چرا عروس هلندی می‌لرزد ؟

عروس هلندی‌ها حیوانات خانگی کاملاً اهلی هستند و برای سرگرمی بسیار عالی‌اند. این پرنده‌ها بسیار بازیگوش و زیبا هستند و مراقبت از آن‌ها نیز آسان است. بااین‌حال ممکن است برخی رفتارهای عجیب‌وغریب را در عروس هلندی خود مشاهده کنید که باعث نگرانی شما شود. یک نمونه از این رفتارهای عجیب، لرزیدن عروس هلندی است اما این لرزیدن معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.
اگر می‌بینید که عروس هلندی شما در حال لرزیدن است، ممکن است دلیل این لرزیدن موارد مختلفی باشد، اما این کار معمولاً فقط یکی از رفتارهای طبیعی پرنده است. لرزیدن عروس هلندی معمولاً نشانه هیجان است یا پرنده سعی دارد خود را آرام کند و یا حتی ممکن است پرنده شما سردش باشد.


قبل از اینکه بیش‌ازحد نگران شوید، علائم و نشانه‌های بیماری یا استرس عروس هلندی را نیز بررسی کنید. اگر همچنان جای نگرانی بود، بهتر است که به دامپزشک مراجعه کنید تا بتوانید دلیل لرزیدن پرنده خود را پیدا کنید. در صورت مریض شدن یا استرس داشتن پرنده، باید سعی کنید بیش‌ازپیش به او رسیدگی و توجه کنید.
در ادامه شما را با برخی از دلایل لرزیدن عروس هلندی آشنا خواهیم کرد.


عروس هلندی شما سردش است


اطمینان حاصل کنید که دمای اتاقی که عروس هلندی را درون آن نگه‌داری می‌کنید، پایین نباشد. زیرا دمای پایین باعث می‌شود پرنده شما بلرزد. این‌یک واکنش طبیعی است که آن‌ها با این روش بدن خود را گرم می‌کنند.


بهترین دما برای نگهداری عروس هلندی در سنین مختلف متفاوت است. به‌طور مثال دمای اتاقی که یک عروس هلندی بالغ را در آن نگهداری می‌کنید باید 18 تا 26 درجه سانتی‌گراد باشد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که به‌طور ناگهانی دمای اتاق تغییر نکند. زیرا ممکن است به پرنده شما شوک وارد شود. تغییر ناگهانی دما و بیش‌ازحد سرد بودن می‌تواند باعث بیماری عروس هلندی، شوک یا حتی مرگ شود. مهم است که درجه حرارت در محلی که عروس هلندی شما در آن است را تنظیم کنید.

لرزش عروس هلندی، بعد از استحمام


اگر پس از استحمام عروس هلندی خود، مشاهده کردید که پرنده در حال لرزیدن است، این نیز کاملاً طبیعی و مورد انتظار است. پس جای نگرانی نیست. اگر می‌خواهید از لرزیدن عروس هلندی خود پس از استحمام جلوگیری کنید، بهتر است که در طول روز و در گرم‌ترین ساعات روز او را بشویید. همچنین توجه داشته باشید که پس از استحمام تمامی پرهای او را به‌خوبی خشک‌کنید.

تغییر دما بدن پرنده
سرد بودن بدن پرنده


در بهترین حالت، برای کنترل دمای اتاق عروس هلندی، یک بخاری داخل اتاقش قرار دهید. از نگه‌داشتن قفس پرنده در مکانی که دارای تغییرات دمایی زیادی است خودداری کنید. برای جلوگیری از مریضی و لرزیدن عروس هلندی باید سعی کنید دمای محل نگهداری او ثابت باشد. زیرا تغییرات ناگهانی دما برای عروس هلندی‌ها غیرقابل‌تحمل است.
اگر مشخص شد که عروس هلندی شما سردش بوده است، باید اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق را به‌تدریج افزایش دهید. شما با انجام این کار از وارد شدن شوک یا بیمار شدن عروس هلندی خود جلوگیری می‌کنید.


نکته مهم

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که هوای آنجا سرد است، نباید قفس عروس هلندی خود را نزدیک پنجره نگهداری کنید. اگر قصد انجام این کار رادارید باید اطمینان حاصل کنید که از پنجره هیچ‌گونه هوای سردی به داخل وارد نمی‌شود.
معمولاً عروس هلندی‌ها دوست دارند درجایی قرار بگیرند که نور آفتاب زیادی وجود دارد. می‌توانید قفس او را به اتاق گرم‌تر دیگری از خانه منتقل کنید تا پرنده کمی آفتاب بگیرد و نیازهای خود را تأمین کند.


راه‌حل


اکثر مردم از خریدن یک بخاری گرم و کوچک برای تنظیم دمای محل نگهداری پرنده خودداری می‌کنند. گرچه مطمئناً وقتی در خانه حضور ندارید باید بخاری را خاموش‌کنید. اما برای جلوگیری از لرزیدن عروس هلندی خود باید همیشه یک بخاری در محل نگهداری پرنده خود روشن نگه‌دارید.
پرنده‌ها عاشق گرما هستند. زیرا آن‌ها در گرما آرامش بیشتری دارند و انرژی کمتری استفاده می‌کنند.


آیا عروس هلندی شما بیمار است؟


برای تشخیص اینکه عروس هلندی شما بیمار است یا خیر، باید مدتی آن را زیر نظر داشته باشید. اگر بال‌های او کمی آویزان است، به کارهای شما واکنش نشان نمی‌دهد، اگر پرهایش را بادکرده است و می‌لرزد یا رفتارهای غیرمعمول دیگری را از خود نشان می‌دهد، به‌احتمال‌زیاد پرنده شما بیمار است.


شما باید در مرحله اول عروس هلندی خود را نزد دامپزشک ببرید. معمولاً تشخیص بیماری‌های عروس هلندی مشکل است. بنابراین وقتی فکر می‌کنید که پرنده شما سالم است، مطمئن شوید که رفتارهای او را به‌خوبی بررسی کرده‌اید تا بتوانید در مواردی که تشخیص بیمار بودن پرنده مشکل است، تشخیص بهتری داشته باشید.

بیماری پرنده
بیماری عروس هلندی

راه‌های تشخیص بیماری در عروس هلندی


درحالی‌که بسیاری از عروس هلندی‌ها رفتارهای متفاوتی دارند، لرزیدن عروس هلندی دلیل خوبی برای اثبات بیماری پرنده نیست. اما روش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توان فهمید عروس هلندی شما بیمار است یا نه.

برخی از عروس هلندی‌ها به‌اندازه سایر پرندگان پرانرژی نیستند و ممکن است مثل همیشه آب و غذا نخورند. همچنین ممکن است عروس هلندی شما سرفه کند یا صداهای مشابه خس‌خس از خود تولید کند که باید به آن‌ها توجه کنید.


اگر این علائم را مشاهده کردید بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. هرچه سریع‌تر او را نزد دامپزشک ببرید، روند درمان پرنده کوتاه‌تر و راحت‌تر خواهد بود. اگر نمی‌توانید عروس هلندی خود را نزد دامپزشک ببرید، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید به‌تنهایی از آن مراقبت کنید.


اگر عروس هلندی یا پرنده دیگری دارید، حتماً آن‌ها را جدا کنید تا بیماری منتقل نشود.
یک لامپ حرارتی را در قفس عروس هلندی خود با دمای حدود 75 تا 85 درجه فارنهایت نصب کنید.

عروس هلندی‌ها هنگام بیماری باید در یک محیط گرم نگه‌داری شوند. همان‌طور که گفته شد شما می‌توانید از یک بخاری نیز استفاده کنید.
همچنین می‌توانید با گذاشتن یک ظرف آب در کنار لامپ محیط راکمی مرطوب کنید. با این کار از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید اما حتماً باید در اولین فرصت او را پیش دامپزشک ببرید.


کارهایی که باید انجام دهید


عروس هلندی یک پرنده اجتماعی و باهوش است و امید به زندگی بین 15 تا 20 سال دارد. مراقبت از سلامتی این پرنده می‌تواند به زندگی طولانی و سالم او کمک کند.


این پرندگان می‌توانند مانند انسان بیمار شوند، بنابراین مهم است که در برابر برخی علائمی که پرنده شما نشان می‌دهد آگاه باشید. بهتر است همیشه پرنده خود را برای معاینات معمول به دامپزشک تخصصی پرنده ببرید، به‌خصوص اگر علائمی را مشاهده کنید که نشان می‌دهد پرنده شما احساس خوبی ندارد. دراین‌بین اگر لرزیدن عروس هلندی شمارا نگران کرده است، می‌توانید ارزیابی خود را انجام دهید، که شامل مراحل زیر است.


مرحله 1

پرهای پرنده خود را در اطراف چشم، سوراخ‌های بینی و دهان بررسی کنید. به دنبال پرهای درهم، مخاط زرد روشن یا ترشحات روی پرهای آن‌ها باشید. آبریزش بینی یا آبریزش چشم می‌تواند به معنی سرماخوردگی پرنده شما باشد و علائمی شبیه آنفولانزا از خود بروز دهد.


مرحله 2


بینی پرنده خود را ازنظر تورم بررسی کنید و مطمئن شوید سوراخ‌های بینی قرمز نیستند. اگر هرکدام از این علائم را داشته باشد، ممکن است به یک عفونت تنفسی مبتلا باشد، که می‌تواند منجر به سایر بیماری‌های جدی شود. دانستن این موارد مهم است تا بتوانید آن‌ها را برای دامپزشک توضیح دهید.

لرزیدن عروس هلندی
بینی متورم عروس هلندی


مرحله 3


پرنده خود را تحت نظر قرار دهید و به هرگونه کشش غیرمعمول گردن یا لرزش پرهای او دقت کنید. تکان دادن گهگاه طبیعی است اما اگر مکرر باشد، ممکن است به این معنی باشد که پرنده شما احساس خوبی ندارد و یا دچار بیماری شده است.


مرحله 4


رفتار پرنده خود را مشاهده کنید. اطمینان حاصل کنید که پرنده شما روی چوب خود نشسته است و سرحال است. اما اگر در پایین قفس خود نشسته است و زیاد راه نمی‌رود، ممکن است عروس هلندی شما باشد. همچنین بر لرزیدن عروس هلندی باید به تنفس پرنده خود نیز دقت کنید.


اگر هر بار که نفس می‌کشد، احساس خس‌خس، سرفه همراه با تکان دادن دم داشته باشد، این بدان معناست که پرنده در تنفس مشکل دارد. اگر مشاهده کردید که او روی قفس خود بالا نمی‌رود یا به نظر می‌رسد در تنفس مشکل دارد، این ممکن یک بیماری خطرناک باشد. فوراً او را به دامپزشك پرنده برسانید.


پرنده شما بیش‌ازحد تحت‌فشار یا تحریک است


تشخیص این مورد به‌خصوص در عروس هلندی دشوار خواهد بود. به این دلیل که عروس هلندی‌ها دوست دارند چنین رفتارهایی را پنهان نگه‌دارند. بنابراین یک‌بار دیگر مطمئن شوید كه رفتارهای طبیعی عروس هلندی خود را موردبررسی قرار داده‌اید تا بفهمید رفتارهای غیرعادی آن کدام است.


اگر پرنده شما در شرایطی است که دچار استرس شده، بی‌حوصله یا تحریک‌شده است، لرزیدن عروس هلندی طبیعی است. همچنین می‌توانید تغییراتی را که در محیط پرنده ایجادشده است را در نظر بگیرید تا تعیین کنید که عروس هلندی شما استرس دارد یا نه. به‌طورکلی عروس هلندی‌ها حیوانات اجتماعی هستند که توجه زیادی را دوست دارند.


بنابراین اگر توجه موردنیاز را به او نکرده باشید، عروس هلندی شما مطمئناً بی‌حوصله می‌شود به او استرس وارد می‌شود. این می‌تواند دلیلی برای لرزیدن عروس هلندی باشد.

اگر اخیراً آن را خریداری کرده‌اید، باید بدانید که اگر پرنده شما چیزی را ببیند که او را ترسانده باشد، ممکن است رفتار عجیبی داشته باشد. پس بهتر است محل قفس او را تغییر ندهید.
اگر هنوز در مورد آنچه ممکن است باعث ایجاد فشار و عصبانیت در عروس هلندی شما شود چیز زیادی نمی‌دانید، لازم است که با یک دامپزشک مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

تحت فشار بودن پرنده
تحت فشار بودن عروس هلندی


عروس هلندی شما سعی در آرام کردن خود دارد


همان‌طور که گفته شد لرزیدن عروس هلندی همیشه نشان‌دهنده مشکل و یا بیماری در پرنده نیست. لرزیدن به‌طورکلی یکی از رفتارهای طبیعی پرنده است. اگر می‌بینید که عروس هلندی شما در حال لرزیدن است، ممکن است این کار فقط برای آرامش باشد.
بسیاری از عروس هلندی‌ها قبل از خواب دوست دارند برای از بین بردن استرس و آرامش اعصاب، خود را باد کنند و شروع به تمیز کردن پرهای خود کنند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا آرامش خود را دریافت کنند.


اگر دیدید که عروس هلندی شما این کار را انجام می‌دهد و پس از مدت کوتاهی به خواب رفت، دیگر جای نگرانی نیست. همچنین اگر عروس هلندی شما بسیار هیجان‌زده باشد، ممکن است بازهم بلرزد. این رفتار خاص نیز طبیعی است. معمولاً پرنده‌ها پس از بازی کردن این اتفاق برایشان می‌افتد. پس این رفتار نیز مسئله نگران‌کننده‌ای نیست.


نکات مهم


هنگام خرید عروس هلندی برای شما مهم است که با پرنده و رفتارهای معمول او آشنا شوید. رفتارهای او را دنبال کنید و ببینید کدام رفتارهای عروس هلندی شما طبیعی است و کدام رفتارها غیرطبیعی‌اند. اگر می‌بینید که عروس هلندی شما کار غیرمعمولی انجام می‌دهد، آن را برای چند روز تحت نظر قرار دهید. توجه داشته باشید که درروند نگهداری او چیزی تغییر نکرده باشد.

حتماً به بهترین روش‌های مراقبت از عروس هلندی، نیازهای او و نحوه درمان آن دقت کنید. همچنین از یک دامپزشک معتبر و متخصص درزمینهٔ پرندگان درخواست کنید تا اگر چیزی کاملاً درست نیست، بتوانید عروس هلندی خود را درمان کنید.


کلام آخر


اگر متوجه شده‌اید که عروس هلندی شما در حال لرزیدن است، جای نگرانی زیادی وجود ندارد. زیرا اکثر لرزیدن‌های عروس هلندی یک رفتار طبیعی است. عروس هلندی‌ها کنه‌های بسیاری دارند که ممکن است برای شما غیرمعمول به نظر برسد، مخصوصاً اگر قبلاً هرگز چنین چیزی ندیده‌اید.

حتماً مراقب سایر رفتارها باشید تا به شما کمک کند درست تصمیم بگیرید که مشکلی پیش نیاید.
اگر همه راه‌های دیگر را برسی کردید و دلیل لرزیدن عروس هلندی خود را متوجه نشدید، حتماً با دامپزشک خود تماس بگیرید. داشتن یک مشاوره حرفه‌ای، سلامتی و عمر طولانی را برای عروس هلندی شما تضمین می‌کند.

از همراهی شما با سایت واسط کالا سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.
همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود مانند قناری، مرغ عشق، کبوتر و… را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید.

کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و مطلب موردنظر خود را در آن جستجو کنید.


منابع:


beakcraze.com
animalshq.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر