چگونه طوطی را جفت کنیم؟

جفت کردن طوطی

طوطی‌ها از زیباترین و اجتماعی‌ترین پرندگان خانگی هستند. زیبایی، طراوت، همراهی آن‌ها، سخنگو بودن و بسیاری از موارد دیگر این پرندگان را به یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی بدل کرده است. اگر شما در خانه یک یا چند نوع طوطی نگهداری می‌کنید حتماً به فکر تکثیر آن‌ها نیز افتاده‌اید. برای تکثیر و تولیدمثل اولین قدم جفت کردن طوطی است.

ممکن است شما یک پرورش‌دهنده حرفه‌ای باشید و یا اینکه تجربه چندانی در این امر نداشته باشید، در هر حال این مقاله می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. پس با ما همراه باشید تا با این فرآیند و نکات مربوط به آن آشنا شوید.

آیا جفت کردن طوطی آسان است؟

پاسخ این سؤال منفی است، جفت کردن طوطی و در پی آن پرورش طوطی آسان نیست. پرورش، زمان، تعهد، پول و دانش زیادی می‌خواهد. با این اوصاف، برای یک فرد مناسب، پرورش طوطی می‌تواند بسیار لذت‌بخش و سودآور باشد.

جفت کردن دو طوطی مراحل و مقدمات متنوعی دارد ابتدا به مرحله آشنایی و سازگاری دو طوطی که قصد جفت کردن آن‌ها را داریم می‌پردازیم.

قرنطینه پرنده جدید

باید بدانید که جفت کردن طوطی یعنی واردکردن یک طوطی جدید به قلمرو طوطی‌تان است.یک قانون کلی این است که یک پرنده جدید باید قبل از معرفی آن به طوطی‌هایی که قبلاً دارید، برای مدتی قرنطینه شود. این امر به دو دلیل مهم است:

 • پرنده شما را ایمن نگه می‌دارد؛
 • به او زمان می‌دهد تا با حضور پرنده جدید سازگار شود.

قرنطینه به‌طور قابل‌توجهی خطر سرایت بیماری‌های رایج بین پرندگان را کاهش می‌دهد. نگه‌داشتن طوطی جدید در یک قفس جداگانه از طوطی شما در برابر بیماری‌های موجود در هوا محافظت می‌کند.همچنین به شما امکان می‌دهد تا با خیال راحت پرنده را ازنظر علائم ظاهری بیماری زیر نظر بگیرید.

در همان زمان، طوطی شما فرصتی خواهد داشت تا صدای پرنده جدید را بشنود. با گذشت زمان به صدا و حضور پرنده عادت خواهد کرد. تعامل مستقیم خیلی زود می‌تواند به‌عنوان ایجاد رعب و وحشت یا نقض قلمرو پرنده شما تلقی شود.

طوطی‌ها را به‌آرامی به هم نزدیک کنید

پس از پایان دوره قرنطینه، مهم است که پرندگان خود را به‌آرامی به یکدیگر معرفی کنید. حتی طوطی‌هایی که از یک‌گونه هستند ممکن است فوراً تبدیل به بهترین دوست هم نشوند.

اغلب اوقات، یکی از پرندگان سعی در تسلط بر دیگری دارند و اگر خیلی مراقب نباشید، این می‌تواند منجر به درگیری‌های ناخوشایند شود.

برای کمک به طوطی‌های خود که آهسته یکدیگر را بشناسند، قفس پرنده جدید خود را به اتاق محل زندگی قفس پرنده بزرگ‌تر منتقل کنید.

به آن‌ها اجازه دهید چندین روز یکدیگر را از فاصله دور مشاهده کنند در این مدت، صبور باشید و به پرنده خود فشار وارد نکنید.

ارائه یک پیشنهاد

گاهی اوقات مفید است که به پرندگان خود رشوه‌دهید تا باهم کنار بیایند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که با ارائه انواع خوراکی‌ها، هر طوطی بتواند با دیگری ارتباط مثبت برقرار کند. زمان ایدئال برای شروع، پایان مرحله قرنطینه است.

برای این کار، کافی است قفس پرنده جدید خود را به اتاق بیاورید. درحالی‌که هر دو پرنده باهم در یک اتاق هستند، چندین غذای خوش‌طعم به آن‌ها پیشنهاد دهید.

بعد از چند دقیقه، قفس طوطی جدید را به منطقه قرنطینه منتقل کنید و بعداً مراحل را دوباره تکرار کنید.

دادن دانه
دادن دانه به طوطی ها

مهم است که در این مرحله مقدماتی هر دو پرنده را در قفس خود قرار دهید. در غیر این صورت، ممکن است طوطی شما فکر کند که پرنده جدید وارد قلمرو او شده و درگیری رخ دهد.

از تکنیک‌های وابستگی استفاده کنید

مراحل بعدی معرفی یک پرنده جدید زمان خوبی برای شروع تمرین تکنیک‌های ایجاد پیوند و وابستگی با هر دو پرنده است. موارد ساده مانند به اشتراک گذاشتن غذا، نظافت و بازی می‌تواند رابطه شما را با هر دو طوطی را بسیار تقویت کند.

هنگامی‌ که احساس کردید پرندگان شما آماده هستند، بگذارید از قفس‌های جداگانه خود تعامل شما با یکدیگر را تماشا کنند. ممکن است برخی از پرندگان مسن رفتارهای حسادت آمیز از خود نشان دهند، اما ممکن است دیگران تمایل بیشتری به پذیرش پرنده جدید داشته باشند.

برای آشنایی و مرور تکنیک‌های وابستگی می‌توانید به مقاله وابسته کردن طوطی به خود در وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید.

از سازگاری طوطی‌های خود اطمینان حاصل کنید

همان‌طور که همه ما انسان‌ها باهم سازگار نیستیم، هر موردی که برای جفت کردن طوطی انتخاب می‌کنیم نیز ممکن است باهم سازگار نباشند.

قبل از اینکه دو طوطی را در یک قفس قرار دهید تا باهم جفت شوند، باید از سازگاری آن‌ها اطمینان حاصل کنید. آشنایی کامل طوطی‌ها شاید یک یا دو سال طول بکشد، بنابراین هرچه زودتر آن‌ها را به هم معرفی کنید.در این صورت وضعیت بهتری خواهید داشت.رعایت نکات بالا در سازگاری سریع‌تر طوطی‌ها باهم بسیار مؤثر است.

همچنین به یاد داشته باشید که طوطی‌ها یک‌گونه تک همسر هستند. این بدان معنی است که آن‌ها تمایل دارند تا در طول زندگی‌شان با یک طوطی جفت شوند.

در عوض، اگر قبلاً یک نر و ماده را جفت کرده‌اید، در آینده شانس زیادی برای جفت کردن آن‌ها با طوطی دیگری نخواهید داشت .بنابراین جفت‌های انتخابی خود را عاقلانه انتخاب کنید.

لوازم و تجهیزات خود را خریداری کنید؛ مطمئن شوید که لوازم و تجهیزات خود را مانند قفس‌ها، جعبه‌ها و غیره تهیه‌کرده‌اید.

قفس‌های تولیدمثل

قفس‌های پرورشی که گاهی از آن‌ها به‌عنوان قفس پرنده دوتایی یا قفس پرنده تقسیم‌شده نیز یاد می‌شود، در اصل دو قفس هستند.دو قفس در کنار هم قرار دارند و می‌توان یک قسمت میانی را برداشت.

هر نیمی از قفس همه موارد ضروری طوطی را که در آن نگهداری می‌شود را فراهم می‌کند ؛ غذا، آب، اسباب‌بازی و غیره.

تنها تفاوت این قفس با قفس طبیعی این است که می‌توانید با رسیدن فصل تولیدمثل قطعه اصلی را بردارید و به طوطی‌ها اجازه دهید باهم جفت شوند.

در بقیه سال طوطی‌ها می‌توانند هم‌زمان زندگی کنند و یکدیگر را بشناسند. این مکانیزم به شما این امکان را می‌دهد بدانید که آیا آن‌ها جفت‌های سازگار ایجاد می‌کنند یا خیر.

مراقب علائم فصل تولیدمثل باشید

فصل تولیدمثل طوطی‌ها معمولاً در آغاز بهار است که آب‌وهوا شروع به تغییر می‌کند. اگر هوا کم‌کم رو به گرمی می‌رود و صدای آواز پرندگان را می‌شنوید، یک فرصت جفت‌گیری مناسب مهیا شده است.

در این مدت، علائم آماده شدن طوطی خود را برای جفت شدن بررسی کنید. طوطی نر شما ممکن است رقص ویژه‌ای برای ماده انجام دهد.

ممکن است شروع به کرک زدن پرهای خود کند (اصطلاحاً پف کند) تا بزرگ‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد. برای اطلاع بیشتر می‌توانید به مقاله پف کردن طوطی در وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنید.

برخی از طوطی‌ها نیز ممکن است در این مدت بدخلق شوند و شروع به گاز گرفتن، جیغ زدن و یا انجام دادن رفتارهای غیرمعمول کنند. (نگران نباشید، این رفتار با تمام شدن فصل جفت‌گیری به پایان می‌رسد).

تماشای این علائم مهم است زیرا فصل جفت‌گیری طوطی‌ها کوتاه است. قبل از پایان فصل تولیدمثل فقط یک هفته 1-2 هفته برای جفت کردن طوطی‌ها زمان‌دارید. اگر این زمان را از دست دهید ممکن است یک سال دیگر طول بکشد تا فرصت این کار را پیدا کنید.
طوطی‌های خود را انتخاب کنید.

اولین قدم در جفت کردن طوطی

بدیهی است که اولین قدم برای جفت کردن طوطی و درنتیجه پرورش آن انتخاب نوع طوطی‌ای است که دوست دارید تولید کنید.

بهتر است شما در مورد مشخصات تولیدمثل آن‌گونه خاص اطلاعات کسب کنید. هرگونه طوطی در نیازهای تولیدمثل کمی متفاوت است.

به‌عنوان‌مثال، گونه‌های مختلف طوطی در سنین مختلف از نظر جنسی بالغ می‌شوند. بااین‌حال، اکثر گونه‌ها در سنین 1-4 سالگی به بلوغ می‌رسند.

پرورش برخی از گونه‌های طوطی نیز نسبت به گونه‌های دیگر آسان‌تر است. ازجمله این طوطی‌ها می‌توان به مرغ عشق، پارکت، طوطی عشق، کوکاتیل و کانورهای گونه سبز اشاره کرد.

ازآنجاکه گونه‌های مختلف طوطی وجود دارند، ذکر نیازهای تولیدمثل همه آن‌ها دشوار است. یک تحقیق کوچک می‌تواند کمک زیادی به شما برای جفت کردن طوطی کند.

جفت کردن طوطی
دادن دانه به طوطی ها

علل جذابیت دو طوطی برای هم

تا اینجا ما به شرایطی که باید برای طوطی‌های خود فراهم کنیم تا آن‌ها باهم جفت شوند پرداختیم. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که علت جذابیت یک طوطی برای طوطی دیگر چیست.یک طوطی چگونه شریک زندگی خود را برای جفت‌گیری انتخاب می‌کند؟

ممکن است بگویید که پرهای زیبا رنگ‌های متنوع و طرح‌های جالب در جفت کردن طوطی مؤثر است. بااین‌حال، مطالعات نشان داده است که این‌ها فقط عوامل تأثیرگذار نیستند.

بیش از 75٪ طوطی‌ها ازنظر جنسی یک‌شکل هستند . به این معنی که ازنظر جنسی تفاوت آشکاری بین ماده و نر یک‌ گونه وجود ندارد.

بنابراین ممکن است تنوع رنگ و طرح برای طوطی‌های ماده چندان دارای اهمیت نباشد. مشخص‌شده است که به‌جای آن، بسیاری از طوطی‌ها به دنبال شدت رنگ پر طوطی نر به‌عنوان جفت خود هستند.

