تشخیص سن کاسکو

تشخیص سن کاسکو

اگرچه فهمیدن سن کاسکوی مسن‌ به دلیل کمبود شاخص‌های قابل مشاهده می‌تواند یک چالش باشد؛ اما تشخیص سن کاسکو راه‌هایی دارد.

طوطی‌ها به ویژه کاسکوها به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین گونه‌های حیوانات خانگی هستند. خاکستری‌های آفریقایی با سطح هوشی برابر با یک انسان 5 ساله و ظرفیت احساسی یک کودک 2 ساله، یکی از باهوش‌ترین حیوانات روی کره زمین شناخته شده‌اند. با ما همراه باشید تا راه‌های تشخیص سن این پرنده را با هم بررسی نماییم.

کنگو و تیمنه

اگر به دنبال حیوان خانگی هستید که بتوانید سال‌ها آن را نگه دارید، کاسکو می‌تواند انتخاب خوبی باشد. کنگو و تیمنه دو نمونه از کاسکوهای پرطرفدار هستند.

البته باید بدانید که نگهداری هر حیوان برای مدت طولانی، بستگی به شیوه‌ی نگهداری شما دارد که باید به صورت صحیح انجام شود؛ تا پرنده بتواند به مدت طولانی عمر کند.

اندازه دو گونه کنگو و تیمنه متفاوت است. کنگو از سر تا دم حدود 35 سانتی‌متر رشد می‌کند و تیمنه کمتر 30 سانتی‌متر باقی می‌ماند.

با مراقبت‌ها و تغذیه مناسب، هر یک از این دو گونه می‌توانند بین 50 تا 70 سال زندگی کنند. البته کاسکو انواع مختلف و زیباتری دارد که شما می‌توانید در مقاله‌ی زیر با انواع و اقسام این کاسکوهای وارداتی بیشتر آشنا شوید.

کاسکوهای وارداتی

طول عمر

معمولاً کاسکوهای وحشی؛ یعنی آن‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند، طول عمر بیشتری نسبت به کاسکوهای اهلی دارند.

طول عمر این پرندگان در طبیعت تا 80 سال است؛ اما جالب است بدانید که یک نمونه از این کاسکوها نیز در حیاط وحش 90 سال عمر کرده است!

طول عمر
طول عمر کاسکو

این درحالی است که کاسکوهای خانگی به طور متوسط 50 سال عمر می‌کنند؛ اما برخی از آن‌ها ممکن است به دلایل مختلفی در 30 یا 40 سالگی بمیرند.

بررسی سوابق برای تشخیص سن کاسکو

در صورت امکان برای تشخیص سن کاسکو با پرورش‌دهنده کاسکو خود صحبت کنید. اکثر پرورش‌دهندگان سوابق پرندگان خود را به طور کامل در دست دارند.

اگر پرورش‌دهنده تاریخ دقیقی نداشته باشد، حداقل می‌تواند بر اساس تجربیات خود تخمین بزند که پرنده شما چند ساله است. البته در ادامه موارد و عوامل دیگری که بر سن کاسکو تاثیر دارند را نیز بررسی خواهیم کرد.

از روی اندازه بدن کاسکو، سن آن را تشخیص دهید!

پرنده خود را اندازه بگیرید و وزن کنید. اندازه یک کاسکو متوسط بین 30 تا 35 سانتی‌متر از منقار تا دم و وزن آن بین 400 تا 600 گرم است.

پرنده‌ای که به‌طور قابل توجهی کوچک‌تر از این میزان باشد؛ به احتمال زیاد سنی کمتر از 5 سال دارد.

این را درنظر بگیرید که شاید یک کاسکو خوب رشد نکرده باشد؛ ولی سن آن بالا رفته باشد. پس فقط از روی اندازه نمی‌توان سن را تشخیص داد و باید معیارهای دیگر را نیز درنظر گرفت.

تشخیص سن کاسکو از روی منقار

یک راه دیگر برای تشخیص سن کاسکو، توجه به منقار این پرنده زیبا است.

روی منقار کاسکوهای بالغ معمولاً لایه‌هایی دیده می‌شود. کاسکوهایی که کم سن‌و‌سال‌تر هستند، منقاری صاف و بدون هیچ چیز اضافه‌ای دارند. پرندگان جوان منقاری صاف و براق دارند؛ که آن‌ها را از بقیه متمایز می‌کند.

منقار
منقار کاسکو

بینی

برای تشخیص سن کاسکوی خود باید بدانید که بر روی سوراخ بینی این پرندگان در سن بالا پرزهای سفید، بلند و ضخیمی وجود دارد.

در پرندگان جوان‌تر این پرزها دیده نمی‌شوند؛ بینی کاسکوهای جوان، عادی و صاف است. این مورد نیز مانند سایر موارد آن‌ها را نسبت به کاسکوهای سن بالا، زیباتر نشان می‌دهد.

پر ریزی

پر ریزی فرآیندی است که طی آن پرهای پرندگان می‌ریزد و پرهای بزرگ‌سالی آن‌ها شروع به رشد می‌کنند.

باید بدانید که کاسکو شما در سن 18 تا 24 ماهگی بد بو خواهد شد و این مسئله به شما کمک می‌کند که سن آن را تا حدودی بتوانید درست حدس بزنید.

تشخیص سن کاسکو دم قرمز

به پرهای کاسکو مخصوصاً پرهای دم او نگاه کنید. جوجه‌ها پرهای تیره‌تری نسبت به بالغ‌ها دارند. دم پرنده نوجوان دارای پرهای خاکستری تیره هست. پرهای دم در بین بزرگ‌سالان دارای رنگ قرمز روشن یا عنابی‌رنگ هستند.

پا، یکی از راه های تشخیص سن کاسکو است

یک روش دیگر تشخیص سن کاسکو، توجه به پاهای آن‌ها است. کاسکوهای مسن پاهای ضخیم و درشتی دارند که معمولاً به رنگ سفید است؛ اما جوجه‌های کاسکو پاهای ظریف و نازکی دارند که تیره هستند.

تشخیص سن عروس کاسکو از روی رنگ چشم

کاسکوهایی که سن بالایی دارند، دور چشمان آن‌ها ضخیم و لایه‌لایه است. در صورتی که آن‌هایی که سن کمتری دارند، از پوستی صاف برخوردار هستند.

از نزدیک به چشمان پرنده خود نگاه کنید. کاسکوهای زیر 6 ماه چشم‌های خاکستری یا سیاه دارند. اما باید بدانید که در یک سالگی چشم‌ها روشن‌تر می‌شوند. چشم‌ها تا 1 سالگی به رنگ خاکستری کم رنگ در می‌آیند.

تشخیص سن کاسکو
چشمان کاسکو

همان‌طور که پرنده شما تقریباً به سن 2 سالگی می‌رسد، چشم‌های او رنگ تیره‌تری پیدا می‌کنند. عنبیه در سن 3 تا 5 سالگی به زرد روشن تبدیل می‌شود؛ زیرا پرنده شما به بلوغ می‌رسد. از سن 10 سالگی یا بیش از 50 سال رنگ چشم‌ها به سوی رنگ زرد می‌روند.

تعیین سن یک پرنده بالغ بهتر است از طریق آزمایش دامپزشکی انجام شود؛ تا به نتیجه معتبر دست پیدا کنید.

چشم سفید یا کرم؟

در این گونه پرنده از طوطی‌سانان پس از رنگ طوسی روشن، رنگ چشم رو به کرم و سفید می‌رود؛ اما در بیشتر مواقع سفید می‌شود. تشخیص سن در این دوره کمی دشوار است.

در بعضی از این پرنده‌ها مواردی مشاهده شده که با تداخل رنگ‌های قبلی، حالت زردی یا رگ‌های خونی در چشم که هاله‌ای از رنگ زرد یا نارنجی است ایجاد می‌کنند.

ممکن است شما برای اینکه بتوانید سن کاسکو خود را درست تشخیص دهید‌، با این مشکل رو به رو شوید. شاید شما در سن پایین به دلیل برخی تداخلات در بدن این پرنده در چشم او این رنگ‌ها را ببینید؛ اما نباید او را با یک پرنده بالغ یا مسن اشتباه بگیرید.

از دامپزشک کمک بگیرید

از دامپزشک خود بخواهید از پرنده خون بگیرد و سطح هورمون کاسکوی شما را بررسی کند. هنگامی که پرنده شما به بلوغ رسید، حدس زدن سن آن دشوار است. دامپزشک می‌تواند بر اساس آزمایش و تجربیات خود سن پرنده شما را تشخیص دهد.

تشخیص سن کاسکو
نشان دادن کاسکو به دامپزشک

همچنین آزمایش خون می‌تواند سطح هورمون‌های ماده را بررسی کند و به شما کمک می‌کند تشخیص دهید که او تقریباً در 7 سالگی به دوره باروری خود رسیده است یا خیر.
خواندن مقاله زیر به شما کمک می‌کند تا با این پرنده زیبا بیشتر آشنا شوید.
پرنده کاسکو و هر آنچه که باید در مورد او از تولد تا صید بدانیم

کلام آخر

به طور معمول قضاوت در مورد سن پرندگان پس از ترک لانه دشوار است؛ زیرا در مقایسه با پستانداران فاقد دندان هستند. آن‌ها دارای منقاری سبک‌ و به همان اندازه کار آمد هستند.

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم سن پرنده را قضاوت کنیم، این است که بدانیم برخی الگوهای موجود در پرها با رشد پرنده و برخی ویژگی‌های جسمی که در این مطلب خواندیم چه تغییری کرده‌اند.
از همراهی شما تا انتهای مطلب تشخیص سن کاسکو سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌کنیم مقالات مرتبط با پرندگان در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید؛ شما می‌توانید اطلاعات به روز زیادی را در وبلاگ ما کسب نمایید.

شما می‌توانید برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو و یا حیوانات خانگی خود مانند کاسکو به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا را مراجعه کنید. سپس با صرف زمان اندک و بدون پرداخت هزینه، اجناس و حیوانات مورد نظر خود را خرید و فروش کنید.

منابع:
cuteness.com
animals.mom.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.