وبلاگ واسط کالا
0

انواع لانه پرندگان

انواع لانه پرندگان

لانه پرندگان مکان یا ساختاری است که پرنده‌ها در آنجا تخم می‌گذارند و در آن جوجه‌های خود را پرورش می‌دهند. اکثر پرندگان تا قبل از سن بلوغ جوجه‌ها، از آن‌ها در لانه مراقبت می‌کنند. یک جفت از هر نوع پرنده‌ای که باهم در یک سیستم تولیدمثل می‌کنند، می‌توانند باهم تعامل داشته باشند و یک لانه را با همکاری هم بسازند.انواع لانه پرندگان می‌تواند شامل یک فرورفتگی ساده‌روی زمین یا یک لانه‌ی بافته‌شده‌ی آویز باشد که هدف همه آن‌ها محافظت از تخم‌ها و جوجه‌ها در برابر عناصر طبیعی و تشخیص توسط شکارچیان است. در ادامه شما را با انواع لانه پرندگان آشنا خواهیم کرد.

اگر در خانه‌ی خود پرندگان زینتی را نگهداری می‌کنید، بهتر است که مقاله‌ی نگهداری پرندگان خانگی را خوانده و با ما همراه باشید.

کلیاتی راجع لانه پرندگان

شکل‌های مختلف لانه پرنده‌ها بستگی به گروه‌های طبقه‌بندی آن‌ها دارد. یعنی اعضای خانواده پرندگان مشابه، لانه‌هایی با طراحی‌ها مشابه نیز می‌سازند.

از آنجا که پرندگان از دایناسورهایی به نام (تروپود) تبارند، پرندگان و خزندگان در علم زیست‌شناسی در لانه‌سازی خود شباهت‌هایی بسیاری دارند.

بااین‌حال پرندگان ازنظر جفت‌یابی، ساخت و موقعیت لانه‌های خود و مراقبت از فرزندان بسیار پیشرفته‌ترند. در این مقاله ما در مورد ویژگی‌های رایج‌ترین انواع لانه‌های پرندگان صحبت می‌کنیم.

جنبه‌های عمومی لانه‌های پرندگان

رایج‌ترین نوع لانه ساخته‌شده توسط پرندگان لانه فنجانی شکل است. اما اشکال، اندازه‌ها، بسترها و مواد بسیار مختلفی وجود دارد که پرندگان برای ساختن لانه‌های خود استفاده می‌کنند.

شکل مواد مورد استفاده و موقعیت لانه به نیازهای اساسی پرندگان پاسخ می‌دهد که عبارت‌اند از محافظت از تخم‌ها و جوجه‌ها در برابر آب‌وهوای نامساعد و شاید مهم‌تر از آن در برابر شکارچیان.

رایج‌ترین نوع
لانه فنجانی شکل

انواع متداول لانه پرندگان

انتخاب مکان لانه و ساخت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا در این مکان تخم‌گذاری، جوجه‌کشی و مراقبت از فعالیت جوجه‌ها انجام می‌شود.

لانه ساختاری است که توسط والدین ساخته یا شرطی شده است؛ اگرچه گاهی اوقات آن‌ها می‌توانند از فرورفتگی طبیعی زمین یا لانه‌های موجود از قبل نیز استفاده کنند.

بسته به موقعیت لانه والدین ممکن است لانه را استتار کنند یا تخم‌ها را با شاخه و برگه‌ای مرده بپوشانند. با این کار آن‌ها را از شکارچیان احتمالی پنهان می‌کنند.

فرورفتگی روی زمین

این نو ع لانه جزو یکی از ساده‌ترین لانه‌ها در بین انواع لانه پرندگان است و شامل یک فرورفتگی کوچک در زمین یا پوشش گیاهی است.

این فرورفتگی باید به‌اندازه کافی عمیق باشد تا از غلتیدن تخم‌ها به بیرون از لانه جلوگیری کند.

فرورفتگی زمین گاهی با شاخه‌ها یا حتی سنگ‌های کوچک نیز تقویت می‌شود.

فرورفتگی در زمین به‌عنوان لانه توسط بلدرچین‌ها، اکثر پرندگان ساحلی، پرندگان دریایی و بسیاری از پرندگان دیگر مانند شترمرغ استفاده می‌شود.

لانه‌های تپه‌ای

این فرم خاص لانه‌سازی شامل ساخت توده‌ای از مواد گیاهی و خاک است.

تخم‌ها در وسط این توده قرار می‌گیرند و با شاخه‌ها، خاک و برگ‌های بیشتری دفن می‌شوند. والدین تپه و تخم‌ها را رها می‌کنند.

فرآیند تجزیه مواد آلی باعث تشعشع گرما می‌شود و از تخم‌ها تا زمان بیرون آمدن جوجه‌ها مراقبت می‌کند.

جوجه‌ها هرگز والدین خود را نمی‌شناسند و برای اولین بار آن‌ها هنگام غذا دادن می‌بینند. البته والدین آن‌ها پس از به دنیا آمدن جوجه‌ها به‌خوبی به آن‌ها غذا داده و از آن‌ها مراقبت می‌کنند.

اندازه مواد جمع‌آوری‌شده این لانه‌ها می‌تواند به‌اندازه بیش از 100 مترمربع نیز برسد. لانه‌های تپه‌ای منحصر به Megapods استرالیا است (در بین انواع لانه پرندگان، این لانه جزو بزرگ‌ترین لانه‌ها محسوب می‌شود).

لانه کردن در لانه‌های قدیمی

اکثر پرندگانی که این نوع لانه‌ها را می‌سازند خودشان حفره را حفر می‌کنند اما برخی دیگر از سوراخ‌های متروک یا موجود که توسط حیوانات دیگر حفرشده‌اند استفاده می‌کنند.

این نوع لانه‌ها ضمن محافظت از تخم‌ها و جوجه‌ها در برابر عناصر طبیعی، خطر دیده شدن تخم‌ها توسط شکارچیان را نیز به حداقل می‌رساند.

انواع لانه پرندگان
درست کردن لانه توسط پرندگان

لانه‌های حفره‌ای

لانه‌های حفره‌ای یک نوع خاص از انواع لانه پرندگان است. این لانه‌ها از محفظه‌ای تشکیل‌شده‌اند که در چوب درختان زنده یا مرده، تنه‌های درختان سرخس یا کاکتوس حفرشده است. همچنین برخی لانه‌های حفره‌ای وجود دارند که شامل اتاقک‌هایی هستند و معمولاً در لانه‌های موریانه حفر می‌شوند.

لانه‌های ساخته‌شده در حفره‌های موجود درون‌چوب‌ها یا تنه درختان نیز در هر منطقه‌ای وجود دارد. البته درصورتی‌که چوب به‌عنوان بستر وجود داشته باشد.

لانه‌های حفرشده در لانه موریانه‌ها نیز بیشتر به مناطق گرمسیری محدود می‌شود که تراکم لانه موریانه‌ها در آنجا بسیار زیاد است.

پرندگانی که از لانه‌های حفره‌ای استفاده می‌کنند شامل دارکوب، توکان، تروگون، باربت و چندگونه از خانواده Tyrannidae (مگس‌خوارها) هستند که از لانه‌های حفره‌ای موجود استفاده می‌کنند.

لانه‌های فنجانی (کاسه‌ای)

لانه‌های ساخته‌شده به شکل فنجان، بیشتر به اشکال دایره یا نیمه دایره شبیه هستند. همچنین می‌توان گفت برخی از انواع لانه پرندگان که بزرگ‌تر هستند، مانند کاسه طراحی‌شده‌اند.

مواد مورداستفاده برای ساخت این نوع لانه‌ها شامل مواد کاملاً گیاهی، تارهای عنکبوت یا کاترپیلر، گل، گلسنگ، بزاق تولیدشده توسط پرنده یا مخلوط گل و بزاق با مواد گیاهی متفاوت است.

بسته به مواد استفاده‌شده این لانه‌ها می‌توانند انعطاف‌پذیر یا سفت‌وسخت باشند. پرندگان معمولاً آن‌ها را روی یک شاخه ساده از درختان بلند بین برگ‌ها درست می‌کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند لانه‌های ساخته‌شده با بزاق را به دیواره تخت سنگ‌های عمودی یا سطح‌های مشابه آن بچسباند. اکثر پرنده‌ها معمولاً از لانه‌های فنجانی شکل برای بزرگ کردن جوجه‌های خود استفاده می‌کنند.

فنجان شکل
لانه‌های فنجانی

لانه‌های درختی

همان‌طور که از نامش پیداست لانه‌های درختی بر روی درختان بزرگ ساخته می‌شود. این نوع لانه به‌خودی‌خود از تجمع مواد گیاهی با یک سطح صاف روی یک شاخه بزرگ درست می‌شود.

پرندگانی که می‌خواهند این سکوها را به لانه خود تبدیل کنند، در مرکز آن‌یک فرورفتگی ایجاد می‌کنند تا از غلتیدن تخم‌ها به بیرون از لانه جلوگیری کنند. پس از ساخت لانه تخم‌های خود را در آنجا می‌گذارند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند تا تبدیل به جوجه شوند.

لانه‌های درختی عموماً روی انشعابات شاخه‌های اصلی قرار می‌گیرند که مواد ابتدا به‌طور خودبه‌خود در آن قسمت جمع می‌شوند. سپس پرنده به‌طور دلخواه مواد دیگری نیز به لانه اضافه می‌کند تا آن را به مکان بهتری برای پرورش جوجه‌های خود تبدیل کند.

به‌طورکلی لانه‌های درختی در بین انواع لانه پرندگان، توسط جفت‌های مشابه یا متفاوت بسیاری در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این پرندگان لایه جدیدی از مواد را به لانه اضافه می‌کنند و به‌این‌ترتیب پیش می‌رود که هرساله اندازه لانه بزرگ‌تر می‌شود.

لانه درختی می‌تواند ازنظر اندازه رشد کرده و وزن آن نیز به حدی افزایش پیدا می‌کند که باعث آسیب ساختاری به شاخه‌های درخت می‌شود.

اگر لانه با آن اندازه و حجم سقوط کند، معمولاً با استفاده از همان مواد دوباره بازسازی می‌شود. پرندگانی که لانه‌های درختی می‌سازند شامل حواصیل، لک‌لک‌ها و پرندگان شکاری هستند.

لانه‌های آویزان

لانه‌های آویزان از پیچیده‌ترین انواع لانه پرندگان هستند. لانه‌های آویزان انواع مختلفی دارند. معمولاً قسمت فوقانی آن‌ها با طول‌های متفاوتی به شاخه نگه‌دارنده بافته‌شده است.

جای محفظه و درب ورودی لانه بسته به پرنده‌ای که لانه را می‌سازد، متغیر است.

درب ورودی می‌تواند نزدیک به بخش بالایی لانه، بدنه لانه و یا حتی در قسمت پایین لانه باشد. در بعضی از لانه‌های آویزان درب ورودی با مواد لانه پوشانده شده است تا تشخیص محل قرارگیری آن دشوارتر شود.

انواع لانه پرندگان
لانه‌های آویزان

شکل، اندازه و محل قرارگیری لانه‌های آویزان متغیر است و اندازه انواع لانه پرندگان بسته به نوع پرنده سازنده آن، متفاوت است. اکثر گونه‌های خانواده Icteridae (اوریول ها و caciques) و برخی از خانواده Tyrannidae (مگس‌خوارها) لانه‌های آویزان می‌سازند.

لانه‌های کروی

لانه‌های کروی معمولاً شکل کروی یا بیضی دارند که با اندازه پرنده سازنده آن مطابقت دارد.

لانه کروی اغلب از بافته شدن شاخه‌ها و برگ‌ها ساخته‌شده است. ورودی این نوع لانه‌ها پنهان است که اغلب تشخیص درب ورودی آن بسیار دشوار است.

داخل این نوع لانه‌ها مانند یک فنجان بسیار دقیق و خوب بافته‌شده است؛ خصوصاً درجایی که تخم‌ها قرار می‌گیرند و جوجه‌ها رشد می‌کنند.

لانه‌های کروی معمولاً در مکان‌های پنهان قرار می‌گیرند و ظاهر غیرقابل توجه آن از پرنده‌ها در مقابل شکارچیان محافظت می‌کند.

لانه‌سازی دسته‌جمعی

اکثر پرندگان کوچک که به‌صورت جداگانه لانه می‌سازند با ساختن لانه‌های استتار شده با خطر شکار جوجه‌های خود مقابله می‌کنند.

پرندگان بزرگ لانه‌های بزرگی می‌سازند که در معرض دید شکارچیان قرار دارد؛ زیرا می‌توانند از تخم و جوجه‌های خود در برابر بیشتر شکارچیان دفاع کنند.

در بین انواع لانه پرندگان یکی از مزایای لانه‌سازی دسته‌جمعی این است که از پرورش هم‌زمان تخم‌ها، جوجه‌های زیادی متولد می‌شوند.

شکارچیان می‌توانند قبل از گرسنه شدن، هم‌زمان تعداد زیادی تخم و جوجه شکار کنند؛ اما بااین‌حال شکار در لانه‌های دسته‌جمعی منجر به کاهش نسبتاً کمتری در سطح جمعیت می‌شود؛ نسبت به این‌که پرندگان مشابه به‌طور جداگانه برای مدت‌زمان طولانی‌تری لانه‌سازی کنند.

همچنین لانه‌های دسته‌جمعی می‌توانند به‌عنوان یک مرکز اطلاعاتی عمل کنند. پرندگانی که دریافتن غذا موفق نبوده‌اند، می‌توانند پرندگانی را که توانایی بهتری دریافتن غذا دارند را دنبال کنند.

خانه گروهی
لانه‌سازی دسته‌جمعی

پرسش و پاسخ

عقاب ها چگونه لانه می‌سازند؟

 آن ها در قلمروی خودشان با شاخه ها و ترکه ها دور از دسترس انسان روی قله کوه ها یا مرتفع ترین جای درخت ساخته شده و چندین سال هم مورد استفاده قرار می گیرد.

بزرگترین لانه پرندگان در کجاست؟ چقدر وزن دارد؟

بزرگترین لانه درختی پرندگان که تاکنون ساخته شده در فلوریدای آمریکا و متعلق به جفتی از عقاب های سر سفید بوده است. حتما تعجب می کنید اگر بدانید عمق لانه آنها حدود ۶٫۱ متر و عرض آن حدود ۲٫۹ متر بوده است. پس اگر بدانید که وزن این لانه حدود ۲ تن و ۷۲۲ کیلوگرم بوده چقدر تعجب می کنید.

کدام پرندگان کوچکترین لانه را دارند؟

کوچکترین لانه های فنجانی شکل متعلق به مرغ مگس خواراست که به اندازه کاملاً انگشتی بوده و از خزه و تار عنکبوت ساخته شده است.

لانه های بزاقی چگونه اند؟

شاید عجیب ترین لانه پرندگان، لانه هایی باشد که توسط گونه پرنده چابک Swiftlet ساخته می شود. آنها در غارها لانه می کنند و لانه خود را از بزاق می سازند. برای این کار آنها غدد بزاقی را در طول فصل تولید مثل توسعه می دهند. حتی قسمت شگفت انگیزتر ماجرا این است که آنها این کار را اغلب در غارهای تاریک  انجام می دهند. آنها قادرند مشابه خفاش ها این کار را با استفاده از مکان یابی انجام دهند.

کلام آخر

اکثر پرندگان برای تخم‌گذاری و بزرگ کردن جوجه‌های جوان خود لانه‌های خاص خود را می‌سازند. بسته به پرنده، انواع لانه پرندگان ممکن است بزرگ یا کوچک باشد. ممکن است روی یک درخت، روی یک ساختمان، درون یک بوته و یا روی سکویی روی آب یا روی زمین قرار داشته باشد. همچنین ممکن است مواد سازنده آن‌ها از گل، برگ خشک، نی یا شاخه‌های خشک‌شده تشکیل‌شده باشد.

 شما همچنین می‌توانید جهت خرید و فروش حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، کبوتر و غیره به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید


منبع:
avianreport.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *