چگونه مرغ عشق را جفت کنیم؟

جفت کردن مرغ عشق

معمولاً اکثر افراد با دیدن مرغ عشق بسیار شگفت‌زده می‌شوند. مرغ عشق به‌عنوان طوطی دم‌دراز نیز معرفی‌شده است و یکی از شناخته‌ترین انواع طوطی است. بسیاری از افراد به علت علاقه فراوان به این پرنده به فکر تکثیر و پرورش این پرنده هستند؛ اما با نکات جفت کردن مرغ عشق آشنا نیستند.

ما با ارائه این مطلب می‌خواهیم به شما در شناخت این نکات کمک کنیم. مرغ عشق حدوداً بیست سانتی‌متر طول داشته و در صدها رنگ سبز و زرد درخشان وجود دارند. مرغ عشق‌ها پرندگان آرامی هستند که به نوازش‌های محبت‌آمیز نیاز دارند؛ بنابراین باید در نگهداری از آن‌ها و همچنین تکثیر آن‌ها نکات زیادی را رعایت کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

خرید مرغ عشق

پرندگان خود را از یک پرورش‌دهنده یا فروشگاه یا سایت معتبر خریداری کنید.

از تولیدکننده یا صاحب مغازه نظرات مشتریان قبلی را بخواهید. سپس بررسی کنید که پرندگان در یک محیط تمیز و سالم نگهداری می‌شوند.

علاوه بر این اطمینان حاصل کنید که پرندگان بیش‌ازحد شلوغ نیستند و استرس ندارند. تمام پرندگان موجود برای فروش را مشاهده کنید تا از سالم و فعال بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

در مورد فروشگاه یا فرد فروشنده و سابقه فروش آن تحقیق کنید. قیمت پرندگان نیز بسته به محلی که پرنده خود را خریداری می‌کنید متفاوت خواهد بود.

البته بهتر است با انواع مرغ عشق نیز آشنا باشید؛ زیرا برخی از گونه‌های مرغ عشق، نسبت به بقیه قیمت متفاوت‌تری دارند. برای آشنا شدن با گونه‌های مختلف این پرنده‌ی زیبا مقاله‌ی انواع مرغ عشق از وبلاگ ما را مطالعه کنید.

خرید مرغ عشق

انتخاب پرنده مناسب

برای جلوگیری از نقص‌های مادرزادی در زمان جفت کردن مرغ عشق، پرندگانی را انتخاب کنید که به هم ربطی ندارند.

پرندگانی که باهم خویشاوند باشند و در صورت نر و ماده بودن با یکدیگر جفت شوند، فرزندان آن‌ها اگر زنده بمانند دچار تغییر شکل می‌شوند یا در معرض بیماری قرار می‌گیرند.

پس وقتی پرندگان خود را خریداری می‌کنید از فروشنده بپرسید که باهم مرتبط هستند یا خیر؟ پرندگانی که توسط پرورش‌دهندگان مختلف بزرگ می‌شوند بعید به نظر می‌رسد که باهم خویشاوند باشند.

در بعضی موارد جفت کردن مادربزرگ و نوه خطر کمی برای جوجه‌های متولدشده دارد. با این‌حال همیشه بهتر است پرندگانی را که از یک خانواده نیستند جفت کنید.

پرندگان آشنا، برای هم بهترند!

برای بهترین نتیجه به دنبال جفتی باشید که از قبل با یکدیگر بوده‌اند.

تا زمانی که باهم ارتباط نداشته باشند دیرتر باهم جفت می‌شوند. درواقع پرندگانی که در یک قفس نگهداری می‌شوند، سریع‌تر از پرندگانی که یکدیگر را نمی‌شناسند جفت می‌شوند.

این به این دلیل است که پرندگان از قبل باهم کنار می‌آیند؛ بنابراین لازم نیست منتظر بمانید تا آن‌ها به یکدیگر عادت کنند.

در برخی موارد اگر پرندگان در قفس‌های نزدیک به یکدیگر نگهداری شوند ممکن است با یکدیگر راحت باشند. اگرچه پیوند آن‌ها به همان اندازه قوی نخواهد بود اما این اولین قدم خوب برای اتصال است.

سن پرندگان

برای جفت کردن مرغ عشق یک ماده را بین سنین 1 تا 3 سال انتخاب کنید. این موضوع معمولاً باعث ایجاد بچه‌های سالم‌تر می‌شود. با این‌حال او قبل از رسیدن به 3 سالگی بیشتر بارور خواهد شد.

اگر مطمئن نیستید که پرنده شما چندساله است می‌توانید آن‌ها را برای ارزیابی نزد دامپزشک ببرید.

دامپزشک می‌تواند سن تقریبی دوست شما را تعیین کند. یک نر بین 1 تا 6 سال انتخاب کنید.

یک مرغ عشق نر اگر حداقل یک‌ساله باشد بچه‌های سالم‌تری تولید می‌کند. برخلاف ماده، پرندگان نر تا رسیدن به 6 سالگی به تولید فرزندان سالم ادامه خواهند داد.

در صورت عدم اطمینان سن پرنده خود، دامپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید پرنده شما چند سال دارد؛ بنابراین در این مورد تردید نکنید.

اگر از سن مرغ عشق خود اطلاع ندارید و حتی از صاحب او نیز نپرسیده‌اید، نگران نباشید. با خواندن مقاله‌ی تشخیص سن مرغ عشق از وبلاگ واسط کالا و دانستن نکات مربوط به آن، می‌توانید سن او را به‌راحتی تشخیص دهید.

تعیین سلامت پرندگان

پرندگان خود را نزد دامپزشک پرندگان ببرید تا سلامت آن‌ها را تأیید کند. اطمینان حاصل کنید که با دامپزشک با تجربه در ارتباط هستید.

آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند که از جفت کردن مرغ عشق‌هایی که بیمار هستند یا تغییر شکل داده‌اند جلوگیری کنید.

در این قسمت مواردی وجود دارد که دامپزشک برای اطمینان از سلامتی باید بررسی کند.

 • هر دو پرنده فاقد تغییر رنگ هستند. هیچ‌کدام از پرندگان بی‌حال نیستند.
 • هر دو پرنده بدون هیچ مشکلی در حال غذا خوردن و مدفوع هستند.
 • هیچ‌کدام از پرندگان استفراغ نمی‌کنند.
جفت کردن مرغ عشق
تعیین سلامت پرندگان

پرندگان را در ارتباط باهم قرار دهید!

پرندگان خود را به‌تنهایی در یک قفس در کنار هم قرار دهید. این کار نه‌تنها باعث راحتی بیشتر آن‌ها می‌شود بلکه احتمال تولید بچه را نیز افزایش می‌دهد.

اگر آن‌ها شروع به جنگ کردند یکی از پرندگان را بیرون بیاورید. سپس پرندگان را در دو قفس کنار هم قرار دهید. هنگامی‌که آن‌ها با یکدیگر کنار آمدند می‌توانید آن‌ها را به همان قفس برگردانید.

توجه به نشانه‌های جفت شدن

مراقب شادی و تغذیه باشید که نشانه‌های جفت کردن مرغ عشق است.

هنگامی‌که پرندگان شروع به مراقبت از یکدیگر می‌کنند می‌دانید که آن‌ها به‌درستی پیوند خورده‌اند.

در بیشتر موارد آن‌ها تا زمانی که با یکدیگر پیوند نخورند شروع به تولیدمثل نمی‌کنند. همچنین ممکن است ببینید که آن‌ها باهم بازی می‌کنند و کنار هم می‌خوابند.

تنظیم زیستگاه پرندگان

محل پرورش و تولید مثل مرغ عشق باید شرایط خاصی داشته باشد. در ادامه با این شرایط آشنا خواهیدشد.

اندازه قفس

قفس را حداقل 60 سانتی‌متر در 40 سانتی‌متر انتخاب کنید. این موضوع اجازه می‌دهد تا فضای پرواز و فاصله از هم وجود داشته باشد.

گرچه پرندگان شما از همراهی یکدیگر لذت خواهند برد اما آن‌ها به زمان تنهایی نیاز دارند.

یک قفس بزرگ به آن‌ها این امکان را می‌دهد که فعالیت لازم را داشته باشند و زمانی را دور از شریک زندگی خود سپری کنند. این از سلامت پرندگان شما حمایت می‌کند.

هر زوج تولیدی که متعلق به شما باشد به قفس مخصوص خود نیاز دارد. سعی نکنید آن‌ها را در یک قفس کنار هم نگه‌دارید زیرا احتمال جفت شدن آن‌ها کمتر می‌شود.

اندازه قفس

کف قفس پرندگان

از روزنامه برای پوشاندن کف قفس پرنده استفاده کنید. کف قفس می‌تواند برای پرندگان شما ناراحت‌کننده باشد و شما می‌خواهید آن‌ها در قفس خود دنج و راحت باشند تا جفت کردن مرغ عشق به‌خوبی صورت گیرد.

روزنامه یک گزینه ارزان و مطمئن برای کف قفس است. به‌علاوه پرندگان شما از پاره شدن آن لذت خواهند برد. چند لایه روزنامه را روی کف قفس بگذارید.

قراردادن نشیمنگاه و تاب در قفس

دو یا چند نشیمنگاه چوبی و تاب در قفس قرار دهید. شما به تعداد لازم چوب برای نشستن و تاب نیاز دارید تا هر دو پرنده بتوانند هم‌زمان از آن‌ها استفاده کنند.

اگر قفس فضای کافی داشته باشد پرندگان شما از داشتن نشیمنگاه و تاب اضافی لذت خواهند برد.

چوب بهترین ماده برای این کار است. از انتخاب گزینه‌های پلاستیکی خودداری کنید زیرا پرندگان شما از جویدن همه‌چیز در قفس لذت خواهند برد.

جعبه مخصوص تخم‌گذاری

یک جعبه کوچک 15 سانتی‌متری در 25 سانتی‌متری را به کنار قفس وصل کنید. بهتر است جعبه‌ای را انتخاب کنید که دسترسی به آن آسان باشد.

در یک‌طرف جعبه سوراخی وجود دارد که ماده می‌تواند با استفاده از آن وارد جعبه شود. سپس او تخم‌های خود را داخل آن قرار می‌دهد، درجایی که ایمن باشد.

این لانه از نحوه آماده‌سازی پرندگان برای جفت‌گیری در طبیعت تقلید می‌کند که به جفت کردن مرغ عشق کمک می‌کند. می‌توانید این جعبه مخصوص را از فروشگاه‌ حیوانات و پرندگان خانگی یا به‌صورت آنلاین پیدا کنید.

ظرف مخصوص تخم

علاوه بر آن جعبه یک ظرف درون جعبه قرار دهید. ظرفی را انتخاب کنید که عمق آن تقریباً 2.5 سانتی‌متر و قطر آن 15 سانتی‌متر باشد.

تخم‌ها درون ظرف استراحت می‌کنند که به حفظ آن‌ها در لانه کمک می‌کند.

به‌عنوان گزینه دیگر می‌توانید تخته‌ای درست کنید که در ته جعبه لانه قرار بگیرد. تخته باید یک فرورفتگی مقعر داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که ظرف از ماده‌ای غیر سمی مانند چوب یا شیشه تهیه‌شده است.

ایجاد فضای طبیعی

یک‌لایه نرم از تراشه‌های چوب در جعبه ازجمله ظرف ایجاد کنید.

تراشه‌های چوبی لانه‌ای برای پرندگان فراهم می‌کنند که شبیه آنچه در طبیعت دوست دارند باشد. همچنین پرنده ماده هنگام آماده شدن برای جفت‌گیری از جویدن تراشه‌های چوب لذت خواهند برد.

این مورد را نیز برای جفت کردن مرغ عشق به خاطر بسپارید تا فرایند جفت‌گیری راحت‌تر و مطلوب‌تر انجام گیرد.

جفت کردن مرغ عشق
ایجاد فضای طبیعی

نظافت قفس

قفس را هفته‌ای یک‌بار تمیز کنید. بطری‌های آب را خالی، شسته و دوباره پر کنید.

ملافه‌های قدیمی را برداشته و قفس را پاک‌کنید. ملافه را با تراشه‌های چوب تازه جایگزین کنید. سپس بطری‌های آب را دوباره سر جای خود قرار دهید.

هر اسباب‌بازی که در قفس نگهداری می‌شود را بشویید و خشک‌کنید.

اگر داخل جعبه مخصوص تخم وجود دارد ملافه‌های موجود در لانه را تغییر ندهید تا زمانی که همه تخم‌ها بیرون بیایند. با این‌وجود می‌توانید ملافه‌های موجود در قفس را عوض کنید.

غذای پرندگان هنگام تولید مثل

یک ظرف بزرگ غذایی را با دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات پرکنید. دو بار در روز مخلوطی از دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات را تهیه کنید. همیشه از میوه‌ها، سبزیجات خام که به‌صورت لقمه‌های کوچک خردشده هستند برای پرنده خود استفاده کنید.

این باعث می‌شود که پرنده شما سالم و شاد باشد. میوه‌های عالی برای پرنده شما شامل سیب، موز، زغال‌اخته، انگور، کیوی، انبه، خربزه، پرتقال، پاپایا، هلو، گلابی، آناناس و توت‌فرنگی است.

سبزیجات شامل کلم بروکلی، مارچوبه، جوانه بروکسل، هویج، گل‌کلم، کرفس، خیار، کلم پیچ، کدوتنبل، تربچه، اسفناج، کدوسبز، سیب‌زمینی شیرین و گوجه‌فرنگی رسیده می‌شود.

پرندگان شما به‌محض تولد جوجه‌هایشان به غذای بیشتری احتیاج دارند؛ بنابراین مطمئن شوید که ظرف غذای آن‌ها همیشه پر است.

در این قسمت از مقاله، شما را به خواندن مقاله‌ی بسیار مفید و فوق‌العاده کامل دیگری برای مرغ عشق دعوت می‌کنیم.

با خواندن مقاله‌ی غذای مرغ عشق، به‌راحتی می‌توانید مرغ عشق خود را در دوران مهم تولیدمثل، تقویت کنید. درنتیجه بهترین جوجه‌کشی را خواهید داشت.

غذای پرنده
غذای پرندگان هنگام تولید مثل

آب‌رسانی مناسب به پرندگان

برای اطمینان از آب‌رسانی مناسب، دو بطری آب را روی قفس آویزان کنید و برای دسترسی مداوم پرندگان به آب شیرین، بطری‌های آب را خالی و دوباره پرکنید.

جهت جفت کردن مرغ عشق به آب بیشتری احتیاج دارید. برای اطمینان از تمام شدن آن‌ها بهتر است از دو بطری آب استفاده کنید. به‌علاوه این موضوع خطر جنگ پرندگان را بر سر آب کاهش می‌دهد. بطری‌های آب را در دو طرف قفس آویزان کنید.

قرار دادن غذای کافی در اختیار پرندگان

غذای کافی تهیه کنید تا والدین تخم‌مرغ خود را نخورند. اکثر پرندگان تخم‌مرغ خود را نخواهند خورد اما اگر احساس کنند غذای کافی ندارند ممکن است تخم‌ها را بخورند.

پرندگانی که بعد از تأمین غذای بیشتر به خوردن تخم‌های خود ادامه می‌دهند تولیدکننده خوبی نخواهند بود.

اگر پرنده‌ها تخم‌های خود را بخوردند، در دوره تولیدمثل بعدی غذای بیشتری به قفس آن‌ها اضافه کنید. اگر این رفتارِ متوقف نمی‌شود بهتر است یک جفت دیگر برای تولیدمثل پیدا کنید.

دادن مکمل به آن‌ها

رژیم غذایی آن‌ها را با مکمل‌ها تکمیل کنید که کمک قابل‌توجهی به جفت کردن مرغ عشق می‌کند.

این مکمل‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز پرندگان را برای سلامتی مانند کلسیم تأمین می‌کنند.

به‌سادگی مکمل‌ها را در قفس قرار دهید و پرندگان آن‌ها را به میل خود می‌خورند. این مکمل‌ها را می‌توانید در یک فروشگاه حیوانات خانگی یا آنلاین پیدا کنید.

تشویق مرغ عشق برای تولید مثل

شما به‌عنوان صاحبان مرغ عشق نقش به سزا و بزرگی در یک جفت شدن یا تولیدمثل موفق در پرنده‌هایتان خواهید داشت؛ و برعکس با یک بی‌توجهی و غفلت می‌توانید باعث عدم این اتفاق شوید. به شما پیشنهاد موارد ضروری زیر را حتما انجام دهید. در این صورت پرورش بهتری خواهید داشت.

علاوه بر این به شما پیشنهاد می‌کنم برای داشتن جوجه‌های سالم‌تر، مقاله‌ی پرورش جوجه مرغ عشق را نیز از دست ندهید.

جفت کردن مرغ عشق
تشویق مرغ عشق برای تولید مثل

زمان تولیدمثل

انتظار داشته باشید که پرندگان شما در فصل زمستان یا هنگام باران تولیدمثل کنند.

معمولاً در زمستان تولیدمثل می‌کنند و تا بهار ادامه می‌یابند؛ اما بعد از بارندگی شدید نیز تولیدمثل کنند.

در طبیعت منبع غذایی موردعلاقه آن‌ها پس از باران شیوع بیشتری دارد که باعث تولیدمثل آن‌ها می‌شود. اگر باران باشد ممکن است در هر زمان از سال تولیدمثل کنند.

دمای اتاق

دمای اتاق را بین 65 و 75 درجه فارنهایت 018 و 24 درجه سانتی‌گراد نگه‌دارید. این دمای مناسب برای جفت کردن مرغ عشق است.

شما می‌توانید دمای موردنیاز را در خانه خود حفظ کنید. یا می‌توانید از بخاری یا فن برای تنظیم درجه حرارت در اطراف قفس استفاده کنید.

پوشاندن قفس برای مدتی

هر شب به مدت 12 ساعت روی قفس را بپوشانید. پرندگان برای استراحت به زمان نیاز دارند. پوشاندن قفس باعث ایجاد احساس تاریکی و دنجی در آن می‌شود.

قفس را برای نیمه دیگر روز بدون پوشش بگذارید تا پرندگان شما نور مناسب بگیرند. هرروز در یک‌زمان مشخص قفس را بپوشانید و باز بگذارید. به‌عنوان‌مثال هرروز ساعت 6 صبح درپوش را برداشته و 6 عصر درپوش را بگذارید.

استفاده از تراشه‌های چوب

قسمت پایین قفس را با تراشه‌های چوب پرکنید. این به پرندگان کمک می‌کند تا روحیه پرورش و لانه‌سازی داشته باشند.

تراشه‌های چوب آلوده را روزانه با تکه‌های تازه جایگزین کنید تا پرنده مادر تراشه‌های چوب تمیز برای جویدن داشته باشد.

این رفتاری است که پرندگان قبل از تولیدمثل در طبیعت انجام می‌دهند؛ بنابراین تشویق پرندگان خود برای انجام آن می‌تواند به جفت کردن مرغ عشق کمک کند.

توجه به رفتار تولیدمثل

مراقب رفتار تولیدمثل باشید که مختصر و تکراری خواهد بود.

وقتی نر بخواهد نژاد بگیرد به ماده نزدیک می‌شود و صدای پچ‌پچ می‌کند. سپس او به منقار ماده ضربه خواهد زد.

اگر ماده بخواهد جفت‌گیری کند سر خود را پایین می‌آورد تا پرنده نر بتواند در بالای او تعادل داشته باشد. سپس آن‌ها جفت می‌شوند که فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

توجه به رفتار تولیدمثل

تقلید از فصل جفت گیری

برای جفت کردن مرغ عشق به پرندگان آب بپاشید تا از فصل جفت‌گیری طبیعی آن‌ها تقلید کنید.

ازآنجایی‌که این پرنده‌ها بعد از باران جفت می‌شوند پاشیدن آب به آن‌ها به روحیه آن‌ها کمک می‌کند.

چند بار در روز و به مدت چند روز این کار را تکرار کنید تا باران را تقلید کنید. این ممکن است آن‌ها را به جفت شدن ترغیب کند.

تنها گذاشتن پرندگان

پرندگان را تنها بگذارید تا آن‌ها تولیدمثل کنند. پرندگان خود را به‌طور مرتب چک نکنید و یا مرتباً قفس آن‌ها را باز نکنید. به آن‌ها فرصت دهید تا با یکدیگر راحت باشند تا مایل به جفت شدن باشند.

همچنین اجازه ندهید صدای بلند پرندگان شما را آزار دهد. تمام تلاش خود را بکنید تا یک محیط آرام ایجاد کنید.

رفتار با مرغ عشق بعد از جفت شدن

بعد از انجام یک دوره‌ی مراقبت از مرغ‌های عشق، شما باید مراقب رفتارهای بعد از جفت شدن مرغ‌های عشق خود باشید. ازجمله‌ی این رفتارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخم‌گذاری بعد از 10 روز

پس از جفت کردن مرغ عشق موفقیت‌آمیز برای تخمک اول 10 روز صبر کنید.

پس از جفت‌گیری پرندگان و بارور شدن تخم‌ها ماده در طی 10 روز تخم‌گذاری را آغاز می‌کند.

او هر بار یک تخم می‌گذارد؛ بنابراین خواهید دید که هر باریک تخم در جعبه مخصوص ظاهر می‌شود.

بعضی‌اوقات لازم است که نرها قبل از بارور شدن تخمک‌های ماده چندین بار جفت شوند و تولیدمثل کنند.

بعد از هر جفت‌گیری 4 تا 8 تخم می‌گذارند!

انتظار داشته باشید که پرندگان شما در طی 2 هفته 4 تا 8 تخم بگذارند.

بعدازاینکه ماده اولین تخم خود را گذاشت بین هر تخم‌گذاری یک تا دو روز فاصله وجود دارد.

او تخم‌گذاری را هرروز یا 2 روز یک‌بار ادامه می‌دهد تا زمانی که همه تخم‌گذاری شوند.

در قفس احتمالاً درمجموع 4 تا 8 تخم خواهد گذاشت. او تخم‌های خود را در جعبه مخصوص قرار خواهد داد.

رفتار با مرغ عشق بعد از جفت شدن

جوجه ریزی بعد از 18 تا 21 روز

بعد از 18 تا 21 روز مراقب جوجه‌ریزی باشید. هنگامی‌که آن‌ها شروع به جوجه‌ریزی می‌کنند، ترک‌هایی روی پوسته‌های تخم مشاهده می‌کنید.

ممکن است مدتی طول بکشد تا جوجه‌ها بیرون بیایند اما به آن‌ها کمک نکنید. اگر آن‌ها سالم باشند بعد از چند ساعت از پوسته‌های خود بیرون می‌آیند.

اگر تخم‌هایی دارید که بعد از 22 روز از آن‌ها خارج نشده است بهتر است آن‌ها را بیرون بریزید. آن‌ها احتمالاً جوجه‌ریزی نخواهند کرد. اگر چنین شود و جوجه‌ریزی کنند نوزادان سالم نخواهند بود.

از مراقبت مادر از بچه‌ها مطمئن شوید!

پس از جفت کردن مرغ عشق و جوجه‌ریزی اطمینان حاصل کنید که مادر از بچه‌های خود مراقبت می‌کند.

مادرها به‌طورکلی از جوجه‌های خود مراقبت می‌کنند اما این خانواده کوچک را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید هیچ‌یک از جوجه‌ها را نادیده نمی‌گیرند.

اگر چنین باشد ممکن است بخواهید جوجه‌های کوچک را که مورد غفلت قرارگرفته‌اند پرورش دهید.

مرحله آخر

هنگامی‌که جوجه‌ها 30 تا 35 روزه شوند آن‌ها شروع به ترک جعبه می‌کنند و در پایین قفس مستقر می‌شوند. در این مرحله جوجه‌ها نمی‌توانند هنوز پرواز کنند و همچنین نمی‌توانند از نشیمنگاه‌ها استفاده کنند. شما باید غذای نرم و مخلوط دانه در انتهای قفس برای آن‌ها تهیه کنید تا دسترسی راحتی داشته باشند و خودشان یاد بگیرند که غذا بخورند.

اطمینان حاصل کنید که درجه حرارت در قفس به زیر 25 درجه سانتی‌گراد نمی‌رسد زیرا می‌تواند برای جوجه‌ها مضر باشد. یک نشیمنگاه در پایین قفس نصب کنید تا جوجه‌ها استفاده از آن‌ها را بیاموزند.

طی 10 روز آینده جوجه‌ها باید خودشان غذا خوردن را یاد بگیرند و همچنین درباره پرواز نیز ایده داشته باشند. در این مرحله حتی می‌توانید جوجه‌ها را از والدین آن‌ها جدا کنید تا به آن‌ها آسیبی نرساند و پس از بیرون آمدن آخرین جوجه جعبه مخصوص تخم‌گذاری را خارج کنید. به‌این‌ترتیب والدین آن‌ها روند تولیدمثل را از ابتدا شروع نمی‌کنند.

جفت کردن مرغ عشق
مرحله آخر

نکات مربوط به جفت کردن مرغ عشق

 • قفس را در محلی قرار دهید که مرتباً مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نشود. آن‌ها را از دسترس کودکان دور نگه‌دارید.
 • تا زمانی که تخم‌گذاری انجام نشود روش موثقی برای تشخیص موفق بودن جفت‌گیری وجود ندارد.
 • در مدتی که تخم‌گذاری انجام می‌شود باید مقدار کافی کلسیم برای این جفت فراهم کنید. استخوان ماهی دریایی منبع بسیار خوبی است.
 • پرنده ماده بیشتر وقت خود را به جوجه‌کشی تخم‌ها می‌گذراند و پرنده نر غذای موردنیاز او را تأمین می‌کند.
 • همه تخم‌ها در یک روز تخلیه نخواهند شد زیرا برخی از تخم‌ها بزرگ‌تر از بقیه هستند و همه تخم‌ها نیز بارور نیستند.
 • پس از جوجه‌ریزی شما باید سه برابر غذایی که قبلاً به آن‌ها می‌دادید برای جفت تهیه کنید تا بتوانید جوجه‌ها را نیز تغذیه کنند.
 • نکته قابل‌توجه این است که شما نمی‌توانید مخلوط دانه‌ای را که از بازار خریداری کرده‌اید به آن‌ها بدهید. شما باید غذای نرم برای آن‌ها درست کنید.

نشانه‌های آمادگی برای جفت‌ کردن مرغ عشق

همه‌ی ما علاقه داریم که متوجه بشویم مرغ عشق‌های ما در شرایط پرورش یا آمادگی برای جفت‌گیری هستند یا خیر. این حالت نشانه‌هایی دارد که ما چند مورد از آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

یکی از نشانه‌ها تغییر رنگ سر و قسمت کوچک در بالای منقار است. در هنگام تولیدمثل پرنده‌های نر، شکاف‌های آبی روشن و شکلاتی‌رنگ برای پرنده ماده مشاهده می‌شود.

این موضوع در مورد پرنده‌های ماده بیشتر خود را نشان می‌دهد. یکی دیگر از نشانه‌ها جمع‌آوری غذا و تغذیه توسط هر دو پرنده نر و ماده است. در لانه نیز برخی اوقات شاید مشاهده کنید که پرنده نر چیزهایی را از دهان خود خارج کرده و داخل دهان پرنده ماده قرار می‌دهد.

نشانه‌های آمادگی برای جفت‌ کردن مرغ عشق

دلایل عدم موفقیت جفت‌ کردن مرغ عشق

در برخی اوقات اسپرم از پرنده نر به پرنده ماده منتقل نمی‌شود. غالباً این مورد برای مرغ عشق‌های بی‌تجربه اتفاق می‌افتد. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. ممکن است صرفاً با بی‌تجربگی و عملکرد نادرست همراه باشد و یا به خاطر عدم تعادل، اندازه‌های نامتعادل و درنهایت پرهایی که مانع تماس آن‌ها می‌شوند باشد.

یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت جفت‌گیری مشکلات تولیدمثل در مرغ عشق نر و ماده ازجمله تولید اسپرم کم، عدم تولید اسپرم یا مشکلات تولید تخم در ماده‌هایی با سن بالا است. بعضی از داروها نیز می‌توانند باعث نازایی موقتی یا دائمی شوند. درصورتی‌که مرغ عشق شما دارویی مصرف کرده است با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش و پاسخ

در زمانی كه ميخواهيد دو پرنده را جفت كنيد، به هيچ وجه براي آنها لانه قرار ندهيد.دلیل این کار چیست؟

اگر لونه بزاريد ممكن است پرنده ماده بدون جفت گيري تخم بگذارد كه در اينصورت تخم بدون نطفه بوده و خوابيدن پرنده روي تخم بيفايده است … بايد لونه را در زماني بگذاريد كه مطمئن باشيد پرنده هاتون جفت خوردن و ماده بعد از جفت گيري تخم خواهد گذاشت.

علت نامنظم بودن تخم گذاری در یک مرحله از مرغ عشق چیست؟ وبرای سالم ماندن جوجه ها چه باید کرد؟

علت نامنظم بودن تخم گذاري معمولا به نوع تغذيه و ميزان استرس واردشده به پرنده برميگردد … اگر فاصله بين تخم ها بيشتر از 2 روز شد معمولا بايد از تخم آخر صرفنظر كرد چون جوجه بدنيا آمده به احتمال زياد زير دست و پاي ساير جوجه ها تلف مي شود.

علت ریزش موهای جوجه مرغ عشق و راه درمان آن چیست؟

در مورد ريختن پرهاي سر جوجه ها، گاهي نر و ماده پرهاي سر و بدن جوجه را مي كنند كه موردي ندارد و بعد از جدا كردن از پدر و مادر دوباره درمياد.

مرغ عشق در چه فصل هایی تخم گذاری می‌کند؟

در تمام سال تخم میگذارند ولی بیشتر اول بهار تخم می‌گذارند.

کلام آخر

تماشای جوجه‌ای که از پوستش بیرون می‌آید تجربه‌ای است که باید به خاطر بسپارید.

پرورش مرغ عشق یک‌روند بسیار ظریف و زمان‌بر است. ما در این مطلب به نکات جفت ‌کردن مرغ عشق پرداختیم و گفتیم که اگر می‌خواهید مرغ عشق پرورش دهید، باید مقداری از وقت خود را ب آن‌ها اختصاص دهید زیرا این فرایند مستلزم توجه به تمام جزئیات مربوط به آن است؛ بنابراین ابتدا با دقت تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می‌خواهید مرغ عشق‌های شگفت‌انگیز خود را پرورش دهید یا خیر.

در آخر امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود.در وبلاگ واسط کالا مقالات مفیدی برای شما عزیزان نوشته شده است. شما می‌توانید به سایت ما مراجعه کرده و مقالات بیشتری راجع به مرغ عشق و سایر پرندگان بخوانید.

همچنین در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا میتوانید انواع و اقسام پرندگان و حیوانات خانگی از جمله مرغ را عشق را برای خرید و فروش به قیمت مناسبی به اشتراک بگذارید. فقط کافی است این اپلیکیشن را دانلود کرده و آگهی های مورد نظر را مشاهده کنید.
منابع
wikihow.com
pethelpful.com

تبلیغات
vasetpet-content

16 پاسخ به “چگونه مرغ عشق را جفت کنیم؟

 1. سلام من ۴ تا مرغ عشق دارم که در یک قفس با دو لونه فکر کنم دو ماده و دو نر باشن اون دو ماده‌ها همیشه با هم توی لونه هستند و جدیداً یکی از نر ها خیلی پیش اون ها می‌ره اونا دارن چیکار میکنند

  1. سلام اگر قصد جفت کردن پرنده‌های خود را دارید سعی کنید دو پرنده نر و ماده را در یک قفس و دوپرنده‌ی نر و ماده‌ی دیگر را درقفس دیگری قرار دهید.

 2. سلام من یک ماهه رفتم پیش پرنده فروش دوتامرغ عشق خریدم تادوهفته بعدخیلی دعوامیکردن فهمیدم دوتاش نرن رفتم پیش همون مغازه داره بهش گفتم برام عوضش کردحالایه هفتس یه ماده ازش گرفتم بازم باماده دعوامیکنه البته ۵دقیقه خوبن بعددوساعت باهم دعوامیکنن بعدماده میره تولونش نمیتونم جلوشونوبگیرم که باهم دعوانکنن نمیتونم جلوشونوبگیرم نره میفته روش کف قفس سینه به سینه ولی ماده زیرنررودرروچیکارکنم تاباهم دعوانکنن ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. بعد ي مدت درست ميشن قصه نخور، نره رو ازادش كن دور بزنه برا خودش بعد خودش برميگرده ت قفس در قفس هم باز بذار
   مادهه بيرونش ميكنه بعد باز برميگرده داخل، ب مرور همينطوري نرم ميشن باهم

 3. سلام جفت مرغ عشق با جوجه دارم امروز نرش مرد میتونم براش نر بخرم امروز بزارم کنارش تا هم با ماده جفت بشه هم کمکش کنه جوجه هارو غذا بده؟؟

 4. سلام من یه جفت مرغ عشق دارم اونا توی قفس ودر کنار یه دونه کوتله برزیلی که اونم توی قفس جداگونه هستش کنار هم هستند میخواستم بدونم که اگه اینا کنار هم باشن عیبی نداره و اینکه مرغ عشقا بخوان جفت گیری کنن عیبی نداره؟؟؟

 5. سلام من یه جفت مرغ عشق گرفتم الان یک ماه هستش به هم دیگه غذا میدن
  ولی نر پاشو میخواد بزاره پشت ماده
  ماده اونو میزنه
  ماده الان یک ماهه می‌ره لونه میاد بیرون
  نر منقارش از اول آبی بود ماده هم سفید ولی تا حالا ندیدم جفت گیری کنند
  من باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 6. سلام من دو سه ماهه که یک جفت مرغ عشق دارم باهم جفت هم شدن ولی نمیدونم چرا جفت گیری نمیکنند و ماده بدون نطفه طخم میکنه و روش میخوبه

  1. سلام امیر عزیز
   این مشکل میتونه از پرنده نر باشه. شما میتونید با تقویت نرتون این مشکلو حل کنید.
   اما شاید چیزهای دیگه ام باشه مثل: دمای نامناسب تخم یعنی یا گرم بودن زیاد یا سردبودن. یا حتی ترک برداشتن تخم ک باعث میشه تخم هوا بکشه و محتوای داخل تخم خشک بشه.
   حتی گاهی شده ناخونای پرنده بلند بوده و به تخم آسیب زده.
   ممنون که به وبلاگ واسط کالا سر زدید.

 7. منم چهار ماهه مرغ عشق بالغ خریدم.. اول نوکش کرمی بود الان قهوه‌ای تیره شده و نر هم ابی کمرنگه.. الان ماده میخواد تخم بذاره؟؟ اصلا تابه حال روی هم نرفتن.. فقط نوک گرفتن.. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ماده ات حاضر نشده هنوز
   به چشمهای ماده ات نگاه کن اگر حلقه سفید دور چشمش در نیومده هنوز بالغ نشده

 8. ۴ماه هست که یک جفت مرغ عشق گرفتم که رنگ منقاریکی آبی فیروزه ای شده ویکی دیگه سفیدبودکه الآن به رنگ تقریباقهوه ای دراومده.سوال اول اینکه آیااصلانروماده هستن؟دوم اینکه اگه نروماده هستن آیاباتغییررنگ نوکشون احتمال جفتگیری هست ممنون میشم ازطریق ایمیل راهنمایی کنید

  1. سلام نرو ماده که هستن اگه اینجور که شما میگن هست آره احتمال جفت‌گیری و تخم زیاده بهشون فرصت بده در این مدت بهشون غذاهای غیر ارزن وطبع گرم بده تا به مستی شون بیافزاید وباعث بیشتر شدن میل جنسی شون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.