مشخصات کبوتر بلژیکی

مشخصات کبوتر بلژیکی

کبوتر بلژیکی یک نژاد کبوتر فانتزی خانگی از بلژیک است. این نژاد و انواع دیگر کبوترهای اهلی، همه از فرزندان کبوتر وحشی هستند.

در ايران این گونه کبوتر به دو نوع مختلف تقسيم می‌شود.

اين دو نوع، کبوتر بلژیکی مسابقه‌ای و کبوتر بلژیکی طاووسي يا مينياتوري ناميده می‌شوند.

کبوتر بلژیکی مسابقه‌ای

اين کبوتر نژادی از کبوترهای اهلی است که برای سرعت بیشتر و تقویت غریزه برای ورزش به‌طور انتخابی پرورش داده‌ شده است. اين کبوتر ازجمله نژاد محبوب کبوتر خانگی است.

مبدأ و چگونگی پيدايش

کبوترهای مسابقه‌ای اولین بار در بلژیک و انگلیس در طول قرن نوزدهم توسعه یافتند. دليل اصلی نام‌گذاری آن‌ها در ايران با عنوان کبوتر بلژیکی نيز مبدأ پيدايش آن‌ها يعنی بلژيک است.

آن‌ها نتیجه تلاقی تعدادی دیگر از نژادها هستند، در درجه اول Smerle ،Cumulet فرانسوی، Carrier انگلیسی، Dragoon و Horseman اجداد اين پرنده هستند.

این کبوتر از Cumulet، استقامت و توانایی خود برای ساعت‌ها پرواز بدون خستگی گرفته است. از Carrier نيز این توانایی را به ارث برده که از راه دور، مسیر برگشت به خانه را پیدا کند.

تاریخچه

قرن‌هاست که از کبوترها برای انتقال پیام استفاده می‌شود. بااین‌حال، در طول قرن نوزدهم، به ارزش ارتباطی پرنده، به‌ویژه برای حمل پیام در زمان جنگ، پي برده و بيشتر از آن استفاده شد.

پرورش‌دهندگان برای پرورش پرندگان سریع‌تر رقابت می‌کردند. مسابقات به‌زودی گسترش یافت و مسابقات کبوتر به یک ورزش محبوب در سراسر اروپای غربی و از اوایل قرن بیستم در ایالات‌متحده تبدیل شد.

کبوتر بلژیکی
کبوتر بلژیکی

همه شرکت‌کنندگان در جنگ جهانی اول از توانایی کبوتر بلژیکی در نامه‌رسانی استفاده کردند، فقط انگلیسی‌ها حدود 9500 پرنده را به کار گرفتند. لازم است بدانید که، جنگ جهانی دوم بار دیگر شاهد استفاده از کبوتر بود.

مسابقات نمایشی

جدا از مسابقه با یکدیگر، علاقه‌مندان به کبوتر، مسابقه‌های نمايشي را نيز برگزار می‌کنند و داورها بهترين پرنده‌ها را انتخاب می‌کنند.

Homing World انگلیس هرساله نمایشی برگزار می‌کند که در آن تمام سود حاصل از این رویداد به خیریه‌های ملی و محلی اهدا می‌شود.

کبوتر بلژیکی در اين مسابقات هم از نظر طي مسافت و پيدا کردن راه بازگشت به مقصد و هم ازنظر زيبايي جزو نفرات برتر قرار می‌گیرد.

مشخصات اصلی کبوترهای بلژیکی مسابقه‌ای

مهم‌ترین مشخصه يک کبوتر بلژیکی مسابقه‌ای چشم‌های آن است. از بررسي پرنده‌های برنده در مسابقه، به مشخصات براي چشم‌ها رسیده‌اند؛ این مشخصات به‌ترتیب به صورت زیر هستند.

 • مردمک چشم باید خیلی کوچک و به شکل دایره‌ای مشکی باشد.
 • حلقه‌ای تیره‌رنگ به دور مردمک داشته باشد.
 • ناحیه‌ای به رنگ آبی که گفته می‌شود بهترین رنگ آن بنفش است و خطوط نامنظمی که به رنگ تیره دور آن وجود دارد.
 • یک ناحیه به رنگ روشن (سفید، طوسی یا زرد) است.
 • ناحیه‌ای به رنگ قرمز، نارنجی یا زرشکی دارد.
 • حلقه‌ای تیره‌رنگ به دوره ناحیه‌ی پنجم است.

مشهورترين کبوتر بلژیکی

یک کبوتر دوساله بلژیکی مسابقه‌ای به نام نیو کیم در حراجی سال 2020 برگزار شد، رکورد جهانی 1.6 میلیون یورو (1.89 میلیون دلار) را ثبت کرد.

قيمت اين کبوتر از رکورد قبلی 1.252 میلیون یورویی که در مارس 2019 برای یک کبوتر دیگر، آرماندو ثبت‌شده بود، پیشی گرفت.

این قیمت باورنکردنی است؛ زیرا این کبوتر ماده است. آرماندو یک کبوتر نر بود. ارزش یک نر معمولاً بیشتر از ماده است زیرا می‌تواند فرزندان بیشتری به وجود آورد.

نیو کیم تنها دو سال داشت و فقط در سال 2018 مسابقه داده بود و عنوان بهترین پرنده جوان بلژیک را به دست آورد و بازنشستگی پیش از موعد را به دنبال داشت. کبوترها به‌طورمعمول می‌توانند تا 10 سالگی تولیدمثل کنند، بنابراین نیو کیم می‌تواند سال‌ها جوجه آوري داشته باشد.

مشخصات کبوتر بلژیکی
مشهورترين کبوتر بلژیکی

ورود به چین

قیمت مناقصه از 200 یورو در 2 نوامبر آغاز شد، اما در عرض 90 دقیقه به یک پیشنهاد 1.31 میلیون یورویی از یک گروه آفریقای جنوبی رسید. سپس دو ثروتمند چینی روز یکشنبه با آن مبارزه کردند.

کرت ون دو ووور که خانواده‌اش مربي و مالک جدید کیم است، گفت: «کاملاً ذوق‌زده شده‌ایم.»

اشتیاق چینی‌ها برای مسابقه کبوترها در مسافت‌های طولانی، قیمت‌ها را به‌شدت افزایش داده و پرندگان از مهد این ورزش در بلژیک موردتوجه ویژه‌ای قرار می‌گیرند. هیچ کشوری مانند بلژیک از علاقه‌مندان به کبوتران مسابقه‌ای نیست.

بنابراین شما 20000 کبوترباز در یک کشور بسیار کوچک دارید که در سطح بسیار بالایی با یکدیگر رقابت می‌کنند. این مثل لیگ قهرمانان است.

تا اینجا با یک گونه از کبوتر بلژیکی آشنا شدیم، کبوتر تهران نیز یکی از نژادهای پرطرفدار است که می‌توانید از مقاله «کبوتر تهران» برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.
در ادامه مقاله به نوع ديگری از این کبوتر بلژیکی که در ايران با نام‌های طاووسي و مينياتوري نيز ناميده می‌شود، می‌پردازیم.

کبوتر بلژیکی طاووسی (مینیاتوری)

اين نوع از انواع کبوتر جزو پرندگان زينتي محسوب می‌شود. مهم‌ترین مشخصه آن‌ها منقار کوتاه و پهن است؛ که منشأ اين نژاد خاورميانه است.

 • نژاد اصيل آن چشم‌های درشت و پلک‌های سفيد رنگ دارد؛
 • بر روی پاها پرهای کوچکی دارد؛
 • شکل سر پرنده بين اشکال کروی و بيضی است؛
 • رنگ چشم نارنجي است؛
 • اين پرنده به هنگام پرواز، قدرتمند است؛
 • به‌خوبی تولیدمثل می‌کند.

مانند ساير پرندگان زينتي بهتر است که تخم آن‌ها توسط پرندگان معمولي نگهداري شود و جوجه‌ها نيز توسط پرندگان معمولي بزرگ شوند. زيرا معمولاً پرندگان زينتي در نگهداری از جوجه‌ها خوب عمل نمی‌کنند.

اين نژاد در ايران به نام‌های کبوتر بلژیکی، طاووسي و مينياتوري ناميده می‌شود. قيمت آن معمولاً متفاوت است. نژادهاي اصيل قيمت بالايی دارند.

مشخصات کبوتر بلژیکی
کبوتر بلژیکی

ساير مشخصات کبوتر بلژیکی تزئينی

 • وجود فر روی سينه کبوتر است؛
 • از بیماری‌های کبوتر در این گونه می‌توان به نيوکاسل اشاره کرد. واکسن آن را در زمانی که کبوتر جوجه است، بايد به آن‌ها تزريق کرد؛
 • 2 بار در سال پر ريزي دارد؛
 • می‌توانند هر سال 12 بار زاد‌و‌ولد کنند. در هر زادوولد 2 تخم می‌گذارند. در تخم‌گذاری بين هر دو تخم 24 ساعت تا 72 ساعت فاصله وجود دارد. نر و ماده لانه را گرم می‌کنند و سپس ماده تخم می‌گذارد؛
 • در فصول گرم بايد امکان آب‌تنی را براي آن‌ها فراهم کنيد. در فصول سرد نيازي به آبتني نيست.
چند گونه کبوتر بلژیکی وجود دارد؟

در ایران این کبوتر دو گونه دارد که به نام‌های بلژیکی طاووسی و بلژیکی مسابقه‌ای شناخته می‌شوند.

کبوتر بلژیکی از نظر توانایی چطور است؟

این کبوتر یکی از نژادهای بسیار قوی برای طی کردن مسافت‌های طولانی است. این فقط یکی از ویژگی‌های خارق‌العاده این پرنده است؛ در مورد بقیه مشخصات این پرنده، مفصل در مقاله توضیح داده شده است.

خرید و فروش کبوتر بلژیکی

براي خریدوفروش انواع کبوتر می‌توانید از نرم‌افزارهای خریدوفروش مانند واسط کالا استفاده کنيد.

جهت انجام این کار ابتدا از کبوتر خود عکس گرفته و با درج مشخصات آن در اپليکيشن واسط کالا، آن را آگهي کنيد.
براي پيدا کردن کبوتر موردنظر خود نيز می‌توانید، اسم آن را در اين اپليکيشن جستجو کنيد. براي مطالعه بيشتر در رابطه با کبوتر به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد.
منابع:
reuters.com
roysfarm.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.