چرا طوطی جيغ مي‌زند؟

توليد صدای بلند هم در پرندگان اسیر و هم در پرندگان وحشی علت یکسانی دارد. پرندگان با صدای بلند، به استقبال طلوع آفتاب می‌روند. اکثر پرندگان با سوت زدن يا آواز طلوع و غروب خورشيد را اعلام می‌کنند. شايد يکی از دلايل جيغ زدن طوطی نيز همين باشد.

دلايل جيغ زدن طوطی

علاوه بر فرياد زدن در زمان طلوع، پرندگان هنگام برقراری ارتباط با گله خود، بايد صدايی به قدر کافی بلند داشته باشند تا بتوانند صدای یکدیگر را بشنوند. پرندگان در جنگل و در فضای باز زندگی می‌کنند و به دليل فواصل زياد، به هنگام صدا کردن يکديگر، بايد از تن صدای بسيار بلندی استفاده کنند.


اکثريت پرندگان زينتی و خانگی متوجه اين نيستند که خانه ما کوچک است و برای برقراری ارتباط نيازی به صدای بلند ندارند.
يکی از دلايل جيغ زدن طوطی شما می‌تواند برقراری تماس با شما باشد. طوطی شما ممکن است هر چند ثانیه یک‌بار با صدا يا جيغ خود با شما تماس برقرار کند. او فقط از شما می‌پرسد که آیا در این نزدیکی هستید یا خير.
اگر به اين فکر کنيد جيغ زدن يا سروصدا نوعی برقراری تماس است، می‌تواند قابل‌قبول‌تر شود.


جلوگيری کردن از جيغ زدن

جلوگیری از صدای طبیعی طوطی هم غیردوستانه و هم غیرعاقلانه است زیرا این امر می‌تواند باعث از بین بردن رفتار طبیعی مانند تماس‌هایی شود که اول صبح و معمولاً قبل از خروج از خانه برقرار می‌شود.


در بعضی مواقع دلايل جيغ زدن طوطی می‌تواند طبيعی و ضروری باشد. به‌عنوان نمونه جیغ‌هایی که خطری قریب‌الوقوع را هشدار می‌دهند و يا فريادهایی که نشانه ترس هستند. در گله‌های وحشی پرندگان، يکی از آن‌ها نقش نگهبان را دارد. اگر یک شکارچی از بالای سرگله پرواز کند، یکی از آن‌ها که نقش نگهبان گله را دارد، فرياد ميزند و افراد ديگر گله را از خطر آگاه می‌سازد.


جیغ غیرطبیعی چیست؟


جیغ غیرطبیعی وقتی است که برای مدت زيادی ادامه داشته باشد. طولانی بودن جيغ به سطح تحمل صاحب طوطی بستگی دارد. هر کس سطح تحمل متفاوتی دارد. طوطی‌ها می‌توانند بیست دقیقه فریاد بزنند. یا اينکه مثلاً 2 دقيقه جيغ بزنند، دو دقيقه ساکت باشند و اين رفتار را برای ساعت‌ها ادامه دهند. به‌مرور سروصدا برای گوش ما غیرقابل‌تحمل می‌شود. بسیاری از افرادی که پرنده خانگی نگه می‌دارند، بعد از مدتی به دلیل شکایت همسایگان مجبور به فروختن پرندگان خود می‌شوند.

صدای غیرطبیعی
جیغ غیر طبیعی


فرياد در برابر جيغ زدن


از دلايل جيغ زدن طوطی و مداومت بر این کار، عکس‌العمل صاحب طوطی در برابر جيغ زدن او است. طوطی‌ها عاشق ديدن عکس‌العمل از طرف صاحب خود هستند و اگر آن‌ها یاد گرفته باشند که فریاد زیاد باعث واکنش می‌شود، این کار را بیشتر می‌کنند. بعضی از صاحبان ناآگاه به‌محض اينکه طوطی جيغ ميزند، آن‌ها هم فرياد می‌زنند، این کار نه‌تنها کمکی نمی‌کند، بلکه باعث جيغ زدن بيشتر می‌شود، زيرا طوطی‌ها صدای بلند را نوعی پاداش می‌دانند.


پوشاندن قفس پرنده متخلف با پارچه در طول روز کاری ساده نیست. حتی اگر پرنده برای مدت کوتاهی ساکت شود، ممکن است از تاریکی ترسيده و دوباره شروع به فریاد زدن کند یا ممکن است رفتارهای دیگری مانند بی‌حالی يا کندن پر را نشان دهد.


مشکلات سلامتی


مشکلات سلامتی می‌تواند باعث مشکلات رفتاری مانند گاز گرفتن، کندن پر و همچنين از دلايل جيغ زدن طوطی شود. برای اطمینان از سالم بودن پرنده ممکن است به بررسی آن توسط دامپزشک نیاز داشته باشید. آیا یک رژیم غذایی نامناسب می‌تواند دلیل آن باشد؟ بعید است اما حتماً آن را بررسی کنيد.


بی‌حوصلگی

خستگی بیش‌ازحد نيز می‌تواند از دلايل جيغ زدن طوطی باشد. بازهم، شما باید پرنده خود را ارزیابی کنید. پرندگان جوان واقعاً به دوازده ساعت خواب احتیاج دارند. پرندگان بالغ می‌توانند با برنامه‌های مختلف خانواده سازگار شوند. زمان آغاز خواب ‌بین ساعت 18 تا 22 می‌تواند برای طوطی‌های بالغ مناسب باشد.


تغییر در ترکیب گله

طوطی‌ها بسيار اجتماعی هستند. آن‌ها صاحب خود و خانواده او را مانند گله خود می‌دانند بنابراين با از بین رفتن يا کم شدن عضوی از گله، ممکن است پرنده خانگی شما بسيار پرسروصدا شود و مرتباً جيغ بزند. آن‌ها زمانی که شما برای کار از منزل خارج می‌شوید، بسيار ناراحت می‌شوند اما شرایطی مانند مرگ، طلاق و خروج بچه‌ها از خانه، می‌تواند برخی پرندگان را به‌شدت ناراحت کند.
من معتقدم که غم و اندوه احساسی است که پرندگان و انسان‌ها هر دو آن را دارند. هر موجودی به سبک خودش غصه می‌خورد. يکی از دلايل جيغ زدن طوطی نيز می‌تواند راهی برای نشان دادن غم و اندوه باشد.
از ديگر دلايل جيغ زدن طوطی می‌تواند ترس و تغييرات هورمونی باشد.

ترکیب گله
تغییر در ترکیب گله


ترسيدن يا تغييرات هورمونی


پرندگان نیز مانند انسان، از ترس جيغ می‌کشند. آن‌ها با ديدن يک حيوان وحشی ممکن است جيغ بکشند.
علت دیگر جیغ زدن ممکن است ناشی از تغييرات هورمونی و به دليل جفت‌گیری باشد.
اگر بدشانس نباشید، اميدواريم دلایل جیغ زدن طوطی که در بالا ذکر شد، باگذشت زمان از بين برود.
مقابله با دو دليل ديگر از دلايل جيغ زدن طوطی که در ادامه ذکر می‌شود، دشوارتر است. آن‌ها عبارت‌اند از: جیغ زدن ناشی از حسادت و فریاد ناشی از تنهایی.


حسادت کردن


گاهی اوقات یک صاحب بدشانس، برای اينکه طوطی تنها نباشد، اقدام به خريد و آوردن طوطی دوم می‌کند، به این امید که طوطی جديد به یک همراه تبدیل شود ولی متأسفانه اين اتفاق نمی‌افتد.


پرنده اصلی به‌هیچ‌عنوان نمی‌خواهد همراه داشته باشد و فقط می‌خواهد آن را از خود دور کند. درون قفس انداختن چنین پرندگانی با هم باعث بروز یک فاجعه خواهد شد.


یا پرنده‌ای که بیش‌ازحد به صاحب خود ازنظر عاطفی وابسته شده است سعی در حمله به همراهان او، اعم از پرندگان ديگر، حیوانات خانگی یا شخص دیگر دارد.


احساس تنهايی

از ديگر دلايل جيغ زدن طوطی می‌تواند احساس تنهايی باشد. یک طوطی ممکن است وقتی احساس تنهايی می‌کند نيز جیغ بکشد. اگر طوطی در محيطی که زندگی می‌کند، به‌اندازه کافی سرگرم نشده باشد و وقت آزاد زيادی داشته باشد، ممکن است شروع به جيغ زدن کند. به‌عبارت‌دیگر حوصله‌اش سر رفته است!


يک توصيه مهم برای صاحبان طوطی اين است که اگر طوطی شما شروع به جيغ زدن کرد، سعی کنيد آن را ناديده بگيريد.
در ادامه مقاله دلايل جيغ زدن طوطی به معرفی نژادهای پرسروصدای طوطی می‌پردازیم.


نژادهای پرسروصدای طوطی


پرسروصداترین نژاد طوطی کاکادو است. تصور می‌شود پرسروصداترین نوع کاکادو، کاکادو مولوکان باشد. سیتروئن کرستد کاکادو نيز کم صداترین نوع کاکادو است.
کاسکوهای من روش دلپذيری در برقراری تماس با من دارند. به نظر می‌رسد صدايی مانند گريستن باشد. نمی‌دانم آيا اين صدا را درست تقليد می‌کنم يا خير؛ اما همیشه وقتی آن صدا را ايجاد می‌کنم، کاسکوهای من، جواب می‌دهند.
صداهایی که Macaws برای برقراری ارتباط ايجاد می‌کند، بلندتر است. وقتی همراهانشان جواب می‌دهند یا من سوت می‌زنم، صدا متوقف می‌شود.


صداهايی که Kakariki در اوايل صبح از خود درمی‌آورد، مانند جیغ‌های بسيار وحشتناک است.


آیا باید زمان‌هایی که طوطی من شروع به جیغ زدن می‌کند را يادداشت کنم؟

بله این ایده خوبی است. یادداشت کردن زمان‌های جیغ کشیدن راهی مفید برای تدوین استراتژی برای کاهش عادت است. می‌توانید با این کار دلايل جيغ زدن طوطی خود را کشف کنيد.
شما باید در مورد هر قسمت از جیغ زدن تا آنجا که ممکن است یادداشت کنید:
• چه زمانی؟
• چه جایی؟
• چه کسی آنجا بود؟
• چه کسی آنجا نبود؟
• چه مدت ادامه داشت؟

دلايل جيغ زدن طوطی
آموزش طوطی


ممکن است الگویی پیدا کنید که هرگز تصور آن را نمی‌کردید. جلسات روزانه آموزش پرنده فریاد او را کاهش می‌دهد. در این صورت حتماً یک گزارش از عملکرد طوطی خود داشته باشيد.
اگر با صبر بتوانید علت اصلی جیغ را بفهمید، می‌توانید تا حد زیادی آن را کاهش یابد.
وقتی طوطی جيغ نمی‌کشد، يک اسباب‌بازی به‌عنوان پاداش به او بدهید و وقتی جيغ می‌کشد، او را نادیده بگیرید.
در ادامه مقاله دلايل جيغ زدن طوطی راه‌حلی برای کاهش جيغ زدن طوطی پيشنهاد می‌دهیم.


طوطی خود را آموزش دهید تا جیغ نکشد


باید به رفتار خوب پاداش دهید و بد را نادیده بگیرید. به این کار، تقويت مثبت می‌گویند. طوطی شما باید به شما اعتماد کند و شما نیاز به صبر و پشتیبانی همه افراد خانواده دارید.
پاداش یا تقویت مثبت شامل دادن یک چیز خوب به پرنده شما می‌شود. مثلاً وقتی‌که او رفتار درستی مانند نشستن آرام روی یک نشیمن دارد، بايد به او پاداش دهيد.


پاداش او می‌تواند ستایش کردن، غذایی خاص يا یک اسباب‌بازی باشد. پس از رفتار خوب، از پاداش استفاده کنید. به یاد داشته باشید که برخی از جیغ‌ها برای طوطی رفتاری کاملاً طبیعی است.


این که آیا شما از کلمه يا رفتار خاصی برای نشان دادن رفتار صحیح و درنتیجه دادن پاداش به طوطی استفاده می‌کنید، مربوط به خود شما است و می‌تواند هر چيزی باشد.


به ياد داشته باشيد شما هرگز نمی‌توانید از همه جیغ و فریادهای طوطی جلوگیری کنید، اما باید بتوانید سروصدا را تا حد قابل‌تحملی کاهش دهید.
در ادامه مقاله دلايل جيغ زدن طوطی به مطالعه دو مورد که راهکارهای موفقی در مقابل جيغ زدن ارائه می‌دهند، می‌پردازیم.

مطالعه مورد اول


در این قسمت یک مطالعه موردی از نحوه رفتار فردی به نام ماریا بورگ با آیو که يک کاکادوی نجات‌یافته است، ارائه خواهد شد.
آيو یک کاکادوی بدون حلقه است. ماريا اطلاعات زیادی در مورد سابقه قبلی آيو نمی‌داند. او فقط می‌داند که آيو مدت زيادی به‌تنهایی در قفس بوده است.


مانند بسیاری از پرندگان جوان یا پیر که به خانه جدید می‌آیند، او در ابتدا ساکت بود. ماریا گفت، چند هفته طول کشید تا او ما را بپذیرد. یک سال طول کشید تا یک‌قدم بالاتر رفتيم. هر وقت صحبت می‌کردیم او فریاد می‌زد. حتی اگر در اتاق دیگری بودیم، او جیغ می‌کشید.
آیو کلمه سلام را می‌دانست. کاری که ماریا و مگنوس انجام دادند این بود که هر وقت جیغ می‌زد او را نادیده می‌گرفتند. به‌محض اینکه می‌گفت «سلام»، آن‌ها به او نزدیک می‌شدند و تعامل می‌کردند.

دلايل جيغ زدن طوطی
نحوه رفتار با طوطی


اگر او می‌گفت «سلام»، وقتی آن‌ها در اتاق دیگری بودند، بلافاصله با تماس گرفتن، پاسخ می‌دادند.
آن‌ها 3 طوطی دیگر دارند، یک جفت کاسکو کاملاً اجتماعی و يک ماير کوچک. آيو تاکنون آن‌ها را قبول نکرده است و زندگی جداگانه‌ای دارد.
اگر آيو (در قفس خود) هنگام تعامل ماریا و مگنوس با سایر پرندگان جیغ می‌کشید، آن‌ها بی‌توجهی می‌کردند. به‌محض اینکه می‌گفت «سلام»، آن‌ها برمی‌گشتند و با او صحبت می‌کردند.
این استراتژی جواب داد و در عرض چند هفته، با شروع استراتژی نادیده گرفتن و تثبیت جایزه سلام، فریاد آيو کاهش یافت.
در ادامه مقاله دلايل جيغ زدن طوطی به مطالعه مورد دوم می‌پردازیم.


مطالعه موردی دوم


در خانه ما، بوبو، کاکادوی چتری برای جلب‌توجه بسيار جیغ می‌کشید. همچنین می‌دانست که چگونه برقصد.
در مورد او، به‌تدریج فهمید که وقتی جیغ زدن را قطع می‌کند و رقص خود را انجام می‌دهد، تعاملی را که آرزو داشت، دریافت می‌کند.
تکنیک مشابه در هر دو مورد کارآمد بود.
کاری که من و ماریا انجام داده بودیم این بود که یک رفتار جایگزین برای جیغ زدن به پرندگان خود آموزش دهیم. در مورد آيو سلام و در مورد بوبو رقصیدن.


شکست در آموزش


زمانی که مطمئن شده‌اید، پرنده شما ديگر جيغ نمی‌زند، ناگهان دوباره شروع به فرياد زدن می‌کند. به نظر می‌رسد این یک عقب‌گرد باشد. در این شرايط است که همه افراد خانواده باید فریاد تازه را نادیده بگیرند.


اگر فقط یک نفر از اعضای خانواده بعد از جيغ زدن طوطی، فریاد بزند، آن‌هم فقط یک‌بار، پرنده می‌تواند این را به‌عنوان پاداش تلقی کند و کار خود را تکرار کند. اگر فریاد به‌طور مداوم نادیده گرفته شود، احتمال اینکه رفتارهای قابل‌قبول دیگری که به پرنده آموزش داده‌اید را فراموش کند نيز وجود دارد.


ثابت‌قدم بودن ضروری است. در مورد بیشتر کاکادوها، هدف از جيغ زدن و از دلايل جيغ زدن طوطي، جلب‌توجه است. بنابراين ضروری است که با جيغ زدن به آن‌ها توجه نکنيد.


نتیجه


با نبوغ شما و اعتماد فزاینده‌ای که پرنده در جلسات آموزشی به شما خواهد داشت، بی‌حوصلگی به‌عنوان دلیل اصلی جيغ زدن را می‌توان برطرف کرد.
موفق شدن
بفهمید چرا طوطی فریاد می‌زند. تغییرات مناسب را در محیط ایجاد کنید و ایمان داشته باشید که بالاخره موفق خواهید شد.


کلام آخر


به پايان مقاله دلايل جيغ زدن طوطی رسيديم. اگر از این مقاله لذت برده‌اید، ممکن است مقالات ما درباره دلايل کندن پر توسط طوطي، دلايل گاز گرفتن طوطی و چرا طوطی می‌لرزد را دوست داشته باشید.
برای مطالعه مقالات بيشتر در رابطه با طوطی حتماً به وب‌سایت واسط کالا مراجعه کنيد. همچنين برای خریدوفروش حيوانات و پرندگان زينتی خود می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.


منابع
exoticdirect.co.uk

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر