چرا طوطی پف می‌کند؟

طوطی‌ها به دلیل تنوع رنگ، خصوصیات اجتماعی زیاد، سخنگو بودن و بسیاری از عوامل دیگر یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی به شمار می‌روند. آگاهی از رفتار و نیازهای آن‌ها قدم اول در نگهداری از این پرندگان زیباست. در این مقاله سعی داریم دلایل پف کردن طوطی که یکی از رایج‌ترین رفتارهای این پرنده است و دلایل آن را تشریح کنیم.

اگر طوطی خانگی دارید، به‌احتمال‌زیاد دیده‌اید که آن‌ها برخی اوقات پف می‌کنند. برای بسیاری از ما، این پف کردن دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده است؛ اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا این اتفاق می‌افتد؟


درواقع پف کردن، یکی از رایج‌ترین صفات در بین انواع طوطی‌ها بعد از تقلید صدای انسان است؛ اما چرا طوطی‌ها این کار را انجام می‌دهند؟

آیا استرس آن‌ها را برطرف می‌کند یا فقط به‌راحتی و رفع خستگی آن‌ها کمک می‌کند؟ پف کردن یک طوطی می‌تواند دلایل دیگری به‌جز آنچه گفته شد داشته باشد.

در اینجا نگاه دقیق‌تری به این رفتار خواهیم کرد و برخی از دلایل آن را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

احساس سرما

گاهی یکی از دلایل پف کردن طوطی شما می‌تواند سرما باشد. اگر طوطی شما پف کند، ممکن است به این معنی باشد که او سردش شده است و می‌خواهد گرم شود .

نفس کشیدن راهی برای حفظ گرما برای پرندگان است. لایه هوای محبوس شده در داخل پرها و گرم شده توسط بدن طوطی، عایق شگفت‌آور و مؤثری را ایجاد می‌کند.

اگر در هوای سرد پرندگان بومی را تماشا کنید، می‌توانید به‌راحتی این رفتار را مشاهده کنید. در یک روز زمستانی به پرنده خود نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که او بسیار پرتر از حد معمول به نظر می‌رسد.

دمای داخلی یک پرنده بسیار بالاتر از دمای بدن ماست، به‌طور متوسط 106-110 درجه فارنهایت، همچنین بسیاری از گونه‌ها به‌راحتی هوای سرد را تحمل می‌کنند.

احساس سرما
احساس سرمای طوطی

البته طوطی‌ها با لرزیدن نیز اعلام می‌کنند که سردشان شده است. هردوی این موارد نشانه این است که زمان آن رسیده دمای محل زندگی طوطی خود را مدیریت کنید. همچنین طوطی‌ها در گرمای بیش‌ازحد، پرهای خود را بلند می‌کنند؛ پرهای آن‌ها وسیله‌ای برای خنک شدن است.

بدخلقی

پف کردن پر در طوطی‌ها غالباً نشانگر بدخلقی است، خصوصاً اگر برای مدت طولانی انجام شود. اگر یک طوطی به هر دلیلی احساس بیماری کند، ممکن است نه‌تنها پف کند، بلکه ممکن است هنگام انجام این کار فقط روی یکی از پاهایش بایستد.

اگر متوجه شدید طوطی شما درگیر یکی از این دو کار است، وقت آن رسیده که با دامپزشک تماس بگیرید. باید هرچه زودتر بدانید طوطی شما چه مشکلی دارد.

دامپزشک سریع‌تر می‌تواند مشکل را تشریح و برطرف کند. پرندگان به‌طور مکرر ناراحتی جسمی خود را پنهان می‌کنند، بنابراین هرچه اطلاعات می‌توانید جمع‌آوری کنید.

خواب‌آلودگی

از دلایل پف کردن طوطی می‌تواند خواب‌آلودگی باشد. اگر طوطی شما پف‌کرده به نظر می‌رسد، ممکن است فقط بخواهد کمی بخوابد و استراحت کند.

نوازش

طوطی‌ها پرندگانی اجتماعی و احساسی هستند. آن‌ها گاهی برای گرفتن نوازش از شما پف می‌کنند و از شما درخواست نوازش دارند.

