چرا قناری من آواز نمی‌خواند؟

اگر قناری شما هر روز آواز بخواند نشانه آن است که شما پرنده‌ای شاد و سالم دارید. شنیدن این آوازها دوست داشتنی است.
این پرندگان علاوه بر داشتن پرهای زرد زیبا، مهارت خاصی در آواز خواندن دارند؛ که جزء اصلی‌ترین مهارت‌های این دسته از پرندگان است.
به همین دلیل است که اگر متوجه شدید قناری شما آواز نمی‌خواند یا مثل همیشه نیست، باید در پی علل این مشکل باشید.
تا پایان مقاله همراه ما باشید تا با دلایل آواز نخواندن قناری بیشتر آشنا شوید.

شرایط زندگی قناری

مسئله وجود هر نوع پرنده در قفس یک بحث جدی است. با این حال، بیشتر قناری‌ها در قفس پرورش یافته‌اند و آن‌ها نمی‌توانند به تنهایی زنده بمانند.
به عنوان مالک، مسئولیت ما این است که زندگی خوبی به قناری‌هایمان بدهیم، از آن‌ها مراقبت کنیم و آن‌ها را در بهترین شرایط ممکن نگه داریم.

اینکه قناری شما آواز می‌خواند یا نه به عوامل زیادی مانند وضعیت قفس، رژیم غذایی، روحیه یا آموزش آن بستگی دارد .
قناری‌ها ممکن است به دلایل زیادی آواز خواندن را متوقف کنند.

خوشبختانه، این مسئله‌ای است که اگر به موقع متوجه آن شوید، قابل حل است. در ادامه مبحث به بررسی این دلایل می‌پردازیم.

چرا قناری‌ها آواز را قطع می‌کنند؟

اگرچه آواز بخشی از طبیعت آن‌ها است، اما ممکن است به نظر برسد که قناری شما یک شبه تغییر کرده است و دیگر نمی‌خواند.
قناری‌ها نمی‌توانند صحبت کنند؛ بنابراین اگر مشکلی پیش آمده باشد به شما نمی‌گویند. بسیار مهم است که بدانیم چه چیزی ممکن است باعث ایجاد این مشکل در آن‌ها شود.
در جستجوی اینکه چه مشکلی برای او پیش آمده باشید و علت را بررسی کنید. بیایید با هم نگاهی به مهم‌ترین دلایل عدم آواز خواندن قناری‌ها بیندازیم.

قطع شدن صدا
قطع شدن آواز

قناری ماده

اگر قناری شما ماده است، باید بدانید که اکثر قناری‌های ماده آواز نمی‌خوانند . اگر آواز هم بخوانند، آواز آن‌ها مانند آوازهای پرنده نر دلپذیر و خوشایند نیست.
یافتن جنسیت قناری ممکن است آسان به نظر برسد، اما در واقع پیچیده است. بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

ناراحتی

قناری‌ها هم ناراحت می‌شوند . پرنده شما به دلایل زیادی ممکن است افسرده شود. شاید به قفس جدید عادت نداشته باشد یا خیلی فضا برای او کوچک باشد.

قناری شما ممکن است از غذای خود خسته شده باشد یا ممکن است در مکان زندگی خود نور کافی نداشته باشد و ناراحت شود؛ که سبب آواز نخواندن قناری می‌شود.

ممکن است پرنده شما کم سن باشد و مانند بقیه پرنده‌های کم سن و سال، هنوز در حال یادگیری است. در این شرایط باید در پی راه‌های آموزش صحیح به قناری خود باشید.

کندن پرها

همه پرندگان این روند را طی می‌کنند و ممکن است بسیار استرس‌زا باشد؛ زیرا آن‌ها انرژی زیادی را برای این کار مصرف می‌کنند. بنابراین، آن‌ها می‌توانند در این دوره آواز خواندن را قطع کنند.

رژیم غذایی

به طور معمول، آن‌ها به خاطر رژیم غذایی نامناسب آواز نمی‌خوانند . اطمینان حاصل کنید که بهترین رژیم غذایی برای یک قناری چیست؛ تا پرنده شما دچار مشکلات خاص نشود.

بی‌حالی

اگر می‌بینید که پرنده شما علائمی مانند بی‌حالی، زیاد غذا نخوردن، زیاد غذا خوردن و دائماً روی زمین خوابیدن را از خود بروز می‌دهد؛ نتیجه بیمار شدن این پرنده است. این علائم به مرور باعث می‌شوند که پرنده دیگر آواز نخواند.

آواز نخواندن قناری
بی حالی قناری

خانه‌ای دلپذیر

یک عامل کلیدی در سالم بودن و آواز خواندن قناری شما وضعیت و محل قفس آن است . هر چه قفس بزرگ‌تر باشد، بهتر است. داشتن یک قفس کوچک یا کثیف انگیزه‌ای برای آواز نخواندن قناری شما می‌شود .

همیشه قفس را تمیز نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که اتاقی که در آن زندگی می‌کند خیلی گرم و سرد نیست.
از نظر مکان، قفس باید در مکانی باشد که منبع نور طبیعی در آنجا وجود دارد. چراغ‌ها نور محسوب نمی‌شوند.

قناری‌ها هنگام خواب نیاز به استراحت در برابر نور دارند.

تغذیه مناسب

یک قناری ناسالم هرگز آواز نمی‌خواند . شما باید به قناری حیوان خانگی خود غذایی مناسب از دانه‌هایی مانند دانه نیجر، کنف، کلزا و جو دوسر بدهید، به طوری که اشتیاق به آواز خواندن داشته باشد.

برخی از غذاهایی که می‌توانید به قناری خود پاداش دهید تا احساس شادی بیشتری در آن ایجاد کند، میوه‌ها و سبزیجات مخصوصاً کلم بروکلی هستند .

این پرندگان ذرت را دوست دارند؛ اما نباید هر روز در برنامه آن‌ها قرار بگیرد. شما فقط باید این غذا را دو یا سه بار در هفته به او بدهید.
هرگز فراموش نکنید که آب شیرین را در قفس قرار دهید، زیرا قناری شما باید بتواند هر زمان که لازم است بنوشد.

زمان تغذیه آن باید منظم باشد . باید یک برنامه وجود داشته باشد تا قناری دقیقاً بداند چه موقع می‌خواهد غذا بخورد.

سر و صدا ممنوع

قناری‌ها از صدا متنفر هستند . آن‌ها آرامش و سکوت را دوست دارند تا بتوانند به بدن خود استراحت دهند.
اگر قفس را در بالکن مشرف به خیابانی پر سر و صدا یا کنار ماشین لباسشویی، تلویزیون یا رادیو نگه دارید، سلامتی قناری در خطر است و احساس استرس می‌کند.

قناری‌ها معمولاً حدود 12 ساعت ، تقریباً نیمی از روز می‌خوابند . به همین ترتیب، باید اطمینان حاصل کنید که محیط آن‌ها به اندازه کافی برای نیازهایشان ساکت است.

سر و صدا
سر و صدا ممنوع

پخش صدای قناری‌های دیگر

با یک قفس خوب، رژیم غذایی مناسب و یک محیط آرام، همه جنبه‌های یک محیط مناسب را قناری محیا کرده‌اید. اکنون باید کمی آن را به سمت آواز هدایت کنید.
چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟ صدای آواز قناری‌های دیگر را پخش کنید . این کار برای قناری شما آسان‌تر خواهد بود.


آن‌ها این اصوات را تشخیص داده و از آن‌ها تقلید می‌کنند، زیرا این صدا‌ها رایج هستند و به عنوان بخشی از زبان طبیعی این پرندگان درک می‌شوند.
با سوت زدن در یادگیری این مسیر به آن کمک کنید تا آهنگ‌ها را یاد بگیرد و هر بار که آواز می‌خواند به آن پاداش دهید.

سخن پایانی

به پایان مقاله آواز نخواندن قناری رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این محتوا لذت برده باشید. همه کسانی که قناری دارند با شنیدن آواز این پرنده خوشحال می‌شوند.
در واقع، یک قناری شاد که در محیطی مناسب باشد؛ قادر به یادگیری آهنگ‌های مختلف خواهد بود.

اگر به دنیای پرندگان علاقه دارید و دوست دارید اطلاعات لازم را در این باره کسب نمایید؛ خواندن مقالات دیگر را در وبلاگ واسط کالا از دست ندهید.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خرید و فروش وسایل دست‌ دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم.

مقالات مرتبط:

منبع:
animalwised.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر