کسب و‌ کار در خانه

مرتضی عسکری | 16 اردیبهشت 1399

هنگامی‌که در فکر شروع کردن یک کسب و‌ کار در خانه هستید، بهتر است که قبل از هر کاری، ماهیت
آن کسب‌ و کار را در نظر بگیرید. برخی از مشاغل مناسب فعالیت در خارج از خانه بوده و برخی دیگر را می‌توان در خانه هم انجام داد. نکته مهمی که باید در نظر گرفت، این است که آیا ایجاد کسب‌وکار در خانه برای همسایگان اختلال ایجاد خواهد کرد؟ در بخش ذیل نکات مهمی در رابطه با انتخاب مشاغل مناسب در خانه ارائه‌شده است.

چند سوال پیرامون کسب و‌ کار در خانه

آیا کسب‌ و کار شما مستلزم رفت‌وآمد زیاد مراجعه‌کنندگان و مشتریان است؟ برای مثال، دوره‌های آموزشی مالیات و یا کلاس‌های موسیقی؟ آیا شیوه‌های دیگری هم در رابطه با این‌ها وجود دارند؟ به‌عنوان نمونه، آیا می‌توانید بجای مراجعه مشتریان به محل کارتان، شما به محل آن‌ها رجوع کنید؟ آیا کسب‌وکار موردنظر شما نیازمند فضای زیادی برای اهدافی هم چون ذخیره موجودی انبار تهیه سفارش‌ها و یا انجام برخی خدمات هم چون تعمیر خودرو می‌باشد؟ آیا این کسب‌وکار عوارض جانبی نامطلوبی دارد؟ مثل سروصدا، آلودگی هوا، بوی تعفن و زباله زیاد یا سمی.

چنانچه خواهان این باشید که عرضه‌کنندگان مواد اولیه (تأمین‌کنندگان) روابطشان را با شما گسترش دهند، می‌بایست روابط حسنه‌ای را بر پایه اعتماد و وفاداری با آن‌ها ایجاد کنید. یک گام مهم این هست که صورت حساب‌هایتان را به‌موقع پرداخت نمایید. این عمل منجر به ایجاد روابط مطلوبی بین شما و عرضه‌کنندگان مواد اولیه خواهد شد و درنتیجه، آن‌ها در صورت درخواست شما، محصولات یا خدمات بیشتری ارائه خواهند نمود. به‌عنوان‌مثال، اگر شما نیاز داشته باشید که یک سفارش را سریع تحویل بگیرید یا نسیه بخواهید، آن‌ها به‌احتمال قوی درخواست شما را رد نمی‌کنند. اگر عرضه‌کنندگان مواد اولیه، خدمات به‌موقع و مطمئنی را برای شما ارائه دهند، شما نیز می‌توانید خدمات مناسبی را برای مشتریان خود فراهم‌سازید.

کسب و کار در خانه
کسب و کار در خانه

مشاغل اختصاصی مناسب در خانه

 • مشاغلی که معمولاً در فضای اداری فعالیت می‌کنند، مثل انتشارت و مجله آرایی، امور دبیرخانه وحسابداری، طراحی گرافیک و برنامه‌ریزی کامپیوتری.
 • مشاغل خدماتی مثل نظافت منازل، ساخت‌وساز و یا تعمیرات منازل (بتون کاری، تجاری، لوله‌کشی و غیره)، خصوصاً زمانی که بخش عمده‌ای از کار در محل مشتریان صورت بگیرد.
 • مشاغلی که معمولاً در فضای اداری فعالیت می‌کنند، مثل انتشارت و مجله آرایی، امور دبیرخانه وحسابداری، طراحی گرافیک و برنامه‌ریزی کامپیوتری.

هماهنگ کردن آنچه شما می‌خواهید و آنچه می‌توانید در خانه انجام دهید، مهم‌ترین بخش در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب خانه به‌عنوان محل کار است. در صورت تمایل به شروع کسب‌ و کار در خانه، بهترین رویکرد این است که مهارت‌ها و علایقتان را با نیازهای بازار و تجارت همسو سازید؛ سپس از خود بپرسید که آیا نیازهای فوق را می‌توان از طریق شروع فعالیت در فضای خانه برآورده کرد یا نه. به‌طورکلی، شروع کسب و‌ کار در خانه بایستی راضی‌کننده و سودمند باشد.

نحوه تعامل با مشتریان در رابطه با کسب و‌ کار در خانه

هنگام کار در خانه، باید اطمینان حاصل نمایید که مشتریان، مراجعه‌کنندگان و عرضه‌کنندگان مواد اولیه، شما و کسب‌ و کارتان را جدی گرفته‌اند. شما می‌توانید این امر را با در نظر گرفتن نکات زیر عملی کنید:

 • زمانی که احتمال می‌دهید با مشتریان، مراجعه‌کنندگان و تأمین‌کنندگان ملاقات خواهید داشت لباسی را بپوشید که متناسب با شغلتان است. اگر شغل شما مستلزم ملاقات‌های مکرر و غیرمنتظره از سوی هرکدام از این سه گروه است، می‌بایست همواره آن لباس را به تن داشته باشید.
 • هنگام شروع فعالیت خود در محیط کاری، اطمینان حاصل نمایید که مشتریان، مراجعه‌کنندگان وتامین کنندگان با یک فضای کاری حرفه‌ای روبرو خواهند شد، نه یک محیط زندگی شخصی. در صورت امکان، برای کسب‌وکارتان یک درب ورودی مستقل و یا یک ساختمان جدا در نظر بگیرید.
 • تماس‌های تلفنی اتاق را به‌صورت حرفه‌ای پاسخ دهید. اگر از یک خط تلفن مشترک برای خانه و کار استفاده می‌کنید، نیازی نیست که جواب تلفن را با عنوان کسب‌وکارتان شروع کنید، یک “سلام” مؤدبانه کفایت می‌کند. اگر نمی‌توانید شخصاً تلفن خود را جواب دهید، در این حالت می‌توانید از منشی تلفنی استفاده کنید. حتماً نمی‌خواهید که مشتریان و مراجعه‌کنندگان احتمالی شما به تماس خاتمه دهند؛ چراکه ممکن است آن‌ها فکر کنند که شماره اشتباه است. شما به‌عنوان صاحب و مسئول یک کسب‌وکار خانگی باید قادر باشید تا هنگام سروکار داشتن با مشتریان و مراجعه‌کنندگان، به اعتبار و شهرت خوب خودتان تکیه کنید.

چند نکته مهم

 • به تعهدات خود عمل کنید، خواه ارائه محصول باشد یا انجام خدمات و یا ارائه هر دو باهم.
 • فراتر از توانایی‌های عملی خود به کسی قول ندهید. شرایطی را فراهم کنید تا مشتریان شما بجای ناامید شدن، از عمل کردتان بسیار خشنود و راضی باشند.
 • محصولات یا خدمات خود را به‌موقع تحویل دهید. چراکه اگر به‌موقع تحویل ندهید، این احتمال وجود دارد که به‌موقع با شما تسویه‌حساب نکنند.
نحوه‌ی تعامل با مشتریان
نحوه‌ی تعامل با مشتریان

نحوه تعامل با خانواده و همسایگان در رابطه با کسب و کار در خانه

درصورتی‌که کسب‌ و کار شما به‌دور از خانه است، موضوع تعامل با خانواده و همسایگان مطرح نخواهد شد. محیط کار سنتی شامل مرزهای طبیعی برای افراد حاضر در زندگی شخصی شما می‌باشد. با این وجود، درصورت شروع کسب و کار در خانه مجبورید مرزهایی را ایجاد کنید تا کسب‌ و کارتان به همراه زندگی شخصیتان به‌آرامی تداوم داشته باشند. برای ایجاد این مرزها چه می‌توانید بکنید؟ تکنیک ذهنی “خانه” از “کار” اولین گام در این فرآیند است. بخش دیگر در تعیین این مرزها، تصمیم‌گیری در مورد نحوه تعامل با همسایگان، دوستان و اعضای خانواده خصوصاً در حین کار است موضوع دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید، این است که همسایگان، دوستان و یا اعضای خانواده از شما درخواستی در ارتباط با کسب‌وکارتان داشته باشند.

اگر خواستار این هستید که کسب و کارخانگی شما جدی گرفته شود و حتماً در این کار موفق شوید، بایستی از قبل خود را برای رویارویی با چنین مسائلی آماده‌سازید. شما به‌عنوان فردی که در خانه کار می‌کنید، با موضوعاتی مواجه خواهید شد که افراد شاغل در شرایط کاری سنتی آن را تجربه نمی‌کنند. هنگام کار در خانه، وظیفه شما این است که به نزدیکان خود یعنی اعضای خانواده، دوستان و همسایگانتان بفهمانید که هنگام کار کردن، آنجا فقط محل کسب‌وکار است.

راهکاری جهت متوجه ساختن دوستان برای جدی گرفتن شما در هنگام کار

چگونه می‌توانید همسایگان، خانواده و دوستانتان را متوجه سازید که هنگام کار، شما را جدی گرفته و مزاحمت ایجاد نکنند؟ تعیین یک محیط کاری مستقل می‌تواند بسیار مؤثر باشد، خصوصاً اگر درب را پشت سرتان ببندید تا کسب‌ و کارتان از فضای خانه به دور باشد. اگر شرایط فوق‌الذکر مقدور باشد، بازهم کافی نخواهند بود. زمانی که افراد می‌خواهند به‌صورت تلفنی و یا حضوری مزاحم کارتان شوند، باتدبیر و مهارت کامل به آن بفهمانید که نمی‌خواهید کارتان متوقف شود.

برای مثال، بگویید که بر روی چیزی کار می‌کنید، یا در حال انجام یک مکالمه کاری هستید، در کنار یکی از کارکنان خود هستید و یا اینکه در یک جلسه حضور دارید. سپس به آن‌ها بگویید که چه موقع بیکار خواهید شد و اطمینان حاصل کنید که ملاقاتتان با آن‌ها خارج از ساعت معمول کاری خواهد بود. کمی طول خواهد کشید تا همسایه‌ها، دوستان و خانواده، هم چون خودتان، کسب‌ و کارتان را جدی بگیرند.

تعامل با خانواده و همسایگان در هنگام کار
تعامل با خانواده و همسایگان در هنگام کار

راهکارهای جلوگیری از احساس انزوا در رابطه با کسب و‌ کار در خانه

در صورت شروع یک کسب و‌ کار در خانه مراحل زیر را برای جلوگیری از احساس دورافتادگی و انزوا و نیز حفظ ارتباطات تجاری، انجام دهید:

 • به گروه‌های حرفه‌ای همچون سازمان‌ها با انجمن‌های صنفی ملحق شوید.
 • به آن دسته از گروه‌های حرفه‌ای ملحق شوید که در آن‌ها افراد در خانه و یا در کسب‌ و کارهای کوچک مشغول کارند.
 • در کلاس‌هایی شرکت کنید که به حرفه شما مرتبط بوده و یا به آن‌ها علاقه دارید.
 • در رویدادهایی که محافل تجاری، میزبان آن‌ها هستند، شرکت کرده و با خودتان آن‌ها را برگزار نمایید.

در هر جا و شرایطی که هستید از فرآیندهای ارتباطات و تعاملات تجاری آگاه باشید. هرگز باشگاه‌های ورزشی، سوپر مارکت‌ها، کتاب‌فروشی‌ها یا میهمانی‌های همسایگان را نادیده نگیرید؛ چراکه این مکان‌ها اغلب مملو از افرادی هستند که ممکن است علایق مشترکی با شما داشته باشند. کسب و کار در خانه می‌تواند تمرکز کردن بر کار را دشوار سازد.

تمرکز کردن بر روی کار با رعایت نکات زیر

عوامل مختل‌کننده زیادی وجود دارند که در محیط‌های کار سنتی پیدا نمی‌شوند. برای مثال، درخواست‌هایی که باید انجام شوند و نیز وقفه‌هایی که از سوی دوستان، خانواده و همسایگان ایجاد می‌شوند. در محیط کار خانگی، تفریحات و لذت‌هایی هم چون تماشای تلویزیون و یا رفتن به ساحل در یک روز گرم تابستانی، می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، زیرا کسی رئیس نیست که به او پاسخ‌گو باشیم.

شما می‌توانید با دوری جستن از هرگونه وقفه و عوامل مزاحم، بر روی کار خود تمرکز بیشتری داشته باشید. از موارد ذیل دوری‌کنید:
آشپزخانه ( مگر اینکه محل کارتان فقط آشپزخانه باشد)، اتاق‌هایی که در آن‌ها تلویزیون و رادیو همیشه روشن هستند، جایی که صدای خیابان و ترافیک شما را اذیت می‌کند و غیره. تحمل و بردباری شما در برابر حواس پرتی‌های موجود یک مسئله کاملاً شخصی است. برخی از مردم قادر هستند تا یک رُمان کامل را با وجود صدای بلند تلویزیون بنویسند، این در حالی است که برخی دیگر برای نوشتن یک جمله نیازمند سکوت کامل هستند.

کسب و کار در خانه
کسب و کار در خانه

مقررات پوشش لباس در رابطه با کسب و‌ کار در خانه

هنگام کار در خانه، انتخاب نوع پوشش و لباس به عهده خودتان است، اما خیال نکنید که کار کردن در خانه می‌تواند به معنای پوشیدن رخت حمام باشد، به راه‌کارهایی فکر کنید که شمارا به بهترین نتایج سوق می‌دهند.

زمانی که در مورد نوع لباس در رابطه با کسب و‌ کار در خانه تصمیم‌گیری می‌کنید، از این حقیقت غافل نشوید که بخش بزرگی از تصمیم شما در انتخاب خانه به‌عنوان محل کار تا حدود زیادی بر اساس تمایل شما بر تعیین قوانین خودتان در محل کار بستگی دارد. اگر احساس می‌کنید که می‌توانید بدون محدویت‌های کسب‌وکارهای سنتی، سوددهی بیشتری داشته باشید، آن محدودیت‌ها را کنار بگذارید. باکارهایی که انجام می‌دهید تنها کسی که تحت تأثیر قرار می‌دهید خودتان هستید. اگر با مشتریان مراجعه‌کنندگان، تأمین‌کنندگان و با همتایان شغلی خود جلسه دارید، بر طبق اصول رایج در کسب‌وکارتان لباس بپوشید، اما هنگام کار در خانه، کسی نیست که او را تحت تأثیر بگذارید.

نکته

به‌هرحال، مناسب نیست به خاطر نوع لباستان، توسط افراد دیگر و در سطح حرفه‌ای، خودتان به همراه کسب‌وکارتان نادیده گرفته شوید. البته این بدان معنا نیست که هنگام ملاقات با دیگران، بایستی لباس رسمی (کت‌وشلوار) بپوشید، اگرچه این پوشش در شغل و رشته شما لباس سنتی محسوب نشود در برخی از مشاغل، پوشیدن لباس خاکستری، بسیار خوب محسوب می‌شود. درحالی‌که در سایر رشته‌ها، احتمالاً هیچ‌چیز جز یکدست کت‌وشلوار رسمی، کافی نباشد. درصورتی‌که نتوانید شرایط را درست تشخیص دهید بجای لباس‌های غیررسمی، بهتر است لباس رسمی بپوشید.

تمرینات جسمانی هنگام کسب و‌ کار در خانه

کار کردن در خانه تغییراتی را در سبک زندگی اکثر مردم ایجاد می‌کند. در اینجا پیشنهاد‌هایی برای انجام تمرینات جسمانی هنگام کسب و کار در خانه به‌منظور جلوگیری از عوارض سوء آن ارائه‌شده است:

 • به یک باشگاه سلامتی ملحق شوید که هزینه و زمان رفت‌وآمد زیادی را از شما تلف نکند.
 • در یک تیم ورزشی محلی عضو شده یا اگر نباشد آن را تشکیل دهید.
 • ورزشی را ادامه بدهید که به‌تنهایی می‌توانید آن را انجام دهید، هم چون دویدن، پیاده‌روی یا کار با وزنه.

تنظیم وضعیت دفتر

اگر کسب‌ و کارتان در محل خانه شما باشد، بنابراین محیط خانه تأثیر زیادی بر موفقیت فعالیت اقتصادیتان خواهد داشت. برای حصول اطمینان از مثبت بودن این تأثیر، شما می‌بایست دفتر کار را به‌گونه‌ای تنظیم کنید تا به یک وسیله کارآمد و مؤثر در کسب‌وکارتان تبدیل شود. زمانی که شما با مشتریان، مراجعه‌کنندگان، عرضه‌کنندگان، خانواده، دوستان، همسایگان و حتی خودتان، سروکار دارید، دفتر کار بایستی بهره‌وری و کارآمدی را بیشتر کند. ایجاد چنین محیط پرانگیزه و کارآمدی نیازمند انتخاب عاقلانه تجهیزات مربوط به کسب‌وکار و ارتباطات، منابع اطلاعات، مطابقت با شرایط بومی و سایر محدودیت‌ها می‌باشد.

همچنین برای اینکه از هرگونه هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید اقدامات فوق بایستی با حداقل هزینه صورت بگیرند. کارآمدی و هزینه به‌عنوان دو مسئله مهم در ایجاد یک فضای کاری تلقی می‌شوند. دفتر کار خانگی شما باید این امکان را فراهم سازد تا شما بدون ایجاد اختلال اضافی در انجام امورات خانگی، به سایر وظایف مهم شغلتان برسید، البته این کار نباید به بهای قرار گرفتن در شرایط دشوار انجام شود.

انتخاب کدام بخش از خانه برای کار؟

نوع محصول و یا خدمتی که کسب‌ و کار شما ارائه می‌دهد تا حدود زیادی معین می‌کند که کدام قسمت از خانه را برای کار کردن انتخاب کنید. درصورتی‌که قرار باشد مشتریان و مراجعه‌کنندگان، به محل کار شما بیایند، بهترین کار این خواهد بود که بخشی از خانه انتخاب شود که از سایر بخش‌های خانه، کاملاً جدا باشد. انجام این کار باعث ایجاد مفهوم واقعی کسب‌ و کار می‌شود. علاوه براین تا حد امکان، فضای کار شما باید به‌گونه‌ای باشد که مشتریان و مراجعه‌کنندگان بتوانند در داخل دفتر کارتان قدم گذاشته و کمی راه بروند.

در صورت امکان، وجود یک درب ورودی مستقل در محیط کار می‌تواند بسیار عالی باشد. اگر شغل شما دربرگیرنده کار کردن با ابزار برقی، تجهیزات پر سروصدا با رنگ و سایر مواد بد بو باشد، باز ممکن است به یک محیط کاری نیاز داشته باشید که بتوانید کار دفتری شغل خود را انجام دهید. با در نظر گرفتن صنف شغل شما، تمامی نشانه‌ها حاکی از این هستند که باید قسمتی از خانه را انتخاب نمایید که از عمل کرد سایر بخش‌های خانه مستقل باشد.

کسب و کار در خانه
کسب و کار در خانه

تجهیزات محل کار خانگی

در اکثر موارد، پیشنهاد برای تهیه تجهیزات، ابزار، اثاثیه و سایر ملزومات کسب‌ و کار در خانه یکسان هستند حال چه در داخل خانه و یا چه در یک محیط کاری مستقل و بیرون از خانه باشد. اساساً شما باید به این اموال به‌عنوان سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ارزشمند نگاه کنید که پس از بررسی دقیق نیازهایتان فراهم خواهند شد. لذا، بایستی از کالاهایی که در سوددهی، کارآمدی و بهره‌وری کسب‌وکار تأثیر عمده‌ای ندارند، پرهیز کنید. هنگام برنامه‌ریزی برای محل کار خانگی، به یاد داشته باشید که برخی از افراد پیش‌داوری می‌کنند و گمان می‌کنند که مشاغل خانگی برخلاف سایر مشاغل، فاقد کارایی هستند؛

بنابراین، اگر مشتریان با سایر افراد را به محیط کار خانگی دعوت می‌کنید، بایستی در نظر بگیرید که آیا میز کار، کف‌پوش و سایر تجهیزات، احساس واقعی را به آن‌ها تلقین می‌کنند یا نه. اگرچه اغلب نیازی نیست که این تجهیزات گران و جذاب باشند. اگر تجهیزات شما معیوب و با ظاهر غیرتجاری داشته باشند، ممکن است که از وجهه کاری شما بکاهند، تجهیزات اداری باید این تصور را ایجاد کنند که شما در کارتان بسیار جدی هستید و البته هم قادر و هم مایلید تا بهترین خدمات و محصولات را به مشتریان ارائه دهید.

امنیت محل کار خانگی

درصورتی‌که مشتریان باعرضه کنندگان مواد اولیه، به محل کار خانگی شما مراجعه می‌کنند، برای حصول اطمینان از ایمن بودن ملاقات با آن‌ها، می‌بایست گام‌های منطقی بردارید. ازآنجاکه کسب‌وکار خانگی شما، فضای مشترکی با محل زندگی‌تان دارد، ممکن است به‌طور ناخواسته اتفاقاتی رخ بدهد که مربوط به خانه بوده و با کسب‌وکارتان نامرتبط باشد و مراجعین شما آمادگی ذهنی لازم را به شما آمادگی ذهنی لازم را نداشته باشند؛

بنابراین، در صورت امکان، تلاش کنید تا مراجعه‌کنندگان را خارج از فضای زندگی شخصی‌تان ملاقات کنید، جایی که متعلقات و وابستگی‌های اعضای خانواده نتوانند مشکل‌ساز شوند. علاوه براین، سگ یا سایر حیوانات مهاجم را دور از مراجعه‌کنندگان نگه‌دارید. بدون در نظر گرفتن سعی و تلاش شما در حفظ امنیت محل کار برای مشتریان، می‌بایست همیشه مسئولیت اتفاقات را بر عهده بگیرید.

مقررات کسب و‌ کار در خانه

تقریباً در تمام کشورهای دنیا، قوانینی برای نظم بخشیدن به کسب و کار در خانه وجود دارد. نقض این قوانین می‌تواند منجر به مجازات مدنی و جزایی و همچنین تعطیلی مشاغل خانگی گردند. همچنین این قوانین می‌توانند فرآیند استخدام کارمندان و کار با پیمان‌کاران بیرونی را محدود سازند. درحالی‌که برخی از مناطق فاقد قوانین مرتبط با مشاغل خانگی هستند، برخی دیگر از شهرها و مناطق دارای این قوانین، کار کردن در خانه را ممنوع یا محدود کرده‌اند. دلیل اصلی این قوانین بازدارنده یا محدودکننده، حفظ ویژگی مسکونی بودن مناطق مجاور و حقوق همسایگان است. جنبه معکوس این قضیه آن است که زندگی کردن در مناطق مشخص‌شده تجاری، جایی که شما کسب‌وکاری را به راه انداخته‌اید، اغلب غیرقانونی تلقی شود.

نکته

این قوانین انواع مختلفی از محدودیت‌ها را تحمیل می‌کنند که توانایی شما در حفظ کسب‌ و کار در خانه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در برخی از مناطق، حق صاحبان املاک و اموال را جهت ساخت ساختمان‌های مستقل، محروم می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است محدودیت‌هایی بر مقدار فضای اختصاص‌یافته برای کسب‌وکار خانگی شما وجود داشته باشد. قوانین محلی می‌توانند تعداد کارکنان مجاز شما را محدود کنند و یا به شما اجازه ندهند تا کسی را به کار بگیرید. (به‌جز اعضای خانواده ). مقررات منطقه بندی نیز ممکن است توانایی شما برای تبلیغ کردن و یا شروع کسب‌وکارتان را تحت تأثیر قرار دهند.

اصول منطقه بندی نیز می‌توانند محدودیت‌ها و یا ممنوعیت‌های محیطی را بر کسب‌وکار خانگی شما تحمیل کنند. صدا دود و بو می‌توانند شامل این ممنوعیت‌ها شوند. برخی از تجهیزات خاص نیز، به دلیل نگرانی‌های محیطی ممنوع شده‌اند. فرآیند دفع مواد شیمیایی، مواد خطرناک و غیره ممکن است تحت نظارت این قوانین باشند. محدودیت‌های فوق می‌توانند شمارا از انجام برخی از مشاغل در خانه منع کنند.

تجهیزات و امنیت محل کار خانگی
تجهیزات و امنیت محل کار خانگی

اطلاعات بیشتر

جهت اطلاعات بیشتر در مورد کسب و‌ کار در خانه می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید اطلاعاتی را راجع به کسب و کار خانگی پردرآمد بدست آورید.

برچسب:
نظرات
مینا

مینا

کسب درامد در خانه میشه تولیدقارچ در خانه استفاده کرد خیلی کسب و کار پر درامدی هست

ثبت نظر