همه چیز درباره کاسکو

پرنده کاسکو

در این مقاله سعی داریم در مورد پرنده کاسکو صحبت کنیم. جوجه کاسکوها از زمان تولد تا وقتی پرواز یاد می‌گیرند و با والدین و سایر همنوعان خود به‌صورت گله‌ای به‌سوی منابع غذا و آب به پرواز درمی‌آیند، توسط والدین تغذیه می‌شوند.

والدین، آن‌ها را در لانه‌های امن می‌گذارند و به‌سوی منابع غذا می‌روند و چینه‌دان خود را پر از غذاهای مناسب می‌کنند و در بازگشت از سفر هرروزهٔ غذا یابی، غذاهای موجود در چینه‌دان خود را برای جوجه‌ها بالا می‌آورند و داخل دهان آن‌ها می‌گذارند و جوجه‌ها غذای دریافتی از دهان والدین را می‌بلعند.

جوجه کاسکوها همچنان با همین روش تغذیه می‌شوند تا در حدود سه‌ماهگی، پرواز را از والدین یاد می‌گیرند و در همین سنین، روزی جسارت به خرج می‌دهند که اولین پرواز خود را آغاز کنند و شاید در همان روز یا پس از چندین روز تمرین، با پشتوانه همراهی والدین و در میان گله‌ای بزرگ از همنوعان خود به‌سوی منابع غذا به پرواز درمی‌آیند.

تغذیه پرنده کاسکو

میوه‌ها و بذور (دانه‌ها) درختان جنگلی، عمده خوراک‌های مصرفی کاسکوها را تشکیل می‌دهد.

کاسکوها از جوانه‌های روی شاخه‌های درختان خاص نیز تغذیه می‌کنند.

یک منبع غذایی دیگر کاسکوها، محصولات کشاورزان است. کاسکوها در گله‌های بزرگ به چنان مزارع حمله‌ور می‌شوند و مشغول خوردن دانه‌های غلات و بقولات می‌شوند.

آن‌ها همچنین به باغ‌های میوه نیز سر می‌زنند و میوه‌های درختان میوه را نیز می‌خورند.

گاهی کاسکوها؛ مثل دیگر طوطی‌ها و سایر پرندگان، برحسب نیازهای خود به پروتئین‌های حیوانی، حشرات یا لاروهای آن‌ها، نرم‌تنان (مثل حلزون‌ها)، سخت‌پوستان (مثل خرچنگ‌ها) و غیره را نیز می‌خورند.

گاهی هم برای رفع کمبود مواد معدنی، به خوردن صدف نرم‌تنان یا گل‌هایی خاص و سرشار از مواد معدنی در نقاط مسطح غیر جنگلی اقدام می‌کنند.

تغذیه کاسکو
تغذیه کاسکو

اگر دوست دارید با انواع کاسکو آشنا شوید خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

انواع کاسکو

طول عمر پرنده کاسکو

به‌این‌ترتیب ملاحظه می‌شود که کاسکوها؛ همانند دیگر طوطی‌ها، پرندگان با حیوانات وحشی، در طبیعت به جستجوی غذاهای مطلوب، مرغوب و موردنیاز خود می‌پردازند و شکم خود را سیر می‌کنند و تولیدمثل می‌کنند و بچه‌های خود را بزرگ می‌کنند و اگر دچار قحطی یا بیماری نشوند و نیز توسط جانوران شکارچی یا انسان شکار نشوند، عمری طولانی (تا ۱۰۰ سال) می‌کنند!

اما از وقتی‌که این طوطی باهوش به خاطر قدرت بی‌نظیرش در تقلید صدا و به‌خصوص حرف زدن به زبان انسان، موردتوجه آدم‌ها قرارگرفته است، هرروز هزاران قطعه از آن‌ها توسط انس آن‌ها به تله می‌افتند و روزبه‌روز جمعیت آن‌ها در جنگل‌های آفریقا کمتر می‌شود.

به همین دلیل، از چندین دهه قبل، پرنده کاسکو نیز در ردیف پرندگان حفاظت‌شده قرارگرفته‌است و صید غیرمجاز آن‌ها ممنوع شده است. اما به دلیل قابلیت صدور آن‌ها به کشورهای مختلف، این پرندگان باهوش، همچنان به‌صورت بی‌رویه توسط قاچاقچیان صید می‌شوند و از قاره آفریقا خارج می‌شوند.

نکته مهم

شاید اگر کاسکوها پس از صید شدن، درست و اصولی حمل‌ونقل و بدون تحمیل تنش‌های فیزیکی و روحی فراوان و حتی‌الامکان به‌صورت جفت به خانه‌ها وارد می‌شدند لازم نبود که ما و مقامات حافظ حیات‌وحش نگران انقراض نسل آن‌ها باشیم. در این صورت امکان تکثیر آن‌ها در شرایط اسارت نیز فراهم می‌شد. اما متأسفانه چون تمام عوامل انسانی دست‌اندرکار و حتی مردم، با این طوطی رفتاری سوءاستفاده گرانه دارند و بسیار به‌ندرت در اسارت مورد تکثیر قرار می‌گیرند، جداََ این نگرانی وجود دارد که روزی نسل پرنده کاسکو از بین برود و جنگل‌های آفریقا از آن‌ها تهی شود.

کاسکو پرنده موردعلاقه قاچاقچیان

جالب‌توجه است که در طبیعت، عمدتاً بهترین گونه‌های حیوانی و گیاهی موردتوجه انسان، در معرض نابودی قرار می‌گیرند. یعنی هرگونه از پرندگان، حیوانات و گیاهانی که برای انسان مطلوب‌تر باشند، بیشتر مورد هجوم و صیدشدن توسط انسان قرار می‌گیرند.

پرنده کاسکو به این دلیل که باهوش‌ترین و عاقل‌ترین پرندگان هست و در بین تمام پرندگان مقلد صدا، بالاترین و بهترین قابلیت تقلید صدا را دارد، بیشتر از سایر انواع طوطی‌ها و پرندگان توسط انسان از طبیعت صید می‌شود.

به‌هرحال، ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، عمل صید پرنده کاسکو از طبیعت ادامه خواهد یافت و تغییر در این روند از عهده ما خارج است. حفاظت جدی از آن‌ها در چهارچوب وظایف سازمان‌های مسئول است و آن‌ها هستند که می‌توانند با اتخاذ تدابیر صحیح از روند ریشه‌کنی انواع گونه‌های حیوانی ممانعت کنند و صید یا بهره‌برداری از طبیعت را سازمان‌یافته، هدفمند و اصولی کنند تا فقرا مجبور به اجیرشده توسط قاچاقچیان برای صید آن‌ها نشوند.

پرنده مورد علاقه قاچاقچیان
پرنده مورد علاقه قاچاقچیان

چرا فقرا؟

حال چرا میگویم فقرا؟ علت این است که هرگز بهره‌برداری کنندگان اصلی از انواع کالاهای زنده؛ مثل پرندگان، حیوانات و کالاهای غیرزنده؛ مثل مواد مخدر و انواع کالاهای قاچاق، حاضر نمی‌شوند که شخصاً بروند داخل جنگل‌ها و به شیوه‌های مختلف پرندگان و حیوانات جنگلی را صید کنند یا شخصاً اقدام به قطع درختان صنعتی در جنگل‌ها کنند یا شخصاً مواد مخدر و دیگر کالاهای قاچاق را حمل‌ونقل و توزیع کنند.

بلکه این مردم فقیر هستند که به خاطر سیر کردن شکم خود، آلت دست باندهای مافیایی قاچاق می‌شوند و با سختی فراوان و به خطر انداختن سلامتی و جان خود، نسبت به صید پرندگان و حیوانات از جنگل‌ها و حمل‌ونقل و توزیع آن‌ها یا هرگونه کالاهای ممنوعه اقدام می‌کنند تا بتوانند چنین کالاها را با دریافت پولی اندک از قاچاقچیان، برای آن‌ها قابل سوءاستفاده‌های نجوا می‌کنند.

این در حالی است که خداوند کل طبیعت را برای بهره‌برداری صحیح انسان آفریده است و قطعاً راه‌های بهره‌برداری صحیح در مورد هریک از فرآورده‌های طبیعت وجود دارد.

صید، صادرات و واردات پرنده کاسکو

برای بسیاری از گونه‌های حفاظت‌شده، علاوه بر صیدهای غیرمجاز، صیدهای مجاز هم طبق مقررات خاص وجود دارد.

بدیهی است که در صیدهای مجاز، بسیاری از مسائل در نظر گرفته می‌شود، اما صیدهای بی‌رویه و غیرمجاز، تمام محاسبات سازمان‌های حفاظت حیات‌وحش را نقش بر آب می‌کند.

به‌هرحال، کاسکوها در صیدهای غیرمجاز، بدون توجه به هرگونه اصول، از جنگل‌های آفریقا صید می‌شوند.

در صیدهای غیرمجاز؛ سن و سال کاسکوها، فصل مناسب صید، روش‌هایی مبتنی بر وارد شدن حداقل استرس به کاسکوها، شیوه‌های مناسب حمل‌ونقل و جابه‌جایی کاسکوها و هرگونه اصول صحیح دیگر رعایت نمی‌شود.

تنها هدف دست‌اندرکاران، به دام انداختن و واردکردن آن‌ها به خانه‌های مردم در کشورهای مختلف و به دست آوردن سودهای بسیار کلان است.

هیچ‌یک از عوامل متصدی، ابداً در فکر رفاه و وارد نشدن استرس به کاسکوها وزنده ماندن یا مردن آن‌ها در خانه خریداران نهایی و وارد شدن خسارت مالی و عاطفی به مردم نیستند.

کاسکوهای وارداتی
کاسکوهای وارداتی

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله کاسکوهای وارداتی را از دست ندهید.

نکته‌های مهم در باب صید کاسکوها

ازآنجاکه همه این نقل و انتقالات به‌صورت قاچاق انجام می‌شود، تاکنون هیچ تحقیق یا بررسی‌ای صورت نگرفته است که معلوم شود از هر ۱۰۰ کاسکوی صیدشده از جنگل‌های آفریقا، چه تعداد بین راه، چه تعداد در پرنده فروشی‌ها و چه تعداد در خانه‌ها ظرف ۲ ماه اول که از صید آن‌ها می‌گذرد می‌میرند و نهایتاً چه تعداد در خانه‌ها زنده می‌مانند.

همچنین معلوم نیست، از آن گروه که استرس‌های اولیه را تحمل می‌کنند و در خانه‌ها زنده می‌مانند، نهایتاً چه درصدی از آن‌ها عمر طبیعی خود را طی می‌کنند و به‌طور متوسط چه درصدی از آن‌ها به علت نگهداری غلط، بیمار می‌شوند و می‌میرند.

کشورهای علاقه‌مند به کاسکو

آعموماً به کاسکوها همچون کالاهای غیرزنده می‌نگرند. به همین دلیل، حاضر نیستند که در کار صید، حمل‌ونقل و رسیدگی به آن‌ها از زمان صید تا وارد شدن به خانه‌های مردم، زحمات و هزینه‌های لازم برای انجام اصولی این امور را متقبل شوند؛ بنابراین استرس‌های وارده به کاسکوها به خاطر شیوه‌های بی‌رحمانه صید، شیوه ناصحیح جمع‌آوری کاسکوهای صیدشده و قرار دادن آن‌ها به تعداد ۳۰ تا ۵۰ کاسکو در جعبه‌های کوچک؛

حمل‌ونقل پرنده کاسکو با وسایل نقلیه مختلف، وارد شدن آن‌ها از آفریقا به کشورهایی مثل پاکستان یا دبی و سپس به کشورهای دیگر و تحمل گرسنگی و تشنگی و مستقر بودن در محیط شلوغ و کوچک جعبه‌ها و نزاع بین آن‌ها در طول مسیر حمل‌ونقل و تک آن‌های شدید وسیله نقلیه و تحمیل شدن این‌همه ناراحتی به کاسکوهای جداشده از والدین و همنوعان، در طول چندین روز مدت صید تا رسیدن به کشور مقصد و مستقر شدن به‌صورت تک، جفت یا سه‌تایی در قفس‌های کوچک در پرنده فروشی‌ها؛ همه و همه موجب می‌شود که درصدی از آن‌ها در طول راه، درصدی از آن‌ها در پرنده فروشی‌ها و درصدی از آن‌ها در خانه‌های مردم بمیرند و شماری از آن‌ها که بتوانند تمام استرس‌ها را تحمل کنند، در خانه‌ها زنده بمانند.

علت اصلی مرگ‌ومیر پرنده کاسکو

اگر دولت‌ها و سازمان‌های مسئول، ممنوعیت صادرات کاسکوها را به‌طورجدی اعمال کنند یا صیدهای بی‌رویه و قاچاق را تحت کنترل درآورند و یا ترتیبی اتخاذ کنند که صادرکنندگان طبق ضوابط و مقررات استاندارد صید و حمل‌ونقل عمل کنند، قطعاً از شمار تلفات پرنده کاسکو پس از صیدشدن؛ یعنی در طول راه، در پرنده فروشی‌ها و در خانه‌های مردم به‌شدت کاسته خواهد شد. زیرا استرس شدید وارد شونده به کاسکوها را می‌توان مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر آن‌ها در ۴۵ روز اول پس از صید شدن معرفی نمود.

کاسکوها به علت مقاوم بودن بسیار زیاد در مقابل بیماری‌ها، عمری طولانی دارند؛ اما به علت داشتن عقل و هوش بالا، وقتی تحت شرایط جدا شدن از خانواده، همنوعان و طبیعت قرار می‌گیرند؛ برخلاف پرندگان و حیوانات کم‌عقل و هوش که قدرت تفکر و تجزیه‌وتحلیل شرایط جدید را ندارند و هر جا که آب و غذا برای آن‌ها فراهم باشد، آنجا را دوست دارند، شرایط صید شدن، حمل‌ونقل و اسارت تأثیر هولناکی روی کاسکوها می‌گذارد و این تأثیرات به شکل استرس، بسیاری از آن‌ها را ظرف ۴۵ روز اول پس از صید شدن از پای درمی‌آورد.

علت اصلی مرگ و میر کاسکو
علت اصلی مرگ و میر کاسکو

کاسکوهای وارداتی

پرنده فروش‌ها باید بدانند که کاسکوهای وارداتی، شرایط بسیار سختی را تحمل کرده‌اند تا به فروشگاه آن‌ها وارد شوند.

اگر تا قبل از رسیدن به دست آن‌ها، مسئول نحوه رفتار با آن‌ها دیگران بوده‌اند، حالا که کاسکوها به فروشگاه آن‌ها واردشده‌اند، مسئول هرگونه استرس جدید وارده به آن‌ها خودشان هستند. اما باکمال تأسف می‌بینیم که صیادان، صادرکنندگان، واردکنندگان و فروشندگان؛ هیچ‌کدام به فکر کاستن از دردها و فشارهای روانی و فیزیکی وارد شونده به کاسکوها نیستند.

همه این عوامل فقط در فکر آن هستند که این پرندگان عاقل و باهوش را هرچه زودتر با هزینه‌ای هرچه کمتر و قیمتی هرچه بیشتر بفروشند.

محبت خودخواهانه خریداران

وقتی مردم پرنده کاسکو را خریداری می‌کنند و هریک از آن‌ها به خانه‌ای وارد می‌شوند، دوران طلایی زندگی کاسکوها پس از صیدشدن و اسیر شدن فرامی‌رسد.

هر خانواده درنهایت مهر و محبت از کاسکوی خودشان پذیرایی می‌کنند.

حال اگر با همین مقدار اطلاعات، ما از تک‌تک خریداران سؤال کنیم که آیا آن‌ها رفتار ناهنجار صیادان، صادرکنندگان، واردکنندگان و فروشندگان با کاسکوها را تأیید می‌کنند یا محکوم، بدون استثناء همه آن‌ها با ابراز دلسوزی برای کاسکوها و ضرورت رفتار کردن مهربانانه با آن‌ها تأکید می‌کنند و رفتار عوامل انسانی قبل از خودشان با کاسکوها را محکوم می‌کنند و تلقی می‌شوند که آن عوامل به‌هیچ‌وجه در کار با کاسکو، ملاحظه عواطف آن‌ها را نکرده‌اند و فقط به منافع خودشان اندیشیده‌اند!

نکته

بیچاره کاسکوها از ابتدای صید شدن تا وقتی‌که زنده‌اند، چیزی جز وسیله سودجویی برای آدم‌ها نیستند.

مردم خیال می‌کنند که توانسته‌اند کاسکوها را درک کنند و دلیلشان این است که کاسکوی خریداری کرده خودشان را خیلی دوست دارند و غایت سعی خودشان را برای تأمین رفاه آن‌ها می‌کنند؛ اما متأسفانه همه مردم رفتاری مشابه و بسیار ناهنجار با کاسکوها دارند و هیچ فرقی بین رفتار صیادان، قاچاقچیان صادرکننده و واردکننده، فروشندگان و سرانجام خریداران که خیال می‌کنند کاسکوی خودشان را از صمیم قلب دوست دارند، وجود ندارد.

توصیه به خریداران جهت نگهداری
محبت خودخواهانه خریداران

لابد آن خانم یا آقا یا جوانی که به خاطر کسل شدن کاسکواش گریه می‌کند و اگر در موقع کوتاه کردن ناخنش، چند قطره خون از بدنش برود، به‌شدت نگران و غصه‌دار می‌شود، متعجب می‌شود که چرا من همه آدم‌ها را در رفتار با کاسکوها در یک ردیف قرار داده‌ام.

رفتارهای همگانی با پرنده کاسکو

برای اثبات همگانی بودن رفتارهای ناهنجار با پرنده کاسکو، باید برگردیم به عقب و رفتار گروه‌های مختلف آدم‌ها در رابطه با کاسکوها را بررسی کنیم تا برسیم به مردمی که یک کاسکو را برای نگهداری در خانه خود خریداری می‌کنند:

صیادان

این گروه عموماً کشاورزان فقیر یا مردان بیکار و فقیری هستند که پرنده کاسکو را برای فروش به صادرکنندگان و کسب درآمدی بخورونمیر صید می‌کنند.

صادرکنندگان و واردکنندگان

این دو گروه تجاری هستند که از راه صادرات با واردات کاسکو به‌عنوان کالایی پرسود به درآمدهای کلان می‌رسند.

صادرات کاسکوها از مبدأ کشورهای آفریقایی و واردات آن‌ها به مقصد کشورهای مختلف انجام می‌شود.

فروشندگان عمده کاسکو در ایران، کاسکوهای موردنیاز خود را از واردکنندگان در دبی یا پاکستان خریداری می‌کنند.

این دو گروه، برای آنکه محموله‌های کاسکوهای قاچاق آن‌ها توسط مأمورین ضبط نشود و جریمه نشوند، کاسکوها را با شرایط بسیار ناهنجار و استرس‌زا حمل‌ونقل می‌کنند و به مقصد می‌رسانند.

فروشندگان

در این گروه، تعدادی خریداران عمده محسوب می‌شوند که کاسکوها را به تعداد ۵۰ تا ۲۰۰ قطعه از واردکنندگان کاسکو از پاکستان یا دبی خریداری می‌کنند و هم تک‌فروشی می‌کنند و هم بین پرنده فروشان تهران و شهرستان‌ها توزیع می‌کنند.

مردم

گروه آخر مردم هستند که معمولاً یک کاسکو را از فروشگاه‌های پرنده برای نگهداری در خانه خود خریداری می‌کنند.

رابطه مردم با پرنده کاسکو

رابطه سه گروه قبلی با کاسکو، فقط رابطه مالی است و هریک تلاش می‌کنند که از این راه سود بیشتری به دست آورند.

آن‌ها به‌هیچ‌وجه رابطه عاطفی با پرنده کاسکو ندارند و به این پرنده همچون یک کالا می‌نگرند؛ اما مردم به‌محض خرید یک کاسکو و بردن آن به خانه، جوری با کاسکو رفتار می‌کنند که انگار خدا بچه‌ای به آن‌ها داده است.

در هر خانه، معمولاً تمام افراد خانواده کاسکو را دوست دارند، اما رابطه کاسکو و پرستار اصلی‌اش در خانه، از همان بدو ورود به خانه، رابطه‌ای عاشقانه است.

وقتی کاسکو از دست هریک از افراد خانواده غذا می‌گیرد یا اجازه می‌دهد که یکی از آن‌ها سرش را نوازش کند، او کلی خوشحال می‌شود؛ اما با همه این احوال، من می‌گویم که رابطه مردم با کاسکوها نیز بهتر از سه گروه قبلی نیست.

رابطه مردم با کاسکو
رابطه مردم با کاسکو

چرا رابطه‌ی مردم با پرنده کاسکو بهتر از سه گروه قبلی نیست؟

با وارد شدن کاسکوها به پرنده فروشی‌ها در سنین مختلف، به‌خصوص در سن یک تا سه‌سالگی، مردم به خرید آن‌ها اقدام می‌کنند.

این در حالی است که باید برای پذیرایی از یک پرنده باهوش و عاقل، از قبل مطالعات لازم را داشته باشند؛ اما می‌بینیم که درست هم‌زمان با خرید کاسکو، کتاب‌های کاسکو را خریداری می‌کنند و این روش کسب اطلاعات به‌خصوص در مورد کاسکو که قرار است به‌عنوان عضوی از خانواده وارد خانه شود، اشتباه است.

مردم تا وقتی اطلاعات کامل در مورد نگهداری کاسکو را نداشته باشند، به‌خصوص تا زمان اهلی شدن، به‌طور روزانه سؤالاتی برای آن‌ها ایجاد می‌شود که چون نمی‌توانند برای هر سؤال به مشاور مراجعه کنند، بهترین و تنها راه معقول این است که قبل از خرید کاسکو و به خانه بردن آن، کتاب‌های کاسکو را یک‌بار عمیق بخوانند.

بدیهی است با یک‌بار خواندن هر کتاب، هیچ‌کسی نمی‌تواند تمام مندرجات آن را یاد بگیرد، اما موجب می‌شود که در آینده هر سؤالی که برای او پیش می‌آید، اولاً بداند که آن سؤال در کتاب‌های کاسکو هست یا نیست و اگر هست، در کدام کتاب است و با مراجعه به فهرست مندرجات آن کتاب، به‌راحتی به صفحه مربوطه مراجعه کند و با خواندن همان مطلب، مشکلش در مورد آن سؤال برطرف شود.

نکاتی در مورد رابطه پرنده کاسکو با مردم

مردم درجایی سخن‌گویی یک پرنده کاسکو را می‌بینند و می‌شنوند و مات و مبهوت می‌شوند و بسیاری از آن‌ها مصمم می‌شوند یک کاسکو خریداری کنند تا آن‌ها هم بتوانند برای همیشه، آن موجود حیرت‌آور و شادی‌بخش را داشته باشند.

با این تصور است که مردم ما در خرید کاسکو گوی سبقت را از سایر ملت‌ها ربوده‌اند. بدیهی است که این خواسته مردم عیب نیست، ولی چون درصد نامعلومی از کاسکوها هرگز سخنگو نمی‌شوند و ما مجبوریم که این درصد را ۵۰ درصد بدانیم، عیب کار مردم ما در رابطه با پرنده کاسکو، از وقتی شروع می‌شود که متوجه می‌شوند کاسکوی خریداری کرده‌شان، قادر به یادگیری سخنگویی نیست.

مردم کاسکوهای وحشی خودشان را درنهایت عطوفت و عزت نگهداری می‌کنند و روزشماری می‌کنند که اولین کلمه را از آن بشنوند.

کاسکوهای وحشی، اگر در خانه‌های مردم نمیرند، روزبه‌روز اهلی‌تر می‌شوند و مرتب سوت‌ها و صداهای دل‌نشینی سر می‌دهند.

سرانجام بین ۲ تا ۵ ماه که از نگهداری آن‌ها می‌گذرد، گروهی از آن‌ها سخن‌گو می‌شوند و همچنان از لطف و مهربانی صاحبانشان بهره‌مند می‌مانند؛ اما گروهی از آن‌ها که قادر به یادگیری سخن‌گویی به زبان انسان نیستند، متأسفانه مورد بی‌مهری صاحبانشان قرار می‌گیرند و دیر یا زود آن‌ها تصمیم به فروش چنان کاسکوها می‌گیرند.

صحبتی با این دسته از مردم

این گروه از مردم باید بدانند که با فروش کاسکوهای خود به جرم سخن‌گو نشدن، سرانجام آن‌ها در هر خانه دیگری هم که وارد شوند، دیر یا زود، ناتوانی آن‌ها در سخن‌گویی به آن‌ها نیز ثابت می‌شود و آن‌ها نیز اقدام به فروش چنان کاسکوها خواهند کرد. لذا همان کاسکوی وحشی که باتحمل زحمات فراوان در یک‌خانه اهلی شد و همه افراد خانواده آن را به‌شدت دوست داشتند، اگر سخن‌گو نشود، فروخته می‌شود و به یک کاسکوی دربه‌در و بی‌خانمان تبدیل می‌شود که به‌محض عادت کردن به یک‌خانه و افراد آن خانواده، تصمیم به فروش آن گرفته می‌شود و فقط خدا می‌داند که این گروه از کاسکوها با رفتاری که مردم ما با آن‌ها دارند تا وقتی زنده‌اند، ده‌ها بار مجبور به تحمل زجر از دست دادن خانه و خانواده انسانی خود می‌شوند.

این در حالی است که اگر صاحب اولی آن را به جرم سخنگو نشدن نفروشد و به دیگر توانمندی‌ها و هنرنمایی‌هایش کفایت کند و از خانه خودش آن را بیرون نکند، آن کاسکو هرگز به درد بی‌خانمانی و دربه‌دری همیشگی دچار نمی‌شود؛ بنابراین اصول اخلاق در مورد این پرنده‌های عاقل و باهوش حکم می‌کند که چه سخنگو بشوند و چه سخنگو نشوند، آن‌ها را دوست داشته باشیم و همواره موجبات رفاه آن‌ها را فراهم کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در این حوزه مقاله سخنگو کردن کاسکو را مطالعه کنید.

کاسکوهای وارداتی
خرید کاسکو سخنگو

کلام آخر

اگر شما عاشق پرنده‌ی کاسکو یا هر پرنده‌ی دیگری هستید و می‌خواهید بدون دردسر پرنده‌ی موردنظر خود را بخرید کافیست به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت پرنده‌ی خود را انتخاب کنید یا با ثبت آگهی درخواستی، آن را انتخاب کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

4 پاسخ به “همه چیز درباره کاسکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.