در اینجا باید به این نکته توجه کنید که اگر در قسمت گردن شاهد پف کردن طوطی بودید، احتمالاً طوطی شما به دنبال تعامل است.

در حین انجام این کار ممکن است سرش را پایین بیندازد. طوطی‌ای را که گردنش پف می‌کند، نوازش نکنید، مگر اینکه 100 درصد مطمئن باشید که او احساس خوشایندی در مورد تماس با دست شما دارد.

احساس خشم

اگر یک طوطی به‌طور چشمگیری تمام پرهایش پف کند، ممکن است نشان دهد که او آماده جنگ با کسی است. در این مواقع به دنبال سرنخ‌های دیگری باشید که ممکن است نتیجه عصبانیت باشد، ازجمله دورنگه داشتن بال از بقیه بدن و پیچ خوردن دم.

برخی از طوطی‌ها هنگام تلاش برای جلب طوطی‌های ماده، ممکن است کار های مشابهی انجام دهند.

کاکاتو چتری مانند بسیاری از پرندگان، زمانی که احساس خطر می‌کند سعی می‌کند خود را بزرگ‌تر جلوه دهد، پرهای خود را برافروخته و گاهی بال ها را باز می‌کند.

پرهای سر ممکن است حتی در میان گونه‌های بدون تاج کاملاً بلند شوند. طوطی‌های پرخاشگر همچنین با حالت تهدید خیره می‌شوند. شما ممکن است متوجه گشاد شدن مردمک چشم شوید.

دلایل پف کردن طوطی
احساس خشم طوطی

پرنده‌ای که به‌طورمعمول دوستانه است و به‌طور ناگهانی شروع به نشان دادن این رفتار می‌کند، به‌خصوص اگر این کار را هنگام نزدیک شدن انجام دهد، ممکن است یک آسیب را پوشانده باشد.

پرخاشگری ناگهانی همچنین ممکن است درنتیجه تغییرات هورمونی مرتبط با بلوغ جنسی ایجاد شود، یا به این دلیل که پرنده نسبت به توجه فرد موردعلاقه خود توسط حیوان خانگی یا فرد دیگر حسادت می‌کند.

شما را با دیگر رفتارهای مرغ عشق در این قسمت آشنا می‌کنیم.

جفت‌گیری

پرندگان همیشه سعی در جلب‌توجه جنس مخالف از طریق نمایش و حرکات بدن دارند و طوطی‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

وقتی طوطی‌ها با یک طوطی ماده روبرو می‌شوند، ممکن است پف کنند تا بیشتر دیده و جذاب شوند. این‌ یک روش برای نشان دادن انعطاف‌پذیری و جلب‌توجه بیشتر جنس مخالف است.

علاوه بر این، ممکن است درحالی‌که پف‌کرده‌اند، آواز بخوانند و یا برقصند. یک نمایش همه‌ جانبه مطمئناً قلب هر طوطی ماده‌ای که به دنبال جفت است را تسخیر خواهد کرد.

پیوند عاطفی

یکی دیگر از دلایل پف کردن طوطی این است که با صاحب خود پیوند قلبی و عاطفی برقرار کرده‌ است. زمانی که شما با طوطی خود به معاشرت می‌پردازید، پرنده شما به دلیل حس خوشایندی که به آن هدیه می‌دهید پف می‌کند.

وقتی طوطی‌ها خوشحال و راضی باشند، به‌طورمعمول پرهای خود را بالا می‌آورند و چشم‌های خود را می‌بندند. بعضی‌اوقات ممکن است مشاهده کنید که وقتی آن‌ها در انتظار نوازش هستند این کار را انجام می‌دهند.

این کار آن‌ها برای نشان دادن پیوند عمیقی است که با شما از طریق این معاشرت به دست آورده‌اید.

بعضی‌اوقات طوطی شما در زمان معینی در روز که به نوازش آن می‌پردازید پف می‌کند. آن‌ها می‌دانند که در آن زمان شما به نوازش آن‌ها می‌پردازید بنابراین پف می‌کنند.

اگر هر روز در ساعت مشخصی با طوطی خود معاشرت کرده‌اید، آن‌ها می‌دانند که زمان آن در روز بعد فرا می‌رسد و ممکن است در انتظار تعامل آینده خود پف کنند.

روش‌های تعامل و دستی کردن این پرنده زیبا را بیاموزید.

ترساندن شکارچیان

از دلایل دیگر پف کردن، ترساندن شکارچیان است. طوطی‌ها در طبیعت برای ترساندن شکارچیان مرتباً پف می‌کنند. چه طوطی بزرگ دیگری باشد، چه جغد یا نوع دیگری از گربه‌های وحشی بزرگ.

طوطی‌ها سعی می‌کنند با پف کردن، خود را بزرگ‌تر نشان دهند تا به این وسیله آن‌ها را بترسانند. این نشانه برتری آن‌ها است. به‌ویژه اگر متجاوزی به قلمرو آن‌ها تعرض کند به نشانه عقب‌نشینی نکردن، پف می‌کنند.

در مورد نگهداری از طوطی به‌عنوان پرنده خانگی نیز باید به این نکته توجه کنید. اگر حیوان خانگی دیگری مانند سگ یا گربه دارید، حضور آن‌ها می‌تواند یکی از دلایل پف کردن طوطی شما باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق، زمان کافی برای آشنایی حیوانات خانگی خود با هم اختصاص دهید.

دلایل پف کردن طوطی
ترساندن شکارچیان

بیماری

طوطی‌های بیمار یا زخمی و ماده‌هایی که در عبور تخم مشکل‌دارند، بعضی‌اوقات کف قفس می‌نشینند، پف می‌کنند و بدن را در حالت قوزدار نگه می‌دارند.

همچنین ممکن است چشم‌ها بسته یا تا حدودی بسته شوند. از آنجایی‌که مخفی کردن علائم بیماری جزء منافع پرندگان است (شکارچیان افراد مریض و آسیب‌دیده را به‌عنوان طعمه جدا می‌کنند)، طوطیانی که چنین علائم چشمگیر بیماری را دارند باید فوراً توسط دامپزشک دیده شوند.

پرسش و پاسخ

چرا پرنده احساس خشم می‌کند؟

پاسخ : پرندگان ممکن است در مورد یک منطقه یا یک غذای خاص، برای محافظت از آن و دور نگه داشتن پرندگان یا حیوانات دیگر خشم خود را ابراز کنند . 
همچنین رقابت در جفت‌گیری و میل جفت‌گیری می‌تواند خشم را در بسیاری از گونه‌ها از جمله پرندگان افزایش دهد.

پف کردن پرها تا چه میزان باعث نگه‌داشتن گرما در پرنده می‌شوند؟

پاسخ : پرنده با پف کردن گرمای بدن خود را در بین پرها نگه می‌دارد. هرچه هوای محبوس شده بیشتر باشد، پرنده گرم‌تر می‌شود. بنابراین پرها برای پرندگان عالی هستند .

کلام آخر

پف کردن یکی از رایج‌ترین رفتارهایی است که طوطی‌ها انجام می‌دهند. دلایل پف کردن طوطی می‌تواند دامنه‌ای از رفتارهای متفاوت مانند احساس سرما، بیماری، جفت‌گیری، نیاز به نوازش، احساس خشم و دور کردن شکارچی باشد.

اگر فردی با تجربه در نگهداری از طوطی باشید به‌راحتی دلایل این رفتارها را تشخیص می‌دهید. اگر هم تجربه چندانی در این زمینه ندارید نگران نباشید، باکمی حوصله و اطلاعات به این آگاهی دست خواهید یافت.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم با بازدید از وبلاگ واسط کالا از دیگر مطالب ارائه‌شده در این وبلاگ استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن واسط کالا به خریدوفروش کالای خود بپردازید و از مزایای استفاده از آن بهره‌مند شوید.

مقالات مرتبط:

منابع:
birdcagesnow.com

blogs.thatpetplace.com

pets.thenest.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر