چرا طوطی می‌لرزد؟

شما بايد چگونگی برقراری ارتباط با طوطی خود را ياد بگيريد. حیوان خانگی شما از نشانه‌های صوتی و تصویری استفاده می‌کند تا به شما اطلاع دهد که خوشحال، غمگین، عصبانی یا ناراحت است. از بین همه این‌ها، مهم است که بدانیم چه زمانی پرنده احساس بيماری می‌کند و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. دانستن دلايل لرزش طوطی اهميت ویژه‌ای دارد.

اگر مشاهده کردید که طوطی شما در حال لرزیدن است، ممکن است احساس سرما يا ترس کند. ممکن است هیجان‌زده باشد.

لرز ممکن است ناشی از اضطرابی باشد که از محیط اطراف، صاحب و یا یک اسباب‌بازی جدید منتقل‌شده باشد. همچنین لرزيدن می‌تواند وسیله‌ای برای از بین بردن تنش پس از ارتباط با یک فرد باشد.

به‌طورجدی تر، لرزش طوطی شما می‌تواند يک نشانه از بیماری باشد. ادامه مطلب را بخوانید تا 14 علت اصلی که دلایل لرزش طوطی، اطلاع پيدا کنيد.


دلایل لرزش طوطی

طوطی شما به هر دلیلی ممکن است بلرزد و شما به‌عنوان مراقب این طوطی، باید به هرگونه نشانه‌های دیداری و صوتی توجه داشته باشید.

همين نشانه‌ها هستند که در مورد سلامتی و رضايت طوطی به شما هشدار می‌دهند. طوطی‌های بزرگ‌تر، مانند ماکائو و کاکادوها به‌وضوح بیشتر از کوچک‌ترها مانند مرغ عشق می‌لرزند.

در بعضی از طوطی‌ها به‌وضوح می‌توانید تشخیص دهید که کل بدن لرزان است یا فقط سینه‌ها می‌لرزند. در برخی دیگر، لرزش بسیار ناچیز خواهد بود، بنابراین باید با دقت نگاه کنید تا بفهمید آیا واقعاً لرزشی وجود دارد یا خير.

بسیاری از اوقات، پرندگان ممکن است به دلایلی بی‌خطر بلرزند، اما زمان‌هایی وجود دارد که پرنده شما دچار احساسات شدید یا مشکلات سلامتی شده است که هر دو به مداخله انسان نیاز دارند.

احساسات و زبان بدن طوطی خود را ياد بگيريد تا بدانید چه زمانی باید وارد عمل شوید و اقدام کنید. برخی از دلایل لرزش طوطی در ادامه مقاله ذکرشده است.

احساس سرما

بیشتر نژادهای طوطی از مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند. آن‌ها از دمای محیط بین 65-80 درجه فارنهایت لذت می‌برند.

دلایل لرزش طوطی
لرزش طوطی

بیشتر آن‌ها می‌توانند طیف وسیع‌تری را برای مدت‌زمان کوتاهی تحمل کنند. با این اوصاف، باید درجه حرارت یکنواخت حفظ شود.

اگر اتاق خود را از این درجه خنک‌تر نگه‌دارید، ممکن است پرنده شما بلرزد زیرا هوا سرد است. با بالا بردن دما باید لرزيدن طوطی متوقف شود.

لرزيدن طوطی بعد از حمام کردن

همچنين یک طوطی ممکن است بلافاصله بعد از حمام بلرزد، چون سردش شده. عضلات سينه پرنده در اين حالت به‌طور غیرارادی برای تولید گرما منقبض می‌شوند.

هنگامی‌که یک طوطی بعد از حمام، خشک و گرم شد، دیگر لرز نخواهد داشت. اگر متوجه شدید که درجه حرارت خیلی پایین است، باید یک بخاری يا گرم‌کن روشن کنید.

بعدازاینکه طوطی حمام کرد و يا خودش را خيس کرد و شروع به لرزيدن کرد، می‌توانید کارهای زير را انجام دهيد.

 • دمای خانه را بالا ببرید.
 • قفس را در یک منطقه گرم‌تر از خانه، یا در کنار یک پنجره بسته با نور خورشید قرار دهید.

اگر در ناحیه سينه متوجه گرفتگی یا تکان خوردن شدید، دما را بررسی کنید. پرنده شما ممکن است با تنظیم دما دچار مشکل شده باشد. این رفتار همچنین ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • پرهای پف‌کرده
 • رفتار خوابیدن، مانند قرار دادن سر در بال آن
 • پرنده ساکت و غیرفعال

احساس گرما در طوطی

می‌توانیم بگوييم که يکی ديگر از دلايل لرزش طوطی احساس گرمای زياد است. اگر طوطی شما احساس گرما کند نيز خودش را خواهد لرزاند!

پرنده با بلند كردن پرها و تكان دادن آن‌ها سعی می‌کند تا خنك شود و هوا را در اطراف بدن خود حركت دهد. این حرکت سریع پرها می‌تواند به نظر برسد که طوطی در حال لرزيدن است. بايد دما را در شرايط مناسب نگه‌دارید.

پرنده شما ممکن است عصبی شده باشد

چیزی که ممکن است کوچک و غیر مهم بدانیم می‌تواند باعث عصبی شدن یک طوطی و باعث لرزیدن آن شود. طوطی وقتی صاحب آن لاک ناخن قرمز داشته باشد، عصبی می‌شود.

عصبی شدن
عصبی شدن طوطی

پرنده شروع به لرزیدن می‌کند و نمی‌خواهد صاحب آن به او نزدیک شود تا زمانی که لاک قرمز را پاک کند.

ترس طوطی

پاسخ متداول به ترس، لرزش است، بنابراين از ديگر دلايل لرزش طوطی احساس ترس است. این برای انسان، طوطی و سایر حیوانات صدق می‌کند.

پاسخ بر اساس چگونگی ورود آدرنالین زياد به بدن موجود زنده ایجاد می‌شود. در صورت لرزیدن یا استرس شدید، بدن برای جنگ یا فرار آماده می‌شود.

در اين حالت انرژی زیادی تولید می‌شود که باید درجایی بروز کند. هنگامی‌که طوطی می‌ترسد، ممکن است بدن خود را بلرزاند؛ زیرا بدنش سعی در مهار این انرژی دارد.

لرز نشانه‌ این است که پرنده شما پس از افزایش آدرنالین در حال تلاش برای بهبود و بازگشت به آرامش است. همچنین ممکن است بداند که توسط تهدید دیده می‌شود، اما نمی‌تواند فرار کند.

علائم اوليه ترسيدن طوطی

این نوع لرزش با نشانه‌هايی شروع می‌شود و سپس ممکن است به نوع دیگری تکامل یابد. در ابتدا، ممکن است به نظر برسد پرنده کمی لرزیده است. این نوع لرزش ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • پرهای پف‌کرده
 • سکوت
 • لرزیدن در قسمت اصلی بدن یا بال‌های طوطی
 • با حالات عصبی از شما و یا هر موجود دیگری در اتاق دور می‌شود

این علائم نشان می‌دهد که پرنده شما می‌ترسد. طوطی‌ها با زبان بدن صحبت می‌کنند. صاحبان بايد اين موضوع را بدانند و به حرکات و رفتار طوطی بسيار دقت کنند.

اقدامات طوطی ممکن است با نزدیک شدن شما یا تهدید قابل‌درک توسط پرنده تغییر کند. تهدیدات احتمالی ممکن است شامل گربه یا سگ یا حتی يک طوطی مهمان باشد که پرنده چيزی از آن‌ها نمی‌داند. برای مشاهده سایر علائم ترس، طوطی را با دقت کنترل کنید.

علائم بعدی ترسيدن پرنده از دلايل لرزش طوطي

اگر پرنده همچنان احساس خطر کند، ممکن است لرزش شدید شود. پرنده همچنین اقدامات دفاعی مانند:

 • پشت خود را قوز می‌کند.
 • گاز گرفتن هر چیزی که نزدیک شود.
 • جیغ می‌زند.
جیغ زدن پرنده
جیغ زدن عروس هلندی

در طبیعت، طوطی‌ای که می‌خواهد از تهدیدی فرار کند، پرواز می‌کند. طوطی اسیر این گزینه را نخواهد داشت.

ترس خود را با تکان دادن، گاز گرفتن، صدا دادن و رفتارهای اجتنابی ابراز خواهد کرد. اگر طوطی شما از شما می‌ترسد، باید نحوه تعامل با آن را اصلاح کنید.

