چرا طوطی دستم را گاز می‌گیرد؟

گاز گرفتن طوطی

طوطی‌ها حیواناتی بسیار باهوش و کنجکاو هستند. آن‌ها باید محیط خود را کشف کنند و از نظر ذهنی خود را به چالش بکشند. این یکی از دلایلی‌ست که می‌توانید با وسايل مختلف با طوطی‌ها بازی کنيد. بااین‌حال ممکن است ندانيد وقتی آن‌ها ناگهان شروع به گاز گرفتن شما می‌کنند، چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ آيا می‌دانيد دلايل گاز گرفتن طوطی چيست؟

در این مقاله ما بين گرفتن با منقار و گاز گرفتن تفاوت قائل می‌شویم. همچنین به شما خواهيم گفت که چرا طوطی شما به‌طور ناگهانی شما را گاز می‌گیرد و چگونه می‌توان آن‌ها را آموزش داد تا این رفتار را متوقف کنند.

تفاوت بین گرفتن با منقار و گاز گرفتن

طوطی‌ها دو پا و بال دارند، اما دست ندارند. آن‌ها اغلب از منقار خود برای بالا رفتن از درختان، بازی با اشیا و ارتباط با پرندگان دیگر استفاده می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، با منقار گرفتن و گاز گرفتن دو جنبه بسیار مهم و متفاوت رفتار طوطی است.

به همان اندازه که انگشتان و دستان ما برای ما مفید هستند، منقار طوطی نيز به طوطی اجازه می‌دهد، این دنیا را به روش مستقیم تجربه و لمس کند؛ بنابراین، تفاوت بین با منقار گرفتن و گاز گرفتن چیست؟

با منقار گرفتن، زمانی است که طوطی به‌آرامی از منقار خود برای کاوش، استفاده از ابزار، بازی یا کوهنوردی استفاده می‌کند. همان‌طور که قبلاً گفتیم، منقار آن‌ها به‌عنوان دست سوم استفاده می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که بچه پرندگان متوجه نمی‌شوند که منقار آن‌ها تا چه اندازه محکم است. هنگامی‌که آن‌ها از منقار خود برای کاوش در محیط خود استفاده می‌کنند، ممکن است بدون اینکه متوجه شوند آسیب ببینند.

به همین دلیل آموزش طوطی و یادگیری ارتباط برقرار کردن با آن‌ها بسیار مهم است. در ادامه مقاله دلايل گاز گرفتن طوطی در مورد تفاوت بين گاز گرفتن و استفاده از منقار صحبت خواهيم کرد.

منقار گرفتن و گاز گرفتن

بسیاری از همراهان و صاحبان جدید پرندگان، کشف با منقار را با گاز گرفتن اشتباه می‌گیرند. درحالی‌که اين دو رفتار از نظر قصد و شدت متفاوت هستند.

درحالی‌که با منقار گرفتن راهی بدون قصد و غرض برای استفاده از منقار در کشف و کاوش در محیط و بازی است، گاز گرفتن نشان‌دهنده ترس طوطی است.

در طبیعت، طوطی‌ها برای نشان دادن تسلط و برتری خود، از گاز گرفتن استفاده نمی‌کنند. آن‌ها فقط هنگامی‌که واقعاً می‌ترسند، گاز می‌گیرند و سعی می‌کنند از خود یا جوجه‌های خود دفاع کنند.

درحالی‌که منقار گرفتن، آهسته و نسبتاً ملایم است، گاز گرفتن واقعی طوطی، بسیار سریع و محکم است. طوطی‌ها معمولاً موقع گاز گرفتن بال‌ها را به هم می‌زنند تا به شما هشدار دهند که از آن‌ها دور شوید، زیرا به فضا احتیاج دارند.

گاز گرفتن طوطی
گاز گرفتن طوطی

چرا طوطی من، دستم با منقار می‌گیرد؟

با منقار گرفتن، عادت سالم و بخشی از زندگی هر طوطی است. طوطی شما از منقار خود برای بازی کردن، غذا خوردن، تعامل با حیوانات دیگر و کاوش در محیط خود، استفاده خواهد کرد. هنگامی‌که آن‌ها نوزاد هستند، ممکن است متوجه نشوند که سختی منقار کردن آن‌ها برای چیست.

در ادامه مقاله دلايل گاز گرفتن طوطی، راهکاری را به شما ياد خواهيم داد که در مواجهه با گاز گرفتن، می‌توانید آن را انجام دهيد.

با صدای آرام صحبت کنيد

پرندگان تمایل دارند که اصوات بالا را با شادی و خوبی و صداهای کم را به ناراحتی مرتبط سازند. این بدان معنا نیست که شما باید پرنده خود را مجازات کنید، ما هرگز مجازات را توصیه نمی‌کنیم زیرا این فقط مشکلات رفتاری ایجاد می‌کند و به رابطه شما آسیب می‌رساند.

اگر طوطی با منقار خود، سفت‌وسخت دست شما را گرفت، آن را کنار زده و با لحن آرامی بگویید، دستم صدمه‌دیده است. درنتیجه پرنده شما محکم گرفتن دست شما با منقار را با یک رفتار بد تلقی می‌کند و ديگر آن را انجام نخواهد داد.

باید درک کنیم که با منقار گرفتن، بخشی از رفتار طبیعی آن‌هاست. اگر طوطی شما همچنان به‌سختی با منقار خود دست شما را می‌گیرد، لباس ضخیم‌تری بپوشيد.

همچنین توصیه می‌کنیم کودکان خردسال را از آن‌ها دور نگه‌دارید. زیرا با منقار گرفتن، می‌تواند به پوست نرم آن‌ها آسیب برساند. اگر طوطی‌های شما واقعاً شما را گاز می‌گیرند، باید آن‌ها را به گونه دیگری آموزش دهید.

چرا طوطی من ناگهان مرا گاز می‌گیرد؟

از دلايل گاز گرفتن طوطی ترسيدن است. طوطی‌ها فقط وقتی مستأصل می‌شوند و سعی می‌کنند از خود دفاع کنند، گاز می‌گیرند. آن‌ها در اين حالت، تمایل دارند خیلی سریع گاز بگیرند و پرهایشان را به هم بزنند تا شما از آن‌ها دور شوید.

علت این گزش صرفاً به این دلیل است که چیزی آن‌ها را ترسانده است. شاید آن‌ها مجازات شده‌اند یا در گوشه‌ای قرار گرفته‌اند و احساس آسیب‌پذیری می‌کنند.

دلیل آن هرچه باشد، یک رفتار معمول و طبيعی خصوصاً در یک محیط امن، نیست. برای اصلاح آن باید دقیقاً بدانیم چه چیزی باعث احساس ترس در آن‌ها شده است.

ترس

حتی در مورد طوطی‌هایی که از کودکی با دست تغذیه می‌شدند، اگر به‌طور مداوم در جامعه اجتماعی نباشند، می‌توانند دچار ترس از انسان شوند.

اگر پرنده شما از بزرگ‌سالی وارد زندگی شما شده، در رابطه با فاکتورهایی که ممکن است در تماس با آن‌ها دچار ترس شود، حتماً از صاحب قبلی طوطی اطلاعات کسب کنيد.

ترسیدن
ترسیدن طوطی

حتی پرندگان کاملاً اجتماعی که با انسان‌ها کاملاً راحت هستند، می‌توانند از چیزی ترسیده و از روی غريزه صاحب خود را گاز بگیرند.

یادگیری نحوه جلب اعتماد پرنده می‌تواند ترس‌های پرنده شما را فرو نشاند و انگشتان دست شما را در مقابل گازگرفتگی نجات دهد.

پرخاشگری

از ديگر دلایل گاز گرفتن طوطی می‌تواند پرخاشگری باشد. پرخاشگری در طوطی‌ها می‌تواند یک مشکل جدی باشد و منجر به پرندگان ناراضی و حتی صاحبان ناراضی شود.

ازجمله دلایل پرخاشگری در طوطی‌ها می‌توان به عوامل محيطي، تغييرات هورمونی در دوران بلوغ یا فصل تولیدمثل و استرس اشاره کرد.

چرا پرنده من مرا می‌جود؟

رفتار مشابه دیگر، جويدن است. اگر طوطی شما به‌آرامی انگشت شما را می‌خورد، نباید زیاد نگران این رفتار باشید. همان‌طور که اشاره کردیم، طوطی‌ها از منقار خود استفاده می‌کنند.

از این کار برای کوهنوردی و کشف چیزهای جدید استفاده می‌کنند. اگر یک طوطی بخواهد به شما آسیب برساند، متوجه خواهید شد؛ زیرا جويدن با گاز گرفتن، متفاوت است.

طوطی‌ها دائماً در حال بازی و کشف چیزهای جدید هستند. با این‌ حال، طوطی‌های جوان ممکن است به قدرت منقار خود پی نبرند و به‌سختی شما را گاز بگيرند.

حتی برخی از صاحبان طوطی می‌گویند که طوطی آن‌ها به حدی سخت، گاز گرفته است که باعث خونریزی شده است. اگر این اتفاق بیفتد، ما به شما توصيه می‌کنیم که به آن‌ها آموزش دهید تا بفهمند چه زمانی به شما آسیب‌ زده‌اند.

برای انجام این کار، دستورالعمل‌های ما را در بخش بعدی دنبال کنید. در ادامه مقاله دلايل گاز گرفتن طوطی، راه‌حل‌هایی برای جلوگيری از گاز گرفتن طوطی ارائه خواهيم داد.

چگونه جلوی گاز گرفتن طوطی را بگیریم

اول‌ازهمه چیز، سعی کنید آن‌ها را درک کنید. چيزی که باعث ترس آن شده پيدا کنيد تا بتوانيد در آینده از آن جلوگیری کنيد. برای راهنمایی دقیق‌تر می‌توانید به یک متخصص رفتارشناسی حیوانات مراجعه کنيد.

باید هنگام اصلاح هرگونه رفتار بد در طوطی‌ها مراقب باشیم زیرا در مقایسه با سایر حیوانات بسیار متفاوت هستند. برای آموزش مثبت طوطی و کمک به آن‌ها در تغییر رفتار بد خود، این نکات را دنبال کنید:

  • از تنبیه بدنی یا روحی استفاده نکنید.
  • فریاد نزنید و از صدای بلند استفاده نکنید.آرام و آرام با تن صدای کم صحبت کنید تا نارضایتی خود را از رفتار آن‌ها ابراز کنید.
  • بعد از گاز گرفتن، آن‌ها را دوباره در قفس خود قرار دهید و حدود 10 دقیقه آن‌ها را تنها بگذارید. هنگام خارج شدن از اتاق تماس چشمی برقرار نکنید.
  • پس از پایان اين ده دقيقه، دوباره برگردید تا با آن‌ها تعامل مثبت داشته باشید.
  • رفتار آن‌ها را مشاهده کنید. در حال حاضر، آن‌ها باید احساس بهتری داشته باشند و با شما نیز تعامل مثبت برقرار کنند.

در ادامه دلايل گاز گرفتن طوطی به راه‌هایی برای کاهش علائم پرخاشگری اشاره می‌کنیم.

گاز گرفتن طوطی
جلوگیری از گاز گرفتن طوطی

از بين بردن عوامل ايجاد پرخاشگری

همچنين برای از بین بردن عوامل آشکاری که ممکن است در پرخاشگری پرنده شما نقش داشته باشند، گام بردارید. محیط پرنده را از نظر مواردی که ممکن است باعث ناراحتی شود بررسی کنید.

آیا باید برنامه نظافت قفس طوطی خود را طوری تنظیم کنید که خانه پرنده شما تمیز و راحت بماند؟

آیا حیوانات خانگی دیگری در خانه وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد استرس در طوطی شما شوند؟

در صورت لزوم تغييراتی انجام دهید و به پاسخ پرنده خود دقت کنید. شناسایی علل گاز گرفتن پرخاشگرانه گاهی اوقات ممکن است سخت باشد، بنابراین همیشه در اين مواقع بهترين راه تعیین وقت ملاقات با دامپزشک پرندگان است.

گاز گرفتن، واکنشی طبيعی

به یاد داشته باشید که در این روند صبور و مهربان باشید. گاز گرفتن یک واکنش طبیعی است که با گذشت زمان و مراقبت قابل اصلاح است.

گاز گرفتن در اکثر پرندگان خانگی مشاهده می‌شود. اگرچه این بدان معنا نیست که همه پرندگان پرخاشگر هستند، اما باید هشدار عاقلانه‌ای برای هر کسی باشد که علاقه‌مند به داشتن طوطی یا هر نوع دیگری از پرندگان خانگی باشد. توجه کنيد که دیر یا زود احتمالاً گاز گرفته می‌شوید و قطعاً دردناک خواهد بود.

در ادامه مقاله دلايل گاز گرفتن طوطی، به شما خواهيم گفت که چگونه می‌توانید به آرامش طوطی خود کمک کرده و روابط بهتری را با طوطی خود برقرار کنید.

دست زدن و اهلی کردن طوطی‌های پرخاشگر

هر صاحب طوطی، از ابتدا مربی طوطی نبوده است، بلکه تقریباً هر کسی می‌تواند با صبر و تلاش به پرنده رشوه و جايزه دهد تا بتواند آن را قابل‌کنترل کند.

به مکان خنثی بروید، از داد زدن پرهیز کنید، اعتمادبه‌نفس ایجاد کنید، روی تکرار تمرکز کنید و خوراکی‌هایی به‌عنوان جايزه نيز به همراه داشته باشيد.

اصلاح رفتار بد در پرندگان

پرندگان موجودات بسیار حساسی هستند و قطعاً نحوه رفتار ما با آن‌ها بايد نسبت به گربه و سگ متفاوت باشد. این می‌تواند به ناامیدی و ارتباط نادرست بین پرنده و صاحب آن منجر شود که اغلب فقط مشکلات موجود را تشدید می‌کند.

توان‌بخشی موفقیت‌آمیز پرنده‌ای که دارای مشکلات رفتاری است، نیاز به دانش روانشناسی پرندگان و همچنین صدایی رسا و آرام دارد که طوطی بتواند به‌طور مداوم پیام شما را دريافت کند.

در انتهای مقاله دلايل گاز گرفتن طوطی به شما ميگوييم که همواره احتياط شرط عقل است.

احتیاط کنید

طوطی‌های بزرگ دارای منقارهای بسیار قدرتمندی هستند و صاحبان آن باید بدانند که حتی اگر حیوانات اهلی شیرین و رامی باشند، ممکن است بترسند یا ناراحت شوند.

گاز گرفتن طوطی
گاز گرفتن طوطی

در یک چشم به هم زدن صاحب خود را گاز گرفته و باعث صدمات شدیدی می‌شوند. این شرایط به‌خصوص اگر بچه‌ها صدمه ببينند، غم‌انگیز است.

بنابراین اگر بچه‌های کوچکی در خانه داريد، باید در انتخاب نوع طوطی بسيار دقت کنيد. از صاحب قبلی آن بايد در اين مورد حتماً بپرسيد.

کلام آخر

برای مطالعه مقالات بيشتر در رابطه با طوطی حتماً به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنيد. همچنين برای خریدوفروش حيوانات و پرندگان زينتی خود می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد. برای داشتن یک خریدوفروش راحت اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و یا از سایت واسط کالا استفاده کنید

منابع:

thesprucepets.com
animalwised.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.