خانه » حیوانات » انتخاب سگ
انتخاب سگ
آخرین بروزرسانی در خرداد ۱۳۹۸

انتخاب سگ

انتخاب سگ باید مناسب با نیاز و امکانات شما باشد. اگر یک سگ خانگی و کوچک می‌خواهید، بهترین سگ، سگی است که ازنظر جثه زیاد بزرگ نشود، سالم باشد و شما از آن خوشتان آمده و خرید آن در توانتان باشد. اصرار زیادی روی نژاد خاص یا کمیابی نداشته باشید. هر سگ کوچک، زیبا و سالمی به‌شرط آنکه درست تربیت شود می‌تواند برای نگهداری در منزل مناسب باشد.

در مورد سگ‌های نگهبان نیز هوش، قدرت، زیبایی و سلامت از شروط لازم برای انتخاب است و تربیت صحیح بسیار بیشتر از خصوصیات نژادی و گران و کمیاب بودن آن اهمیت دارد. زیباترین و خالص‌ترین نژاد سگ‌های دبرمن، ژرمن شپرد یا هر نژاد دیگری که برای نگهبانی مدنظر شماست، درصورتی‌که درست تربیت‌نشده باشد ممکن است مثل یک بچه‌گربه ملوس و بی‌آزار یا مثل یک گرگ درنده و خطرناک شود. این در حالی است که یک سگ بدون نژاد مشخص یا دورگه، باتربیت درست و اصولی به نگهبانی هوشیار و قابل‌اعتماد تبدیل خواهد شد.

انتخاب سگ
انتخاب سگ

انتخاب سگ نر یا ماده؟

در مورد نر یا ماده بودن نیز نظرات متفاوتی وجود دارد. سگ‌های ماده در دوران فحلی مشکلاتی را برای صاحب خود به وجود می‌آورند و ترشحات فحلی حیوان برای صاحبش ناخوشایند خواهد بود. رفتارهای عصبی و فرار احتمالی از خانه در دوران فحلی نیز بر این موارد می‌افزاید.

سگ‌های نر نیز دردسرهای خاص خود رادارند و ادرار کردن مداوم به درودیوار و بروز رفتارهای جنسی نسبت به اعضای خانواده ازجمله آن‌هاست. توجه داشته باشید که سگ ماده، مولد است و برای شما توله خواهد آورد و اصولاً ماده‌ها آرام‌تر و باهوش‌تر از نرها هستند. انتخاب جنسیت سگ با توجه به مسائل ذکرشده بر عهده خود شما خواهد بود. در پاراگراف زیر با دوران فحلی آشنا می‌شویم.

دوران فحلی

دوره فحلی یا دوره پذیرش (به انگلیسی: Estrous cycle) مدت زمانی است که در آن پستانداری ماده آماده باروری است و به دنبال شریکی برای زادآوری می‌گردد. مشخصه دیگر دوره فحلی همچنین وضعیت بدنی ویژه‌ای به صورت کاوپشتی در خم ستون فقرات جانور است که باعث ایجاد کمری خمیده می‌شود. این وضعیت در گربه‌ها به سادگی تشخیص‌پذیر است. گرم بودن (فعال‌بودن از دیدگاه جنسی) سگ‌ها از دوران بلوغ آغاز می‌شود (برای نژادهای کوچک ۶ تا ۷ ماهگی، و برای نژادهای بزرگ ۱۵ تا ۱۸ ماهگی) و به صورت کلی ۲ بار در سال در بهار و پاییز صورت می‌پذیرد. این هنگام دو مرحله مجزا دارد:

۱) پیش‌فحلی: که میانگین ۹ روز طول می‌کشد و فرج در آن جمع شده و ادرار در خود خون دارد. نرها در این هنگام جذب می‌شوند ولی اغلب ماده پذیرای آن‌ها نمی‌شود.

۲) فحلی: که به گونه میانگین ۹ روز طول می‌کشد و اوج توانایی باروری را در خود دارد. آمیزش در طی تقریباً ۲ روز صورت می‌گیرد. گاه در این مرحله خونریزی ادامه پیدا می‌کند ولی خون بیرون آمده بسیار شفاف‌تر از پیش است. در این هنگام ماده پذیرای نر می‌شود.

ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد

انتخاب سگ تازه وارد

حال که بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید و تصمیم دارید حیوان موردنظرتان را خریداری کرده یا به هر نحوه دیگری تهیه کنید و به خانه بیاورید، باید نکاتی را به خاطر داشته باشید، بهتر است ابتدا بامطالعه و پرس‌وجو از افراد مجرب، با خصوصیات اخلاقی، نحوه نگهداری، تغذیه، تربیت و مشکلات نگهداری سگ د زندگی آشنا شده و قبل از آوردن حیوان، محل زندگی و نگهداری، ظروف مخصوص نوشیدن آب و خوردن غذا، محل ادرار و مدفوع و سایر نیازهای حیوان را پیش‌بینی کنید.

1
انتخاب سگ

نام‌گذاری

پس از انتخاب سگ موردنظر، در اواخر ۲ ماهگی کم‌کم سعی کنید اسم توله را به او بیاموزید. اسم سگ‌ها باید تک سیلابی بوده و تلفظ آن ساده باشد تا هم شما در صدا کردن او مشکلی نداشته باشید و هم سگ شما به‌آسانی اسم خود را یاد بگیرد. اغلب صاحبان سگ‌ها در کشور ما ترجیح می‌دهند. از اسامی خارجی استفاده کنند. این امر به‌این‌علت است که تشابه اسمی حیوان شما با یکی از آشنایان و دوستانتان ممکن است باعث رنجش و آزردگی خاطر او شود. استفاده از اسامی قهرمانان کارتونی با فیلم‌ها، قهرمانان باستانی، شاهزادگان اساطیری و نام الهه‌های یونان باستان هم موردتوجه صاحبان سگ‌هاست. رنگ حیوان، مشخصات ظاهری ویژه و عادات و خصوصیات ذاتی حیوان نیز می‌تواند مبنایی برای انتخاب نام باشد.

برای نام‌گذاری بهتر چه کنیم؟

هر بار که می‌خواهید به توله خود غذا بدهید او را نوازش کنید یا با او بازی کنید، نامش را صدا بزنید. توله‌ها در مدت کوتاهی اسم خود را یاد می‌گیرند و با شنیدن آن واکنش نشان می‌دهند. سعی کنید نام حیوان را با دقت و اطمینان انتخاب کنید تا مجبور به‌عوض کردن آن نشوید. زیرا در این صورت توله گیج شده و ممکن است نتواند اسم جدید را به‌راحتی بیاموزد.

در نظر داشته باشید که سگ‌ها علاوه بر اسم خود به لحن صدای شما و اعضای خانواده هم عادت می‌کنند و ممکن است به شنیدن اسم خود از زبان یک فرد غریبه هیچ واکنشی نشان ندهند. اگر در خانه بیش از یک سگ دارید از انتخاب نامه‌ای شبیه به هم خودداری کنید. زیرا توله در درک تفاوت جزئی نام خود با دیگر سگ‌های خانه دچار اشکال خواهد شد.

چند اسم پرطرفدار سگ

چند اسم پرطرفدار برای سگ‌ها به این شرح است:
مشکی، سفید، قهوه‌ای، ببری، پاکوتاه، حنا، خال‌خالی، خابالو، مخمل، خپل، زبل، شنگول، کپل، فندق، شراب، بوبو، بابی، بل، بلکی، بنر، بنجی، تانی، پاپی، پوپو، پانی، پینا، پیتر، جولی، جو، جسی، جیپسی، جسیکا، جکی. جیل، لینا، لمون، لوسی، لاکی، کینگ، گارد، دایمون، داملر، داوینا، دنی، سانی، راکی، شینی، میتسو، شپتر، کولی، کوپر، مکس، نلی، ویکی، بتسی، چارلی، تاکر، بلو و جوجو از جمله این اسامی هستند.

انتخاب نام سگ
انتخاب نام سگ

اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب سگ

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب سگ می‌توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر شما قصد خرید و فروش حیوانات خانگی مورد نظر خود را دارید می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منبع : راهنمای جامع حیوانات(سگ)