تغذیه و تقویت جوجه کبوتر

برخی از مردم کبوتر را یک حیوان عاشقانه در زندگی شهری می‌دانند. تعدادی از افراد نیز وجود دارند که از آن‌ها به‌عنوان یک مزاحم یاد می‌کنند. نظرات در مورد کبوتر متفاوت است. ما می‌خواهیم در این محتوا به تغذیه جوجه کبوتر و چگونمگی تقویت جوجه کبوتر بپردازیم.

غلات و دانه‌ها و همچنین برخی حشرات غذای اصلی این پرندگان هستند. جوجه کبوترها می‌توانند ازنظر انسان بسیار شکننده، کوچک و آسیب‌پذیر باشند. اگر یک جوجه کبوتر را پیداکرده‌اید می‌توانید خودتان آن را پرورش دهید.

آن‌ها دارای منقاری صاف و بلند، موهای کرک مانند زرد و پاهای عجیب هستند؛ یک دم کوچک نیز دارند. آن‌ها معمولاً قبل از 35 روزگی از لانه خارج نمی‌شوند.

چرا در مورد تغذیه صحبت می‌کنیم؟

دانش تغذیه پرندگان به‌طور مداوم در حال پیشرفت است. این امر هم به دلیل افزایش آگاهی از اهمیت تغذیه و هم به دلیل افزایش تحقیقات در موردنیازهای مختلف پرندگان است.

مانند همه حیوانات دیگر، پرندگان نیز به تعادل مناسب کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب نیاز دارند. گونه‌های مختلف پرندگان اغلب به غذاهای مختلف احتیاج دارند.

آیا باید نگران تغذیه و تقویت جوجه کبوتر باشیم؟

برخی اوقات تغذیه پرندگان معمولاً نادیده گرفته می‌شود. شما باید در مورد تغذیه کبوتر خود با دامپزشک مشورت کنید. اغلب اوقات صاحبان تصور می‌کنند که کبوتر خود را با یک رژیم غذایی مناسب تغذیه می‌کنند؛ درحالی‌که چنین نیست.

این یک دلیل شایع برای بسیاری از مشکلات سلامتی است. تلاش برای بهبود رژیم غذایی پرندگان مهم است. تغذیه کبوتر فقط برای حفظ سلامتی کافی نیست.

در عوض هدف شما باید کمک به رشد و شکوفایی آن‌ها باشد. سلامت پرنده شما به میزان و کیفیت تغذیه آن بستگی دارد.

کبوتر به‌طور طبیعی چه می‌خورد؟

کبوترها انواع غلات، دانه‌ها، سبزیجات و میوه‌ها را می‌خورند. گهگاه حشرات، حلزون‌ها و کرم‌های خاکی را در طبیعت می‌خورند. یک رژیم غذایی متعادل باید همیشه حفظ شود.

تغذیه جوجه کبوتر
تغذیه کبوتر در طبیعت

جوجه‌ها نیز مانند کودک انسان به مراقبت مادر خود نیاز دارند. اگر پرنده‌ای را بدون پدر و مادر آن قبول کرده‌اید باید تغذیه جوجه کبوتر را به‌درستی انجام دهید.

همان‌طور که واضح است برای تغذیه آن از بدو تولد لازم است غذای خردشده به او بدهید. در روزهای اول زندگی می‌توانید زرده تخم‌مرغ آب‌پز را از طریق سرنگ به دهان او بریزید.

بعدازآن می‌توانید غلات خردشده به حالت آرد و بخارپز شده در آب داغ به او بدهید. با رشد جوجه رژیم غذایی بسیار متنوع‌تر می‌شود.

تغذیه جوجه کبوتر

 • نخودهای مختلف به مقدار 25 درصد که منبع اصلی پروتئین برای ساخت پرها و استخوان‌بندی و ماهیچه‌ها ضروری هستند.
 • کافیشه 10 درصد که منبع اصلی چربی و امگا 6 موردنیاز جوجه‌ها است.
 • ذرت 10 درصد که منبع هیدروکربن، فیبر و امگا 6 خصوصاً برای مناطق سردسیر ضروری است.
 • دانه سویا تفت‌داده 5 درصد که بالاترین سطح پروتئین در دانه‌ها را دارد و منبع غنی امگا 6 است.
 • جو 10 درصد که دارای حجم بالای پروتئین و چربی است که برای بالانس نگه‌داشتن سطح کلسترول استفاده می‌شود.
 • قرماش 10 درصد که منبع مهم املاح و پروتئین است به همین دلیل یکی از مقوی‌ترین دانه‌های موجود است.
 • ارزن 20 درصد که به‌سادگی هضم می‌شود. سطح نسبتاً کافی پروتئین و کربوهیدرات، انواع ویتامین ب و املاحی چون آهن، پتاسیم، فسفر و نیاسین را دارد.
 • مابقی عدس ریز، کمی تخم کتان و گاودانه، گندم و …

نحوه تغذیه جوجه کبوتر

مطابق با سن یک جوجه کبوتر می‌توان برای او رژیم غذایی تهیه کرد. این امر به این دلیل است که اگر شما غذای یک کبوتر را به جوجه کبوتری که تنها 2 تا 3 هفته دارد بدهید، بدن او قادر به هضم آن‌ها نیست و می‌میرد.

برای تغذیه جوجه‌ها اغلب مادر کمک می‌کند اما اگر متوجه شدید که جوجه غذای کافی نمی‌خورد می‌توانید از سرنگ، پستانک یا پیپت برای تغذیه او استفاده کنید.

تعیین سن جوجه کبوتر

برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، تغذیه جوجه کبوتر کار چندان دشواری به نظر نمی‌رسد. اگر جوجه کبوتری پیداکرده‌اید که نمی‌دانید چند روز دارد و بدون مراقبت مادر باقی‌مانده است باید سن او را حدس بزنید.

قبل از نحوه تغذیه و مراقبت جوجه کبوتر باید سن او را به‌صورت تقریبی تعیین کرد. برخی نشانه‌ها می‌توانند سن تقریبی جوجه را تعیین کنند.

پرهای ابتدایی در 6 تا 7 روز اول ظاهر می‌شوند. چشم‌های یک جوجه کبوتر در روز 9 کاملاً باز خواهند شد. در پایان 4 هفته پرها کاملاً تشکیل‌شده‌اند.

تعیین سن
تعیین سن جوجه کبوتر

تغذیه جوجه کبوتر توسط مادر

جوجه‌ها معمولاً تا سن 6 هفتگی توسط والدین خود تغذیه می‌شوند. 4 تا 5 روز اول تولد، جوجه کبوتر توسط شیرابه چینه‌دان تغذیه می‌شوند.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چگونه؟ جوجه‌ها منقار کوچک خود را در دهان والدین می‌برند و مایع شیری‌رنگی را از داخل گلوی والدین می‌خورند.

این شیرابه بسیار مغذی است که توسط سلول‌های چین‌خورده چینه‌دان ترشح می‌شود. ترشح شیرابه تا 8 روز پس از تولد ادامه پیدا می‌کند.

بعد از گذشت چند روز این شیرابه با قطعات ریز دانه که با آب مخلوط شده تعویض می‌شود. این درواقع غذای خورده شده توسط والدین است که پس از خرد شدن و ریز شدن در معده و درآمدن به حالت قابل‌جذب به جوجه‌ها داده می‌شود.

تغذیه جوجه کبوتر توسط خودشان

با گذشت زمان این غذای خردشده نیز جای خود را به غذای خورده شده توسط والدین که کمی در معده مرطوب شده است می‌دهد و سپس در چینه‌دان جوجه کبوتر قرار می‌گیرد.

ازاینجا به بعد جوجه کبوترها به‌آرامی آماده به خوردن غذا از ظرف توسط خود می‌شوند. پس‌ازاین مرحله به‌تدریج می‌توانید جوجه‌ها را که حدود 30 تا 40 روز از تولد آن‌ها گذشته از آشیانه بیرون آورید.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته اول

اگر یک جوجه کبوتر تازه متولدشده دارید نه‌تنها تغذیه مناسب بلکه نوشیدن آب نیز ضروری است. درواقع قبل از ترک جوجه کبوتر باید به پرنده آموزش دهید که آب و غذا مصرف کند.

اول‌ازهمه شما باید یک سرنگ 20 میلی‌لیتری از داروخانه تهیه کنید. زرده تخم‌مرغ به‌عنوان یک غذای کامل برای او مناسب است؛ زیرا حاوی مقدار زیادی مواد معدنی است که برای زندگی کبوتر لازم است.

علاوه بر آن می‌توانید از دانه‌هایی استفاده کنید که از قبل به حالت آرد در آورده‌اید. خوراک به‌دست‌آمده با دقت از طریق سرنگ به داخل حفره دهان جوجه تزریق می‌شود. در طول روز 6 بار به جوجه‌های کبوتر غذا دهید.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته دوم

از هفته دوم لازم است که توده دانه‌ای به رژیم غذایی اضافه شود. جوجه کبوترها خیلی زود شروع به خوردن غذا مثل یک کبوتر بزرگ‌سال می‌کنند.

تغذیه جوجه کبوتر
تغذیه جوجه کبوتر

لازم است که در این هفته دانه‌های خردشده به حالت دوغاب و بخارپز استفاده شوند. غلات را به‌خوبی خردکنید و با آب گرم مخلوط کرده، به مدت 7 دقیقه بگذارید دم بکشند.

این فرنی غذای کاملی نخواهد بود و در کنار آن توصیه می‌شود که زرده تخم‌مرغ را نیز هنوز در رژیم غذایی جوجه کبوتر استفاده کنید.

ازآنجایی‌که کلسیم برای رشد و نمو کامل جوجه‌های کبوتر موردنیاز است. می‌توانید محلول مبتنی بر گلوکونات کلسیم را به غذای او اضافه کنید.

برای تقویت جوجه کبوتر قبل از غذا دادن به آن‌ها می‌توانید 2 تا 3 قطره عسل به فرنی او اضافه کنید. در پایان هفته دوم بدن کبوتر کاملاً با پر پوشانده می‌شود.

او شروع به حرکت می‌کند و می‌تواند بلندتر فریاد بزند. در طول روز جوجه کبوتر در این هفته باید 4 تا 6 بار تغذیه شود. می‌توانید گلوکونات کلسیم را با پوست خردشده تخم‌مرغ جایگزین کنید.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته سوم

از هفته سوم باید به جوجه کبوترها بیاموزید که دانه کامل بخورند. بهتر است قبل از دادن دانه به آن‌ها، دانه‌ها را به مدت 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید تا راحت‌تر بتوانند آن‌ها را بخورند.

در طبیعت والدین جوجه‌ها اغلب دانه‌هایی به جوجه‌های خود می‌دهند که مدتی در معده آن‌ها بوده است و راحت‌تر هضم می‌شوند.

در این هفته تغذیه می‌تواند با دست انجام شود. در این دوره جوجه‌ها خود به‌تنهایی می‌توانند آب بنوشند.

می‌توانید پس از تغذیه جوجه‌ها نه قبل از آن منقار جوجه را به‌دقت در ظرفی با آب تمیز پایین بیاورید. در این قسمت باید دقت کافی داشته باشید و از عدم ورود مایعات به سینوس‌های بینی جوجه اطمینان حاصل کنید؛ زیرا احتمال خفگی آن‌ها وجود دارد.

در این هفته سبزیجات و هویج خردشده را می‌توان به رژیم غذایی آن‌ها اضافه کرد.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته چهارم

در این هفته جوجه کبوترها سعی می‌کنند که به‌تنهایی غذا بخورند؛ بنابراین واضح است که تغذیه آن‌ها متنوع‌تر خواهد شد. در این سن شما می‌توانید تخم‌مرغ آب‌پز و خردشده با مقدار کمی نان به او بدهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقدار کمی دانه را جلوی جوجه‌ها بریزید و توجه کبوترها را به آن‌ها جلب کنید. در اینجا جوجه‌ها خودبه‌خود شروع به خوردن غذا می‌کنند.

البته توصیه می‌شود که علاوه بر اینکه خود آن‌ها غذا می‌خورند شما نیز هنوز برای چند روز با دست به جوجه کبوترهای خود غذا بدهید.

تغذیه جوجه کبوتر بعد از یک ماه

پس از یک ماه باید رژیم غذایی کبوتر را متنوع کنید. لازم است از میوه‌هایی که قطعه‌قطعه شده‌اند و سبزی خردشده استفاده کنید.

میوه قطعه قطعه شده
دادن میوه قطعه قطعه شده به جوجه کبوتر

خرده‌نان به آن‌ها بدهید. لازم است که در این دوره پرندگان بتوانند به‌طور مستقل غذا را در منقار خود ببرند و ببلعند. تغذیه جوجه یک‌ماهه تقریباً برابر با کبوتر بالغ است.

در این دوره جوجه‌ها برای اولین پرواز خود آماده می‌شوند و می‌توانند کمی بپرند. در مواقعی که متوجه بی‌حالی کبوتر خود شدید می‌توانید به آب او محلول گلوکز 3 درصد اضافه کنید.

جوجه کبوترها چه چیزی نمی‌توانند بخورند؟

باوجوداینکه گفته می‌شود که پرندگان در حال رشد می‌توانند از حشرات تغذیه کنند اما توصیه نمی‌شود که برخی موارد را در تغذیه جوجه کبوتر قرار بدهید.

 • اجساد حشرات را به جوجه‌ کبوترهای خود ندهید. واضح است که مرگ یک حشره می‌تواند موجب مسمومیت آن شود.
 • سوسک‌های کلرادو، توصیه نمی‌شوند که از آن‌ها استفاده کنید؛ آن‌ها سمی هستند.
 • کفشدوزک قادر به آزادسازی مایعات سمی است. در طبیعت نیز اگر یک پرنده کفشدوزک بخورد، به‌سرعت آن را بیرون می‌اندازد.
 • حشرات پرزدار، ازآنجایی‌که این حشرات موهای کوچک روی بدن خود دارند به‌راحتی می‌توانند گواتر را مسدود کنند.

اگر جوجه کبوتر غذا نخورد چه باید کرد؟

برخی اوقات متوجه می‌شوید که جوجه کبوتر غذا نمی‌خورد. این موضوع می‌تواند به دلیل تغذیه اشتباه او باشد. برای تغذیه درست جوجه کبوتر باید ابتدا سن او را به‌درستی تعیین کنید تا بدانید به او چه غذایی بدهید.

تغذیه اشتباه می‌تواند باعث غذا نخوردن جوجه کبوتر شود. در نظر گرفتن این موضوع مهم است که کبوتران بالغ غذای نیمه هضم شده خود را به جوجه‌هایشان می‌دهند.

جوجه‌ها در ابتدای زندگی باید با سرنگ تغذیه شوند. اگر خیلی کوچک نیستند می‌توانید با دست به آن‌ها غذا بدهید.

تغذیه جوجه کبوتر
غذا دادن با سرنگ

این موضوع را به یاد داشته باشید که جوجه‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند غذا بخورند؛ بنابراین یا توسط مادر و در برخی موارد توسط شما باید تغذیه شوند.

در برخی موارد به آب آن‌ها می‌توانید 3 درصد محلول گلوکز اضافه کنید که به تقویت جوجه کبوتر کمک می‌کند.

نکته تغذیه جوجه کبوتر

همیشه مقدار غذایی که هر روز هر پرنده می‌خورد را کنترل کنید. هر روز باید آب تازه به او بدهید. انواع غذاهای تازه را برای تغذیه او استفاده کنید.

همه ظروف آب و غذا را روزانه تمیز کنید. یک جعبه گرم یا یک قفس پرنده برای جوجه کبوتر تهیه کنید. آن را با یونجه یا مقداری کاغذ پر کنید.

جعبه یا قفس را در یک مکان گرم و ساکت قرار دهید. جوجه کبوترها نمی‌توانند غذا را در سرما هضم کنند و همچنین اگر گرم شود می‌میرند.

والدین جوجه‌ها غذا را کمی در داخل منقار خود نگه‌داشته و به دهان جوجه‌ها می‌ریزند. حتماً در زمانی که به جوجه دان می‌دهید به دان خوردن، اشتها و مدفوع جوجه کبوتر توجه کافی داشته باشید تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل به‌سرعت جوجه را از بقیه جدا کرده و به‌صورت ایزوله شروع به تغذیه او کنید تا زمانی که از سلامت کامل جوجه کبوتر اطمینان حاصل کنید.

تقویت جوجه کبوتر

برای رشد بهتر استخوان‌های جوجه کبوتر بهتر است قفس او رو به آفتاب قرار گیرد تا در طول روز آفتاب به او بتابد. در غیر این صورت جوجه ریز می‌ماند.

در ظرف آب جوجه کبوتر هفته‌ای یک‌بار ویتامین با دز یک گرم در لیتر و ماهی یک‌بار داروی اکسی تتراساکلین با دز یک گرم در لیتر و یک حبه سیر له‌شده برای کنترل جمعیت میکروبی ریخته شود.

ضروری است که بعد از زدن واکسن به مدت 3 روز در ظرف آب جوجه کبوترها ویتامین بریزید. تقویت جوجه کبوتر یکی از عوامل طبیعی است که پرنده را در مقابل برخی بیماری‌ها مقاوم می‌کنند.

علاوه بر ارائه رژیم غذایی مناسب برای تغذیه کبوتر تقویت آن با موارد دیگری نیز امکان‌پذیر است. انواع ویتامین‌ها و مونترال‌ها که در بسته‌بندی مناسب در داروخانه‌های دامپزشکی یافت می‌شوند؛ همراه با آب پرنده داده می‌شود برای تقویت آن لازم است.

واکسن برای تقویت جوجه کبوتر

یکی از روش‌های جلوگیری از برخی بیماری‌ها، واکسن است. به‌طورمعمول از واکسن نیوکاسل و واکسن‌های دوگانه نیوکاسل و آنفولانزا برای جوجه کبوترها استفاده می‌شود. واکسن در کنار تغذیه موجب تقویت جوجه کبوتر می‌شود.

تغذیه کبوتر جوجه دار

بهترین دانه برای تغذیه کبوتر جوجه دار مخلوطی از دانه‌هایی مثل ارزن، قره‌ماش، گاودانه، گندم، ذرت و نان بربری و سنگک خشک‌شده و هاون شده بدون کپک است.

تغذیه جوجه کبوتر
تغذیه کبوتر جوجه دار

البته نباید در خوردن آن‌ها زیاده‌روی شود. گفته‌شده است که قره‌ماش و ارزن هرروز در تغذیه جوجه کبوتر حفظ شود.

در کل کبوتر خودش کاملاً تشخیص می‌دهد که به کدام دانه بیشتر نیاز دارد و با برداشتن سریع آن دانه، شما را متوجه نیاز خود خواهد کرد.

ته‌مانده غذا

در برخی موارد صاحبان ته‌مانده غذاهای خود را مانند سبزی‌پلو، باقالی‌پلو، عدس‌پلو و … را به کبوتران خود می‌دهند. روغنی که در این غذاها وجود دارد اثر بسیار بدی در سیستم گوارشی کبوتر دارد که باعث اسهال و انسداد روده و بیماری گوارشی در این پرنده می‌شود؛ بنابراین هرچند که قصد صرفه‌جویی دارید اما از دادن ته‌مانده غذاهای خود به پرنده خودداری کنید.

یکی از مواردی که باید به آن دقت داشته باشید گفته‌های این مطلب یا صحبت‌های دامپزشک پرنده خود است.

به‌عنوان‌مثال اگر گفته می‌شود یک‌بار در هفته ویتامین در آب پرنده ریخته شود بیشتر یا کمتر نشود و دفعات تغییر نکند.

واکسیناسیون نباید دیر یا زود شود و تغذیه جوجه کبوتر باید به‌درستی انجام گیرد. در هیچ‌یک از موردها کوتاهی یا زیاده‌روی نشود.

کلام آخر

کبوترها دوستان بسیار باهوش و خوبی هستند و افراد زیادی به آن‌ها نزدیک می‌شوند و آن‌ها را به‌عنوان حیوان خانگی نگه می‌دارند و پرورش و تغذیه جوجه کبوتر را به عهده می‌گیرند.

آن‌ها راهی سریع به قلب شما پیدا خواهند کرد. بعد از تغذیه و تقویت جوجه کبوتر، کبوتر پرورش‌یافته توسط دست انسان می‌تواند آن‌قدر به ما عادت کند که دیگر قادر به ادغام در جامعه کبوتر نخواهد بود.

معمولاً کبوتر پس از مدتی پرواز خواهد کرد. ممکن است به سمت شما پرواز کند و به دنبال غذا باشد اما پس از مدتی شاید دیگر به پیش شما برنگردد. بهتر است این را به‌عنوان روند طبیعی بپذیرید و او را رها کنید.

در آخر اینکه به یاد داشته باشید بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا:

منابع:
.birdfeedersspot.com

fa.kansasteamnutrition.org
vcahospitals.com

نظرات
سارینا

سارینا

سلام روز خوش من یه بچه کبوتر پیدا کردم الان حدود دو هفته هست ازش مراقبت میکنم اصلا اما خودش غذا نمیخوره و من هنوز با سرنگ بهش غذا میدم (اب و نون با ویتامین با دوز خیلی کم) اما نه غذا میخوره نه اب و چند روزه که انگار حرکتش مشکل داره و بالرها و پاش خوب حرکت نمیکه لطفا راهنمایی کنید چه جوریرباید بهش یاد بدم غذا بخوره

رضا

رضا

جایی بدنش ضربه نخورده .پاهاش علائمی ندارن؟؟؟ احتمالا با این چیزایی که گفتی ی صربه درست و حسابی خورره

م. قندهاری

م. قندهاری

سلام..و بسیار سپاسگزار از توضیحات همه جانبه و کاملتون🙏🏻 من یک هفته‌اس که صاحب یه جوجه کبوتر چاهی یتیم شدم و متأسفانه تا امروز فکر میکردم یک هفته‌شه و الآن متوجه شدم بر اساس شکل ظاهرش،دست کم ۱۴-۱۵ روزه‌شه. بنابراین یک هفته از تغذیه طبیعی خودش عقبه و این من رو نگران کرده، چون بسیاااار نسبت بهش احساس مسؤولیت میکنم. در طی یک هفته‌ای که این مهمون کوچولو رو داشتم مخلوط بلغور گندم و ماش و ذرت و برنج رو نیمه آرد کردم و بصورت خمیر آغشته به خرده‌های ریز دانه با آب بهش دادم. حالا چاره ای برای جبران کمبود تغذیه‌اش هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنین تا این امانت طبیعت رو سالم و کامل به زندگی مستقل‌اش بسپارم.

زهرا سامره

زهرا سامره

سلام کاربر عزیز در روز دو بار به جوجه‌ دان بدهید؛ صبح و غروب. این کار باعث می‌شود که جوجه‌ تمام مدت سیر باشد و مراحل رشدش به‌خوبی ادامه پیدا کند.

ثبت نظر