چرا سگ من غذا نمی‌خورد؟

اختلالات خوردن حیوانات بیشتر از چیزی است که مردم فکر می‌کنند. بی‌اشتهایی و غذا نخوردن سگ دو نوع است.

بی‌اشتهایی واقعی امتناع از غذا خوردن است و به‌شدت با بیماری جدی در ارتباط است درحالی‌که سگ‌هایی که دچار کم‌اشتهایی هستند می‌خواهند غذا بخورند اما به دلیل مشکل در جویدن، برداشتن یا بلعیدن، غذا نمی‌خورند.

اگر سگ شما عادات غذایی خود را تغییر دهد و به‌طور مداوم از غذا خوردن امتناع کند، بی‌اشتهایی تشخیص داده می‌شود. اگر سگ شما همیشه یک غذا خور خوب بوده اما ناگهان از غذا خوردن امتناع کرده است باید نگران باشید.

دلایل غذا نخوردن سگ

سگ‌ها ممکن است به دلیل تغییر در محیط اطرافشان، استرس، واکنش نامطلوب به داروها و حالت تهوع غذای خود را کنار بگذارند. مشکلات دندانی، درد و انسداد داخلی نیز می‌تواند اشتهای سگ‌ها را کاهش دهد.

این احتمال نیز وجود دارد که سگ شما فقط کلافه شده و بینی خود را به سمت غذایی که به او پیشنهاد می‌دهید برگرداند اما مهم است که این موضوع را با دامپزشک خود در میان بگذارید تا او سایر دلایل را رد کند.

بااین‌حال در بعضی موارد دلیل دیگری نخواهد داشت که سگ شما غذا نمی‌خورد.

همان‌طور که در مورد انسان اتفاق می‌افتد، از دست دادن اشتها در سگ‌ها یک علامت رایج برای بسیاری از بیماری‌های جدی است.

دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند منجر به نخوردن و نیاشامیدن سگ یا توله‌سگ شما شود. به‌عنوان‌مثال پیومترا، سرطان و مشکلات کلیوی یا کبدی می‌تواند باعث شود که حیوان کمتر غذا بخورد یا به‌طورکلی غذا نخورد.

دلایل پزشکی

شرایط پزشکی که می‌تواند باعث غذا نخوردن سگ شود عبارت‌اند از:

 • معده ناراحت
 • مسمومیت
 • آلرژی
 • افسردگی
 • عفونت
 • درد
 • مشکلات دندان، لثه یا زبان
 • تومور
 • انگل‌ها
 • بیماری‌های عصبی
 • مشکلات اندام‌های داخلی (قلب، کبد، کلیه‌ها و ریه‌ها)
 • واکسیناسیون اخیر

بیماری

غذا نخوردن سگ‌ اغلب نشانه بیماری است به‌خصوص اگر سگ شما هم‌زمان علائم دیگری را نیز نشان دهد. گرچه از دست دادن اشتها در سگ‌ها لزوماً نشان‌دهنده بیماری جدی نیست اما مشورت با دامپزشک از اهمیت زیادی برخوردار است.

در برخی اوقات دیده‌شده است که کم‌اشتهایی نشانه‌ای از بیماری قابل‌توجه ازجمله سرطان، انواع عفونت‌های سیستمیک، درد، مشکلات کبدی و نارسایی کلیه است.

هنگامی‌که بیمار هستید احساس گرسنگی نمی‌کنید بلکه دوست دارید دراز بکشید و چرت بزنید. سگ‌ها نیز همین‌طور هستند. اغلب آن‌ها ویروس دارند. چند روز غذا نمی‌خورند و سپس بهتر می‌شوند.

بیماری
بیماری سگ

بیماری دندان

سگ شما ممکن است تمایلی به خوردن غذا نداشته باشد زیرا چیزی در دهان او باعث درد می‌شود. از دامپزشک بخواهید که دندان شکسته یا شل شده، التهاب لثه شدید و حتی تومور دهانی را بررسی کند.

واکسیناسیون

واکسیناسیون برای بسیاری از بیماری‌های جدی و مسری سگ در دسترس است. اگرچه این تزریق‌ها در طی 100 سال گذشته جان میلیون‌ها حیوان خانگی را نجات داده‌اند اما گاهی اوقات اثرات سوئی بر جای می‌گذارند. اکثر این موارد جزئی و مختصر هستند؛ ازجمله غذا نخوردن سگ.

سفر و محیط ناآشنا

اگر اشتهای سگ شما زمانی که با او به سفر رفته‌اید یا به مکان جدیدی منتقل‌شده‌اید کم شده؛ ممکن است به دلیل مسافرت یا محیط ناشناخته از خوردن غذا امتناع کند.

برخی از حیوانات ممکن است دچار بیماری حرکت شوند و برخی دیگر در مکان‌های جدید عصبی یا ناراحت شوند.

داروها

آیا اخیراً سگ شما تحت درمان با دارو قرارگرفته است؟ این تغییر دارو و یا رژیم غذایی ممکن است باعث ناراحتی معده آن‌ها شود. درمان یک بیماری باعث می‌شود سگ شما غذا نخورد. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند سگ شما را معده درد کنند.

برخی از داروها حالت تهوع ایجاد می‌کنند. مقصرین احتمالی شیمی‌درمانی و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ریمادیل هستند.

مسائل اجتماعی و احساسی

همان‌طور که یک تغییر عمده زندگی مانند نقل‌مکان به یک شهر جدید، تغییر شغل یا جدایی می‌تواند اشتهای شما را تحت تأثیر قرار دهد، آشفتگی در زندگی یک سگ نیز می‌تواند موجب غذا نخوردن او شود.

دیده‌شده است که یک سگ به دنبال مرگ صاحبش برای احترام به او از غذا خوردن امتناع می‌کند. وقتی یک مسئله ناراحت‌کننده در زندگی آن‌ها وجود دارد یا زیاد غذا می‌خورند یا چیزی نمی‌خورند.

اضطراب جدایی سگ

آیا سگ شما هنگامی‌که در خانه می‌ماند غذا نمی‌خورد؟ یک دلیل غذا نخوردن سگ می‌تواند اضطراب جدایی باشد در این مواقع لازم است که با روش‌های درمان اضطراب جدایی آشنا شوید.

دلیل دیگر می‌تواند این باشد که او ناراحت نیست بلکه تا زمان بازگشت شما به خانه احساس نگهبانی خانه را می‌کند؛ بنابراین هیچ زمانی برای خوردن غذا نمی‌بیند. گاهی اوقات نیز به دلیل غیبت شما کمی غمگین می‌شوند.

غذا بیات شده

دلیل دیگری که باعث می‌شود سگ شما غذا نخورد این است که غذا بیات شده است.

تاریخ انقضا را بررسی کنید یا می‌توانید غذای او را بو کنید. اگر تاریخ‌مصرف آن منقضی شده یا بوی آن عجیب است آن غذا را بیرون بریزید.

یک قاعده خوب این است که به‌اندازه تغذیه سگ خود غذا تهیه کنید تا از بیات شدن آن جلوگیری کنید.

غذا نخوردن سگ
غذا بیات شده

رفع دلایل غیرپزشکی

اگر غذا نخوردن سگ شما دلیل پزشکی نداشت درواقع یک مشکل رفتاری ناشی از ناراحتی او است. موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید برای تشویق او به غذا خوردن انجام دهید:

 • اصلاح رفتارها
 • غذا دادن به حیوان خانگی خود را طبق یک برنامه منظم حداقل دو بار در روز انجام دهید.
 • هنگام صرف غذا سگ خود را سرگرم‌کنید مثلاً با بازی یا اسباب‌بازی یا جایزه دادن برای خوردن غذا
 • سگ خود را قبل از غذا به پیاده‌روی ببرید.
 • تغییر وضعیت تغذیه سگ. اگر به‌طورمعمول حیوان خانگی خود را با حیوانات دیگر تغذیه می‌کنید، سعی کنید آن‌ها را به‌تنهایی تغذیه کنید.
 • سعی کنید از کاسه و بشقاب‌های مختلف استفاده کنید. حتی ممکن است چندتکه غذا در کنار ظرف او روی زمین قرار دهید.
 • انواع غذاها را امتحان کنید. اگر به‌طورمعمول غذای خشک به سگ خود می‌دهید نوع دیگری از غذا را امتحان کنید؛ مانند غذای کنسرو شده و یا برعکس.
 • برای جذابیت غذا می‌توانید کمی آب گرم به غذای سگ خود اضافه کنید.
 • تغذیه با دست را امتحان کنید زیرا بعضی از سگ‌های اجتماعی معمولاً خواهان توجه هستند.

تشخیص غذا نخوردن سگ

دامپزشک از شما در مورد سابقه پزشکی اخیر سگ شما و اینکه آیا علائم دیگری مانند کاهش وزن یا استفراغ را مشاهده کرده‌اید از شما سؤال می‌کند. مهم است که قبل از این‌ها سعی کنید و برای غذا دادن به سگ تلاش کنید.

اگر آن‌ها علاقه‌ای به غذا ندارند یا اگر سگ شما گرسنه است اما به دلایلی موفق به خوردن غذا نمی‌شود به‌احتمال‌زیاد دامپزشک سگ شما را معاینه کاملی کرده و دندان‌های او را بررسی می‌کند تا مطمئن شود منبع اصلی مشکلات آن‌ها نیستند.

آن‌ها همچنین ممکن است برخی آزمایشات مانند اشعه ایکس، سونوگرافی، گرفتن خون، ادرار و مدفوع را برای بررسی بیماری انجام دهند.

اگر سگ شما غذا نمی‌خورد چه باید کرد؟

غذا نخوردن سگ یک وضعیت تهدیدکننده در زندگی است. اگر چند روز درمان نشود می‌تواند منجر به سوءتغذیه و کم‌آبی بدن شود.

اگر سگ یا توله‌سگ شما از خوردن غذا امتناع می‌کند، بلافاصله باید با دامپزشک خود تماس بگیرید. حتی اگر عملکرد طبیعی داشته باشد. مرحله بعدی استفاده از غذای کودک به‌ویژه طعم‌دهنده‌های گوشتی مانند گوشت گاو و یا بوقلمون است.

غذا نخوردن سگ
در برابر غذا نخوردن چه باید کرد

این غذا گزینه خوبی برای سگ‌هایی است که از خوردن غذا امتناع می‌کنند به شرطی که رژیم غذایی خاص یا محدود نداشته باشند. فقط مطمئن شوید که هیچ ماده غذایی مضر مانند پیاز یا پودر سیر در مواد وجود ندارد.

چند راه‌کار اصلی

اگر غذا نخوردن سگ شما ناشی از بیماری است، دامپزشک ممکن است برای رفع نیازهای تغذیه‌ای حیوان خانگی شما یک رژیم غذایی تجویز کند. درحالی‌که بیماری زمینه‌ای را نیز رفع می‌کند. بعضی‌اوقات این رژیم‌ها به‌خصوص اگر سگ شما به معالجه منظم یا غذای مردم عادت دارد خیلی خوشمزه نیستند.

هرگز حیوان خانگی خود را مجبور به خوردن رژیم غذایی تجویزشده نکنید. در عوض با دامپزشک خود در مورد گزینه‌های دیگر صحبت کنید. در موارد شدیدتر دامپزشک ممکن است داروهای تحریک‌کننده اشتها تجویز کند. توصیه می‌کنیم همراه با رژیم غذایی مایع او این دارو را با سرنگ به او بدهید.

درمان غذا نخوردن سگ

دامپزشک شما می‌تواند پس از مشخص کردن دلیل اصلی کم اشتهایی سگ، در مورد درمان به شما مشاوره دهد. اگر آن‌ها مبتلا به بیماری دندانی و دندان‌درد هستند ممکن است به کشیدن دندان تحت بیهوشی عمومی نیاز داشته باشند.

اگر حیوان خانگی شما به دلیل بیماری بی‌اشتها باشد درمان بستگی به تشخیص دارد. مهم است که سگ شما هر چه سریع‌تر اقدام به خوردن غذا کند. اگر دامپزشک شما توصیه کرده است که سگ خود را برای خوردن غذا وسوسه کنید چند نکته را به یاد داشته باشید:

 • غذا را گرم‌کنید.
 • غذاهای با بوی قوی ارائه دهید.
 • انواع مختلف غذای خانگی را امتحان کنید.
 • تغذیه دستی را امتحان کنید.
 • بینی سگ خود را تمیز کنید (بوی غذا ممکن است به تحریک اشتهای او کمک کند).

اگر معلوم شد که سگ شما فقط در مورد غذا کلافه است شما باید از تکرار عادت‌های بد مانند دادن غذای نامناسب در طول روز جداً خودداری کنید. به یک روال سخت‌گیرانه پایبند باشید و همیشه مطمئن شوید که غذای آن‌ها خراب یا قدیمی نیست.

چه موقع به دنبال درمان باشید؟

در مواردی که سگ شما غذا نمی‌خورد اما چند روز بعد دوباره غذا خوردن را از سر می‌گیرد جای نگرانی نیست اما اگر نسبتاً سریع از بین نرود و علائم ذکرشده را مشاهده کنید وقت آن است که به دنبال راه‌حل و کمک باشید.

اگر سگ شما چند روز غذا نمی‌خورد و استفراغ می‌کند، اسهال دارد یا هردو در طی 8 تا 12 ساعت با دامپزشک تماس بگیرید.

درمان
درمان سگ

غذا نخوردن سگ اما طبیعی عمل کردن

سگ من غذا نمی‌خورد اما طبیعی عمل می‌کند چه کاری باید انجام دهم؟ از دست دادن اشتها هرگز نباید نادیده گرفته شود حتی اگر رفتار سگ شما تغییر نکرده باشد. همان‌طور که گفته شد این اغلب نشان‌دهنده یک مشکل اساسی است و باید توسط دامپزشک بررسی شود.

لاغر شدن سگ پیر طبیعی است؟

همان‌طور که سگ‌های مسن شروع به کاهش سرعت و حرکت می‌کنند، ورزش کمتری انجام می‌دهند و اغلب وزن اضافه می‌کنند. اگر سگ پیر شما در حال لاغر شدن است مطمئناً یک دلیل اصلی وجود دارد و غذا نخوردن درست سگ موجب آن است.

به خاطر داشته باشید که کاهش وزن علامت چندین بیماری ازجمله دیابت، قلب، کبد یا بیماری‌های کلیوی و سرطان است. همچنین می‌تواند نشانه ضعف هضم غذا، بیماری‌های دندانی یا عدم توانایی در بلع باشد.

کاهش وزن در سگ‌های مسن طبیعی نیست بنابراین اگر سگ پیر شما لاغر شد با دامپزشک خود مشورت کنید.

چرا سگ من غذا نمی‌خورد اما آب می‌نوشد؟

یک سگ در حال نوشیدن مقادیر بیش‌ازحد آب است (بیماری که به آن polydipsia گفته می‌شود) اما از غذا خوردن امتناع می‌کند می‌تواند علامت بسیاری از موارد باشد.

ازجمله دیابت، بیماری کبد یا عفونت. اگر سگ شما زیاد می‌نوشد اما غذا نمی‌خورد با دامپزشک خود تماس بگیرید. او می‌تواند در مورد تشخیص و درمان با شما صحبت کند.

میزان مصرف آب را کنترل کنید

هنگامی‌که سگ شما غذا نمی‌خورد مهم است که میزان مصرف آب را کنترل کنید. سگ‌ها حتی نباید یک روز بدون نوشیدن آب بمانند.

اگر متوجه غذا نخوردن سگ خود شدید اما می‌دانید که آب می‌نوشد یک یا دو روز به او فرصت دهید. ممکن است حیوان خانگی شما فقط از ناحیه معده ناراحت باشد.

اگر سایر موارد در رفتار را مشاهده کردید باید با دامپزشک تماس بگیرید. اگر سگ شما غذا می‌خورد اما آب نمی‌نوشد ممکن است دیابت، عفونت مثانه، عفونت ادراری یا بیماری کلیوی داشته باشد. این شرایط نیاز به ویزیت دامپزشک دارد.

در برخی موارد نیز اگر به همراه وعده غذایی او مقداری سوپ به او بدهید این ممکن است دلیل عدم نوشیدن آب باشد.

چه مدت سگ می‌تواند بدون غذا باشد؟

اکثر سگ‌ها می‌توانند سه تا پنج روز بدون غذا بمانند درحالی‌که در بعضی موارد می‌توانند هفت روز یا بیشتر نیز زنده بمانند.

بااین‌حال اگر غذا نخوردن سگ شما بیش از دو روز طول کشید توصیه می‌کنیم با دامپزشک صحبت کنید.

غذا نخوردن سگ
مدت زمان بدون تغذیه

مسئله بزرگ‌تر مصرف آب است.

سگ‌ها بدون آب می‌توانند بسیار کمتر زنده بمانند. آن‌ها ممکن است تا 2 الی 3 روز بدون آب زنده بمانند اما این موضوع را امتحان نکنید.

اگر متوجه شدید حیوان خانگی شما تمام‌ روز آب ننوشیده است کمبود آب بدن او را بررسی کنید و سریع با دامپزشک مشورت کنید.

به سگ بیمار چه غذایی بدهیم؟

برای تغذیه سگ مریضی که غذا نمی‌خورد اکثر دامپزشکان مرغ نرم را با برنج سفید پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های دیگر سیب‌زمینی شیرین، کدوتنبل، آبگوشت استخوان و غذای کودک مبتنی بر گوشت است.

کلام آخر

چه سال‌ها سگ خانگی داشته باشید و چه اولین سگ خود را به فرزندی پذیرفته‌اید، غذا نخوردن سگ بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود. دلایل مختلفی برای از دست دادن اشتها در سگ وجود دارد. تعیین علت برای طراحی بهترین برنامه درمانی مهم است.

ازآنجاکه از دست دادن اشتها در سگ‌ها می‌تواند بیماری باشد. در صورت مشاهده تغییر در عادات غذایی سگ مهم است که به دنبال دامپزشک باشید.

حتی اگر اکثر سگ‌ها می‌توانند چند روز بدون غذا و بدون تأثیرات بد قابل‌توجهی ادامه دهند بهتر است هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی کنید.

برای خواندن همه مقالات مرتبط درباره سگ به وبلاگ واسط کالا مراجعه کنید. با نصب اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش راحت‌تری داشیته باشید.


منابع:
akc.org

vets-now.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر