نکات فنی خودرو

در این مقاله سعی داریم درمورد نکات فنی خودرو از قبیل اینکه چرا گاهی اوقات خودرو روشن نمی‌شود؟ یا دلایل دیگری اعم از اینکه چرا استارت موتور را نمی‌چرحاند؟ چرا خودرو در هنگام روشن شدن دچار خام‌سوزی می‌شود؟ دلایل خاموش شدن خودرو در دور آرام چیست؟ دلایل سریع خاموش شدن خودرو در هوای سرد چیست؟ و همچنین در مورد بعضی از اجزای خودرو از قبیل سنسور دور موتور، استپر موتور وغیره صحبت کنیم.

فهرست مطالب

نکات فنی خودرو در رابطه با روشن نشدن

در زیر نکات فنی خودرو در رابطه با روشن نشدن را بیان کرده‌ایم:

الف) باطری

باطری به عنوان راه‌انداز اولیه خودرو در صورتی که اگر اتصال های آن کامل وصل نباشند و یا ولتاژ باطری پایین باشد حتی اگر خودرو استارت بخورد روشن نمی شود.

ولتاژ باطری زمان شارژ کامل و خاموش بودن موتور باید ۱۲ ولت باشد در صورت روشن بودن خودرو ولتاژ خروجی الترناتور و ورودی باطری ۱۳٫۷ به ۱۴/۵ ولت است.

در صورت شارژ نکردن الترناتور، شل بودن قطب های باطری یا عدم اتصال صحیح بین باطری تا مولد برق (الترناتور) باعث دشارژ شدن باطری می‌شود.

در صورت استارت نخوردن و یا ضعیف استارت خوردن خودرو موارد زیر چک شود:

  • قطب های مثبت؛ منفی، سولفات شدن و یا شل شدن آن تا استارت و بدنه بررسی شود.
  • تمیز کردن محل بست های باطری.
  • چک کردن ولتاژ باطری.

اگر ایراد از باطری و اتصالات آن باشد با استارت‌زدن برق صفحه نشان دهندها، کم نور و یا قطع می شود.

در بعضی مواقع نشانگر شارژ باطری (هیدرومتر) سبز یا شارژ کامل را نشان می‌دهد در صورتی که ولتاژ باطری زیر ۱۰ ولت است و عملاََ استارت خوردن خودرو به صورت صحیح انجام نمی‌شود.

سوییچ اینرسی

سوییچ اینرسی کلید ایمنی است که به صورت مکانیکی کار می‌کند که از یک ساچمه و دو کنتاکت تشکیل شده است و در اثر ضربه وارده به بدنه خودرو این سوییچ باز شده و ارتباط بین ECU و رله دوبل را قطع می‌کند.

برای جلوگیری از انفجار و آتش سوزی کلید اینرسی برق رله دوبل که برق انژکتورهای سوخت، کویل جرقه، پمپ بنزین و غیره را تامین می کند را قطع می نمایید.

محل قرارگیری سوییچ اینرسی در کنار گلگیر سمت چپ (محصولات ایران خودرو) و یا در سینه موتور (محصولات سایپا) که کمترین ارتعاش را دارد قرار می‌گیرد. با فشار دادن کلید اینرسی مجدد مدار رله دوبل وصل می شود.

سوئیچ اینرسی در خودرو اغلب بین پالس منفی که ECU برای تحریک رله اول رله دوبل می‌فرستد قرار می‌گیرد. همچنین در صورت خرابی سویئچ اینرسی هیچ کدام از قطعاتی که با برق ۱۲ ولتی کار می کنند، برق ندارند. بعضی از خود روها سوییچ اینرسی ندارند.

سوئیچ اینرسی
سوئیچ اینرسی

ب) سنسور دور موتور

از دیگر نکات فنی خودرو در رابطه با روشن نشدن توجه به سنسور دور موتور است.

سنسور دور موتور قطعه‌ایست الکتریکی مغناطیسی که در مقابل چرخ دندانه داری که روی فلایویل قرار دارد، نصب شده‌است.

اجزای تشکیل دهنده این سنسور، آهن ربا، سیم پیچ مسی و یک هسته از جنس آهن است.

هنگام چرخش چرخ دنده، میدان مغناطیسی ایجاد شده در سنسور، یک موج سینوسی ایجاد و به سمت ECU ارسال می‌کند. سپس ECU با محاسبه میزان دامنه و فرکانس دریافت‌شده، میزان دور موتور خودرو را بدست می‌آورد.

محل قرارگیری این سنسور در اکثر خودروها روبروی چرخ دنده فلایویل برروی پوسته کلاچ قرار دارد.

در بعضی خودروها این سنسور جلوی موتور برروی پولی میل‌لنگ قرار دارد. باید توجه داشته باشیم که چسپیدن برادهای صفحه کلاچ به سنسور و یا نداشتن فاصله هوایی کافی با فلایویل باعث عدم کار کرد یا اختلال در کارکرد این سنسور است. موقع استارت زدن به حرکت عقربه دور موتور دقت شود. در صورتی که حرکت نداشته باشد باید سنسور دور موتور را باز کرده و تمیز و یا تعویض و یا با یک تکه واشر یا کاغذ فاصله هوایی سنسور تنظیم شود.

نکات مهم در رابطه با سنسور دور موتور

  • موقع استارت زدن به حرکت عقربه دقت کنیم اگر حرکت نداشته باشد نشانه دهنده خرابی سنسور دور موتور است.
  • در موقع استارت زدن به صدای پمپ بنزین دقت شود. در صورت نداشتن صدای پمپ سوخت سنسور دور موتور چک شود.
  • در صورتی که موتور روشن شود و دور موتور از ۳۰۰۰ بالاتر نرود با بررسی سنسور دور موتور از جمله کم و زیاد کردن فاصله هوایی سنسور دور موتور با فلایویل ایراد برطرف می‌شود.
  • خرابی سنسور سرعت در بعضی خودروها، عدم فاصله هوایی مناسب بین سنسور دور موتور و فلایویل، فشار پایین پمپ بنزین گرفتگی کاتالیست از جمله عواملی هستند که باعث بالا نرفتن دور موتور از ۳۰۰۰ می‌شود.
  • در صورت گرفتگی کاتالیست خودرو استارت می‌خورد ولی روشن نمی‌شود.
  • در صورت نداشتن چراغ چک علاوه بر رله دوبل فیوز ign نیز چک شود.
  • با یک عدد شمع یدک جرقه سر شمع ها تست شود در صورتی که جرقه نداشته باشیم سنسور دور موتور چک شود.
سنسور دور موتور
سنسور دور موتور

ج) رله دوبل

یکی دیگر از نکات فنی خودرو در رابطه با روشن نشدن توجه به رله دوبل است.

