سگ بالغ

در این مقاله سعی داریم در مورد بایدها و نبایدهایی که لازم است در مورد سگ بالغ در نظر بگیریم صحبت نماییم. همچنین در مورد نگهداری سگ بالغ نیز نکاتی را بیان می‌کنیم. در آخر چند نکته را در مورد ساخت لانه سگ نگهبان را با هم میاموزیم.

محل نگهداری سگ بالغ

با افزایش سن، سگ شما کم‌کم لانه خود را شناخته و به آن خو می‌کند. برای سگ‌های کوچکی که در منزل نگهداری می‌شوند، لانه باید در نقطه خاص و مشخصی از منزل قرار گیرد و این محل همیشه باید در دسترس حیوان قرار داشته باشد.

محل نگهداری سگ بالغ
محل نگهداری سگ بالغ

لانه‌های مناسب برای سگ بالغ

استفاده از سبدهای مخصوص، لانه‌های پارچه‌ای که برای این منظور درست‌شده و لانه‌های چوبی مناسب خواهد بود. توجه داشته باشید که لانه سگ بالغ باید قابل شستشو یا حداقل قابل نظافت بوده و هرچند وقت یک‌بار تمیز و در صورت لزوم ضدعفونی شود. این لانه باید متناسب با جثه سگ بوده و برای او کوچک نباشد. سگ‌ها معمولاً لانه خود را تمیز نگه می‌دارند و داخل آن ادرار و مدفوع نمی‌کنند. آن‌ها دوست دارند لوازم شخصی، اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌های خود را داخل لانه ببرند و در آنجا با آن‌ها بازی کنند.

پیشننهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

محل نگهداری سگ

نظافت لانه سگ بالغ

از گذاشتن ظرف غذا و آب در داخل لانه خودداری کنید. چراکه باعث آلودگی لانه شده و در تابستان محل تجمع حشرات خواهد شد. خوب است هرچند وقت یک‌بار و پس از نظافت لانه، داخل آن را به سموم حشره کشی که به همین منظور تهیه‌شده آغشته کنید. انواع پودرها، افشانه‌ها و مایعات ضدعفونی‌کننده و حشره‌کش برای این منظور وجود دارد. از ریختن پودرها و سموم موش کش و سوسک کش در داخل لانه جداََ خودداری کنید زیرا باعث مسمومیت و حتی مرگ حیوان می‌شود.

محل لانه در خانه

سعی کنید محل لانه را زیاد جابجا نکنید تا سگ بالغ احساس مالکیت و امنیت خود نسبت به لانه را از دست ندهد. محل این لانه در منزل بهتر است دور از رفت آمد و سروصدا بوده و در کنار لوازم گرمازا، سرمازا و پرسروصدا نباشد. کنار رادیاتور شوفاژ، بخاری، اجاق‌گاز، فن‌کوئل و یخچال محل مناسبی برای این منظور نیست. جریان مستقیم باد کولر و تابش مستقیم آفتاب بر روی لانه هم برای حیوان مشکل‌ساز خواهد بود. محل لانه باید از تهویه مناسبی برخوردار بوده و در صورت امکان بهتر است کف محل قابل شستشو باشد. فراهم کردن این شرایط آن‌قدر که به نظر می‌رسد کار دشواری نیست و گوشه اتاق‌خواب، زیرزمین، قسمتی از بالکن مسقف و محصور و یا زیر پله‌ها برای قرار دادن لانه محل مناسبی است.

چرا سگ بالغ باید شب در لانه خود باشد؟

به حیوان خود بیاموزید که شب‌ها را در لانه‌اش بخوابد و به او اجازه ندهید شب‌ها در تختخواب شما بخوابد. حضور حیوانات در تختخواب، کار صحیحی نیست و علاوه بر اینکه می‌تواند سلامت شما خطر اندازد، ممکن است شما به‌طور ناخواسته و در هنگام خواب، به حیوان آسیب وارد کنید و برای مثال روی او غلت زده یا او را از تخت به پایین بیاندازید.

در مورد سگ بالغ و سگ نگهبان شرایط کمی فرق می‌کند. لانه این سگ‌ها باید در بیرون از منزل و درون حیاط، باغ و یا حیاط‌خلوت باشد. ازآنجاکه سگ نگهبان در طول روز نباید از لانه خارج شود، بهتر است لانه آن کمی وسیع‌تر و جادارتر باشد و در صورت امکان حیاطی برای آن در نظر گرفته شود. این محل می‌تواند شامل یک لانه سیمانی یا چوبی متناسب با ابعاد حیوان و یک محل فنس کشی شده وسیع‌تر در اطراف آن به‌عنوان محل گشت زنی باشد.

لانه سگ بالغ یا نگهبان
لانه سگ بالغ یا نگهبان

چند نکته در مورد ساخت لانه سگ نگهبان

هنگام ساخت لانه سگ نگهبان دقت کنید که در دیواره‌های داخلی و خارجی آن اجسام تیز و برنده مثل میخ و سیم وجود نداشته باشد. بخصوص دیواره‌های داخلی باید صاف و بدون برجستگی باشد تا بدن حیوان را زخمی نکند. سقف لانه باید شیب‌دار و عایق‌بندی شده باشد تا از نفوذ آب باران، گرمای خورشید و سرمای زمستان جلوگیری کند. دهانه لانه هم باید به‌اندازه کافی وسیع باشد تا در هنگام ورود و خروج، پهلوهای حیوان به دیواره‌ها سائیده نشده و آزرده و زخمی نشود. کف آن نیز بهتر است شیب ملایمی به بیرون داشته باشد تا در زمان شستشوی لانه و یا در هنگام بارندگی، آب درون آن جمع نشود. برای پوشش کف، بهتر است از سرامیک یا موزاییک استفاده کنید تا شستشو و ضدعفونی آن آسان باشد. قرار دادن یک پنجره کوچک در دیواره لانه به تهویه آن کمک خواهد کرد.

نکاتی در مورد لانه سگ نگهبان

محل لانه سگ نگهبان باید به‌دوراز رفت‌وآمد و سروصدا باشد تا حیوان نتواند افرادی که در روز در خانه آمدوشد دارند را ببیند. در غیر این صورت، دیدن افراد برای او عادی شده و دیگر به غریبه‌ها پارس نمی‌کند. از سوی دیگر سگ‌های نگهبان برای این‌که شب‌ها بتوانند بیدار و هوشیار باشند، باید در روزبه استراحت بپردازند. سروصدا و رفت آمد زیاد مانع استراحت و خواب سگ در روز شده و او در زمان نگهبانی در شب خسته و خواب‌آلود خواهد شد. بستن سگ‌های نگهبان روی پشت‌بام منزل و زیر تابش آفتاب، کار ظالمانه‌ای بوده و با این عمل به‌زودی حیوان شما دچار گرمازدگی و شوک می‌شود. آزاد گذاشتن حیوان روی پشت‌بام نیز خطر افتادن به پائین را در پی خواهد داشت.

در رابطه با راهنمای خرید سگ نگهبان، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

راهنمای خرید سگ نگهبان

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی ویژگی‌های سگ بالغ رسیدیم. امیدواریم لذت برده باشید.

شما می توانید جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

مقالات بیشتر:

منبع: راهنمای جامع حیوانات (سگ)

نظرات
محمدعلی

محمدعلی

سگ ژرمن برای نگهبانی خیلی خوبه

ثبت نظر