بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان زینتی

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان معمولاً با علائمی دیده می‌شوند. این علائم می‌توانند بیماری شدید در پرنده را نشان دهند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

وقتی یک کبوتر بیشتر از حد معمول می‌خوابد، با نشاط و تعامل کمتری با صاحب خود برخورد می‌کند. یک آزمایش نشان می‌دهد که او از چه چیزی رنج می‌برد.

به بیان ساده، تقریباً هر بیماری جدی که در پرندگان مشاهده می‌شود، می‌تواند منجر به بی‌اشتهایی و بی‌حالی شود؛ ما را تا انتها همراهی کنید تا با این عوارض آشنا شوید.

از دست دادن اشتها

طوطی‌ها و سایر پرندگان متابولیسم فوق‌العاده بالایی دارند؛ که باعث می‌شود آن‌ها همیشه غذا بخورند.

داشتن وعده‌های غذایی گوناگون برای هر پرنده امری طبیعی است؛ اما پرنده‌ای که کاملاً از خوردن هر چیزی امتناع می‌کند؛ معمولاً پرنده‌ای است که به شدت مریض است و به دام پزشک احتیاج دارد.

اگر شک دارید که پرنده شما به اندازه کافی غذا نمی‌خورد، سعی کنید یک خوراکی مورد علاقه مانند ارزن یا نوع دیگری از میان وعده تازه و سالم برای پرندگان را ارائه دهید. شما باید بتوانید خیلی سریع بفهمید که پرنده شما علاقه به خوردن آن دارد یا نه.

بی‌حالی

پرندگان حتی می‌توانند در قفس‌های خود آسیب ببینند. پرندگان به طور معمول بسیار فعال هستند، بنابراین هرگونه علائم رخوت، افسردگی یا خستگی باید به عنوان مشکلی جدی تلقی شود.

پرندگانی که در پایین قفس دراز کشیده‌اند یا از ترک لانه خودداری می‌کنند، اغلب بیمار هستند و به مراقبت فوری دامپزشکی نیاز دارند.

نکته

نکته مهمی که لازم است بدانید این است که؛ همه‌ی حیوانات خانگی در پنهان کردن یا پوشاندن هر نشانه‌ای از بیماری بسیار عالی عمل می‌کنند.

بنابراین وظیفه صاحبان به عنوان مراقب این است که با کوچک‌ترین تغییر در حیوانات خانگی هماهنگ باشند.

معمولاً پرنده‌ای که احساس خوبی ندارد فعالیت کمتری دارد و زمان بیشتری را ثابت و بی سر و صدا می‌نشیند

دلایل بی‌اشتهایی و بی‌حالی در پرندگان چیست؟

دلایل زیادی برای بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان خانگی چون مرغ عشق و غیره وجود دارد؛ از جمله سرطان، عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، عفونت‌های قارچی یا مخمر، انگلی، بیماری‌های غدد درون‌ریز یا هورمونی و مشکلات خاص اندام مانند نارسایی کبد، قلب یا کلیه.

برخی از بیماری‌ها علت مشخصی ندارند اما می‌توانند علائم بی‌اشتهایی و بی‌حالی را ایجاد کنند.

بی‌اشتهایی (کاهش اشتها) و بی‌حالی (احساس بی‌حالی و بی تحرکی عمومی)، بیماری نیست؛ اما نشانه‌هایی از مشکلات اساسی بالقوه جدی است؛ که نیاز به تشخیصی و درمان مناسب دارد.

دلایل مریضی
دلایل بی‌حالی و بی‌اشتهایی

انتظار اوضاع را بدتر می‌کند!

پرندگان به ندرت یک شبه بیمار می‌شوند. معمولاً پرندگان قبل از اینکه صاحبشان متوجه علائم ظاهری بیماری شوند، بیمار هستند؛ بنابراین، پرنده‌ای که دچار بی‌اشتهایی و بی‌حالی است؛ احتمالاً به شدت بیمار است و به دام پزشکی نیاز دارد.

انتظار و تماشا فقط اوضاع را بدتر می‌کند. مالکانی که می‌ترسند پرنده را نزد دامپزشک ببرند با فشار آوردن به پرنده، اوضاع را بدتر می‌کنند. مراجعه به دامپزشک بعد از زمان طولانی ممکن است تفاوت بین مرگ و زندگی برخی از پرندگان بیمار باشد.

روش تشخیص

از آنجا که بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند علائم بی‌اشتهایی و بی‌حالی را ایجاد کنند، ممکن است لازم باشد چندین آزمایش تشخیصی از جمله موارد زیر انجام شود.

 • آزمایش خون
 • بررسی آنزیم‌های کبد و کلیه و همچنین پروتئین‌ها، قند خون و الکترولیت‌ها
 • مدفوع و مایعات دیگر بدن
 • معاینه مدفوع برای انگلی، مخمر و باکتری‌ها
 • اشعه ایکس
 • آزمایش‌هایی برای بیماری‌های خاص مانند تب طوطی یا پسیتاکوز

نکته

هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که از دلایل بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان را تشخیص دهد.

هر آزمایش به شما کمک می‌کند تا اطلاعات اساسی را به دامپزشک خود بدهید؛ تا به او کمک کند تا علت بیماری پرنده شما را تشخیص دهد.

انواع واکنش پرنده‌ها

تا این قسمت مطلب بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان با علائم و دلایم آن آشنا شدیم؛ حال بیایید باهم بی‌حالی دو پرنده عروس هلندی و قناری را بیان می‌کنیم.

کسلی عروس هلندی

به طور کلی بی‌حالی و بی‌اشتهایی در عروس هلندی را می‌توان در موارد زیر بیان نمود:

 • شرایط محیطی
 • سن عروس هلندی
 • تغذیه نادرست
 • جنسیت
 • حالات روانی
 • سوء تغذیه
 • مستی شدید
 • مشکلات روده و گوارشی
 • پرخوری
 • دوره پر ریزی

عروس هلندی‌ها مانند دیگر پرندگان دچار مشکلات سلامتی دیگری نیز می‌شوند؛ با این انواع بیماری‌های عروس هلندی در این مطلب بیشتر آشنا شوید.

کسلی قناری

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان از جمله قناری عوامل مختلفی را شامل می‌شود. اصولاً بیماری‌های خطرناک، هر موجودی را بی‌حال و کسل می‌کند.

چند مورد از بیماری‌های قناری که موجب به بی‌حال و کسل بودن قناری می‌شود را در زیر نام می‌بریم.

 • آبله قناری
 • جذام پرنده

چه زمانی بستری نیاز است؟!

زمانی که بسیاری از پرندگان توسط دامپزشک مشاهده می‌شوند، اغلب به شدت بیمار هستند.

اگر دامپزشک توصیه می‌کند که پرنده نیاز به مداوا دارد، به این دلیل است که پرنده شما به نوعی مراقبت حیاتی نیاز دارد که نمی‌توان در خانه انجام داد، مانند مایعات زیر پوستی یا داخل وریدی و تغذیه از طریق لوله.

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان
بستری پرنده

روش درمان

بستری شدن در دستگاه جوجه‌کشی باعث کنترل دما، مایع درمانی، تغذیه با لوله، ویتامین‌ها و مواد معدنی مکمل و آنتی‌بیوتیک درمانی با طیف گسترده اغلب اتفاق می‌افتد.

اگر علت خاص بیماری در اوایل مدت بستری در بیمارستان مشخص شود؛ ممکن است درمان از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد و هزینه کلی بستری در بیمارستان و آزمایش کمتر باشد.

آنچه مهم است به یاد داشته باشید؛ این است که قبل از دیدن دامپزشک صبر نکنید تا پرنده در آستانه مرگ باشد.

صحبت نهایی

چک آپ‌های پیشگیرانه نیمه سالانه از جمله آزمایش‌های سالانه سلامتی، ممکن است باعث تشخیص سریع بیماری‌ها شود.

قبل از اینکه علائم بیماری بالینی را ایجاد کنند و باعث کوتاه شدن عمر پرنده شوند؛ شما با این چک آپ‌ها از این عوارض جلوگیری می‌کنید.

به یاد داشته باشید، به طور کلی پیشگیری از بیماری نسبت به درمان آن هزینه کمتری دارد.

از همراهی شما با وبلاگ واسط کالا در مقاله بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط را از دست ندهید.

همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود از جمله انواع پرندگان را با قیمت مناسب در واسط کالا خرید و فروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

مقالات مرتبط:

منابع:
vcahospitals.com
thesprucepets.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر