بی‌حالی کبوتر

کبوترها، پرندگان زیبا و باهوشی هستند که از زمان‌های قدیم موردتوجه همه‌ی مردم بوده‌اند. امروزه این پرندگان دوست‌داشتنی طرف‌داران زیادی در دنیا دارند که سلامتی و نشاط این پرندگان برای آن‌ها مهم است. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد علل و درمان بی‌حالی کبوتر خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد.

پس با ما همراه باشید تا بدانید، چگونه می‌توان همیشه کبوترهای شاد و پرانرژی داشته باشید.

بیماری و بی‌حالی کبوتر

احساس بی‌حالی و بی‌تحرکی و همچنین کاهش اشتها معمولاً در پرندگان خانگی دیده می‌شود. اگرچه بیماری خاصی نیست، اما این علائم می‌تواند بیماری شدید در کبوتر را نشان دهد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

به بیان ساده، تقریباً هر بیماری جدی که در پرندگان مشاهده می‌شود، می‌تواند منجر به بی‌اشتهایی و بی‌حالی شود.

علل بی‌حالی کبوتر

به‌خاطر داشته باشید که بی‌حالی و بی‌اشتهایی، بیماری نیستند. اما نشانه‌هایی از مشکلات اساسی جدی هستند که باید درمان شوند.

دلایل زیادی برای بی‌اشتهایی و بی‌حالی در کبوترهای خانگی وجود دارد:

از جمله: سرطان، عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، عفونت‌های قارچی یا مخمری، انگلی، بیماری‌های غدد درون‌ریز یا هورمونی و همچنین مشکلات خاص اندام مانند:

نارسایی کبد، قلب یا کلیه.

برخی از بیماری‌ها علت مشخصی ندارند اما می‌توانند علائم بی‌حالی کبوتر ایجاد کنند.

از دیگر علل بی‌حالی کبوتر می‌توان به برخی مسمومیت‌ها که علت آن می‌تواند عدم تغذیه مناسب حیوان و یا مراقبت نکردن از آن باشد.

رفع بی حالی کبوتر

شاید برای شما سؤال باشد زمانی که کبوتر بی‌حال است آیا باید فوراً آن را نزد دامپزشک ببریم یا فقط می‌توانم صبر کنم و تماشا کنم که آیا کبوتر بهبود پیدا می‌کند یا خیر؟

کبوترها نشانه‌های بیماری را به‌عنوان وسیله‌ای برای حفظ کردن خود، پنهان می‌کنند.

به طور کلی، حیوانات در طبیعت نمی‌تواند علائم بیماری را نشان دهد یا ممکن است توسط یک شکارچی یا حتی یکی از اعضای گروه خودش کشته شود.

این جمله به این معنی است که زمانی که حیوانات علائم بیماری خود را بروز می‌دهند دیگر نمی‌توانند بیماری خود را پنهان کنند. پس قبل از اینکه آن‌ها علائم بیماری خود را نشان دهند باید درمان شوند.

انتظار و نظاره‌گر بودن بی‌حالی کبوتر فقط اوضاع پرنده را بدتر می‌کند.

کبوترها به‌ندرت یک‌شبه بیمار می‌شوند. معمولاً کبوترها قبل از اینکه صاحبان حیوانات خانگی متوجه علائم ظاهری بیمار شوند، بیمار هستند.

بنابراین، پرنده‌ای که دچار بی‌حالی و بی‌اشتهایی است احتمالاً به شدت بیمار است و به فوریت پزشکی احتیاج دارد.

رفع بی حالی کبوتر
رفع بی حالی کبوتر

برخی از مالکان کبوتر ترس از این دارند که وقتی به دامپزشک مراجعه می‌کنند، دامپزشک فشار زیادی به پرنده آن‌ها می‌آورد و اوضاع کبوتر آنها بدتر می‌شود. در حالی که با عدم مراجعه سریع پزشکی به حیوان خانگی خود کاملاً اشتباه می‌کنند.

مراجعه به دامپزشک در این مرحله ممکن است تفاوت بین مرگ و زندگی برخی از کبوترها باشد. پس بی‌حالی کبوتر را به‌هیچ‌عنوان دست‌کم نگیرید.

تشخیص بیماری توسط دامپزشک

از آنجا که بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند علائم بی‌اشتهایی و بی‌حالی را ایجاد کنند، ممکن است لازم باشد تا دامپزشک چندین آزمایش جهت تشخیص بیماری انجام دهد. از جمله:

  • آزمایش خون: در این آزمایش گلبول‌های قرمز و سفید خون بررسی می‌شوند.
  • بررسی آنزیم‌های کبد، کلیه و همچنین پروتئین‌ها، قند خون و الکترولیت‌ها
  • بررسی ادرار و مایعات بدن کبوتر
  • معاینه مدفوع برای بیماری‌های انگلی و باکتری‌ها
  • اشعه ایکس
  • آزمایش‌ها خاصی مانند داشتن تب

جالب است بدانید هیچ آزمایشی وجود ندارد که دلایل بی‌حالی کبوتر را به طور کامل نشان دهد.

هر آزمایشی که گرفته می‌شود کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری به دامپزشک داده شود تا او بتواند علت بیماری پرنده شما را مشخص کند.

بستری کبوتر بیمار

زمانی که بسیاری از پرندگان توسط دامپزشک ویزیت می‌شوند، اغلب به شدت بیمار هستند.

اگر دامپزشک توصیه می‌کند که کبوتر شما در بیمارستان باید بستری شود، به این دلیل است که پرنده شما به‌نوعی مراقبت حیاتی نیاز دارد که نمی‌توان در خانه انجام داد، مانند مایعات زیرجلدی یا داخل وریدی و تغذیه از طریق لوله.

درمان کبوتر بی‌حال

به طور کلی بسیاری از این کبوترها در این حالت بسیار بیمار هستند.

زمانی که کبوتر شما بستری می‌شود آن را معمولاً در دستگاه جوجه‌کشی قرار می‌دهند که کنترل دما، مایع درمانی، تغذیه با لوله که شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی مکمل و آنتی‌بیوتیک‌ها می‌باشد درمان انجام می‌شود.

اگر علت خاص بیماری در اوایل مدت بستری در بیمارستان مشخص شود، ممکن است پیچیدگی مراحل درمان کمتر باشد و همچنین هزینه کامل در بیمارستان که شامل بستری و آزمایش است کمتر خواهد شد.

آنچه که مهم است این است که به یاد داشته باشید لازم نیست که کبوتر شما قبل از ویزیت دامپزشک به آستانه مرگ برسد. پس در همان زمان‌های اولیه بی‌حالی کبوتر آن را به یک دامپزشکی ببرید.

بررسی‌های کامل که به‌منظور پیشگیرانه انجام می‌شوند. از جمله: آزمایش‌های سالانه سلامتی، می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را زود تشخیص دهد.

به یاد داشته باشید، جلوگیری از بیماری به طور کلی هزینه کمتری نسبت به درمان آن دارد.

درمان پرنده
درمان کبوتر بی حال

دلیل خواب زیاد کبوتر

خوابیدن زیاد و بی‌حالی کبوتر در طول روز و تغییر در عادات ساعت خوابیدن نشان‌دهنده بیماری است، به‌خصوص اگر پرنده روی دو پا بخوابد و پرهایش را بالا نگه‌داشته باشد.

فضله کبوتربی حال

اگر مشاهده کردید که کبوتر شما بی‌حال است یکی از بهترین راه‌ها شناسایی نوع رنگ فضله کبوتر است.

همان‌طور که می‌دانید فضله کبوتر سالم به شکل مارپیچ کوچک و سفت و مقدار کمی هم سفید است.

بیشترین بیماری کبوترها، عفونت‌های داخلی کبوتر است که روی رنگ فضله تأثیر می‌گذارد.

فضله آبکی و شل نشانه بیماری کبوتر است. اگر فضله کبوتر فقط آبکی باشد نشانه عفونت است که صدمه خاصی برای کبوتر ایجاد نمی‌کند که درمان آن هم استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک است.

توصیه می‌شود کبوتری که بی‌حالی دارد از بقیه پرندگان جدا شود تا اگر بیماری داشته باشد به بقیه پرندگان منتقل نشود.

کت گرفتگی و بی‌حالی کبوتر

گاهی اوقات بی‌حالی کبوتر شما ناشی از گرفتگی عضلانی است که اصطلاحاً به آن “کت گرفتگی” گفته می‌شود.

ناگفته نماند که کت گرفتگی ممکن است به دلیل عفونت غده‌های کبوتر هم باشد که ما در اینجا در مورد گرفتگی عضلات کبوتر که نقش مهمی در بی‌حالی کبوتر دارد، صحبت خواهیم کرد.

زمانی که کبوتر شما دچار کت گرفتگی شد بهتر است که آن را به قفس جداگانه (انفرادی) منتقل کنید تا از جنب‌وجوش با کبوترهای دیگر جا شود تا بتواند دوره درمانی کت گرفتگی را طی کند.

کت گرفتگی در همه نوع کبوتری به وجود می‌آید و مهم نیست که کبوتر شما مسافتی است یا خیر!

راه درمان کت گرفتگی

یکی از راه‌های درمان کت گرفتگی استراحت دادن کبوتر در قفس‌های جداگانه است که دوره 14 تا 20 روزه می‌باشد.
بهترین و امن‌ترین راه درمان مراجعه به دامپزشک است.

اگر در دسترس شما دامپزشک وجود نداشت می‌توانید از قرص‌های شل‌کننده عضلات و رفع گرفتگی عضلات شامل، بوتلونیوم توکسن، دانترولن، تیزانیدین، باکلوفن به پرنده خود بدهید.

پرسش و پاسخ

کدام بیمای های کبوتر باعث بی حالی او میشود؟

پاسخ: بیماری هایی ازجمله: پاراتیفوئید، پارامیکسوویروس (نیوکاسل)، خوره (تریکوموناس)، کوکسیدوز، انگلها، سندرم ویروس آدنو- ایکولای، اورنیتوز (کلامیدیاز)، کاندیدیاز (قارچ) ، میتواند باعث بی‌حالی کبوتر شوند.

بیماری‌های گوناگون
انواع بیماری

آیا بی حالی کبوتر من میتواند نشانه‌ی عفونت او باشد؟

بله . در اینطور مواقع رعایت اصول بهداشتی نگهداری پرنده و تغذیه مناسب،و جلوگیری از تماس پرنده خود با پرندگان بیمار، افراط نکردن در مصرف آنتی بیوتیک‌ها میتواند در پیشگیری از ابتلا مؤثر باشد. به توصیه دامپزشک می‌توان در مواقع استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک در آب پرنده کلرهگزیدین اضافه کرد.

سلام خسته نباشید. من یک کبوتر دارم که نه آب میخورد و نه غذا و توان حرکت کردن هم ندارد. مدفوع آبکی سبز رنگی دارد و چشمهایش حالت خواب آلودگی دارند .برای زنده موندنش جه کاری پیشنهاد میکنید؟

سلام و درود
جای نگهداری کبوتر گرم باشد چون کبوتر در اثر بیماری دمای بدنش را از دست میدهد و کز و پف می کند.
اگر صدای خس خس داره دارد در آبخوری او پودر دارچین بریزید و ساعاتی بعد پودر آویشن و طی چند ساعت آب را تعویض کنید زیرا فاسد خواهد شد .
اگر خس خس ندارد در آبخوری او پونه آسیاب شده بریزید و تا درمان کامل روشی را که خدمت شما عرض کردم ادامه دهید تا اگر دچار بیماری نیوکاسل و یا سرما خوردگی است درمان شود. انشاالله

کلام آخر

در پایان امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. همچنین در وبلاگ واسط کالا بهترین و کامل ترین مطالب مفید دیگری برای شما به اشتراک گذاشته شده است.

شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید.

کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

مقالات مرتبط دیگر:

vcahospitals.com

نظرات
سمیرا بهاری

سمیرا بهاری

سلام من امروز ی کبوتر کوچیک وسط خیابون دیدم که خیلی حال نداشت با خودم آوردم خونه، بی‌حال هست و تعادل خوبی نداره، بالهاش آویزون هست، اصلا آب و غذا نمیخوره، ی تعدادی شپش بهش بود که جدا کردم ازش چیکار کنم که غذا بخوره راستی خودم مرغ مینا دارم، بیماری مشترک نداره؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام سمیرا عزیز متاسفانه شپش قابل انتقال است کبوتر را نزدیک و یا در یک مکان با مرغ مینا خود نگزارید. حتی شپش قابل انتقال به انسان نیز هست مراقب خودتان و محیط زندگی تان باشید. در رابطه با کبوتر هم باید بدانید که به دلیل شپش ها، بدنش ضعیف و بیمار شده. برای درمان بیماری پرنده باید او را نزد دامپزشک ببرید و از داروها و قطره‌های ضدشپش که تجویز می‌کند به موقع استفاده کنید. اما اگر علاقه دارید در خانه کبوتر را درمان کنید ما به شما پیشنهاد میدهیم مطلب شپش کبوتر تشخیص و درمان آن را در وبلاگ واسط کالا مطالعه نمایید.

گري

گري

سلام امروز يك كبوتر پيدا كردم كه گربه داشت ميخوردش پشتش فقط يه كم زخمي شده، اما نميتونه تعادلش و حفظ كنه. پرواز هم كه هيچي اصلا. الانم چند ساعته كه خوابيده، فقط هم آب ميخوره دون نميخوره چيكار كنم؟

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر گرامی احتمالا پرنده آسیب دیده. اگر امکناش هست حتما پرنده را نزد یک دام پزشک ببرید.

ثبت نظر