علت دعوای عروس هلندی چیست؟

دعوای عروس هلندی

اگر به ‌تازگی یک عروس هلندی جدید خریده‌اید، آیا فکر می‌کنید می‌توانید بلافاصله او را با پرنده‌ای که از قبل داشته‌اید در یک قفس بگذارید؟ این موضوع کاملاً به میزان سازگاری این دو پرنده بستگی دارد. ممکن است این دو پرنده باهم سازگار باشند، از طرفی دیگر شاید شاهد دعوای عروس هلندی باشید.
عروس هلندی‌ها ممکن است با یکدیگر دعوا کنند و درگیر شوند. هنگامی‌که دو پرنده درگیر می‌شوند، در پایان ممکن است یک یا هر دوی آن‌ها مجروح شوند؛ بنابراین هنگامی‌که شاهد دعوای دو عروس هلندی هستید، نباید دست روی دست بگذارید و باید آن‌ها را از هم جدا کنید.

اگر عروس هلندی‌های شما به‌طور مداوم با یکدیگر دعوا می‌کنند، قطعاً چیزی یکی از آن‌ها را اذیت می‌کند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در رابطه با دعوای عروس هلندی در اختیار شما قرار دهیم.

انواع شخصیت و رفتار عروس هلندی

عروس هلندی‌ها شخصیت‌های کاملاً متفاوتی با یکدیگر دارند. بعضی از آن‌ها محافظه‌کار، بعضی جسور و پرخاشگر و گروه دیگر از عروس هلندی‌ها خجالتی هستند.

عروس هلندی‌ها می‌توانند به‌خوبی در کنار یکدیگر زندگی کنند، اما به شرطی که خودشان بخواهند.

شما با شناخت کامل انواع شخصیت و رفتار‌های عروس هلندی، می‌توانید جلوی بسیاری از دعواهای بین عروس هلندی‌ها را بگیرید.

برای آشنایی بهتر با عروس هلندی به شما پیشنهاد می‌دهیم به خواندن مطلب رفتارشناسی این پرندگان بپردازید.

علت دعوای عروس هلندی

ممکن است یکی از عروس هلندی‌های شما از اینکه رقیب او بیشتر موردتوجه یک عروس هلندی ماده قرارگرفته است، ناراحت و عصبانی باشد.

او احساس حسادت می‌کند و قرار نیست به‌راحتی تسلیم شود. به همین دلیل دعوای بین دو عروس هلندی نر آغاز می‌شود.

اگر با احساسات بد او برخورد نشود، ممکن است به عروس هلندی‌ که او را رقیب خود می‌داند آسیب برساند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود عروس هلندی‌ها با یکدیگر دعوا کنند این است که، یکی از این دو پرنده رام نباشد.

دعوای عروس هلندی
علت دعوای عروس هلندی

با راه کارهای رام کردن این پرنده بیشتر آشنا شوید.

اگر عروس هلندی‌ای را که جدید به خانه آورده‌اید، ذات خوبی نداشته باشد؛ ممکن است با عروس هلندی قبلی شما سازگار نباشد و شما شاهد دعوای دو عروس هلندی خواهید بود.

اختلاف سنی زیاد بین دو پرنده نیز ممکن است یکی از دلایل دعوای بین آن دو باشد. اگر از سن دقیق هر دو آگاهی ندارید؛ بهترین روش‌های تشخیص سن را بشناسید.

همچنین اگر دو پرنده یکدیگر را دوست نداشته باشند، ممکن است با یکدیگر ناسازگار باشند و دعوا کنند.

دعوای عروس هلندی

پرندگان شما ممکن است یکدیگر را دوست نداشته باشند یا ممکن است ازنظر شخصیتی با یکدیگر مشکل داشته باشند.

بله حتی پرندگان نیز می‌توانند یکدیگر را دوست نداشته باشند، به همین دلیل همیشه با یکدیگر دعوا می‌کنند.

