچنین کارهایی را که می‌توانید برای کمک به او انجام دهید، ذکر شده است.

حمام بردن مرغ عشق

مرغ عشق‌ها معمولاً به‌خوبی می‌توانند خود را تمیز کنند؛ اما اگر رطوبت هوا کم باشد، مواد آلرژی‌زا و یا گردوغبار زیادی در بین پرهای پرنده شما وجود داشته باشد، لازم است به آن‌ها كمك كنید.

برای مرطوب کردن پرهای آن‌ها و از بین بردن گردوغبار می‌توانید از یک لگن آب گرم یا یک اسپری آب استفاده کنید. با این کار می‌توانید تا حدودی به درمان خارش مرغ عشق خود کمک کنید.

خواندن مقاله‌ی چگونه مرغ عشق را بشوییم؟ می‌تواند به شما در حمام بردن مرغ عشق کمک کند.

آلرژی‌های غذایی

ممکن است بعضی از غذاها نیز باعث ایجاد خارش و حساسیت در مرغ عشق شما شود. بعضی از غذاها نیز ممکن است برای مرغ عشق شما مناسب نباشند و یا حتی از موادی باکیفیت پایین تولید شده باشند.

بهتر است مطمئن شوید که غذایی را که انتخاب کرده‌اید برای مرغ عشق شما مناسب است و از موادی با کیفیت بالا تولید شده‌اند.
برای آشنایی بیشتر با غذای مرغ عشق به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله غذای مرغ عشق را مطالعه کنید.

رطوبت کم

اگر در جایی با رطوبت نسبتاً کم زندگی می‌کنید، ممکن است لازم باشد رطوبت خانه خود را افزایش دهید. گیاهان، حوض آب و دستگاه‌های بخور ایمن برای پرندگان می‌توانند به افزایش رطوبت محیطی که در آن زندگی می‌کنند کمک کنند.

افشانه‌ها و پودرهای ضد خارش

می‌توانید از محصولاتی که برای درمان خارش مرغ عشق ساخته‌شده است کمک بگیرید. این محصولات خشکی پوست را برطرف می‌کنند، مواد تشکیل‌دهنده این افشانه‌ها معمولاً مسکن، گیاهان و آلوئه ورا هستند.

ایستگاه حمام پرندگان

شما می‌توانید ظرف آب مخصوصی را خریداری کنید تا پرنده شما هر زمان نیاز داشت در آن حمام کند. این محفظه به بیرون قفس متصل می‌شود و برای درمان خارش مرغ عشق شما گزینه‌ای مناسب است. همچنین این یک روش ارزان و آسان تشویق نظافت برای پرنده شما است.

از بین بردن موجودات خارجی مانند کنه‌ها و شپش‌ها

مرغ عشق شما ممکن است از خارش پوست رنج ببرد زیرا ممکن است به حمام نیاز داشته باشد یا به انگلی مبتلا باشد. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است مرغ عشق شما دچار خارش شود، وجود موجودات خارجی در بدن او است.

بنابراین با از بین بردن این موجودات می‌توانید به درمان خارش مرغ عشق خود کمک کنید. کنه‌های قرمز، شپش یا کنه‌های پوسته‌ای نیز می‌توانند مقصر باشند.

کمک به درمان پرنده
کمک به درمان مرغ عشق خود

هنگامی‌که این موارد درمان نشوند، پرنده شما پس از خارش بدن خود شروع به کندن پرهای خود می‌کند تا این خارش را برطرف کند.

چگونه می‌توان تشخیص داد که مرغ عشق شما دارای کنه یا شپش است؟

کنه و شپش یک احتمال است که البته خیلی رایج نیست. پرندگانی که در داخل خانه زندگی می‌کنند، بعید به نظر می‌رسد که از این نوع انگل‌ها داشته باشند، هرچند که این اتفاق افتاده است و غیرممکن نیست.

چند نمونه انگل شناخته‌شده است که معمولاً مرغ عشق شما را آلوده می‌کنند. اکثر انگل‌های خارجی مانند کنه‌ها و شپش‌ها را شما می‌توانید با بررسی پرنده خود، به‌راحتی شناسایی کنید. پس از شناسایی نوع انگل بهتر است برای درمان خارش مرغ عشق خود اقدام کنید.

تشخیص انگل‌های داخلی کمی دشوارتر است زیرا شواهد وجود آن‌ها، مانند از بین رفتن پر، فقط در صورت کنترل آلودگی ممکن است قابل‌مشاهده باشد.

روش خلاص شدن از شر کنه‌ها

در این قسمت چند نمونه از موجودات خارجی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید برای درمان خارش مرغ عشق خود سریع‌تر اقدام کنید. هر زمان که حس کردید پرنده شما ممکن است انگلی خارجی داشته باشد و به‌شدت دچار خارش شده است بهتر است سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که اگر یکی از پرندگان شما دچار آلودگی انگلی شوند، به‌راحتی می‌توان گفت که ممکن است سایر پرندگان شما نیز آلوده شوند.

کنه قرمز

این کنه‌ها خون‌گیرهای بسیار کوچک و شبانه‌ای هستند. تشخیص آن‌ها با چشم غیرمسلح دشوار است، اما برای پیدا کردن آن‌ها یک ترفند وجود دارد.

برای شناسایی این کنه‌ها می‌توان چسبی دوطرفه را در قفس مرغ عشق خود قرار دهید، جایی که بیشتر آویزان می‌شوند یا می‌نشینند و این کنه‌ها به‌صورت ریز ریزه‌های قرمز باید گرفتار شوند.

کنه‌های صورت پوسته‌پوسته‌ای

کنه‌های صورت در حفره‌ها و منقار فرو می‌روند، این کنه‌ها همچنین می‌توانند پاها را آلوده کنند و موجب خارش شوند. بسیار مهم است که این موارد سریعاً درمان شوند زیرا در صورت عدم درمان مرغ عشق شما می‌تواند آسیب جدی ببیند.

کنه‌های پا پوسته‌پوسته‌ای

این کنه‌ها پاها را آلوده می‌کنند، مرغ عشق شمارا دچار یک عفونت متورم و دردناک می‌کند. استفاده از نمک می‌تواند به از بین بردن این آفات و درمان مرغ عشق شما کمک کند.

شپش Budgie Lice

ممکن است پرندگان وحشی بتوانند این آفات را منتقل کنند هرچند احتمال آن خیلی کم است. شپش‌ها بسیار خارش‌دار و تحریک‌کننده هستند و مشخص می‌شود که پرنده شما روزهای سختی را پشت سر می‌گذارد. برای درمان خارش مرغ عشق، درمان شیمیایی لازم است.

خارش مرغ عشق
شپش ها باعث خارش بدن مرغ عشق

چه روش‌هایی برای درمان خارش مرغ عشق مناسب است؟

برای کمک به درمان خارش مرغ عشق، ابتدا به او این فرصت را بدهید تا خود را حمام کند. تقریباً از 1/2 اینچ آب گرم استفاده کنید. اگر این به کاهش خارش کمک نکرد، باید وجود موجودات خارجی و انگل‌ها را در نظر بگیرید.

انتهای دم مرغ عشق و زیر بال‌های او را نگاه کنید. پرها را به عقب فشار دهید و به امتداد آن‌ها نگاه کنید. مراقب خطوط ریز و تیره باشید. خطوط کوچک تیره در مرغ عشق‌ها شپش را نشان می‌دهد.

برای از بین بردن شپش‌ها و درمان خارش مرغ عشق خود از دامپزشکی یک اسپری ضد شپش تهیه کنید. دستورالعمل‌های روی برچسب را دنبال کنید. اسپری پرنده را یک‌بار از سر تا دم بپاشید و سپس دو روز صبر کنید و دوباره این کار را تکرار کنید.

تمیز کردن قفس مرغ عشق

تمیز کردن قفس مرغ عشق نقش به سزایی در درمان خارش مرغ عشق دارد. قفس پرنده و ظروف پرنده را به‌خوبی بشویید و تمیز کنید.
برای تمیز کردن قفس و ظروف پرنده از ترکیب 50 درصد سرکه سفید و 50 درصد آب استفاده کنید. یک هفته صبر کنید و سپس دوباره ضدعفونی قفس و کاسه‌های غذا را تکرار کنید.
مقاله‌ی خرید مرغ عشق و ویژگی‌های قفس مرغ عشق را از دست ندهید.

رفع خارش و التهاب مرغ عشق

برای درمان خارش و التهاب مرغ عشق خود می‌توانید محل‌های ملتهب را با روغن نباتی چرب کنید. این ماده روغنی به درمان خارش کمک می‌کند. همچنین می‌تواند کنه‌های اطراف ناحیه ظریف چشم، اطراف پوست منقار و پاها را خفه کند و به چشم یا پوست پرنده آسیب نمی‌رساند.

استفاده از روغن‌های نباتی و گیاهی درمانی نیستند، بلکه تنها راهی برای کمک به کاهش ناراحتی مرغ عشق شما هستند. Ivomec یا Ivermectin را از دامپزشک خود خریداری کنید. این ماده روغنی به تسکین خارش کمک می‌کند و می‌تواند کنه‌های اطراف ناحیه ظریف چشم، اطراف پوست منقار و پا را خفه کند.

بررسی

مرغ عشق خود را از نزدیک بررسی کنید. مرغ عشق‌هایی که به‌طور مداوم از مشکلاتی مانند کنه‌ها و شپش‌ها رنج می‌برند، اغلب یک بیماری پزشکی اساسی دارند.

قفس هر مرغ عشقی را که از خارش شدید یا کندن پر رنج می‌برد، شبانه با یک ورق سفید بپوشانید. صبح، ورق را ازنظر لکه‌های کوچک قرمز یا سیاه که نشانگر هجوم کنه قرمز است، بررسی کنید.

خارش مرغ عشق
بررسی کردن مرغ عشق

مایت ها در شکاف‌های قفس و تمام قسمت‌های خانه زندگی می‌کنند. آن‌ها شبانه به دنبال غذا می‌روند تا از خون مرغ عشق شما تغذیه کنند. آن‌ها همچنین انسان‌ها را نیز گاز می‌گیرند.

کلام آخر

در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شود. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن واسط کالا مرغ عشق و یا سایر حیوانات خانگی خود را با نازل‌ترین قیمت‌ها خریدوفروش کنید. از همراهی شما با وبلاگ واسط کالا سپاسگزاریم.

منابع:
animalshq.com
ehow.co.uk

تبلیغات
vasetpet-content

6 پاسخ به “خارش مرغ عشق

 1. سلام خسته نباشید
  من یک جوجه مرغ عشق از بالای بوم گرفتم این چند روزه خودشو می‌مالونه به نرده های قفس و خودشو میخارونه
  دلیلش چیه؟

  1. سلام نفس عزیز
   علت های متفاوت میتونه داشته باشه؛ مثل خشکی هوا و همچنین شپش و… به شما پیشنهاد میکنم ابتدا قفس رو تمیز کنید و پرنده رو بررسی کنید که دچار حشرات نشده باشه. همچنین میتونید رطوبت هوا را افزایش دهید. اگر مشکل شما برطرف نشد؛ حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
   مطالعه مقاله خارش مرغ عشق نیز برای مشکل شما بسیار مفید است.
   ممنون از اینکه وبلاگ واسط کالا رو دنبال میکنید.

 2. من ی ماه دوتا مرغ عشق خریدم یکیشون خیلی خودش میخارونه البته اون یکی هم اینکار انجام میده اما کمتر
  با هم دوست هستند و شبها سر همدیگر میخارونند به نظرتان مریض هستند ببرم دامپزشکی؟؟

  1. سلام فاطمه عزیز
   دقت کردید که خودشو میخارونه یا خودشو تمیز میکنه؟ چون مرغ عشق ها روزانه تایم زیادی و به تمیز کردن خودشونو میپردازن. این مواردی و که در همین محتوا بود چک کردید تا براساس علایم و رفتارها دلیلشو پیدا کنید؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بگم من دوتا مرغ عشق دارم یکی نر و ماده
  نرم همش دهنشو باز بسته میکنه و صدا میده
  ماده هم همینطور
  نر مادم همش خودشونو تمیز میکنن بیشتر از حد
  شایدم خودشونو میخارونن
  بعضی وقتا نرم پر هاش میریزه
  قسمت بال اش قرمز شده
  چیکار کنم لطفااااااااااا راهنماییم کنین خواهش میکنممممممم کمکم کنین
  خواهش

  1. سلام ترمه عزیز
   علت های متفاوت میتونه داشته باشه؛ مثل خشکی هوا و همچنین شپش و… به شما پیشنهاد میکنم ابتدا قفس رو تمیز کنید و پرنده رو بررسی کنید که دچار حشرات نشده باشه. همچنین میتونید رطوبت هوا را افزایش دهید. اگر مشکل شما برطرف نشد؛ حتما به دامزشک مراجعه کنید.
   مطالعه مقاله خارش مرغ عشق نیز برای مشکل شما بسیار مفید است.
   ممنون از اینکه وبلاگ واسط کالا رو دنبال میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.