تعیین جنسیت قناری

تعیین جنسیت قناری

اگر شما در خانه‌ قناری دارید، قطعاً تابه‌حال این سؤال برایتان به وجود آمده است که جنسیت پرنده شما چیست؟ راه‌های تعیین جنسیت قناری چیست؟ تشخیص نر یا ماده بودن پرنده می‌تواند در شیوه نگهداری آن نیز به شما کمک کند.

تعیین جنسیت قناری به شما کمک می‌کند تا بتوانید جفت مناسبی برای او انتخاب کنید. البته در صورتی باید آن‌ها را جفت کنید که قصد پرورش قناری و جوجه‌کشی از آن‌ها را داشته باشید. اگر قصد ندارید که چند جوجه قناری جدید به حیوانات خانگی‌ شما اضافه شوند، بهتر است که پرنده‌های خود را جدا از هم نگه‌دارید.

بهترین و دقیق‌ترین راه برای تعیین جنسیت قناری انجام تست DNA است. همچنین شما می‌توانید به ویژگی‌های جسمی و رفتاری آن‌ها نیز توجه کنید و جنسیت آن‌ها را تشخیص دهید، هرچند انجام این کار دشوارتر است اما هزینه‌ای ندارد. در ادامه این مطلب شما را با انواع روش‌های تشخیص جنسیت قناری آشنا خواهیم کرد.

تست DNA برای تعیین جنسیت قناری

در ابتدا آزمایشگاهی را برای آزمایش DNA پرنده خود انتخاب کنید. البته شما می‌توانید کیت‌های آزمایش را به‌صورت آنلاین یا از طریق یک دامپزشک پرندگان پیدا و خریداری کنید.

اکثر این کیت‌ها ارزان‌قیمت هستند و شاید بتوانید یکی از آن‌ها را باقیمتی کمتر از 60 هزار تومان خریداری کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه باید یک آزمایشگاه نزدیک خود انتخاب کنید؛ زیرا ارسال نمونه پرنده به راه‌های دورتر ممکن است در جواب تست تأثیر منفی بگذارد.

ارسال پر و خون پرنده ممکن است در محلی که زندگی می‌کنید مجاز نباشد، به‌خصوص اگر بخواهید نمونه را به خارج از شهر خود بفرستید. پس بهتر است یک آزمایشگاه محلی انتخاب کنید.

مطالعه دستورالعمل استفاده از کیت تست

آزمایشگاه‌های مختلف ملاک‌های مختلفی برای آزمایش خواهند داشت. به‌عنوان‌مثال بسیاری از آزمایشگاه‌ها می‌توانند پرهای تازه کنده‌شده را برای DNA آزمایش کنند. اما ممکن است لازم باشد پری را که می‌کشید طول مشخصی داشته باشد.

در برخی آزمایشگاه‌های دیگر ممکن است آزمایش خون بگیرند و یا محدودیت‌های خاصی در بسته بندی داشته باشند.

تعیین جنسیت قناری
تعیین جنسیت قناری

به یاد داشته باشید که قبل از ایجاد مزاحمت برای پرنده خود، دستورالعمل‌ها را بخوانید زیرا این امر می‌تواند برای قناری استرس‌زا باشد. اگر با دامپزشک سروکار دارید، از او کمک بگیرید.

آزمایش پر

انجام تعیین جنسیت قناری با کمک آزمایش پر پرنده بهترین راه است. زیرا در این روش پرنده کمتر اذیت می‌شود و استرس کمتری به او وارد خواهد شد.

پرهای تازه معمولاً برای تست مناسب هستند. پس به یاد داشته باشید پرهایی که از قبل جدا شده‌اند برای آزمایش مناسب نخواهند بود. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های آزمایشگاه را برای انتخاب پر به‌طور دقیق انجام می‌دهید.

شما نباید پرهای اصلی پرنده را جدا کنید. زیرا ممکن است قناری شما خونریزی کند و این فرآیند موجب مرگ پرنده شود. اگر پرنده شما تازه تخم گذاشته است، در بعضی موارد می‌توانید بخشی از پوسته تخم قناری خود را برای انجام آزمایش بفرستید.

آزمایش خون

در صورت عدم امکان استفاده از آزمایش پر، باید 1-2 قطره خون از پرنده خود بگیرید. برخی از آزمایشگاه‌ها نیاز به آزمایش خون‌دارند و دامپزشک شما می‌تواند به گرفتن خون از پرنده برای تعیین جنسیت قناری کمک کند. بهترین قسمت برای گرفتن خون گردن، بال و پاها است.

