راهنمای خرید جهیزیه ایرانی

در قدیم خرید جهیزیه کمکی از طرف خانواده عروس برای شروع زندگی مشترک زوج بوده است. این جهیزیه‌ها ساده بودند و نیازهای اولیه زندگی را تأمین می‌کردند.

امروزه جهیزیه‌ها پرزرق‌وبرق شده‌اند و خرید آن‌ها یکی از چالش‌های پیش روی زوج‌های جوان در آغاز زندگی مشترک است؛ بنابراین خانواده‌ها هزینه‌های زیادی را برای تهیه جهیزیه متحمل می‌شوند.

امروزه همه ما در لیست جهیزیه‌ها وسایل غیرضروری بسیاری می‌بینیم. همه ما در ابتدا برای خرید جهیزیه باید به این فکر کنیم که آیا این وسیله برای ما مناسب است؟

آیا خرید این وسیله هزینه اضافی نیست؟ آیا خرید این وسیله برای شروع زندگی به درد ما می‌خورد؟

همان‌طور که می‌دانیم افزایش قیمت کالاها و وضعیت اقتصادی باعث سخت شدن تهیه جهیزیه شده است. ما سعی داریم در این مقاله اطلاعاتی درباره خرید یک جهیزیه عاقلانه و مقرون‌به‌صرفه به شما ارائه دهیم.

سنت خرید جهیزیه

خرید و چیدن جهیزیه عروس معمولاً از چند ماه قبل از مراسم عروسی آغاز می‌شود. بر اساس سنت قدیمی تهیه جهیزیه عروس به عهده خانواده عروس است.

درگذشته زمانی که دختر خانواده به سن ازدواج می‌رسید، مادر کم‌کم وسایلی جهیزیه دختر را می‌خرید. بدین‌صورت جهیزیه دخترش را به‌مرورزمان آماده می‌کرد.

امروزه این امکان وجود ندارد. وسایل خانه مدام در حال تغییرند و هرروز مدل‌های متنوعی وارد بازار می‌شود. از طرف دیگر خانه‌ها کوچک‌تر شده و امکان تهیه و نگهداری جهیزیه به سبک قدیم در خانه وجود ندارد.

امروزه بسیاری از زوج‌ها بر این باور هستند که وسایل زندگی خود را خودشان به‌صورت مشترک تهیه کنند تا فشار کمتری به خانواده‌ها وارد شود؛ اما هنوز هم بسیاری از مردم به سنت خرید جهیزیه پایبند هستند.

راهنمای خرید جهیزیه ایرانی
خرید جهیزیه ایرانی

لیست خرید جهیزیه

شما در اولیم قدم برای خرید جهیزیه، باید یک لیست از لوازم موردنیاز خود تهیه کنید. بسیاری از زوج‌ها هنگام خرید جهیزیه سردرگم می‌شوند و نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند.

بهتر است شما بر اساس اولویت وسایل آن‌ها را خریداری کنید. برای اینکه هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید بهتر است ابتدا یک لیست از وسایل تهیه کنید.

شما با تهیه لیست خرید جهیزیه، هنگام خرید جهیزیه دچار فراموشی و سردرگمی نمی‌شوید. شما بری راحتی بیشتر می‌توانید کالاها را بر اساس کاربرد یا جای وسایل دسته‌بندی کنید.

به‌عنوان‌مثال وسایل برقی یا وسایل آشپزخانه را در یک دسته قرار دهید. این کار باعث می‌شود که شما از خرید وسایل تکراری دور بمانید.

حذف وسایل غیرضروری از لیست خرید جهیزیه

بسیاری از زوج‌ها باگذشت زمان متوجه شدند که از بسیاری از وسایل خود استفاده نکردند؛ بنابراین با خرید این وسایل پول خود را هدر دادند.

ما در این قسمت لیستی از وسایل غیرضروری جهیزیه را برای شما آماده کرده‌ایم تا شما از خرید آن‌ها دوری‌کنید.

 • چرخ‌گوشت
 • سرخ‌کن
 • قهوه ساز
 • سرویس قابلمه اضافی
 • تستر
 • ساندویچ ساز
 • ماشین ظرف‌شویی (در صورت عدم استفاده از آن)
 • فر برقی
 • سرویس چینی اضافی
 • ویترین و بوفه
 • وسایل دکوری بیش‌ازاندازه
 • اتو پرسی
 • ظروف دکوری

دسته‌بندی کالاها بر اساس جنس و کاربرد

شما می‌توانید به چند روش مختلف کالاها را دسته‌بندی کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک دسته از لیست جهیزیه را مختص وسایل برقی و یک دسته مختص وسایل چوبی قرار دهید.

روش دیگر این است که وسایل هر قسمت از خانه را در یک دسته قرار دهید. به‌طور مثال وسایل پذیرایی در یک دسته، وسایل اتاق‌خواب در دسته دیگر و وسایل آشپزخانه را در یک دسته جدا قرار دهید.

دسته بندی ظروف آشپزخانه
وسایل آشپزخانه

خرید جهیزیه با توجه به خانه زوج

قبل از شروع به تهیه جهیزیه، منزل مسکونی که قرار است زوج در آن زندگی کنند را بررسی کنید. شما باید با توجه به متراژ و نقشه خانه شروع به خرید وسایل جهیزیه کنید.

با انجام این کار از خرید وسایل غیرضروری جلوگیری می‌شود و چیدن جهیزیه نیز بدون دردسر انجام می‌شود.

اگر شما بدون در نظر گرفتن متراژ و معماری خانه اقدام به خرید جهیزیه کنید، احتمال دارد بعضی از وسایلی که خریده‌اید جایی در خانه نداشته باشند.

به‌طور مثال شما می‌توانید میز ناهارخوری خریداری کنید اما در خانه جایی برای میز ناهارخوری وجود نداشته باشد.

بنابراین برای جلوگیری از دردسر، متراژ و نقشه خانه را در نظر بگیرید. تصور کنید که شما زمان خرید وسایل آشپزخانه، گاز خریداری کردید درحالی‌که خانه مجهز به گاز رومیزی است. در این صورت شما پولتان را هدر دادید و ضرر کردید.

برندهای ایرانی

متأسفانه این تصور غلط هم وجود دارد که وسایل برقی و لوازم آشپزخانه را از برندهای مطرح خارجی تهیه کنید؛ زیرا برندهای ایرانی فاقد کیفیت هستند.

این تصور بسیار غلط است، شما در میان برندهای ایرانی هم می‌توانید وسایل برقی و لوازم آشپزخانه باکیفیتی را تهیه کنید.

توجه به برند هر وسیله

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که در مورد برند هر وسیله به‌صورت جدا تحقیق کنید.

امکان دارد تلویزیون یک برند کیفیت بالایی داشته باشد؛ اما کیفیت ماشین لباسشویی همان برند متوسط باشد.

زمانی که شما تحقیقات لازم را انجام دادید، دست شما باز است و در دام تبلیغات فروشندگان نمی‌افتید.

به این موضوع توجه کنید که شما در ابتدای راه قرار دارید و به‌مرورزمان می‌توانید وسایل خانه‌تان را ارتقا دهید؛ بنابراین نیازی نیست به‌اندازه یک زوج که سال‌های زیادی از زندگی مشترکشان می‌گذرد، وسیله تهیه کنید.

توجه به برند
توجه کردن به برند وسایل

تهیه وسایل آشپزخانه

می‌توان گفت خرید وسایل آشپزخانه پرهزینه‌ترین قسمت خرید جهیزیه است. آشپزخانه قلب خانه است و زمانی که وسایل آشپزخانه را خریداری می‌کنید می‌توان گفت که نصف جهیزیه تهیه‌کرده‌اید.

قیمت وسایل خانگی بسیار زیاد است، این قیمت‌ها بافاصله بسیار کمی تغییر می‌کنند؛ بنابراین بهتر است در این شرایط از خرید وسایل غیرضروری چشم‌پوشی کنید.

قبل از اینکه طبق لیست جهیزیه شروع به تهیه وسایل آشپزخانه کنید، رنگ دلخواه خود را برای دکوراسیون آشپزخانه مشخص کنید.

خرید وسایل بزرگ

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، وسایل ضروری را در ابتدای لیست جهیزیه قرار دهید. وسایل ضروری شامل یخچال‌فریزر، ماشین لباسشویی و سایر وسایل برقی آشپزخانه است.

با خرید اقلام بزرگ از لیست جهیزیه خیالتان تا حدی آرام می‌شود و با خاطری آسوده به دنبال خرید کالاهای بعدی می‌روید.

برای خرید کالاهای بزرگ مانند یخچال‌فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون زمان و هزینه بیشتری صرف کنید، زیرا قرار است این وسایل تا سال‌های سال برای شما کار کنند. شما باید بسیار با دقت در مورد برند وسایل برقی آشپزخانه تحقیق کنید.

اولویت‌بندی وسایل جهیزیه

ممکن است زمانی که برای خرید جهیزیه به فروشگاه قدم بگذارید، وسوسه شوید و دلتان بخواهد وسایلی که اولویت کمتری دارند را خریداری کنید.

توجه کنید که بدون وسایلی مانند آبمیوه گیری یا ساندویچ ساز می‌توانید زندگی را شروع کنید. درصورتی‌که زندگی بدون ماشین لباسشویی یا یخچال‌فریزر دشوار به نظر می‌رسد.

هزینه برای کالای ضروری

بعضی افراد ترجیح می‌دهند که برای کالاهای ضروری مانند یخچال‌فریزر و ماشین لباسشویی هزینه کمتری کنند. درصورتی‌که کالاهای غیرضروری مانند چرخ‌گوشت یا تستر در جهیزیه‌شان وجود دارند.

این روش بسیار غیرمنطقی است و پیشنهاد می‌کنیم خود را گرفتار تجملات نکنید. کالاهای ضروری قرار است تا سال‌ها برای شما کار کنند پس آن‌ها اولویت اول زندگی شما هستند.

خرید یخچال‌فریزر

می‌توان گفت یکی از گران‌ترین و مهم‌ترین اقلام جهیزیه، یخچال‌فریزر است. شما باید برای خرید یخچال‌فریزر به ابعاد آشپزخانه و بودجه خود توجه کنید.

راهنمای خرید جهیزیه ایرانی
خرید یخچال فریزر

یخچال‌فریزرهایی با برندهای مختلف در بازار وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که دارید یخچال‌فریزر مناسب خود را تهیه کنید.

یخچال‌فریزر ساید بای ساید

اگر بودجه شما محدود است خرید یخچال‌فریزر ساید بای ساید را فراموش کنید. درصورتی‌که برای خرید این مدل یخچال‌فریزر به مشکل برنمی‌خورید ابعاد آن را با توجه به آشپزخانه بسنجید.

بعضی زوج‌ها فکر می‌کنند که یخچال‌فریزر کوچک برای احتیاجات آن‌ها کافی است و نیازی به ولخرجی و خریدن یخچال‌فریزر بزرگ نیست. این‌یک تصور غلط است، یخچال‌فریزر کالایی است که قرار است تا سال‌ها برای شما کار کند و باید بتواند نیازهای یک خانواده چندنفره را تأمین کند.

توجه داشته باشید که یخچال‌فریزر کالایی نیست که بتوان 3 سال یک‌بار تعویض شود، بنابراین شما باید با دقت بالایی این کالا را خریداری کنید.

خرید ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی نیز از اقلام مهم در خرید جهیزیه است. ماشین لباسشویی مانند یخچال‌فریزر جز اقلامی است که قرار است تا سال‌های سال برای زوج‌های جوان کار کند.

شما باید هنگام خرید به ابعاد و گنجایش ماشین لباسشویی توجه کنید. معمولاً برای زوج‌های جوان ماشین لباسشویی با گنجایش 5 تا 7 کیلوگرم مناسب است.

این ظرفیت برای شستشوی لباس‌های روزانه کافی است. در صورت نیاز شما می‌توانید ملحفه و پرده‌ها نیز با چنین ماشین لباسشویی بشویید.

زمان خرید ماشین لباسشویی گول تبلیغات را نخورید. ممکن است بسیاری از برنامه‌های شستشو هرگز برای شما قابل‌استفاده نباشند؛ ولی باعث افزایش قیمت ماشین لباسشویی انتخابی شما می‌شوند.

راهنمای خرید جهیزیه ایرانی
خرید ماشین لباسشویی

خرید تلویزیون

تلویزیون از وسایل ضروری جهیزیه است. از نکاتی که در هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه کرد ابعاد آن است. شما باید به توجه به‌اندازه سالن نشیمن تلویزیون خود را انتخاب کنید.

به‌عنوان‌مثال برای یک سالن کوچک تلویزیون با ابعاد بزرگ مناسب نیست. یکی از نکات بسیار مهم تلویزیون کیفیت تصویر آن است؛ بنابراین شما باید به آن توجه بسیاری کنید. میزان وضوح و کیفیت تصویر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تلویزیون است.

خرید سرویس خواب

سرویس خواب مناسب علاوه بر زیبایی دارای راحتی نیز است. بعضی از زوج‌ها در هنگام خرید جهیزیه در مرحله تهیه سویس خواب راحتی را قربانی ظاهر زیبا می‌کنند.

سرویس خواب اجزای مختلفی مثل تخت خواب، پاتختی، میز آرایش، کمد و پاف است.

یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید سرویس خواب به آن توجه شود، ابعاد اتاق‌خواب است. گاهی پیش می‌آید که یک زوج بعد از خرید سرویس خواب متوجه شده‌اند که اتاق‌خواب آن‌ها تنها جای تخت را دارد.

شما باید توجه کنید که ابعاد سرویس خواب با متراژ اتاق‌خوابتان تناسب داشته باشد تا شما بتوانید به‌راحتی در اتاق‌خواب رفت‌وآمد داشته باشید.

تشک مناسب

شما معمولاً در این قسمت از خرید جهیزیه دو انتخاب پیش رودارید و آن‌ها، تشک فومی و تشک فنردار هستند. تشک‌های فنری یکی از رایج‌ترین تشک‌ها هستند و نسبت به تشک‌های فومی قیمت پایین‌تری دارند.

هرچه تعداد فنرهای به‌کاررفته در تشک بیشتر باشد قیمت تشک بالاتر می‌رود. تشک طبی یا فومی فنر ندارند و نسبت به تشک‌های فنری عمر کوتاه‌تری دارند.

تشک‌های فومی از جنس فوم، یونولیت یا اسفنج هستند. جای قوس بدن بعد از مدتی روی تشک‌های فومی به‌جا می‌ماند. متوسط عمر مفید تشک‌های طبی 2 سال است، بنابراین خرید تشک فنردار برای زوج جوان مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

خرید جاروبرقی

از دیگر موارد مهم در خرید جهیزیه، تهیه جاروبرقی است. جاروبرقی نیز مانند یخچال‌فریزر انواع مختلفی دارد که شما می‌توانید متناسب با بودجه‌تان، جاروبرقی مناسب خود را انتخاب کنید.

جاروبرقی
خرید جاروبرقی

همان‌طور که گفته شد تنوع مدل و برند در جاروبرقی‌ها زیاد است، بنابراین زوج‌ها در هنگام خرید گزینه‌های بسیاری دارند.

با توجه به برد و مدل جاروبرقی قیمت‌ها متفاوت هستند. شما در هنگام خرید جاروبرقی به اولین چیزی که باید توجه کنید، قدرت موتور یا همان مکندگی آن است.

انواع جاروبرقی

جاروبرقی‌ها در دودسته جاروبرقی کیسه‌ای و بدون کیسه قرار می‌گیرند. جاروبرقی‌های بدون کیسه‌ مانند جاروبرقی‌های سطلی بزرگ، جادار و البته سنگین هستند. تخلیه این جاروبرقی‌ها کار سخت و طاقت‌فرسایی است.

دسته دیگر جاروبرقی‌ها که کیسه یا پاکت یک‌بارمصرف یا دائمی دارند هستند. پاکت‌های دائمی را هرچند وقت یک‌بار باید تخلیه کرد و شست.

البته این کار مانند جاروبرقی‌های سطلی کار سخت و ناخوشایندی نیست. استفاده از کیسه‌های یک‌بارمصرف راحت‌تر است و هرچند وقت یک‌بار تعویض می‌شوند ولی در طول زمان هزینه‌بر خواهد بود.

نکات مهم درباره خرید جاروبرقی

یکی از موارد مهم هنگام خرید جاروبرقی توجه به وزن و دسته آن است. شما حداقل یک‌بار در هفته از جاروبرقی استفاده می‌کنید، بنابراین باید بتوانید به‌راحتی جاروبرقی را حمل کنید و حرکت دهید.

همچنین شما در هنگام خرید جاروبرقی جهیزیه باید به سروصدای آن هنگام استفاده نیز توجه کنید. جاروبرقی پرسروصدا می‌تواند آرامش خانه را به هم بزند.

حواستان باشد که به میزان مصرف انرژی نیز دقت کنید زیرا جاروبرقی از آن دسته وسایلی است که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

جارو شارژی در خرید جهیزیه

برخی از زوج‌ها فکر می‌کنند که در ابتدای زندگی جاروهای شارژی مناسب هستند و بهتر است برای جاروبرقی هزینه زیادی نکنند.

در حقیقت جاروهای شارژی برای استفاده در سطح زیاد و مدت طولانی مناسب نیستند. این جاروها قدرت و مکش جاروبرقی را ندارند و برای استفاده در سطح کم مناسب هستند.

جاروبرقی ازجمله وسایلی است که شما باید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید؛ بنابراین بهتر است جاروبرقی باکیفیتی را تهیه کنید.

خرید فرش جهیزیه

یکی از وسایلی که نمی‌توان در هنگام خرید جهیزیه از آن صرف‌نظر کرد، فرش است. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، قبل از خرید وسایل جهیزیه حتماً متراژ خانه را در نظر بگیرید.

راهنمای خرید جهیزیه ایرانی
خریدن فرش

فرش یکی از وسایل جهیزیه است که حتماً باید با توجه به ابعاد و متراژ خانه خریداری شود. اصلی‌ترین قسمت‌هایی که باید بافرش پوشانده شوند پذیرایی و اتاق‌خواب است.

برخی علاقه دارند که یک فرش کوچک در آشپزخانه بیندازند و بعضی دیگر علاقه‌ای به انجام این کار ندارند.

فرش ماشینی یا دست‌بافت؟

خرید فرش دستبافت یا ماشینی، بستگی به بودجه شما دارد. فرش دستبافت نسبت به فرش ماشینی طول عمر بیشتری دارد.

شما باید این را در نظر بگیرید که برای خرید فرش دستبافت باید هزینه بیشتری شود.

شاید انجام این کار در ابتدای زندگی لزومی نداشته باشد. اگر شما قصد دارید که خانه‌ای با دکوراسیون مدرن داشته باشید، ممکن است طرح‌های فرش دستبافت مناسب شما نباشند.

فرش ماشینی

امروزه تنوع طرح و رنگ در فرش‌های ماشینی زیاد است و این فرش‌ها با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شوند. هنگام انتخاب فرش باید به این توجه داشته باشید که رنگ فرش شما با دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشد.

مورد مهم دیگری که در هنگام خرید فرش باید به آن توجه داشته باشید ابعاد فرش و تناسب آن با متراژ پذیرایی است.

تراکم فرش

هرچقدر که تراکم فرش بیشتر باشد ماندگاری بیشتری خواهد داشت. فرش‌هایی که تراکم پایینی دارند بعد از گذشت زمان سفت می‌شوند و شما ناچار به تعویض آن‌ها می‌شوید.

معمولاً فرش با تراکم 700 به بالا مناسب است و عمر خوبی دارد.

خرید مبلمان

مبلمان جزو جدانشدنی از زندگی‌های امروزی است. مبلمان در لیست خرید جهیزیه اولویت بسیاری دارد.

در دکور خانه مبلمان بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌خورد. شما باید در هنگام خرید مبلمان جهیزیه به کیفیت و راحتی آن توجه کنید و تنها ظاهر آن را در نظر نگیرید.

مبلمان استیل یا راحتی؟

مبلمان استیل به‌واسطه نقش و منبت‌هایشان جلوه‌ای خاص دارند؛ بنابراین این مبلمان در هنگام خرید جهیزیه طرفدار زیادی دارند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که مبلمان استیل برای استفاده طولانی‌مدت مناسب نیستند و راحتی موردنظر را ندارند.

این مبلمان فضای زیادی را اشغال می‌کنند بنابراین، با خانه‌های کوچک زوج‌های جوان تناسبی ندارند. این مبلمان در خرید جهیزیه قیمت نسبتاً بالایی دارند.

بنابراین خرید مبلمان راحتی برای جهیزیه انتخاب مناسب‌تری است. مبلمان راحتی نسبت به مبلمان استیل قیمت مناسب‌تری دارند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

راهنمای خرید جهیزیه ایرانی
خرید مبل

ست ناهارخوری

ست ناهارخوری یکی از وسایل لیست جهیزیه است که با توجه به متراژ خانه زوج‌های جوان دادن آن دشوار است.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که ست ناهارخوری 4 نفره را خریداری کنید. این ست فضای کمتری را اشغال می‌کند و پاسخگوی نیازهای شما است.

اگر شما استفاده‌ای از میز ناهارخوری ندارید می‌توانید به‌راحتی این گزینه را از لیست خریدتان خط بزنید.

شما می‌توانید به‌جای خرید ست ناهارخوری از کانتر آشپزخانه استفاده کنید. می‌توانید متناسب با اندازه کانتر چند صندلی کانتر بخرید و از آن به‌جای میز ناهارخوری استفاده کنید.

خرید پرده

پرده یکی دیگر از وسایل مهم در دکوراسیون خانه شما است. اگر خانه‌ای که زوج جوان قرار است در آن ساکن شوند اجاره‌ای است بهتر است هزینه زیادی برای خرید پرده نکنید.

شما می‌توانید پرده را با پارچه‌هایی باقیمت متوسط بدوزید تا در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

هنگام انتخاب مدل پرده در خرید جهیزیه، به سبک دکوراسیون خانه توجه کنید. به‌طور مثال برای خانه‌ای با دکوراسیون مدرن و مبلمان راحتی، پرده‌ای ساده مانند مدل پانچی مناسب خواهد بود.

سخن آخر

به پایان مقاله خرید جهیزیه رسیدیم. امیدواریم این مقاله در هنگام خرید جهیزیه به شما کمک کند. در نهایت فراموش نکنید که وجود این وسایل برای این است که کیفیت زندگی شمارا بالاتر ببرند و آرامش بیشتری به شما ببخشند.

نباید خرید جهیزیه به دغدغه فکری شما تبدیل شود و آرامش شمارا از بین ببرد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا مقالات بیشتری را مطالعه کنید.

همچنین با شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن واسط کالا وسایل دسته دوم خود را به فروش بگذارید. از اینکه با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

مقالات مرتبط:

منابع:

thespruce.com
eliteworldhotels.com.tr
kilid.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر