رفتارشناسی کاسکو

رفتارشناسی کاسکو

کاسکو پرنده‌ای بسیار شگفت‌انگیز و باهوش است؛ که بسیاری از مردم از این پرنده در خانه نگهداری می‌کنند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید پس به بررسی رفتارشناسی کاسکو نیاز دارید.
او پرنده‌ای است که نیاز به تعهد زیاد و همراهی دارد. توانایی طوطی خاکستری آفریقایی در گفتگو و تقلید صداها است. این گونه طوطی یک همراه فریبنده است؛ که یکی از با استعدادترین پرندگان روی کره زمین شناخته شده است.

آن‌ها بازیگوش و دوست‌داشتنی هستند. برای درک و شناخت بهتر این پرنده آفریقایی خوب است نگاهی به رفتارهای او بیندازیم. ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

شخصیت و رفتار

از این پرنده بیشتر کسانی که تجربه زیادی در نگهداری پرنده دارند، می‌توانند نگهداری کنند؛ زیرا کاسکوها طوطی‌های پیچیده و حساسی هستند.

حتی یک تغییر کوچک در روال زندگی آن‌ها می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود. از جمله عادت‌های بد دیگر این پرنده کندن و جویدن پرها است. که با هم در ادامه این مشکلات را بررسی می‌کنیم.

اگر از این پرنده زیبا در خانه نگهداری می‌کنید؛ بهتر است با خواندن مقاله زیر با ریز و درشت مسائل مربوط به کاسکو آشنا شوید.
پرنده کاسکو و هر آنچه که باید در مورد او از تولد تا صید بدانیم.

هورمون‌ها

درست مثل انسان‌ها پرندگان نیز دچار تغییرات هورمونی می‌شوند، به عنوان مثال، در فصل تولید مثل پرنده ممکن است تحریک‌پذیر یا متشنج شود و در نتیجه باعث گاز گرفتن شود.

بنابراین مهم است که به پرنده توجه کنید. دلایل دیگر شامل بازی، ناامیدی ناشی از کم توجهی یا برخی دیگر از موارد مربوط به رفتارشناسی کاسکو است که؛ باعث به وجود آمدن مشکلاتی در هورمون‌های این پرندگان می‌شود.

زبان بدن

به منظور توسعه روابط پایدار با کاسکو، درک زبان بدن آن خوب است. زبان بدن از حالت چشم گرفته تا واکنش‌های دیگر؛ چیزهای زیادی را به شما می‌رساند. که هر کدام متفاوت هستند و یک منظور را بیان می‌کنند.

زبان بدن
زبان بدن کاسکو

کندن پر

این یکی از رایج‌ترین رفتارهایی است که یک کاسکو از خود نشان داده است. کندن پر می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل رفتاری یا یک بیماری جسمی باشد.

برخی از مشکلات بهداشتی که باعث می‌شود پرنده‌ها پر کنی کنند عبارت‌اند از: کمبود در تغذیه. به عنوان مثال، کمبود کلسیم، ویتامین A یا اسیدهای چرب کافی.

آلودگی‌های باکتریایی، انگل داخلی یا خارجی و مسمومیت فلزات از دیگر آلودگی‌هایی است که می‌تواند منجر به کندن پر شود؛ زیرا برخی از فلزات مانند مسمومیت با سرب و روی می‌توانند منجر به این مشکل شوند.

مشکلات محیطی مانند تغییر هوا یا عدم رعایت بهداشت در قفس نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود.

خوب است توجه داشته باشید که پرندگان برای سالم و تمیز بودن نیاز به دوش یا حمام منظم دارند. مشکلات رفتاری یا روانی همچنین منجر به کندن پر در میان این طوطی خاکستری آفریقایی می‌شود.

گاز گرفتن

در هنگام بررسی رفتارشناسی کاسکو باید بدانید که، پرنده هنگام تلاش برای محافظت از قلمرو خود، ممکن است گاز بگیرد، به عنوان مثال اسباب‌بازی‌ها، قفس یا پرنده دیگری که با آن پیوند محکمی دارد.

بسیاری از افراد گزش را به عنوان یک رفتار طبیعی در کاسکو می‌دانند، اما این مورد عادی نیست. این یک مشکل رفتاری است که باید حل شود تا امنیت پرنده و صاحب آن فراهم شود. برای مقابله مؤثر با این مشکل، خوب است که علت این رفتار را درک کنید.

هرگاه پرنده در معرض وضعیت ترسناکی قرار گیرد، در برابر گاز گرفتن آسیب‌پذیر می‌شود. به عنوان مثال، اگر پرنده ترسیده باشد، ممکن است با گاز گرفتن پاسخ دهد.

ثابت ماندن

پرندگان به طور غریزی عادت دارند زمانی که احساس خطر می‌کنند ثابت بمانند و پرهای خود را صاف بگیرند؛ پس نگران نباشید. سعی کنید تا می‌توانید او را از این موقعیت دور نگه‌ دارید.

رفتارشناسی کاسکو
ثابت ماندن کاسکو

جویدن ناخن

جویدن ناخن یکی دیگر از مشکلات در رفتارشناسی کاسکو به حساب می‌آید، که نشانه‌ی عصبانیت پرنده است.
در ضمن پرنده به خاطر تشنگی و گرسنگی زیاد هم این رفتار را از خود بروز می‌دهد. پس آب و غذای او را همیشه چک کنید.

عقب بردن سر

هر زمان که کاسکو بی‌ حوصله و تنها می‌شود سرش را عقب می‌برد و لای پرهایش مخفی می‌کند. برای حل این مشکل باید با او به آرامی حرف بزنید. آزادی از قفس و کمی پرواز بهترین راه است.

تنگ کردن چشم

در این هنگام مراقب گاز گرفتن کاسکو باشید این رفتار نشانه‌ی عصبانیت پرنده است و سریع بعد از تنگ کردن چشم‌ها حمله می‌کند.

خمیازه

خمیازه کشیدن نشان می‌دهد که پرنده خسته است. اگر هنگام خمیازه سرش را تکان داد یعنی چیزی توی گوشش گیر کرده است و با این حرکت می‌خواهد او را خارج کند.

یک مورد دیگر که باعث خمیازه کشیدن کاسکو می‌شود صدای ناهنجار است. شاید خیلی از صداها برای شما عادی باشند؛ اما برای پرنده ناهنجار محسوب می‌شوند. اگر این حرکت مداوم تکرار شد جای پرنده خود را تغییر دهید.

پف پرها

توجه داشته باشید که پف دادن پرها در پرندگان معمولاً نشانه‌ی یک بیماری در پرنده است. به خصوص اگر پرنده یک گوشه بشیند و تحرکی نداشته باشد. اما یک استثنا در رفتارشناسی کاسکو وجود دارد که آن‌ها هر وقت احساس آرامش و امنیت کنند پرهای سر و گردن خود را پف می‌کنند؛ بنابراین پف کردن پرها همیشه نشانه‌ی بیماری نیست.

چرخش دور قفس

هر زمان این پرنده زیاد خوشحال باشد و یا خیلی گرسنه و تشنه باشد به دور قفس خود دور می‌زند. به رفتارهای پرنده خود در هر زمان دقت نمایید.

غرغر

غرغر کردن یا لرزش یکی دیگر از موارد مربوط به رفتارشناسی کاسکو به حساب می‌آید. غرغر نشان می‌دهد که پرنده ترسیده است و بنابراین، خوب است که حتماً آن را بررسی کنید.

ایستادن بر روی یک پا

ایستادن روی یک پا یا آویزان شدن وارونه نشان می‌دهد که پرنده برای هر آنچه اتفاق می‌افتد، آرام، خوشحال و راضی است.

با درک رفتارهای فوق، شما یک رابطه طولانی مدت با طوطی خاکستری آفریقایی ایجاد کرده و رضایت کامل خود را به عنوان یک حیوان خانگی در خانه کسب خواهید کرد.

رفتارشناسی کاسکو
ایستادن کاسکو بر روی یک پا

ساییدن منقار

بعضی اوقات کاسکوها منقار خود را می‌سابند؛ که به اصطلاح به آن دندون قروچه هم می‌گویند.

پرنده کاسکو زمانی که احساس راحتی یا خواب آلودگی می‌کند این رفتار را از خود بروز می‌دهد. در واقع او به شما می‌گوید که وقت خواب رسیده است.

پرواز

پرواز برای یک پرنده جوان بسیار مفید است. آن‌ها می‌توانند یاد بگیرند که اگر چیزی باعث ناراحتی شود قدرت ترک را دارند.

این توانمندسازی برای بسیاری از گونه‌های طوطی اعتماد به نفس زیادی ایجاد می‌کند. این مورد همچنین به دارندگان طوطی کمک می‌کند تا یاد بگیرند که از زور اجتناب کنند و به پرنده فرصت انتخاب دهند.

اجبار هرگز!

راه‌های کمک به افزایش احتمال اعتماد به نفس کاسکو این است که از زور اجتناب کنید، به طوطی حق انتخاب بدهید؛ تا مجبور نشود و واکنش متفاوتی از خود نشان دهد.

صحبت نهایی

به پایان مقاله رفتارشناسی کاسکو رسیدیم، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. جهت خرید و فروش حیوانات و یا وسایل مورد نظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط با پرندگان دیگر را مطالعه نمایید. به ما سر بزنید؛ ز اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم.

منابع:

african-grey-parrot.net
goodbirdinc.com

lafeber.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.