روش‌های تغذیه و تقویت جوجه کبوتر

تغذیه جوجه کبوتر

برخی از مردم کبوتر را یک حیوان عاشقانه در زندگی شهری می‌دانند. تعدادی از افراد نیز وجود دارند که از آن‌ها به‌عنوان یک مزاحم یاد می‌کنند. نظرات در مورد کبوتر متفاوت است. ما می‌خواهیم در این محتوا به تغذیه جوجه کبوتر و چگونگی تقویت جوجه کبوتر بپردازیم.

غلات، دانه‌ها و همچنین برخی حشرات غذای اصلی این پرندگان هستند. اگر یک جوجه کبوتر را پیداکرده‌اید می‌توانید خودتان آن را پرورش دهید. با ما همراه باشید تا صفر تا صد تغذیه جوجه کبوتر را به شما آموزش دهیم.

چرا در مورد تغذیه صحبت می‌کنیم؟

دانش تغذیه پرندگان به‌طور مداوم در حال پیشرفت است. این امر هم به دلیل افزایش آگاهی از اهمیت تغذیه و هم به دلیل افزایش تحقیقات در مورد نیازهای مختلف پرندگان است.

مانند همه حیوانات دیگر، پرندگان نیز به تعادل مناسب کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب نیاز دارند. گونه‌های مختلف پرندگان اغلب به غذاهای مختلف احتیاج دارند.

آیا باید نگران تغذیه و تقویت جوجه کبوتر باشیم؟

برخی اوقات تغذیه پرندگان معمولاً نادیده گرفته می‌شود. شما باید در مورد تغذیه کبوتر خود با دامپزشک مشورت کنید. اغلب اوقات صاحبان تصور می‌کنند که کبوتر خود را با یک رژیم غذایی مناسب تغذیه می‌کنند؛ درحالی‌که چنین نیست.

این یک دلیل شایع برای بسیاری از مشکلات سلامتی است. تلاش برای بهبود رژیم غذایی پرندگان مهم است. تغذیه کبوتر فقط برای حفظ سلامتی کافی نیست.

در عوض هدف شما باید کمک به رشد و شکوفایی آن‌ها باشد. سلامت پرنده شما به میزان و کیفیت تغذیه آن بستگی دارد.

کبوتر به‌طور طبیعی چه می‌خورد؟

کبوترها انواع غلات، دانه‌ها، سبزیجات و میوه‌ها را می‌خورند. گاهی اوقات حشرات، حلزون‌ها و کرم‌های خاکی را در طبیعت می‌خورند. یک رژیم غذایی متعادل باید همیشه حفظ شود.

تغذیه جوجه کبوتر
تغذیه کبوتر در طبیعت

جوجه‌ها نیز مانند کودک انسان به مراقبت مادر خود نیاز دارند. اگر پرنده‌ای را بدون پدر و مادر آن قبول کرده‌اید باید تغذیه جوجه کبوتر را به‌درستی انجام دهید.

همان‌طور که واضح است برای تغذیه آن از بدو تولد لازم است غذای خردشده به او بدهید. در روزهای اول زندگی می‌توانید زرده تخم‌مرغ آب‌پز را با آب مخلوط کرده و با سرنگ به دهان او بریزید.

بعد از آن می‌توانید غلات خردشده به حالت آرد و بخارپز شده در آب داغ به او بدهید. با بزرگ شدن جوجه، رژیم غذایی بسیار متنوع‌تر می‌شود.

تغذیه جوجه کبوتر

 • نخودهای مختلف به مقدار 25 درصد که منبع اصلی پروتئین برای ساخت پرها و استخوان‌بندی و ماهیچه‌ها ضروری هستند؛
 • کافیشه 10 درصد که منبع اصلی چربی و امگا 6 موردنیاز جوجه‌ها است؛
 • ذرت 10 درصد که منبع هیدروکربن، فیبر و امگا 6 خصوصاً برای مناطق سردسیر ضروری است؛
 • دانه سویا تفت‌داده 5 درصد که بالاترین سطح پروتئین در دانه‌ها را دارد و منبع غنی امگا 6 است؛
 • جو 10 درصد که دارای حجم بالای پروتئین و چربی است که برای بالانس نگه‌داشتن سطح کلسترول استفاده می‌شود؛
 • قرماش 10 درصد که منبع مهم املاح و پروتئین است به همین دلیل یکی از مقوی‌ترین دانه‌های موجود است؛
 • ارزن 20 درصد که به‌سادگی هضم می‌شود. سطح نسبتاً کافی پروتئین و کربوهیدرات، انواع ویتامین ب و املاحی چون آهن، پتاسیم، فسفر و نیاسین را دارد؛
 • مابقی عدس ریز، کمی تخم کتان و گاودانه، گندم و …

نحوه تغذیه جوجه کبوتر

مطابق با سن یک جوجه کبوتر می‌توان برای او رژیم غذایی تهیه کرد. یادتان باشد که اگر غذای یک کبوتر بالغ را به جوجه کبوتری که تنها 2 تا 3 هفته دارد بدهید، بدن او قادر به هضم آن‌ها نیست و می‌میرد.

برای تغذیه جوجه‌ها اغلب مادر کمک می‌کند اما اگر متوجه شدید که جوجه غذای کافی نمی‌خورد می‌توانید از سرنگ، پستانک یا پیپت برای تغذیه او استفاده کنید.

تعیین سن جوجه کبوتر

برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، تغذیه جوجه کبوتر کار چندان دشواری نیست. اگر جوجه کبوتری پیداکرده‌اید که نمی‌دانید چند روز دارد و بدون مراقبت مادر باقی‌مانده است باید سن او را حدس بزنید.

قبل از نحوه تغذیه و مراقبت جوجه کبوتر باید سن او را به‌صورت تقریبی تعیین کرد. برخی نشانه‌ها می‌توانند سن تقریبی جوجه را تعیین کنند.

پرهای ابتدایی در 6 تا 7 روز اول ظاهر می‌شوند. چشم‌های یک جوجه کبوتر در روز 9 کاملاً باز خواهند شد. در پایان 4 هفته پرها کاملاً تشکیل‌شده‌اند.

تعیین سن
تعیین سن جوجه کبوتر

تغذیه جوجه کبوتر توسط مادر

جوجه‌ها معمولاً تا سن 6 هفتگی توسط والدین خود تغذیه می‌شوند. 4 تا 5 روز اول تولد، جوجه کبوتر توسط شیرابه چینه‌دان تغذیه می‌شوند.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چگونه؟ جوجه‌ها منقار کوچک خود را در دهان والدین می‌برند و مایع شیری‌رنگی را از داخل گلوی والدین می‌خورند.

این شیرابه بسیار مغذی است که توسط سلول‌های چین‌خورده چینه‌دان ترشح می‌شود. ترشح شیرابه تا 8 روز پس از تولد ادامه پیدا می‌کند.

بعد از گذشت چند روز این شیرابه با قطعات ریز دانه که با آب مخلوط شده تعویض می‌شود. این درواقع غذای خورده شده توسط والدین است که پس از خرد شدن و ریز شدن در معده و درآمدن به حالت قابل‌جذب به جوجه‌ها داده می‌شود.

تغذیه جوجه کبوتر توسط خودشان

با گذشت زمان این غذای خردشده نیز جای خود را به غذای خورده شده توسط والدین که کمی در معده مرطوب شده است می‌دهد و سپس در چینه‌دان جوجه کبوتر قرار می‌گیرد.

از اینجا به بعد جوجه کبوترها به‌آرامی آماده به خوردن غذا از ظرف می‌شوند. پس‌ از این مرحله به‌تدریج می‌توانید جوجه‌ها را که حدود 30 تا 40 روز از تولد آن‌ها گذشته از آشیانه بیرون آورید.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته اول

اگر یک جوجه کبوتر تازه متولدشده دارید نه‌تنها تغذیه مناسب بلکه نوشیدن آب نیز ضروری است. درواقع قبل از ترک جوجه کبوتر باید به پرنده آموزش دهید که آب و غذا مصرف کند.

اول‌ از همه شما باید یک سرنگ 20 میلی‌لیتری از داروخانه تهیه کنید. زرده تخم‌مرغ به‌عنوان یک غذای کامل برای او مناسب است؛ زیرا حاوی مقدار زیادی مواد معدنی است که برای زندگی کبوتر لازم است.

علاوه بر آن می‌توانید از دانه‌هایی استفاده کنید که از قبل به حالت آرد در آورده‌اید. خوراک به‌دست‌آمده با دقت از طریق سرنگ به داخل حفره دهان جوجه تزریق می‌شود. در طول روز 6 بار به جوجه‌های کبوتر غذا دهید.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته دوم

از هفته دوم لازم است که دانه‌های مختلفی به رژیم غذایی اضافه شود. جوجه کبوترها خیلی زود شروع به خوردن غذا مثل یک کبوتر بزرگ‌سال می‌کنند.

تغذیه جوجه کبوتر
تغذیه جوجه کبوتر

لازم است که در این هفته دانه‌های خردشده به حالت دوغاب و بخارپز استفاده شوند. غلات را به‌خوبی خردکنید و با آب گرم مخلوط کرده، به مدت 7 دقیقه بگذارید دم بکشند.

این فرنی غذای کاملی نخواهد بود و در کنار آن توصیه می‌شود که زرده تخم‌مرغ را نیز هنوز در رژیم غذایی جوجه کبوتر استفاده کنید.

ازآنجایی‌که کلسیم برای رشد و نمو کامل جوجه‌های کبوتر موردنیاز است. می‌توانید محلول مبتنی بر گلوکونات کلسیم را به غذای او اضافه کنید.

برای تقویت جوجه کبوتر قبل از غذا دادن به آن‌ها می‌توانید 2 تا 3 قطره عسل به فرنی او اضافه کنید. در پایان هفته دوم بدن کبوتر کاملاً با پر پوشانده می‌شود.

او شروع به حرکت می‌کند و می‌تواند بلندتر فریاد بزند. در طول روز جوجه کبوتر در این هفته باید 4 تا 6 بار تغذیه شود. می‌توانید گلوکونات کلسیم را با پوست خردشده تخم‌مرغ جایگزین کنید.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته سوم

از هفته سوم باید به جوجه کبوترها بیاموزید که دانه کامل بخورند. بهتر است قبل از دادن دانه به آن‌ها، دانه‌ها را به مدت 10 دقیقه در آب گرم قرار دهید تا راحت‌تر بتوانند آن‌ها را بخورند.

در طبیعت والدین جوجه‌ها اغلب دانه‌هایی به جوجه‌های خود می‌دهند که مدتی در معده آن‌ها بوده است و راحت‌تر هضم می‌شوند.

تغذیه در این هفته می‌تواند با دست انجام شود. در این دوره جوجه‌ها خود به‌تنهایی می‌توانند آب بنوشند.

می‌توانید پس از تغذیه جوجه‌ها، نه قبل از آن، منقار جوجه را به‌دقت در ظرفی با آب تمیز پایین بیاورید. در این قسمت باید دقت کافی داشته باشید و از عدم ورود مایعات به سینوس‌های بینی جوجه اطمینان حاصل کنید؛ زیرا احتمال خفگی آن‌ها وجود دارد.

در این هفته سبزیجات و هویج خردشده را می‌توان به رژیم غذایی آن‌ها اضافه کرد.

تغذیه جوجه کبوتر در هفته چهارم

در این هفته جوجه کبوترها سعی می‌کنند که به‌تنهایی غذا بخورند؛ بنابراین واضح است که تغذیه آن‌ها متنوع‌تر خواهد شد. در این سن شما می‌توانید تخم‌مرغ آب‌پز و خردشده با مقدار کمی نان به او بدهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقدار کمی دانه را جلوی جوجه‌ها بریزید و توجه کبوترها را به آن‌ها جلب کنید. در اینجا جوجه‌ها خودبه‌خود شروع به خوردن غذا می‌کنند.

البته توصیه می‌شود که علاوه بر اینکه خود آن‌ها غذا می‌خورند شما نیز هنوز برای چند روز با دست به جوجه کبوترهای خود غذا بدهید.

تغذیه جوجه کبوتر بعد از یک ماه

پس از یک ماه باید رژیم غذایی کبوتر را متنوع کنید. لازم است از میوه‌هایی که قطعه‌قطعه شده‌اند و سبزی خردشده استفاده کنید.

میوه قطعه قطعه شده
دادن میوه قطعه قطعه شده به جوجه کبوتر

خرده‌نان به آن‌ها بدهید. لازم است که در این دوره پرندگان بتوانند به‌طور مستقل غذا را در منقار خود ببرند و ببلعند. تغذیه جوجه یک‌ماهه تقریباً برابر با کبوتر بالغ است.

در این دوره جوجه‌ها برای اولین پرواز خود آماده می‌شوند و می‌توانند کمی بپرند. در مواقعی که متوجه بی‌حالی کبوتر خود شدید می‌توانید به آب او محلول گلوکز 3 درصد اضافه کنید.

جوجه کبوترها چه چیزی نمی‌توانند بخورند؟

با وجود اینکه گفته می‌شود پرندگان در حال رشد می‌توانند از حشرات تغذیه کنند اما توصیه نمی‌شود که برخی موارد را در تغذیه جوجه کبوتر قرار بدهید.

 • اجساد حشرات را به جوجه‌ کبوترهای خود ندهید. واضح است که یک حشره مرده می‌تواند موجب مسمومیت آن شود؛
 • توصیه نمی‌شوند که از سوسک‌های کلرادو استفاده کنید؛ آن‌ها سمی هستند؛
 • کفشدوزک قادر به آزادسازی مایعات سمی است. در طبیعت نیز اگر یک پرنده کفشدوزک بخورد، به‌سرعت آن را بیرون می‌اندازد؛
 • حشرات پرزدار، ازآنجایی‌که این حشرات موهای کوچکی روی بدن خود دارند، به‌راحتی می‌توانند گواتر را مسدود کنند.

اگر جوجه کبوتر غذا نخورد چه باید کرد؟

برخی اوقات متوجه می‌شوید که جوجه کبوتر غذا نمی‌خورد. این موضوع می‌تواند به دلیل تغذیه اشتباه او باشد. برای تغذیه درست جوجه کبوتر باید ابتدا سن او را به‌درستی تعیین کنید تا بدانید به او چه غذایی بدهید.

تغذیه اشتباه می‌تواند باعث غذا نخوردن جوجه کبوتر شود.

تغذیه جوجه کبوتر
غذا دادن با سرنگ

این موضوع را به یاد داشته باشید که جوجه‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند غذا بخورند؛ بنابراین یا توسط مادر و در برخی موارد توسط شما باید تغذیه شوند.

در برخی موارد به آب آن‌ها می‌توانید 3 درصد محلول گلوکز اضافه کنید که به تقویت جوجه کبوتر کمک می‌کند.

نکته تغذیه جوجه کبوتر

همیشه مقدار غذایی که هر روز هر پرنده می‌خورد را کنترل کنید. هر روز باید آب تازه به او بدهید. انواع غذاهای تازه را برای تغذیه او استفاده کنید.

همه ظروف آب و غذا را روزانه تمیز کنید. یک جعبه گرم یا یک قفس پرنده برای جوجه کبوتر تهیه کنید. آن را با یونجه یا مقداری کاغذ پر کنید.

جعبه یا قفس را در یک مکان گرم و ساکت قرار دهید. جوجه کبوترها نمی‌توانند غذا را در سرما هضم کنند و همچنین اگر گرم شود می‌میرند.

حتماً در زمانی که به جوجه دانه می‌دهید به دانه خوردن، اشتها و مدفوع جوجه کبوتر توجه کافی داشته باشید تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل به‌سرعت جوجه را از بقیه جدا کرده و به‌صورت ایزوله شروع به تغذیه او کنید تا زمانی که از سلامت کامل جوجه کبوتر اطمینان حاصل کنید.

تقویت جوجه کبوتر

برای رشد بهتر استخوان‌های جوجه کبوتر بهتر است قفس او، رو به آفتاب قرار گیرد تا در طول روز آفتاب به او بتابد. در غیر این صورت جوجه ریز می‌ماند.

در ظرف آب جوجه کبوتر هفته‌ای یک‌بار ویتامین با دز یک گرم در لیتر و ماهی یک‌بار داروی اکسی تتراساکلین با دز یک گرم در لیتر و یک حبه سیر له‌شده برای کنترل جمعیت میکروبی ریخته شود.

ضروری است که بعد از زدن واکسن به مدت 3 روز در ظرف آب جوجه کبوترها ویتامین بریزید. تقویت جوجه کبوتر یکی از عوامل طبیعی است که پرنده را در مقابل برخی بیماری‌ها مقاوم می‌کنند.

علاوه بر ارائه رژیم غذایی مناسب برای تغذیه کبوتر تقویت آن با موارد دیگری نیز امکان‌پذیر است. انواع ویتامین‌ها و مونترال‌ها که در بسته‌بندی مناسب در داروخانه‌های دامپزشکی یافت می‌شوند؛ همراه با آب پرنده داده می‌شود برای تقویت آن لازم است.

واکسن برای تقویت جوجه کبوتر

یکی از روش‌های جلوگیری از برخی بیماری‌ها، واکسن است. به‌طورمعمول از واکسن نیوکاسل و واکسن‌های دوگانه نیوکاسل و آنفولانزا برای جوجه کبوترها استفاده می‌شود. واکسن در کنار تغذیه موجب تقویت جوجه کبوتر می‌شود.

تغذیه کبوتر جوجه دار

بهترین دانه برای تغذیه کبوتر جوجه دار مخلوطی از دانه‌هایی مثل ارزن، قره‌ماش، گاودانه، گندم، ذرت و نان بربری و سنگک خشک‌شده و بدون کپک است.

تغذیه جوجه کبوتر
تغذیه کبوتر جوجه دار

البته نباید در خوردن آن‌ها زیاده‌روی شود. گفته‌شده است که قره‌ماش و ارزن هر روز در تغذیه جوجه کبوتر حفظ شود.

در کل کبوتر خودش کاملاً تشخیص می‌دهد که به کدام دانه بیشتر نیاز دارد و با برداشتن سریع آن دانه، شما را متوجه نیاز خود خواهد کرد.

ته‌مانده غذا

در برخی موارد صاحبان، ته‌مانده غذاهای خود را مانند سبزی‌پلو، باقالی‌پلو، عدس‌پلو و … را به کبوتران خود می‌دهند. روغنی که در این غذاها وجود دارد اثر بسیار بدی در سیستم گوارشی کبوتر دارد که باعث اسهال و انسداد روده و بیماری گوارشی در این پرنده می‌شود؛ بنابراین هرچند که قصد صرفه‌جویی دارید اما از دادن ته‌مانده غذاهای خود به پرنده خودداری کنید.

یکی از مواردی که باید به آن دقت داشته باشید گفته‌های این مطلب یا صحبت‌های دامپزشک پرنده خود است.

به‌عنوان‌مثال اگر گفته می‌شود یک‌بار در هفته ویتامین در آب پرنده ریخته شود بیشتر یا کمتر نشود و دفعات تغییر نکند.

واکسیناسیون نباید دیر یا زود شود و تغذیه جوجه کبوتر باید به‌درستی انجام گیرد. در هیچ‌یک از موردها کوتاهی یا زیاده‌روی نشود.

آیا می‌توان به جوجه کبوتر تازه متولد شده، با دست غذا بدهیم؟

بله اگر والدین کبوتر به او غذا نمی‌دهند یا پدر و مادرش به هر دلیلی نیستند، شما می‌توانید با صورت به او غذا بدهید.

با دست غذا دادن به جوجه کبوتر باعث دستی شدن پرنده می‌شود؟

بله اگر شما خودتان به جوجه غذا بدهید، او شما را به‌عنوان والدین خود می‌شناسد و با شما احساس صمیمیت می‌کند.

کلام آخر

کبوترها دوستان بسیار باهوش و خوبی هستند و افراد زیادی به آن‌ها نزدیک می‌شوند و آن‌ها را به‌عنوان حیوان خانگی نگه می‌دارند و پرورش و تغذیه جوجه کبوتر را به عهده می‌گیرند.

آن‌ها راهی سریع به قلب شما پیدا خواهند کرد. بعد از تغذیه و تقویت جوجه کبوتر، کبوتر پرورش‌یافته توسط دست انسان می‌تواند آن‌قدر به ما عادت کند که دیگر قادر به ادغام در جامعه کبوتر نخواهد بود.

معمولاً کبوتر پس از مدتی پرواز خواهد کرد. ممکن است به سمت شما پرواز کند و به دنبال غذا باشد اما پس از مدتی شاید دیگر به پیش شما برنگردد. بهتر است این را به‌عنوان روند طبیعی بپذیرید و او را رها کنید.

در آخر اینکه به یاد داشته باشید بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:
birdfeedersspot.com
vcahospitals.com

تبلیغات
vasetpet-content

19 پاسخ به “روش‌های تغذیه و تقویت جوجه کبوتر

 1. این جوجه کفتر چاهی باید ۳-۴ هفته اش باشه
  آیا پاهاش خوب میشه ؟؟
  من کارتن رو بصورت oxo بریدم و پاهاشو گذاشتم توی کارتن (o) و بدنش قسمت (x) هست
  با دست نمیدونم چطوری بهش غذا بدم
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   بهتون پیشنهاد می کنم با یک دامپزشک که تجربه داره مشورت کنید

   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

 2. سلام
  من یه جوجه کفتر چاهی توی کانال کولر پیدا کردم و چون توی کانال لیز بوده پاهاش دوطرف بدنشه و اصلا نمیتونه پاهاشو زیرش نگه داره و پاهاش از دو طرف کج شده
  با کارتن براش جای پاهاشو درست کردم و امیدوارم که پاهاش صاف بشه
  همچنین بلد نیستم بهش غذا بدم
  لطفا کمک کنید من باید چیکار کنم؟؟

 3. ببخشید من یک سوال داشتم کبوتری که چند روز است غذا نمی‌خورد را چگونه باید بهش غذا بدیم چون فقط خیلی کم آب میخوره دیگه هیچی نمیخوره مریض هم هست

  1. سلام وقت بخیر کاربر محترم
   دلیل غذا نخوردن کبوتر بیماری اش می باشد.لطفا با یک دامپزشک مشورت کنید تا اگه لازمه داروی مورد نیازش رو بهش بدید و درمان شود
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

 4. سلام ببخشید میخواستم بدونم من یه جفت کفر دارم خودش یه تخم گزاشته ولی خودم دوتا تخم از یه پرنده دیگه گزاشتم زیرش حالا میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد مادر سه تا جوجه بزرگ کنه؟

 5. سلام روی کولر ما یه کبوتر دوتا بچه به دنیا ارورده تقریبا دو هفته میشه…الان ما میخایم کولر راه اندازی کنیم دقیقا لونشون کنار دریچه ورودی کولر هست…ممکنه بترسن یا سردشون بشه؟

 6. سلام من الان یه جفت کبوتر سفید دارم نر کاکلی ماده بدون کاکل تقریباً سه روزه رو تخم نشسته جوجش که از تخم بیرون اومد باید به مادر کبوتر چه بدم ممنون از سایت خوبتون ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩

  1. سلام کاربر گرامی
   بهترین دان برای تغذیه کبوتر های جوجه دار مخلوطی از دانه هایی چون : ارزن ، قره ماش ، گاو دانه ، گندم ، ذرت ، نان بربری و نان سنگگ خشک بدون کپک، هاونگ شده ( به دلیل سبوس و نمک پرنده علاقه زیادی به خوردن آن نشان می دهد )
   ممنون از حسن نظرتون. بازم به وبلاگ واسط کالا سر بزنید.

 7. سلام من یک جوجه کبوتر چاهی رو دارم غذا میدم بخاطر اینکه از محل زندگیش پایین افتاده بود و والدینش دیگه بهش سر نزدن الان نگران تخم‌هایی قهوهایی هستم که نون تمام بدنش هست فکر کنم تخم پشه کبوتر باشه راهی برای از بین بردنشون هست

 8. با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  یه ۱۰ روزی میشه دوتا جوجه کبوتر توی بالاپوشتبوم خونمون از تخمشون در اومدن و قبل اون تا رور ۷ یا ۸ مادرشون میومد پیششون روشون مبخوابیدو غذا میداد ولی دو روز پیش ما مجبور شدیم بدون اینک دست به لونه بزنیم موشمای زیرشونویه فقط یه وجب جابجا کنیم ک بتونیم کولرو درست کنیم از اوم موقع دیگ هربار چه صبح په شب میرم سر بزنم ولی دیگ کسی پیششون نیس تو این دو روزه، الان دو روزه نمیدونم مادرشون میاد بهشون غذا میده درجا میره یا اصن کلا نمیاد، ولی الان چشاشون کاملا بازه حالا نظرتون چیه بهشون غذا بدیم یا مادرشون تو ابن دو روزه بهشون غذا داده؟؟؟در ضمن چون مبدونستم اصلا بهشون دست نزنیم

  1. سلام من دوتا جوجه کفتر در کانال کولر بود وقتی کولر نصب کردیم فهمیدیم بعد دیگه آوردمشون و بهش غذا دادم پر هاشم در آمد اما دانه کامل دادم بهشون عیب نداره؟ بعد سه روز دو تا جوجه قمری هم گیرم آمد به آنها هم دانه کام دادم و بزرگ شدن اما بعد از یک هفته، قمری کوچیکه مرد بعد از 10 دقیقه کفتر کوچیکه تو دست خودم مرد، داشت سعی می کرد نفس بکشه اما نتونست. دلیلش چیست.؟ بعدشم به کفتر و قمری بزرگه چی بدم؟ هنوز پر هاش کامل نشده پاهاشم و سیاه اما پر سرو و دم و بال هاش در آمده، خیلی هم سنگین، چنگ دان نشهم خیلی بزرگه. دیروز از ترس اینکه نمیره به جفتشان تتروسایکلین دادم

 9. سلام روز خوش من یه بچه کبوتر پیدا کردم الان حدود دو هفته هست ازش مراقبت میکنم اصلا اما خودش غذا نمیخوره و من هنوز با سرنگ بهش غذا میدم (اب و نون با ویتامین با دوز خیلی کم) اما نه غذا میخوره نه اب و چند روزه که انگار حرکتش مشکل داره و بالرها و پاش خوب حرکت نمیکه لطفا راهنمایی کنید چه جوریرباید بهش یاد بدم غذا بخوره

  1. جایی بدنش ضربه نخورده .پاهاش علائمی ندارن؟؟؟ احتمالا با این چیزایی که گفتی ی صربه درست و حسابی خورره

 10. سلام..و بسیار سپاسگزار از توضیحات همه جانبه و کاملتون🙏🏻 من یک هفته‌اس که صاحب یه جوجه کبوتر چاهی یتیم شدم و متأسفانه تا امروز فکر میکردم یک هفته‌شه و الآن متوجه شدم بر اساس شکل ظاهرش،دست کم ۱۴-۱۵ روزه‌شه. بنابراین یک هفته از تغذیه طبیعی خودش عقبه و این من رو نگران کرده، چون بسیاااار نسبت بهش احساس مسؤولیت میکنم. در طی یک هفته‌ای که این مهمون کوچولو رو داشتم مخلوط بلغور گندم و ماش و ذرت و برنج رو نیمه آرد کردم و بصورت خمیر آغشته به خرده‌های ریز دانه با آب بهش دادم. حالا چاره ای برای جبران کمبود تغذیه‌اش هست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین تا این امانت طبیعت رو سالم و کامل به زندگی مستقل‌اش بسپارم.

  1. سلام کاربر عزیز
   در روز دو بار به جوجه‌ دان بدهید؛ صبح و غروب. این کار باعث می‌شود که جوجه‌ تمام مدت سیر باشد و مراحل رشدش به‌خوبی ادامه پیدا کند.

   1. سلام ، من یه جوجه کبوتر چاهی پیدا کردم که الان یکی دو هفته هستش که مهمون ماست فقط می خواستم بدونم کی پرواز خواهد کرد هنوز نمی تونه پرواز کنه آیا من باید بهش آموزش بدم ؟ کلا جوجه کبوتر ها کی می تونند پرواز کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.