درمان بیماری کله گیجا کبوتر

بیماری کله گیجا کبوتر (سر کجی کفتر) یک بیماری ویروسی است که بر روی انسان و حیوانات تأثیر نمی‌گذارد؛ اما شخصی که از یک کبوتر مبتلابه این بیماری نگهداری می‌کند، در صورت عدم رعایت اقدامات احتیاطی معقول، می‌تواند به التهاب دچار شود (مثلاً بلافاصله پس از دست زدن به کبوتر به چشمان خود دست بزند).


اگر کبوتر شما در زاویه‌های عجیب‌وغریب سرخود را می‌چرخاند و یا شروع به زیرورو کردن کرده و یا به نظر سرگیجه دارد، باید بدانید که کبوتر شما به این ویروس مبتلا شده است.

دوره این بیماری نیز می‌تواند از چند روز تا چند هفته متفاوت باشد. اگر علاقه دارید که در مورد سایر بیماری‌های کبوتر اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی بیماری‌های کبوتر را نیز مطالعه کنید.


همچنین در ادامه مطلب شما را به‌خوبی با این بیماری آشنا خواهیم کرد و راه‌های درمان آن را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

بیماری کله گیجا کبوتر

این بیماری اغلب به‌طور متوسط با 5٪ تا 10٪ مرگ‌ومیر همراه است اما به‌ندرت می‌توانند باعث مرگ‌ومیر 90٪ شوند.

در صورت عدم مراقبت‌های لازم، میزان مرگ‌ومیر به میزان قابل‌توجهی بالاتر است (به‌عنوان‌مثال وقتی ویروس به‌صورت آزمایشی در آزمایشگاه تزریق می‌شود). جالب است بدانید که کمبود آب و داشتن استرس باعث افزایش مرگ‌ومیر می‌شود.


بهبودی خودبه‌خود معمولاً طی 6 تا 12 هفته اتفاق می‌افتد اما در برخی موارد روند بهبودی ممکن است طولانی‌تر نیز شود.

علائم عصبی این بیماری می‌توانند مادام‌العمر باقی بمانند و یا درزمانی که پرنده دچار استرس می‌شود برگردند. همچنین برخی از کبوترها پس از بهبودی از اسهال مداوم رنج می‌برند.

بیماری کله گیجا کبوتر (PMV) چیست؟

بسیاری از بیماری‌های ویروسی و باکتریایی وجود دارند که کبوترها مستعد ابتلا به آن‌ها هستند و پارامیکسو ویروس، یک بیماری ویروسی است.

معمولاً مشاهده‌شده است که شیوع این بیماری در مناطق مرطوب بیشتر بوده است. این بیماری در اثر تماس مستقیم با پرندگان آلوده که ویروس را در مدفوع یا ترشحات تنفسی خود دفع کرده‌اند ایجاد می‌شود.

همچنین باعث آلودگی خوراک و آب کبوترهای دیگر نیز می‌شود. هنگام دست زدن به کبوترهای بیمار باید مراقب باشید. زیرا این ویروس می‌تواند در هوای خنک هفته‌ها در محیط زنده بماند.

ویروس پارامیکسو اساساً به سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌رساند. برخی از کبوترهای آلوده به عفونت ممکن است بهبود یابند؛ اما می‌توانند علائم آن را ماه‌ها با خود داشته باشند. برخی دیگر می‌توانند اثرات باقیمانده از علائم را به‌طور مادام‌العمر داشته باشند.

علائم این بیماری

اسهال در اکثر موارد اولین علامت است اما کبوترهای وحشی اغلب تا زمان بروز علائم عصبی موردتوجه نجات‌دهنده قرار نمی‌گیرند. همه علائمی که در ادامه گفته خواهند شد به‌طور هم‌زمان وجود نخواهند داشت. برخی از این علائم نیز ممکن است در اثر هیجان تشدید شوند.

علائم شایع‌

فضولات جامد و نازک، لرزش ظریف چشم یا سر، سرگیجه، سقوط هنگام پرواز، مشکل برداشت بذر یا دانه خوردن، نخوردن غذا، پیچ خوردن گردن، سر وارونه (تورتیکولیس، خیره شدن ستاره)، فلج پاها یا بال‌ها، پرواز مارپیچ، پرواز به عقب، چرخیدن به دور خود، بی‌حالی و…

در طول دوره نقاهت کبوترهایی که به Pigeon PMV مبتلا شده‌اند، باید به آن‌ها توجه زیادی کرد. آن‌ها را در یک قفس ساکت و گرم نگه‌دارید و سعی کنید کف آن نرم باشد.

توجه داشته باشید که محل نگهداری پرنده مبتلابه بیماری کله گیجا کبوتر باید به‌دوراز هرگونه منبع نور شدید باشد.


قرار دادن یک حوله روی کف‌پوش ایدئال است زیرا در صورت سخت بودن کف، ممکن است به پریا پاهای آن‌ها آسیب برسد. یک آجر برای نشستن کبوتر نیز تهیه کنید.

تغذیه کبوتر بیمار

دانه‌ها را در یک ظرف عمیق قرار دهید تا اگر به‌طور تصادفی به ظرف برخورد کردند، دانه‌ها نریزند. اگرچه بیماری PMV کبوتر می‌تواند پرنده‌ها را در معرض غرق شدن قرار دهد. اما آن‌ها به‌صورت آزادانه نیاز به دسترسی به آب‌دارند.


آب (در صورت امکان با ویتامین‌های تقویتی مخلوط شده باشد.) را در یک ظرف باریک و عمیق برای کبوتر خود بگذارید تا خطر غرق شدن تصادفی را به حداقل برسانید. کبوتر را تماشا کنید تا مطمئن شوید که آب می‌خورد.


ممکن است تغذیه با دست لازم باشد. اگر تغذیه با لوله گاواژ قابل انجام نیست، دهان کبوتر را بازکنید و غذاها را به داخل گلوی پرنده بریزید.

غذاهای مناسبی که می‌توان پرنده را از این طریق تغذیه کرد شامل مخلوط مخصوص کبوتر، تخم‌مرغ آب پز، تکه‌های کوچک خیس‌خورده بیسکویت، نخودفرنگی منجمد و ذرت شیرین است که در آب داغ به مدت حدود 20 – 30 دقیقه پخته‌شده است.


کبوتر را روزانه وزن کنید و برای اطمینان از اینکه غذای کافی دریافت می‌کند، تعداد مدفوع‌ها را بشمارید. به‌عنوان‌مثال: یک کبوتر سالم در روز از 20 تا 30 قطره مدفوع می‌کند.

مراقبت‌های لازم

معمولاً برای بیماری کله گیجا کبوتر مراقبت‌های حمایتی کافی است. زیرا در صورت مبتلا شدن پرنده به این بیماری، مقاومت او در برابر بیماری‌های دیگر مانند کوکسیدیوز، تریکومونیازیس و آسپرژیلوز کاهش می‌یابد.

از شرایطی که می‌تواند وضعیت پرنده را تشدید کند اجتناب کنید. مراقب علائم باشید و در صورت بروز علائم، درمان سریع را انجام دهید.

این بیماری در طی 6 هفته روند خود را ادامه می‌دهد. تا آن زمان کبوتر ویروس را شکست داده و کبوترهای دیگر را آلوده نخواهد کرد. اما علائم عصبی او ممکن است مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشند.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده باید به او ویتامین داده شود. از پروبیوتیک ها می‌توان برای از بین بردن باکتری‌های بد روده استفاده کرد.

تهیه مکمل کلسیم در بدو ورود (شربت کلسیم Gem با ویتامین D3) کمک خواهد کرد. دوز مصرفی این دارو به مدت 3 روز، دو قطره در روز بود. بدون مشورت با دامپزشک از آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید. زیرا آن‌ها می‌توانند ضایعات را بیشتر کرده و روند بیماری را تشدید کنند.

برخی روش‌های درمانی هوموسپاتیکی مفید

با استفاده از دوز مصرف داروی هومیوپاتی Conium Maculatum (هموکل مشترک) با یک قرص 30 قدرته سه بار در روز و تا 10 روز، برای درمان علائم فلج PMV موفقیت‌آمیز خواهد بود.


پرندگانی که هنگام حرکت می‌لرزند و سقوط می‌کنند، به این دلیل است که تعادل آن‌ها مختل شده است. اگر از داروی Argenitum Nit 30 بهره‌مند شوند، یک قرص 3 یا 4 بار در روز و تا 2 روز برای آن‌ها کفایت می‌کند.


از بلادونا می‌توان برای پرندگانی که بی‌حرکت هستند و یا حرکت تشنجی و اندام‌های تکان‌دهنده دارند استفاده کرد.2 عدد، دو بار در روز.
نکته: به یاد داشته باشید که بدون هماهنگی با دامپزشک به پرنده خود دارو ندهید و دوز دارو را تغییر ندهید. این کار می‌تواند آن‌ها را مریض‌تر کرده و اثربخشی را کاهش دهد (20 دقیقه قبل یا 20 دقیقه بعدازآن هیچ آب یا غذایی به کبوتر خود ندهید).

بهداشت

بیماری کله گیجا کبوتر به‌شدت واگیردار است و به‌راحتی به کبوترهای دیگر منتقل می‌شود. مبتلایان به این بیماری باید حداقل 6 هفته از پرندگان دیگر جدا شوند.

بهداشت دقیق را رعایت کرده و ظروف غذا و آب را به‌طور مرتب با مواد ضدعفونی کنید بشویید.
پس از تماس دست‌ها را بشویید و مراقب باشید که مواد زائد مدفوع را دور بریزید.

دقت داشته باشید که گردوغبار مدفوع را به مناطقی که پرندگان دیگر هستند منتقل نکنید. فضولات را بااحتیاط دور بریزید؛ آن‌ها می‌توانند منبع عفونت کبوترهای وحشی باشند.

پیشگیری و کنترل

واکسینه شدن کبوترها در برابر PMV بسیار در امر پیشگیری مهم است. به یاد داشته باشید که کبوتری که هیچ علائمی از بیماری PMV را نشان نمی‌دهد. اما ویروس را از بین می‌برد، بیشترین خطر برای کبوترهای دیگر است.


تا زمان بروز علائم واضح، ویروس می‌تواند کبوترهای دیگری را که تحت مراقبت شما هستند آلوده کند. همیشه کبوترهای جدید را قرنطینه کنید.

اگر بعد از 10 روز در قرنطینه هیچ نشانه‌ای از بیماری نداشته باشند، می‌توانند واکسینه شوند. سپس به جمع سایر پرندگان اضافه شوند.

نحوه انتشار بیماری کله گیجا کبوتر

این بیماری با تماس مستقیم کبوترها و از طریق ناقلین بیماری که به‌اندازه کافی تمیز و ضدعفونی نشده‌اند، آب آشامیدنی مشترک، کبوتربازان که عفونت را روی لباس و دست‌وپا خود حمل می‌کنند. همچنین این بیماری می‌تواند از طریق تماس با کبوترهای وحشی به انبوه کبوترهای نگهداری شده منتقل شود.


مثلاً اگر غذای آن‌ها به مدفوع کبوتران بیمار آلوده شود، این بیماری می‌تواند به مرغ‌ها نیز سرایت کند. در مرغ پارامیکسو ویروس می‌تواند باعث بیماری نیوکاسل شود.

پیشگیری و کنترل پارامیکسو در کبوترها

با کمک موارد زیر می‌توانید به پیشگیری از بیماری کمک کنید. واکسیناسیون کبوترهای خود در برابر این بیماری به کمک دامپزشک انجام دهید (اگر نمایش کبوتر یا مسابقه برگزار می‌کنید. تمرین امنیت زیستی دقیق در محل زندگی خود، باید اطمینان حاصل کنید که هر پرنده‌ای شرکت کرده است واکسینه شده است).


اگر یک مسابقه یا مسابقه کبوتر برگزار می‌کنید باید مطمئن شوید که فقط کبوترهای واکسینه شده در آن شرکت می‌کنند. همچنین اگر کبوتر مسابقه دارید، باید هر نمایش یا مسابقه‌ای را که هر پرنده در آن شرکت می‌کند ثبت کنید.

اگر شک داشتید که پرنده شما به عفونت پاراميكسويروس دچار شده است، پرنده را نزد دامپزشک ببرید. در صورت تأیید بیماری، محدودیت‌های موقت ایجاد کنید.

راه درمان بیماری کله گیجا کبوتر

برای شروع درمان پیچش گردن کبوتر یا همان کله گیجا، تشخیص درست بسیار مهم است.

برخی از علائم ذکرشده در سایر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی که معمولاً در کبوترها دیده می‌شود مشترک است. بااین‌حال، این مجموعه علائم برای PMV منحصربه‌فرد است.

آزمایش خون می‌تواند عفونت ویروسی را به‌درستی مشخص کند. گرچه داروی خاصی وجود ندارد، اما واکسیناسیون را می‌توانید برای پیشگیری انجام دهید.

مراقبت‌های حمایتی و درمان علائم خاص می‌تواند به شما کمک کند. علاوه بر این، درمان حمایتی و مراقبت مناسب به مدت 6 هفته می‌تواند به بهبود کبوترها کمک کند:


کبوتر بیمار را در یک قفس گرم با کف‌پوش نرم و چراغ‌های کم‌نور نگه‌دارید. کمک می‌کند تا روند بهبود کبوتر شما سریع‌تر شود.
یک ظرف عمیق پر از دانه برای آن‌ها قرار دهید تا بتوانند حتی با گردن‌های پیچ‌خورده نوک بزنند و دانه پیدا کنند.

در دسترس بودن آب برای سلامت آن‌ها مهم است. اما به دلیل تشنجی که تجربه می‌کنند، غرق شدن در ظرف آب امکان‌پذیر است؛ بنابراین آب را در یک ظرف باریک و عمیق بریزید.

افزودن الکترولیت‌ها، مکمل‌های کلسیم، ویتامین‌ها و پروبیوتیک ها می‌تواند به درمان پیچش گردن کبوتر کمک کند.

کلام آخر

مرتباً با دامپزشک پرندگان در ارتباط باشید و سؤال‌های خود را از او بپرسید. در صورت بروز هر یک از علائم این بیماری، پرنده را نزد دامپزشک ببرید تا در اولین زمان ممکن درمان را شروع کند.

همیشه محیط پاک و شرایط بهداشتی را برای پرندگان خود حفظ کنید تا جای ممکن دچار بیماری نشوند.


نکته: لطفاً به خاطر بسپارید که هر زمان پرنده شما به بیماری کله گیجا کبوتر شد. بسیار مهم است که قبل از غذا دادن یا دادن آب، آن را گرم‌کنید و قبل از دادن غذا به پرنده مقداری آب به او بدهید.

همچنین تمام مایعاتی که به پرنده می‌دهید باید تا 39 درجه سانتی‌گراد گرم شوند.

امیدواریم این مقاله برای شما اطلاعات خوبی ارائه کرده باشد. اگر قصد دارید حیوانات خانگی خود را بصورت راحت و سریع خرید و فروش کنید، وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا بستری امن جهت انجام اینکار است.

منبع:

gov.uk
backtobirds.com

نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
ثبت نظر