دعوای بین عروس هلندی‌ها مسئله‌ی نگران‌کننده‌ای نیست. فقط زمانی که متوجه شدید دو عروس هلندی باهم سازگاری ندارند و دعوا می‌کنند، باید خیلی سریع آن‌ها را جدا کنید.

اگر هنگام یکی کردن قفس، عروس هلندی‌های شما تنها کمی باهم دعوا می‌کنند کاملاً طبیعی است؛ اما اگر دعوای بین عروس هلندی‌ها شدت گرفت و به تعقیب، گاز گرفتن، پر کندن و خونریزی ادامه پیدا کرد، نشانه خوبی نیست و آن دو باید فوراً از هم جدا شوند.

بعضی از پرندگان به‌راحتی باهم کنار نمی‌آیند و سازگار نیستند. این پرندگان به جفتی که برایشان انتخاب کردیم، اهمیتی نمی‌دهند.

در این حالت هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید و آن‌ها را باید در قفس‌های جداگانه نگه‌دارید.

آشنایی آرام

هنگام خرید پرنده جدید بهتر است او را به‌آرامی با پرنده قبلی آشنا کنید. زمانی که شما پرنده‌ای جدید به خانه می‌آورید ممکن است باعث حسادت و پرخاشگری پرنده قبلی شما شود.

دقیقاً مانند سایر پرندگان، عروس هلندی‌ها نیز برخورد خوبی با پرنده جدید یا سایر تغییرات ندارند.

به عروس هلندی خود کمک کنید تا به‌آرامی خود را با شرایط جدید وفق دهد. اگر به‌آرامی پرنده جدید را معرفی کنید، می‌توانید از ایجاد دعوا بین عروس هلندی‌ها جلوگیری کنید.

آشنایی آرام
آشنایی عروس هلندی نر با ماده

چه نکاتی را هنگام معرفی عروس هلندی جدید باید رعایت کنید؟

وقتی می‌خواهید عروس هلندی جدید را در قفس عروس هلندی قبلی خود بگذارید، برای جلوگیری از ایجاد دعوا بین عروس هلندی‌ها باید نکاتی را رعایت کنید.

معرفی پرندگان به یکدیگر یک‌روند طولانی و تدریجی است. ابتدا اگر پرنده جدید شما بیمار است باید او را به مدت حداقل 45 روز در اتاق دیگری قرنطینه کنید.

سپس، قفس پرندگان را کنار هم قرار دهید تا آن‌ها یکدیگر را ببینند و در صورت تمایل از پشت میله‌ها با یکدیگر تعامل کنند. اگر آن‌ها به یکدیگر علاقه نشان دادند و یکدیگر را صدا زدند، می‌توانید آن‌ها را بیرون آورید تا برای مدتی باهم بازی کنند.

عروس هلندی قبلی خود را در قفس عروس هلندی جدید بگذارید، با این روش پرنده قبلی کمتر اعتراض می‌کند. در حین انجام این کار، مراقب نحوه برخورد آن‌ها با یکدیگر نیز باشید.

نکته

هنگام یکی کردن قفس عروس هلندی‌ها بهتر است آن‌ها را به‌طور کامل زیر نظر داشته باشید.

آن‌ها را شبانه در کنار هم بگذارید تا احتمال دعوای بین دو عروس هلندی را کاهش دهید.

در قفس آن دو به‌اندازه کافی آب و غذا قرار دهید تا یک پرنده نتواند از غذا خوردن و آب آشامیدن دیگری جلوگیری کند.

چرا عروس هلندی نر، ماده را میزند؟

عروس هلندی نر به دلایل گوناگونی، عروس هلندی ماده را می‌زند. ابتدا ممکن است یکدیگر را دوست نداشته باشند و باهم جفت نباشند.

ازآنجاکه شما احتمالاً چیزی در مورد پرنده جدید نمی‌دانید، اگر عروس هلندی نر خودش جفت داشته باشد نیز ممکن است ماده را بزند.

همچنین ممکن است او یک پرنده پیر باشد که سر راهش قرارگرفته و نمی‌خواهد پرنده دیگری در قفسش باشد.

اگر تفاوت سنی دو پرنده زیاد باشد؛ عروس هلندی نر، ماده را میزند. پرنده نر ممکن است در سن تولیدمثل باشد و اما پرنده ماده نیز خیلی جوان باشد و به سن تولیدمثل نرسیده باشد.

در این حالت بین آن دو دعوا می‌شود و پرنده نر از اینکه چرا پرنده ماده پذیرای او نیست عصبانی می‌شود.

دعوای عروس هلندی
زدن عروس هلندی نر توسط ماده

اگر عروس هلندی ماده حداقل دو سال نداشته باشد، نباید با یک عروس هلندی نر در یک قفس قرار گیرد. احتمالاً وقتی عروس هلندی ماده بزرگ‌تر می‌شود بیشتر پذیرای عروس هلندی نر خواهد بود.

پرسش و پاسخ

چرا عروس هلندی نر و ماده با هم دعوا می‌کنند؟

احتمال دارد این دو پرنده با هم جفت نشده باشند و علاقه‌ای به هم نداشته باشند. از طرف دیگر ممکن است عروس هلندی ماده به علت کم سن و سال بودن، پذیرای عروس هلندی نر نباشد.

علت دعوای دو عروس هلندی نر چیست؟

این دو ممکن است بر سر یک ماده دعوا داشته باشند و یکدیگر را رقیب خود بدانند.

نتیجه‌گیری

عروس هلندی پرنده‌ای زیبا و محبوب است. این پرندگان گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است با یکدیگر دعوا کنند. ما سعی کردیم در این مقاله شما را با علت‌های دعوا کردن عروس هلندی آشنا کنیم.

همچنین راهکارهایی برای حل این مشکل به شما یاد دهیم. امیدوارم که بامطالعه این مقاله به علت دعوا کردن عروس هلندی خود پی برده باشید و با استفاده از راهکارهای ارائه‌شده بتوانید آن مشکل را حل کنید.

شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب در وب‌سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.
از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزارم.

منابع:
pets.thenest.com
lafeber.com

تبلیغات
vasetpet-content

23 پاسخ به “علت دعوای عروس هلندی چیست؟

 1. یک جفت عروس دارم که یه وقت باهم خوب هستن ولی یه وقتایی نر به ماده میزنه
  حتی چندین بار جفتگیری کردن و تازه تخم گذاشتن، الان که تخم دادن نر نمیزاره ماده برت توی لونه
  دلیلش چیه؟
  چکاری باید انجام بدم؟

 2. سلام واسه من دو تا عروسن که تازه تخم گذاشتن ۲ تا و همش نر ماده رو کتک میزنه و الان پای ماده رو خون اورده چیکار کنم با نر خودم که جدا کردمش گذاشتم تو کمد

  1. سلام کاربر گرامی
   کمد که گناه داره فعلا اگه امکانش هست ی قفس براش تهیه کنید و جداشون کنید.

  2. سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که نر گاهی ماده روکتک میزنه وماده اجازه نمیده که نر از جوجه مراقبت کنه واینکه پرنده نر نسبت به جوجه حساستره وانگار بیشتر دوستش داره وماده کلا موجود بیخیالیه …ومن خودم گاهی پرنده ماده روواز لونه بیرون میارم تا نر بتونه به جوجه سرکشی کنه آیا کارم درسته چون اگه اینکارو نکنم نر ماده کتک میزنه لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام من یک عروس هلندی دارم که دوسالشه و یک عروس هلندی دیگه اوردیم پیشش که یکم سنش کمتر از عروس هلندی نره
  اینا با هم دعوا میکنن و ماده نرو میزنه و بعضی اوقات ماده سعی میکنه از نر دور بشه و میدوه

  میشه کمک کنید

 4. سلام وقت بخیر عروس هلندی های من تقریبا ده روز پیش ۵ تا تخم گذاشتن
  الان از دیشب باهم دعوای شدید میکنن و نر اصلا نمیذاره ماده بره سمت لونه
  چکار کنم؟

  1. منم دقیقا همین مشکل دارم ، از وقتی تخم گذاشتن، عروس نر نمیزاره ماده بره توی لونه و میزنتش

   1. علت این مشکل به نظر من چون زود می‌خواین جفت بشن ، به نحوی میشه گفت زوری جفت شدن و هنگام تخم گذاری و مشکل ها رو میشود .اگر بخواین این مشکل نباشد باید جفت ها همدیگرو دوست داشته باشند ، و روند جفت کردن و یا ارامش مدتی جدا از هم هر کدوم تو یک اتاقی بعد مدتی نزدیک هم گاهی همو ببیند و بعد خودشون خواستن جفت بشن و ، و اون عروس هلندهای که از ۶ماهگی کنار هم بزرگ شدن و قبل جفت گیری دوست بودند اونا بهترین پدر مادر میشن برای جوجه هاشون و اصلا دعوا نمی‌کنند

  2. منم تقریبا همینه نر رفته تو لونه ماده رو نمیزاره بره چه کنم ۳ روز دیگه جوجه میشه تخمش

 5. سلام خسته نباشید
  یک جفت عروس هلندی 2ساله دارم که بکیار بهم جوجه داد و نر اغلب و ماده لوتینو ک بعد از بزرگ شدن جوجه عروس نر ماده رو میزد ک جداشون کردم بعد یک هفته باز دوباره گذاشتم جای هم نر هم باز میزد ماده رو ماده خیلی مهربونه ولی نر وحشی هستش
  بعد موقع جدا کردن نر میاد کنار قفس ماده براش آواز میخونه 😐واقعا تعجب اوره ک میذارم جاش باز دوباره میزنتش
  آلان تقریبا نزدیک ب یکماه جدا هستن
  دوستان اگر میدونید بهم بگید چکار کنم

 6. ماله ما دومین بارشه تخم گذاشته 4تا شو در آورده یکی رو نه
  الان نر ما ماده رو موهاشو از بدن به بالا میزنم چرا باید چیکار کنیم.

 7. اغا من یه عروس هلندی دارم که نر هستش و 5 ماهشه
  و دیروز یه عروس هلندی خوشگل و ناز ماده 2 ماهه
  نر مادرو میزنه چیکار کنم 😭😢

 8. سلام ، به تازگی ۳ تا جوجه عروس هلندی ما از تخم دراومدن حدود یک هفته ، متٱسفانه دو روزه پرنده نر ، ماده رو نوک میزنه و اجازه نمیده به قفس و بچه ها نزدیک بشه

 9. سلام عروس هلنی من امروز تخم دوم رو گذاشت ولی متاسفانه نر باهاش دعوا شدید میکنه حتی نمیزاره بره داخل لانه مجبور شدم جدا کنم الان ماده خودش رفته داخل لانه لطفا بگید چ کار کنم

 10. عروس هلندی نرمون عادت کرده رو دست خودشو خالی میکنه (ارضا)و الان یه ماده براش گرفتیم ک باهاش اوکی نیس و دعوا میکنه باهاش خواستم بپرسم آیا امکان داره اصلا باهاش جفت بشه ؟

 11. سلام عروس هلندی نر یک ساله و نیمه با یه ماده یه ساله جفت کردم بعد لونه گذاشتم،نر میره تو لونه بعد میاد با ماده جنگ میکنه هی پاشو میگیره میکشه میخواستم دلیلش رو بدونم چیکار کنم دعوا نکنن لطفا راهنمایی کنید

 12. عروس هلندی نر دوساله با یه عروس ماده 9 ماهه گزاشتم تو یه قفس لونه گرم میکنن ولی با هم دعوا میکنن و طرف هم نمیرن باید چکار کنم؟

 13. سلام عروس هلندی نر یک ساله دارم و یه ماده فک کنم ۹ ماهه باشه خریدم و بعد دو هفته ت یه قفس کردم ولی از ماده رو میزنه باید چیکار کنم 😪

 14. سلام عروس هلندی نروماده تازه تخم گزاشتن و توی آقول دعوا میکنن سر تخم و جوجه راهکار میخواستم فوری باعث مرگ جوجه نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.