همچنین ممکن است لازم باشد محل زندگی خود را تغییر دهید، زیرا سایر حیوانات می‌توانند آن را بترسانند.

با از بین بردن تهدید، لرزش از بین خواهد رفت. سوختن آدرنالین ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد. خبر خوب این است که طوطی شما با تکان دادن نمی‌تواند به خود آسیب برساند. فقط یک محیط آرام برای آن فراهم کنید و منتظر بمانيد.

طوطی‌ها می‌توانند از خیلی چیزها بترسند. مواردی که حتی به آن‌ها توجه نکرده‌اید زیرا برای شما کاملاً طبیعی بوده است.

استرس

از ديگر دلايل لرزش طوطی داشتن استرس است. بنابراين هوشیارانه نسبت به تغییرات اطراف پرنده خود و نحوه واکنش طوطی نسبت به آن‌ها دقيق باشید.

آیا طوطی شما در خانواده تازه‌وارد است؟ آیا چیزی مربوط به طوطی یا اطراف آن تغییر کرده است؟ آیا فقط برخی از ضربه‌ها مانند تصادف یا آسیب‌دیدگی را تجربه کرده است؟

همه پرندگان به محیط خود بسیار حساس هستند و کوچک‌ترین تغییری باعث آزار آن‌ها می‌شود.

این تغيير می‌تواند انتقال به خانه‌ای جدید باشد، دیدن افراد یا حیوانات خانگی جدید در اطراف و یا حتی معرفی یک عضو جدید در محل زندگی آن، يک تغيير محسوب می‌شود.

یک تغییر کوچک، مانند افزودن آینه به قفس، می‌تواند طوطی شمارا نیز تحت‌فشار قرار دهد!

استرس کوتاه‌مدت

یک طوطی که از یک دوره استرس‌زا بهبود می‌یابد، ممکن است در بازگشت به حالت عادی خود دچار لرزش شود. برای مثال:

 • ممکن است شما پرنده را به قفس جدیدی منتقل کرده باشید.
 • ممکن است شما یک طوطی جدید را به محیط آن معرفی کرده باشید.
 • ممکن است پرنده به‌طورکلی صاحبان خود را تغییر داده باشد.
دلایل لرزش طوطی
بردن پرنده به قفس

این شرایط همه باعث بر هم خوردن آرامش طوطی می‌شوند و بنابراین استرس ایجاد می‌کنند. پرنده ممکن است برای مدتی تکان بخورد تا جایی که بفهمد منطقه امن است.

استرس طولانی‌مدت

در مقابل، ممکن است دلايل استرسی که از دلايل لرزش طوطی است، وجود داشته باشد که یافتن آن‌ها دشوارتر است و نتایج ماندگارتری را به‌جا می‌گذارد.

به‌عنوان‌مثال، پرنده ممکن است به‌طور منظم با صدای ساخت‌وساز در همسایگی شما وحشت‌زده شود.

این باعث می‌شود نسبت به‌کل محیط خود بی‌اعتماد باشد و بنابراین به‌طور مداوم تحت‌فشار قرار می‌گیرد. این می‌تواند منجر به لرزش، ريختن پرها یا حتی امتناع از خوردن غذا شود. سایر موارد استرس‌زا عبارت‌اند از:

 • قفسی که شب به‌اندازه کافی تاریک نشده باشد. بدون خواب خوب و احساس امنیت، پرنده دچار استرس می‌شود.
 • طوطی برای مدت طولانی تنها مانده است. اگر پرنده نگران باشد که رهاشده است، ممکن است به‌طور مداوم تکان بخورد.
 • استرس به‌جامانده از تجربیات قبلی: خواه آخرین مالک آن با آن بدرفتاری کرده باشد و یا اینکه در فروشگاه حیوانات خانگی ضعیف زندگی کرده باشد، طبیعتاً پرنده شما استرس بیشتری دارد.
 • دسترسی محدود به غذا. پرنده ممکن است در برابر غذای خود بسیار حساس باشد و در صورت پر نبودن کاسه دچار استرس شود. این امر به‌ویژه در مورد طوطی‌هایی که درگذشته تجربه زندگی بدی داشته‌اند، بیشتر صدق می‌کند.

اقدامات لازم برای کاهش استرس

این نوع استرس سرانجام طوطی را بیمار می‌کند. به همین دليل، شناسایی نقاط استرس و تلاش برای کاهش آن‌ها هوشمندانه است. این کار شامل موارد زیر می‌تواند باشد:

 • دسترسی بیشتر طوطی به غذا
 • قرار دادن آن در یک منطقه ساکت و آرام از خانه
 • اطمینان از تنها نبودن طوطی برای مدت‌زمان طولانی
 • آموزش و تعامل بیشتر با طوطی برای کمک به فراموش کردن تجربیات بد درگذشته آن

طوطی در حال پاک‌سازی است

يکی ديگر از دلايل لرزش طوطی تميز کردن و پاک‌سازی است. طوطی‌ها چند بار در روز خود و یکدیگر را مرتب می‌کنند.

این کار گردوغبار و کثیفی‌ها را از بین می‌برد. در طبیعت، این به پرندگان اجازه می‌دهد تا سلامت پرهای خود را حفظ کنند که برای بقا بسیار مهم است.

طوطی‌های اسیر نيز همچنان این کار را انجام می‌دهند. در حقیقت، اگر پرنده شما به‌طورکلی جلوی اين کار را بگیرد، این نشانه آن است كه مشكلی پیش‌آمده است. طوطی‌های جوان ممکن است این عمل را با تکان دادن يا لرزيدن کامل کنند.

طوطی‌های قدیمی ممکن است این کار را به‌آرامی انجام دهند. طوطی‌های جوان‌تر اين کار را با لرزش بيشتر و در مدت‌زمان طولانی‌تر انجام می‌دهند. اگر دقت نکنيد، ممکن است فکر کنید این نوع لرزش نشان‌دهنده چیز بدی است.

دلایل لرزش طوطی
تمیز کردن خود

رفتارهای ديگر طوطی به هنگام پاک‌سازی

طوطی هنگام تميز کردن، فقط پرهای خود را می‌لرزاند. این کار باعث شل شدن خاک و گردوغبار می‌شود. همچنین به پرنده کمک می‌کند تا پرها را بازکرده و سپس آن‌ها را در یک‌لایه منظم‌تر قرار دهد. پرنده ممکن است:

 • سرش را تکان دهد.
 • بدن خود را به سمت دیگر حرکت دهد.
 • به‌آرامی بال‌های خود را به هم بزند.

ممکن است ابرهای کوچکی از گردوغبار را ببینید که طبیعی است. با چند شاخص اصلی می‌توانید پاک‌سازی را از انواع دیگر لرزش و ديگر دلايل لرزش طوطی تشخیص دهید:

 • پرنده هیچ نشانه‌ای از استرس نخواهد داشت. این‌ها شامل گاز گرفتن، دور شدن از مردم یا نگه‌داشتن حالت پف‌کرده است.
 • پرنده پرهای خود را بلند می‌کند و سپس آن‌ها را به‌طور منظم پایین می‌آورد. موقعیتی نخواهد داشت که بزرگ‌تر به نظر برسد.
 • پرنده چندین بار با منقار پرهای خود را حلقه می‌کند. این به تمیز شدن پرها کمک می‌کند.
 • اين کار طی چند ثانیه یا چند دقیقه به پایان می‌رسد. اگر پرنده بیمار یا عصبانی باشد، این رفتار را ادامه می‌دهد یا آن را تشدید می‌کند.

طوطی شما ممکن است بیمار باشد


از جدی‌ترین دلایل لرزش طوطي، بیماری است. یک طوطی نمی‌تواند در رابطه با سلامتی و يا بيماری خود با صاحب خود صحبت کند، بنابراين با نشانه‌هايی به صاحب خود نشان می‌دهد که بيمار است و يا مشکلی اساسی دارد. او برای انتخاب نشانه‌های بیماری به انسان اعتماد می‌کند.
به یاد داشته باشید، بهتر است که جوانب احتياط و پيشگيرانه را در نظر بگيريد تا اينکه بعداً افسوس بخوريد. هر زمان که فکر کردید طوطی شما رفتاری طبیعی ندارد، پرنده خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببريد.

ساير علائم بيماری


طوطی‌ها در حالت ناخوشایند می‌لرزند، مانند افرادی که تب می‌کنند. وقتی سایر علائم بیماری خود را نشان می‌دهند، لرزش از بیماری قابل‌تشخیص است. این علائم عبارت‌اند از:

 • افتادن بال‌ها
 • پرهای شکسته
 • بی‌پاسخ به محرک
 • بی‌حالی
 • بی‌اشتهایی
 • تغییر در مدفوع و ادرار
 • از اطراف عصب یا چشم آن ترشح می‌کند.
 • آرام بودن طوطی ای که فعال و پرانرژی بوده است


طوطی‌ها بدون درمان، سریع می‌توانند تسلیم بیماری شوند. بهترین اقدام این است که:

 • در صورت مشکوک بودن، طوطی خود به نزد دامپزشک ببريد.
 • از دست زدن غیرضروری خودداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پرنده به آب و غذا دسترسی دارد.
دلایل لرزش طوطی
بردن طوطی نزد دامپزشک

طوطی آسیب‌دیده است

پاسخ مکرر به درد، به‌ویژه درد مداوم، لرز است. بنابراين از ديگر دلايل لرزش طوطی آسيب ديدن آن است. این به دلیل استرسی است که درد بر بدن و ذهن وارد می‌کند. طوطی‌ای که می‌لرزد ممکن است درد حاد ناشی از آسیب‌دیدگی داشته باشد.
آیا طوطی شما اخیراً تصادف کرده است؟ آیا توسط حیوان دیگری گزیده شده است؟ در صورت عدم یافتن زخم قابل‌مشاهده، به دنبال سایر علائم درد در طوطی باشید، مانند:

 • چشمان کسل بی‌حال
 • • پرهای پف‌کرده به‌طور دائم
 • • تنفس قابل‌شنیدن یا طولاني
 • • افتادن در یک یا هر دو بال
 • • ناتوانی در جمع‌کردن یك یا هر دو بال در کنار بدن
 • • بی‌حالی

همچنین ممکن است طوطی از لمس کردن توسط شما خجالت کشيده باشد و شمارا از خود دور کند. اگر طوطی شما آسیب‌دیده است (گمان می‌کنید که آسیب‌دیده است)، آن را نزد دامپزشک متخصص پرندگان ببرید.

طوطی شما می‌تواند احساساتی شده باشد


لرزش در طوطی‌ها می‌تواند بیانگر احساسات شدید باشد. به‌عنوان‌مثال خوشحالی با دیدن صاحب اصلی آن‌ها و يا هیجان برای غذای موردعلاقه می‌تواند باعث لرزیدن آن‌ها شود.
طوطی خاکستری آفریقايی يا کاسکو بیش از سایر پرندگان در معرض لرزش از شدت هیجان هستند. از ديگر دلايل لرزش طوطی خوشحالی زياد است.

طوطی شما می‌تواند تازه بیدار شده باشد


یک پرنده مرتباً پرهای خود را مرتب می‌کند. حمام کردن، بازی کردن و سایر فعالیت‌های روزمره، حالت طبیعی پرهای پرنده را به هم می‌زند. آن‌ها با بلند کردن و لرزاندن پرهای خود را مرتب و منظم می‌کنند؛ بنابراین آن‌ها با لرزاندن خود، پرها را در موقعیت مناسب خود قرار می‌دهند.


11- طوطی شما می‌تواند بعد از یک بحث بلرزد تا به آرامش برسد

اختلاف‌نظر با یک طوطی ديگر به‌عنوان همراه يا جفت می‌تواند از دلايل لرزش طوطی باشد. پس از اختلاف‌نظر صوتی یا تعقیب فیزیکی با دوست پرنده خود، ممکن است شاهد لرزيدن پرنده باشيد، او این کار را می‌کند تا تنش را آزاد کند.

طوطی شما در حال تظاهر کردن است

پرندگان عاشق باد کردن پرهای خود هستند. برای این کار بسياری از طوطی‌ها ابتدا با لرزش پرهای خود را پف می‌کنند. بعد آن‌ها را با منقار خود صاف‌کرده و با يک ماده ضد آب که توليد می‌کنند، می‌پوشانند.
این‌یک قسمت عادی از کارهای معمول و روزانه آن‌ها است و به رها شدن از گردوغبار و پرهای شل کمک می‌کند.

طوطی شما پیر شده یا سوءتغذیه دارد

به نظر می‌رسد پرندگان مسن و آن‌هایی که رژیم غذایی متعادلی ندارند به دلیل ضعف دچار لرز می‌شوند. ازآنجاکه امید به زندگی پرندگان در اسارت طولانی است، به‌ندرت می‌توان پرنده مسنی را یافت. بااین‌حال پيری از ديگر دلايل لرزش طوطی است.
معمولاً پرندگانی که فقط با یک نوع رژیم غذایی (گلوله، دانه، میوه و سبزیجات و غیره) تغذیه می‌کنند، تمام مواد مغذی موردنیاز را دریافت نمی‌کنند و این می‌تواند منجر به ضعف شود که با لرزيدن به‌صورت دوره‌ای نشان داده می‌شود.

لرزيدن یک موضوع مربوط به نژاد طوطی است

درحالی‌که همه پرندگان به دلایل مشابهی می‌لرزند، برخی از طوطی‌ها به دلایل خاص نژاد خود دچار لرز می‌شوند. پس يکی ديگر از دلايل لرزش طوطی می‌تواند مربوط به نژاد آن باشد.
یک طوطی خاکستری آفریقایی يا همان کاسکو برای نشان دادن رضایت خود ممکن است فقط سینه‌های خود را بلرزاند، اما لرزش تمام بدن می‌تواند پریشانی را نشان دهد.
طوطی‌های کواکر Quaker Parakeet، معروف به طوطی Monk، این کار را بدون هیچ دلیلی انجام می‌دهند، ازاین‌رو نام آن‌ها را “Quaker” به معنای لرزنده گذاشته‌اند.

دلایل لرزش طوطی
طوطی کواکر

لرزيدن جوجه‌های طوطی

لرزيدن جوجه‌ها، جدا از دلایل ذکرشده در بالا، می‌تواند نشانه‌ای از پسیتاکوز باشد. این‌یک بیماری جدی و مسری است و به‌محض اینکه پرنده علائم مرتبط با آن را نشان دهد، باید تشخیص داده و درمان شود.
پسیتاکوز یک بیماری مسری است که در طوطی‌ها به دليل باکتری‌های کلامیدیا پسیتاچی ایجاد می‌شود. انسان می‌تواند از طریق استنشاق تصادفی یا تماس پوستی با فضولات پرندگان یا خون آن‌ها، آلوده شود. از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود و با آنتی‌بیوتیک قابل‌درمان است.


راه‌حل‌های لازم برای جلوگيری از لرزيدن طوطی

برای مالک طوطي، دانستن تفاوت در دلايل لرزش طوطی مهم است. اگر آن را کاملاً درک کنيد، واکنش شما در برابر طوطی می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. شاید لازم باشد:
• به‌سرعت طوطی را از منبع استرس دور کنید.
• دمای اتاق را تغییر دهید.
• طوطی را تنها بگذارید.
اگر طوطی شما به‌طور مداوم می‌لرزد و نمی‌توانید دلیل آن را تشخیص دهید، می‌توانید با دامپزشک مشورت کنید.


به‌طور خلاصه دلايل لرزش طوطی را بدانيد

 • طوطی شما ممکن است احساس سرما کرده باشد
 • طوطی شما ممکن است احساس گرما کرده باشد
 • پرنده شما می‌تواند عصبی باشد
 • پرنده شما ممکن است استرس داشته باشد
 • طوطی شما ممکن است بیمار باشد
 • طوطی شما می‌تواند احساساتی شده باشد
 • طوطی شما می‌تواند تازه از خواب بیدار شده باشد
 • طوطی شما می‌تواند بعد از یک بحث بلرزد تا به آرامش برسد
 • طوطی شما در حال تظاهر است
 • طوطی شما پیر یا دچار سوءتغذیه شده است

این‌یک موضوع مربوط به نژاد خاص طوطی است
برای مطالعه مقالات بيشتر در رابطه با طوطی حتماً به وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنيد. همچنين برای خریدوفروش حيوانات و پرندگان زينتی خود می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.

منابع
allaboutparrots.com

beakcraze.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر