معرفی طوطی ملنگو یا طوطی سبز

طوطی ملنگو

طوطی ملنگو یا طوطی سبز به دلیل رنگ زیبا، اجتماعی بودن و داشتن هوش بالا یک حیوان خانگی بسیار محبوب است.

نگهداری از این نوع طوطی‌ها ممکن است کار هرکسی نباشد، زیرا به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارند. این پرنده بسیار اجتماعی است و می‌تواند به یک دوست عالی برای کل خانواده تبدیل شود.

این پرندگان عاشق صحبت کردن هستند و از انجام یک بازی چالش‌برانگیز بسیار لذت می‌برند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در رابطه با معرفی طوطی ملنگو یا طوطی سبز؛ نگهداری، آموزش حرف زدن و تغذیه این طوطی‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

درصورتی‌که بخواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با نگهداری طوطی‌ها داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی نگهداری طوطی و موارد مربوط به آن را مطالعه فرمایید.

بررسی اجمالی گونه‌های مهم طوطی ملنگو

نام‌های رایج طوطی ملنگو، پاراکیت طوق‌دار هندی، طوطی طوق‌دار هندی و پاراکیت طوق‌دار صورتی هستند.نام علمی این پرنده (Psittacula krameri manillensis) است.

اندازه این طوطی‌ها در بزرگ‌سالی به حدود 40 سانتی‌مترطول (شامل پرهای دم) و 120 گرم وزن (برای یک طوطی با اندازه متوسط) می‌رسد.

طول عمر متوسط: 25 تا 30 سال؛ در برخی موارد تا 50 سال نیز عمر کرده‌اند.

خاستگاه و تاریخچه

طوطی ملنگو یا طوطی سبز، دارای چند زیرگونه است. بسیاری از این زیرگونه‌ها در آفریقا و آسیا پراکنده شده‌اند.

این پرنده یک طوطی آسیایی است که در اصل از سیلان می‌آید. همچنین این پرنده بومی آفریقای مرکزی است.

امروزه این طوطی را می‌توانید در بسیاری از مناطق آسیا، به‌ویژه هند، پاکستان، بنگلادش، چین و بسیاری از مناطق دیگر آسیا پیدا کنید.

این طوطی‌ها همچنین در مناطق غربی و جنوبی سودان و خاورمیانه زندگی می‌کنند.

خاستگاه
خاستگاه طوطی ملنگو

این پرندگان در طبیعت، در مناطق کم‌درخت و همچنین در مناطق کشاورزی و در حومه شهر زندگی می‌کنند.

طوطی ملنگو در دسته‌هایی شامل 100 طوطی یا بیشتر پرواز می‌کنند، بنابراین به زندگی کردن به‌صورت دسته‌ای عادت دارند.

طوطی‌های ملنگو از 200 سال قبل از میلاد در قفس نگهداری می‌شدند.

در هندوستان زمانی که رهبران مذهبی متوجه شدند که این طوطی‌ها می‌توانند صدای انسان را تقلید کنند، او را به‌عنوان موجودی مقدس معرفی کردند.

طوطی‌های ملنگو بسیار موردتوجه ثروتمندان بودند.

این طوطی‌ها در قفس‌های تزئینی و زیبا نگهداری می‌شدند. همچنین به دلیل رنگ و ویژگی‌های جذاب ظاهری‌شان بسیار محبوبیت پیداکرده بودند.

مشخصات ظاهری و فیزیکی

طوطی ملنگو پرنده‌ای با اندازه متوسط که طول بدن بالغ آن به‌طور متوسط 38 سانتی‌متر می‌رسد و وزن آن‌ هم به‌طور متوسط حدود 137 گرم است.

این پرنده بدنی با پرهای سبز خوش‌رنگ و منقاری قرمز رنگ دارد. این پرندگان دارای یک دم نوک تیز نسبتاً بلند هستند که می‌تواند تا 25 سانتی‌متر رشد کند.

نرهای این‌گونه از پرندگان، حلقه‌ای ارغوانی رنگ اطراف گردن خود پیدا می‌کنند به همین دلیل به آن‌ها پاراکیت‌های گردن حلقه‌ای یا طوق‌دار میگویند. البته این نشانه تنها زمانی در آن‌ها مشاهده می‌شود که پرنده به سن بلوغ برسد.

تولیدمثل

در این‌گونه از پرندگان ماده‌ها با انجام حرکت سر خود روی سر نرها توجه آن‌ها را برای جفت‌گیری جلب می‌کنند.

طوطی ملنگو یا طوطی سبز در ماه‌های آذر و دی تولیدمثل و در ماه‌های بهمن و اسفند تخم‌گذاری می‌کند.

حدوداً 3 هفته تا تبدیل‌شدن تخم‌ها به جوجه زمان لازم است. سپس تا 7 هفته جوجه‌ها باید تحت مراقبت والدین باشند.

ماده‌ها به‌طور متوسط هر بار حدود 4 تخم می‌گذارند. در طبیعت تا 2 سالگی که جوجه‌ها به استقلال کامل برسند، والدینشان از آن‌ها نگهداری می‌کنند.

شخصیت و رفتار

این طوطی‌ها بسیار زیبا، جذاب و شیرین هستند. صدای تقریباً خنده‌داری دارند زیرا صدای آن‌ها بسیار بلند و درعین‌حال لطیف است.

طوطی ملنگو
پرنده ی شیرین و خوش رفتار

طوطی‌های ملنگو مانند سایر طوطی‌های دیگر در زمان رسیدن به بلوغ جنسی بسیار پرخاشگر و عصبانی می‌شوند.

بسیاری از صاحبان طوطی‌های ملنگو اشتباه می‌کنند و در زمانی که این طوطی‌ها به سن بلوغ می‌رسند و پرخاشگر می‌شوند، از تعامل و ارتباط با طوطی خودداری می‌کنند. درصورتی‌که این کار باعث می‌شود پرنده بیشتر پرخاشگر، گوشه‌گیر و افسرده شود.

در این مرحله شما باید بیشتر با پرنده‌ی خود ارتباط برقرار کرده و او را به رفتارهای خوب تشویق کنید. جنس ماده طوطی‌های ملنگو نسبت به جنس نر وابستگی بیشتری به صاحبان خود دارند.

گفتار و آواز

طوطی ملنگو یا طوطی سبز یکی از بهترین پرندگان سخنگو در میان گونه‌های طوطی خانگی هستند. آن‌ها معمولاً می‌توانند در سنین 8 ماه تا 1 سال شروع به صحبت کنند و می‌توانند بیش از 200 کلمه را یاد بگیرند.

رنگ و علامت‌گذاری

حلقه‌هایی که در قسمت گردن این طوطی‌ها است می‌توانند به رنگ‌های زرد، سبز و آبی گرفته تا آلبینو و لوتینو داشته باشند؛ اما به‌طورمعمول رنگ طوطی‌های ملنگو سبز روشن و با پرهای آبی و زرد در دم و زیر بال‌ها است.

آن‌ها به‌عنوان گونه‌ای با دو شکل متفاوت در جنس نر و ماده شناخته می‌شوند. به این معنی که رنگ‌ها و علائم آن‌ها می‌تواند جنسیت پرنده را تعیین کند. نرها دارای منقارهای قرمز پررنگ، خطوط صورت سیاه و سه نوار رنگی در اطراف گردن خود هستند.

حلقه سیاه در حدود 18 ماهگی ایجاد می‌شود و حلقه‌های آبی و صورتی تا رسیدن به 3 سالگی ظاهر می‌شوند.

مراقبت از طوطی‌های ملنگو

با توجه کافی، عشق ورزیدن و ایجاد محیط و تغذیه مناسب زندگی، یک طوطی ملنگو می‌تواند به‌سرعت به یک همراه و عضو محبوب خانواده شما تبدیل شود. این طوطی‌ها از یادگیری چیزهای جدید لذت می‌برند.

اگر رفتار پرخاشگرانه‌ای از پرنده مشاهده کردید، بهتر است از سرزنش کردن او خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند باعث ایجاد ترس و استرس و افسردگی در پرنده شما شود.

بهترین راه برای مقابله با رفتار بد طوطی ملنگو این است که او را به رفتارهای مثبت و خوب تشویق کنید.

شما باید برای طوطی خود یک قفس بزرگ و مناسب تهیه کنید تا بتواند به‌راحتی در آن پر بزند و بازی کند، همچنین دقت داشته باشید که دم آن نیز در قفس جا شود.

برای آشنایی چگونگی عادت دادن معرفی طوطی ملنگو یا طوطی سبز به قفس به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله‌ی عادت دادن طوطی به قفس را مطالعه فرمایید.

ظرف آب و غذای طوطی باید روزانه تمیز شود و برای او آب و غذای تازه بگذارید. محل استراحت طوطی ملنگو و اسباب‌بازی‌های داخل قفس او بهتر است ماهانه تمیز شوند.

اگر این نوع از پرندگان مدت زیادی تنها بمانند یا شوک شدیدی به آن‌ها وارد شود، ممکن است شاهد افسردگی یا رفتارهای خود تخریبی آن‌ها مانند پر کندن باشید.

مراقبت کردن
مراقبت کردن از طوطی

مشکلات مشترک بهداشتی

به‌طورکلی طوطی‌های ملنگو به‌عنوان یک حیوان خانگی سالم شناخته می‌شوند. ولی آن‌ها مستعد ابتلا به بیماری‌های شایع مانند پسیتاکوز، ویروس پلیموس، آسپرژیلوز و تعدادی از عفونت‌های باکتریایی هستند و باید بسیار مراقب آن‌ها باشید.

رژیم و تغذیه

رژیم غذایی طوطی‌های ملنگو در طبیعت معمولاً از میوه‌ها، سبزی‌ها، آجیل، توت و دانه‌ها تشکیل‌شده است. اکثر دامپزشکان معتقدند که بهتر است طوطی‌های داخل قفس از یک رژیم غذایی شامل پلیت متعادل استفاده کنند. همچنین در رژیم غذایی این پرندگان حتماً باید میوه‌ها و سبزی‌ها را بگنجانید.

علاوه بر آن این طوطی‌ها به غذاهای پخته مانند مرغ، لوبیا، غلات و برنج نیز علاقه زیادی دارند. نکته‌ی مهمی را که باید به یاد داشته باشید، این است که آووکادو، ریواس و شکلات برای این پرندگان سمی هستند.

ورزش

طوطی‌های ملنگو یا همان طوطی سبز بسیار فعال هستند؛ مانند اکثر گونه‌های دیگر طوطی‌ها، بهتر است یک محیط امن و راحت برای طوطی خود داشته باشید تا حداقل روزی 3 ساعت آزاد باشد و بتواند به‌راحتی بازی و ورزش کند.

طوطی‌های ملنگو عضلات فک قدرتمندی برای جویدن دارند. تهیه مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌های جویدنی، وسایل آشپزی و لوازم قفس برای آن‌ها ضروری است.

با تهیه این‌گونه وسایل باعث می‌شوید پرنده اشیاء خطرناک و مضر را نخورد. برای حمام کردن پرنده هم بهتر است یک ظرف پر از آب تمیز را در اختیار او قرار دهید.

ارتباط طوطی ملنگو با محیط اطراف

مهم‌ترین وسیله طوطی ملنگو برای درک محیط اطراف چشمانش است. شبکیه‌های چشم پرنده به‌خوبی تکامل‌یافته و دارای دو جنبه اصلی است که امکان دیدن را فراهم می‌کند. اولین مورد شبکیه رنگی است که در کنار لایه کوروئید چشم قرار دارد.

این لایه یک‌لایه نسبتاً ساده با سلول‌هایی است که حاوی مقادیر زیادی ملانین هستند. دومین جنبه مهم شبکیه است. شبکیه، عصبی است که در کنار زجاجیه در چشم قرار دارد.

عادات غذایی

رژیم غذایی اولیه طوطی‌های سبز، دانه‌ها و غلات است که این پرنده را به یک گیاه‌خوار تبدیل می‌کند. حدود 80 درصد رژیم غذایی این پرنده دانه است. این پرنده همچنین از حشرات، میوه‌ها و شهد نیز تغذیه می‌کند.

عادات غذایی
عادات غذایی طوطی ملنگو

نحوه آموزش حرف زدن

طوطی‌های ملنگو به باهوشی و بازیگوشی معروف هستند. این پرندگان توانایی خاصی در تقلید صدا دارند. این طوطی‌ها به دلیل این مهارت خاصی که دارند، کلمات را خیلی سریع یاد می‌گیرند.

شما می‌توانید با کلمات و عباراتی ساده آموزش را آغاز کنید.

شیوه آموزش

  • در منطقه‌ای آرام با طوطی تمرین کنید. اگر آموزش را در محیط شلوغ یا کنار سایر حیوانات خانگی انجام دهید باعث حواس‌پرتی طوطی ملنگو و عدم یادگیری سریع و روان در او می‌شود.
  • حداقل یک‌بار در روز با پرنده صحبت کنید و با او تمرین آواز کنید. عادت کنید به‌طور مرتب با پرنده خود گپ بزنید.
  • حداقل یک‌بار در روز مانند اول صبح یا درست قبل از خواب با پرنده صحبت کنید و آواز بخوانید. هرچه بیشتر با پرنده صحبت کنید و آواز بخوانید، کلمات بیشتری را یاد می‌گیرد و تقلید می‌کند.
  • صبور باشید و انتظار نداشته باشید که پرنده فوراً آواز بخواند یا صحبت کند. برای طوطی‌های ملنگو تمرین منظم و حوصله زیادی لازم است.
  • هر بار که طوطی ملنگو یا طوطی سبز شما حرف می‌زند یا آواز می‌خواند به او پاداش و هدیه بدهید. همیشه هنگام صحبت یا آواز خواندن آن‌ها، یک خوراکی کوچک به او بدهید و بگویید خیلی خوب بود یا عالیه، این رفتار آن‌ها را ترغیب می‌کند که بیشتر با شما صحبت کنند و آواز بخوانند.

شکار شدن این پرندگان و تخم‌های آن‌ها

در طبیعت چند شکارچی شناخته‌شده وجود دارند که تخم‌های این پرندگان را مورد هدف قرار می‌دهند. سنجاب خاکستری، کلاغ‌ها، جغدها، مارها و بعضی‌اوقات انسان‌ها شکارچی این پرندگان و تخم‌های آن‌ها می‌باشند.

نتیجه پایانی

اگر قصد دارید که یک طوطی زیبا، سخنگو و دوست‌داشتنی داشته باشید، قطعاً طوطی ملنگو انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

حتماً باید مثل سایر طوطی‌ها قبل از خرید، ویژگی‌ها، نحوه نگهداری، مراقبت و آموزش آن را مطالعه کرده تا دچار مشکل نشوید.

بهترین حالت برای شما این است که پرنده را از سنین بسیار کوچک خریداری کنید تا با دستان خودتان تغذیه کرده و بزرگ شود تا به شما انس گرفته و تبدیل به یک طوطی دوست‌داشتنی و دستی شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی دستی کردن طوطی را نیز مطالعه کنید.

منابع:

thesprucepets.com

thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.