در صورت خرابی رله اول در رله دوبل چراغ چک نداریم و از طرفی چون برق ۱۲ ولت قطعات اصلی (کویل، انژکتور) جهت روشن شدن موتور از رله دوبل فرستاده می شود اگر رله سوخته باشد خودرو روشن نمی‌شود. بر روی بدنه رله به نقشه راهنمای آن دقت شود.

بعد از جدا کردن رله از دسته سیم، مقدار مقاومت بین دو پایه‌ی دو سر مقاومت‌های داخلی رله‌ها نباید اختلاف زیادی داشته باشند. مقدار مقاومت آن‌ها بین ۸۰ تا ۹۲ اهم است.

رله دوم برق پمپ بنزین را فعال می‌کند، در صورت خرابی رله دوم پمپ بنزین کار نمی‌کند ولی اگر رله اول سوخته باشد چراغ چک نداریم.

پالس تحریک رله اول و دوم از طریق Ecu تامین می‌شود.

محل قرار گیری رله دوبل در کنار ecu (پیکان)، بر روی سینی فن (پژو ۴۰۵)، در کنار باطری پشت کاسه چراغ (پراید) و یا به صورت دو رله جداگانه در جعبه تقسیم داخل اتاق موتور (L90) و سمند EF7 با آی سی یو بوش ۷٫۴٫۹ قرار دارند.

نکته

در صورت کار نکردن پمپ بنزین موارد زیر را باید چک نمایید:

سوختن فیوز مربوط به پمپ بنزین (فیوز ۱۰A)، سنسور دور موتور، رله دوبل، سوختن مغزی پمپ بنزین. قطعی در مسیر سیم کشی می‌تواند باعث نرسیدن برق به پمپ بنزین شود. فشار بنزین ارسالی از پمپ سوخت برای ریل سوخت ۳ تا ۶ بار است، همچنین محل قرارگیری پمپ سوخت در داخل باک و یا در مسیر ورودی سوخت به موتور هستند.

نکات فنی خودرو
رله دوبل

د) گیر کردن شافت استپر موتور

اگر شافت استپر موتور (موتور پله‌ای) گیر کند باعث مسدود شدن هوای ورودی به موتور می‌شود.

هوای ورودی به موتور در زمانی که پدال گاز را فشار نمی‌دهیم از طریق موتور پله‌ای وارد موتور می‌شود.

دلیل گیرکردن شافت استپر موتور کثیف شدن سر شافت، کثیف شدن هوزینگ دریچه گاز یا تمام شدن عمر مفید استپر موتور است.

محل قرار گیری موتور پله‌ای بر روی هوزینگ دریچه گاز است.

ECU مخفف Electronic Control Unit یا واحد کنترل الکترونیک است و همان‌طور که می‌دانید خودروهای انژکتوری بدلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی، بطور کامل در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده‌اند و مغز این سیستم ECU است.

ECU با توجه به سنسورهایی که به موتور متصل است وضعیت و شرایط خودرو را تحلیل کرده و پاسخ‌های لازم را به خروجی‌ها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه زن‌ها و غیره اعمال می‌کند.

سنسورهای کیت‌های انژکتوری مختلف هستند که هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد ECU بهتر می‌تواند شرایط موتور را درک کند.

نکته

اگر سوخت و هوا و یا برق موتور تامین نشود خودرو روشن نمی‌شود وظیفه کنترل کردن این سیستم‌ها به عهده ecu است و در صورت نقص واحد کنترل موتور باعث عدم روشن شدن موتور می‌شود.

Ecu با برق ۱۲ ولت کار می‌کند و در صورتی که شارژ دینام به بالای ۱۶ ولت برسد باعث سوختن برد سخت افزاری ecu می‌شود.

آب خوردگی نیز می‌تواند باعث خرابی ecu می شود.

از وظایف مهم ECU تامین پالس منفی برای کویل و انژکتورها است. در صورت عدم ارسال پالس منفی به انژکتور و کویل خودرو روشن نمی‌شود.

واحد کنترل الکترونیک
واحد کنترل الکترونیک

نکات فنی خودرو در رابطه با عدم چرخاندن موتور توسط استارت

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با عدم چرخاندن موتور توسط استارت را ذکر کرده‌ایم.

الف) ضعیف بودن باطری

وقتی برای استارت زدن کلید را می‌چرخانید، ممکن است یک صدای کوتاه یا به اصطلاح تقه یا چند تقه سریع و پشت سر هم یا صدای چرخیدن بسیار کند موتور را بشنوید. دلیل هر سه مورد ذکر شده ضعیف بودن باتری خودرو است.

قبل از هرکاری چراغ‌های جلو را روشن کنید و سپس سعی کنید استارت بزنید. اگر نور چراغ‌ها کم باشد یا به مرور کم شود دلیل نچرخیدن موتور ضعیف یا خالی بودن باتری است.

برای چک کردن باطری اگر نور چراغ‌های جلو ضعیف باشد ولتاژ باطری چک شود. در صورت امکان شارژ شدن، شارژ شود و اگر ولتاژ خیلی پایین باشد تعویض گردد. در صورت سفت بودن بست‌های باطری و عدم عایق شدن بست‌ها با قطب‌ها اگر موقع استارت زدن برق صفحه نشان دهندها قطع و یا کم نور شود ایراد از باطری است.

ب) خراب بودن اتوماتیک استارت

اتوماتیک استارت که به عنوان یک کلید با دستور سوییچ برق باطری را به قسمت پایین مجموعه استارت یعنی موتور استارت جهت به حرکت درآوردن میل‌لنگ متصل می‌کند.

اگر اتوماتیک خراب باشد برق به موتور استارت نمی‌رسد و خودرو استارت نمی‌خورد. محل قرارگیری اتوماتیک استارت بر روی موتور استارت است.

ج) خراب بودن سوییچ استارت

اگر سوییچ خراب باشد برق اتوماتیک استارت به موتور استارت متصل نمی‌شود.

نکات فنی خودرو
خرابی سوئیچ استارت

نکات فنی خودرو در رابطه با خام‌سوزی

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خام‌سوزی هنگام روشن شدن ذکر شده‌است:

الف) خرابی سنسور اکسیژن

در داخل سنسور اکسیژن یک المنت حرارتی از نوع ptc ( با گرم شدن مقاومت کم و برعکس) است که با باز کردن سوییچ به دمای کار بیش از ۳۰۰ درجه می‌رسد.

به دلیل اینکه دمای کاری مناسب برای سنسور اکسیژن بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ درجه است با کمک گرم‌کن سنسور و فرستادن اطلاعات به آی سی یو اختلاط سوخت و هوا تنظیم می‌شود و از خام‌سوزی جلوگیری می‌شود.

ب) سنسور دمای آب

یکی از پارامترهای سنجش هوای ورودی به مانیفولد هوا به سنسور دمای هوای ورودی است که با تغییرات مقاومت ایجادشده در این سنسور (۱۰۰ اهم تا ۱۲ کیلو اهم) مقدار وزن دقیق هوای ورودی به ecu گزارش داده می‌شود.

چون سنسور از نوع مقاومت منفی است یعنی با گرم شدن مقدار مقاومت کم و با سرد شدن مقاومت آن زیاد می‌شود. وقتی سنسور خراب باشد و اطلاعات اشتباه بفرستد باعث غنی بودن سوخت و خام‌سوزی می‌شود.

ج) سنسور فشار هوای ورودی

مقدار هوا در شرایط مختلف فشار یکسان نیست. مقدار هوا در یک حجم ثابت در کنار دریا بیشتر از مقدار هوا در یک سطح کوهستانی است.

با توجه به اختلاف ارتفاعی که از سطح دریا وجود دارد، تنظیم فشار هوای ورودی به موتور توسط map سنسور انجام می‌شود تا وزن هوای ورودی به موتور مشخص باشد.

در صورت خرابی سنسور فشار هوای ورودی و فرستادن اطلاعات اشتباه به ecu باعث پاشش بیشتر سوخت و ایجاد خام‌سوزی می‌گردد.

سنسور فشار هوای ورودی
سنسور فشار هوای ورودی

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن در دور آرام

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن در دور آرام ذکر شده‌است:

الف) گیرکردن شافت استپر موتور

روشن نگه‌داشتن خودرو در دور آرام از وظایف استپر موتور است که با باز کردن مسیر اضافه هوا برای سیلندرها تأمین می‌شود.

به‌وسیله شافت داخل استپر موتور که با جلو رفتن مسیر هوا را کم و با عقب رفتن مسیر عبور هوا را بیشتر می‌کند صورت می‌گیرد.

درصورتی‌که شافت استپر موتور در حالت جلو رفتنش گیر کند هوا به میزان بار موتور تأمین نمی‌شود و باعث خاموش شدن در دور آرام می‌گردد.

ب) سنسور دریچه گاز

گزارش مقدار باز بودن دریچه گاز که از مشخصه‌های مقدار هوای ورودی به موتور است وظیفه سنسور دریچه گاز است.

در صورت خرابی سنسور دریچه گاز و ارسال زاویه نامناسب به ecu باعث خاموش شدن در دور آرام می‌گردد.

ج) بدعمل کردن مبدل گشتاور

در ماشین با گیربکس اتوماتیک، مبدل گشتاور جای کلاچ دستی را می‌گیرد و مسئول انتقال قدرت است.

اگر مبدل گشتاور شکسته باشد یا اگر سطح انتقال مایعات کم باشد، مبدل کار خود را انجام نخواهد داد و ماشین قادر نیست که قدرت را در سرعت‌های پایین حفظ کند و همین موضوع باعث می‌شود موتور خاموش شود.

عیب وجود در مبدل گشتاور نیز می‌تواند باعث خاموش شدن ماشین شود.

د) کم شدن فشار سوخت یا کثیف بودن آن و خرابی پمپ سوخت

پمپ سوخت مسئول انتقال سوخت از مخزن به موتور است.

یک پمپ سوخت نامناسب باعث کم شدن فشار سوخت می‌شود که به این معنی است که یک جریان نامناسب سوخت به موتور وجود دارد.

در سرعت‌های بالا ماشین، انتقال نامناسب سوخت مشکلی به وجود نمی‌آورد؛ اما در سرعت‌های پایین باعث خاموش شدن ماشین در حالت درجا می‌شود.

انژکتورهای سوخت مسئولیت انتقال سوخت است که توسط شمع‌های جرقه در زمان مناسب به وجود می‌آیند.

انژکتورها می‌توانند در طول زمان مسدود و یا کثیف شوند که منجر به انتقال نامنظم و یا عدم انتقال سوخت می‌شود.

خرابی پمپ سوخت
خرابی پمپ سوخت

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموشی در هوای سرد

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن در هوای سرد ذکر شده‌است:

الف) استپر موتور

درزمانی که دریچه گاز بسته است مقدار هوای ورودی به موتور را استپر موتور تأمین می‌کند.

همچنین در هنگام سرد بودن موتور به سوخت بیشتری احتیاج دارد. اگر شفت استپر موتور در حال انبساط و انقباض گیر کند یا شفت کثیف شده باشد و جلوگیری از ورود هوا به داخل موتور نمایید باید پدال گاز را گرفت تا هوا وارد موتور شود.

ب) گرم‌کن هوزینگ دریچه گاز

وظیفه این گرم‌کن جلوگیری از یخ زدن و گرم کردن پولکی دریچه گاز و نوک استپرموتر است.

اگر پولکی و یا نوک استپر موتور یخ بزنند عدم صحیح مقدار هوای ورودی به موتور باعث بدکار کردن و خاموش شدن خودرو می‌شود که باید پدال گاز را بگیرم تا خاموش نشود.

ج) سنسور دمای آب

از جمله وظایف سنسور دمای آب تنظیم دور آرم است که با ارسال درست دمای آب به ecu مقدار سوخت تنظیم می‌شود.

سنسور دمای آب سنسور کمکی سنسورهای مشخص‌کننده جرم هوای ورودی (دما و فشار هوای ورودی) به موتور هست. برای مثال اگر دمای آب موتور سرد باشد و سنسور دمای بالای را گزارش دهد با توجه به این اطلاعات سوخت پاشش می‌شود که باعث خاموش شدن موتور بدون گرفتن گاز شود.

د) گرفتگی سوزن انژکتور

وقتی‌که هوا سرد است سوخت بیشتری وارد موتور می‌شود تا راحت‌تر روشن شود و کار کند.

در صورت پاشش ضعیف در محفظه احتراق از طریق پاشش، انژکتور می‌تواند با رها کردن پدال گاز موتور خاموش شود. با شستشو انژکتورها ایراد برطرف می‌شود.

گرفتگی سوزن انژکتور
گرفتگی سوزن انژکتور

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموشی خودرو

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن موتور خودرو پس از روشن شدن آن بیان شده‌است:

یکی از دلایل می‌تواند خرابی در سیستم سوخت رسانی باشد. اگر فشار سوخت قبل از انژکتورها پایین باشد که می‌تواند از خرابی مغزی پمپ‌بنزین یا رگلاتور (فشارشکن) باشد گرفتگی سوخت پاش‌ها می‌تواند باعث پاشش ضعیف سوخت شود که باید شستشو داده شوند. همچنین خرابی در جرقه‌زنی خرابی کویل (ضعیف بودن آن)، دوده گرفتن شمع یا چرب شدن سر شمع مانع جرقه‌زنی قوی و مناسب می‌شود.

نکات فنی خودرو در رابطه با استارت خوردن زیاد در صبح

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با زیاد استارت خوردن خودرو در صبح‌ها بیان شده‌است:

الف) خرابی سنسور مپ (MAP)

وظیفه این سنسور ارسال تغییرات فشار هوای داخل مانیفولد هوا به ECU هست.

محل قرارگیری این سنسور مستقیماً بر روی مانیفولد هوا (پژو ۲۰۶، زانتیا، پراید) و یا بر روی سینی فن جلوی خودرو و با یک شیلنگ به مانیفولد وصل شده که در خودروی پژو ۴۰۵، سمند و پارس به این صورت است.

سنسور مپ دارای سه‌پایه است برای ارسال سیگنال، اتصال بدنه و برق ۵ ولت که برای فشار یک‌بار٫۵ ۴ ولت برق به‌صورت پالس برای Ecu ارسال می‌کند و برای کمترین فشار ۰/۲ ولت را به Ecu ارسال می‌کند.

ب) خرابی سنسور دمای آب

یکی از وظایف این سنسور ایجاد حالت ساسات است، یعنی با سرد بودن هوا در موقع استارت زدن به نسبت پایین بودن یا بالا بودن دمای آب، مقدار سوخت بیشتری وارد موتور شود تا راحت‌تر روشن شود.

در صورت اطلاعات اشتباه این سنسور که دمای آب رابه ecu ارسال می‌کند با استارت‌های زیاد روشن می‌شود.

ج) کم بودن فشار پمپ سوخت

در زمان سرد بودن، موتور خودرو نیاز بیشتر برای روشن شدن به سوخت دارد که باکم بودن فشار سوخت خودرو روشن می‌شود ولی به دلیل کم بودن فشار سوخت خاموش می‌شود.

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن در موقع تصادف

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن خودرو در موقع تصادف بیان شده‌است:

الف) کلید اینرسی

جریان ارسالی برای فعال کردن پمپ‌بنزین که از رله دوبل عبور می‌کند، در مسیر این جریان کلید اینرسی قرار دارد. اگر ضربه به خودرو وارد شود جهت جلوگیری از آتش‌سوزی برق ارسالی به پمپ‌بنزین توسط رله دوبل که قبل از آن سوئیچ اینرسی قرار دارد، قطع می‌شود.

Ecu > کلید اینرسی > رله دوبل > فیوز پمپ‌بنزین > مجموعه پمپ‌بنزین کلید اینرسی بین ecu و رله دوبل قرار می‌گیرد در صورت وارد شدن ضربه به خودرو برق ارسالی به رله دوبل قطع و باعث خاموش شدن خودرو می‌شود.

اگر در دور آرام بار اضافه به موتور وارد شود (روشن کردن کولر) موتور با لرزش کار می‌کند و یا خاموش می‌شود.

ب) استپر موتور

با وارد شدن بار اضافه به موتور (روشن کردن کولر) پیغام از مجموعه سیستم کولر به ecu ارسال می‌شود.

Ecu با توجه به پیغام دریافتی دستور باز کردن مسیر هوای ورودی به موتور که توسط استپر موتور انجام می‌شود را صادر می‌کند.

با وارد شدن هوای بیشتر زمان پاشش، سوخت نیز افزایش می‌یابد که باعث افزایش دور موتور (حدود ۵۰ دور در دقیقه) می‌شود.

در صورت خرابی استپ موتور و زیاد نکردن مسیر هوای ورودی باعث لرزش و یا خاموش شدن موتور می‌شود.

استپر موتور
استپر موتور

ج) آی سی استپر موتور

که اگر با تعویض استپر درست نشد باید ECU را بازکرده و آی سی مربوط به استپر را تعویض کنید.

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن موتور با چرخش فرمان هیدرولیک

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن خودرو با چرخش فرمان هیدرولیک بیان شده‌است:

الف) سنسور فشار فرمان هیدرولیک

چرخش هیدرولیک فرمان با تسمه دینام و تسمه کولر مشترک می‌باشد. این چرخش به‌وسیله پولی میل‌لنگ صورت می‌گیرد.

سنسور فشار هیدرولیک، مقدار فشار روغن را به ecu ارسال می‌کند. درصورتی‌که پیغام اشتباه ارسال کند ecu دستور اشتباه به استپر موتور می‌دهد و موتور با لرزش کار می‌کند یا خاموش می‌شود.

ب) استپر موتور

یکی از وظایف استپ موتور پایداری همیشگی موتور در شرایط کارکرد مختلف است که با عقب و جلو بردن شفت، خود این کار انجام می‌دهد. خراب بودن شفت استپ موتور و ثابت ماندن آن باعث لرزش موتور ودر نهایت خاموشی آن می‌شود.

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموشی خودرو با کاهش سرعت وقتی که دنده درگیر است

در زیر نکته‌ای از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن خودرو با کاهش سرعت وقتی که دنده درگیر بیان شده‌است:

سنسور سرعت خودرو

با رها کردن پدال گاز و کم شدن سرعت خودرو اطلاعات لازم برای مقدار حرکت برای عقب رفتن شفت استپ موتور که با دستور ecu انجام می‌شود را سنسور سرعت تأمین می‌کند.

در صورت خرابی سنسور سرعت و اطلاعات اشتباه باعث می‌شود موتور با کم بود هوا مواجه شود و خاموش گردد.

ایراد می‌تواند از پنیون داخل گیربکس، خوردگی دنده سنسور کیلومتر و یا ایراد در سیم‌کشی باشد.

نکات فنی خودرو
درگیری دنده

نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن خودرو زمانی که پدال ناگهانی رها می‌شود

در زیر نکته‌ای از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن خودرو زمانی که پدال ناگهانی رها می‌شود، بیان شده‌است:

خرابی استپر موتور

در خودروهای که سیستم سوخت‌رسانی آن‌ها غیر ترتیبی است با رها کردن پدال گاز اجازه عبور هوای اضافه پشت سوپاپ‌ها از وظایف استپ موتور است که در صورت خرابی آن موتور خاموش می‌شود.

در خودروهایی که سیستم سوخت‌رسانی آن‌ها ترتیبی (L90) استچون انژکتورها تک‌تک و زمان لازم پاشش می‌کند، یعنی زمان باز شدن سوپاپ پاشش دارند و نیاز به هوای اضافه ندارد.

نکات فنی خودرو در رابطه با Cut off کردن موتور قبل از رسیدن به خط قرمز

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با Cut off کردن موتور قبل از رسیدن به خط قرمز، بیان شده‌است:

الف) سنسور دور موتور (Engine speed sensor)

اگر فاصله هوایی بین سنسور دور موتور با دنده فلایویل کم شده باشد این فاصله بین ۰/۵ الى ۱/۵ میلی‌متر است. درصورتی‌که فاصله استاندارد سنسور تغییر کند که می‌تواند از جذب برادهای صفحه کلاچ کثیف شدن و یا میزان نبودن سفتی پیچ سنسور باشد باعث گزارش اشتباه به ecu می‌شود. در صورت لازم با یک واشر نسوز ۱ یا ۲ میل بین سنسور و دنده فلایویل فاصله را تنظیم می‌کنیم.

ب) ECU موتور

قطع شدن سیم‌کشی از ecu تا سنسور دریچه گاز بررسی شود. در خودروهایی که Ecu مدل ۲۰۰۰ دارند، می‌تواند خرابی سنسور فشار مانیفولد باعث کات اف زودهنگام شود.

ج) تایم نبودن موتور

در صورت تایم نبودن میل‌لنگ با میل‌سوپاپ زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌های هوا و دود به‌موقع و دقیق انجام نمی‌شود و باعث کاهش احتراق می‌شود که این کاهش احتراق با توجه به اطلاعات سنسورها و گزارش به واحد کنترل (ecu) سوخت موتور قطع می‌شود و درنتیجه باعث کاهش راندمان موتور می‌گردد.

تایم نبودن موتور
تایم نبودن موتور

د) خوردگی میل‌سوپاپ

خوردگی بادمک‌های میل‌سوپاپ با تغییر در زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها همراه است که این تغییر زمان باعث پر نشدن کامل محفظه احتراق از سوخت و هوا و با توجه به‌فرمان ای سی یو کات اف به وجود می‌آید.

نکات فنی خودرو در رابطه با شلاقی زدن دورسنج

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه باشلاقی زدن دورسنج، بیان شده‌است:

الف) سنسور دور موتور

به خاطر آهن‌ربا بودن سنسور گاهی برادهای آهن داخل پوسته کلاچ جذب سنسور می‌شود.

تجمع بیش از اندازه برادها بر روی سنسور ایجاد و ارسال پالس اشتباه برای ecu می‌گردد و باعث بدکار کردن خودرو خواهد شد.

افزایش مقاومت سنسور نیز می‌تواند باعث پالس اشتباه شود. مقدار مقاومت سنسور در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ اهم می‌باشد. در صورت مقاومت بیشتر سنسور ایراد دارد و باید تعویض گردد.

ب) سیم‌کشی از سنسور دور موتور تا پشت آمپر خودرو

در صورت پارگی و یا عایق نبودن کامل سیم‌کشی و یا شل بودن اتصالات باعث ایراد فوق می‌گردد.

نکات فنی خودرو در رابطه با دودکردن موتور

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با دودکردن موتور، بیان شده‌است:

الف) گرفتگی انژکتورها

مقدار پاشش سوخت با توجه به زمان باز بودن سوزن انژکتور است نه مقدار کورس سوزن و یا تغییر در قطر، درصورتی‌که سوزن انژکتور گیر کند و یا تغییر در قطر سوراخ پاشش آن گردد باعث پاشش اشتباه سوخت می‌شود که این ایراد باعث دود کردن موتور می‌شود.

ب) نشتی از ناحیه اورینگ انژکتور

اورینگ انژکتور برای آب‌بندی کردن سوخت است. آب‌بندی نکردن سوخت و تغییر در نسبت سوخت و هوا باعث ایجاد دود سیاه خروجی از اگزوز می‌گردد.

ج) برنامه‌ریزی ایپرام ECU

برق منفی و دستوردهنده زمان پاشش انژکتورها از ecu تأمین می‌شود. در صورت دستور اشتباه از طرف برنامه‌ریزی ecu می‌تواند باعث ایراد فوق گردد.

د) سنسور اکسیژن (lambda sensor)

سنسور اکسیژن که بر روی مانیفولد دود نصب می‌شود. با دود خروجی از اگزوز رابطه مستقیمی دارد. کم و یا زیاد بودن اکسیژن خروجی دود عمل کرد صحیح ecu را که می‌تواند از خطای سنسورها، عدم عمل کرد خود ecu و غیره باشد را نشان می‌دهد.

عکس‌العمل سنسور در برابر اکسیژن، تولید ولتاژ بین ۰٫۱۷ (سوخت رقیق و غنی) تا ۰٫۹۷ (فقیر بودن سوخت) تغییر می‌کند.

اطلاعات اشتباه به ecu از طرف سنسور اکسیژن باعث تغییر در سوخت ورودی به محفظه احتراق می‌شود که می‌تواند باعث تولید دود سیاه خروجی و آلودگی شود.

خرابی سنسور اکسیژن
خرابی سنسور اکسیژن

نکات فنی خودرو در رابطه با دود کردن موتور وقتی گاز کم یا زیاد می‌شود

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با دودکردن موتور وقتی گاز کم یا زیاد می‌شود، بیان شده‌است:

الف) سنسور سرعت خودرو

از وظایف سنسور سرعت خودرو تشخیص دنده درگیر و تصحیح دور آرام در هنگامی‌که خودرو در حال حرکت است. با تغییر در گاز موتور دور آرام تغییر می‌کند که اطلاعات سنسور خودرو تأثیرگذار است. در صورت خراب بودن سنسور سرعت، اختلاف زیاد در نسبت سوخت به هوا باعث دود کردن موتور موقع گاز دادن می‌شود.

ب) گرفتگی و کثیفی فیلتر بنزین

فیلتر بنزین وظیفه تصفیه ناخالصی‌های سوخت بین ۸ تا ۱۰ میکرون را دارد. در سیستم انژکتوری با توجه به کنترل دقیق سوخت توسط انژکتور اگر ناخالصی‌ها توسط فیلتر گرفته نشود باعث ایراد می‌گردد.

ج) سنسور دریچه گاز

یکی از وظایف اصلی سنسور دریچه گاز تشخیص مقدار جرم هوای ورودی به موتور است که با اطلاعات این سنسور و سنسورهای دیگر مقدار جرم هوا تعیین می‌شود. گزارش اشتباه سنسور برای مدیریت موتور باعث عدم تنظیم سوخت و هوای ورودی به موتور می‌شود.

نکات فنی خودرو در رابطه با ریپ زدن خودرو

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با ریپ زدن خودرو وقتی که در سربالایی دنده معکوس می‌زنیم، بیان شده‌است:

الف) سنسور سرعت چرخ

سنسور سرعت، دارای پنیونی است که روبروی دنده کیلومتر گیربکس قرار می‌گیرد. با گردش دنده کیلومتر که بر روی شفت خروجی گیربکس که همان سرعت پلوسها (سرعت چرخ‌ها) می‌باشد با پنیون سنسور کیلومتر در ارتباط است، سنسور سرعت با هر دور گردش میل‌لنگ ۸ پالس به ecu گزارش می‌دهد. Ecu با توجه به اطلاعات به‌دست‌آمده از سنسور سرعت دنده درگیر را تشخیص می‌دهد. در صورت خرابی سنسور در موقع تعویض دنده خودرو ریپ می‌زند.

ب) پمپ‌بنزین

فشار سوخت پشت انژکتورها که توسط رگلاتور تنظیم و کنترل می‌شود در حدود ۵/۲ تا ۵/۳ بار می‌باشد در صورت نیم‌سوز شدن پمپ‌بنزین و ایراد در آن کاهش فشار باعث کم‌آوردن سوخت در سربالایی (زیر بار) می‌شود و خودرو با ایراد فوق دچار می‌گردد.

ج) فیلتر بنزین

کثیف بودن فیلتر و گرفتگی فیلتر نیز دلیل بر کم شدن فشار سوخت پشت انژکتورها می‌باشد. مخصوصاً اگر فشار قبل از فیلتر نرمال باشد.

اگر رگلاتور داخل پمپ باشد فشار نزدیک به سه و اگر فیلتر قبل از رگلاتور باشد فشار بین ۵ تا ۶ بار است.

فیلتر بنزین
فیلتر بنزین

نکات فنی خودرو در رابطه با سکته کردن خودرو در شتاب گیری

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با سکته کردن خودرو در شتاب گیری، بیان شده‌است:

الف) خرابی فیلتر بنزین

موقع شتاب گیری موتور نیاز به سوخت بیشتری دارد و زمان پاشش انژکتورها بیشتر می‌شود در صورت ایراد در فیلتر سوخت و کاهش فشار سوخت پشت انژکتورها خودرو مکث می‌کند.

ب) شمع‌ها و وایر

سه عوامل سوخت، هوا و جرقه باعث احتراق می‌شود. جرقه باید مناسب باشد تا مخلوط سوخت و هوای واردشده به موتور احتراق کامل و حاصل خروجی آن دی‌اکسید کربن؛ بخارات آب و نیتروژن باشد. در صورت دمای بالا و ایراد در شمع و وایر تولید اکسید نیتروژن می‌کند.

ج) سنسور دریچه گاز

خراب بودن سنسور دریچه گاز و ارسال اطلاعات اشتباه به ecu باعث نامشخص بودن مقدار هوای ورودی به موتور و از طرفی چون مقدار سوخت واردشده به محفظه احتراق با توجه به مقدار هوای ورودی به موتور بستگی دارد، عدم ارسال اطلاعات درست به ecu باعث مکث خودرو می‌گردد.

د) سنسور فشار مانیفولد

ولتاژ سنسور فشار هوای ورودی بین ۰٫۲ تا ۴٫۸ ولت متغیر است که هر چقدر ولتاژ ارسالی بیشتر باشد نشان‌دهنده فشار بیشتر هوا داخل مانیفولد است. مقدار فشار بیشتر در مانیفولد و ارسال به ecu باعث مشخص کردن جرم هوای ورودی است (به همراه اطلاعات سنسور دمای هوا و پتانسیومتر دریچه گاز). در صورت ارسال ولتاژ اشتباه به ای سی یو باعث تغییر در مقدار سوخت می‌شود و موتور مکث می‌کند.

ه) کویل

مخلوط سوخت و هوای وارده به موتور با جرقه شمع احتراق می‌گیرد. خرابی در جرقه باعث عدم احتراق کامل می‌شود و احتراق ضعیف باعث مکث موتور می‌گردد.

نکات فنی خودرو در رابطه با سوخت بالا

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با راندمان پایین و سوخت بالای خودرو، بیان شده‌است:

الف) خراب شدن و نیم‌سوز شدن کویل

تولید ولتاژ بالا به مقدار و اندازه لازم برای جرقه‌زنی شمع‌ها وظیفه کویل می‌باشد. کوئل از دو سیم‌پیچ اولیه که با افت ولتاژ در آن باعث تولید ولتاژ بالا در سیم‌پیچ ثانویه می‌کند تشکیل‌شده است. Ecu با قطع و وصل کردن ولتاژ منفی در سیم‌پیچ اولیه مقدار و زمان جرقه‌زنی را در شمع‌ها تعیین می‌کند. در صورت خرابی و افزایش مقاومت سیم‌پیچ‌های کویل ولتاژ پایین و درنتیجه کاهش جرقه‌زنی باعث کاهش راندمان موتور احتراق ناقص و مصرف سوخت بالا خواهد شد.

ب) کثیف بودن فیلتر هوا

جرم هوای ورودی به موتور را سنسورهای مربوطه به‌صورت دقیق به ecu اطلاع می‌دهند. اگر فیلتر هوا کثیف باشد مقدار هوای وارده به موتور کم و نسبت سوخت به هوا باتوجه به نیاز موتور کافی نباشد کاهش راندمان موتور می‌شود.

ج) شمع و وایرها

ولتاژ بالای کویل از طریق وایر شمع به شمع انتقال داده می‌شود. در صورت مقاومت بالای وایرها در ارسال ولتاژ به شمع و یا تنظیم نبودن دهانه شمع باعث جرقه ضعیف می‌گردد.

شمع و وایر
شمع و وایر

د) سوختن واشر سر سیلندر

وظیفه آب‌بندی کردن و جلوگیری از خروج کمپرس موتور بین سر سیلندر و سیلندر به عهده واشر سرسیلندر می‌باشد. اگر واشر سر سیلندر بسوزد و آب‌بندی لازم را نتواند انجام دهد باعث فرار کمپرس و کاهش توان موتور می‌شود.

ه) تایم نبودن

ارتباط بین میل‌لنگ و میل‌سوپاپ به‌وسیله تسمه تایم وصل شده‌اند، زمان دقیق باز شدن سوپاپ هوا و اجازه ورود هوا داخل محفظه احتراق و خروج دود به‌وسیله سوپاپ دود انجام می‌شود. اگر موتور تایم نباشد تغییر در زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها می‌شود که باعث خوب پر نشدن موتور و خارج نشدن دود کامل از موتور، کاهش توان موتور را به همراه دارد.

و) خرابی پمپ‌بنزین

وقتی باک پایین‌تر از موتور قرار دارد به‌وسیله پمپ‌بنزین با فشار معین سوخت وجود دارد. خرابی در مجموعه پمپ‌بنزین باعث کاهش فشار سوخت می‌شود، کم شدن فشار سوخت باعث کم بود سوخت به هوا داخل موتور و کاهش توان موتور و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

ز) گرفتگی سوزن انژکتور

مقدار پاشش سوخت داخل موتور با توجه به مدت‌زمان باز بودن سوزن انژکتور انجام می‌گیرد. در صورت گرفتگی سوزن انژکتور در موقع باز بودن پاشش سوخت زیاد باعث عدم احتراق کامل و کاهش توان موتور می‌شود.

نکات فنی خودرو در رابطه با بی‌مورد گاز خوردن خودرو

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با بی‌مورد گاز خوردن خودرو، بیان شده‌است:

الف) استپر موتور

مجموعه کنترل دور آرام بین بار موتور و مقدار گشتاور تولیدی تعادل برقرار می‌کند تا سرعتی ثابت در دور آرام فراهم شود. وقتی موتور در دور آرام کار می‌کند دریچه گاز کاملاً بسته است. برای تأمین هوای موردنیاز در دور آرام از یک مدار کنارگذر که کنار دریچه گاز قرار دارد و با توجه به عقب و جلو رفتن نوک شفت موتور مرحله‌ای کنترل می‌شود. مقدار باز و یا بستن مسیر هوا را آی سی یو کنترل می‌نمایید. در صورت خرابی استپ موتور با وارد شدن هوای اضافه داخل موتور باعث گاز خوردن با دور بالا می‌گردد.

ب) دریچه گاز سنسور

هنگامی‌که موتور در دور آرام کار می‌کند دریچه گاز کاملاً بسته است و هیچ هوایی وارد موتور نمی‌شود. خرابی در سنسور دریچه گاز باعث عدم اطلاعات صحیح به آی سی یو و باعث گاز خوردن بی‌مورد در دور آرام می‌گردد.

ج) سنسور فشار هوای ورودی

سنسور فشار هوای ورودی تعیین‌کننده مقدار بار روی موتور برای آی سی یو هست و یکی از سنسورهای است که مقدار جرم هوای ورودی را به آی سی یو گزارش می‌دهد، خرابی در سنسور map باعث تغییر در مقدار هوای ورودی به موتور و از طرفی گاز خوردن بی‌دلیل موتور می‌شود.

د) ایراد سیم، پدال و دریچه گاز

تنظیم نبودن سیم گاز تا دریچه گاز باعث گاز خوردن بی‌مورد می‌گردد.

ه) نشتی هوا از هوزینگ دریچه گاز

عدم ابندی هوزینگ دریچه گاز با مانیفولد و یا هواکش ورودی هوا باعث نشتی هوا می‌گردد. نشتی از طرف هوزینگ می‌تواند دلیل گاز خوردن بی‌دلیل موتور باشد.

و) سنسور دور موتور

سنسور دور موتور که روبه روی چرخ دندنه فلایویل قرار دارد با توجه به گردش فلایویل دور میل‌لنگ را به آی سی یو اطلاع می‌دهد. بالا بودن مقاومت سیم‌پیچ آن و یا تنظیم نبودن و خرابی آن باعث دور اشتباه و گاز خوردن موتور می‌شود.

نکات فنی خودرو در رابطه با نوسان دورموتور در دور آرام

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با نوسان دورموتور در دور آرام، بیان شده‌است:

الف) سولفاته شدن ترمینال‌های سوکت دریچه گاز

در اثر کارکرد یا مرطوب شدن ترمینال‌های باعث افزایش مقاومت و کاهش جریان می‌گردد، عدم ارتباط و اطلاع صحیح از مقدار باز بودن دریچه گاز برای آی سی یو سبب نوسان دور موتور می‌شود.

ب) خرابی استپر موتور

یکی از وظایف مهم استپ موتور تنظیم نوسانات دور موتور است و خرابی استپر موتور باعث تنظیم نبودن مقدار هوای ورودی به موتور و ایجاد نوسان در دور موتور می‌شود.

ج) نشتی هوا از اتصالات مجموعه هواکش تا دریچه

مقدار هوای وارده به موتور با توجه به مکش سیلندر انجام می‌شود. هر چه دور پیستون بیشتر شود سیلندر به مقدار هوای بیشتری نیاز دارد، در صورت نشتی از اتصالات هواکش به مقدار نیاز هوا وارد موتور نمی‌شود و باعث نوسان در دور می‌گردد.

د) کثیف شدن نوک سنسور دور موتور

سنسور دور موتور با زیادشدن دور موتور ولتاژ بیشتری تولید می‌کند و به ecu گزارش می‌دهد. در صورت کثیف شدن نوک سنسور و عدم ارتباط با چرخ‌دنده فلایویل باعث گزارش دور موتور اشتباه و نوسان می‌شود.

ه) انژکتورها

پاشش سوخت بیشتر یا کمتر سوخت توسط انژکتورها سوخت می‌تواند دلیل این ایراد باشد.

و) شمع‌ها

تنظیم نبودن دهانه شمع و یا جرقه ضعیف شمع‌ها باعث عدم جرقه درست و در دور موتور پایین با توجه به بار موتور نوسان دور پیدا می‌کند.

ز) فرار یا فشار روغن

فرار روغن یا فشار روغن در بعضی خودروها ازجمله پژو ۲۰۶، موتور ef7 و ۹۰ L باعث نوسان دور موتور می‌شود.

فرار یا فشار روغن
فرار یا فشار روغن

نکات فنی خودرو در رابطه با نوسان دور موتور در دورهای بالا

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با نوسان دورموتور در دورهای بالا، بیان شده‌است:

الف) کثیف بودن یا آب خوردگی سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز که مقدار باز بودن دریچه گاز را مشخص می‌کند در صورت آب خوردگی سوکت آن و یا کثیف شدن باعث عدم اطلاعات صحیح به آی سی یو می‌شود و نوسان دور موتور را به همراه دارد.

خرابی سنسور دور موتور

مقدار ولتاز تولیدی این سنسور بالای دو ولت است و همچنین مقدار مقاومت داخلی سیم‌پیچ آن بین ۳۰۰ تا ۴۸۰ اهم است که به‌وسیله مولتی متر بررسی گردد، در صورت مغایرت سنسور ایراد دارد.

نکات فنی خودرو در رابطه با خموش شدن خوردو در هنگام گاز دادن

در زیر چند نکته از نکات فنی خودرو در رابطه با خاموش شدن خودرو در هنگام گاز دادن، بیان شده‌است:

الف) ضعیف شدن فشار سوخت

فشار سوخت پمپ‌بنزین ۵ الی ۶ بار است که بیش از نیاز فشار سوخت پشت انژکتورها هست تا در دورهای بالا دچار کم بود سوخت نشود، در صورت ضعیف شدن پمپ‌بنزین فشار سوخت کم و با گاز دادن موتور خاموش می‌شود.

ب) پتانسیومتر دریچه گاز

اگر پتانسیومتر دریچه گاز خراب باشد با گاز دادن مقدار هوای وارده به موتور با مقداری که سنسور به آی سی یو گزارش می‌دهد یکی نیست و می‌تواند با گاز دادن موتور خاموش شود.

ج) گرفتگی سوزن انژکتور

سوراخ‌های سوزن انژکتور در دورهای بالا که بار بیشتری بر روی موتور است اهمیت زیادی دارند. در صورت گرفتگی سوزن انژکتور پاشش سوخت به‌اندازه نیاز موتور نیست و خاموش می‌شود.

اطلاعات بیشتر در مورد نکات فنی خودرو

با عضویت در اپلیکیشن واسط‌کالا می توانید وسایل نقلیه‌ی مورد نظر خود را با قیمت مناسب و بدون دردسر خرید و فروش کنید.

نظرات
یونس

یونس

برای رفع گرفتگی سوزن انژکتور

رضا

رضا

این مطلب برای کسانی که از تعمیرات خودرو چیزی نمیدانند خیلی مناسبه بنظرم هر راننده باید این مطالب را بداند

ثبت نظر