چگونه طوطی را به خود وابسته کنیم؟

طوطی‌ها ازجمله پرندگانی هستند که از دیرباز همدم و مونس انسان‌ها بوده‌اند. محبوبیت این پرندگان روزبه‌روز افزایش یافت تا اینکه آن‌ها را به یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی تبدیل کرد. بسیاری از صاحبان این پرندگان زیبا به دنبال وابسته کردن طوطی به خودشان هستند.

پیوند و وابستگی بین شما به‌عنوان صاحب پرنده و طوطی شما باعث ایجاد یک حس خوب و دلپذیر بین شما می‌شود. در اینجا ما به عوامل و روش‌های مؤثر در ایجاد ارتباط و وابستگی میان شما و طوطی‌ خواهیم پرداخت.

شرایط و خصوصیات طوطی

همان‌طور که اهلی شدن پرنده‌ای که توسط والدینش پرورش‌یافته و تغذیه‌شده است دشوارتر است، فدایند وابستگی در آن نیز سخت‌تر خواهد شد.

طوطی‌هایی که از زمان جوجگی با صاحبشان ارتباط دارند و تغذیه می‌شوند راحت‌تر وابسته می‌شوند. پرندگانی که توسط والدینشان پرورش میابند رفتارهای طبیعی و نزدیک به حیات‌وحش را بیشتر نشان می‌دهند، بنابراین کمتر وابسته می‌شوند.


اگر بتوانید دریابید که پرنده‌ای برای چند هفته توسط والدینش تربیت‌شده و سپس خودتان تغذیه و مراقبت از آن را انجام دهید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.


نگه‌داری از طوطی، به همان اندازه که یک علم است یک هنر است. سهولت و سرعت فرآیند وابستگی به نگرش، دانش، سن و تجارب پرنده قبل از اینکه با شما زندگی کند بستگی دارد.

طوطی وابسته چگونه رفتار می‌کند؟

طوطی‌ اگر به شما وابسته باشد تمایل آشکاری برای تعامل با شما نشان می‌دهد. او باکمال میل از قفس بیرون آمده و روی بازوی شما می‌نشیند.


اگر با سایر اعضای خانه آشنا باشد، همین رفتار را با آن‌ها نیز خواهد داشت. چنین پرنده‌ای نتیجه یک فرایند وابسته سازی است. او عضوی از خانواده خواهد شد.


بهتر است بدانید که طوطی‌های اجتماعی از گرفته شدن توسط صاحبشان بدشان نمی‌آید و دوست دارند بازی کنند. وابسته کردن طوطی به خود راهکارهای خاص خود را دارد.

نشستن بر روی شانه
نشستن طوطی بر روی شانه


حال که به‌طورکلی با یک طوطی اجتماعی و وابسته به صاحبش آشنا شدید، بهتر است با راهکارهای تربیت کردن او آشنا شوید.

تغذیه

شما تأمین‌کننده غذای طوطی خود هستید و به همین دلیل، او یاد می‌گیرد که شما را بپذیرد و با شما پیوند برقرار کند. همچنین غذا در آموزش و دادن پاداش استفاده می‌شود درنتیجه پیوند افزایش می‌یابد.


قرار دادن پرنده در مکانی که به آماده کردن غذای او توسط شما دید داشته باشد نیز مفید است.
تغذیه طوطی توسط شما از زمانی که هنوز جوجه است در وابسته کردن طوطی به خود نیز بسیار مؤثر است.

در این مورد باید به این نکته نیم‌نگاهی داشته باشید که تغذیه از جوجگی باعث پیوند بیش‌ازحد پرنده با شما نیز می‌شود. در این مورد دو روش وجود دارد که به هردوی آن‌ها می‌پردازیم.

روش اول

جوجه‌هایی که به مدت 4-6 هفته توسط والدینشان تغذیه و در لانه پرورش میابند. در این مرحله پرنده مادر جوجه را تغذیه می‌کند. سپس مسئولیت به عهده مراقب انسانی است در این روش شما طوطی‌های خانگی بهتری پرورش می‌دهید. این‌گونه پرورش باعث می‌شود پرنده شما مهارت‌های لازم را از والدینش بیاموزد و همچنین با شما ارتباط و پیوند بهتری برقرار کنند.

روش دوم

درروش دوم جوجه از بدو تولد از والدینش جدا می‌شود و توسط صاحبش تغذیه می‌گردد. اگرچه در این روش طوطی پیوند بیش‌تری با شما برقرار می‌کند اما هرگز نمی‌تواند یک پرنده کامل باشد. این باعث ارتباط بیش‌ازحد با انسان می‌شود که در درازمدت برای طوطی شما مضر است.

شما با مطالعه مقاله دستی کردن طوطی در وب سایت واسط کالا میتوانید مطالب مرتبط بیشتری مطالعه کنید.

تمیز و مرتب کردن پرها


این‌یک رفتار طبیعی برای همه پرندگان، وحشی یا اسیر است. آن‌ها یکدیگر را تمیز و مرتب می‌کنند. درواقع این رفتار نوعی نوازش و عشق‌بازی بین طوطی‌ها بشمار می‌رود. برای وابسته کردن طوطی به خود، نوازش و تمیز کردن پرها یک‌راه حل بسیار خوب است. اگر طوطی شما جفتی ندارد و تنها نگهداری می‌شود، شما می‌توانید این کار را برای او انجام دهید.

در هنگانم نوازش و تمیز کردن پرها توجه داشته باشید که فقط قسمت سر و گردن را نوازش کنید. نوازش کل بدن موجب پیوند و وابستگی بیش‌ازحد طوطی شما می‌شود.

بسیاری از کسانی که طوطی خانگی دارند، نوازش سر را نیز محدود می‌کنند. یک طوطی که ارتباط و پیوند خوبی با صاحبش برقرار کرده است سرخود را روی سینه و زیر چانه شما قرار خواهد داد.

در بین طوطی‌هایی که با یکدیگر جفت هستند این رفتار به‌وفور دیده می‌شود.

مرتب کردن پر ها
مرتب کردن پرهای طوطی

بازی

بعضی از نژادها بیش از نژادهای دیگر بازیگوش هستند. به‌عنوان‌مثال Caiques یا Sun conure. ماکائو خیلی دوست دارند بازی کنند.
اگر کار با یک طوطی جوان را شروع کنید و او به شما اعتماد کند، احتمالاً به بازی می‌پردازد.

بازی‌هایی را انتخاب کنید که به تعامل بیشتر شما با طوطی‌تان بینجامد. این بازی‌ها برای وابسته کردن طوطی به خود بسیار مؤثر است. درواقع بازی یک عمل پیوند میان شما. پرنده‌تان است.

اعتماد بین شما و طوطی خود

اعتماد بین شما و طوطی‌تان در ایجاد یک پیوند محکم میان شما بیسار اثرگذار است. میزان اعتماد را نمی‌توان بر اساس مقیاس‌های کمی اندازه‌گیری کرد؛ زیرا میزان آن برای هر طوطی متفاوت است.

یک طوطی که به صاحبش اعتماد دارد به خودش و شما اجازه می‌دهد تا با او کارکنید. به مکان‌های جدیدی توسط قفس برده شود و بدون زنگ خطر با افراد غریبه روبرو شود.


در مقابل، مراقبی که به پرنده خود اعتماد دارد، انتظار دارد که درخواست‌های ساده به‌راحتی انجام شود. انتظار گاز گرفتن، فریاد زدن یا رفتارهای ترسناک و عصبی را ندارد.

آموزش

آموزش، مطمئن‌ترین عامل ایجاد رابطه‌ای محکم بین شما و طوطی شما است. آموزش، فرایند وابسته کردن طوطی به شما را آسان و روشمند می‌کند. همچنین شما از طریق آموزش از وابستگی شدید نیز جلوگیری می‌کنید.

بدون آموزش، کار وابسته کردن طوطی به خود دشوار است. بسیاری از پرندگان را به مدت 24 ساعت در قفس رها می‌کنند، زیرا نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد که نیش نزنند یا چیزی را از بین نبرند و یا قدم بردارند و این‌یک قسمت ذاتی از طبیعت آن‌ها است.

آموزش از طریق تقویت مثبت و استفاده حداقل از مجازات و محروم کردن، بهترین و ماندگارترین نتایج را به دست می‌دهد.

پاتریشیا اندرسون، یک دانشجو در آمریکا می‌نویسد: مؤثرترین، انسانی‌ترین و کم‌خطرترین روش تعامل با پرنده شما، شرطی‌سازی و تقویت مثبت است؛ زیرا به طوطی شما قدرت می‌بخشد، به آن‌ها امکان انتخاب یا کنترل می‌دهد و به ایجاد و حفظ رابطه مثبت و قابل‌اعتماد کمک می‌کند.

وابسته کردن بیش‌ازحد طوطی به خود

این رفتار زمانی اتفاق می‌افتد که یک طوطی، انسانی را انتخاب می‌کند و آن‌ها را جفت برگزیده خود می‌داند.

این رفتار آزاردهنده است زیرا طوطی شما به هر کس که نزدیکتان شود حمله می‌کند و تلاش می‌کند او را از شما دور کند. این رفتار در طوطی‌های آمازون و همچنین گونه‌های دیگر، در فصل تولیدمثل افزایش می‌یابد و پس‌ازآن کمتر می‌شود.

وابسته کردن طوطی
وابسته کردن طوطی

جلوگیری از وابسته کردن طوطی

 • تمرین خوب از روز اول شروع می‌شود.
 • اجازه ندهید فقط یک نفر پرنده را تغذیه و اداره کند.
 • او را با نوازش بیش‌ازحد تحریک نکنید. از نوازش تمام بدن باید خودداری شود.
 • نوازش کاکادوی کودک بی‌ضرر به نظر می‌رسد اما وقتی پرنده‌ای بالغ شود و هر کس دیگری را گاز بگیرد دیگر بی‌ضرر نیست.
 • اطمینان حاصل کنید که پرنده زمان استراحت کافی دارد.

جلوگیری از وابستگی شدیدطوطی

این وضعیت وحشتناک زمانی اتفاق می‌افتد که طوطی شما به یکی از اعضای یک‌خانه وابستگی شدید پیدا می‌کند و هر کس غیر از او را به‌عنوان یک تهدید می‌نگرد. در پی این اتفاق طوطی شما به دیگران حمله خواهد کرد. این می‌توان از این حملات جلوگیری کرد؟ پاسخ مثبت است.

در اینجا چند نکته وجود دارد

 • وقتی طوطی‌تان با شخص منتخب خود است به او نزدیک نشوید.
 • خیلی نزدیک نباشید. طوطی‌ها فاصله خود را حفظ می‌کنند.
 • سعی کنید وقتی فرد انتخابی حضور ندارد، درصدد تعامل با طوطی باشید
 • یک خوراکی ویژه در ظرف غذا بگذارید و دور شوید
 • با طوطی خوب صحبت کن
 • صبور باشید

دلیل دوری طوطی از خانواده

اگر طوطی شما فقط با یک نفر از اعضای خانواده‌تان ارتباط برقرار می‌کند، می‌توانید کم‌کم او را به اعضای دیگر خانه عادت دهید.
از زبان بدن پرنده‌تان آگاه باشید و سعی کنید از درگیری قبل از وقوع آن پیشگیری کنید.

معاشرت طوطی خانگی با کودکان

برای وابسته کردن طوطی به خود باید شرایط امنی را برای زندگی او در کنارتان ایجاد کنید. اگر کودکی در خانه‌دارید، موارد زیر را به کودکانتان گوش زد کنید تا آرامش خانه حفظ شود:

 • بی‌سروصدا نزدیک شوید.
 • با صدای ملایم صحبت کنید.
 • عجله نکنید.
 • فریاد نزنید.
 • انگشت را به قفس فرونکنید.
 • به طوطی خود فضای کافی بدهید.


این موارد برای همه افراد دیگر نیز صدق می‌کند. انگشت شما برای طوطی می‌تواند منقاری تهاجمی به نظر برسد. همیشه دست خود را به حالت افقی یا عمودی نگه‌داشته و انگشت خود را بالا نبرید.


رعایت این نکات کمک می‌کند همه اعضای خانواده و خصوصاً کودکان از حضور پرنده خانگی شما لذت ببرند. این موارد همچنین به ایجاد رابطه طوطی‌تان با دیگر اعضای خانه کمک می‌کند.

وابسته کردن طوطی
وابسته کردن طوطی

نگهداری با حیوانات خانگی

آیا می‌توانم در یک مکان طوطی خود را با حیوانات دیگر خانه آزاد بگذارم؟ این‌یک موضوع بحث‌برانگیز است. بار ها پیش‌آمده که این کار باعث مرگ طوطی‌های خانگی شده است پس جدی‌ترین کار جدایی کامل است.

بااین‌حال، بسیاری از ما گونه‌های مختلف را بدون مشکل در خانه نگهداری می‌کنیم. برای این تصمیم جوانب کار را در نظر بگیرید. هرگز پرنده خود را با دیگر حیوانات تنها نگذارید. به غریزه حیوانات توجه کنید و این مسئله را جدی بگیرید.

کلام آخر

در پایان مقاله‌ی وابسته کردن طوطی به خود، پیشنهاد می‌کنیم برای خرید و یا فروش کالای دسته دوم خود یا حیوانات و پرندگان خود به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کرده و از خدمات آن بهره‌مند شوید. کافی است آن را دانلود کرده و بدون اتلاف وقت خریدوفروش کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنم که با مراجعه به وبلاگ واسط کالا مطالب بسیار مفید و مهم‌تری را نیز در مورد پرندگان مطالعه کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

مقالات مشابه:

منابع:

exoticdirect.co.uk

نظرات
Narssis

Narssis

اگر طوطی من خیلی بهم وابسته بشه از عمرش کم میشه؟ توی تلوزیون گفته بودند اگر خیلی بوسش کنم از عمرش کم میشه و خیلی وابسته میشه طوطی برزیلی سر هلویی دارم

ثبت نظر