نحوه ساخت لانه مرغ عشق

نحوه ساخت لانه مرغ عشق

اگر قصد دارید مرغ عشق پرورش دهید، قطعاً یکی از مهم‌ترین وسایل موردنیاز شما لانه مرغ عشق خواهد بود. برخی از پرورش‌دهندگان باتجربه معمولاً در مورد ساخت لانه مرغ عشق نظرات مختلفی دارند. اگر می‌خواهید یک لانه مرغ عشق بسازید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لانه مرغ عشق چیست؟

لانه مرغ عشق جعبه کوچکی است که توسط پرورش‌دهندگان مرغ عشق، به‌عنوان مکانی استفاده می‌شود که پرندگان در آن تخم‌های خود را می‌گذارند و جوجه‌های خود را بزرگ می‌کنند.

این لانه‌ها به‌طورمعمول از چوب یا پلاستیک ساخته می‌شوند و در داخل قفس قرار می‌گیرند. البته برخی لانه‌ها را نیز می‌توانید به بیرون از قفس متصل کنید.

پرورش‌دهندگان مرغ عشق از جعبه‌ی لانه برای جوجه‌کشی از مرغ عشق‌های در قفس یا سالن‌های بزرگ پرورش مرغ عشق استفاده می‌کنند.

یک لانه ایده‌آل با شبیه‌سازی شرایط طبیعی که یک مرغ عشق در هنگام جستجوی لانه در طبیعت خود جستجو می‌کند، غرایز او را ارضا می‌کند.

شما به‌عنوان یک پرورش‌دهنده‌ی مرغ عشق، علاوه بر ساخت یک لانه‌ی مناسب برای پرنده‌ی خود، به دانستن نکاتی برای پرورش مرغ عشق نیز احتیاج خواهید داشت.

ساخت لانه توسط مرغ عشق در طبیعت

مرغ عشق‌های وحشی در زادگاه بومی خود یعنی استرالیا، ترجیح می‌دهند در حفره درختان اکالیپتوس بومی لانه خود را درست کنند. معمولاً بسیاری از جفت‌ها به‌صورت هم‌زمان در یک درخت لانه می‌کنند.

اگر آن‌ها قادر به یافتن یک درخت مناسب نباشند، تقریباً هر چیزی که یک حفره توخالی داشته باشد را به‌عنوان لانه خود می‌پذیرند. مانند تیرهای چراغ‌برق، چوب‌های حصار کشی و حتی در زیر ریشه درختان.

معمولاً نحوه ساخت لانه مرغ عشق‌های ماده به این صورت است ، که آن‌ها دوست دارند لانه‌شان خالی از هرگونه آشغال یا خرده چوبی باشد.

برخلاف تمام پرندگان دیگر که برای لانه‌سازی از موادی مانند علف استفاده می‌کنند، یک لانه با سطحی تمیز و کمی گرد شده، بهترین مکانی است که مرغ عشق می‌تواند در آن تخم‌های خود را بگذارد.

نحوه ساخت لانه مرغ عشق
ساخت لانه توسط مرغ عشق در طبیعت

علت استفاده از لانه

مرغ عشق‌ها در قفس به دنبال لانه‌ای می‌روند که شرایط گفته‌شده را برای آن‌ها شبیه‌سازی کند. بااین‌حال یک مرغ عشق که آماده تولیدمثل باشد، در هر مکانی که احساس امنیت کند، تخم می‌گذارد.

این ممکن است شامل تخم گذاشتن روی زمین در گوشه قفس، ظرف غذا و یا حتی داخل یک اسباب‌بازی چوبی باشد.

اگر قصد پرورش مرغ عشق را دارید، قرار دادن یک لانه به‌طور قابل‌توجهی احتمال تخم‌گذاری و موفقیت در جوجه‌کشی از آن‌ها را افزایش خواهد داد.

انواع جنس‌های لانه

اولین چیزی که در ساخت لانه مرغ عشق باید به آن توجه داشته باشید این است که کدام نوع جنس لانه را انتخاب می‌کنید.
جنس لانه‌ها می‌تواند از سه مورد زیر باشد:

  • چوب
  • پلاستیک
  • مقوا

جنس لانه‌ای که شما انتخاب می‌کنید متناسب با مجموعه یا قفس تولیدمثل است.

خرید مرغ عشق و ویژگی‌های قفس مرغ عشق، یکی از مطالبی است که می‌تواند به شما در انتخاب یک قفس مناسب، کمک بزرگی کند. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را نیز مطالعه کنید.

چوب

متداول‌ترین و محبوب‌ترین نوع جنس لانه، لانه چوبی است. لانه‌های چوبی تا حدی به شرایط طبیعی که پرندگان در طبیعت خود پیدا می‌کنند نزدیک‌تر است. اگر تازه ‌کار خود را شروع کرده‌اید، یک لانه چوبی بهترین انتخاب شما خواهد بود.

ساخت لانه مرغ عشق با جنس چوب به اشکال و سبک‌های مختلفی تولید و ارائه می‌شود. شما می‌توانید متناسب با اندازه قفس مرغ عشق خود، اندازه لانه آن را نیز انتخاب کنید.

لانه‌ی چوبی ارزان نیست اما به‌طور گسترده‌ای در اکثر فروشگاه‌های بزرگ حیوانات خانگی موجود است. این نوع لانه‌ها دارای خاصیت عایق‌بندی خوبی هستند که به ثابت نگه‌داشتن درجه حرارت درون تخم‌ها و جوجه‌ها کمک می‌کند.

برخی از نکات منفی لانه چوبی این است که به‌مرورزمان فرسوده شده و آسیب می‌بینند. به‌خصوص اگر مرغ عشق‌های شما عاشق جویدن باشند. همچنین اگر لانه تمیز و خشک نمانند، ممکن است بیشتر در معرض آلودگی به کپک و کنه قرار بگیرد.

هنگام خرید یا ساخت لانه مرغ عشق از جنس چوب، چوب طبیعی یا تخته سه لایه را انتخاب کنید. از خریدن ام دی اف یا سایر چوب‌های مصنوعی اجتناب کنید . زیرا این چوب‌ها حاوی چسب‌های سمی می‌باشند که اگر توسط پرنده شما خورده شود، دچار مسمومیت خواهد شد.

نحوه ساخت لانه مرغ عشق
لانه ی چوبی


پلاستیک

لانه‌های پلاستیکی اخیراً به دلیل مزیت‌های بهداشتی و سهولت تمیز کردن محبوبیت پیداکرده‌اند. درحالی‌که به‌طورکلی به‌عنوان یک جایگزین ضعیف برای چوب طبیعی شناخته می‌شود . اما طراحی و کیفیت لانه‌های پلاستیکی مدرن نیز به همان اندازه خوب است. اگرچه نتایج بهتری برای برخی از پرورش‌دهندگان نداده باشد.

لانه‌های پلاستیکی نیز بسته به مارکی که انتخاب می‌کنید در اشکال و سبک‌های مختلفی ارائه می‌شوند. اگر می‌خواهید یک لانه پلاستیکی خریداری کنید، اطمینان حاصل کنید که جنس آن از یک‌لایه ضخیم و مقاوم تولیدشده است (برای مثال 3 سانتی‌متر).
همچنین توجه داشته باشید که پلاستیک نازک‌تر از چوب است و عایق مناسبی نیست. بنابراین احتمالاً دمای داخل لانه بیشتر نوسان خواهد داشت؛ خصوصاً اگر قفس پرنده شما بیرون از خانه باشد یا جایی زندگی کنید که نوسان حرارتی زیادی دارد. در این صورت ما به شما لانه چوبی را پیشنهاد می‌دهیم.

مقوا

مسلماً کم طرفدارترین نوع لانه، لانه مقوایی است. لانه مقوایی را می‌توان به‌سادگی به‌اندازه دلخواه درست کرد. به کار بردن مقوا در ساخت لانه مرغ عشق بسیار ارزان است و می‌توان پس از هر بار استفاده آن‌ها را دور انداخت. همین امر باعث شده که نسبت به سایر لانه‌ها بهداشتی تر باشد. اما معایب بسیاری نیز دارد.

مرغ عشق‌ها عاشق جویدن‌اند و می‌توانند لانه‌های مقوایی را به‌راحتی سوراخ کنند. همچنین اگر جوجه‌های آن‌ها از تخم بیرون بیایند، زباله زیادی تولید می‌کنند. پس این لانه به‌راحتی مرطوب شده و از هم می‌پاشد.

لانه‌های مقوایی برای پرورش‌دهندگان بزرگ مرغ عشق توصیه نمی‌شود. اما اگر تصمیم دارید یک‌بار آن را امتحان کنید، مطمئن شوید لانه‌ای که انتخاب کرده‌اید از مقوای محکم و ضخیمی ساخته‌شده باشد. سعی کنید لانه را در کف قفس قرار دهید که در صورت سوراخ شدن احتمالی، تخم و یا جوجه مرغ عشق‌های شما آسیب نبینند.

درب ورودی لانه

هر لانه برای ورود پرندگان، به یک ورودی نیاز دارد. دقت داشته باشید که هنگام ساخت لانه مرغ عشق باید یک سوراخ گرد به‌اندازه‌ای که پرنده بتواند از آن عبور کند، روی بدنه لانه ایجاد کنید. قطر 50 میلی‌متر (2 اینچ) برای یک مرغ عشق بالغ کاملاً مناسب است.
ورودی باید در بالا و در یک‌گوشه از لانه قرار داشته باشد. ترجیحاً در انتهای لانه یعنی دورتر از جایی که مرغ عشق شما تخم‌های خود را می‌گذارد. فاصله این سوراخ از کف لانه باید حداقل 225 میلی‌متر (9 اینچ) ارتفاع داشته باشد تا جوجه مرغ عشق‌های تازه متولدشده از لانه به بیرون پرتاب نشوند.

درب ورودی
درب ورودی لانه

درب بازشو برای بازرسی از لانه

برای بازرسی از لانه و بررسی وضعیت جوجه مرغ عشق‌ها یا تخم‌های پرنده خود، لانه شما نیاز به یک درب لولایی یا یک صفحه کشویی دارد. نکته مهم این است که شما بتوانید بدون ایجاد مزاحمت برای مرغ عشق به داخل لانه نگاه کنید. بنابراین نوع درب خیلی مهم نیست.

تاریکی

تاریکی فضای بسته‌ی داخل لانه یکی از مواردی است که پرنده شما هنگام انتخاب لانه به آن توجه بسیاری می‌کند. پس اطمینان حاصل کنید که هنگام ساخت لانه مرغ عشق طوری آن‌ها بسازید که نور کمی به داخل لانه نفوذ کند.
نیازی نیست که فضای داخلی لانه در تاریکی مطلق باشد. زیرا درب ورودی لانه هم‌مقداری نور را وارد لانه می‌کند؛ اما جدا از سوراخ تهویه (که معمولاً ضروری نیست) . نباید هیچ روزنه یا شکاف بزرگی در بدنه لانه شما وجود داشته باشد.

نشیمنگاه (مقعر)

مقعر، یکی از مواردی است که برای لانه شما ضروری نیست اما وجود آن به بازدهی بیشتر شما کمک خواهد کرد. مقعر یک فرورفتگی گرد در کف جعبه لانه است. درست در انتهای لانه و در بیشترین فاصله از درب ورودی لانه قرار می‌گیرد. مقعر همان‌جایی است که پرنده شما تخم‌های خود را در آن می‌گذارد.

یکی از کارایی‌های مقعر جلوگیری از غلتیدن تخم‌ها به دور جعبه لانه است و از گیر افتادن تخم‌ها در گوشه‌های لانه جلوگیری می‌کند. برخی از پرورش‌دهندگان همیشه در لانه‌های خود از مقعر استفاده می‌کنند. برخی دیگر هرگز آن را در لانه‌های خود به کار نمی‌برند. این مسئله کاملاً به انتخاب شخصی شما بستگی دارد. اما توصیه می‌شود که هنگام ساخت لانه مرغ عشق از آن استفاده کنید.

اندازه ایده‌آل لانه مرغ عشق چقدر است؟

وقتی نوبت به‌اندازه گیری جعبه لانه می‌رسد، اولویت اصلی اطمینان از وجود فضای کافی برای حداقل یک جوجه مرغ عشق و یکی از والدین است. به یاد داشته باشید که آن جوجه‌ها تا زمان ترک لانه به‌اندازه یک پرنده بالغ رشد می‌کنند و گاهی اوقات ممکن است که تعداد این جوجه‌ها به شش عدد و یا حتی بیشتر نیز برسد.

اندازه ایده آل
اندازه ایده آل لانه

البته در این قسمت از مقاله، بهتر است که شما را به خواندن مقاله‌ی دیگری دعوت کنم. پرورش جوجه مرغ عشق می‌تواند اطلاعات کامل و بیشتری برای پرورش دادن جوجه‌ها داشته باشید. توصیه ما این است که آن را نیز مطالعه کنید.

به‌عنوان الگو می‌توانید از اندازه‌های زیر استفاده کنید:
قد: 225 میلی‌متر (9 اینچ)
عرض: 200 میلی‌متر (8 اینچ)
عمق: 177 میلی‌متر (7 اینچ)
دهانه گرد: قطر 50 میلی‌متر (2 اینچ)

خودتان یک لانه مرغ عشق بسازید!

اگر علاقه‌مند به کارهای فنی هستید، ممکن است قصد داشته باشید خودتان برای ساخت لانه مرغ عشق تلاش کنید. برای ساخت لانه مرغ عشق باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید.

قدم اول: جمع‌آوری مواد

لانه‌ای که شما می‌خواهید بسازید باید از چوب ساخته شود. زیرا مرغ عشق‌ها جویدن را دوست دارند و اگر از چیز دیگری جز چوب چندلایه استفاده کنید، به‌راحتی آن را تخریب می‌کنند.پس برای ساخت لانه مرغ عشق خود به یک نجاری بروید و چندتخته چوب خریداری کنید.

شما باید چوبی باضخامت حداقل 1.5 تا 2 سانتی‌متر (.6 تا .8 اینچ)را انتخاب کنید.اگر ضخیم‌تر هم بود مشکلی ندارد.
شما باید تخته چوب را به شش قطعه تبدیل کنید. ابعاد این صفحات باید به‌صورت زیر باشد:

دو صفحه‌ی 12 در 30.5
چهار صفحه‌ی 14 در 35.5
مجموع این ابعاد حدود 90 فوت مربع است بنابراین اطمینان حاصل کنید که مقدار چوب کافی برای ساخت لانه مرغ عشق خریداری کرده‌اید.

ابزار لازم را تهیه کنید

برای ساخت یک لانه به چند ابزار نیاز دارید، بنابراین اگر قبلاً آن‌ها را در اختیار ندارید می‌توانید از فروشگاه ابزارفروشی خریداری کنید.
اره گرد: اگر نجاری چوب‌های شمارا به‌اندازه دلخواهتان برش نداد، باید خودتان آن‌ها را ببرید. بهترین راه برای برش مستقیم و تمیز اره گرد است.

سر مته گرد بر

این ابزار به کمک دریل کار می‌کند و دارای تیغه‌ای بلند و باریک است که برای برش سوراخ‌ها استفاده می‌شود. برای برش درب ورودی لانه به گرد بر احتیاج دارید.

دریل برقی

برای سر هم کردن لانه و سوار کردن صفحات چوب روی‌هم به دریل نیاز دارید که چند سوراخ بر روی آن‌ها ایجاد کنید.

چکش

شما باید برخی قسمت‌های لانه را به هم میخ کنید، بنابراین چکش یک وسیله ضروری خواهد بود (مراقب انگشتان خود باشید!).
خط کش یا متر: برای اندازه‌گیری صحیح چوبی که می‌برید، به یک خط کش نیاز دارید.

چکش
استفاده از چکش

تجهیزات ایمنی

هرگز نباید بدون تجهیزات ایمنی ازاین‌گونه ابزار و وسایل استفاده کنید. برخی تجهیزات ایمنی وجود دارد که باید قبل از شروع پروژه آن‌ها را تهیه کنید.

عینک ایمنی

عینک در هنگام استفاده از اره‌برقی یا دریل بسیار ضروری است؛ زیرا ممکن است خرده چوب‌های حاصل از برش به درون چشم شما پرتاب شوند و به شما صدمه بزنند.

محافظ گوش

ابزارهای برقی صدای بلندی تولید می‌کنند و قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض این صداها می‌تواند به شنوایی شما آسیب برساند. محافظ گوش از بروز هرگونه مشکل شنوایی جلوگیری می‌کند.

دستکش

هنگام دست زدن به چوب ممکن است دست خود را ببرد و یا خرده چوب درون دست شما فرو برود. دستکش با پوشش ضخیمی که دارد از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری می‌کند.

ماسک

هنگام برش‌کاری یا سوراخ کردن گردوغبار تولید می‌شود و خاک‌اره در فضا پخش می‌شود. این گردوغبار ممکن است وارد ریه‌ها بشوند و در بلندمدت باعث بروز مشکلاتی برایتان شوند. برای محافظت از ریه‌های خود ماسک بزنید تا جلوی گردوغبار را بگیرد.

قدم دوم: ساخت لانه مرغ عشق

چوب‌ها را به‌اندازه مناسب ببرید یا می‌توانید اندازه‌ها را به نجار دهید تا برایتان برش بدهد. اگر خودتان می‌خواهید آن را برش دهید، لازم است بدانید که برای کناره‌های لانه به 4 صفحه با ابعاد 14 در 35.5 نیاز دارید. سپس به دو صفحه با ابعاد 12 در 30.5 برای بالا و پایین لانه نیاز دارید.

قبل از برش حتماً اندازه‌گیری دقیق کنید:

با استفاده از مداد نجاری چوب را علامت‌گذاری کنید تا برش‌های شما دقیق و صاف باشد. اگر برش‌های شما دقیق نباشد ممکن است مجبور شوید دوباره به نجاری بروید و چوب جدید تهیه کنید. قطعاً این کار هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

دریکی از صفحات کناری یک سوراخ گرد برش بزنید

این سوراخ به‌عنوان درب ورودی لانه عمل می‌کند. با استفاده از گرد بر، دایره‌ای را با محیط 3 اینچ دریکی از صفحات برش دهید. به یاد داشته باشید که سوراخ به کف لانه نزدیک‌تر باشد تا پرنده بتواند به‌راحتی در لانه رفت‌وآمد داشته باشد.

کناره‌ها و پایین لانه را به هم میخ کنید

برای ساخت لانه مرغ عشق خود، یک قسمت از آن را به‌گونه‌ای بسازید که قابل جدا شدن باشد. به‌این‌ترتیب می‌توانید به‌راحتی آن را تمیز کنید. برای انجام این کار، قسمت بالای لانه را میخ نزنید. اما تمامی قسمت‌های دیگر لانه را به هم میخ کنید.
نکته: هنگام چکش زدن حتماً میخ‌ها را صاف نگه‌دارید؛ در غیر این صورت میخ‌ها از وسط چوب خارج می‌شوند و داخل لانه را سوراخ می‌کنند. اگر این اتفاق افتاد میخ را بیرون بکشید و دوباره امتحان کنید.

میخ کردن
نحوه ساخت لانه مرغ عشق

برای محکم شدن قسمت بالایی لانه به چند سوراخ احتیاج دارید. یک روش ساده برای محکم کردن آن استفاده از سیم است. ابتدا دو سوراخ در دو سمت چپ و راست لانه ایجاد کنید. سپس مقابل همان حفره‌ها را در قسمت بالایی نیز سوراخ‌کنید.
قسمت بالایی را روی جعبه قرار دهید و سیم را از سوراخ‌ها عبور دهید. سیم را ببندید تا قسمت بالایی لانه محکم شود. حالا می‌توانید هر زمان که خواستید سیم‌ها را بازکنید و درون لانه را تمیز کنید.

یک نشیمنگاه در کف لانه ایجاد کنید

برای مرغ عشق خود یک نشیمنگاه درست کنید تا بتواند در آنجا تخم‌های خود را بگذارد و روی آن‌ها بخوابد. برای اطمینان یک‌تکه چوب را به‌اندازه نشیمنگاهی که درست کرده‌اید ببرید و با چسب چوب در زیر لانه بچسبانید. با این روش از سوراخ شدن احتمالی در قسمت نشیمنگاه که قطر لانه نازک‌تر شده است، جلوگیری می‌کنید.

درون لانه را با مواد طبیعی پرکنید

پرندگان اغلب در طبیعت لانه‌های خود را با قرار دادن پر، کاه، یا تراشه‌های چوب‌پر می‌کنند. شما نیز می‌توانید با تقلید از آن‌ها ساخت لانه مرغ عشق خود را تکمیل کنید.

لانه مرغ عشق را از کجا باید خرید؟

هر فروشگاه حیوانات خانگی بزرگ یا معتبری که وسایل موردنیاز برای نگهداری پرنده را می‌فروشند، باید طیف وسیعی از لانه‌های مختلف را نیز داشته باشند. انتخاب اندازه و سبک لانه به عهده خودتان خواهد بود.

یکی از مزایای مهم فروشگاه حیوانات خانگی این است که می‌توانید در مورد نیازهای خود با فروشنده صحبت کنید و برای پیدا کردن لانه مناسب از او کمک بگیرید. حتی اگر قصد دارید لانه پرنده را خودتان درست کنید، می‌توانید در ساخت لانه مرغ عشق با او مشورت کنید.

هزینه خرید لانه مرغ عشق چقدر است؟

این موضوع کاملاً به این بستگی دارد که چه نوع لانه‌ای را خریداری می‌کنید، از کجا خریداری می‌کنید و اینکه آیا کاملاً نو یا دست‌دوم است.

شما می‌توانید ابتدایی‌ترین لانه‌های چوبی را از فروشگاه‌های حیوانات خانگی یا فروشندگان خصوصی محلی باقیمتی کمتر از 100 هزار تومان تهیه کنید. جعبه‌های باکیفیت‌تر یا بزرگ‌تر نیز باقیمتی بین 150 تا 200 هزار تومان به فروش می‌رسند.

البته لانه‌های پلاستیکی نیز ازلحاظ قیمت گزینه مناسبی هستند که بسته به مارک و کیفیت ساخت قیمت آن‌ها از 20 تا 70 هزار تومان متغیر است. اما به‌طورکلی هزینه ساخت لانه مرغ عشق کمتر از هزینه خرید آن خواهد بود.

چه زمانی و چگونه باید لانه را تمیز کرد!

همیشه توصیه می‌شود که لانه را قبل از استفاده تمیز و ضدعفونی کنید حتی اگر کاملاً نو باشد. همچنین لازم است پس از بلوغ جوجه‌ها و خارج شدن آن‌ها از لانه، آن را کاملاً تمیز کنید.

برخی از پرورش‌دهندگان عقیده دارند که قبل از بلوغ جوجه‌ها نیز باید مواد داخل لانه را چندین بار عوض کرد. زیرا شما با این کار مواد آلوده را از لانه مرغ عشق خود خارج می‌کنید و از خطر احتمالی تشکیل باکتری جلوگیری خواهید کرد.

علاوه بر تمیزی لانه‌ی مرغ عشق، باید به نظافت مرغ عشق نیز دقت داشته باشید. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه مرغ را بشویید؟ این مقاله را از دست ندهید.

تمیز کردن و ضدعفونی کردن لانه

برای تمیز کردن لانه باید با کمک آب گرم و صابون آلودگی و فضله را تمیز کنید. در مرحله بعدی بهتر است که لانه پرنده خود را با محصولی مانند Vetafarms Avicare ضدعفونی کنید. این ماده یک ضدعفونی‌کننده‌ی غیر سمی است که برای پرندگان بی‌خطر است و می‌توانید آن را از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید.

ضدعفونی کردن
تمیز کردن لانه پرنده

همچنین شما می‌توانید برای احتیاط از یک محصول کشنده شپش و حشرات موزی استفاده کنید و آن را در داخل لانه اسپری کنید تا زادوولد آن‌ها در لانه پرنده خود جلوگیری کنید. این محصول علاوه بر کشتن شپش‌ها، برای چندین ماه ماندگاری دارد و حشرات مزاحم را از آن‌ها دورنگه می‌دارد. همچنین برای مرغ عشق‌ها کاملاً بی‌خطر است. شما می‌توانید اسپری Vetafarms را از داروخانه‌های دامپزشکی نیز تهیه کنید.

جایگزین کردن مواد آلوده لانه

جایگزین کردن مواد آلوده لانه پس از ساخت لانه مرغ عشق و بلوغ جوجه‌ها فرایند آسانی است. شما خودتان متوجه خواهید شد که چه زمانی لانه نیاز به تمیز کردن دارد. زیرا متوجه تجمع مواد کثیف آلوده و حتی برخی بوهای بد از لانه می‌شوید.

ابتدا به لانه چند ضربه آرام بزنید تا مرغ عشق متوجه حضور شما شود که به‌طور ناگهانی وحشت نکند. سپس در لانه را به‌آرامی بازکنید یا درپوش آن را بردارید. با ملایمت پرنده را به سمت درب ورودی حرکت دهید تا لانه را ترک کند. سپس سوراخ را بپوشانید تا در حین تمیز کردن نتواند دوباره وارد لانه شود و مزاحمت ایجاد کند.

در مرحله بعد جوجه‌ها را به‌آرامی از لانه بیرون بیاورید و در مکانی امن و گرم مانند ظرفی که با مقداری خرده چوب تمیز و نرم پرشده قرار دهید یا آن‌ها را در یک حوله گرم‌ونرم بپیچید. نگران دست زدن به جوجه‌ها نباشید زیرا سبب نمی‌شود که مرغ عشق جوجه‌های خود را رها کند. فقط قبل از انجام این کار مطمئن شوید که دستانتان تمیز است و انجام این عملیات بیش از چند دقیقه زمان نبرد.

با خارج کردن جوجه‌ها، هر ماده آلوده‌ای را از درون لانه خارج کرده و مواد تازه و تمیز را جایگزین کنید. به‌آرامی جوجه‌ها را در لانه قرار داده و اجازه دهید مرغ عشق دوباره داخل لانه برود.

کلام آخر

ساخت لانه مرغ عشق یک پروژه فنی آسان و سرگرم‌کننده است. چه در مورد پرورش مرغ عشق‌ها و چه نگهداری از آن‌ها به‌عنوان حیوان خانگی، باید برنامه‌ریزی داشته باشید تا محیط زندگی مناسب و امنی را برای آن‌ها فراهم کنید. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای مناسب لانه مرغ عشق و حتی اسباب‌بازی‌های آن‌ها را نیز بسازید تا هزینه کمتری مصرف شود و سرگرمی جالبی برای خود فراهم کنید.

البته در وبلاگ واسط کالا ، برای شما کاربران عزیز، مطالب بسیار مفید و کاربردی دیگری برای شما به اشتراک گذاشته شده است.شما می توانید به این وبلاگ مراجعه کرده و مطالب مرتبط را مطالعه کنید.

علاوه بر این با نصب اپلیکیشن واسط کالا ، می توانید انواع مختلفی از پرندگان زینتی و حیوانات خانگی مانند مرغ عشق را به قیمت مناسب و با صرف زمان کمتر ، خرید و فروش کنید.فقط کافی است که این برنامه را دانلود کنید.
منابع:
petsgetstarted.com
wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.