تولید مثل کبوتر

تولید مثل کبوتر

کبوترها روش جفت‌گیری بسیار جالبی دارند. مراحل خواستگاری، تولید مثل کبوتر و تربیت کودک آن‌ها، جالب و بسیار متفاوت از نحوه انجام این کار توسط انسان و سایر حیوانات است.

آن‌ها نه‌تنها موجودات زیبایی هستند بلکه دارای مهارت‌های بسیار خوبی نیز هستند. ازآنجاکه آن‌ها به‌راحتی با انواع محیط سازگار می‌شوند مطمئناً می‌توان آن‌ها را در مناطقی با جمعیت زیاد نگه داشت.

آن‌ها می‌توانند رام شوند و در فضاهای کوچک زندگی کنند. آن‌ها بوی بد نمی‌دهند، سروصدای کمتری ایجاد می‌کنند و مراقبت از آن‌ها گران تمام نمی‌شود.

حالا برویم تا ببینیم تولید مثل کبوتر به چه شکل است.

انتخاب جفت برای تولید مثل و زندگی کبوتر

کبوترها موجوداتی دوست‌داشتنی هستند و معمولاً تک همسر هستند. آن‌ها برای زندگی جفت می‌شوند و زندگی را دوبه‌دو ادامه می‌دهند.

این جفت در طول زندگی خود یا تا زمانی‌که عنصر خارجی آن‌ها را از هم جدا کند به یکدیگر وفادار می‌مانند. اگر هر یک از جفت‌ها بمیرد دیگری دوباره با یک کبوتر مجرد دیگر جفت می‌شود.

معمولاً مسافت طولانی بر پیوند بین دو پرنده تأثیر نمی‌گذارد مگر اینکه تحت تأثیر یک کبوتر غیر جفت در اطراف خود قرار گیرد.

خواستگاری برای تولید مثل کبوتر

کبوتر ماده غالباً نری را انتخاب می‌کند که دارای علائم یکسان با والدینش باشد. نرها با پف کردن و قوز زدن به دور کبوتر ماده، خود را نشان می‌دهند.

کبوتر ماده با قرار دادن منقار خود در داخل منقار کبوتر نر را که می‌خواهد به‌عنوان جفت انتخاب کند، رضایت خود را نشان می‌دهد.

طریقه جفت شدن

کبوترها عادت‌های جفت‌گیری منحصربه‌فردی دارند. هنگامی‌که کبوتر نر به کبوتر ماده علاقه‌مند می‌شود، شروع به خودنمایی می‌کند.

راهپیمایی متکبرانه‌ای را شروع می‌کند و ویژگی‌های مردانه خود را نشان می‌دهد. در صورت علاقه، ماده با نر دوست می‌شود و درنتیجه دعوت به جفت شدن می‌شود.

سپس این زوج مکانی را برای ساخت لانه انتخاب می‌کنند. پس از ساخت لانه جفت می‌شوند، تولید مثل صورت می‌گیرد و خود را برای تولد بچه آماده می‌کنند.

هنگامی‌که ماده تخم‌گذاری می‌کند بیش از 24 ساعت روی تخم‌ می‌نشیند و پس‌ از آن نر جای همسر خود را روی تخم‌ها می‌گیرد تا شریک زندگی خود بتواند غذا بخورد و استراحت کند.

جفت‌گیری

ماده دم خود را به پهلو حرکت داده و نر پشت سر او قرار می‌گیرد. هر دو کبوتر برجستگی‌های کوچکی دارند که به برجستگی کوکال معروف است.

جفت گیری
جفت گیری کبوتر

کبوترها برجستگی‌های یکدیگر را لمس می‌کنند و تلقیح سریع اتفاق می‌افتد. کبوتر نر پس از سوارشدن و لمس کبوتر ماده در طی نیم ثانیه انزال می‌کند و اسپرم او وارد دستگاه تولید مثل ماده می‌شود. در این صورت تولید مثل کبوتر اتفاق می‌افتد.

اندام‌های جنسی

اکثر پرندگان نر ازجمله کبوترها اندام جنسی خارجی ندارند. کبوتر نر دارای دو بیضه داخلی است که در فصل تولید مثل متورم شده و اسپرم تولید می‌کند.

کبوترهای ماده بالغ فقط یک تخمدان دارند.

تخمدان شامل تمام سلول‌های تخمک‌گذاری است که ماده در طول زندگی خود نیاز به تولید مثل دارد. این تخمدان‌ها به یک مجرا متصل هستند که باوجود تخمک بارورشده، متورم می‌شوند.

دستگاه تناسلی ماده یک کانال پیچیده است که شامل قیفی است که تخمک، تخمک‌گذاری شده را نگه می‌دارد. اسپرم نر تخمک را در قیف مجرای تخمک بارور می‌کند و تولید مثل کبوتر صورت می‌گیرد.

تخم کبوتر

تخم از طریق مسیر تولید مثل در ماده حرکت می‌کند، مواد مغذی به دست می‌آورد و پوسته تشکیل می‌شود.

سپس تخم در رحم مادر ذخیره می‌شود تا زمانی که تخم‌گذاری شود. دو تخم غالباً طی 24 تا 48 ساعت از یکدیگر تولید و تخم‌گذاری می‌شوند.

مراحل تولید مثل کبوتر

معمولاً جفت‌ها تک همسر هستند و اغلب تا زمانی که هر دو پرنده زنده هستند در فصول متوالی تولید مثل می‌کنند. اکثر افراد تلاش می‌کنند سالانه چندین بچه پرورش دهند.

بعضی‌اوقات در یک سال چهار یا پنج بچه پرورش می‌یابد. فصل تولید مثل این پرندگان می‌تواند در تمام طول سال باشد به شرطی که شرایط آب و هوایی اجازه دهد. به نظر می‌رسد این روند در ماه‌های زمستان کند می‌شود.

ساخت لانه

کبوتر نر با در نظر گرفتن ماده، چوب‌هایی را انتخاب می‌کند و به سوی پرنده ماده می‌آورد و آن‌ها را جلوی همسر خود می‌گذارد.

ساختن لانه
ساختن لانه

ماده چوب‌هایی را که پرنده نر برای او آورده است را می‌پذیرد و آن‌ها را در زیر خود قرار می‌دهد. لانه این پرندگان را می‌توان در امتداد طاقچه‌های ساختمانی، تیرهای برق، زیر پل‌ها یا داخل انبارها یافت.

نر جوجه‌کشی می‌کند یا ماده؟

لانه به شکل بشقاب مانند است و از ساقه و برگ ساخته‌شده است و مناسب‌ترین مکان برای تولید مثل کبوتر است.

ماده ممکن است یک یا دو روز قبل از اولین تخم‌گذاری روی لانه بنشیند. به‌طورکلی 2 تخم سفید گذاشته می‌شود.

نر و ماده هر دو جوجه‌کشی می‌کنند اما ماده بیشترین زمان را روی تخم‌ها می‌گذراند؛ زیرا از اواسط بعدازظهر تا اواسط صبح در لانه خواهد بود. جوجه‌کشی حدود 18 روز طول می‌کشد.

تغذیه جوجه‌ها

فرزندان آن‌ها به‌سرعت رشد می‌کنند بنابراین والدین باید به‌طور مداوم آن‌ها را تغذیه کنند.

آن‌ها بچه‌های خود را با شیر کبوتر تغذیه می‌کنند که از لثه‌های والدین ترشح می‌شود.

بعدازآن تغذیه به‌صورت غذای هضم‌شده جزئی که توسط والدین خورده شده است انجام می‌شود.

در برخی موارد ناخوشایند کبوترها ممکن است نازا یا نابارور باشند بنابراین ممکن است قادر به تولید جوجه نباشند. در این شرایط باید این زوج از هم جدا شوند تا بتوانند همسران جدیدی پیدا کنند و مسئله ناباروری خود را حل کنند.

تولید مثل کبوتر به‌طور غیرطبیعی

برای جفت‌گیری از کبوترها باید آن‌ها را از دیگر کبوترها جدا کنید تا آن دو برای جفت‌گیری آماده شوند. همه کبوترها در سن 5 تا 7 ماهگی به سن بلوغ می‌رسند و می‌توانند جفت‌گیری کنند.

تولید مثل کبوتر
تولید مثل کبوتر

بعد از جفت شدن دو کبوتر بعد از 40 الی 44 ساعت پرنده اقدام به تخم‌گذاری می‌کند و اولین تخم را می‌گذارد. بعد از یک روز نیز دومین تخم را می‌گذارد.

آن‌ها فقط دو تخم می‌گذارند و بعد از 17 تا 18 روز بعد از تخم‌گذاری جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند. ممکن است یک روز بین آن‌ها فاصله باشد؛ بنابراین بگذارید خود جوجه‌ها از تخم بیرون بیایند.

بعد از خروج آن‌ها از تخم، توسط مادر تغذیه می‌شوند. ممکن است این روند تا 6 هفتگی ادامه یابد. بعد از 6 هفتگی جوجه‌ها بدون کمک مادر خود اقدام به خوردن دانه می‌کنند.

بعد از 2 الی 3 هفتگی جوجه‌ها، والدین آن‌ها در لانه‌ای دیگر اقدام به تخم‌گذاری می‌کنند. کبوترها تا سن 2 تا 3 سالگی بیشترین تولید مثل را دارند. درواقع دیده‌شده است که کبوترها در یک سال می‌توانند 20 تخم بگذارند.

آموزش روش مست کردن پرنده برای تولید مثل کبوتر

یکی از روش‌ها برای جفت‌گیری موفق مست کردن پرنده‌های خود است تا انرژی و تمایل کافی برای جفت‌گیری و تخم‌گذاری داشته باشند.

تغذیه صحیح و اصولی یکی از عوامل مهم در مست کردن کبوتر است. علاوه بر تغذیه عوامل دیگری نیز در مست کردن کبوترها نقش دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

عوامل مؤثر در مست کردن کبوتر

در مست کردن کبوترهای خود فرقی ندارد که چه نژادی از کبوتر را می‌خواهید مست کنید. همه کبوترها دارای ویژگی‌های ذاتی یکسانی هستند.

به‌طورمعمول کبوترها در فصل بهار نشانه‌هایی از مستی در آن‌ها بروز می‌کند. شما برای تقویت و انجام جفت‌گیری موفق بهتر است که چند مورد را به خاطر داشته باشید.

  • بعد از شناسایی جنس کبوتر و اطمینان از نر بودن کبوتر موردنظر، باید از سالم بودن پرنده مطمئن شوید. برخی از پرندگان به دلیل ناتوانی ذاتی قادر به جفت‌گیری نیستند؛ بنابراین برای تولید مثل موفق کبوتر، دو پرنده سالم را انتخاب کرده و با هم جفت کنید و در لانه‌ای جدا قرار دهید تا آماده جفت‌گیری شوند.
  • تغذیه از عوامل مهم مست کردن کبوتر است. سعی کنید در این مواقع از دانه‌ها و تخم‌های گرم مانند تخم کتان، گاودانه و شاهدانه استفاده کنید. این دانه‌ها دارای انرژی زیادی هستند که می‌توانند کبوتر را برای جفت‌گیری آماده کنند.
تولید مثل کبوتر
دادن دانه به کبوتر

دیگر عوامل مستی کبوتر

  • تمیز بودن کبوتر به او حس اعتمادبه‌نفس می‌دهد. هفته‌ای 2 تا 3 بار کبوترتان را داخل ظرف آب گرم قرار دهید تا استحمام کند. درزمانی که مقداری آفتاب وجود دارد این کار را انجام دهید تا او خود آب‌تنی کرده و سپس در مقابل آفتاب خود را خشک کند. پاکیزگی باعث می‌شود پرنده نر به‌راحتی به سمت جنس مونث برود.
  • قفس کبوتر نیز اهمیت دارد. قفس باید طوری باشد که پرنده به‌راحتی در آن پرواز کند. پرواز انرژی زیادی را که پرنده ذخیره کرده را آزاد می‌کند. این باعث می‌شود قدرت بدنی پرنده برای انجام تولید مثل موفق کبوتر افزایش یابد.
  • نظافت قفس پرنده را رعایت کنید. وجود فضولات زیاد در قفس باعث بیماری کبوترهای نر و ماده می‌شود. بوی ساطع‌شده از فضولات حاوی آمونیاک بوده و آمونیاک برای سیستم تنفسی کبوترها و انسان‌ها مضر است.

فصل جفت‌گیری

فصول گرم سال برای جفت‌گیری مناسب‌ترین فصل‌ها هستند مانند فصل بهار و تابستان.

پرورش‌دهندگان حرفه‌ای در اوایل بهار کبوترها را جفت می‌کنند تا جوجه‌ها با رسیدن پاییز بالغ شوند و سرما باعث مریضی آن‌ها نشود.

در حالت کلی، جفت‌گیری و تخم‌گذاری تا اوایل پاییز ادامه خواهد داشت.

جلوگیری از تولید مثل کبوتر

ممکن است لازم باشد کبوترها را از تولید مثل بازدارید. کبوترهای ماده هر ماه تخم‌گذاری می‌کنند. وقتی دو تخم گذاشتند تخم‌ها را بردارید و تخم‌های مصنوعی را جایگزین آن‌ها کنید.

هر دو کبوتر روی تخم‌های مصنوعی می‌نشینند تا زمانی که متوجه شوند جوجه‌ای از آن‌ها بیرون نمی‌آید.

اگر پرنده ماده شما روی تخم‌های جعلی نشسته باشد تخم‌گذاری را ادامه نخواهد داد. تخم‌گذاری بیش‌ازحد معمول باعث کمبود کلسیم و مرگ می‌شود.

افزایش بازدهی تولید مثل کبوتر

با استفاده از یک روش نیز می‌توان تعداد جوجه‌های هر جفت کبوتر را افزایش داد و به عبارتی باعث افزایش بازدهی تولید مثل کبوتر شد. می‌توان 10 روز پس از تخم‌گذاری تخم‌ها را از زیر کبوتر ماده برداشت.

با این کار کبوتر ماده علیرغم میلش از حالت کرچی (تمایل به خوابیدن روی تخم‌ها) خارج می‌شود. با این روش کبوتر ماده شروع به زندگی عادی کرده و مجدداً جفت‌گیری و تخم‌گذاری می‌کند.

در این صورت می‌توان تعداد تخم‌های تولیدی از یک جفت را حدود 2 برابر کرد. پس از برداشتن تخم‌ها می‌توان آن‌ها را در ماشین جوجه‌کشی معمولی قرار داد.

تولید مثل کبوتر
بلند کردن کبوتر از روی تخم ها

چنان چه تصمیم دارید که برای جوجه درآوری از ماشین جوجه‌کشی استفاده کنید دما و رطوبت داخل ماشین جوجه‌کشی اندکی متفاوت از جوجه‌کشی از تخم‌مرغ است.

تعداد تخم‌ها در سال و در هر بار تخم‌گذاری

بر اساس نوع کبوتر تعداد تخم‌هایی که در طول سال می‌گذارند متفاوت است. برخی از کبوتران 4 بار در سال تخم می‌گذارند.

اغلب آن‌ها نیز 10 بار در سال تخم‌گذاری می‌کنند. کبوتر ماده هنگامی‌که بالغ می‌شود شروع به تخم‌گذاری می‌کند.

در ابتدا تعداد تخم‌ها در تولید مثل کبوتر نامنظم و معمولاً یک عدد است. هنگامی‌که او به سن 10 تا 12 ماهگی رسید در هر نوبت دو تخم می‌گذارد.

سن بلوغ کبوتر ماده

کبوتر در 5 تا 7 ماهگی بالغ می‌شود. سن بلوغ به میانگین وزن کبوتر نیز بستگی دارد. نژادهای سنگین جثه دیرتر بالغ می‌شوند.

کبوتر ماده پس از بلوغ و انتخاب جفت، تخمدانش فعال می‌شود. در تخمدان، تخمک‌ها مراحل تکامل خود را طی می‌کنند.

از شروع تولید مثل کبوتر و فعال شدن تخمدان 4 تا 5 روز طول می‌کشد تا تخمک‌گذاری انجام شود.

تولید مثل کبوتر
تخم گذاری کبوتر ها

کبوتر ماده تا چندسالگی قادر به تولید مثل است؟

پرورش‌دهندگان برای تولید مثل کبوتر معمولاً جفت‌های مرغوب را تا 5 سالگی نگه می‌دارند.

در سال‌های دوم و سوم تولید تخم در کبوتر ماده به اوج می‌رسد و به‌تدریج کم می‌شود و بعد از 5 سالگی با افت شدید روبه‌رو خواهد شد. به‌طوری‌که بعد از 5 سال، نگهداری و تغذیه کبوترها اقتصادی نخواهد بود.

درصد باروری کبوترها

درصد باروری کبوترها تقریباً 85 تا 95 درصد و درصد باقی‌ماندن جوجه‌ها 80 تا 85 درصد است.

این موضوع به این دلیل است که تقریباً 6 درصد از تخم‌ها تا قبل از درآمدن جوجه‌ها می‌شکنند و 9 درصد جوجه‌های خارج‌شده از تخم تا قبل از کشتار یا بلوغ می‌میرند.

پاسخ به سوالات شما

هر کبوتر چند مرتبه در سال تخم می‌گذارد؟

این مسئله در کبوترهای مختلف، فرق دارد. برخی از کبوترها 4 مرتبه در سال و برخی دیگر، 10 مرتبه در سال تخم می‌گذارند.

آیا کبوتری وجود دارد که نابارور باشد؟

بله کبوترها نیز ممکن است نابارور باشند، به‌خصوص اگر از قبل مشکلات جسمی داشته باشند.

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با تولید مثل کبوتر صحبت کردیم. کبوتر ماده در 4 یا 5 ماهگی بالغ می‌شود و پس از جفت‌گیری اقدام به تخم‌گذاری می‌کند.

یک موضوع جالب در رابطه با جفت‌گیری آن‌ها این است که کبوترها قبل از جفت‌گیری، نوک‌گیری می‌کنند یعنی نوک‌هایشان را به هم می‌زنند.

نکته دیگر این است که تا حدود 10 تا 12 ماهگی تعداد تخم‌ها 1 عدد است و بعد از آن در هر بار تخم‌گذاری کبوتر ماده 2 تخم می‌گذارد.

فصل تخم‌گذاری و جفت‌گیری کبوترها عمدتاً در بهار و تابستان است. همان‌طور که در طول مقاله گفته شد، کبوترسانان تک همسر هستند. جوجه‌ها از تخم درآمده رنگ زرد و یک نوک صورتی دارند. جوجه‌ها از طریق شیر چینه‌دان تغذیه می‌شوند.

مدت‌زمانی نیز که طول می‌کشد که جوجه‌ها قادر به پرواز شوند بستگی به زمان سال و تقریباً 30 روز است. شما نیز می‌توانید تجربه‌های تولید مثل کبوتران خود را با ما در میان بگذارید.

جهت خرید و فروش حیوانات و یا وسایل مورد نظر خود می‌توانید به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط با پرندگان دیگر را مطالعه نمایید. به ما سر بزنید؛ از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم.

منابع
sciencing.com
ovocontrol.com
wild-bird-watching

تبلیغات
vasetpet-content

One Reply to “تولید مثل کبوتر ”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.