یک ترفند دیگر برای خون گرفتن استفاده از ناخن‌گیرهای استریل برای چیدن ناخن است. پس از چیدن ناخن قناری، یک تا دو قطره خون از او بگیرید.

قبل از اینکه پرنده را رها کنید، ناخن را با دستمال تمیز کنید و مطمئن شوید که خونریزی آن متوقف‌شده است. همچنین اطمینان حاصل کنید که خون را بر روی مواد ارسالی آزمایشگاه ریخته‌اید.

نکته

سعی نکنید خودتان خون را از رگ پرنده بگیرید. این کار را به دامپزشک بسپارید. همچنین به یاد داشته باشید آزمایش خون دقیق‌تر از آزمایش پر نیست.

این کار بهتر است در مطب دامپزشکی انجام شود. بنابراین اگر نمی‌توانید از دامپزشک کمک بگیرید، آزمایشگاهی را پیدا کنید که آزمایش پر انجام دهد.

منتظر نتایج آزمایش باشید

کیت تست خود را به آزمایشگاه ببرید یا در صورت قانونی بودن، کیت را از طریق پست به آزمایشگاه ارسال کنید.

نتیجه تست پرنده شما پس از یک یا دو هفته آماده می‌شود. اگر به مشکلی برخوردید می‌توانید سؤالات خود را از دامپزشک بپرسید.

خصوصیات فیزیکی

برای تعیین جنسیت قناری با کمک ویژگی‌های جسمی و خصوصیات فیزیکی ابتدا باید پرنده به بلوغ جنسی برسد. زیرا اندام‌های جنسی خارجی آن فقط پس از کامل شدن بلوغ جنسی قابل‌شناسایی هستند. به‌طورکلی پرنده قبل از بلوغ جنسی، باید حدود یک سال سن داشته باشد.

خصوصیات
خصوصیات قناری

بررسی مقعد

بیشتر افرادی که قصد دارند جنسیت قناری خود را مشخص کنند، به اندام‌های جنسی پرنده نگاه می‌کنند. زیرا با این روش می‌توانید تفاوت بین پرنده نر و ماده را تشخیص دهید.

بااین‌حال این روش فقط باید در طول تابستان انجام شود. همان زمانی که یک قناری ماده دارای مقعدی صاف و یک قناری نر دارای یک مقعدی بیرون زده و بزرگ است.

برای مشاهده مقعد پرنده خود، آن را وارونه نگه‌دارید و سپس پاهای او را به سمت پایین یعنی به سمت شکم پرنده خم‌کنید. در این وضعیت مقعد پرنده به‌اندازه کافی در معرض دید قرار دارد و می‌توانید تعیین جنسیت قناری را انجام دهید.

نکته

تفاوت در اندام‌های جنسی خارجی به‌طورمعمول در طول سال قابل‌مشاهده نیست و این روش فقط در فصل تابستان کارایی دارد.

رنگ قناری

به‌طورکلی رنگ‌آمیزی در قناری‌های نر نسبت به قناری‌های ماده روشن‌تر است. اگر چندین قناری دارید، می‌توانید رنگ آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا درک کنید که کدام پرنده‌ها ممکن است نر و کدام‌ یک ماده باشند.

نکته

این راه فقط یک شاخص ثانویه از تعیین جنسیت است. زیرا سطح روشنایی پرهای پرنده متغیر است و بستگی زیادی به نژاد و نظافت پرنده نیز دارد.

تشخیص دامپزشک

دامپزشک می‌تواند با استفاده از سونوگرافی تعیین جنسیت قناری را انجام دهد. دامپزشک با این فناوری قادر به دیدن اندام‌های جنسی داخلی پرنده خواهد بود و این روش می‌تواند خیلی سریع به شما بگوید که قناری شما نر است یا ماده.

بررسی پرنده توسط دامپزشک برای شما کمی هزینه خواهد داشت، بنابراین در نظر بگیرید که آیا واقعاً لازم است جنسیت پرنده خود را بدانید یا اینکه دانستن جنسیت قناری شما، ارزش این هزینه را دارد!

تفاوت‌های رفتاری

به صدای قناری خود گوش کنید؛ به‌طورمعمول فقط قناری‌های نر آواز می‌خوانند. این آوازها از شدت و بلندی زیادی برخوردار هستند که ماده‌ها هرگز این گونه صدایی تولید نمی‌کنند.

این آوازها در فصل تولیدمثل قناری‌ها بیشتر می‌شوند؛ زیرا پرنده نر برای جذب پرنده ماده این صداها را تولید می‌کند.

بااین‌حال قناری‌های ماده نیز سروصدا و آوازهای کمی تولید می‌کنند. این روش تعیین جنسیت قناری می‌تواند کمی مشکل باشد. زیرا اگر تجربه شنیدن صدای قناری را ندارید ممکن است صدای پرنده نر و پرنده ماده را از هم تشخیص ندهید.

رفتارهای لانه‌سازی

اگر یکی از قناری‌های شما رفتارهای لانه‌سازی زیادی از خود نشان می‌دهد، احتمالاً ماده است. این رفتارها شامل جمع‌آوری تکه‌های چوب یا پنبه‌دانه در یک نقطه خاص از قفس است. این رفتار نشان‌دهنده آن است که پرنده آماده تخم‌گذاری است.

تعیین جنسیت قناری
لانه ساختن قناری

انواع مواد لانه‌سازی را برای آن‌ها فراهم کنید تا پرنده ماده در صورت تمایل به‌راحتی لانه خود را بسازد. این مواد شامل قطعات ریز پارچه، تراشه نجاری، پنبه‌دانه و… هستند.

تعیین جنسیت قناری با تخم‌گذاری

اگر قناری شما لانه‌ای ساخته باشد یا اگر شروع به تخم‌گذاری کند بدان معنی است که پرنده شما ماده است.

قناری‌ها معمولاً بیشتر تخم‌های خود را در فصل بهار می‌گذارند. بنابراین، این ساده‌ترین راه برای تعیین جنسیت قناری در آن قسمت از سال است.

قناری‌ها به‌طورمعمول طی یک یا دو روز چندین تخم می‌گذارند. اگر تخمی در قفس خود پیدا کردید، پرنده‌ها را زیر نظر بگیرید تا متوجه شوید کدام پرنده در حال تخم‌گذاری است. تشخیص اینکه کدام پرنده تخم را گذاشته است دشوار است.

تفاوت‌های ظریف ظاهری

قناری‌ها دارای رنگ‌های متنوعی هستند. اما قناری‌های نر رنگ روشن‌تری دارند و معمولاً از نظر جسمانی بزرگ‌ترند.

در بیشتر مواقع قناری‌های نر تحرک و جنب‌وجوش بیشتری دارند. متأسفانه این اختلافات به‌قدری ظریف و کم است که فقط یک فرد با تجربه توانایی تعیین جنسیت قناری را از این راه دارد.

پرسش و پاسخ

تشخیص جنسیت جوجه قناری چگونه است؟

جوجه ای که دارای سر درشتر و چشمانی بزرگتر باشد بطور حتم نر است. اما به طور کلی تشخیص جنسیت جوجه قناری ها تا سن بلوغ کار خیلی سختی است و حتی افراد با تجربه نیز در این زمینه بارها دچار اشتباه میشوند. قناری ها با توجه به نژاد در سنین مختلف 6 الی 9 ماهگی به سن بلوغ میرسند.

نحوه ایستادن قناری راه تشخیص جنسیت او است؟

بله. به اینصورت که ایستادن پرنده نر و فاصله بین دو پا بسیار نزدیکتر از پرنده ماده هست و با مقایسه و مشاهده مدام و کسب تجربه در این مورد در پرندهای اثبات شده میتوان به مرور این تفاوت رو تشخیص داد.

تشخیص جنسیت دو قناری شبیه به هم چگونه است؟

از بین یک جفت قناری که از نظر ظاهر و رنگ شباهت دارند، جنسیت پرنده خوش رنگ تر، نر است. همانطور که می دانید، در دنیای وحش، حیوانات نر زیباتر از ماده ها هستند.

کلام آخر

برخلاف بسیاری از پرندگان خانگی، اکثر قناری‌ها یک‌شکل هستند. این بدان معنی است که پرنده‌های نر و پرنده‌های ماده بیشتر اوقات یکسان به نظر می‌رسند.

در حقیقت تشخیص نر یا ماده بودن قناری بسیار مشکل است به‌طوری‌که حتی گاهی اوقات متخصصان نیز اشتباه می‌کنند.

در میان برخی از نژادهای اصیل، تفاوت‌های نامحسوس در رنگ ممکن است سرنخی در مورد جنسیت به شما ارائه دهد.

امیدوارم که این مقاله برای شما در زمینه‌ی تعیین جنسیت قناری مفید واقع‌شده باشد. در وبلاگ واسط کالا مقالات مفیدی برای شما عزیزان نوشته‌شده است.

همچنین در اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید انواع و اقسام پرندگان و حیوانات خانگی ازجمله قناری را برای خریدوفروش به قیمت مناسبی به اشتراک بگذارید. فقط کافی است این اپلیکیشن را دانلود کرده و آگهی‌های موردنظر را مشاهده کنید.

منابع:
wikihow.pet

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.