غذای کاسکو چیست ؟

غذای کاسکو

امروزه علاقه بیش‌ازپیش به نگهداری از کاسکو يا همان طوطی خاکستری آفريقايی در منزل مشاهده می‌شود. اين علاقه ناشی از توانايی تقليد صدای اين پرنده‌ها است. لازم است تا نيازهای غذايی اين پرنده را نيز بدانيم و آن‌ها را برآورده کنيم. در کالبدشکافی بسياری از کاسکوهايی که زودتر از عمر طبيعی خود مرده‌اند، نشانه‌هایی از سوءتغذیه يافت شده است. تهيه غذای کاسکو به بهترين نحو مهم‌ترین نکته در پيشگيری از بیماری‌های مختلف و همچنين سوءتغذیه کاسکو است.

داشتن رژيمی متعادل

رژیم متعادل طوطی‌های خاکستری آفریقايی برای اطمینان از زندگی بدون بیماری، شاد و سالم مهم است. نگهداری خاکستری‌های آفریقایی به‌هیچ‌وجه کار سختی نیست زیرا بیشتر عادات غذایی آن‌ها تقریباً شبیه انسان است.

قسمت چالش‌برانگیز این است که به آن‌ها یاد دهید همه میوه‌ها و سبزی‌ها را با لذت بخورند.

در اختيار قرار دادن آب شيرين به میزان کافی در غذای کاسکو بسيار مهم است. رنگ یا طعم‌های مصنوعی را به‌هیچ‌عنوان به حيوان خانگی خود ندهيد.

در اين مقاله ابتدا مواد غذايی اصلی که برای تغذيه کاسکو اهميت دارند و حتماً بايد در رژيم غذايی آن‌ها گنجانده شوند را بيان می‌کنیم، سپس به بيان غذاهای مضر می‌پردازیم.

نیاز به آب

اولين مورد در غذای کاسکو که بايد به آن اهميت ويژه دهيم، آب است. آن‌ها همیشه به آب‌خنک و شیرین احتیاج دارند و از آنجا که این مورد غالباً در دسترس است، تهیه مقدار کافی آن بسیار آسان است و نبايد در اين مورد سهل‌انگاری شود.

خاکستری‌های آفریقایی معمولاً بعد از هر وعده غذایی آب می‌نوشند؛ بنابراین، مطمئن شويد که قبل از دادن هر وعده غذایی، آب آن‌ها را عوض کرده باشيد.

بنابراین هر بار، در صورت لزوم، آن‌ها می‌توانند مقدار زیادی آب شیرین بنوشند. فلزات سنگين آب را تا جايی که می‌توانید تصفيه کنيد. این مواد می‌توانند سمی باشند که برای این طوطی‌ها مضر است.

ویتامین‌ها در غذای کاسکو

بیشتر سبزی‌ها و میوه‌ها حاوی ویتامین‌های موردنیاز کاسکو هستند؛ بنابراین، ارائه سبزی‌ها یا میوه‌های تازه به‌عنوان غذا بهتر از سایر مکمل‌های ویتامین است.

مهم‌ترین ویتامینی که طوطی‌ها به آن بسيار نياز دارند، ویتامین A است، به همین دلیل سبزی‌های حاوی بتاکاروتن مانند هويج باید به‌طور مکرر ارائه شوند.

مقدار کلسیم موردنیاز

رژیم غذایی طوطی‌های خاکستری آفریقایی باید حاوی کلسیم باشد زیرا آن‌ها نسبت به نژادهای دیگر طوطی‌ها یا پرندگان به آن نیاز بیشتری دارند.

می‌توان یک بلوک کلسیم در داخل قفس قرار داد. همچنین می‌توانید به‌منظور تأمین مقدار کافی کلسیم، پودر استخوان خشک‌شده را به غذای کاسکو اضافه کنید.

غذای کاسکو
غذای مقوی برای کاسکو

این ماده برای سلامت استخوان‌ها، عملکرد عصب و قلب، انقباض عضلات و لخته شدن خون ضروری است. آن‌ها همچنین برای کمک به جذب کلسیم به ویتامین D3 نیاز دارند. در تابستان، بیرون از خانه، خورشید نیاز روزانه کاسکو به ویتامین D3 را تأمین می‌کند.

لیست سبزی‌ها در غذای کاسکو

همواره ارائه سبزی‌ها ارگانیک و تازه همیشه ایده خوبی برای طوطی شما هستند. خوردن سبزی‌ها برنامه‌ریزی‌ شده برای طوطی خاکستری آفریقایی ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

تشويق کردن و حتی وادار کردن طوطی به خوردن سبزيجات ممکن است به زمان زيادی نياز داشته باشد. هرگز در کار ناامید نشويد، زيرا کمبود ويتامين باعث مرگ طوطی شما خواهد شد. البته بعضی طوطی‌ها نسبت به ديگر طوطی‌ها مقاومت کمتری را نشان می‌دهند.

سبزيجاتی که می‌توانید به کاسکو خود بدهيد:

 • کلم پیچ
 • فلفل
 • کدوسبز
 • نخودفرنگی
 • لوبیاسبز
 • هویج
 • خیاره
 • کاهو
 • سیب زمینی
 • کدوتنبل
 • کرفس
 • کلم بروکلی

لیست میوه‌ها در غذای کاسکو

از میوه‌ها نيز می‌توان برای تأمین ويتامين موردنیاز کاسکوها استفاده کرد. معمولاً کاسکوها همه میوه‌ها را می‌خورند؛ اما در زير ليستی از میوه‌هايی که می‌توانید به طوطی خود بدهيد را ارائه کرده‌ایم.

 • کیوی
 • انبه
 • انگور
 • سیب
 • خربزه
 • پاپایا
 • موز
 • پرتقال‌ها
 • هلو
 • انواع توت
 • انار وخرما

اگر ما در مورد غذای طبيعی کاسکو به‌عنوان رژیم غذایی اصلی انواع طوطی‌های خاکستری آفریقایی صحبت کنيم؛ خرما به‌عنوان غذای پایه در نظر گرفته می‌شود.

متابولیسم و سیستم گوارشی آن‌ها با این نوع مواد غذایی سازگار است تا کالری موردنیاز را دريافت کنند. از این‌ رو می‌توان گفت که حتی در اسارت این‌گونه پرندگان تمایل به چاقی ندارند.

پلت‌ها

گلوله‌های آماده و مخصوص کاسکو، توصیه‌شده‌ترین غذای کاسکو هستند. بيشترين ماده غذايی در رژيمی که برای طوطی خود در نظر گرفته‌اید، بايد شامل پلت‌ها باشد. در کنار آن از ميوه و سبزيجات نيز بايد استفاده کنيد.

دانه‌ها در غذای کاسکو

دانه، اولین ماده سازنده چربی برای تقویت کاسکو است. دانه‌های کم‌چربی مانند ارزن، دانه قناری، آفتابگردان و دانه غلات در اولويت هستند، اما نبايد به مقدار زياد در دسترس طوطی باشند. رژیم‌های غذایی که فقط شامل دانه باشند، تأثیر منفی بر سلامت طوطی خاکستری آفریقايی دارند.

طوطی‌های خاکستری آفریقایی عاشق خوردن دانه‌اند و خوراک‌ها منبع خوبی برای تأمین روغن موردنیاز آن‌ها هستند؛ اما همه دانه‌ها مقدار زیادی چربی‌دارند که برای طوطی‌ها سالم نیستند.

بنابراین، نمی‌توانیم آن را به‌عنوان یک رژیم غذایی کامل در نظر بگیریم. گنجاندن چند درصد دانه در رژیم غذایی متعادل پرندگان توصیه می‌شود.

دادن دانه به پرنده
دادن دانه به کاسکو

مشکل رژیم غذایی تمام‌دانه درغذای کاسکو چيست؟

دانه‌ها فقط چربی را تأمین می‌کنند. بايد این را بدانید که مواد غذايی ضروری مانند کلسیم یا پروتئین در این رژيم وجود ندارد. چربی فقط به مقدار کمی مورد نیاز است. بهترین رژیم غذایی برای خاکستری آفریقایی شما حدود 10 ٪ تا 20 ٪ دانه خواهد بود.

استفاده بیش از این می‌تواند به کمبود تغذیه، عفونت یا سایر مشکلات سلامتی منجر شود. برخی از صاحبان پرندگان دانه‌های اصلاح‌شده ژنتيکی را می‌خرند که برای افزايش توليد روغن دست‌کاری ژنتيکی شده‌اند.

همين موضوع باعث ورود چربی بيشتر به بدن طوطی شده و منجر به چاقی و اضافه‌وزن خواهد شد. در بعضی موارد علت مشکل قلبی کاسکوها، همين رژيم تمام‌دانه است.

اسیدهای آمینه و چربی‌ها از طریق حبوبات و مغزها

پروتئین به رشد پرهای کاسکو شما کمک می‌کند. حشرات، مغزها و حبوبات پروتئین مورد نیاز کاسکوهای وحشی در طبیعت را تأمین می‌کنند.

از طاسی جلوگيری می‌کنند، باعث رشد طبیعی پرها می‌شوند و پرهای خاکستری آفریقايی را زیبا نگه می‌دارند.

غذاهای سمی برای کاسکو

حتماً بايد ليست غذاهای سمی برای کاسکوها را بدانید زیرا این طوطی‌ها همه‌ چیزخوار هستند و تقریباً هر آنچه را که به آن‌ها پیشنهاد می‌شود می‌خورند؛ و هرچه زمان می‌گذرد، آن‌ها دقیقاً به عضوی از خانواده تبدیل می‌شوند.

آن‌ها تقریباً به هر فعالیتی پاسخ می‌دهند. به دلیل این پیوند دوستانه با انسان‌ها، بسیاری از اوقات افراد به‌طور ناخواسته به آن‌ها غذاهای سمی مختلف می‌دهند.

بنابراین، به‌عنوان یک صاحب مسئول، باید در مورد غذای سمی طوطی‌های خاکستری آفریقا اطلاعاتی کسب کنید.

تغذیه نامناسب می‌تواند برای طوطی خاکستری آفریقایی کشنده باشد. بهترين رژیم برای غذای کاسکو باید شامل پلت‌های غیر رنگی آلی و مخلوط میوه‌ها، مغزها و سبزی‌ها باشد.

برخی غذاهای سمی برای طوطی‌های خاکستری آفریقا

برخی از غذاهای سمی برای طوطی‌های خاکستری آفریقایی می‌توانند وضعیت بسیار بدی را برای پرنده خانگی شما ایجاد کنند.

به‌عنوان یک مالک مسئول، وظیفه شماست که طوطی خود را ایمن نگه دارید؛ و این با دانستن اینکه کدام نوع غذا برای طوطی شما خطرناک است شروع می‌شود.

آوکادو

هرگز اجازه ندهید که کاسکو شما به آواکادو و محصولاتش نزدیک شود. ازآنجاکه گوآکامول می‌تواند دلیل اصلی ناراحتی قلبی در طوطی‌های خاکستری آفریقايی باشد. اگر به‌ موقع درمان نشود، ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.

آوکادو
ندادن آوکادو به کاسکو

شکلات، کشنده‌ترین ماده در غذای کاسکو

شکلات برای همه به‌جز طوطی‌های خاکستری، خوشایند است. این ماده دارای سطح بالایی از ماده شیمیایی معروف به تئوبرومین است؛ و این برای کاسکو بسيار مضر است.

حتی کمترین میزان مصرف می‌تواند باعث استفراغ، عملکرد بیش‌ازحد، تشنج و آریتمی قلب طوطی شود. در بدترین موارد، می‌تواند باعث مرگ شود.

شکلات تلخ به‌عنوان کشنده‌ترین ماده غذایی برای طوطی خاکستری آفریقایی در نظر گرفته می‌شود. ازذآنجا که این نوع شکلات قوی حاوی 16٪ تئوبرومین است.

نمک منجر به نارسايی قلبی می‌شود

بچه‌ها عادت بدی دارند که به طوطی‌ها چوب‌شور یا چیپس می‌دهند. لطفاً آن‌ها را وادار کنید که این کار را نکنند.

شما باید طوطی را از هر غذایی که نمک دارد دورنگه دارید؛ که شامل کراکر، فست فود و سبزی‌ها کنسرو شده است.

پس از خوردن غذای شور، طوطی شروع به نوشیدن مقدار زیادی آب می‌کند. در بدترین حالت، پرنده ممکن است با نارسایی کلیه روبرو شود.

میوه و سبزی‌ها در غذای کاسکو

شما می‌توانید میوه و سبزی‌ها را به کاسکو خود بدهید، اما قبل از آن حتماً بايد ميوه و سبزيجات را به‌طور کامل بشوريد؛ زیرا آفت‌کش‌ها یا باکتری‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توانند برای یک پرنده کشنده باشند.

فراموش نکنید که قسمت‌های خراب، ساقه‌ها، رگ‌ها و قسمت‌های سبز را از میوه‌ها جدا کنید.

قارچ‌ها

البته، شما هرگز نمی‌توانید حیوان خانگی خود را با کپک تغذیه کنید. گلوله‌ها یا دانه‌های آماده‌شده تجاری همیشه رطوبت زیادی دارند و این می‌تواند منجر به تولید قارچ شود.

قبل از دادن پلت به طوطی، لطفاً خوراک‌ها را کاملاً بررسی و بو کنید.

گاهی اوقات، صاحبان ممکن است غذاهای انسانی را به حیوانات خانگی خود پیشنهاد دهند؛ اما از دادن کره بادام‌زمینی، نان، پنیر یا بادام‌زمینی باکیفیت پایین خودداری کنید، آن‌ها می‌توانند منبع قارچ و کپک باشند.

غذای کاسکو
قارچ ها

الکل، ماده‌ای مضر در غذای کاسکو

اگر الکل برای انسان مضر است، نباید آن را در لیست غذاهای سمی برای طوطی‌های خاکستری آفریقا در نظر گرفت. حتی مصرف مقدار اندک نیز می‌تواند منجر به افسردگی شود. شرایط بدتر شامل عدم هماهنگی و استفراغ است.

طوطی در پرواز با مشکل روبرو خواهد شد. در پایان ممکن است طوطی عزیز شما، جان خود را از دست بدهد.

برای اطمینان کامل از سلامت حیوان خانگی خود، اطمینان حاصل کنید که هیچ‌یک از این موارد زير را به کاسکو خود نمی‌دهید:

 • هسته زردآلو، گیلاس،سیب و غیره
 • الکل،تنباکو، سیگار و غیره
 • مارچوبه
 • نوشابه گازدار
 • پیازچه، تره فرنگی، سیر
 • قهوه
 • زیره
 • سویا
 • شاه بلوط
 • جوز هندی
 • زیتون
 • ریواس، جعفری و غیره
 • گوشت خام
 • قارچ
 • تخم مرغ نپخته

غذای کاسکو در طبیعت

در مناطق گرمسیری آفریقا، طوطی‌های خاکستری هر آنچه را که می‌توانند به دست بياورند را می‌خورند. آن‌ها از گیاهان، دانه‌ها، میوه‌ها، آجیل‌ها و حشرات و همچنین انواع توت‌ها می‌توانند استفاده کنند. آن‌ها گله تشکیل می‌دهند و برای تغذیه به گروه‌های کوچک‌تر تقسيم می‌شوند.

غذای متناسب با نیاز کاسکو چیست؟

با نگاهی به رژيم غذايی طبيعی آن‌ها، می‌توانیم نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها را بدانیم. در طبیعت تعالیمی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ب

هترین غذای خاکستری آفریقایی مخلوطی از میوه‌ها، مغزها، دانه‌ها و سبزی‌ها است. این‌ها پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند.

مخلوطی از طیف گسترده‌ای از غذاها برای دستیابی به نیازهای غذایی آن‌ها و اطمینان از زندگی سالم و شاد خاکستری‌های آفریقایی مناسب است.

چندین فرمول برای رژیم غذای کاسکو وجود دارد؛ اما ما نمی‌توانیم يکی از آن‌ها را به‌طور 100٪ دقیق توصیه کنیم. نیازهای متعادل تغذیه‌ای را می‌توان با مخلوط کردن خوراک‌های متعدد طوطی‌ها به دست آورد.

انتخاب بهترین غذا برای کاسکو

آن‌ها همه‌چیزخوار محسوب می‌شوند و می‌توانند از سبزی‌ها، میوه‌ها و گوشت استفاده کنند. نظرات مختلفی درباره رژیم طوطی‌های خاکستری آفریقایی توسط تعداد زیادی از دوستداران و صاحبان طوطی وجود دارد.

هدف اصلی، تهیه یک ليست غذای کاسکو به شکلی متعادل است که تمام نیازهای بدن پرنده موردعلاقه شمارا برآورده کند. از خرید خوراک‌های تجاری با طعم مصنوعی برای طوطی‌ها دوری‌ کنید.

نحوه عادت دادن کاسکو به سبزیجات

نبايد پرنده خود را مجبور به خوردن چيزی کنيد. شايد درصورتی‌که خيلی گرسنه شود، غذايی که به آن می‌دهید را بخورد ولی مسلماً اين کار درستی نيست. در عوض، شما باید به بازیگوشی و کنجکاوی آن‌ها متوسل شوید.

طريقه ارائه غذا بسيار مهم است. سعی کنید هویج‌ها و ساقه‌های بروکلی را به‌صورت رشته‌هایی برش دهيد و رشته‌ها را در قفس پرنده آویزان کنید. برنج و حبوبات پخته‌ شده را درون مقوا قرار داده و روی قفس بچسبانید.

غذای کاسکو
دادن سبزیجات به کاسکو

با مراقبت زیاد از رژیم غذای کاسکو، صاحب مسئولیت‌پذیری باشید؛ و اگر در کاسکو علائمی از بیماری مشاهده کردید، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنيد.

کلام آخر

در طبیعت، کاسکوها میوه، برگ، حشرات و گل می‌خورند. در اسارت، آن‌ها باید رژیم غذایی متنوعی از میوه‌ها، سبزی‌ها همراه با برخی دانه‌ها و مغزها را بخورند.

برنج، لوبیای پخته‌شده، ذرت، تورتیلا، ماکارونی، سیب‌زمینی، نان و مرغ پخته‌شده مواد غذایی سالمی برای کاسکوها هستند.

آن‌ها همچنین به مکمل کلسیم اضافی نیاز دارند، بنابراین استخوان‌ها، پوسته صدف و استخوان‌های خردشده را به غذای کاسکو اضافه کنید. در حال حاضر، دشوارترين کار، عادت دادن او به خوردن رژیم غذايی جدید خود است.

به پايان مقاله غذای کاسکو رسيديم. با توجه به مطالبی که در مقاله آورده شد، اگر می‌خواهید کاسکوی شما بيمار نشود بايد رژيم غذايی مخصوص کاسکو را به او بدهید.

برای مطالعه ساير مقالات مرتبط می‌توانید به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد. می‌توانید برای خریدوفروش حيوانات و پرندگان خانگی خود اپليکيشن واسط کالا را نصب کنيد.

منابع
africangreyparrots.net

birdstreetbistro.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.