خانه » حیوانات » سرگرمی مرغ عشق
سرگرمی مرغ عشق
آخرین بروزرسانی در خرداد ۱۳۹۸

سرگرمی مرغ عشق

لذت بردن از یک پرنده وقتی ممکن می‌شود که روان و جسم آن سالم باشد. برای حفظ سلامتی جسم، نیاز است که تغذیه، بهداشت و فعالیت ورزشی آن به‌طور سالم و مناسب تأمین شود؛ اما برای نگهداری سالم روان پرنده، باید بتوانید برنامه مناسبی را برای اوقات بیکاری آن طراحی و تأمین کنید. در این مقاله سعی داریم در مورد روش‌هایی که باعث سرگرمی مرغ عشق می‌شود صحبت کنیم.

سرگرمی مرغ عشق
سرگرمی مرغ عشق

پرنده در طبیعت

پرندگان در حالت وحشی و در طبیعت، برای صبح تا شب خود برنامه دارند و هیچ‌وقتی برای بیکاری ندارند که حوصله‌شان سر برود و دچار مشکلات روحی روانی شوند، آن‌ها غروب آفتاب در جای امنی می‌خوابند و پس از ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب و استراحت، در سحرگاهان بیدار می‌شوند و معمولاً در دسته‌هایی با جمعیت‌های مختلف به‌سوی منابع غذا می‌روند؛ بنابراین پرواز، چریدن، غذا خوردن، آب خوردن، پر آرایی، خوابیدن روی تخم‌ها، جوجه درآوری، بزرگ کردن بچه‌ها، مراقبت از لانه، تیمار کردن یکدیگر، لانه‌سازی، آواز خواندن حرف زدن باهم و غیره، ازجمله کارهایی است که پرندگان در طول روز انجام می‌دهند و به این وسیله وقت بیکاری ندارند که حوصله اشان سر برود.

عواقب عدم سرگرمی مرغ عشق

اگر برای سرگرمی مرغ عشق را فراهم نکنیم، این پرنده به‌شدت کسل و افسرده می‌شود و چنین پرنده‌ای کار آیی زینتی بودن را نخواهد داشت. تقریباً عموم پرندگان اگر به‌خوبی در طول روز سرگرم نشوند، هریک واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهند؛ مثلاً اغلب طوطی‌ها بیش‌ازحد با پرهای خود ور می‌روند و چون ناراحت هستند، پرهای خود را می‌کنند و دچار پرکنی می‌شوند و خودشان را لُخت و زشت می‌کنند و کارایی خود را در بروز رفتارهای مطلوب و یا سخن‌گویی از دست می‌دهند. پس باید با اعمال تدابیر خاص، برنامه زندگی روزانه آن‌ها را پرکنیم.

وسایل سرگرم‌کننده

بهترین وسیله سرگرمی مرغ عشق‌ها، جفت بودن و بازی کردن آن‌ها با یکدیگر است؛ اما حتی جفت‌ها نیز نمی‌توانند به‌طور کامل سرگرمی موردنیاز یکدیگر را فراهم کنند، زیرا بازی و عشق‌بازی نزد تمام جفت‌ها حد و حسابی دارد و هیچ جفتی از هیچ نوع حیوان با پرنده نمی‌توانند تمام‌روز را باهم مشغول بازی شوند. تمام کسانی که پرندگان را به‌صورت جفت که می‌دارند، روزانه به‌طور مکرر شاهد مشاجرات و نزاع‌های آن‌ها هستند، به‌خصوص اگر ظرف غذای آن‌ها یکی باشد.

مرغ عشق‌ها و دیگر طوطی‌ها می‌توانند بخش قابل‌توجه‌ای از اوقات روز را به جویدن چیزهای جویدگی بگذرانند. بخش دیگری را می‌توانند با برخی انواع اسباب‌بازی‌ها بازی کنند؛ بنابراین با توجه به مدت‌زمانی که آن‌ها به‌طور طبیعی صرف غذا خوردن، آب خوردن، پر آرایی، چرت زدن و ورزش کردن می‌کنند، ما باید با فراهم کردن جویدنی‌های کافی و مطلوب و اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده، اوقات بیکاری آن‌ها را پرکنیم.

اسباب بازی یکی از وسایل سرگرمی مرغ عشق

در بیشتر پرنده فروشی‌های ایران، اسباب‌بازی‌های خاص حیوانات خانگی و پرندگان زینتی عرضه نمی‌شود. البته این امر به این دلیل نیست که ساختن آن‌ها در داخل کار دشواری باشد، بلکه به این دلیل است که هنوز نگهداری از پرندگان زینتی در خانه‌های کشور ما عمومیت قابل‌توجه‌ای پیدا نکرده و عمده آن تعداد معدود از خانواده‌ها هم که به‌خصوص در سال‌های اخیر مشتاق نگهداری از پرندگان زینتی در خانه‌های خود شده‌اند، معمولاً تا حد خرید پرنده موردعلاقه خود به‌علاوه یک قفس نسبتاً ارزان‌قیمت حاضر به هزینه کردن هستند؛ درحالی‌که، خرید یک قفس بزرگ و مناسب با جثه پرنده و نیز خرید تجهیزات داخل قفس و اسباب‌بازی‌های خاص هر پرنده زینتی باید به‌منظور تأمین رفاه و سرگرمی پرنده، مهم تلقی شود.

اسباب بازی مناسب
اسباب بازی مناسب

وسایل دست‌ساز

یکی دیگر از روش‌هایی که موجبات سرگرمی مرغ عشق را فراهم می‌سازد استفاده از وسایل دست‌ساز است. تکه‌های مکعب مستطیل چوب را می‌توانید با مراجعه به یک نجار، از او بخواهید برای شما برش دهد یا خودتان با استفاده از یک اَره به تهیه آن اقدام کنید. با بستن یک طناب نخی با ضخامتی به‌اندازه انگشت کوچک به سقف قفس و آویختن آن به داخل قفس، می‌توان یک سرگرمی برای مرغ عشق ایجاد کرد. با انداختن یک توپ تخم‌مرغی در قفس، شما می‌توانید یک سرگرمی دیگر برای مرغ عشق یا دیگر پرندگان کوچک ایجاد کنید.

به‌طورکلی، نوع اسباب‌بازی‌های مناسب پرندگان زینتی، استاندارد خاصی ندارد و هرکسی می‌تواند با در نظر گرفتن بی‌خطر بودن، مناسب و موردعلاقه بودن، چیزهای مختلفی را به ابتکار خود بسازد یا برخی چیزهای موجود را در اختیار مرغ عشق قرار دهد. در تهیه اسباب‌بازی برای پرندگان و حیوانات بازیچه، لازم نیست که حتماً شما آن‌ها را خریداری کنید و چه‌بسا که می‌توانید برخی از وسایل دورانداختنی را تمیز کنید و در اختیار آن‌ها قرار دهید.

استفاده از شاخه درخت برای سرگرمی مرغ عشق

مرغ عشق جویدن شاخه‌های درختان را همانند دیگر طوطی‌ها بسیار دوست دارد؛ بنابراین اگر دسترسی به درختان بید، صنوبر و درختان میوه دارید، در صورت امکان می‌توانید شاخه‌های باریکی را از این درختان تهیه کنید و آن‌ها را به قطعات حدود ۵ سانتی‌متری ببرید و پس از شستشو با آب داغ، آن‌ها را در اختیار مرغ عشق قرار دهید؛ اما اگر به شاخه درخت یا چوب مناسب دسترسی ندارید، می‌توانید با لوله کردن تکه‌های کاغذ به ابعاد ۵*۵ سانتی‌متر و زدن یک‌تکه نوارچسب به وسط آن‌ها، جویدنی مناسب و تمیزی در اختیار مرغ عشق قرار دهید.

آهنگ ملایم

تاب‌های پلاستیکی مناسب مرغ عشق را نیز می‌توانید از پرنده فروشی‌ها تهیه کنید. از نوارها یا سی‌دی‌های موزیک مناسب نیز می‌توانید به‌خصوص در مواقعی که خودتان در خانه نیستید، برای سرگرم نگه‌داشتن پرندگان زینتی خودتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که موزیک مناسب پرندگان، ممکن است با آنچه موردعلاقه خود شماست متفاوت باشد. پرندگان از موزیک‌های ملایم با صدای آهسته لذت می‌برند و اگر دسترسی به موزیک‌های خاصی داشته باشید که به همین منظور تولید می‌شود و در پرنده فروشی‌های خارج عرضه می‌شوند، استفاده از آن‌ها مناسب‌تر است.

اهنگ ملایم
اهنگ ملایم

استفاده از تاب برای سرگرمی مرغ عشق

در هنگام خرید قفس، تاب مخصوص مرغ عشق را فراموش نکنید. قفسی که خریداری می‌کنید، شامل حداقل یک نشیمنگاه است. بهتر است پس از خرید قفس، نشیمنگاه موجود در آن را با شاخه‌های طبیعی درختان مناسب به قطر ۱۲ تا ۲۰ میل متر عوض کنید تا احساس مرغ عشق از نشستن روی آن طبیعی‌تر باشد. در انتخاب شکل شاخه نشیمنگاه، به نیاز مرغ عشق برای جنب‌وجوش و پروازهای داخل قفس و نیز علاقه‌اش به صعود از شاخه‌ها توجه کنید.

هرچه داخل قفسی را با شاخه‌های مناسب‌تر با اشکال مناسب‌تر طراحی کنید، موجب رفاه بیشتری برای پرنده می‌شوید یک قفس با حداقل ابعاد؛ یعنی کوچک‌ترین اندازه قفس، فقط محلی برای خوردن، آشامیدن پرنده شما، علاوه برخورد و خوراک و خواب، به بازی و تفریح هم نیاز دارد. مثلاً نیاز دارد که شما با تزیین آن با شاخه‌های مناسب، چیزی شبیه یک درخت در آن ایجاد کنید که با جنب‌وجوش روی شاخه‌های آن، احساس خوبی داشته باشد.

آیینه

یکی دیگر از وسایلی که باعث سرگرمی مرغ عشق می‌شود استفاده از آیینه است. آویختن یک آیینه از سقف، موجب می‌شود که مرغ عشق با دیدن تصویر خودش در آن، انواع تصورات را بکند و با آن سرگرم شود. گاهی تصویر خودش را همبازی خودش و گاهی رقیب خودش می‌پندارد و حتی با آن نزاع می‌کند.

وقتی آیینه تکان می‌خورد و به‌طرف صورتش برمی‌گردد و به منقارش برخورد می‌کند و خیال می‌کند که رقیبش عمداً به او حمله کرده و لذا آماده نزاع با آن می‌شود و گاهی از ترس آنکه تصویرش به‌عنوان رقیب برگردد و دوباره به سرش بخورد، از آن فاصله می‌گیرد و وقتی آیینه از تکان خوردن باز می‌ایستد، دوباره به آن نزدیک می‌شود و دور جدیدی از بازی با نزاع را با تصویر آیینه‌ای خود شروع می‌کند و به‌این‌ترتیب مدتی از روز را با این رقیب و همبازی خیالی سپری می‌کند.

پرنده پلاستیکی

مرغ عشق یک پرنده پلاستیکی را هم به‌خوبی به‌عنوان یک بازیچه می‌پذیرد. گاهی با آن همبازی می‌شود، گاهی آن را بچه خودش تصور می‌کند و به آن غذا می‌دهد، گاهی آن را کتک میزند. گاه مرغ عشق نر پرنده پلاستیکی را ماده‌اش می‌پندارد و مرغ عشق ماده آن را جوجه‌اش تصور می‌کند.

استفاده از توپ و زنگوله برای سرگرمی مرغ عشق

توپ معمولی به‌اندازه توپ تخم‌مرغی یا کوچک‌تر با توپ جغجغه‌ای، وسیله بازی خوبی برای مرغ عشق است. به‌خصوص اگر شما هم با آن همبازی شوید. تیله نیز وسیله بازی خوبی برای مرغ عشق است.

همچنین زنگوله وسیله خوبی است، مشروط به اینکه لنگر وسطش شُل و قابل کنده شدن و بلعیده شدن احتمالی نباشد.

سرگرمی مرغ عشق
استفاده از توپ

وسایل خود شما

گاهی مرغ عشق نسبت به هر یک از وسایل مطلوبش از بین وسایل خانه، علاقه‌مند می‌شود و به‌راحتی آن‌ها را به‌عنوان اسباب‌بازی می‌پذیرد. یک جعبه فلزی، مهره‌های شطرنج، تاس تخته‌نرد و هر یک از وسایل شخصی دیگر شما ممکن است موردعلاقه مرغ عشق واقع شود.

هشدار: اسباب‌بازی‌های مرغ عشق معنای زیادی در زندگی آن دارد؛ بنابراین شما باید آن‌ها را دقیق انتخاب کنید که برای مرغ عشق سرگرم‌کننده و غیر مضر باشد. چیزهای پلاستیکی سبک به‌راحتی توسط مرغ عشق تکه‌تکه می‌شوند و ممکن است با بلعیده شدن یک‌تکه، آن را دچار مشکل کند. هرگز از ریسمان باسیم برای آویختن وسایل بازی در قفس استفاده نکنید، زیرا ممکن است دور گردن پرنده بپیچد و آن را خفه کند. برای آویختن اسباب‌بازی از سقف، از باریکه کوتاهی از جنس چرم استفاده کنید که قابل پیچ خوردن نباشد. زنجیر سبک با سوراخ‌های درشت که پنجه پرنده در آن گیر نکند نیز وسیله مناسبی برای آویختن اسباب‌بازی‌هاست. تمام اسباب‌بازی‌ها را باید گاه با آب داغ بشویید.

تشویق پرنده به بازی کردن

مرغ عشق در طبیعت با مجهز بودن به هوش، چابکی فیزیکی و قدرت پرواز عالی، نیازهای روحی و جسمی خودش را برطرف می‌کند، ولی این صفات غالباً در حالت اسارت بلااستفاده می‌ماند. یک مرغ عشق سالم و سرحال، در حالت اسارت، این صفات خودش را در اموری چون کنجکاوی، تمایل به تقلید صدا و بازی با اسباب‌بازی‌های مختلف به کار می‌گیرد؛ اما اگر شما آن را به حال خودش رها کنید، طولی نمی‌کشد که تمایلش نسبت به هرگونه بازی و جنب‌وجوش از بین می‌رود. پس به شما نیاز دارد که آن را تحریک و تشویق به بازی کنید و خیال نکنید که فقط با خریدن اسباب‌بازی و قرار دادن در اختیار آن، دیگر مرغ عشق با آن‌ها کاملاً سرگرم می‌شود و نیازی به شما ندارد.

واقعیت این است که مرغ عشق تا حدی و تا مدتی کوتاه می‌تواند به‌تنهایی با انواع وسایل بازی کند، اما تداوم بازی کردن آن مشروط به این است که شما نیز در اوقاتی از روز با آن بازی کنید. در حقیقت مرغ عشق می‌داند که برای بازی با اسباب‌بازی‌ها، علاوه بر خودش به یک نفر دیگر هم نیاز است و این تمایل، از عقل و هوش آن سرچشمه می‌گیرد، زیرا این پرنده می‌فهمد که اگر مثلاً با منقارش توپی را هل بدهد و توپ به زمین بیفتد، زمانی این عمل برایش لذت‌بخش خواهد بود که واکنش صاحبش نسبت به عملش را مشاهده کند تشویق شود.

سرگرمی مرغ عشق
سرگرمی مرغ عشق

سرگرمی مرغ عشق در تنهایی

وقتی در خانه هستید، مرغ عشق لحظه‌به‌لحظه حرکات شمارا زیر نظر دارد و دائم منتظر است که به طرفش بروید و به آن توجه کنید و یا با آن مشغول بازی شوید؛ اما اگر برای مدت طولانی منتظر شما بماند و از توجه شما ناامید شود، به کارهایی مشغول می‌شود که به‌تنهایی می‌تواند انجام دهد. مثلاً پر آرایی می‌کند. تمام طوطی‌ها حدود ۸ ساعت از طول روز را مشغول پر آرایی می‌شوند و با این عمل، همواره پوست و پرهای خود را تمیز و بهداشتی و درخشان نگه می‌دارند.

مرغ عشق نیز همانند سایر طوطی‌ها بدنی بسیار قابل‌انعطاف دارد، به‌طوری‌که می‌تواند منقارش را به همه جای بدنش برساند و تمام پرهایش را با منقارش گردگیری و روغن‌مالی کند و تک‌تک آن‌ها را سر جای خودشان بگذارد و فقط پرهای سرش را نمی‌تواند با منقارش بخاراند که آن را به جفتش واگذار می‌کند و اگر جفت نداشته باشد، فرق سرش را با شدت به پرهای پشتش می‌کشد. همچنین بسیار لذت می‌برد از این‌که سرش را صاحبش بخاراند. مرغ عشق‌ها در طول روز پس از انجام فعالیت‌های مختلف، به‌دفعات چُرت می‌زنند و پس از هر خواب کوتاه، سرحال می‌آیند و آماده دور جدیدی از بازی و فعالیت می‌شوند.

اطلاعات بیشتر در مورد سرگرمی مرغ عشق

جهت اطلاعات بیشتر در مورد مرغ عشق می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. اگر شما قصد خرید وفروش اینترنتی پرنده‌ی مورد نظر خود را دارید می‌توانید به راحتی در وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا عضو شوید و پرنده‌ی مورد نظر خود را بخرید یا بفروشید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر اطلاعاتی را راجع به نکات خرید مرغ عشق کسب نمایید.

منبع: مرغ مینا (فرهنگ جامع)