یکرنگ آمیزی قوی و پررنگ در پرهای طوطی نشان‌دهنده مجموعه‌ای از خصوصیات مثبت در یک جفت است.

این خصوصیات عبارت‌اند از:

 • موفقیت در پرور؛
 • توانایی‌های والدین؛
 • ایمنی بیماری ؛
 • سلامتی.

چرا طوطی‌های من هنگام جفت شدن عصبانی به نظر می‌رسند؟

اگر هنگام جفت کردن طوطی‌ها میزان نگران‌کننده‌ای از برخورد و درگیری را مشاهده کردید، خیلی نگران نباشید. این‌ یک امر طبیعی برای حفظ تعادل فیزیکی است.

کلام آخر

در جفت کردن طوطی باید به شرایط قبل از جفت شدن، آشنایی، سازگاری و تهیه تجهیزات لازم توجه کنید.

طوطی‌ها عمدتاً ترجیح می‌دهند که در طول عمرشان فقط یک جفت داشته باشند پس جفت موردنظر را با دقت انتخاب کنید.

در نظر داشته باشید که شرایط هر گونه از طوطی‌ها متفاوت است . قبل از تصمیم برای تکثیر طوطی‌های خود به مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات بپردازید.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خریدوفروش کالای خود به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و از مزایای آن برخوردار شوید.

hutchandcage.com
.parrotsdailynews.com
thesprucepets.com
parrotwebsite.com

تبلیغات
vasetpet-content

8 پاسخ به “چگونه طوطی را جفت کنیم؟

 1. سلام من دوتا طوطی ملنگو هم اندازه دارم نر و ماده هستند الان گزاشتمشون تو یه قفس باهم دعوا نمیکنن ول وقتی یکیشو میزارم تو اون قفسه میبرمش یجای دیگه همش جیق جیق میکنن جفت میشن

 2. سلام چندتا سوال برای گرینچیک هام دارم؟؟
  اول اینک ماده من چهارماهه هست و نر دوساله چون ماده خیلی کوچیکه بعداز یکسال جفت گیری میکنند یا همینجور دوست باقی می‌مانند؟؟ چون فقط همو بوس میکنند و پرهای همو تمیز میکنند، نر خیلی مراقبت ماده هست کلا موقع خواب روش می‌خوابه یا تو بغلش احاطه می‌کنه که گرم باشه
  بیشتر اوقات بیرون قفس هستند و یک نفر گفت اینا کلا ممکنه اصن جفت نشن چون آزادن و سوال دوم اینه یعنی کلا آزاد نکنم ؟؟الان نزدیک یک هفته اس روزی سه چهار ساعت بیرون قفسن قبلا از صبح تا شب بیرون بودند ، الان وقتی از قفس پرسون میارم اینقدر بوسم می‌کنه که عذاب وجدان میگیرم ولی خیلی هم دوست دارم تخم بذارن😢

 3. سلام ببخشید من دوتا طوطی ملنگو دارم که ماده از نر بزرگتره ووقتی از قفس هر دورا بیرون میاریم ماده نر رامیزند چکار کنم که باهم جفت بشن

  1. این آقا کاملا اشتباه کرده نباید حداقل تا دو هفته آنها رو از هم جدا گذاشت،بعد آنها رو با هم بگذارید ولی هواستون بهشون باشه که دعوا نکنن

 4. سلام خسته نباشید.
  ما رفتیم ازادگان و طوطی خودمون ک ملنگوی ماده هست هم بردیم…. یه طوطی نر خیلی خوشگل پیدا کزدیم نوکش سالم بود دم بلند، پرهای صاف و تمیززز بعد صاحبش قفسای این دوتا گذاشت کنار هم.. بعد طوطی نر برای طوطی ما اواز خوند.. بعد اون اقا سریع این دوتارو گذاشت تو یه قفس… و گفت جفت شدن.. حالا ما اوردیمشون خونه و همش باهم دعوا میکنن. انقد با نوکاشون باهم دعوا کردن نوک طوطی نرمون کاملا خط خطی شده طوطی مادمونم نمیزاره نر غذا بخوره باید چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.