بازی با فنچ

بازی با فنچ

فنچ‌ها پرندگان فعالی هستند که می‌توانند حیوانات خانگی عالی برای شما باشند. فنچ به‌اندازه پرندگان دیگر به بازی با شما تمایل ندارد؛ اما با این‌ وجود آن‌ها برای ورزش روزانه به فضا و اسباب‌بازی احتیاج دارند. با داشتن یک قفس بزرگ با اسباب‌بازی، می‌توانید بازی با فنچ خود را آغاز کنید و او را سرگرم کنید.

در ادامه مطلب به‌خوبی شما را با انواع بازی‌ها و سرگرمی‌های این پرنده آشنا خواهیم کرد. همچنین به شما خواهیم آموخت که چگونه با پرنده‌ی خود ارتباط برقرار کنید تا بتوانید بهتر با فنچ خود بازی کنید.

درست کردن یک قفس سرگرم‌کننده

فنچ‌ها خیلی بیشتر از پرندگان دیگر عاشق پرواز هستند. ازآنجایی‌که آن‌ها تقریباً تمام زندگی خود را در قفس می‌گذرانند، به قفسی نیاز دارند که به‌اندازه کافی بزرگ باشد.

با داشتن یک قفس بزرگ می‌توانند بدون هیچ مانع و یا کمبود جا با اسباب‌بازی‌های خود بازی کنند و بدون دغدغه در قفس خود به‌راحتی پرواز کنند.

شما باید به دنبال یک قفس مستطیل شکل باشید که طول آن حداقل 61 سانتی‌متر و عرض و ارتفاع آن حداقل نصف این مقدار باشد.

اگر تعداد فنچ‌های شما از یک یا دو عدد بیشتر است، باید اندازه قفس آن‌ها را نیز بزرگ‌تر کنید. مطمئن شوید که فنچ‌های شما می‌توانند بدون هیچ مانعی بر سر راهشان در سرتاسر قفس پرواز کنند.

قفس‌های بزرگ بیشتر برای نژادهای فعال مانند Java Rice، Tri-Color، Nun، Spice، Waxbill و Whydah استفاده می‌شود .اگر از یکی از این نژادهای گفته‌شده نگهداری می‌کنید، به یاد داشته باشید که حتماً ابعاد قفس آن‌ها باید بزرگ باشد.

قرار دادن چوب در قفس

فنچ‌ها عاشق پریدن از شاخه‌ای به شاخه‌ی دیگر هستند. پس شما می‌توانید با قرار دادن چند چوب در قسمت‌های مختلف قفس، آن‌ها را سرگرم کنید.

سعی کنید چوب‌هایی که در قفس آن‌ها قرار می‌دهید اندازه‌های مختلفی داشته باشند تا به تقویت پاهای آن‌ها کمک کند. علاوه بر چوب می‌توانید از طناب‌های مخصوص برای پرندگان کوچک نیز استفاده کنید.

نکته: سعی کنید از رول‌پلاک برای وصل کردن چوب‌ها در قفس استفاده نکنید؛ زیرا پاهای فنچ خیلی ظریف و کوچک است. ممکن است این رول‌ پلاک‌ها باعث زخم یا آسیب پای پرنده شما شود.

چوب در قفس
قرار دادن چوب در قفس فنچ

اگر بیش از یک عدد فنچ در قفس داشته باشید ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود؛ زیرا این پرنده‌ها بر روی قلمرو خود حساس‌اند و برای خود محدود ای را مشخص می‌کنند. پس به همین دلیل باید قفس بزرگ‌تری تهیه کنید و در آن چوب‌های بیشتری برای فنچ‌های خود قرار دهید.

استفاده از نردبان

شما می‌توانید برای بازی با فنچ خود یک نردبان خریداری کنید و در قفس آن‌ها قرار دهید. فنچ‌ها به‌طور طبیعی کوهنوردی و بالا رفتن از چیزی را دوست دارند.

افزودن نردبان کوهنوردی به قفس، به آن‌ها کمک می‌کند تا این غریزه طبیعی را برآورده کنند. نردبان‌های چوبی رنگارنگ اسباب‌بازی‌های بسیار خوبی برای سرگرم نگه‌داشتن فنچ‌ها در قفس هستند.

استفاده از اسباب‌بازی‌ها

فنچ‌ها پرندگان فعالی هستند و علاقه زیادی به لانه‌سازی دارند؛ بنابراین آن‌ها دائماً به دنبال مواد لانه‌سازی هستند.

اگر یک جفت فنچ مولد دارید، تهیه جعبه لانه و مواد لانه‌سازی (مانند شاخه، خزه و برگ‌های خشک‌شده) به آن‌ها کمک می‌کند تا غریزه لانه‌سازی خود را برآورده کنند. همچنین شما با این کار مکانی برای احساس امنیت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

اگر چندین جفت فنچ یا چندین فنچ از یک جنس در یک قفس داشته باشید، ممکن است برای لانه‌های خود قلمرو تعیین کنند.

شما می‌توانید چندین لانه را در یک قفس قرار دهید، اما ممکن است فنچ‌های شما بر سر لانه با یکدیگر بجنگند و درگیر شوند.

چند اسباب‌بازی بخرید

فنچ‌ها دوست دارند نوک بزنند و وسایل موجود در اطراف خود را بجوند. به آن‌ها چند اسباب‌بازی بدهید که بتوانند آن‌ها را از بین ببرند تا بقیه قفس آن‌ها خوب و سالم بماند.

بازی‌های طناب دار و اسباب‌بازی‌های چوبی نرم و غیر رنگی با زنگوله یا سایر اسباب‌بازی‌هایی که صدا تولید می‌کنند اغلب موردتوجه این پرندگان قرار می‌گیرد.

اسباب‌بازی‌های مخصوص غذا

این اسباب‌بازی‌ها یک فعالیت ذهنی عالی برای بازی با فنچ شما هستند. مقداری خوراکی یا مقداری از وعده غذایی روزانه فنچ خود را در این اسباب‌بازی قرار دهید تا پرنده شما هنگام غذا خوردن نیز سرگرم شود.

وسایل مخصوص غذا بسیار متنوع‌اند. برخی از آن‌ها که مقدار کمی غذا را در محفظه‌های مختلف خود جای می‌دهند.

بازی با فنچ
اسباب‌بازی‌های مخصوص غذا

نکته

سعی کنید بیش از نیمی از وعده غذایی آن‌ها را در این اسباب‌بازی‌ها قرار ندهید؛ زیرا فنچ شما فقط برای سرگرمی، باید بخشی از غذای خود را از درون این اسباب‌بازی‌ها بخورد. به‌طورکلی باید مقدار غذای موردنیاز او را در اختیارش قرار دهید.

در ادامه شما را راهنمایی می‌کنیم تا به کمک روش‌های مختلف، با پرنده خود ارتباط بهتری برقرار کنید.

تولید یک‌صدای خاص

اگر اخیراً فنچ خود را خریداری کرده‌اید، احتمالاً با حضور شما عصبی خواهد شد. برای راحت‌تر کردن آن‌ها، باید نشان دهید تهدیدی برای او نیستید و قصد آسیب زدن به او را ندارید.

سعی کنید هر بار که به قفس پرنده نزدیک می‌شوید همان صدای قبل را ایجاد کنید. پس از گذشت مدت‌زمانی پرنده شما با شنیدن این صدا آرام می‌شود و می‌داند که خطری او را تهدید نمی‌کند.

این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا از حضور شما مطلع شوند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک سوت با ریتم خاص را تولید کنید تا پرنده شما را بشناسد.

از انجام حرکات سریع خودداری کنید

ممکن است هنگام انجام یک حرکت سریع در نزدیکی قفس، فنچ شما وحشت‌زده یا عصبی شود. مطمئناً شما نمی‌خواهید آن‌ها شما را با یک تجربه منفی به یاد بیاورند.

درنتیجه شما همیشه باید به‌آرامی و با احتیاط در اطراف قفس آن‌ها حرکت کنید. به یاد داشته باشید که هنگام بازی با فنچ خود نیز باید حرکات شما آرام و دوستانه باشد.

به آن‌ها زل نزنید

سعی کنید قفس فنچ‌های خود را در یک سطح بالا قرار دهید و از نگاه کردن به فنچ‌های داخل قفس خودداری کنید. این امر می‌تواند احساس آسیب‌پذیری و عصبی بودن را در آن‌ها ایجاد کند.

اگر نمی‌توانید قفس آن‌ها را در سطح بالایی قرار دهید، بهتر است که هنگام نزدیک شدن به قفس آن‌ها بنشینید. با این روش آن‌ها احساس خطر کمتری می‌کنند.

با صدای آرام صحبت کنید

هنگام بازی با فنچ خود و یا زمانی که در کنار قفس آن‌ها هستید، با آن‌ها با صدای آرام و ساکت صحبت کنید.

هر بار که وارد اتاق می‌شوید یا از اتاق خارج می‌شوید به آن‌ها خوراکی بدهید. با این روش درنهایت آن‌ها شروع به برقراری ارتباط مثبت با صدای شما می‌کنند و می‌توانید برای بازی ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید.

نکته

آن‌ها حتی ممکن است به صدای در نیز واکنش نشان دهند. پس انتظار نداشته باشید که فنچ‌ها فقط به صدای شما حساس باشند.

ممکن است هر صدایی که هنگام دیدن شما بشنوند را به خاطر بسپارند و به آن واکنش نشان دهند.

روزانه به پرنده خود وقت بگذرانید

به‌طور روزانه با فنچ خود حرف بزنید و با او بازی کنید. خواهید دید که با این روش آن‌ها در حضور شما راحت هستند.

به‌عنوان‌مثال، آن‌ها پرواز کردن در اطراف قفس را متوقف می‌کنند و شروع به خوردن آب و غذا می‌کنند.

این‌ها نشانه‌های خوبی هستند. اگر فنچ شما این رفتار را انجام داد، به این معنا است که پرنده با شما راحت است.

هرچه بیشتر با آن‌ها وقت بگذرانید ارتباط قوی‌تری با آن‌ها برقرار خواهید کرد.

وقت گذراندن با پرنده
وقت گذراندن با پرنده

محیطی آرام فراهم کنید

قفس فنچ خود را در محیطی آرام قرار دهید و از جابجایی مداوم قفس خودداری کنید. فنچ‌های شما باید دور از شلوغی خانه قرار بگیرند و نباید در یک اتاق اصلی یا مرکزی نگهداری شوند.

در عوض آن‌ها را در یک اتاق ساکت قرار دهید که درب آن قابل بسته شدن باشد.

لازم نیست که درب اتاق همیشه بسته بماند، اما اگر خانه شما شلوغ باشد یا فعالیت‌های زیادی در آن انجام می‌شود که ممکن است باعث ترسیدن فنچ شما شود، باید درب آن اتاق را ببندید.

نوازش فنچ

شاید گاهی اوقات لازم باشد که فنچ خود را نوازش کنید و آن را به‌طور دوره‌ای از قفس خارج کنید.

برای بازی با فنچ خود و نوازش او، کف دست خود را در پشت فنچ و روی بال‌های او قرار دهید. انگشتان اشاره و میانی شما باید به دور گردن پرنده بپیچد. همچنین می‌توانید انگشتان باقی‌مانده را دور بدن پرنده قرار دهید تا فرار نکند.

نکته

ممکن است گاهی اوقات لازم باشد برای تمیز کردن قفس یا تعویض قفس پرنده این کار را انجام دهید؛ اما هیچ‌گاه این کار را به‌طور مکرر انجام ندهید.

پرنده را فشار ندهید

درحالی‌که سرگرم کنترل پرنده هستید، توجه داشته باشید که او را خیلی محکم نگه ندارید و بدن او را فشار ندهید.

اطمینان حاصل کنید که پرنده جایی برای نفس کشیدن دارد و قفسه سینه او فضایی برای باز شدن دارد که خفه نشود.

هنگام دست زدن به پرنده به‌آرامی با او صحبت کنید

دست زدن به یک فنچ می‌تواند یک تجربه ناآشنا و ترسناک برای او باشد. برای اینکه فنچ شما راحت‌تر باشد، باید با صدای آرام و ملایمی با پرنده صحبت کنید.

همچنین می‌توانید سوت زدن را امتحان کنید تا فنچ شما احساس خطر کمتری داشته باشد. البته اگر پرنده با شما ارتباط برقرار کرده باشد، پس صدای شما را می‌شناسد و با حضور شما احساس اطمینان و امنیت می‌کند.

لمس پرنده
صحبت با پرنده

دستان خود را به قفس نزدیک کنید

قبل از اینکه بخواهید برای بازی با فنچ او را در دست بگیری و به او آموزش دهید، از راحتی او با دست خود اطمینان حاصل کنید.

درحالی‌که با صدای آرام با فنچ خود صحبت می‌کنید، به‌آرامی دستان خود را به قفس پرنده نزدیک کنید تا به‌طور ناگهانی دچار شوک نشود.

هنگامی‌که با دست شما در نزدیکی قفس مشکلی نداشت، سعی کنید روزانه چند بار دست خود را درون قفس قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا پرنده به دست شما عادت کند.

نکته

این روند احتمالاً چند روزبه طول خواهد انجامید و نمی‌توان سریع آن را انجام داد. پس عجله نکنید زیرا ممکن است پرنده دچار استرس و ترس شود.

دست خود را داخل قفس ببرید

اگر فنچ با حضور دست شما در قفس مشکلی ندارد، می‌توانید برای بازی با فنچ دست خود را داخل قفس ببرید تا او را سرگرم کنید.

ابتدا ممکن است پرنده به قسمت انتهایی قفس عقب‌نشینی کند و این نشانه خوبی نیست.

همچنان روزانه دست خود را درون قفس ببرید. بعد از مدتی خواهید دید که پرنده با شما احساس راحتی می‌کند و از دست شما نمی‌ترسد. همچنین ممکن است فنچ شما پس از مدتی کنجکاو شود و به شما نزدیک‌تر شود.

به فنچ خود جایزه دهید

هنگامی‌که فنچ شما با دستتان آشنا شد و احساس راحتی کرد، می‌توانید غذاهای کوچک مانند یک‌تکه میوه را به او به‌عنوان جایزه بدهید تا با دیدن دست شما برای بازی و نوازش مشتاق‌تر شود.

این روش به شما و پرندتان کمک می‌کند تا ارتباط بهتر و قوی‌تری برقرار کنید. این روند را ادامه دهید تا زمانی که پرنده شما به‌طور کامل با شما آشنا شود. در این مرحله، فنچ احتمالاً روی دست یا انگشت شما می‌نشیند.

بستن درب و پنجره‌ها

قبل از اینکه بخواهید فنچ خود را برای بازی و پرواز از قفس بیرون بیاورید، باید اطمینان حاصل کنید که اتاق برای پرواز پرنده شما امن است.

شما باید تمام پنجره‌ها و درها را ببندید تا فنچ فرار نکند. همچنین باید پنکه‌های سقفی و زمینی را نیز خاموش‌کنید. حیوانات خانگی دیگر را از اتاق خارج کرده و چراغ‌های روشن را کم کنید.

فنچ را از قفس بیرون بیاورید

هنگامی‌که فنچ روی انگشت شما نشست، می‌توانید دست و پرنده خود را به‌آرامی از قفس خارج کنید. فنچ شما ممکن است بیرون از قفس روی دست شما بماند، اما به‌احتمال‌زیاد در اطراف اتاق پرواز کند.

می‌توانید چند نشیمنگاه در نزدیک قفس قرار دهید تا پرنده شما جایی برای نشستن داشته باشد.

بازی با فنچ
خارج کردن پرنده از قفس

پرنده را به‌زور داخل قفس نکنید

درب قفس را همیشه باز نگه‌دارید. ممکن است پرنده شما خودبه‌خود پس از بازی به داخل قفس پرواز کند. هرگز فنچ را به‌زور داخل قفس نکنید.

این کار باعث استرس پرنده می‌شود. در عوض می‌توانید با استفاده از خوراکی‌ها، آن را فریب دهید و دوباره به داخل قفس هدایت کنید.

به‌عنوان‌مثال می‌توانید مقداری میوه یا حشره در داخل قفس قرار دهید. احتمالاً اگر پرنده شما خوراکی‌ها را ببیند، نمی‌تواند مقاومت کند و به داخل قفس می‌رود.

کلام آخر

فنچ یک حیوان خانگی دوست‌داشتنی است که مراقبت از آن نسبتاً آسان است. آن‌ها پرندگان اجتماعی هستند و می‌توانند با سایر فنچ‌ها به‌خوبی ارتباط برقرار کنند.

بااین‌حال، آن‌ها اغلب با انسان‌ها راحت نیستند. همان‌طور که گفته شد، شما می‌توانید بیشتر با پرنده خود تعامل داشته باشید و باگذشت زمان می‌توانید بازی با فنچ‌ها را یاد بگیرید.

برای اینکه بتوانید با فنچ خود بازی کنید، باید ابتدا با او ارتباط برقرار کنید. باید آن‌ها را به صدا و دست خود عادت دهید.

سعی کنید به آن‌ها خوراکی بدهید تا بین شما ارتباط مثبت ایجاد شود. درنهایت شما می‌توانید فنچ خود را کنترل کنید.

به پایان این مقاله رسیدیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید حیوانات خانگی موردنظر خود را از طریق اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش کنید.
منابع
wikihow.pet

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.