بی حالی و بی اشتهایی در پرندگان زینتی

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

وقتی دیدید یک پرنده زیادی می‌خوابد، جنب‌و‌جوش قبل را ندارد و یا بی‌اشتها شده است؛ باید به فکر راه‌چاره باشید.

به بیان ساده، تقریباً هر بیماری جدی که در پرندگان مشاهده می‌شود، می‌تواند منجر به بی‌اشتهایی و بی‌حالی شود؛ ما را تا انتها همراهی کنید تا با دلایل بی‌اشتهایی و بی‌حالی پرندگان و راه درمان آن آشنا شوید.

از دست دادن اشتها

طوطی‌ها و سایر پرندگان متابولیسم فوق‌العاده بالایی دارند که باعث می‌شود آن‌ها همیشه غذا بخورند.

داشتن وعده‌های غذایی گوناگون برای هر پرنده امری طبیعی است اما پرنده‌ای که کاملاً از خوردن هر چیزی امتناع می‌کند، احتمالاً مریض است و به دام پزشک احتیاج دارد.

برای اینکه بفهمید اشتهای پرنده شما کم شده یا نه، خوراکی موردعلاقه او را داخل قفس بگذارید و ببینید مثل همیشه سریع آن را می‌خورد یا نه.

بی‌حالی

پرندگان به طور معمول بسیار فعال هستند؛ بنابراین هرگونه علائم رخوت، افسردگی یا خستگی باید به عنوان مشکلی جدی تلقی شود.

پرندگانی که در پایین قفس دراز کشیده‌اند یا از لانه بیرون نمی‌آیند، اغلب بیمار هستند و به مراقبت فوری دامپزشکی نیاز دارند.

نکته

نکته مهمی که لازم است بدانید این است که همه‌ی حیوانات خانگی در پنهان کردن یا پوشاندن هر نشانه‌ای از بیماری بسیار عالی عمل می‌کنند.

بنابراین وظیفه صاحب پرنده این است که کوچک‌ترین تغییر در حیوانات خانگی را متوجه شود.

دلایل بی‌اشتهایی و بی‌حالی در پرندگان چیست؟

دلایل زیادی برای بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان خانگی چون مرغ عشق و غیره وجود دارد؛ از جمله سرطان، عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، عفونت‌های قارچی یا مخمر، انگلی، بیماری‌های غدد درون‌ریز یا هورمونی و مشکلات خاص اندام‌ها؛ مانند نارسایی کبد، قلب یا کلیه.

برخی از بیماری‌ها علت مشخصی ندارند اما می‌توانند علائم بی‌اشتهایی و بی‌حالی را ایجاد کنند.

بی‌اشتهایی (کاهش اشتها) و بی‌حالی (احساس بی‌حالی و بی تحرکی عمومی)، بیماری نیست؛ اما نشانه‌هایی از مشکلات اساسی بالقوه جدی است؛ که نیاز به تشخیصی و درمان مناسب دارد.

دلایل مریضی
دلایل بی‌حالی و بی‌اشتهایی

انتظار اوضاع را بدتر می‌کند!

پرندگان به ندرت یک شبه بیمار می‌شوند. معمولاً پرندگان قبل از اینکه صاحبشان متوجه علائم ظاهری بیماری شوند، بیمار هستند.

انتظار و تماشا فقط اوضاع را بدتر می‌کند. مالکانی که می‌ترسند پرنده را نزد دامپزشک ببرند با فشار آوردن به پرنده، اوضاع را بدتر می‌کنند. مراجعه به دامپزشک بعد از زمان طولانی ممکن است تفاوت بین مرگ و زندگی برخی از پرندگان بیمار باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله «مرگ ناگهانی پرندگان زینتی» را مطالعه کنید.

روش تشخیص

از آنجا که بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند علائم بی‌اشتهایی و بی‌حالی را ایجاد کنند، ممکن است لازم باشد چندین آزمایش تشخیصی از جمله موارد زیر انجام شود.

 • آزمایش خون؛
 • بررسی آنزیم‌های کبد و کلیه و همچنین پروتئین‌ها، قند خون و الکترولیت‌ها؛
 • معاینه مدفوع برای انگل، مخمر و باکتری‌ها؛
 • اشعه ایکس؛
 • آزمایش‌هایی برای بیماری‌های خاص مانند تب طوطی یا پسیتاکوز.

نکته

هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که دلایل بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان را تشخیص دهد.

هر آزمایش به شما کمک می‌کند تا اطلاعات اساسی را به دامپزشک خود بدهید تا به او کمک کند، علت بیماری پرنده شما را تشخیص دهد.

انواع واکنش پرنده‌ها

تا این قسمت مطلب بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان، با علائم و دلایل آن آشنا شدیم، حال بیایید درمورد بی‌حالی دو پرنده عروس هلندی و قناری صحبت کنیم.

کسلی عروس هلندی

به طور کلی بی‌حالی و بی‌اشتهایی در عروس هلندی را می‌توان به موارد زیر ربط داد:

 • شرایط محیطی؛
 • سن عروس هلندی؛
 • تغذیه نادرست؛
 • جنسیت؛
 • حالات روانی؛
 • سوء تغذیه؛
 • مستی شدید؛
 • مشکلات روده و گوارشی؛
 • پرخوری؛
 • دوره پَرریزی.

عروس هلندی‌ها مانند دیگر پرندگان دچار مشکلات سلامتی دیگری نیز می‌شوند؛ با این انواع بیماری‌های عروس هلندی بیشتر آشنا شوید.

کسلی قناری

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان از جمله قناری دلایل مختلفی دارد. اصولاً بیماری‌های خطرناک، هر موجودی را بی‌حال و کسل می‌کند.

چند مورد از بیماری‌های قناری که موجب به بی‌حال و کسل بودن قناری می‌شود را در زیر نام می‌بریم.

 • آبله قناری؛
 • جذام پرنده.

برای اینکه متوجه شوید قناری شما به چه بیماری مبتلا شده است و راه درمان آن چیست، مقاله «انواع بیماری قناری و راه درمان آن» کمک زیادی به شما خواهد کرد.

چه زمانی بستری نیاز است؟!

زمانی که بسیاری از پرندگان توسط دامپزشک مشاهده می‌شوند، اغلب به شدت بیمار هستند.

اگر دامپزشک توصیه می‌کند که پرنده نیاز به مداوا دارد، به این دلیل است که پرنده شما به نوعی مراقبت حیاتی نیاز دارد که نمی‌توان در خانه انجام داد، مانند مایعات زیر پوستی یا داخل وریدی و تغذیه از طریق لوله.

بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان
بستری پرنده

روش درمان

بستری شدن در دستگاه جوجه‌کشی باعث کنترل دما، مایع درمانی، تغذیه با لوله، ویتامین‌ها و مواد معدنی مکمل و آنتی‌بیوتیک درمانی می‌شود.

اگر علت خاص بیماری در اوایل مدت بستری در بیمارستان مشخص شود، ممکن است درمان از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد و هزینه کلی بستری در بیمارستان و آزمایش کمتر باشد.

باز هم تکرار می‌کنم که نگذارید پرنده به آستانه مرگ برسد و بعد او را پیش دامپزشک ببرید.

آیا بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان می‌تواند باعث مرگ پرنده بشود؟

بستگی دارد که دلیل بی‌حالی و بی‌اشتهایی پرنده چه بیماری باشد. برخی بیماری‌ها می‌توانند کشنده باشند و برخی دیگر هم که کشنده نیستند اگر دیر درمان شوند، باعث مرگ پرنده خواهند شد.

علت غذا نخوردن عروس هلندی چه چیزی می‌تواند باشد؟

اگر عروس هلندی را جدیداً خریده‌اید، بی‌اشتهایی او می‌تواند به‌خاطر عوض شدن محل زندگی‌اش باشد. اما اگر خیلی وقت است که پیش شما است؛
شاید غذایش تکراری شده است و یا آن را دوست ندارد، ابتدا غذای او را تغییر دهید اگر باز هم غذا نخورد؛ باید از دامپزشک کمک بگیرید.

صحبت نهایی

آزمایش‌های سالانه سلامتی، ممکن است باعث پیشگیری و تشخیص سریع بیماری‌ها شود.

قبل از اینکه بیماری باعث کوتاه شدن عمر پرنده شود، شما با این آزمایش‌ها از این عوارض جلوگیری می‌کنید.

به یاد داشته باشید، به طور کلی پیشگیری از بیماری نسبت به درمان آن هزینه کمتری دارد.

از همراهی شما با وبلاگ واسط کالا در مقاله بی‌حالی و بی‌اشتهایی در پرندگان سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط را از دست ندهید.

همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود از جمله انواع پرندگان را با قیمت مناسب در واسط کالا خرید و فروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

منابع:
vcahospitals.com
thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

14 پاسخ به “بی حالی و بی اشتهایی در پرندگان زینتی

 1. سلام من تازه دوروزه ک یه عروس هلندی خریدم ولی از دیروز نه آب میخوره و نه غذا
  میخوام بدونم آیا این مشکل ب دلیل تغییر مکان زندگی و چقدر طول می کشه تا به محیط جدید عادت کنه و اشتها خودش رو ب دست بیاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  و این ک گذاشتن صدای عروس هلندی براش خوبه یا نه؟؟؟؟؟؟؟

  خواهش میکنم زود تر جواب سوال من رو بدید 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏😭

  1. سلام دوست گرامی
   بله این رفتار عروس هلندی به دلیل تغییر محیط زندگی و تغییر صاحبش هست؛ سعی کنین اعتمادش رو جلب کنین. میتونین از مقاله «دستی کردن عروس هلندی» کمک بگیرین تا بدونین چطور باید به عروس هلندی محبت کنین.
   نیازی نیستصدای عروس هلندی براش بذارین.

 2. سلام من ۴ روزی هستش که یه عروس هلندی خریدم روز اول هیچی نخورد روز دوم شروع کرد ب غذا خوردن و روز سوم و چهارم کم کم از غذا افتاد به گفته فروشنده ۲ ماهه هستش یخورده کسلم شده و جدیدا یکی از چشماش رو میبنده و یکی دیگه رو باز نگه میداره ممنون میشم اگ راهنماییم کنین

  1. سلام دوست عزیز
   در بعضی مواقع، جابجایی محل زندگی عروس هلندی باعث ناراحتی و افسردگی پرنده میشه. اجازه بدین کم‌کم به محیط جدید زندگیش عادت کنه و برای اینکه جلوی افسرده شدن عروس هلندی رو بگیرین، پیشنهاد میکنم مقاله «افسردگی عروس هلندی و درمان آن» رو بخونین.

 3. سلام و احترام. طوطی آرا چند روز مسافرت بودیم الان برگشتیم بی‌حال و کم جنب و جوش شده . غذا نسبتا میخوره ولی جدیدا از چینه دان بالا میاره . علاقه خاصی به قلم و استخوان مرغ داره و نسبتا زیاد بهش میدیم . بنظر شما بیحالی و چرت زدن هاش دلیل بیماری خاصی هست ؟ راه چاره چیست؟ تشکر از توجه شما

  1. سلام دوست عزیز
   از اونجایی که پرنده‌ها به صاحبشون زود وابسته می‌شوند؛ دوری از شما باعث ناراحتی و افسردگی اون شده و دلیل این رفتارش میتونه ناراحتی پرنده باشه. لطفاً مقاله افسردگی عروس هلندی رو مطالعه کنین و اقدامات لازم رو انجام بدین؛ اگر باز هم خوب نشد، به دامپزشک مراجعه کنین تا وضعیت جشمانی پرنده بررسی بشه.

  1. سلام سمانه عزیز
   بی‌اشتهایی (کاهش اشتها) و بی‌حالی (احساس بی‌حالی و بی تحرکی عمومی)، بیماری نیست؛ اما نشانه‌هایی از مشکلات اساسی بالقوه جدی است؛ که نیاز به تشخیصی و درمان مناسب دارد.
   سعی کنید غذاهای مقوی و متنوعی در دسترس پرنده خود قرار دهید. اگر علائم بیشتر شد حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
   مطالعه مقاله بی اشتهایی پرندگان زینی برای چالش شما بسیار مفید است.
   ممنون که وبلاگ واسط کالا رو دنبال میکند.

  1. سلام وقت بخیر
   جوجه های سرلاکی غالبا 5 تا مشکل پیدا میکنن:
   1- اگر بد به جوجه غذا بدید ممکنه اشتباها غذا به جای مری وارد نای بشه.نشونه اش اینه اگر دیدید پرندتون غذا رو قورت نمیده و مقاومت میکنه اصلا به زور بهش غذا ندید و چک کنید تا مطمئن بشید که غذا داره وارد مری میشه.اگر حجم زیادی غذا وارد نای بشه کار سخت میشه و حتما باید دامپزشک درمان کنه.
   2- حتما دمای سرلاک رو چک کنید اگر داغ باشه ممکنه جوجه دچار سوختگی چینه دان بشه
   3- غلظت غذا و حجم غذا خیلی مهمه و اگر نامناسب باشن باعث گرفتگی چینه دان جوجه میشه
   4- معمولا جوجه ها در اثر زیاد غذا خوردن ترش میکنن.که راه حلش اینه بیش از حد به جوجه غذا ندید
   5- یک نوع عفونت قارچی هم بین جوجه های عروس هلندی رایج هست به اسم کاندیدا که نشونه هاش بی حالی،تقلای زیاد و دایمی برای غذا خوردن،سوءتغذیه هست.و در صورتی به این مورد شک دارید باید سریعا از دامپزشک کمک بگیرید
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   بی حالی و خواب آلودگی خودشون بیماری نیستن که دنبال درمانشون باشین بلکه نشون دهنده این هستن که پرندتون بیماری یا مشکلی داره که باید ارزیابی بشه و علت بی حالی و خواب آلودگی پیدا بشه و اون علت درمان بشه
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

  1. سلام وقت بخیر
   عروس هلندی ها معمولا به دانه های و خصوصا افتابگردون علاقه زیادی دارن اما باید حواستون باشه زیاده روی نکنید.یکسری غذاهای تشویقی هم توی بازار پیدا میشه که خوبن اما باید هرازگاهی و کم استفاده بشن.اما در کل نمیشه گفت یک غذای خاص مورد علاقه همه پرنده ها هست.شما باید انواع دونه ها و میوه وسبزیجات رو به پرندتون بدید و بفهمید به کدوم علاقه بیشتری داره.با ترکیب کردن غذای مورد علاقه اش با بقیه غذاها میتونید اشتهاش رو افزایش بدید
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.