چرا مرغ عشق بچه‌های خود را می‌کشد؟

مرغ عشق یک پرنده زیبا و دوست داشتی و مناسب برای نگهداری در خانه است. اما گاهی اوقات شاهد صحنه‌هایی از رفتار این پرنده می‌شوید که شما را متعجب و ناراحت می‌کند. کشته شدن بچه توسط والدین در طبیعت یک اتفاق نادر نیست. در این مقاله قصد داریم در مورد دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق صحبت کنیم.

مرغ عشق‌های پرورشی با چالش‌ها و عوارض زیادی روبرو می‌شوند، خصوصاً اگر هم شما و هم مرغ عشقتان در پرورش جوجه کم‌تجربه باشید. پس بهتر است که ابتدا با خصوصیات و رفتارهای مرغ عشق آشنا شوید.

متأسفانه، مادران جوان می‌توانند جوجه‌های خود را از بین ببرند. برای یافتن این سؤال مطالعه این مقاله می‌تواند کمک شایانی به شما کند. پس با ما همراه باشید.

دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق

ممکن است مرغ عشق برای محافظت از جوجه‌های دیگر در برابر بیماری، بعضی از آن‌ها را بکشد.

گاهی ممکن است، چرخه جدید تخم‌گذاری را شروع کنند و به دلیل نبود فضای کافی در قفس جوجه‌هایشان را بکشند.

به‌علاوه، مرغ عشق‌های نر ممکن است جوجه‌ها را به دلیل حسادت از بین ببرند.

مرغ عشق‌های نر و ماده می‌توانند پیوند محکمی ایجاد کنند، بنابراین اگر جوجه‌های تازه متولدشده وقت بیشتری را با مادر خود بگذرانند، نر احساس غم، تنهایی و افسردگی می‌کند.

در ادامه مقاله به این موارد به‌طور مفصل می‌پردازیم.

حفاظت از سایر جوجه‌ها در برابر بیماری

اگر مادر متوجه شود که یکی از جوجه‌ها به‌نوعی عفونت دارد، این جوجه را می‌کشد تا از بقیه نوزادانش محافظت کند.

او معمولاً جوجه بیمار را می‌کشد و یا از لانه خارج می‌کند. مرغ عشق‌ها می‌توانند تشخیص دهند که کدام‌یک از آن‌ها بیمار هستند.

درحالیکه شما ممکن است دو روز یا حتی چند هفته طول بکشد تا بفهمید یکی از جوجه‌های شما بیمار است یا نه.

نداشتن تجربه و علم کافی

یکی دیگر از دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق نداشتن تجربه و علم کافی است.

مرغ عشق‌های جوان و کم‌تجربه وقتی‌که جوجه‌هایشان از تخم بیرون می‌آیند معمولاً نمی‌دانند چه باید بکنند. آن‌ها هیچ تجربه‌ای ندارند.

این به این دلیل است که آن‌ها هرگز مرغ عشق‌های دیگر را هنگام بزرگ کردن بچه‌هایشان ندیده‌اند. به همین دلیل آن‌ها ترجیح می‌دهند جوجه‌های خود را بکشند.

البته بعد از چند سال، ممکن است دست از کشتن جوجه‌هایشان بردارند.

شروع یک چرخه جدید تخم‌گذاری

شاید هنوز هم نمی‌دانید که دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق چیست؟ بهتر است به تخم گذاری او نیز توجه کنید.

چرخه جدید تخم‌گذاری
چرخه تخم‌گذاری

برخی از مرغ عشق‌ها برای شروع چرخه تخم‌گذاری عجله دارند. متأسفانه، این می‌تواند هنگامی اتفاق بیفتد که جوجه‌ها هنوز کوچک هستند و آماده ترک لانه نیستند.

اگر این اتفاق بیفتد، مادر سعی می‌کند جوجه‌ها را از لانه خارج کند. در این میان اگر جوجه‌ها لانه را ترک نکنند، مادر ممکن است آن‌ها را بکشد.

