چرا کاسکو جیغ می‌زند؟

جیغ زدن کاسکو

جیغ زدن کاسکو یکی از مشکلاتی است که صاحبان این پرنده با آن روبرو هستند. تمام طوطی‌ها حیواناتی بسیار پرسروصدا هستند. بااین‌حال بسیاری از مردم تلاش می‌کنند تا پرندگان خود را مجبور به سکوت کنند. ما در این مقاله می‌خواهیم علت اصلی جیغ زدن کاسکو را به شما بگوییم و هم‌چنین به شما یاد بدهیم چگونه با آن‌ها برخورد کنید که این کار رفع شود. اگر می‌خواهید جواب این سؤال‌ها را بگیرید به‌هیچ‌وجه خواندن این مقاله را از دست ندهید.

علت جیغ زدن کاسکو در طبیعت

در طبیعت، پرندگان به‌صورت گله‌ای زندگی می‌کنند. گله مکانی بسیار امن برای حضور پرنده است؛ که حکم یک سپر محافظ در برابر شکارچیان است. مکانی برای معاشرت، کمک به یافتن غذا و مکانی امن برای لانه‌سازی است.

زمانی که طوطی‌ها در طبیعت از هم جدا می‌شوند سعی می‌کنند با این صداها گله خود را پیدا کنند یعنی با دیگر پرندگان گله تماس می‌گیرند. در این شرایط گله نیز به پرنده گمشده کمک می‌کنند تا راه خود را به خانه پیدا کند.

علت جیغ زدن کاسکو در خانه

اگر در خانه خود طوطی یا هر پرنده دیگری داشته باشیم باید با سطح مشخصی از صدا کنار بیایم. چون طوطی‌ها ربات نیستد و باید زندگی طبیعی خو را طی کنند.

بااین‌حال کارهایی وجود دارد که می‌توانیم برای کنترل سروصدا انجام دهیم. تمامی پرندگان از صدا به‌عنوان وسیله ارتباطی استفاده می‌کنند.

وقتی‌که ما در خانه‌هایمان از پرنده کاسکو نگه‌داری می‌کنیم و آن را به‌عنوان حیوان خانگی می‌پذیریم؛ برای پرنده حکم گله را داریم و پرنده شما را، گله خود تلقی می‌کند.

علت جیغ زدن کاسکو
علت جیغ زدن کاسکو

در این شرایط پرنده تلاش می‌کند همان‌طور که با گله وحشی خود ارتباط برقرار می‌کنند با ما ارتباط برقرار کنند. مشکل این است که ما نمی‌توانیم به زبان طوطی خود صحبت کنیم و صداهای طوطی را جیغ تلقی می‌کنیم.

همین صداها که ما آن‌ها را جیغ میدانیم برای پرنده حکم تماس تلفنی را دارند.

راه کار

در این شرایط طوطی برای پیدا کردن ما جیغ می‌زند و اگر ما به آن‌ها پاسخ ندهیم جیغ‌هایش بلندتر می‌شود. هرچقدر که شما دیرتر به پرنده جواب بدهید صدای فریادهای او برای پیدا کردن شما بیشتر می‌شود.

در این شرایط شما باید به‌پیش پرنده بروید تا بفهمد که گله خود را گم نکرده است و احساس امنیت داشته باشد. شما می‌توانید به‌منظور کاهش اضطراب پرنده هنگام ترک خانه با او حرف بزنید و بگویید من برمی‌گردم.

شاید این کار در دفعات اول کارساز نباشد اما چند بار که شما این کار را انجام بدهید پرنده می‌فهمد زمانی که شما می‌خواهید از خانه بیرون بروید این جمله را میگویید و برمی‌گردید.

هنگامی‌که پرنده شما برای اولین بار شروع به جیغ زدن می‌کند، به‌سادگی از این صداها استفاده کنید.

نکته

شما می‌توانید زمانی که می‌خواهید به جاهای مختلف خانه بروید با حرف زدن با صدای بلند و آواز خواندن به کاسکو خود بفهمانید که خانه را ترک نکرده‌اید.

شما می‌توانید پرنده را همراه خود به اتاق‌های خانه ببرید. شاید شما بتوانید با این کار جیغ زدن کاسکو خود را متوقف کنید.

اگر می‌خواهید پرنده را همراه خود به اطراف خانه ببرید مطمئن شوید که اجاق‌گاز روشن نباشد چون می‌تواند برای پرنده خطرناک باشد.

تلاش کنید هر وسیله‌ای که می‌تواند به طوطی آسیب برساند را از او دور کنید.

عوامل دیگر جیغ زدن کاسکو

کاسکوها و سایر طوطی‌ها علاوه بر تنهایی می‌توانند به خاطر عوامل دیگری سروصدای زیادی را به وجود آورند.

این عوامل شامل تنهایی، بی‌حوصلگی، بیماری، آسیب‌دیدگی، عدم ورزش و یا فقط به‌عنوان ابراز شادی هستند.

تمام این موارد دلایل جیغ زدن طوطی‌ها هستند؛ که در ادامه آن‌ها را کامل برسی خواهیم کرد.

بی حوصلگی پرنده
بی حوصلگی کاسکو

تنهایی

اگر پرندگان طولانی‌مدت تنها بمانند می‌توانند شروع به جیغ زدن کنند؛ زیرا هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارند.

به همین دلیل معمولاً انسانی در اتاق باشد باعث می‌شود که طوطی کم‌تر صدا بدهد؛ چون توجه پرنده را به خود جلب می‌کند.

اگر پرندگان هرروز برای مدتی تنها بمانند برای این‌که کمتر صدا بدهند نیاز به یک محیط سرگرم‌کننده دارند. برای این‌که بفهمید چگونه باید کاسکو را سرگرم کنید بخش بعدی را از دست ندهید.

برای رفع تنهایی کاسکو می‌توانید یک کاسکوی دیگر نیز بیاورید تا این پرنده تنها نباشد.

بی‌حوصلگی

اگر می‌خواهید پرنده خود را در قفس سرگرم کند باید قفس را پر از وسایلی بکنید که پرنده آن‌ها را دوست دارد و با آن‌ها سرگرم می‌شود.

این کار باعث این می‌شود که پرنده سرگرم بازی بشود و دیگر هنگامی‌که شما در خانه هستید کم‌تر جیغ بزند. با این کار حوصله پرنده سر نمی‌رود و کار دیگری به‌جای جیغ زدن برای انجام دارد.

این راه‌حل برای کم‌تر کردن جیغ‌های کاسکو در زمانی تنهایی نیز مؤثر خواهید بود. به‌این‌ترتیب پرنده هنگامی‌که شما در خانه حضور ندارید کم‌تر احساس تنهایی می‌کند و درنتیجه کم‌تر جیغ میزند.

کمبود ورزش

کم ورزش کردن کاسکو می‌تواند باعث عصبی شدن پرنده شود و عصبی شدن پرنده هم باعث جیغ زدن این پرنده می‌شود.

عصبی شدن کاسکو در بیشتر مواقع به دلیل داشتن انرژی زیاد تخلیه نشده است. شما برای تخلیه این انرژی می‌توانید چند کار را انجام دهید.

علت جیغ زدن کاسکو
علت جیغ زدن کاسکو

تمام پرندگان باید روزانه زمان مشخصی را برای فعالیت بدنی در برنامه خود داشته باشند؛ پس شما هم باید زمانی را برای پرواز کردن و هر فعالیت بدنی دیگر به کاسکو اختصاص دهید.

در رابطه با این مدت‌زمان شما می‌توانید بادام پزشک مشورت کنید چون پرواز زیاد می‌تواند یک جوجه راکمی اذیت کند.

شما با اجازه دادن به پرنده خود برای ورزش به پرنده، در تخلیه انرژی کمک کرده‌اید. اگر پرنده دیگری که از نزدیک او قرارداد می‌توانید از این زمان برای تعامل با او استفاده کنید.

پرندگان برای شاد ماندن به تعامل اجتماعی احتیاج دارند. فعالیت‌های فیزیکی می‌توانند در کم کردن جیغ زدن‌های کاسکو مؤثر باشند.

بیماری

پرندگانی كه بيمار هستند ممكن است صداي بيشتري داشته باشند و ممکن است صدایشان کمتر باشد. پس معیار دقیق برای تشخیص جیغی که به علت بیماری است با سایر صداها وجود ندارد.

در این شرایط شما باید کمی بیشتر دقت کنید. باید تغذیه، خواب و صداهای پرنده را زیر نظر داشته باشید.

برای مثال اگر پرنده شما به‌طورکلی پرنده‌ای آرام است و مدتی است که جیغ‌هایش بیشتر شده یا در تغذیه و خواب پرنده تغییراتی دیده می‌شود شما باید با دام‌پزشک مشورت کنید.

یک پرنده آسیب‌دیده یا بیمار معمولاً از درد فریاد می‌کشد. هر فریاد ناگهانی باید بررسی شود. اگر علت جیغ زدن کاسکو شما از بیماری‌های کاسکو باشد باید سریع برای درمان پرنده خود اقدام کنید.

ترس

کاسکوها یا هر طوطی دیگری ممکن است به دلیل اینکه ترسیده است جیغ بکشد.

پرنده شما ممکن است از چیزهای مختلفی مثل: افراد غریبه، حیوانات وحشی دیگر، رفتار نامناسب و خشن و … ترسیده باشد.

در برخی مواقع این احتمال وجود دارد که کاسکو از افراد غریبه ترسیده باشد و به این دلیل به فرد غریبه حمله کند. در این شرایط فرد موردعلاقه طوطی نباید واکنش نشان دهد.

ترسیدن پرنده
ترسیدن کاسکو

شما برای اینکه طوطی از فرد غریبه نترسد می‌توانید خوراکی و یا اسباب‌بازی مورد علاقه طوطی را به غریبه بدهید؛ که آن را به طوطی بدهد. در این وضعیت طوطی از او نمی‌ترسد.

تمام پرندگان حیوانات طعمه‌ای هستند و می‌توانند به خاطر دیگر حیوانات بترسند. طوطی‌ها ممکن است از حیوانات داخل خانه و یا حیوانات وحشی خارج از خانه بترسد.

برای اینکه پرنده از حیوانات خارج از خانه نترسد؛ می‌توانید قفس او را از کنار پنجره و یا هرجایی که پرنده بتواند از دیگر حیوانات بترسد دور کنید.

شما باید سعی کنید از حیواناتی که پرنده از آن‌ها می‌ترسد در خانه نگهداری نکنید. ترس هم یکی از اصلی‌ترین دلایل جیغ زدن کاسکو ها است.

خوشحالی

همه پرندگان در یک نقطه از روز آواز می‌خوانند. اکثر طوطی‌ها معمولاً در صبح و اواخر بعدازظهر صدا می‌دهند، مانند کاری که در طبیعت انجام می‌دهند.

همه پرندگان باید این آزادی را داشته باشند که آواز بخوانند. در برخی مواقع این آوازها شبیه جیغ هستند و به گوش ما انسان‌ها جیغ به نظر می‌آیند.

این آوازها که در این ساعت‌ها توسط پرنده خوانده می‌شوند نشانه خوب بودن حال او است. شاید پرنده شما جیغ نمی‌زند و فقط در حال خوشحالی است.

صداهای اطراف

همچنین ممکن است پرندگان به سطح صدای کلی که در خانه شما وجود دارد واکنش نشان دهند.

صدای افراد داخل خانه، سگ‌ها، تلویزیون‌ها، جاروبرقی‌ و … همه می‌توانند باعث ایجاد سروصدای زیاد طوطی‌ها شوند.

علت جیغ زدن کاسکو
شنیدن صداهای اطراف

پایین آوردن سطح صدای کلی در خانه باعث آرامش پرندگان شود. شاید علت جیغ زدن کاسکو شما صداهای داخل خانه است.

روش‌های اشتباه!

اغلب رفع سریع برای کنترل جیغ زدن کاسکو جواب نمی‌دهد. پرندگان به‌طور طبیعی در تاریکی ساکت می‌شوند.

بنابراین بسیاری از مردم فکر می‌کنند که پوشاندن قفس یا قرار دادن پرنده در اتاق تاریک، کمد یا گاراژ باعث سکوت پرنده می‌شود.

این روش مطمئناً جواب خواهد داد، اما ممکن است در این شرایط پرنده فکر کند شب شده است و باید بخوابد و می‌خوابد.

این کار چرخه خواب پرنده را به هم می‌زند و باعث می‌شود پرنده صبح‌ها زودتر بیدار شود و سروصدا کند.

به نظر شما قفل نگه‌داشتن و زندانی کردن پرنده خود انسانی است؟

به پرنده آسیب نرسانید!

برخورد به قفس، انداختن وسایل به قفس یا ضربه زدن به پرنده شما بسیار غیراخلاقی است و می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی جسمی و روحی پرنده شود.

در این شرایط پرنده اعتمادش را به شما از دست می‌دهد. پس در هر شرایطی به‌هیچ‌عنوان سر پرنده خود داد نزنید و به او ضربه نزنید.

چه خواسته و چه ناخواسته نباید به کاسکو خود آسیب برسانید؛ این کار به‌سلامت و ثبات ذهنی طوطی آسیب جدی می‌رساند.

واکنش نشان ندهید!

بسیاری از افراد ناخواسته جیغ زدن پرنده را با جیغ جواب می‌دهند. این کار اصلاً درست نیست و یک کار کاملاً اشتباه است.

تمام پرنده‌ها عاشق دریافت پاسخ هستند. وقتی‌که شما جیغ او را با جیغ جواب می‌دهید پرنده به کار خود ادامه می‌دهید.

با این کار فقط سروصدا بیشتر می‌شود و اوضاع بدتر می‌شود. در این مواقع طوطی شما فکر می‌کند در یک مسابقه جیغ شرکت کرده و برای برنده شدن در این مسابقه بلندتر جیغ میزند.

علت جیغ زدن کاسکو
واکنش نشان ندادن به کاسکو

پرسش و پاسخ

چرا کاسکوها صبح و عصر فریاد می‌کشند؟

پاسخ: طوطی‌ها حیوانات اجتماعی هستند که نیازهای خود را از طریق صوت بیان می‌کنند. سر و صدا بخشی طبیعی از رفتار پرندگان است. در طی صبح و عصر باید انتظار مقداری صدا، جیغ و صداهای دیگر را داشته باشید؛ اما باید بدانید که فریاد بی‌رویه یک مشکل رفتاری است.

جیغ غیرطبیعی چیست؟

پاسخ: جیغ غیرطبیعی وقتی است که صدا ادامه می‌یابد؛ یعنی کم و زیاد و متدوال شد. چه مدت زمانی بیش از حد طولانی است؟
هر کس سطح تحمل متفاوتی دارد. کاسکوها می‌توانند بیست دقیقه فریاد بزنند یا ساعت‌ها فریاد بزنند و ساکت شوند؛ در اینجاست که، سر و صدا برای گوش ما غیر قابل تحمل می‌شود. 

کلام آخر

صدا دادن و جیغ زدن برای کاسکوها امری طبیعی است و باید انتظار این امر را داشت. اگر شما، اعضای خانواده یا همسایگان قادر به تحمل سروصدا نیستید، اصلاً فکر اینکه از یک طوطی نگه‌داری کنید را نکنید.

اگر با پرنده‌ای سروکار دارید که بی‌وقفه جیغ می‌کشد و هیچ‌کدام از راه‌حل‌هایی در این مقاله به شما گفتیم راه‌ساز نبود به دام‌پزشک مراجعه کنید.

شاید منبع مشکل شدیدتر از چیزی است که ما فکر می‌کنیم. بسیار مهم است که به امور پرنده خود نظارت کنید و به چیزهایی که به او مربوط است دقت کنید تا بتوانید سال‌های زیادی در کنار پرنده زندگی کنید.

امیدواریم که مقاله جیغ زدن کاسکو برای شما مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط با پرندگان را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خرید و فروش وسایل شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. به ما سر بزنید.


منابع:
petfinder.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.