خانه » حیوانات » انتخاب سگ
انتخاب سگ
آخرین بروزرسانی در ژوئن 2019

انتخاب سگ

انتخاب سگ باید مناسب با نیاز و امکانات شما باشد. اگر یک سگ خانگی و کوچک می‌خواهید، بهترین سگ، سگی است که ازنظر جثه زیاد بزرگ نشود، سالم باشد و شما از آن خوشتان آمده و خرید آن در توانتان باشد. اصرار زیادی روی نژاد خاص یا کمیابی نداشته باشید. هر سگ کوچک، زیبا و سالمی به‌شرط آنکه درست تربیت شود می‌تواند برای نگهداری در منزل مناسب باشد. اگر می‌خواهید پاسخ سوال چگونه سگی انتخاب کنیم را بیابید پس تا انتها با ما همراه باشید.

در مورد سگ‌های نگهبان نیز هوش، قدرت، زیبایی و سلامت از شروط لازم برای انتخاب است و تربیت صحیح بسیار بیشتر از خصوصیات نژادی و گران و کمیاب بودن آن اهمیت دارد. زیباترین و خالص‌ترین نژاد سگ‌های دوبرمن، ژرمن شپرد یا هر نژاد دیگری که برای نگهبانی مدنظر شماست، درصورتی‌که درست تربیت‌نشده باشد ممکن است مثل یک بچه‌گربه ملوس و بی‌آزار یا مثل یک گرگ درنده و خطرناک شود. این در حالی است که یک سگ بدون نژاد مشخص یا دورگه، باتربیت درست و اصولی به نگهبانی هوشیار و قابل‌اعتماد تبدیل خواهد شد.

انتخاب سگ
انتخاب سگ

انتخاب سگ نر یا ماده؟

در مورد نر یا ماده بودن نیز نظرات متفاوتی وجود دارد. سگ‌های ماده در دوران فحلی که در ادامه در مورد آن توضیح می‌دهیم، مشکلاتی را برای صاحب خود به وجود می‌آورند و ترشحات فحلی حیوان برای صاحبش ناخوشایند خواهد بود. رفتارهای عصبی و فرار احتمالی از خانه در دوران فحلی نیز بر این موارد می‌افزاید.

سگ‌های نر نیز دردسرهای خاص خود رادارند و ادرار کردن مداوم به درودیوار و بروز رفتارهای جنسی نسبت به اعضای خانواده ازجمله آن‌هاست. توجه داشته باشید که سگ ماده، مولد است و برای شما توله خواهد آورد و اصولاً ماده‌ها آرام‌تر و باهوش‌تر از نرها هستند. انتخاب جنسیت سگ با توجه به مسائل ذکرشده بر عهده خود شما خواهد بود. در پاراگراف زیر با دوران فحلی آشنا می‌شویم.

دوران فحلی

دوره فحلی یا دوره پذیرش (به انگلیسی: Estrous cycle) مدت زمانی است که در آن پستانداری ماده آماده باروری است و به دنبال شریکی برای زادآوری می‌گردد. مشخصه دیگر دوره فحلی همچنین وضعیت بدنی ویژه‌ای به صورت کاوپشتی در خم ستون فقرات جانور است که باعث ایجاد کمری خمیده می‌شود. این وضعیت در گربه‌ها به سادگی تشخیص‌پذیر است. گرم بودن (فعال‌بودن از دیدگاه جنسی) سگ‌ها از دوران بلوغ آغاز می‌شود (برای نژادهای کوچک ۶ تا ۷ ماهگی، و برای نژادهای بزرگ ۱۵ تا ۱۸ ماهگی) و به صورت کلی ۲ بار در سال در بهار و پاییز صورت می‌پذیرد. این هنگام دو مرحله مجزا دارد:

۱) پیش‌فحلی: که میانگین ۹ روز طول می‌کشد و فرج در آن جمع شده و ادرار در خود خون دارد. نرها در این هنگام جذب می‌شوند ولی اغلب ماده پذیرای آن‌ها نمی‌شود.

۲) فحلی: که به گونه میانگین ۹ روز طول می‌کشد و اوج توانایی باروری را در خود دارد. آمیزش در طی تقریباً ۲ روز صورت می‌گیرد. گاه در این مرحله خونریزی ادامه پیدا می‌کند ولی خون بیرون آمده بسیار شفاف‌تر از پیش است. در این هنگام ماده پذیرای نر می‌شود.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

انتخاب سگ تازه وارد

حال که بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید و تصمیم دارید حیوان موردنظرتان را خریداری کرده یا به هر نحوه دیگری تهیه کنید و به خانه بیاورید، باید نکاتی را به خاطر داشته باشید، بهتر است ابتدا بامطالعه و پرس‌وجو از افراد مجرب، با خصوصیات اخلاقی، نحوه نگهداری، تغذیه، تربیت و مشکلات نگهداری سگ د زندگی آشنا شده و قبل از آوردن حیوان، محل زندگی و نگهداری، ظروف مخصوص نوشیدن آب و خوردن غذا، محل ادرار و مدفوع و سایر نیازهای حیوان را پیش‌بینی کنید.

1
انتخاب سگ

نام‌گذاری

پس از انتخاب سگ موردنظر، در اواخر ۲ ماهگی کم‌کم سعی کنید اسم توله را به او بیاموزید. اسم سگ‌ها باید تک سیلابی بوده و تلفظ آن ساده باشد تا هم شما در صدا کردن او مشکلی نداشته باشید و هم سگ شما به‌آسانی اسم خود را یاد بگیرد. اغلب صاحبان سگ‌ها در کشور ما ترجیح می‌دهند. از اسامی خارجی استفاده کنند. این امر به‌این‌علت است که تشابه اسمی حیوان شما با یکی از آشنایان و دوستانتان ممکن است باعث رنجش و آزردگی خاطر او شود. استفاده از اسامی قهرمانان کارتونی با فیلم‌ها، قهرمانان باستانی، شاهزادگان اساطیری و نام الهه‌های یونان باستان هم موردتوجه صاحبان سگ‌هاست. رنگ حیوان، مشخصات ظاهری ویژه و عادات و خصوصیات ذاتی حیوان نیز می‌تواند مبنایی برای انتخاب نام باشد.

برای نام‌گذاری بهتر چه کنیم؟

هر بار که می‌خواهید به توله خود غذا بدهید او را نوازش کنید یا با او بازی کنید، نامش را صدا بزنید. توله‌ها در مدت کوتاهی اسم خود را یاد می‌گیرند و با شنیدن آن واکنش نشان می‌دهند. سعی کنید نام حیوان را با دقت و اطمینان انتخاب کنید تا مجبور به‌عوض کردن آن نشوید. زیرا در این صورت توله گیج شده و ممکن است نتواند اسم جدید را به‌راحتی بیاموزد.

در نظر داشته باشید که سگ‌ها علاوه بر اسم خود به لحن صدای شما و اعضای خانواده هم عادت می‌کنند و ممکن است به شنیدن اسم خود از زبان یک فرد غریبه هیچ واکنشی نشان ندهند. اگر در خانه بیش از یک سگ دارید از انتخاب نامه‌ای شبیه به هم خودداری کنید. زیرا توله در درک تفاوت جزئی نام خود با دیگر سگ‌های خانه دچار اشکال خواهد شد.

چند اسم پرطرفدار سگ

چند اسم پرطرفدار برای سگ‌ها به این شرح است:
مشکی، سفید، قهوه‌ای، ببری، پاکوتاه، حنا، خال‌خالی، خابالو، مخمل، خپل، زبل، شنگول، کپل، فندق، شراب، بوبو، بابی، بل، بلکی، بنر، بنجی، تانی، پاپی، پوپو، پانی، پینا، پیتر، جولی، جو، جسی، جیپسی، جسیکا، جکی. جیل، لینا، لمون، لوسی، لاکی، کینگ، گارد، دایمون، داملر، داوینا، دنی، سانی، راکی، شینی، میتسو، شپتر، کولی، کوپر، مکس، نلی، ویکی، بتسی، چارلی، تاکر، بلو و جوجو از جمله این اسامی هستند.

انتخاب نام سگ
انتخاب نام سگ

انتخاب و تهیه سگ

آگاهی دیدن یک فیلم جذاب درباره سگ‌ها و یا نوازش کردن یک سگ زیبای خانگی که متعلق به اقوام و دوستان ماست، ما را به فکر خریدن و نگهداری سگ در منزل بیاندازد و شاید مشاهده یک توله‌سگ خیس شده در زیر باران که به خود می‌لرزد و از گرسنگی رمقی در تن ندارد و توسط فرد خشن و زشت‌رویی به قیمتی ارزان عرضه می‌شود، حس ترحم ما را تحریک کرده و تصمیم به خریداری و تیمار حیوان بینوا بگیریم، بدون اینکه با مشکلات نگهداری، تغذیه و بهداشت آن آشنایی داشته باشیم.

در این صورت مدت زیادی طول نمی‌کشد که از نگهداری آن خسته شده و به ستوه می‌آییم و به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر این حیوان مزاحم می‌گردیم. بهتر است اول بیاندیشیم و جوانب امر را در نظر بگیریم. آیا فضای مناسبی برای نگهداری سگ در اختیارداریم؟ آیا تمام اهالی منزل موافق حضور سگ در کنار خود هستند؟ اصلاً آیا در خود صبر و حوصله و علاقه لازم جهت نگهداری از یک حیوان خانگی که ممکن است سروصدا هم داشته باشد را سراغ داریم؟

مشکلات خرید اشتباهی سگ

ما برای نگهداری یک سگ بزرگ و تنومند مثل ژرمن شپرد نیاز به فضایی باغ مانند با یک حیاط بزرگ داریم و برای نگهداری از یک تریر سفید و زیبا در خانه، موافقت و همکاری تمام اهالی منزل ضروری است. نگهداری از توله تازه متولدشده هم که دردسرهای خاص خود را دارد و مدت‌زمان زیادی وقت می‌گیرد. بیان این مطالب به‌منظور منصرف کردن خوانندگان از نگهداری سگ نیست بلکه به‌منظور ارائه نمایی واضح و واقعی از مشکلات نگهداری حیوان در منزل یا هر محل دیگری است.

مشکلات خرید اشتباهی سگ
مشکلات خرید اشتباهی سگ

سوالات و نکات برای انتخاب سگ

نکته مهم دیگر این است که اصلاً برای چه می‌خواهیم سگ داشته باشیم؟ آیا به‌تازگی از محل زندگی یا ویلای تفریحی ما سرقت شده و برای نگهبانی آن نیاز به کمک داریم؟ آیا احساس تنهایی می‌کنیم و به دوستی باوفا و صادق نیاز داریم تا بتوانیم به او محبت کنیم؟ یا علاقه زیاد به حیوانات و بخصوص سگ‌ها ما را به فکر خرید یک سگ انداخته است؟ تمامی این دلایل برای خرید و نگهداری از سگ منطقی بوده و درست است.

ولی چشم‌وهم‌چشمی و رقابت با سایر دوستانی که سگ دارند و با جلب‌توجه دیگران از طریق نمایش سگ در خیابان، انگیزه‌های زودگذر و غلطی است که به‌زودی از بین رفته و فقط هزینه خرید و دردسر نگهداری آن برای ما می‌ماند. چه‌بسا که پس از مدتی از سگ‌ها بیزار هم شده و اطرافیانمان را از نگهداری این حیوان در منزل بر حذر داریم. اگر خوب تأمل کرده‌اید و امکانات نگهداری و توان مراقبت از یک عضو جدید در خانه رادارید، حال باید برحسب نیاز یا علاقه خود، سگ مناسبی را خریداری کنید.

مشکلات خرید سگ از برخی فروشندگان

برخی از فروشندگان، محیط‌های کوچک، نامناسب و کاملاً غیربهداشتی را برای نگهداری سگ‌ها تا زمان فروش آن‌ها در نظر می‌گیرند و این حیوانات بخصوص توله‌های جوان‌تر در این محل‌های آلوده ممکن است به بیماری‌های کشنده و لاعلاجی مبتلا شده و مدت کوتاهی پس از خریداری، تلف شوند. این موضوع علاوه بر خسارت مالی، لطمه روحی بدی به شما وارد خواهد کرد. پیشنهاد ما این است که تا حد ممکن از خرید حیوان از اشخاص بی‌نام‌ونشان خودداری کنید.

آن‌ها معمولاً توله‌های بخت‌برگشته یک سگ ولگرد هستند که از لانه مادرشان دزدیده‌شده‌اند و علاوه بر اینکه ممکن است بیمار بوده یا ناقل بیماری باشند، در آینده سگ‌های بزرگ و بدشکلی خواهند شد. بهتر است انتخاب سگ مورد نظر شما از فرد آشنایی انجام گردد، که به شما اجازه دهد والدین آن را ببینید؛ زیرا توله‌ها شبیه پدر و مادر خود خواهند شد و توله‌سگی که پدر و مادر آن بیش از ۴ کیلو وزن ندارند، هرگز سگ بزرگی نمی‌شود.

سگ در چه سنی خریداری شود بهتر است؟

بهترین سن برای خرید توله بین ۲ تا ۴ ماهگی است؛ زیرا توله‌ها معمولاً از ۲ ماهگی به بعد نیاز کمتری به مادر خود دارند و نگهداری آن‌ها راحت‌تر است. بعلاوه در این سن خیلی زود به صاحب خود اعتماد کرده و با او اُخت می‌شوند. سگ‌هایی که در سنین بالا خریداری‌شده‌اند ممکن است تا مدت‌ها افسرده بوده و غذا نخورند. گاهی نیز عصبی شده و محیط جدید را قبول نکرده و به اطرافیان حمله می‌کنند.

نگهداری از توله‌های زیر یک ماه نیز مشکل بوده و برای شما دردسرساز خواهد بود. در این سن سگ‌ها به حداقل روزی ۵ تا ۶ وعده شیر نیاز دارند و اغلب دچار نفخ، یبوست یا اسهال می‌شوند. دمای محیط آن‌ها باید متعادل و بستر آن‌ها نیز باید تمیز باشد. روی‌هم رفته خرید توله در سنین نوزادی را به شما توصیه نمی‌کنیم.

سن خریداری سگ
سن خریداری سگ

اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب سگ

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب سگ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر شما قصد خرید و فروش حیوانات خانگی مورد نظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منبع : راهنمای جامع حیوانات(سگ)


خانم نصیری

خانم نصیری

چند وقت بود میخواستم یه سگ بگیرم مطلب خوبی پیدا نکردم برای انتخاب سگ.مطلب شما خیلی مفید بود


محسن

محسن

چه نژاد سگی برای نگهبانی مناسبه؟بهترین نژاد کدومه


علی حسینی

علی حسینی

سلام شما چه تستی رو برای انتخاب سگ مناسب پیشنهاد میکنین؟


محد

محد

چه نژاد سگی مناسب زندگی دانشجوییه؟


mahtab

mahtab

بهترین سگ که مناسب آپارتمان است سگ با نژاد مالتیز است خیلییییی نازو خوبه


زهرا

زهرا

برای کسایی ک تو آپارتمان زندگی میکنن چه سگی مناسبه؟؟


محمد اشرفی

محمد اشرفی

من در منقطه گرمسیر زندگی میکنم میخواستم سگ بخرم بنظر شما سگ مناسب مناطق گرمسیر چی مناسب هست؟


سعید

سعید

خیلی دنبال سگ بودم و نمیدونستم چی بخرم این مطلب خوندم نظرم عوض شد با این شرایط زندگی من داشتن سگ سخت هست و اون حیون بی زبون هم اذیت میشود