فضای محدود در قفس

اندازه قفس شما چقدر است؟ آیا فضای کافی برای پرنده شما برای پرواز و بازی وجود دارد؟

اگر فضا محدود باشد، احتمال بروز پرخاشگری خصوصاً بین مادر و نوزادان افزایش می‌یابد.

اگر جوجه‌ای مادر را تحریک کند، مادر ممکن است به جوجه خود حمله کند. در بعضی مواقع جراحات چنان زیاد است که موجب مرگ جوجه می‌شود.

غذای ناکافی

یک مادر باید اطمینان حاصل کند که همه جوجه‌هایش می‌توانند غذای کافی دریافت کنند.

اگر مقدار غذای مرغ عشق با زمانی که آن جوجه نداشته است یکسان باشد و یا فراموش کنید که به‌طور منظم به پرندگان خود غذا دهید، مادر ممکن است جوجه‌های دیگر را بکشد تا اطمینان حاصل کند که مابقی جوجه‌ها، غذای کافی دریافت می‌کنند.

این همان کاری است که اکثر حیوانات در طبیعت انجام می‌دهند.

حمله کردن مرغ عشق به جوجه‌ها

یکی دیگر از دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق می‌تواند استرس باشد.

مرغ عشق ماده معمولاً بیشتر به جوجه خود حمله می‌کند. بعضی‌اوقات این حملات به دلیل ناامیدی است.

جوجه‌ها، درست مثل بچه‌های ما، فقط کنجکاو و بازیگوش هستند. آن‌ها می‌توانند والدین خود را اذیت کنند. اگر والدین در آن زمان فقط استرس داشته باشند، ممکن است به جوجه‌های خود حمله کنند.

خوشبختانه، آن‌ها به‌ندرت جوجه‌هایشان را می‌کشند. آن‌ها این کار را برای جلوگیری از مزاحمت جوجه‌ها انجام می‌دهند.

هنگام جفت گیری

مرغ عشق‌ها می‌توانند هنگام جفت‌گیری به جوجه‌هایشان حمله کنند.

وقتی جوجه‌های مرغ عشق به‌اندازه کافی بزرگ شدند تا بتوانند لانه را ترک کنند و به‌تنهایی غذا بخورند، مادر می‌تواند چرخه جدید تخم‌گذاری را شروع کند. این‌زمانی است که مادر شروع به معاشرت بیشتر با جفت خود می‌کند.

در این شرایط مادر ممکن است به جوجه‌هایی که نزدیک لانه می‌آیند حمله می‌کند، خصوصاً اگر مادر تخم‌گذاری را شروع کرده باشد.

توصیه‌های مهم

برای جلوگیری از کشته شدن بچه مرغ عشق، به‌محض شروع این حملات مداوم، جوجه‌ها را از قفس خارج کنید.

اگر جوجه‌ها را درون قفس بگذارید، جنگ در بین آن‌ها افزایش خواهد یافت. این به این دلیل است که سطح هورمون‌های یک چرخه جدید تخم‌گذار افزایش‌یافته است؛ بنابراین، جوجه‌ها را از مادر خود دور کنید.

دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق
جوجه مرغ عشق

هنگامی‌که می‌بینید مادر وقت بیشتری را در لانه می‌گذراند، در حال برنامه‌ریزی برای یک تخم‌گذاری مجدد است. در این زمان باید جوجه‌ها را از لانه خارج کنید زیرا ممکن است مادر تغذیه آن‌ها را متوقف کند. جوجه‌ها در این زمان به‌اندازه کافی بزرگ هستند، بنابراین شما می‌توانید از آن‌ها مراقبت کنید.

چرا جوجه‌ها می‌میرند؟

کنار آمدن با مرگ یک مرغ عشق دشوار است به‌خصوص اگر شما هیچ تجربه‌ای ندارید و مادر نیز برای اولین بار جوجه‌ای را به دنیا آورده است.

البته شما همیشه نمی‌توانید از مرگ یک جوجه جلوگیری کنید. با ادامه مقاله همراه باشید تا با دلایل این اتفاق آشنا شوید.

مادر جوان و بی‌تجربه

اگر مرغ عشق ماده و نر وقت بیشتری را باهم بگذرانند، نه‌تنها با یکدیگر رابطه برقرار می‌کنند بلکه زود هم‌جفت می‌شوند؛ بنابراین، مادران جوان و بی‌تجربه می‌توانند از جوجه‌های خود غافل شوند، درنتیجه ممکن است جوجه‌های آن‌ها از گرسنگی یا تنهایی بمیرند.

به همین دلیل شما باید از جفت‌گیری مرغ عشق‌های خود جلوگیری کنید.

مرگ بر اثر بیمای

جوجه مرغ عشق‌ها ممکن است در اثر برخی بیماری‌های بدون علامت از بین بروند.

نگرانی در مورد سلامتی جوجه‌ها همیشه به ذهن ما خطور نمی‌کند. معمولاً ما به مادر اعتماد داریم که از بچه‌ها مراقبت می‌کند. به همین دلیل است که برخی بیماری‌ها تشخیص داده نمی‌شوند.

در این مورد احتمال می‌دهیم که مرگ جوجه بر اثر بیمار بوده است و نه بی‌تجربگی مادر.

اشتباهات انسانی

تا اینجا به دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق پی بردید. حال به اشتباهاتی که ممکن است خود شما مرتکب شوید، می‌پردازیم.

اشتباهات انسانی بخشی جدایی‌ناپذیر از هر کاری است. ما به‌عنوان صاحب یک پرنده خانگی ممکن است اشتباهی انجام دهیم که منجر به مرگ پرنده‌مان شود.

حیوانات نمی‌تواند با ما حرف بزنند، بنابراین نمی‌توانند به ما گوش زد کنند در حال آسیب زدن به آن‌ها هستیم. شما می‌توانید پرندگان خود را بدون اینکه بدانید بکشید، مخصوصاً اگر یک صاحب کم‌تجربه و جدید هستید.

اشتباهات انسانی
اشتباهات انسانی

مراقب این اشتباهات باشید!

در اینجا برخی از اشتباهات انسانی وجود دارد که ممکن است جوجه مرغ عشق براثر آن‌ها بمیرد:

  • اول: اینکه یکی از رایج‌ترین عوامل در کشتن بچه مرغ عشق، گرمازدگی است. وقتی هوا سرد است، ممکن است تصمیم بگیرید که جوجه‌های خود را با استفاده از یک منبع حرارتی خارجی گرم نگه‌دارید. منبع گرما را به قفس نزدیک می‌کنید. پرنده شما نمی‌تواند از قفس فرار کند، بنابراین در اثر گرمای بیش‌ازحد می‌میرند.
  • دوم: برخی از صاحبان پرندگان معمولاً مرغ عشق‌های خود را برای گرفتن نور خورشید به بیرون می‌برند. بااین‌حال، آن‌ها ممکن است فراموش کنند قفس را به داخل منتقل کنند. تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند مرغ عشق‌های جوان و کوچک شما را در اثر گرمای زیاد از بین ببرد.
  • سوم : مرغ عشق‌ها به چندین سم حساس هستند. بعضی از این سموم ممکن است روی شما تأثیر نگذارد، بنابراین ممکن است فکر کنید که برای پرنده شما نیز مضر نباشد. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید بدون بیرون آوردن مرغ عشق‌های خود از خانه، تصمیم به رنگ‌آمیزی خانه یا مبلمان خود بگیرید، این کار می‌تواند در اثر بخار شدید رنگ، مرغ عشق‌ها و جوجه‌هایشان را بکشد.
  • چهارم: بعضی‌اوقات متوجه می‌شوید که جوجه‌ای غذا نمی‌خورد و یا توسط مادر تغذیه نمی‌شود. تصمیم می‌گیرید که به تغذیه دستی جوجه بپردازید در حالی شاید تجربه کافی برای این کار ندارید؛ بنابراین می‌توانید هنگام تغذیه جوجه خود اشتباه کنید. اگر اشتباه کنید، این کار منجر به کشتن بچه مرغ عشق می‌شود.

چرا مرغ عشق‌ها بچه‌هایشان را رها می‌کنند؟

به‌محض تخم‌گذاری، مادران جوان ممکن است جوجه‌ها را رها کنند. این اتفاق معمولاً در مادران کم‌تجربه رخ می‌دهد. متأسفانه برخی از این مادران معمولاًجوجه‌های خود را هم می‌کشند.

افتادن از لانه

بعضی از مرغ عشق‌ها بیشتر از بقیه فعال هستند. آن‌ها می‌توانند با بالا رفتن از مادر به‌طور تصادفی از لانه بیرون بیفتند.

مادر ممکن است به‌طور تصادفی یکی از بچه‌ها را از لانه بیرون کند؛ بنابراین، ممکن است فکر کنید مادر جوجه‌اش را رها کرده است که شاید این‌طور نباشد.

در این‌گونه موارد جوجه را دوباره به لانه برگردانید. قطعاً شاهد مراقبت مادر از فرزندش خواهید بود.

مادران بی‌تجربه

مرغ عشق‌هایی که به‌تازگی مادر شده‌اند نمی‌دانند چه باید بکنند، مخصوصاً اگر مادر در گله نباشد.

پرندگان معمولاً از مادران خود یاد می‌گیرند. اگر مرغ عشق‌ها با والدینشان رشد نکرده باشند، زمانی که صاحب جوجه می‌شوند وحشت می‌کنند.

آن‌ها می‌توانند جوجه‌های خود را به دلیل استرس رها کنند. ممکن است چندین تلاش طول بکشد تا یک مرغ عشق جوان بتواند یاد بگیرد چگونه از نوزادان خود مراقبت کند.

دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق
مادران بی تجربه

تخم‌گذاری مادر

هنگامی‌که مادر آماده تخم‌گذاری است، دیگر نمی‌خواهد در نزدیکی جوجه‌هایش بماند. در این‌گونه موارد جوجه‌ها به‌قدر کافی بزرگ‌اند. جوجه‌ها را داخل قفس رها نکنید چون ممکن است مادر به آن‌ها حمله کند و منجر به کشتن بچه مرغ عشق شود به‌خصوص اگر چندین ساعت تنها بمانند. مرغ عشق‌ها و بچه‌هایشان باهم خوب کنار می‌آیند، اما وقتی مادر می‌خواهد تخم‌گذاری کند این‌طور نیست.

چرا مرغ عشق تخم‌های خود را می‌شکند؟

مرغ عشق‌ها می‌توانند تخم‌های خود را بشکنند. برای صاحبان پرندگان می‌تواند چالش‌برانگیز باشد که بدانند چرا پرنده خانگی آن‌ها تخم‌های خود را می‌شکند.

حتی مادران باتجربه ممکن است این کار را انجام دهند، بنابراین مهم است که بدانید دلیل این کار چیست؟

هنگامی‌که علت را دانستید، آن را متوقف کنید تا از شکستن تخم‌های بیشتر مرغ عشق جلوگیری کند.

شکستن تخم‌های نابارور

مرغ عشق می‌تواند بفهمد تخم‌ها نابارور هستند یا خیر؟!

اگر مادر چند روز روی تخم‌ها بنشیند و تخم‌ها به‌موقع بیرون نیایند مادر نشستن روی تخم‌ها را متوقف می‌کند.

مادر تخم‌ها را از لانه خارج کرده و آن‌ها می‌شکند. این به پرنده اجازه می‌دهد تا در اسرع وقت تخم‌گذاری جدید را شروع کند.

شکستن تخم‌های پرنده دیگر


اگر چندین مرغ عشق داشته باشید، ممکن است چند جفت در یک لانه قرار بگیرند. اگر یک مرغ عشق دیگر متوجه شود برخی از تخم‌ها متعلق به خود نیستند، شروع به شکستن تخم‌ها می‌کند.

برای جلوگیری از درگیری و شکستن تخم‌ها شما باید هر جفت را در قفسی جداگانه نگهداری کنید. آن‌ها ممکن است با یکدیگر تا سرحد مرگ بجنگند.

فشار و استرس

اگر یک مرغ عشق در قفس احساس امنیت نکند این امکان وجود دارد که تخم‌ها را بشکند. درواقع این بهترین راه برای جلوگیری از گرفتن تخم‌ها توسط متجاوزان است.

آن‌ها معمولاً به دنبال فضای امن و محصور برای تخم‌گذاری هستند؛ بنابراین، قفس را از اتاقی به اتاق دیگر منتقل نکنید.

اگر گربه یا سگ در خانه نگه می‌دارید، قفس را از دسترس آن‌ها خارج کنید تا به مرغ عشقتان فشار و استرس وارد نشود.

فشار و استرس پرنده
فشار و استرس

پرسش و پاسخ

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که برای بار دوم جوجه دار شده اند. اما مرغ عشق نر، جوجه ی 2 روزه را با نوک خود زخمی کرده و بیرون انداخته بود. اما الان مادرش از او نگهداری میکند.اما سر او کبود شده است. برای سالم ماندنش چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ:سلام. پیشنهاد می‌کنیم که به مدت چندروز او را جدا کرده و به آرامی از او مراقبت کنید. بعد ازبهبود اگر باز هم او را کتک زدند، برای همیشه جدایش کنید.

سلام. مرغ عشق‌های من حدود ۲۰ روز است که دوتا جوجه‌ی خود را بزرگ کرده اند ولی هنوز دانه نمی‌خورند. دو روز هست که می‌بینم هم نر هم ماده به یکی از جوجه ها دانه نمی‌دهند و او را کتک می‌زنند. چیکارکنم؟

پاسخ:سلام اگر جوجه‌ی شما پرهای نسبتا زیادی دارد، آن را در یک قفس دیگر نگهداری کنید. درضمن هر روز به او کاهو بدهید. البته معمولا جوجه‌ای که دیرتر از بقیه رشد کرده است، مورد حمله‌ی والدین قرار میگیرد.البته راه دیگری هم وجود دارد اینکه جوجه‌های بزرگتر را جدا کنید،اگر باز هم او را زدند، جدایش کنید.

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که دوتا جوجه دارد. جوجه‌ی اولی که مادرش او را میزد از قفس جدایش کردیم ، ولی کاری به جوجه کوچیک ندارد. الان مرغ عشق ماده تخم گذاشته.بهتر است جوجه را جدا کنم یا خیر؟

پاسخ:جوجه را از لانه خارج کرده و کف قفس بگزارید تا فضله جوجه، تخم ها را خراب نکنه.اگر شاهد کتک زدن توسط پدرش شدید مجبورید جدایش کنید.

اگر مرغ عشق نر از قفس مادر و جوجه ها جدا شده باشد، آیا بازهم با حمله کردن و کتک زدن جوجه‌ها از سوی پرنده مادر مواجه میشویم؟

پاسخ:بله ممکن است دوباره این رفتار را تکرار کند.اما بهتر است این روش را امتحان کنید.

کلام آخر

اکنون که دلایل کشتن جوجه‌ها توسط مرغ عشق را آموختید به یاد داشته باشید که شما می‌توانید با آگاهی و تجربه تا حدی از این اتفاق تلخ جلوگیری کنید.

اگر یک جفت مرغ عشق جوان دارید، برای تولیدمثل توسط آن‌ها عجله نکنید. شما می‌توانید تولیدمثل را تا زمانی که پرنده به‌اندازه کافی بزرگ شود و از بچه‌ها مراقبت کند، به تأخیر بیندازید.

پرندگان کوچک می‌توانند برای محافظت از نوزادان سالم، جوجه‌های بیمار را نیز از بین ببرند.

در پایان مقاله پیشنهاد یک خرید مطمئن و آسان را برای شما داریم. شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن واسط کالا تجربه یک خریدوفروش راحت و درعین‌حال مطمئن داشته باشید.

مقالات مشابه با این مقاله:


guideforpets.com

نظرات
علی

علی

سلام خسته نباشید ببخشید مرغ عشق های من تا جوجه در می آورند چه مولد وچه جوان تا دو سه روز از جوجه ها نگهداری می‌کنند و بعد اونهارو بیرون میندازند آیا پلاستیکی بودن لونه شامل بیرون انداختن جوجه میشه

احمدعلی

احمدعلی

اونا بیرونشون میکنن یا جوجه ها خودشون بیرون می افتند؟؟

ثبت نظر